UeekUad ft 99 Gemeenteraad Bergen X4 GERRITSEN paardenpension „De Schelp" DdmpO bevrijd! X pp Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans RAIFFEISENBANK SCHOORL NIET EEN BRIL, MAAR DE «JUISTE BRIL Kristal met zilver Doktersdiensten DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 41e JAARGANG No. 42 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Voor Baby Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen KLAPROOSDAG 1966 De dag, die veler geluk bepaalt Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaarbewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat betekent f 50,-- per jaar extra (Echtparen f 100,--). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de APwsr Culturele Raad Noordholland Plattelandsvrouwen Culturele avond KJVO en ANDO Ontspanningsavond In 'Elkshove' Derde concert van grammofoonplaten In de Europese kerk Geslaagd Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN 5 november opening van het Valkenlaantje 1 - Schoorl Expositie Thijs Sterk Burgerlijke stand Resultaten Wereldspaardag bij de Nutsspaarbank Opbrengst kollekte Prinses Beatrix Fonds Hervormde Gemeente te Schoorl dit nummer bestaat uit 8 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Ook nu weer was er tijdens de maandagavond j.l. gehouden raadsvergadering onder leiding van burgemeester L. J. de Ruiter weer grote belangstelling bij de Bergenaren, voor het bijwonen van de maandelijkse bijeenkomst van de vroede vaderen van de Heerlijkheid Bergen. De ambtenaren die deze taak voor taan gaan vervullen zijn: Burge meester De Ruiter; C. Blom; W. Boon; F. Verstegen (wethouder) en L. Houtenbos. Badhuis Al direct na opening van burge meester De Ruiter ontspon al een levendige discussie over een inge komen stuk van mevrouw T. Blok- Bergsma, over de vraag of een open baar badhuis in het dorp nog levens vatbaarheid heeft. De heer Smit (BP) zag in zo'n in richting voldoende levensvatbaar heid en zei dat er genoeg mensen zijn die van een dergelijke inrich ting gebruik willen maken. Nu de fa. Houtman dit bedrijf heeft ge sloten, kunnen wij dit schrijven zo maar niet zonder kennisgeving aan nemen. Spreker zou het badhuis alsnog open willen hebben van vrij dagmiddags 12 uur en zaterdag tot nam. 5 uur. De heer Schuil (PSP) drong aan op een goede badgelegenheid, en vond het gebrek aan een badhuis - nu er nog zoveel zijn, die het zonder moeten stellen - voor Bergen be schamend. De heer H. P. T. van Schaik (VVD) merkte op, dat iedereen reeds voor 300,- een losse douche kan aanschaffen. Typerend vindt hij dat men in de woningen meer televisies a raison van 800,- ontdekt dan een dergelijke hygiënische inrichting. Mevrouw mr. E. Broekman-Vries man (WD) concludeert dat er wel behoefte is aan badgelegenheid, doch vindt dat de kinderen thans schoner op school komen, ondanks dat er in 1948 driehonderd achten vijftig kinderen naar een badgele genheid gingen en in 1965 tweehon derd kinderen minder. Zij stelt daarom voor het schrijven als ken nisgeving aan te nemen ,wat dan ook geschiedde. Interpellatie B. Schuil (PSP) Na stemming besloot de raad de hr. B. Schuil aan het eind van een vol gende vergadering zijn interpellatie te laten houden omtrent het dode lijk verkeersongeval bij het Pesie- bad. Te veel ambtenaren Over de vier ambtenaren van de Burgerlijke stand (huwelijksvoltrek king) waarbij - wegens drukke werkzaamheden van de anderen op voorstel van B en W. een vijfde toe gevoegd moest worden - n.l. de hr. F. Verstegen, reageerde de fractie leider van de Boerenpartij direct. Hij vond het wel een beetje vreemd dat voor huwelijken te sluiten, waarvan de datum reeds veertien dagen tevoren worden aangekondigd zoveel ambtenaren nodig waren. De heer De Graan (PvdA) vroeg of er aan deze functie nog financi ële consequenties verbonden zijn. De heer Ploeger (PvdA) vond het vreemd dat ambtenaar Houtenbos wegens lichamelijk gebrek niet vol ledig voor zijn taak geschikt is, dat wist men voorheen ook al toen hij als ambtenaar van de Burgerlijke stand werd geinstalleerd. Burgemeester De Ruiter zette uiteen, wat de taak van 'n Burger lijkestand-ambtenaar inhield en zei, dat er nog enkele onbezoldigden bij waren. POEDER - CREME - OLIE-ZEEP Bestemmingsplan Voert De heer Van Twisk (BP) kwam na het lezen van het stuk Bestem mingsplan Voert, tot de conclusie dat alles wat in dat stuk staat be schreven vriendelijk wordt voorge schoteld, maar in werkelijkheid niet zo vriendelijk is. Hij vraagt zich af waarom deze beste agrarische grond bestemd wordt voor de bouw van landgoederen. Ook is het spreker opgevallen dat de grond van de fa milie Honig aan de Voert er buiten is gehouden, evenals een huisje met een stuk grond van de heer Velt. Op deze wijze onttrekt de familie Honig grond aan de gemeenschap. Ook de transacties van genoemde familie met de Gebr. Gootjes die voorheen een boerderij daar exploi teerden, vindt hij vreemd en vraagt of B. en W. wel voldoende inlichtin gen hierover hebben ingewonnen. Burgemeester De Ruiter antwoord dat B. en W. van dergelijke zaken niet op de hoogte is en niet rechts- streeks er bij zijn betrokken. Tenslotte stelt hij de vergadering voor dit punt van bespreking aan te houden tot de volgende verga dering. Herbenoeming vorderingsadviescommissie Tot leden van deze commissie wer den herbenoemd: de heren P. J. Borst (voorzitter), ir. A. Bos, J. J. Wittebrood, C. A. Bruyn en W. W. Rennes. Als plaatsvervangende le den werden benoemd, de heren: W. Stomps en N. P. Bijl. Herbenoeming bestuursleden stichting Bejaardenzorg Herbenoemd werden de bestuurs leden: mevrouw A. C. J. Brommer- De Jong, mevr. T. van Kampen-Bos- ma, mevr. E. C. Sluis-Boon, mevr. A. R. Verkerk-Wissema, en de heren J. A. Charben, J. C. Reinders, J. P. L. Woldendorp en D. Zwakman. Kleuterschool Tuindorp Voor het aanleggen van een warm waterinstallatie in de Christelijke kleuterschool aan de Karei de Groo telaan had de heer Schuil niets dan lof en grote waardering en juichte het toe dat daarin werd voorzien, doch hij merkte op dat in de kleu terschool in het T. en O.-gebouw in Tuindorp evenmin een warmwater installatie is. Hij vond het daar ook dringend nodig. Tevens informeerde hij bij het college of er al pogingen in het werk gesteld waren voor een betere kleuterschool daar in Tuin dorp. Hij zou dan mooi de prachtige r.k. kleuterschool gezelschap kun nen houden. Burgemeester De Ruiter zei dat B en W. hierover al een onderhoud met de inspectirice van het onder wijs gehad hebben. Hij kan echter niet met zekerheid zeggen wanneer er aan begonnen kan worden, maar we staan op de urgentielij st. Tenslotte werd besloten de begro tingsbehandeling op woensdag 30 november a.s. te houden. aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. Op zaterdag 12 november is het 'Klaproosdag' - 'Weer zo'n dag', zeggen we, we hebben al een vader- en moederdag en een Dierendag, waarom zouden we ook geen Klaproosdag hebben? Alleenhet accent ligt anders. Dat verplaatst ons in onze gedachten naar de jaren 1940 tot en met mei 1945. De periode, toen we niet kon den zeggen wat we dachten en niet konden leven, zoals we wilden. Toen onze mannen en jongens uit de hui zen en van de straten werden op gepakt en weggesleept om ergens ver weg voor de vijand te moeten werken. Toen onze Joodse landge noten verdwenen om nooit meer terug te keren. Toen overal de scho ten van de executiepeletons kraak ten, toen uiteindelijk alleen het sim pele feit van het te mogen leven nog waarde had. Toen, op dat moment van de hoogste nood, werd onze vrijheid bevochten. Ja, zo was het letterlijk. Onze vrijheid, waarvan we anno 1966 zó genieten, dat we liever niet meer aan de nare, voorbije oor logsjaren denken werd letterlijk her wonnen. Meer dan 30.000 geallieer de oorlogsgraven in Nederlandse bodem zijn daarvan nu nog het be wijs. Dertigduizend graven op meer dan vijfhonderd Nederlandse kerkhoven. Daarin rusten zij, die eens voor ons de vrijheid bevochten. Meer dan 20- jaar liggen zij daar al. Maar.... meer dan twintig jaar is er ergens in het buitenland - in Engeland of Canada, in Amerika en in vele an dere geallieerde landen een le ge plaats aan een tafel. In de loop van de jaren is het verdriet wel wat versluierd. 'De scherpe kantjes zijn eraf', plegen wij te zeggen. Maar. het is niet verdwenen. Evenmin als het verlangen om eens te mogen spaarbank en alle bankzaken zien, waar hij bleef, om te mogen staan aan zijn graf. Vele tienduizenden hebben dit ver langen vervuld gezien. Zij genoten gastvrijheid in Nederland, hun aan geboden door het Nederlands Oor logsgraven Comité, waartoe deze or ganisatie in staat wordt gesteld door de opbrengst van de Klaprooscollec te op Klaproosdag. Aan deze tiendui zenden werd troost geschonken door hen te begeleiden naar het graf met de hun zo geliefde naam, ergens in Nederlandse bodem. Straks in de week van 6 tot 12 november, met als hoogtepunt de 12e 'Klaproosdag' wordt de collecte weer gehouden. De opbrengst daar van bepaalt hoeveel nabestaanden er in 1967 kunnen worden uitgeno digd. Daarom is, voor wie zich de jaren 1940-1945 indenkt en zich re aliseert welke offers hij zich toen had willen getroosten voor de vrij heid van ons land de gift aan de Klaprooscollecte een offer. Een of fer, dat troost brengt in de harten van de vaders en moeders, de wedu wen en kinderen, die achterbleven. De nabestaanden der Britse gevalle nen willen hun dank betuigen voor hetgeen Nederland op Klaproosdag doet. Aan 33 collectanten drie uit elke provincie door het lot aan te wijzen, bieden zij via hun organisa tie The British Legion een gratis reis naar en vakantie in Engeland aan. De gelukkigen worden door het lot aangewezen; als loten dienen de legimatiebewijzen van de Klap rooscollecte 1966. Frank van der Meer Kadercentrum Ludische vorming Op 5 en 6 november a.s. wordt er op de Volkshogeschool in Bergen een weekeinde georganiseerd dat gewijd is aan 'Kunst en techniek' in de ruime zin van het woord. Dit week einde is georganiseerd in samenwer king met de 'Werkschuit' uit Am sterdam en het Kadercentrum Lu dische Vorming van de Culturele Raad Noordholland. Adrienne van Vriesland-Canivez en enkele docenten van de Werk schuit zullen aan dit weekeinde mee werken. Het onderwerp 'Kunst en techniek' zal op verschillende manieren bena derd worden. Allereerst wordt hierover gedis- cussieëerd in groepen, daarna houdt Adrienne van Vriesland-Canivez 'n lezing over dit onderwerp. Verder wordt het weekeinde be steed aan praktisch werken. Men zal zich o.a. bezighouden met tekenen (houtskool) en het bewerken van hout en metaal o.l.v. docenten van de 'Werkschuit'. Belangstellenden kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot het Kadercentrum Ludische Vorming, Hoflaan 22, Bergen-Nh., tel. (02208) 3943 en de Volkshogeschool 'Het Oude Hof', Bergen-Nh., telef. (02208) 3841. De vorige week gingen de Plat telandsvrouwen van de afdeling Bergen gezamenlijk per bus naar de Aalsmeerder bloemenveiling en Schiphol. Ongeveer zestig dames vertrokken 's morgens half acht vanaf het Plein naar Aalsmeer, waar zij de drie gro te veilinghallen bezichtigden en rondgeleid werden door de directeur waar zij gelegenheid kregen van achter het glas, het nieuwe systeem van bloemenvellen met de elektri sche klok gade te slaan. Daarna ging de reis naar Schip hol en genoten de dames van het wereldluchtverkeer. Op de terug weg ging men door de wijken van Buitenveldert en Slotermeer, door de Coentunnel naar de Zaanse Schans Tijdens de reis vertelde de heer Gor ter daarvan allerlei bijzonderheden. Volksdansen Plattelandsvrouwen Elke woensdagmorgen geeft de volksdansleraar de heer Wout Meijer aan een groepje dames van de afde ling Plattelandsvrouwen les in het volksdansen. Om deze sportieve ont spanningsmiddagen wat meer onder de aandacht bij de Berger dames te brengen, nodigt het bestuur van de afdeling de dames uit, eens zo'n mid dag bij te wonen, die gehouden wordt in het Harmoniegebouw bij het plein, elke woensdag van 10 tot 11 uur. Voor de lezing die Jan P. Strijbos j.l. zaterdagavond in zaal 'Hovenier' aan de Russenweg hield en georgani seerd werd door de KJVO en ANDO afdeling Bergen was zoveel belang stelling dat de zaal uitverkocht raak te en tientallen liefhebbers van de ze culturele avonden moesten wor den teleurgesteld. Voor de pauze kreeg men een uit stekende indruk van het land met zijn vele schatten aan bouwkunst, terwijl na de pauze prachtige op namen werden vertoond van het na tuurleven. Duizenden ooievaars nestelen in Turkije en elke Dorische zuil draagt een ooievaarsnest. Micro opnamen toonden het intieme familieleven van de vogels. Beelden van nachtreigers blauwe reigers, zilverreigers en zwarte wouwen wisselden elkaar af met die van kraanvogels en futen. De fraaie kleuren van de scharrelaar ontlokten kreten van bewondering, en de biddende kleine torenvalk te gen de azuurblauwe lucht werd een wonder van fotografie. Het opgetogen publiek bracht de spreker dan ook een ovatie voor het gebodene. Het bestuur van de KJVO en Ando overweegt een herhaling van deze lezing, voor hen die onverrichterzake naar huis moesten gaan. De Commissie van Tijdsbesteding van 't bejaardencentrum 'Elkshove' organiseerde vorige week woensdag avond j.l. in de eetzaal van dit te huis een van haar ontspannings avonden, waar mevrouw C. P. Tim- merman-Harf, aan de hand van een groot aantal dia's - door de hr. Tim merman vertoond - vertelde van een reis door Zuid-Afrika. Tal van grote steden zoals Dur ban, Johannesburg, Pretoria, Salis bury, Kaapstad en natuurreservaten passeerden de dialens waarover me vrouw Timmerman op prettige wijze van haar reisindrukken vertelde. Ook van de zeden en gewoonten van de Afrikaanse bevolking en de prachtige flora van dit land gaf zij een boeiend relaas. Namens de bewoners van 'Elks hove' dankte de heer M. J. Brouwers secretaris van de stichting, de heer en mevr. Timmerman voor de inte ressante avond. Op 4 november a.s. te 8.15 uur zal het derde concert van sterefoni- sche grammofoonplaten worden ge geven. Het programma luidt aldus BACH Brandenburg Concert no. 4 Mainz Kamerorkest, dirigent: Günter Kehr. MOZART Horn concerto no. 4 in E flat major (K.V. 495) London Symphony, dirigent: Peter Maag. Solist: Barry Fuckwell. TSCHAIKOWSKY Symphonie no. 6 (Pathétique) Leningrader Philharmonie, dirigent: Mrawinsky. Zoals gewoonlijk zal in de pauze koffie worden geserveerd. Allen heel hartelijk welkom in de noodkerk te Bergen, Prins Hendriklaan 31. Na het behalen van het vakbe kwaamheidsdiploma Chiropodist, zijn als leden van het Nederlandsch Genootschap tot bevordering der voetverzorging toegetreden mej. C. Timmers en mevrouw C. C. Barg- mann te Bergen-Nh. Zie voor verdere bijzonderheden de advertentie in dit nummer van De Duinstreek. ZATERDAG 5 EN ZONDAG 6 NOVEMBER Bazar in het bejaardencentrum 'Westerkimme' van 2 tot 6 uur. VRIJDAG 11 NOVEMBER Openbare klaverjasdrive, uitgaan de van de Tafeltennisver. 'Duin treffers', om 8 uur 's avonds in café 'De Bonte Koe' te Catrijp. DINSDAG 15 NOVEMBER Ledenvergadering van de Schoorl se IJsclub in café 'De Rustende Jager', aanvang 8 uur. Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. VOOR BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, telef. 2027 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringalaan 18, tel. 360 Tot donderdag 17 november a.s. exposeert de kunstenaar Thijs Sterk in het Noordhollands Kunstcentrum aan het Plein met schilderijen, gou aches en aquarellen. De tentoonstellingszaal is dagelijks geopend van 10.30-12.30 uur en des middags van 14-17 uur. Zondags al leen van 14-17 uur. der gemeente Bergen van 24 oktober tot 31 oktober 1966 GEBOREN: Remko, zoon van F. Meijer en H. A. Snijders, Adema v. Scheltemaweg 5. Edith, dochter van J. Blokker en van M. van der Wolk, Bergerweg 88. Marcus Cornells, zn. van T. Dekker en G. Knikker, Tuin- dorpweg 35. ONDERTROUWD Johannes M. Boon gemeenteambtenaar, Wormerveer en Margaretha M. Leijen, cheffin tex tielzaak, Kerkedijk 43. Johan B. N. Kat, Amsterdam en Marianne E. Rijs, tolk-vertaalster, Kerkelaan 3. Johannes P. Kaandorp, timmerman Alkmaar en Maart je Tuijn, Ruïne laan 29. GEHUWD: Petrus Min, chef cafe taria, Loudelsweg 43 en Grietje Frankfort, Alkmaar. Nieuw adres Alkmaar. Ippe Butter, vliegtuigma ker, Beverwijk en Geetruida J. M. Duin, Stroomerlaan 24. Carl Jan Brandt, organisatie deskundige, Am sterdam en Jolinda M. Th. van der Zijl, Duinweg 10. Nieuw adres: Am sterdam. Willem de Kreek, opzich ter tekenaar, Kogendijk 69 en Ma rianne M. G. Huisman, kantoorbe diende, Alkmaar. Nieuw adres: Ko gendijk 69. OVERLEDEN: Elisabeth M. Snoek, e.v. G. P. van der Veer, oud 30 jaar. Geertruida Boersen, e.v. C. T. Ooye- vaar, oud 35 jaar, Egmond Binnen. Hendrik Markus, oud 69 jaar, e.v. H. J. C. van der Blij, Broekbeeklaan 22. Alida van der Goes, w.v. H. J. P. Stijnis oud 77 jaar, J. M. Graadt van Roggenweg 13. Neeltje Sijbrands w.v. C. Mooij, oud 75 jaar, Jan Ja- coblaan 15. Elisabeth W. van Straa- ten e.v. F. G. Vrasdonk, oud 51 jaar Karei de Grootelaan 29. Een groot aantal bezoekers De viering van de Wereldspaardag op vrijdag 28 oktober, heeft op één dag voor de kantoren van de Nuts spaarbank Alkmaar een groot aan tal bezoekers opgeleverd. Op 5 kan toren van deze spaarbank werden in totaal op deze spaardag 3203 posten werkt. Door 2406 personen werd 392.875,62 aan spaargelden ingelegd terwijl 86 personen zich als nieuwe spaarder lieten inschrijven. van inleg en terugbetaling ver- Het bijkantoor Bergen Aan het bijkantoor Bergen werd door 232 personen 56.192,24 aan spaargelden ingelegd. Op dit kan toor traden 13 personen als nieuwe spaarder toe. De spaarbankkalender Aan alle 3203 bezoekers van de spaarbank werd ter gelegenheid van de viering van de Wereldspaardag de spaarbankkalender voor 1967 uit gereikt. Ook in de komende dagen zal, uiteraard zo lang de voorraad nog strekt, de kalender worden uit gereikt. Bestuur en directie van de Nuts spaarbank hebben met grote vol doening geconstateerd, dat de vie ring van de Wereldspaardag nog al tijd door een grote kring van spaar ders wordt gewaardeerd. SCHOORL De kollekte ten behoeve van het Prinses Beatrix Fonds, welke in de week van 17 tot en met 22 oktober j.l. werd gehouden, heeft in de ge meente Schoorl 1358,- opgebracht. Alle dames, die, onder het motto 'Doe wat voor uw Naaste', op zo spontane wijze hebben meegewerkt aan de totstandkoming van dit prachtige resultaat, wordt ook langs deze weg nogmaals hartelijk dank gebracht. In samenwerking met de Hervorm de Vrouwengroep heeft de Hervorm de Kerk te Schoorl op 27 oktober 'n gemeenteavond belegd, die door ds. De Jong geopend werd. Op deze avond sprak ds. J. van de Graaff, direkteur van de Ned. Herv. Stichting voor Maatschappelijk Werk in Noordholland, over: De veranderende positie van het gezin in deze tijd'. Na een boeiende inleiding over dit onderwerp werd in de pauze een lekker kopje koffie schonken. Daarna was er gelegenheid ds. Van der Graaff vragen te stellen, waarvan velen gebruik maakten, zo dat een levendig gesprek ontstond. Het was een goede avond, die voor velen een vernieuwing van de band met de kerk betekende. neus, keel,borst van vastzittend sljjm

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1