ff Gemeentebegroting 1966 K - GERRITSEN ampo RAIFFEISENBANK SCHOORL Broricriueïien KLOKKEN Doktersdiensten NIET EEN BRIL MAAR DE «JUISTE BRIL DONDERDAG 10 NOVEMBER 1966 41e JAARGANG No. 43 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Dinsdag 15 november Ouderavond 'Van Brederode school' Opbrengst collecte Prinses Beatrixfonds Jan P. Strijbos met lezing over Turkije GYMNASTIEKVERENIGING 'BE-QUICK' Spannende onderlinge wedstrijden VOOR VAPER, MOEPER EN KIND Kinderboekenweek- feest ALGEMEEN WELZIJN Comité R/iiddenblok KJVO en ANDO Voor wie? Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK de zilvervloot: jong gespaard, jong verdiend! spaarbank en alle bankzaken Weeldlad dit nummer bestaat uit 8 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; ƒ2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Het college van B. en W. deelt in het door haar aangeboden begrotingsschrijven mede, dat zij er thans naar gestreefd hebben, de inkomsten en uitgaven met el kaar in overeenstemming te brengen, zonder daarbij uit het oog te verliezen dat het peil van de openbare voorzieningen en van de vele andere op de ge meente rustende taken dient te worden gehandhaafd en waar nodig opgevoerd. Met voldoening heeft het college mogen concluderen dat deze op zet in het algemeen geslaagd mag worden genoemd. De begroting sluit met een raming voor 'onvoorziene uitgaven' van rond 52.000,— dat is plm. 4,50 per in woner. Dit resultaat kan nochtans niet worden bereikt zonder de oor spronkelijke ramingen op enkele uitgaafposten te verlagen en bijzon dere maatregelen te treffen en bij- terrein van de gemeentelijke be lastingen. De voortdurende stijging van lonen en prijzen, tot uitdrukking komend op vele begrotingsposten, maar meer nog de onvermijdelijke en onvermijdelijke en onevenredige sterke toeneming van lasten met betrekking tot enkele nader te noemen voorzieningen worden on voldoende gecompenseerd door een verhoging van de uitkeringen op grond van de Financiele-Verhou- dingswet 1960. De hiervoor bedoelde voorzieningen zijn: De subsidie aan de Stichting Gezinsverzorging Ber gen die moet worden geraamd op 43.000,tegenover 25.000,in 1966. Ook de sociale zorg gaat meer kosten alleen reeds de bijstandsver lening vergt een bijdrage van ruim 445.000,— dat is 91.000,— meer dan op de primitieve begroting van 1966. Verlaging van uitgaven Verreweg de meeste begrotingspos ten kunnen niet worden besnoeid, zonder daardoor aan bepaalde ge meentebelangen aanwijsbare schade toe te brengen. Daartoe behoren on der meer de uitgaven voor het al gemeen beheer, voor de openbare veiligheid, de volksgezondheid en de volkshuisvesting, voor onderwijs en culturele aangelegenheden. De door het bedrijf gemeentewer ken nodig geachte bedragen voor onderhoud en instandhouding en voor het goed functioneren van de verschillende vormen van dienst verlening, zijn in hoofdzaak geba seerd op overwegingen van techni sche aard en overigens afgestemd op in het verleden genomen beslis singen, waarop niet zonder meer kan worden teruggekomen. Nader intern beraad heeft Burgemeester en Wethouders doen besluiten de aan vankelijke ramingen op enkele pun ten te verlagen tot 25.650,-. Toerisme De invoering van een belasting op openbare aankondigingen is door B. en W uitvoerig besproken. Zij heb ben voornamelijk gedacht aan de omstandigheden dat zeer vele open bare aankondigingen in de gemeen te in direct verband staan met het vreemdelingenverkeer. Ook zou door middel van belasting heffing wellicht nog 'n ander belang kunnen worden gediend. Al vele malen is de klacht vernomen dat slechts een deel der inwoners die al of niet beroepsmatig inkomsten uit het vreemdelingenbezoek plegen te genieten, in de vorm van contri butie bijdraagt in de kosten van de apparaten de VVV's die deze inkomstenbron mede instand houden en verder uitbouwen. Door een nog nader uit te werken verband tus sen belastingheffing en compensatie met betaalde contributie zou het wel eens mogelijk kunnen zijn dit euvel te bestrijden. Aangezien op dit moment de uit voering van een en ander nog onvol doende is voorbereid, kan nog geen voorstel worden gedaan. Gaarne zal Burgemeester en Wethouders van de raad vernemen of men het met deze gedachtengang eens is of dat het aanbeveling verdiend déze moge lijkheid nader uit te werken. Alhoewel in beginsel is toegestaan de heffing van gemeentelijke op centen op de hoofdsom van de per sonele belasting te verhogen tot maximaal 250 (thans 150) hebben B. en W. besloten nog geen zodanig voorstel te doen, doch de mogelijk heid heirtoe open te houden tot eventueel een extra versterking van de algemene dekkingsmiddelen on vermijdelijk mocht worden. Straatbelasting De kosten voor aanleg en onderhoud van land en waterwegen voor afvoer van water en vuil belopen in deze aangeboden begroting 1967 een re cordbedrag van 480.000,terwijl de opbrengst van de straatbelasting naar de thans geldende tarieven moet worden geraamd op 91.000, dat is rond 19 procent der uitgaven. Een dergelijk nadelig verschil tus- A beginnen wij weer met de verkoop der KINDERZEGELS Dit jaar vieren wij het voor de 40ste maal. Stel hen niet teleur. Ze rekenen op uw hulp. Steunt hen door het kopen van zegels, kerst- en nieuwjaars kaarten. We hebben een geheel nieuwe sortering kaarten. DANK U Vrijdagavond werd in de ruime hal van de Van Brederodeschool aan de Beatrixlaan een drukbe zochte ouderavond gehouden. De voorzitter van de oudercommis sie de hr. J. Goedhart heette de tal rijke aanwezigen welkom, in 't bij zonder de heren Daalder, oud-voorz. van de oudercommissie en Limperg van de Eerste Bergensche Boekhan del, die in een der klaslokalen een expositie hield van het kinderboek. Daarna gaf de voorzitter het woord aan dr. Wilmar (arts) die een lezing hield over het onderwerp: 'Invloed televisie op schoongaande jeugd'. Spreker ging in het begin van zijn betoog uitvoerig in, over de in werking van het t.v.-apparaat op het menselijk oog, speciaal de school gaande jeugd tot 12 jaar, die zodra hun ogen die gewend zijn actieve bewegingen gade te slaangedwon gen worden tot passiviteit over te gaan. Dr. Wilmar merkte op, dat pas na een 12-jarige ontwikkelings proces van de ogen er een voldoende basis is het geziene te interpreteren. Door het gedwongen kijken naar de televisie treden er bij jonge kinderen symptonen van lustelooshheid en bewegingsdrang naar voren en er een zekere geladenheid opgeroepen in het zenuwgestel van het kind. Het medium televisie roept op tot massaal bewustzijn en de kijkers worden veroordeeld een collectief standpunt in te nemen. Voor vol wassenen is de televisie speelgoed maar wanneer men de kinderen er mee laat spelen is het voor hen on verteerbare kost. Daarom moeten de ouders meer weerstand tonen door hen bepaalde t.v.-uren te ontnemen en in plaats daarvan met hen naar buiten te gaan, naar de levende natuur, die hen meer vastheid geeft, dan de schijnwereld van de televisie. Tenslotte werden door diverse ou ders verschillende vragen gesteld, die de heer Wilmar op interessante wijze beantwoordde. Na de pauze werd een korte jaar vergadering afgewerkt. Uit het jaar verslag van de secretaris der ouder commissie de heer J. Buys, bleek dat de schoolreisjes en andere ver richtingen door de commissie met succes zijn verlopen in het voorbije jaar. De penningmeesteresse, mevrouw A. R. Verkerk-Wissema eindigde haar verslag men een saldo van 596,44. De kas-controlecommissie leden heb ben boeken en bescheiden in de beste orde bevonden. Het aftredend kascommissie lid, de heer De Graaf werd vervangen door de heer J. Louwrink. Mevrouw Spierdijk be dankte als lid van de oudercom missie. De commissie zal i.v.m. het toevoegen van een gemeentelijk ou dercommissielid, voorlopig een af wachtend houding aannemen. Tijdens de rondvraag kwam er een klacht binnen van één der ouders dat de kinderen tijdens het school zwemmen slechts vijf minuten les krijgen. Zij vond deze les wel wat kort. Volgens de heer Kooiman, één van de leerkrachten dezer school is dit juist en krijgt hij de indruk in verband met deze gang van zaken - dat waarschijnlijk veroorzaakt wordt door een te druk bezet bad - de kinderen binnen een jaar nog niet hun zwemdiploma kunnen halen. sen het werkelijke en het bij de wet toegestane dekkingspercentage acht ten B. en W. niet verantwoord met het oog op de algemene situatie van de gemeentefinanciën. Derhalve i achten zij verhoging noodzakelijk, j Hierdoor zal de opbrengst in 1967 j stijgen tot rond 137.000,of 28,5 procent van de uitgaven. Hondenbelasting De hondenbelasting komt eveneens voor tariefverhoging in aanmerking De zg. bedrijfs- of waakhonden is in 1952 gebracht op 8,Het tarief voor de overige honden is sinds 1922 onveranderlijk gehandhaafd op 10 Het college stelt voor verdubbeling van de tarieven en een daarmede samenhangende verhoging van de opbrengstraming van 5000,tot 10.000,—. Ruitergeld Tevens meent het college over te gaan tot het invoeren van een zo genaamd ruitergeld, waaronder valt te verstaan de heffing van een toe gangsgeld voor het met een paard berijden van de ruiterpaden in het gemeentelijk natuurgebied. De toe nemende beoefening van de ruiter sport maakt het noodzakelijk de reeds bestaande ruiterpaden tegen de steeds stijgende kosten intensie ver te onderhouden en het kan niet onbillijk worden genoemd dat van de belanghebbenden in de door de gemeente extra te maken kosten 'n bijdrage te leveren. Parnassiapark Het Parnassiapark in Bergen aan Zee verkeert ondanks de vele kost bare inspanningen daaraan sedert de aankoop door de gemeente in '52 besteed, nog altijd in desolate toe stand. Al enkele malen heeft de com missie tot nazien van de gemeen terekening haar grote bezorgdheid over de aan dit park geofferde gel den kenbaar gemaakt en niet ten onrechte. De investeringen belopen tot heden een totaalbedrag van bijna 70.000,- waarnaast de in de loop der jaren aan onderhoud uitgegeven bedragen reeds een totaal van 90.000,heb ben overschreden. En dat alles zon der dat van een werkelijke definitie ve verbetering sprake is. Het college kan helaas tot geen an dere conclusie komen, dan dat een wederopbouw blijkbaar niet moge lijk is, althans dat verdere pogingen in die richting met alle daaraan verbonden financiële consequenties voor de gemeente niet verant woord is. Op grond van deze over wegingen heeft het college voor de begroting 1967 geen gelden voor het Parnassiapark uitgetrokken. keuze uit plm. 90 stuks Met de collecte ten bate van het Prinses Beatrixfonds t.b.v. spastici, poliopatiënten e.d. is het grote be drag van 4.283,65 bijeengebracht, waarvan 3.723,22 met de lijstcol- lecte en 560,43 met de busseninza- meling. Het comité is zeer veel dank ver schuldigd aan de milde gevers, zo wel als aan de collectanten. Om de vele teleurgestelde bezoekers tegemoet te komen, die zaterdag 30 oktober j.l. onverrichte zake naar huis moesten keren, omdat er geen plaats meer was voor hen in de zaal, heeft het bestuur van de KJVO en ANDO besloten de heer J. P. Strijbos nogmaals met zijn interes sante kleurenfilm over Turkije naar Bergen te laten komen in zaal Ho venier aan de Russenweg. Kaarten voor deze lezing zijn ver krijgbaar bij de Haan's Boekhandel Stationsstraat, telefoon 2453. Zaterdagmiddag hield de gymnas tiekvereniging 'Be-Quick' voor haar jeugdleden onder grote belangstel ling van de ouders, die de verrich tingen van hun spruiten wilden ga deslaan in de Van Brederode school, onderlinge wedstrijden. De oeienmgen aan oe brug, even- wicntsbaik, lange mat en op het paard, werden door de jeugdige turners(sters) met de meeste sou plesse afgewerkt. Door de jury, be staande uit: Mevrouw v. d. Velde- Zoll, mej. C. de Vries en de heren K. Min en P. Zoontjes, werd tenslotte na veel spanning de uitslag bekend gemaakt. De prijzen vielen ten deel aan Meisjes 7-9 jaar donderdag 2e gelid: Liesbeth Buis en Dominique Buman- je 3e prijs; Karin Boots, Loekie Schermerhorn en Carla Jansen, 2e prijs; Joke Ellens le prijs. Meisjes 7-9 jaar vrijdag 2e gelid: Ellen Roos en Carla Wokke, 3e prijs; Lia Delver, 2e prijs en Margot Delis le prijs. Meisjes 7-9 jaar vrijdag le gelid Inge Alberts 3e prijs; Lucy Vellinga 2e prijs; Jolanda Wuurman le prijs en medaille. Meisjes donderdag 7-9 jaar le gelid Henny de Vet 3e prijs: Maria Ha- zelhof 2e prijs, Edith Oukes le prijs, en medaille. Meisjes vrijdag 10-12 jaar le gelid: Evelien Roos 3e prijs, Sjaan van Bemmel 3e prijs, Susan Colnot 2e pr. Liesbeth Foilinga le prijs en med. Meisjes vrijdag 10-12 jaar 2e gelid Selma van 't Kaar 3e prijs, Heieen Winder 2e prijs, Wilma Geel 2e pr., Trudy Nap le prijs. Meisjes donderdag 10-12 jaar le gel. Annemarquerite Naut 3e prijs, Aletta Beeldman 2e prijs, Margientje Hoge- boom le prijs. Meisjes donderdag 10-12 2e gelid Elly Vonk en Emmie de Graaf, 3e pr. Heiga Duster en Ellie v. d. Woude 2e prijs, Tineke Foilinga, le prijs. Meisjes keurploeg donderdag en vrijdag 10-12 jaar le gelid Mieke Bruin en Mirjan Buis 3e pr. Henny v. d. Berg 2e prijs, Ditteke Felink le prijs en medaille. Meisjes 12-14 jaar 2e gelid: Marion Tom en Anneke Leijen 3e prijs, Ineke Duinmeijer 2e prijs en Ria Moniks le prijs en medaille. Meisjes 12-14 jaar le gelid Marietje v. d. Ham 3e prijs, Marjan Boon en Marijke Busem, 2e prijs en Josefien Colnot le prijs. Meisjes 14-16 jaar 2e gelid Jolanda van Westen 3e prijs, Tineke Vrasdonk 2e prijs, Gepke van Alfen le prijs. Meisjes 14-16 jaar le gelid Cora Leek 3e prijs, Sjaan Raas 2e prijs, Carla Raams le prijs. Meisjes keurploeg je Jelly Schoorstra en Cora Radsma 2e prijs, Nelly de Jong le prijs. Onderlinge wedstrijden 7 november 1966 Jongens 7-8 jaar Frank van Lienen le prijs en med., Peter Rougoor en Rein Geel 2e prijs, Wim de Beurs en Lionel Kuiper 3e prijs, Rooy Klinkenberg en Eric van Zoonen 4e prijs. Jongens 9-10 jaar le prijs: Hans Del ver en medaille, Hans Brouwers en Frank van Wijk 2e prijs, Gert Jan Boots 3e prijs, Frank de Graaf, Jan Kroon en B. Boots 4e prijs. BIJ VERKOUDHEDEN HIERTOE GERECHTIGD Jongens 11-12 jaar: le prijs Rene de Bruin en medaille, 2e Rens Schoorstra en 3e prijs Wim Brouwers. Jongens 13-14 jaar le prijs Piet Zweep, 2e prijs Jan de Graaf, 3e prijs Louis v. d. Berg. Dames le graad le prijs Mej. H. Veer en wisselbeker 2e prijs Mej. H. Buisman. 2e graad le prijs Mevr. I. v. d. Velde-Zoll en 2e prijs Mej. H. Hoogeboom. Heren le graad le prijs: Bill van Wieringen en wis selbeker, 2e prijs G. Schoorstra en 3e prijs Fr. Schotte. 2e graad le prijs H. van Eijk, 2e prijs J. Ton, 3e prijs G. Vrasdonk. Hoestdrank in tabletvorm.95ct De Eerste Bergensche Boekhandel, Boekhandel Thomas en de Provinci ale Bibliotheekcentrale, organiseer den, in het kader van de kinder boekenweek, voor de Bergense jeugd in de Zwarte Schuur die bijna ge heel bezet was, een voorstelling van het alleraardigst sprookje 'Het plantje Niesmaar' in vijf bedrijven en gepresenteerd door het poppen spel-theater Meylink. De organisatoren hebben een goede keus gedaan dit theater voor de kinderen te laten optreden, want dit prachtige verhaal van Jacob de zoon van schoenmaker, die een heks beledigde en als straf daarvoor zo'n lange neus krijgt, dat zijn ouders hem niet meer herkennen en hij tenslotte als koksmaat in dienst treed bij de koning, tot aller te- vredenhheid van de hofhouding, ontmoet in het paleis de dochter van de koning, die eveneens door de heks, in een eend is omgetoverd. Door te ruiken aan het plantje 'Niesmaar' kan de betovering ver broken worden. Jacob weet het maar kan het plantje niet vinden. De eend echter wel, zodat beiden na mid dernacht, terwijl de maan schijnt, het plantje ontdekken en ze hun echte gedaante weer terug krijgen. Dit sprookje werd door de poppen spelersisters) in gebaar en manieren zo goed gecreëerd dat het jeugdig auditorium al heel gauw, dit fijne romantische verhaal in spanning met al hun aandacht volgde en zij op allerlei wijze Jacob een advies dien den. Dit was wel de grootste vol doening voor de heer Meyling, de kinderen zo intens te laten meeleven De prachtige decors en costumering en de voortreffelijke typering van de spelers, bezorgde de kinderen en ook de ouderen een artistieke, kunstzinnige middag. Tijdens de pauze werden de kin deren onthaald op een versnapering. Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. VOOR BERGEN J. LUGTEN Hof laan 6. telefoon 2700 F. HOUDé K. de Grootelaan 16, tel. 3895 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 Naar aanleiding van bij het Mid- denblok te Bergen ingekomen vra gen met betrekking tot een ver spreid Manifest waarin niet-politieke groeperingen worden opgeroepen tot aansluiting bij een nieuwe landelijke partij onder de naam: 'Democrati sche Volksbeweging' eerder genoemd 'Landsbelang', stellen wij er prijs op als volt te reageren Voor wat het Middenblok te Ber gen betreft, is het standpunt afwij zend. Zijn uitgangspunt is, dat de vraagstukken van de lands- en provinciale politiek niet in de ge meenteraad thuis horen en juist daarom wil het zijn fractieleden en kiezers de volle vrijheid laten om bij de Kamer- en Statenver kiezingen te stemmen op die par tij, die het beste met hun inzich ten overeen komt. Zaterdag 26 november houdt dr. J. M. Lodewijks, bioloog te Den Haag een lezing met kleurenfilms over: Merkwaardige dieren en mensen in Australië. Vertoning van o.a. kleu renfilm over Austraalnegers en het Grote Barrièrerif. Kaarten voor deze lezing zijn te verkrijgen bij boekhandel W. de Haan en eventueel aan de zaal. Wij raden donateurs en leden aan hun kaarten te halen of te bespre ken op de eerste drie dagen van de week, waarin de lezingen plaats vinden. Daarna is de vrije kaartver koop. Inlichtingen over de lezingen kunt u krijgen in Boekhandel De Haan. Het programma voor de lezingen na kerstmis wordt nader bekend ge maakt. Aanvang van alle lezingen precies acht uur. Zaal open om half acht. Toegang 2,50; donateurs 1,50; jon geren en leden 1,50. Bij mevrouw Roobeek, Emmelaan 1 te Bergen nog af te halen prijzen van de handwerktentoonstelling r.k. Vrouwengilde. De nummers zijn 403 434 448 48 224 222 276 293 934 520 523 53 aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. VRIJDAG 11 NOVEMBER Openbare klaverjasdrive, uitgaan de van de Tafeltennisver. 'Duin treffers' 's avonds om 8 uur in ca fé 'De Bonte Koe' te Catrijp. VRIJDAG 11 NOVEMBER Kom vanavond tussen 6 en 7 uur op het gemeentehuis met je lam pion en laat je liedje horen. Te Groet houdt de Sint Maarten commissie zitting in de O.L. School Er wachten weer leuke prijzen. ZATERDAG EN ZONDAG 12 EN 13 NOVEMBER Tentoonstelling voor de vogellief hebber in 'De Bonte Koe' te Cat rijp. Geopend zaterdag vanaf 10 uur, zondag van 10 tot 5 uur. MAANDAG 14 NOVEMBER Hevr. Vrouwengroep, 's avonds 7.45 uur in de konistoriekamer der Ned. Herv. Kerk te Schoorl. Spreekster: Mej. Westerman van het Herv. Vormingscentrum 'De Haaf' te Bergen. Onderwerp: De maaltijden door de eeuwen heen. Het onderwerp wordt toegelicht met dia's. Allen hartelijk welkom. DINSDAG 15 NOVEMBER Ledenvergadering van de Schoorl se IJsclub, 's avonds om 8 uur in café De Rustende Jager, Schoorl. Als je tussen de 15 en 21 jaar bent, sta je er financieel goed voor! Want je kunt dan sparen tegen een aantrekkelijke rente PLUS 10% extra spaarpremie. Tien procent, zomaar, cadeau! Dat is het jeugd- spaarplan 'De Zilvervloot". Doe er aan mee, dan sta je er goed voor. Ons advies: even langskomen, informaties inwinnen en dan meteen beginnen. Hoe jónger je begint, hoe méér je verdient! 66-158

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1