ff 99 Schoorlse Gemeenteraad aanvaardde logeerbelasting GERRITSEN St. Nicolaas van heinde en ver Boorsma - textiel 1 z he: Schoorls zakenman ontwierp stemmachine Snuif en wrijf A M KLOKKEN NIET EEN BRIL, MAAR DE JUISTE BRIL 4 51 Doktersdiensten DONDERDAG 17 NOVEMBER 1966 41e JAARGANG No. 44 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Voor de gemeenteraadsvergadering van 11 dezer bestond, zoals wel was te verwachten, weer een grote publieke belangstelling die ook nu voornamelijk uit kampeerterreinhouders bestond. Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen ür. Voor Baby BSV bouwde een tribune Gitroën-expositie BOORSIVt A-TEXTIEL St. Nicolaas cadeaus voor het hele gezin VOOR MEER EN BETERE TEXTIEL: Wijziging van kieswet noodzakelijk 6® - -*> uz Leger des Hesls berichtgeving Vrijw. Herv. Vrouwenvereniging Toneeluitvoering T. O. uitgesteld 'Accordeana' gaf concert in 'Elkshove' Burgerlijke stand Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers afdeling Bergen Ueekêtad dit nummer bestaat uit 10 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Na het welkomstwoord van burge meester Bergh bracht deze een na gekomen agendapunt te berde. Het stelde voor de volgende leden te be noemen in de recreatiecommissie Namens de Ned. Kampeerraad de heer Ubbink, namens de VVV Noord- Kennemerland de heer Van de Garde namens de VVV Groet-Camperduin de heer Sleking en namens de ORKAVA de heel Koelewaard. De heer Jonkers had mondeling ver klaard namens het Staatsbosbeheer zitting in de commissie te willen ne men. De Raad ging met dit punt zonder discussie akkoord. Dit was ook het geval met het voor stel van B. en W. aangaande de re constructie van enkele wegen in de polder. Door de Heidemaatschappij was een principeplan opgesteld met begroting voor reconstruktie van 'n vijftal wegen met een totale lengte van ca. 11 km. Dit zijn de Teugelaan de Evendijk, de Omloop, de Reg- bertslaan, de 2e Onderweg, de twee de Breelaan, de Hogenweg, de Hem- merweg, de Hargerweg, de Jaagkade de Kleiweg, de Houtendijk, de Nes- sendijk, de Kamperkade, de Mosterd- weg en de Koogerweg. Hiermee is een bedrag gemoeid van ruim twee miljoen gulden. Het is volgens B. en W. onmogelijk om deze kosten in zijn geheel voor rekening van de ge meente te nemen en de Raad werd daarom voorgesteld bij G.S. en de Cultuurtechnische Dienst te Haar lem subsidies te vragen. Op een vraag van de heer Meijer hoeveel subsidie de burgemeester denkt te kunnen krijgen antwoordde deze dat men hiervoor nog moet wachten op een algemene maatregel van bestuur. Nadat enkele raadsle den hadden opgemerkt dat men dit werk goed ter hand diende te ne men en dat het wenselijk zou zijn prioriteit vast te stellen ging de Raad met het voorstel accoord. En toen kwam de zaak waar de ze vergadering eigenlijk om draai de aan de orde, nl. de belasting voorstellen. Over de voorstellen in deze bent u voldoende inge licht lijkt ons en daarom zullen we ons tot de discussies beper ken. Althans tot een deel ervan. Want ondanks het feit dat een ruime week geleden ieder het zijne er wel van had gezegd, dachten wij, werd door de Raad toch toestemming gevraagd tot het houden van enkele beschou wingen. De heer De Leeuw opende de rij door op te merken dat de hoog- cunjuctuur afbrokkelde en dat wij een moeilijke tijd tegemoet gaan. Er zijn wel miljoenen be schikbaar voor andere objecten terwijl ook het buitenland con curreert. Hij vond het angstig om de belastingen te verhogen en wees er op dat het vreemde lingenverkeer hier welvaart brengt. De heer Meedendorp merkte onder meer op dat hij het een onrecht vaardige belasting van de toerist vond. Hij zei dat de kampeerleges al jaren lang wordt betaald en dat dit de gemeente in de laatste vijftien jaar al vier ton aan deze leges heeft kunnen incasseren. Hij achtte de voorstellen in strijd met de loon- en prijspolitiek en hij wees er op dat de recreatie de kurk is waar Schoorl op drijft. Men vordert dan belasting in van de mensen die het slechtst kunnen missen namelijk de kam peerterrein-bezoekers en hij vond dit on-sociaal. Verder achtte de heer Meedendorp het onjuist dat onder meer voor kinderen onder de zes jaar geen logeerbelasting behoeft te worden betaald doch dat ze wel de kampeerleges moeten voldoen. Daar om stelde hij voor, de verhoging van deze leges met twintig procent te verminderen. De heer Sleking wees evenals de heer De Leeuw op de realisering van andere opjecten in Nederland terwijl onze provincie er in deze be kaaid is afgekomen. Hij vroeg ver der om, zo de voorstellen zouden worden aangenomen, etappegewij- ze doorvoering van de belasting maatregelen. De heer Eecen was kort en krachtig in zijn oordeel. De recreatie is de oorzaak van het tekort en daarom dient deze het tekort ook weer te dekken. De heer Meijer wees er op dat het nu al weer 18 jaar geleden was dat de kampeerleges, toen 10 cent was vastgesteld. Tot heden toe zijn deze tarieven gelijk gebleven en nu moe ten ze opeens zo drastisch worden verhoogd. De heer Bergh stond zoals zijn gewoonte is, de sprekers uit voerig te woord. Uit het in de Zaanstreek verschijnende blad 'De Typhoon' had hij vernomen dat ook daar op enkele plaatsen verstrekkende belastingmaatre gelen moesten worden ingevoerd terwijl hij nogmaals als zijn me ning gaf dat het Rijk hier toch wel schromelijk in gebreke blijft. Nu brengt het vreemdelingenver keer inderdaad welvaart, maar voor de burgerij en niet voor de gemeente, hiervoor brengt zij armoede. We moeten ons afvragen wie hier de kosten veroorzaken en dat is de gast en daarom moe ten we bij hen aankloppen. Hij waarschuwde de raadsleden er voor dat ze bij afwijzing van het voorstel spijt zouden krijgen. Tn tweede termijn verklaarde de hr. De Leeuw nogmaals dat hij tegen de drastische maatregelen was en me- u. i ii .-niwiI....HHPMI.I jwnt in..inWi' 'i'4'.iawii keuze uit plm. 90 stuks vrouw Kroon weer erop dat de land bouwers door de verhoging van de straatbelasting op onbebouwd ter rein de dupe werden. De heer Sleking was van mening dat de kampeerhouders al zoveel aan an dere lasten moeten betalen terwijl mevrouw De Boer wees op de zwa re belasting op de agrarische be volking. De heer Meedendorp handhaafde zijn amandement de verhoging van de kampeerleges met twintig pro cent te verminderen waarop B. en W. om dit te bespreken, even in comité gingen. Nadat het College weer in de raads zaal waren teruggekeerd deelde de heer Bergh mede met het voorstel van de heer Meedendorp instemde. De heer Sleking, die zich een te genstander had getoond van het oorspronkelijke voorstel van B. en W. vroeg hierop stemming over dit inmiddels door B. en W. verlaten voorstel. Dit werd door de Raad verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Na enige discussie met de burge meester verkreeg de heer Sleking toen herstemming over zijn aman dement de tarieven vast te stellen volgens het oude voorstel van B. en W. Dit voorstel werd door de Raad aanvaard met 7 stemmen voor en 4 tegen waaronder dat van de indie ner. Hopelijk is deze uiteenzetting duidelijk genoeg om ook degenen die de publieke tribune bevolkten te doen inzien hoe de zaken stonden. Want ook daar kon men er eigenlijk geen touw meer aan vast knopen. Enfin, de vergadering ging verder. In stemming kwam het punt perso nele belasting wat na discussie met 7 tegen 4 stemmen werd aanvaard. Maar bij de straatbelasting kregen B. en W. de Raad niet geheel mee, wel werd accoord gegaan met de verhoging van 20 procent op be bouwde, maar niet met de voorstel len tot verhoging van de onbebouw de terreinen met 10 procent. Met 9 tegen 2 stemmen werd dit afgewezen. En toen kwamen we dan toch nog aan de rondvraag. En op de vraag van de voorzitter wie de morele moed nog kon opbrengen hiervan gebruik te maken antwoordde de aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. heer Eecen bevestigend. Hij dankte de burgemeester voor zijn leiding tijdens deze en de vorige vergade ring waarop deze de dank teruggaf met de opmerking dat de raad zich ondanks het late uur best had ge houden. Nou laat was het wel, bijna kwart voor twaalf was deze bewogen ver gadering ten einde. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Met vereende krachten zijn de leden van de Berger Sportvereniging, de achtste oktober 1.1. aan de bouw van een tribune begonnen op het ge meentelijk sporterrein aan de Oud- Burgerweg hoek Kerkedijk. Nadat ruipi dertig leden, zes ach tereenvolgende zaterdagen aan de bouw hiervan hun belangloze arbeid hadden gegeven de vereniging zelf financiëerde de tribune kon den bestuur en leden de voldoening smaken zaterdag 12 november j.l. met het werk zover klaar te zijn, dat thans de schilders die even eens hun arbeid belangeloos geven alleen nog maar deze fraaie tri bune in een kleurig jasje moeten steken. Het bestuur van de Berger Sport vereniging hoopt dan ook aanstaande zondag 20 november, wanneer Ber- 1 gen zijn thuiswedstrijd tegen Winkel moet spelen dit fraaie resultaat van samenwerking dat onder leiding van de bouwkundig tekenaar de hr. J. Lont werd gebouwd officieel te laten openen door de burgemeester van Bergen de heer L. J. de Ruiter. De wedstrijd begint om 2 uur daar voor zal men tot de opening over gaan. De vorige week hield het Garage bedrijf Roos aan de Breelaan een grote Citroën-expositie in de grote zaal van het Grand-hotel 'Elisabeth' eveneens aan de Breelaan. Er waren op deze show verschil lende typen van de nieuwste Citro enmodellen bijeen gebracht, onder andere de I.D. 19 met een moderne motor die een vijfmaal gelagerde krukas heeft. De expositie mocht zich in een levende belangstelling verheugen. Doch geschenken voor 5 december koopt hij dicht héél dicht bij uitzonderlijk mooi, 'n klasse apart en toch niet duurder Tijdig kopen betekent beter slagen BERGEN - RUÏNELAAN 18 - TELEFOON 2532 Uw -erkoudheid van neus, keel of borst weg met <4 ...u *4 -„.-e - V - 4 Zoals alle Nederlanders heeft ook u, indien u althans stemge rechtigd was, on 1 juni j.l. uw stem uitgebracht. In de meeste gevallen gebeurde dit nog op de oude vertrouwde manier en wel door het rood maken van een hokje op het stembiljet. In enkele gemeenten heeft men voor de stemming het nog echter laten vallen op stemmachines die uit Amerika afkomstig waren. Maar de bediening ervan bleek dermate in gewikkeld dat 60 procent van de kiezers in die gemeente ongeldige stemmen hadden uitgebracht. U heeft het destijds allemaal in de kranten kunnen lezen en op de te levisie gezien, we behoeven daar niet lang over uit te wijden. De heer Kosmis aan de Duinweg te Aagtdorp heeft nu een stemmachine ontwikkeld die door zijn eenvoud re volutionair is. De ontwerper is een all-round technicus die in alle fa cetten op technisch gebied zijn spo ren heeft verdiend. De heer Kosmis en zijn personeel hebben geen tover- fabriek daar in Aagtdorp; zij voeren echter alleen speciale opdrachten uit. Enige jaren geleden kreeg de heer Kosmis van een conserven-industrie opdracht een controle-instrument te bouwen die blikken conserven naar kooktijd moest controleren. Nu is het met dergelijke apparaten niet zo dat je zo'n ding op een dag in elkaar zet, hier zit jaren research werk aan vast. En om een lang verhaal kort te maken, uit de bovenvermelde ap paratuur ontstond de stemmachine. Het apparaat is zeer eenvoudig althans de bediening. Door een simpele druk op een knop kiest men de gewenste kandidaat. Foutief stemmen is onmogelijk; als het groene lampje brandt kan men stemmen, is dit ge beurd dan brandt er rood licht en krijgt men geen knop meer ingedrukt. De uitgebrachte stemmen worden direct nadat zij zijn uitgebracht bij het saldo geteld terwijl ook bij de betreffende partij 1 stem wordt bij geteld. Aan het einde van de stem dag kan men precies zien hoeveel stemmen zijn uitgebracht en hoe veel de verschillende partijen of per sonen er hebben gekregen. Het tel len, dat vooral in grotere plaatsen uren in beslag nam, zou door de in gebruikneming van de machine van de heer Kosmis in enkele ogen blikken zijn gebeurd. Nu is Amerika al zo'n 70 jèar bezig met het machinaal uitbrengen van de stemmen terwijl wij er hier nog vreemd tegenover staan. Maar door de zeer simpele bediening van de machine van onze plaatsgenoot zou men met dit type gauw vertrouwd zijn, op een knop drukken kan ie dereen toch wel. Het gekke is echter dat de kieswet, waarop ons hele verkiezingsstelsel is gebaseerd, tot dusverre wel toe liet dat de ondeugdelijk gebleken Amerikaanse machines werden ge bruikt. En om de plannen voor de machine van de heer Kosmis te kun nen verwezenlijken, is wijziging van de kieswet nodig hetgeen in ons landje, met zijn dikwijls hecht ver ankerde begrippen, niet gemakkelijk zal zijn. Maar onze plaatsgenoot heeft goede hoop dat het redelijke verstand uiteindelijk zal overwinnen ook bij mensen die het in deze voor het zeggen hebben. Op 12 december komt de heer Kosmis met zijn machine voor de televisie en wel in het pro gramma Mies en Scène'. Wij ra den u wel aan bij uw toestel te gaan zitten want het belooft 'n interessan e uitzending te wor den. Nu binnenkort de maand decern- ber weer dichterbij komt en in deze maand de kerstfeesten, willen wij graag onze bijeenkomsten waar u hartelijk welkom is bekendmaken, j omdat vele mensen graag in een goede geestelijke adventstijd en de kersttijd willen beleven. Daarom maken wij u bekend dat iedere zondag om 10 uur een samen komst is in het Dorpshuis, dat daar eveneens donderdagmiddags 2 uur een bijeenkomst voor vrouwen is in de Gezinsbond. Op de woensdagavonden 30 nov. en 14 december zal een Bijbelstudie avond zijn op Breelaan 5. Het kerstfeest voor ouden van Dagen en invaliden zal donderdag 22 december in 'De Oude Prins' plaatshebben. Het kerstnummer van de 'Strijd kreet' is ook reeds uitgekomen en kunt u bij ons verkrijgen. De Vrijwillige Vrouwenbeweging houdt op dinsdag 22 november a.s. van 2.30-5.30 uur in hotel Russen- weg, Breelaan 26, haar verkoopmid dag. Er is keuze onder meer uit een grote verscheidenhehid van fraaie en nuttige handwerken zeer geschikt voor de komende feestdagen. De toneelgroep van de Buurt- en Speeltuinvereniging 'Tuin en Oost dorp' die donderdagavond a.s. zijn eerste toneeluitvoering in dit win terseizoen zou geven in de schouw burgzaal van 'De Rustende Jager', is wegens ziekte van de spelers, tot nadere datum uitgesteld. Woensdagavond j.l. gaven de ac cordeon-jeugdorkesten a. en b. van 'Accordeana' uit Alkmaar onder lei ding van de dirigent M. J. Punt, en onder auspiciën van de Commissie van Tijdsbesteding 'Elkshove' in de eetzaal van dit bejaardencentrum 'n bijzonder gave en fijne interpretatie van een populair programma, dat door de bejaarden ten zeerste werd gewaardeerd. Van de voor deze avond goed ge kozen orkest- en solistennummers die op prettige wijze door de voor zitter van 'Accordeana' werden aan gekondigd en door de aanwezigen aandachtig beluisterd werden, noe men we de 'Seringenwals' van H. Langerak, die onberispelijk har monisch werd uitgevoerd en niet te vergeten de voortreffelijk gespeel de 'Euphonia fantasie' van Ger Cou- mans, bewerkt door Kichen die een juiste muzikale voordracht kreeg, en een enthousiast applaus. Ook de jeugdige solisten t.w. Mar jan Moejes, Gudi Klaver, Annemieke Kat en Marijke Schoone gaven ver schillende accordeon-solo's ten bes te. Zij deden dit verrasssend goed, en verwierven daarmee veel bijval. Lidie Beinema zorgde voor een se rieuze pianobegeleiding. Aan het einde van de avond, dank te mevrouw T. van Kampen-Bosma het gezelschap voor de prachtige muziekavond en hoopte namens de bejaarden deze jeugdige be schaafde accordeon-muziek het vol gend jaar weer te zien. GEBORENHubertus Augustinus, zoon van Petrus J. M. Smit en A. van den Berg, Zakedijkje 10. Dennis zoon van P. M. Mulder en C. Boors ma, Komlaan 15s. Sandy, dochter v. J. J. Pauw en G. Wijnhoud, Eg- mond-Binnen. GEBOREN TE ALKMAAR Sandor zoon van P. C. Mak en G. Fijneman, Verspyckweg 3d. Michiel, zoon van P. C. Mak en G. Fijneman, Verspyck weg 3d. Annette, dochter van E. G. Doing en M. van der Zwan, Herts- hooiweg 12. Nicole, dochter van A. C. Lagrange en A. W. van der Sluijs Ogentroostweg 12. ONDERTROUWD: IJsbrand Broers onderwijzer, Blokker en Greteke Schoenmaker, onderwijzeres, Eeuwigelaan 21. Antonius J. Elsen- burg, koopman, Amsterdam en Ruth A. J. van der Werf, ass. diëtiste, Parkweg 27. Laurentius A. Veldt, controleur stamboekh., Castricum en Wilhelmina C. de Waard, secretares se, Voert 9. Hans Groeneveld, came raman, Jan Oldenburglaan 15a en J. S. Maria Krijgsman, verkoopster Rondelaan 16. GEHUWD: Marinus P. Klap, kunst schilder en Maria J. Kasteel, secre taresse, Amsterdam. Nieuw adres Eigen adresssen. Theodorus W. M. Beerden schoenhandelaar, Delft en Anna M. A. Borst, verloskundige, Sluislaan 17. VRIJDAG 25 NOVEMBER: 'Algemeen Welzijn' in De Roode Leeuw, 20 uur. Voordracht met dia's door de heer N. Heyning. Onderwerp 'Rond de Golf van Napels'. ZATERDAG 19 NOVEMBER Klaverjassen t.b.v. vv. Schoorl in Honky Tonk, aanvang 8 uur. Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. VOOR BERGEN B. LUIF Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringalaan 18, tel. 360 OVERLEDEN: Bregatha A. Schaa- per, w.v. H. H. Smit, oud 69 jaar, O. Bergerweg 85. Maria G. Geldof, w.v. E. Half, oud 79 jaar, Boendermaker- hof 25. Reiniera W. J. Pronk, w.v. Q. Tepas, oud 71 jaar, Turfweg 3. van 7 oktober tot 14 oktober GEBOREN: John, zoon van F. G. Thomas en G. C. L. M. Conijn, St. Antoniusstraat 13. Karin Jacoba, dr. van G. A. Vos en W. M. A. Vrasdonk KI. Dorpsstraat 1. ONDERTROUW: W. A. J. Hoogeboom, autoplaatwer ker, Loudelsweg 49 en J. Ham, Kn- gendijk 37. GEHUWD: J. P. Kaandorp, timmer man, Alkmaar en Maartje Tuijn, Ru inelaan 29. Nieuw adres: Ruïnelaan 29. OVERLEDEN: Aaltje Kemp, .v. J. Noë, oud 73 jaar, Dorpsstraat 29. Elisabeth Bos, e.v. D. N. Duin, oud 67 jaar, Norodlaan 1. Carolina Kau- derer, e.v. H. Henry, oud 83 jaar, W. Reijersweg 2. Op dinsdag 8 november j.l. organi seerde de UW, afdeling Bergen een contactmiddag in 'De Rustende Ja ger', die door een groot aantal me dewerksters en belangstellenden werd bezocht. Het onderwerp van deze middag 'dienstencentra' werd door enkele dames van alle kanten belicht. Me vrouw Broekman-Vriesman zette de situatie in Bergen uiteen, waarbij zij vertelde, dat er, behalve de be staande bejaardencentra Merelhof, Boendermakerhof, Elkshove en Ol- denhove, plannen bestaan voor een complex van 80 woningen met een dienstencentrum, Zanegeest genaamd Zo'n centrum wordt gedeeltelijk door betaalde krachten en gedeeltelijk door vrijwilligers gedreven. De ge meente heeft nu de UW gevraagd of zij in de toekomst haar krachten hieraan kan wijden. De UW ver richt reeds vele hand- en spandien sten, waarin een dienstencentrum voorziet. Ook voor de bestaande be jaardencomplexen wordt, voor zover nodig, de dienstverlening uit gebreid. Hierna beschreven enkele dames de dienstencentra in Leeuwarden, Utrecht en Arnhem. In de pauze kreeg men gelegenheid tot het kopen van loten en prachtige werkstukjes, smaakvol uitgestald en vervaardigd door UW-sters. Voldaan en zich zeer bewust van het feit, dat er ook in de nabije toe komst een groot arbeidsterrein voor de UW geopend ligt, keerden de medewerksters huiswaarts.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1