99 Dick van Berge BOORSMA textiel voor iedereen Boorsma - textiel RAIFFEISENBANK SCHOORL GERRITSEN verzekeren en vertrouwen Daar waar het is Doktersdiensten Kristal met zilver DONDERDAG 24 NOVEMBER 1966 41e JAARGANG No. 45 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden V.V.V. Bergen aan Zee Het volgend schrijven is aan de fractievoorzitters van de gemeenteraad der gemeente Bergen gestuurd Aanbieding begroting 1966 Foto-geschenken Foto Kinderfoto's HORLOGES Prisma Certina - Enicar St. Jan voor het voetlicht met kostelijke cornedie 'Het nestje van de antiquair' werd goed voor het voetiicht gebracht Zeer grote keuze in St. Nicolaas geschenken vindt u bij Juwelier K. M. Gerritsen Openstelling winkels te Bergen In verband met de St. Nicolaasdrukte zijn de winkels te Bergen vanaf dinsdag 29 nov. tot 21.00 uur geopend De kortste weg, de snelste weg Zo denkt St. Nicolaas, zo doet Hij ook. 'n Grootse sortering, prachtige kwaliteiten Altijd slagen - Voor méér en betere textiel Met de kinderen naar Sint Nicolaas in Bergen De deelnemende zaken zijn over alle branches verdeeld en zijn herkenbaar aan de gekleurde raam-affiches Verzekerenis een zaak van vertrouwen. Tussen u en ons. Er zijn zoveel mogelijkheden. Onze bank helpt u met raad en daad bij al uw verzekeringsproblemen. Samen met u gaan wij na wat voor uw probleem de gunstigste oplossing is. spaarbank en alle bankzaken INTOCHT SINT NICOLAAS te BERGEN Rondrit met Bergens Harmonie en de Drumband Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN Projectoren Foto Dick v. Berge Feestavond 'Tuin en Oostdorp' Ruitersportdag Weekêlad dit nummer bestaat uit 14 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg-) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Bovengenoemde kennisgeving d.d. 25 oktober 1966 geeft ons aanleiding enige opmerkingen te maken, welke wij zo vrij zijn te publiceren. Ofschoon wij begrip hebben voor de problemen, die een sluitende begro ting met zich meebrengen, kunnen wij toch niet nalaten onze veront rusting uit te spreken over verschil lende beperkende maatregelen, die het college van B. en W. meent te moeten nemen, in het bijzonder wat betreft de maatregelen, die gelden voor het deel der gemeente: Bergen aan Zee en die, welke met het toe risme verband houden. Het is een algemeen bekend feit, dat de toeristische belangstelling voor Nederland de laatste jaren aan het tanen is. Het zou te ver voeren de oorzaken van de teruggang hier te analyseren. De symptomen zijn dui delijk waarneembaar, terwijl de gro te landelijke organisaties op dit ge bied (ANVV, ANWB, HORECAF enz) zich thans op deze problematiek be zinnen en maatregelen overwegen. Aangezien onze gemeente een uitge sproken toeristenplaats is, waarvan Bergen aan Zee de trekpleister vormt, zou het niet onlogisch ge dacht zijn, als juist in onze gemeen te maatregelen genomen worden, om niet alleen de teruggang te stuiten, maar vooral de toeloop te stimule ren. Helaas menen wij uit dit raadstuk te lezen, dat het college van B. en W. een andere mening is toegedaan. Het stelt zich op het standpunt, dat juist toeristische voorzieningen moe ten worden beperkt en degenen, die nauw bij het toerisme betrokken zijn extra zwaar te belasten. Deze extra belasting lijkt ons ni'et billijk. Immers, waar is de grens van het 'nauw-betrokken-zijn'? Is degene, die onderdak verschaft, wél nauw hierbij betrokken, maar de bouwer van dit onderdak niet? En hoe staat het met de leveranciers van inrichtingen, levensmiddelen en dranken? Die zijn niet allen in onze gemeente gevestigd, maar over het gehele land verspreid. Toch 'profiteren' (terminologie van B. en W.) ook deze (groot)-handela- ren en fabrikanten van de activitei ten in onze en andere toeristische gemeenten. Naar onze mening is de gedachte, de recreatielasten gemeentelijk te rege len, niet houdbaar. Sociaal-econo misch gezien, is dit een zaak, die het gehele land raakt en ook landelijk geregeld dient te worden. Het toe risme is de laatste twintig jaren uit gegroeid tot een landelijke bedrijfs tak, evenals dit het geval is met de bouwnijverheid, metaalindustrie en andere branches. Aangezien de baten ook landelijk ontvangen wor den, waar 's Rijks Schatkist mede van 'profiteert' door middel van in komstenbelasting, omzetbelasting en andere heffingen, is het ons ins- ziens vanzelfsprekend, dat de lasten ook door alle inwoners van Neder land gedragen worden. Hetgeen ons bijzonder teleurstelt, is dat het voorstel van het gemeente bestuur de voorzieningen in Bergen aan Zee niet alleen te beperken( het onderhoud van de strandafgangen zelfs met 1560,maar ook te stoppen. Voor het onderhoud van het Parnassiapark worden geen gel den meer beschikbaar gesteld. Laat de gemeente deze erfenis nu zo maar verwilderen? Is er werkelijk geen mogelijkheid meer het Parnassia park, zowel voor het verblijftoeris- me als voor het dagtoerisme attrac tief te maken? Wij weigeren dit te geloven. Wij vragen ons af, of er met behulp van particulier initiatief niet een exploitatie-object gecreëerd kan worden, dat ook voor de gemeente kas nog aantrekkelijk is. Breelaan 13, Bergen, tel. 2001 aan huis of in studio Over de toekomst van Bergen aan Zee wordt in het raadsstuk zelfs geen woord gerept. Heeft Bergen aan Zee geen toe komst meer Het in 1965 grootscheeps aangekon digde uitbreidingsplan Bergen aan Zee binnen zes jaren gerealiseerd worden. Tot nu toe is het bij de aankondiging gebleven. Wij missen in dit raadsstuk ook de aandacht voor de noodzakelijke hy giënische voorzieningen in Bergen aan Zee, zoals riolering, aardgas enz. In vergelijking met andere badplaat sen maakt Bergen aan Zee een ver waarloosde indruk, hetgeen niet be- vordelijk is voor het toerisme. De ze verwaarlozing is een ontsieren de reklame, waar zelfs de nieuw te vormen commissie geen paal en perk kan stellen. Het verbaast ons, dat een bestuur van een gemeente met een recreatiege bied, waar vele andere gemeenten jaloers op zijn, de voor de hand lig gende mogelijkheden niet ten volle benut, maar wel gelden ter beschik king wil stellen aan allerlei lucra tieve objecten, waarvan noodzaak niet aantoonbaar is, zoals 3.250,voor picknicktafels in het gemeentelijk natuurreservaat. Het is niet te verwachten, dat voor dat doel de tafels gebruikt zullen worden. 3.000,Voor een beeldenfonds. Met alle respect voor de initia tiefnemer, kunnen wij het toe ristische belang daarvan niet in zien, of het zou moeten zijn als ontmoetingspunt (lievertje) voor happenings. Bij de post: Reserve bijzondere voor zieningen treden plotseling twee nieuwe suggesties naar buiten a. reserve voor schoolinstruktiebad b. reserve voor verkeerstuin Wij krijgen de indruk, dat met een zekere willekeur naar recreatiemo gelijkheden wordt gezocht, zonder dat de consequenties wel vooraf overdacht zijn. Misschien mag hierbij herinnerd worden aan het bestaande openlucht theater, dat sinds jaren is een de solate toestand verkeert, doordat er op de exploitatierekening geen gel den overschieten voor de noodzake lijke herstellingen en verbeteringen. Zou dit dan wel lukken met de ex ploitatie van deze nieuwe objecten? Wij menen dit te moeten betwijfe len. Voor zover ons bekend, bestaat er een schetsplan recreatiegebied bij 't Noordhollands Kanaal. Indien de Raad van mening is, dat het school instruktiebad en de verkeerstuin de attractie van Bergen zullen verho gen, zouden beide objecten dan niet beter passen in het raam van dit plan? De exploitatiemogelijkheden zouden dan wellicht gunstiger zijn. Dit artikel heeft niet de pretentie van volledigheid, noch van alwetend heid. Wij zijn er van overtuigd, dat u over de begrotingsvoorstellen een gefundeerde mening hebt. Toch meenden wij uiting van onze be zorgdheid te moeten geven over de plannen in het komende zittingsjaar op grond van onze ervaringen in het toerisme, speciaal wat betreft de si tuatie in Bergen aan Zee. Wij hopen, dat u daarvoor begrip wilt hebben. Het bestuur der VVV Bergen aan Zee \V ARMENHUIZEN U belt wij komen. 02269-539 De vorige week opende de r.k. to neelvereniging St. Jan, onder regie van Aat Groot, voor ongeveer drie honderd bezoekers, in de schouw burgzaal van 'De Rustende Jager' het winterseizoen met de opvoering van de bijzonder vlot geschreven, en kostelijke komedie: 'Het nesteje van de antiquair' van Hans Nesna, in drie bedrijven. Dit is het verhaal van een rijk ge worden joodse antiquair die zijn 2 dochters Eef en Mary door en door verwent en de verschilende desillu sies, die hij van zijn dochters en schoonzoon ondervindt, met joodse wijsgerigheid weet te verwerken. Hij weet echter door zijn verstandige leiding en zijn liefdevol warm klop pend hart de kinderen weer het spoor naar het warm huiselijk nest terug te laten vinden. Dit gegeven werd door de spelers van deze serieuze toneelgroep wel zo goed voor het voetlicht gebracht en zo aandachtig door het publiek mee geleefd, dat zij aan het einde van de voorstelling hiervoor een dankbaar en langdurig applaus kregen. Voor de hoofdrol die vervuld werd door W. Vlaar als Maurits Diamant, had de toneelgr. gnee betere kunnen vinden, zijn spel in dictie en gebaren zijn jiddische uitspraak en zijn rol vastheid waren voortreffelijk. Fijn en zeer gevoelig wist hij het verdriet van de vader naar voren te laten komen. Eef zijn jongste dochter (mevrouw Dorien Stadegaard-De Wit), wist haar moeilijke rol op gave en ge voelige wijze te vertolken. Mary haar oudere zuster mevrouw Aat Frederiks-Kaldenbach) gaf de juiste bedoeling van de schrijver weer. Stoffel de bediende en vriend van Maurits (Jan Glory) gaf even eens een fijne interpretatie van de vriend des huizes. Zijn stille spel was boeiend. Max de zoon van Stoffel, de enige debutant in dit gezelschap (Gerard Vlaar) had als jolig student wat vrij er in zijn bewegingen moeten zijn, en wat meer durf en flair in zijn spel moeten leggen. Nu was hij te vlak en bracht traagheid in de uit stekende vertolking van de komedie. Louis de echtgenoot van Mary (Jan Wittebrood) had een goede studie gemaakt van rol en bracht in zijn verontwaardiging de nodige climax. Stephen de filmacteur (Jacques Hoevenaars) was te bescheiden, wat meer vrijheid in deze kleine rol zou een levendiger aanblik gegeven heb ben. Levie de koopman (Toon Rin kel) was met zijn vrouw (mevrouw Ria van Zijl-Kaldenbach, een ver rukkelijk echtpaar. De vlotte scene in het tweede bedrijf tijdens het za ken doen was kostelijk. Tenslotte speelde Annemieke Groot die in haar spel aanmerkelijk is vooruitgegaan, op uitnemende wijze de rol van juffrou v. d. Linden. BERGEN - RUÏNELAAN 18 - TELEFOON 2532 15 Winkeliers in Bergen organiseren dit jaar een originele Sint Nieolaas-aktie. De aktie begint op 25 november en is bedoeld als een echte aktie voor de kinderen. In dit nummer van De Duinstreek is een gratis deel nemerskaart ingevouwen. Bij ieder aankoop in één van de 15 deelnemende zaken wordt uw deelnemerskaart gratis van een speciaal stempel voorzien. Met acht verschillende stempels op uw kaart, kan uw dochtertje of zoontje evt. uw buurmeisje of jongetje naar Sint Nicolaas. Op 30 november, 1, 2 en 3 december is Sint Nicolaas in Grand-Hotel Elisabeth (v.h. Oranje-Hotel) gedurende op de deelnemers-kaarten aangegeven tijden. Hier kun nen de kinderen Sint Nicolaas en Zwarte Piet begroeten en krijgen allen een kleine verrassing. 66-29 Naar wij vernomen hebben, zal Sint Nicolaas op zaterdag 26 no vember zij intocht houden. Tegen twee uur 's namiddags zal de hoge gast bij Elkshove arrive ren, alwaar het Bergens Har moniekorps ter ontvangst en ver dere begeleiding gereed staat. Wanneer de weerstomstandigheden het enigszins toelaten, zal de hoog bejaarde Bisschop als van ouds ge bruik maken van zijn trouwe schim mel. Voorafgegaan door de Harmonie en de Drumband zal Sint, vergezeld van zijn Pieten, een rit door de plaats maken. Ongetwijfeld zullen weer zeer vele ouders met hun kinderen zich op maken om deze feestelijke intocht luister bij te zetten. Immers, wat een zielige vertoning zou zo'n intocht zijn zonder de aanwezigheid van de blijde kinderschaar, die door de olij ke Pieten zeker niet vergeten zal worden. Menig uitgestoken kinder handje zal door hen met wat snoep of pepernoten gevuld worden, De route die de stoet zal volgen zal zijn: Koninginneweg, Prins Hen driklaan, Jan Oldenburglaan, Stati onsstraat, Prinsesselaan, Vijverlaan Breelaan naar het Gemeentehuis. Hier wordt enige tijd halt gehouden. Het Gemeentebestuur zal Sin Nico laas officieel welkom heten in de Heerlijkheid Bergen. Onder de en thousiaste leiding van de dames Kanbier met hun accordeons zullen de wachtenden bij het Gemeentehuis evenals vorige jaren vele Sinter klaasliedjes zingen. Na deze begroeting stijgt Sint we derom op om zijn rit te vervolgen via Dorpsstraat, Ruïnelaan, Beem- sterlaan, Sint Antoniusstraat, Dorps straat, Kerkstraat. Bij De Rustende Jager gekomen zal de Goedheiligman afstappen om wat te kunnen rusten na de inspanning van zijn vermoei ende tocht. In de dagen die daarna zullen volgen zullen alle Bergense kinderen Sint Nicolaas weer in hun midden krij gen. Het is namelijk al zeker dat VRIJDAG 25 NOVEMBER Algemeen Welzijn in De Roode Leeuw, 20.00 uur. Voordracht met dia's door de heer N. Heyning. Onderwerp: 'Rond de Golf van Napels'. VRIJDAG 25 NOVEMBER Ledenvergadering VVV Groet- Comperduin, aanvang 20 uur, in het café van de hr. Van 't Hof. VRIJDAG 25 NOVEMBER Klaverjasdrive van de vv. Duin- randers, aanvang 8 uur, in 'De Bonte Koe', (P. Slijkerman), te Catrijp. ZATERDAG 26 NOVEMBER Harger Toneelvereniging 'De Ko medianten': Uitvoering met het stuk 'Het leven gaat door', aan vang 8 uur in 'De Bokkesprong' te Hargen. ZONDAG 27 NOVEMBER Bazar-tentoonstelling in Huize 'Klein Zwitserland' van 10 tot 17 uur. VRIJDAG 25, ZATERDAG 26 EN ZONDAG 27 NOVEMBER Tentoonstelling van konijnen, pluim- en siervogels, georganiseerd door de Konijnen- en Pluim veever. 'De Duinstreek' m.m.v. 'Vogel vreugd', in De Rustende Jager, ge opend: vrijdag 8-10 uur 's avonds; zaterdag de gehele dag en zondag van 10-5 uur. Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. VOOR BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, telef. 2027 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 DIA EN FILM OOK SUPER 8 Sint alle scholen weer met een be zoek zal vereren. Ook kinderen, die wegens langdurige ziekte binnen moeten blijven, zal Sint niet verge ten. Wanneer hoofden van scholen de namen van deze kinderen tijdig wil opgeven aan mej. Korver, Kas tanjelaan 8 te Bergen, dan zal Sint zeker komen. De Sint Nicolaascommissie houdt dit jaar geen algemene lijst-inzameling Toch hoopt zij, dat heel veel kinder vrienden zo goed willen zijn het werk van de commissie te steunen door storting of overschrijving van een bedrag op giro 284340 van de Coöp. Boerenleenbank, Dorpsstraat 3 te Bergen met vermelding van: Voor Sint Nicolaas-commissie p.a. mej. E. Korver. De toneelgroep van de Buurt- en Speeltuinvereniging 'Tuin en Oost dorp' kan wegens ziekte van enkele spelers donderdagavond 24 novem ber heden niet voor het voetlicht komen. Het bestuur van T. en O. heeft zich thans in verbinding gesteld met de toneelvereniging 'St. Laurentius' uit Oudorp, die inplaats van de Bergen se toneelgroep, voor de leden zal op treden met de klucht: 'Oh die man nen', van G. Mielke, met medewer king van het jeugdige ensemble 'Clan of nowhere', aanvang 8 uur. Aanstaande zondag 27 november, organiseert de Kennemer Ruiter So ciëteit een ruitersportdag op de ter reinen van de heer M. C. Velt aan de Franschman, waar dressuur en spring wedstrijden zullen worden ge houden.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1