99 Gemeenteraad Bergen GERRITSEN 't Wordt spannend Boorsma - textiel Juwelier Ligthart KLOKKEN NIET EEN BRIL, MAAR DE JUISTE BRIL Doktersdiensten DONDERDAG 1 DECEMBER|jl966 41c JAARGANG No. 46 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Gemeente Bergen-Nh. Spreekuur huisvesting Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen Zeer grote keuze in Sint Nicolaas geschenken vindt u bij Juwelier K. M. Gerritsen Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Bij U hier, bij U daar, ja overal komt Sint Nicolaas. BOORSIViA- TEXTIEL Voor méér en betere textiel ADVENT 1966 T. en O. gaf uitstekende zang- en toneelavond 'SL Laurentius' uit Oudorp gaf een opvoering van 'Oh, die mannen!' HORLOGES Prisma Certina - Enicar Cabaret in 'Elkshove' Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN Sint Nicolaas tentoonstelling SCHOORL Konijnen en Pluimvee vereniging 'De Duinstreek' UNICEF Ueekêtüd dit nummer bestaat uit 8 pagina's DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven In de 1.1. gehouden raadsverga dering op woensdag 23 novem ber, waarin het de heer B. Schuil PSP) toegestaan werd 'n inter pellatie te houden over de Pe- siebocht' legde de heer Schuil nadrukkelijk verband tussen de ongelukken in die bocht en het drukke bezoek aan de vele bars café's en dancings in Bergen. Hy wees er op, dat in de zes achter ons liggende jaren, een complete ommekeer te zien is in de mentaliteit van de plaat- selyke overheid i.v.m. de drank wet, door het royaal verstrek ken van vergunningen. In het jaar 1960 besloot het College van Burgemeester en Wethouders 't aantal vergunningen met 20 te ver meerderen waardoor het aantal ge lijk kwam met het kroonmaximum. In 1965 is dit aantal weer verhoogd. De heer Schuil zei: dat de burge meester als hoofd van een recreatie dorp, een grote verantwoording draagt voor het wel en wee van de gemeente. Enerzijds hebt u te denken aan de belangen van de horeca-mensen en anderzijds te zorgen voor de ge meentenaren. Het wil mij voorkomen dat de eerste sterk prevaleren boven de anderen. Niet alleen heeft de sterke uitbreiding van het aantal verguningen het mogelijk gemaakt dat deze konden worden uitgereikt aan de bars, die het centrum van het dorp verpesten, maar de grote vrijgevigheid van de kant van het college om het punt van ontheffin gen betreffende het sluitingsuur ge tuigt m.i. niet van een juist beleid. Vele Bergenaren zijn verontrust over deze ontwikkeling want Bergens centrum lijkt tijdens de weekein den veel op het Thorbeckeplein in Amsterdam. Gespuis Wat in die dagen naar Bergen komt om verstrooiing te zoeken in de nachtelijke uren, is volgens hen, die het kunnen weten 'gespuis' De men taliteit die 's nachts tentoongespreid wordt kan men moeilijk met het woord 'revreant' maar met het woord 'recrement' aanduiden. Spreker vraagt zich af wat het col lege beweegt om van Bergen een instuif te maken voor nachtvlinders die alleen maar voordeel opleveren voor enkele gelegenheden, maar een voortdurende bron van ergenis zijn voor de politie, die zelf erkent dat 's nachts van een behoorlijk toe zicht geen sprake kan zijn. Twaalf politiemannen kunnen in een dorp van bijna 12.000 inwoners, onmoge lijk de orde handhaven. Verband zoekende met de grote trek naar het kroegdorp Bergen, en de ongeluken in de Pesiebocht, wijst de heer Schuil op een artikel in de Alkmaarsche Courant, waarin men o.a. kon lezen, dat de verkeersgroep nadrukkelijk er op wijst dat de meeste ongelukken in de nachtelijke keuze uit plm. 90 stuks Kum uren plaatsvinden. In vele gevallen ligt dit niet aan de Pesiebocht, maar bij de bestuurder van de auto die met te hoge snelheid rijdt of onbe kwaam achter het stuur zit vanwe ge de alcohol. Volgens de Rijkspoli tie houdt een te hoge snelheid meestal verband met de drank en iemand die overmatig veel gedron ken heeft is weer minder gevaarlijk dan hij die een 'lichte roes' heeft. Voorts komt de rijkspolitie tot de gevolgtrekking dat de chauffeur iets anders gedronken heeft dan koffie. Het artikel komt tot de slotsom, dat voor zulke mensesn, een goede Pe- sie-bocht snelheidsbeperking en goede verlichting niet helpen. De oorzaak van vrijwel alle ongelukken moet men bij de mens zelf zoeken en dat is de drank. De vele bars en dancings brengen een onfrisse sfeer in het dorp. Aan de sluitingstijden wordt niet de ■hand gehouden. Maar liefst 14 zaken hebben een jaarvergunning tot 2 uur 's nachts en één zaak tot 4 uur in de morgen. Spreker zou deze in richtingen om 12 uur willen sluiten, en eventueel in de zomer tot 1 uur 's nachts. Voorts zou hij er de voorkeur aangeven een maximum snelheid van 70 km voor de hele weg aan te houden en 50 km voor de bocht, doch aldus de heer Schuil ben ik het eens met de politie, dat dit weinig zal geven voor onverantwoordelijke chauf feurs, die voor het rijden al cohol gebruiken. Burgemeester L. J. de Ruiter merkte op na aanleiding van de interpella tie van de heer Schuil, dat hij op niet alle, maar op enkele aspecten van de interpellant in wilde gaan. In de eerste plaats wees de burge meester er op, dat de raad zuinig moet zijn met het geven van inter pellaties, die wel heel gewichtig zijn, maar bij verkeerd gebruik een onnodige explosieve is, onder de samenwerking van het gemeentebe lang. Vervolgens, zei de burgemeester, dat bij de Pesiebocht zich de laatste jaren heel wat ongelukken hebben voorgedaan en het College dan ook die verkeersbocht, in Overleg met de R.P. en de Provinciale Waterstaat nauwlettend in het oog houdt door het nemen van een aantal beveili gingsmaatregelen. Het zal de heer Schuil bekend zijn, dat zijn vraag een maximumsnel heid van 70 km voor te stellen dit alle maatregelen voor veilig ver keer voor zover buiten de be bouwde kom getroffen worden door de Gedepteerde Staten. Binnen de bebouwde kom geschiedt dit door B. en W. Toen B. en W. eni ge jaren geleden dit voorstelde aan de Provinciale Waterstaat was het uur en de geconstateerde verkeers ongevallen. Het toezicht op de tappers (art. 22- 23 van de A.P.V.) is alleszins bevre digend en wat dat betreft is er een uitstekende samenwerking met de leiding van het plaatselijke politie corps. Met de wnd. groepscomman dant heb ik besloten een steek proefsgewijs een intensieve contro le op de bezoekers van de tapperij en (restaurants, café's, bars en dan cings) te houden, die bij het verlaten van die panden op gemotoriseerde wijze aan het wegverkeer deelne men. Aan de tappers hebben wij me degedeeld dat zij verantwoordelijk zijn voor hun gasten en dat een continuering van de verlenging van het sluitingsuur niet alleen afhangt van de orde, en rust in hun bedrij ven, maar ook van de gedragingen van hun gasten bij het verlaten van hun zaken. Hierna gaven verschillende raadsle den hun zienswijze omtrent de Pe- sie-bocht. Het verheugde de heer Dinkelberg (Middenblok) dat er plannen rijpen tot ingrijpende verbetering voor de bocht. Volgens hem zou een groot verlicht waarschuwingsbord doel treffend werken. De heer Van Schaik (VVD) vond het aantal ongelukken percentagegewijs zeer klein en verondersteld dat de voorkomende ongelukken verband houden met de mentaliteit van de chauffeur. De heer Schuil heeft een mooi stukje propaganda geleverd tegen drankmisbruik. Hij doet voor komen alsof geheel Bergen tijdens de weekeinden onder de invloed is. Spreker drong aan op de nodige voorzieningen langs de Bergerweg. De heer Ploeger (PvdA) was blij dat de burgemeester met statistische cij- Het maandelijkse spreekuur zal niet gehouden worden op maandag 5 december 1966 maar op dinsdag 6 december 1966. advies afwijzend, doch het College heeft de indruk dat het verzoek ge zien de snelle en sterke stijging van het aantal motorrijtuigen en het steeds toenemende verkeer naar en van Bergen zal worden ingewilligd. Wij hebben reeds geconstateerd dat de Pesiebocht bij te hoge snelheid en glad wegdek niet gevaarlijk is. Of iedere weg- en bochtgebruiker, zich zijn verantwoordelijkheid bewust zal worden, kan door het College moeilijk beoorddeeld worden, doch het lijkt ons geheel overdreven zoals de heer Schuil beweert, dat dergelijke ongelukken zijn oorzaak vinden in het alcoholgebruik. Als hoofd van politie zal ik het tegen deel bewijzen, en aan de hand van enige cijfers aantonen, dat er in de Heerlijkheid Bergen geen sprake is van wantoestand op gebied van vei lig verkeer. In de periode van 1 jaar en 9 maan den deden zich in onze gemeente 600 verkeersongevallen voor die voor 't overgrote deel teruggebracht kun nen worden tot blikschadeaanrijdin gen in de zomermaanden. In diezelf de periode waren er 28 ongevallen in de Pesiebocht, waarbij in één ge val 'tijdens onder invloed' ten laste werd gelegd. 70 procent van de Pe- sie-ongevallen zijn te wijten aan 't slippen in de bocht, menigmaal in combinatie met rijden met te hoge snelheid. In drie gevallen kwam men in botsing met een tegenligger door links door de bocht te gaan, tweemaal voor onvoldoende afstand houden, één maal door het uitwijken van een haas, en één maal was het een scooterrijder, die door een tegen ligger verblind werd en één maal een bromfietser die voor een voet ganger moest uitwijken. Negen ge vallen in de Pesiebocht deden zich voor tussen 24.00 en 05.00 uur. In 1965 werd zes maal proces-ver baal opgemaakt wegens rijden on der invloed, waarvan één maal na slippartij in de Pesie-bocht. In dat zelfde jaar werden in het arrondis sement Alkmaar 247 processen-ver baal betreffende het rijden (auto, broemfiets of rijwiel) onder invloed van alcohol inhoudende drank (en) opgemaakt. Het aantal b.v. in Ber gen bedroeg derhalve 2,46 procent van het totaal op zichzelf geen per centage dat tot onmiddellijk veront rusting aanleiding geeft, hetgeen niet wegneemt, dat ieder geval van 'on der invloed rijden' sterk afkeurens waardig is. Het is op grond van bo venstaande cijfers onjuist om een onmiddellijk verband te leggen tussen verlenging van het sluitings- aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. fers voor de dag gekomen is. Hier door wordt veel geroddel uit de weg geruimd. Ten aanzien van de ver antwoordelijkheid van de wegge bruiker, meende hij geen maatrege len te nemen. De heer Woudsta (KVP) merkte op dat ondanks de gebreken bij de Pe siebocht er weinig ongevallen voor komen wegens alcoholgebruik. Ook was hij verheugd dat de bocht een betere trace krijgt, vond een snel heidsbeperking noodzakelijk en zou eventueel ean vangrail bij de bocht willen aanbrengen. Volgens de heer Sluis (Prot.-Chr.) is er een verband tussen de vele drank gelegenheden en de ongelukken op de Bergerweg. Spreker wilde echter het alcoholgebruik achterwege la ten. dit was z.i. moeilijk te leveren. Wel drong hij aan op een voorzich tig te voeren beleid inzake nacht vergunningen en vond dat de Pesie bocht moet worden rechtgetrokken. De heer Van Twisk (BP) drong er op aan dat het College met de ver keerspolitie, KNAC en Veilig Ver keer, de Pesiebocht aan een grondige studie moeten onderwerpen. Tenslotte werd de motie Schuil waarin bij het College wordt aangedrongen om ze weinig nachtvergunningen te geven aan de bars - uitgezonderd in het zomerseizoen - op de in stelling van een snelheidsbeper king. Met 12 stemmen tegen, drie stemmen werd de motie verwor pen. De beide leden van de B.P. stemden voor. Donderdagavond hield de Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Bergen een bijeenkomst in zaal Nieuwendijk aan de Dorpsstraat. De presidente, mevrouw A. Grootes- enige maanden in Afrika te zijn geweest - sprak haar voldoening uit over de grote opkomst. Nadat verschillende agendapunten waren behandeld, gaf zij het woord aan mevrouw Visser-Bakker, die 'n uitstekend verslag uitbracht van de onlangs gehouden Algemene Na jaarsvergadering te Roosendaal. Daarna hield de heer Van Pel uit Egmond aan Zee een boeiende lezing over de flora en fauna in de duinen dat door de dames met zoveel aan dacht werd beluisterd, dat ze allen plannen beraamden, wandelingen door het duingebied te maken, op dat zij zelf eens het leven van de natuur van dichtbij kunnen gade slaan. Prettige dagen, verrassende cadeaus, de één dit, de ander dat doch dubbel plezierig en biy wanneer het is Bij voorbaat een goede koop gedaan St. Nicolaas DANK U WEL BERGEN - RUÏNELAAN 18 - TELEFOON 2532 De eerste kaars wordt nu ontstoken Advent-tijd is weer daar, Vier weken wordt ons thans gegeven, Ons duidelijk en klaar Voor ogen ons te stellen, De groot' gebeurtenis, Die weer op handen is. We ontsteken ieder zondag Een kaarsje meer erbij Totdat we zijn gekomen, Aan 't Grote Licht, dat blij Ons allen gaat verkonden, d' Geboorte van het Kind, Dat naar men hoopt in ieders hart Een ervaring vindt. Maar om Hem te ontvangen Moeten wij zijn bereid, En daarvoor krijgen we ieder jaar 'Advent', de stille tijd Van ernstig overdenken, Opdat we 't Kindekijn Deemoedig gaan begroeten, Hij wil tot zegen zijn. MAARTJE N. ZWAAN Wegens ziekte van enkele spelers van de toneelrgoep van de Buurt en speeltuinvereniging 'Tuin en Oost dorp' heeft het T. en O. bestuur - om de toneelavond toch door te la ten gaan - de toneelvereniging 'St. Laurentius' uit Oudorp gisteravond uitgenodigd een opvoering te geven van de klucht: 'Oh, die mannen!' in twee bedrijven door G. Mielke en onder regie van H. Koning. Het be stuur heeft hiermede een goede keus gedaan, want deze vijf spelers gaven van deze koddige klucht een uitste kende vertolking. Dit verhaal van het oude thema, waarin een kordate schoonmoeder haar schoonzoon verdenkt van om gang met andere vrouwen en ten slotte door de doortastendheid van haar schoonzoon met zijn zuster, tot ontdekking komt dat zij te wan trouwig is geweest - werd op vlotte en geestige wijze door de spelers - ten tonele gebracht. Mevrouw Veel als schoonmoeder die ondanks haar resoluut optreden, ten slotte als klei wordt in de handen van haar onderdrukte echtgenoot de heer H. Koning, speelde haar rol heel goed. Habakuk, haar echtgenoot (de heer H. Koning) gaf een voortreffe lijke typering van de onderdrukte en vrijgevochten echtgenoot. Ernst, de heer J. Giling, gaf een foutloze in terpretatie van de getergde schoon zoon. Zijn zuster Angelie (mej. De Vries) was een charmante verschij ning en had een puike studie ge maakt van haar rol als circusarties te. Mej. J. Dudink was de echte bru tale gedienstige. Zij beheerste haar rol uitstekend. In de pauze gaf de 'Clan of Nowhere' een ensemble van vijf muzikale jon gens (4 gitaren en een bas), die in juli j.l. een auditie maakten bij de VARA 'Amateurs de microfoon voor u' - en in het begin van het komen de jaar voor de radio zullen optreden - een succesvolle uitvoering van een negental Amerikaanse volksliedjes, die door hen vocaal en instrumentaal op vaak technische en op juist rit mische wijze werden uitgevoerd. Het was dan ook de voorzitter van T. en O., de heer J. de Beurs die beide gezelschappen dankte voor hun medewerking en de dames een bloe menhulde brracht. WARMENHUIZEN U belt wij komen. 02269-539 Woensdagavond j.l. gaf het cabraet 'Rotel Chantant' dat gevormd werd door vijf leerlingen van de kweek school uit Alkmaar, t.w. Annemarie Bakker, Marjan van Stapele, Martin Affourtit, Henk Paulusma en Martin Kamminga (piano), voor vrienden en bewoners van 'Elskhove' in de eet zaal van dit bejaardencentrum een vlotte interpretatie van een cabaret programma dat met veel flair en be zielende frisheid voor het voetlicht werd gebracht. Mevrouw T. van Kampen-Bosma, bestuurslid van de Stichting Bejaar denzorg heette allen welkom en hoop te dat het voor de bejaarden een prettige avond mocht worden. Haar hoop werd vervuld, want de talrijke aanwezigen hebben met grote verwondering geluisterd naar de presentatie en de vertolking van de liedjes en schetsen die deze jeug dige debutanten met de nodige verve op beschaafde wijze ten beste ga ven. Een groot deel van hun succes is wel te danken aan de perfecte pia nobegeleiding van Martin Kammin- ga. Na afloop van de voorstelling dat wel een beetje te vroeg naar de zin van de bejaarden eindigde, dankte mevrouw Van Kampen deze vijf tweedeklas kweekschoolleerlingen voor de leuke cabaretavond en over handigde hen, namens de bejaarden een envelop met inhoud. VOOR BERGEN H. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2423 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADE Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 VRIJDAG 9 DECEMBER Openbare klaverjasdrive, uitgaan de van de Tafeltennisver. 'Duin treffers', om 20.00 uur in café 'De Bonte Koe' (P. Slijkerman), te Catrijp. Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. Zaterdag en zondag j.l. hield de Burt en Speeltuinvereniging T. en O. een bijzonder fraaie tentoonstelling van Sint Nicolaasgeschenken in het verenigingsgebouw aan de Kogendijk die vervaardigd zijn door een werk groep van 15 T. en O.-leden (6 da mes en 9 heren) Ruim 180 geschenken bestaande uit een geheel nieuwe collectie werk stukken, zoals prachtig afgewerkte linnen prentenboeken in vrolijke kleuren, leuke tandenborstelsets, toi lettafels, garage met pompstations, grote trommels, melkj ukken met emmers, sla jut op zijn kop en knik kerspelen, keurig beschilderde bad tassen en eikeltjes. Wie deze fraaie verzameling heeft gezien komt onder de indruk van deze grote hoeveelheid creatief werk waaraan de leden maanden achtereen belangeloos gewerkt heb ben. Het was dan ook een voldoe ning voor de werkgroep en het T. en O.-bestuur dat wethouder H. N. Zon jee en echtgenote, namens de ge meente Bergen veel interesse toon den voor de tentoonstelling, hoewel de ouders - voor wiens kinderen al dit moois bestemd is - wel wat meer belangstelling mochten tonen. Aanstaande zaterdag 3 december des middags half twee komt Sint Nico laas deze fraaie cadeaux uitreiken aan de T. en O.-kinderen van 2 t.m. 7 jaar. Alvorens hij daar arriveert maakt hij een rondrit door Tuindorp. Vanaf hoek Oosterweg komt hij het dorp binnen en gaat dan vandaar langs de Nieuwe-Bergerweg, Jan Apeldoornweg, Colnotweg, v. Blaa- derenweg, Willem Reijersweg, Ko gendijk, Jaap Colnotweg, Jaap We- andweg, Oude Bergerweg, Turfweg, Kogendijk, Colnotweg, Tuindorp weg M. Wigmanweg naar het Vereni gingsgebouw. TREKKINGSLIJST VERLOTING Lotno. 1 Rijwiel dames of heren 828 2 Elektrische klok 791 3 Tafellaken 1386 4 Thermometer 1514 5 Zeep en tabak 1651 6 Doos Majazeep 577 7 Baddoekset 855 8 Asbak hoed 651 9 Rookverdrij ver 501 10 Broodplank met mes 665 11 Doos sigaren 1734 12 Bonbonschaaltje 1979 13 Theedoeken 931 14 Wandtegel 1746 15 Doos sigaretten 602 16 Asbak 746 17 Krokodil 1328 18 Bloemenvaas 1779 19 2 glazen 1426 20 Puddingvorm 843 21 Pindakom 1683 22 Eau de cologne 1238 23 Bonbonschaaltje 971 24 2 stukken zeep 1815 25 Asbak 653 De prgzen kunnen worden afge haald in 'De Rustende Jager'. Mevrouw H. G. v. Ooyen-Fla- meling is zo vriendeiyk de ver koop van de kaarten en agenda's op zich te nemen. Vanaf 1 december zgn deze nu bij haar verkrijgbaar. Het adres is: Mevrouw H. G. v. Ooyen, Brederodeweg, naast het huis van burg. Bergh. te Schoorl..

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1