tt ff RAIFFEISENBANK SCHOORL Volkshogeschool Bergen meerderjarig IVOROL GERRITSEN NIET EEN BRIL, MAAR DE JUISTE BRIL Kristal met zilver Doktersdiensten DONDERDAG 8 DECEMBER 1966 41c JAARGANG No. 4g Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Mevr. Visser overleden Bejaarden kerstfeest Leger des Heils Jeugd kerstfeest Leger des Heils HET BEHOUD VAN UW TANDEN Onbetwist de beste tandpasta Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen jonge mensen kunnen nog met jaren spelen! spaarbank en alie bankzaken Ouderavond Openbare ULO Bergen De Austraalnegers en het groot Barrièrerif St. Nicolaas in de Berger Sociëteit Burgerlijke stand Bond van bejaarden vierde St. Nicolaasfeest Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN Noordhoilands Kunstcentrum Laatste weekend collectie Hoogeboom in het Stedelijk Museum Ueekêlod dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven De dynamische groei en ontwik keling van de Volkshogeschool Bergen hebben we te danken aan de steun van de Stichting van de leden (2500), gemeente, provincie, rijk en bedrijfsleven, zei voorzitter A. Visser in de in tieme kring van Volkshoge schoolleden die 't heugelijk feit vierden dat de Volkshogeschool, de kinderschoen is ontwassen en bovendien de beschikking hebben gekregen van twee nieuwe ge bouwen op de 'Zandhoeve' en de boerderij 't Oude Hof'. In 1945 werd 'De Zandhoeve' gelegen aan de Duinweg Bergen-Schoorl ge opend. Een jaar later werd het uitgebreid met 't Oude Hof'. Acht jaar later werd 'Huize Kinheim' aan gekocht en voor Volkshogeschool- werk in gebruik genomen. In 1964 bleek de belangstelling voor de Volkshogeschool cursussen van dien aard dat uitbreiding noodzakelijk was en men in dat jaar begon met de bouw van een hal, eetzaal, keuken en logeergelegenheid in twee- en driepersoons kamertjes op 'De Zand hoeve' onder architectuur van ir. P. H. Tauber en A. J. F. Hooning. De nieuwbouw was reeds in het begin van dit jaar in gebruik geno men, terwijl de gemeente Bergen in 1964 de boerderij, gelegen tegenover 't Oude Hof' aan de overkant van de vijver, voor 98 jaar in erfpacht aan de Volkshogeschool overdroeg. In 1965 werd begonnen met een volledige restauratie van de boerde rij die enerzijds wat het uiterlijk be treft, recht doet wedervaren aan de plaats die dit oude koetshuis in de bosrijke omgeving inneemt en die anderzijds het interieur op een ver rassende wijze geschikt maakt voor huisvesting van cursusisten en enke le medewerkers in twee- en drieper soons aangebrachte kamertjes. Volkshogeschoolwerk (boeiende cursussen) De deur van de Volkshogeschool staat voor iedereen open, en een cursus bestaat meestal uit 20 tot 35 deelnemers, die gedurende hun ver blijf periode op school een kleine sa menleving vormen, als in een gezin. Jaarlijks worden 40 tot 50 cursussen gehouden waarvan de kern gevormd wordt door een reeks van één- en tweeweekse cursussen voor ieder in leeftijd van 18 jaar en ouder bij hoge uitzondering soms een 17-jari- ge -. Een bijzonder boeiende en belang rijke vorm van cursusses is wel die van de algemene 11-daagse volks hogeschool onderwijs, waarvan er in het afgelopen jaar een 100-tal over alle volkshogescholen verspreid wor den gehouden, waaraan 2500 cursis ten deelnemen. Men ontmoet daar personen die vele jaren in het ar beidsproces zijn opgenomen, in par ticuliere bedrijven bij overheidsdien sten en bij gemeentelijke instellin gen werkzaam zijn, maar ook jonge mensen van 20 jaar die nog bezig zijn aan hun sudie aan diverse tech nische scholen. Het programma van deze cursus heeft niets specifisieks, maar is merkwaardig genoeg in veel algemeene zin er op gericht een be ter inzicht te geven en meer begrip te kweken. Allerlei vragen omtrent de samen leving en die van het werk, leiding geven en leiding ontvangen, het samenspel met werkgever en werk nemer en problemen over internati onale samenwerking worden onder de loupe genomen. Kunst Niet minder belangrijk zijn de ge sprekken over kunst die vaak inge leid worden door deskundige spre kers en vrijwel steeds gevolgd wor den door boeiende en levendige ge- dachtenwisselingen met mensen van geheel andere herkomst, overtuiging en functie. Plattelandsvrouwen Ook jonge ondernemers uit land bouwbedrijven kunnen in de winter maanden aan dergelijke cursussen deelnemen. Dit is een belangrijk cur sustype maar niet het enige. Er zijn op verschillende volkshogescholen cursussen van vier weken voor jon gens en meisjes van 18 tot 25 jaar, die gedurende die maand samen zijn op een volkshogeschool en daar on getwijfeld veel te weten zullen ko men over speciale vragen van het veranderde platteland, maar in de eerste plaats ook ervaren van de mogelijkheden tot samenleven met anderen om een ruimer inzicht te krijgen in de ingewikkelde samen leving en in de uitingen van het cul turele en geestelijke leven van van daag. Culturele activiteiten Naast de cursussen ter verkenning van het eigen gebied - een patrouille op eigen erf, als het ware - zijn er in de maanden juli en augustus tal van cursussen gericht op vele acti viteiten zoals: tekenen, schilderen, Noorse handenarbeid en vormgeving muziek, dans, beweging e.d. Het gaat altijd om de vreugde die men daaraan beleeft, in het samen beoefenen van deze activiteiten. Ook de hoogste klassen van middel bare scholen kweekscholen, huis houdscholen en vormingsklassen ma ken van de volkshogeschoolcursus sen gebruik. Aanvraag om cursussen te houden voor 15- en 16-jarigen is voor de Volkshogeschool onmogelijk. Daar voor zijn afzonderlijke jeugdcentra's in het leven geroepen nl. in Rockanje 'De Weijers' en de ander in Schoorl 'Het Zeepaardje'. Een bijzonder facet van het Volks hogeschoolwerk vormen de cursus sen voor de buitenlandse "deelnemers. Deze omvatten niet alleen de reeds genoemde internationale ontmoetin gen, maar ook speciale cursussen voor buitenlandse groepen ter ken nismaking met Nederland. Geen evenementen in Volkshogeschool Zondagnacht is in haar woon plaats Bergen geheel onver wacht overleden mevrouw A. C. Visser-Ven. Mevr. Visser, die samen met haar echtge noot een vooraanstaande rol heeft gespeeld bij de ontwik keling van de Volkshogeschool Bergen, is 63 jaar geworden. Haar dood heeft grote versla genheid teweeg gebracht in kringen van het Volkshoge schoolwezen. Zaterdag 26 no vember assisteerde zij nog haar man, die als voorzitter van het bestuur, de feestelijke bij eenkomst in de Zandhoeve presideerde. In verband met haar overlij den zullen de festiviteiten op de Volkshogeschool op 8, 9 en 10 december, waarvoor talrijke autoriteiten, waren uitgenodigd geen doorgang vinden. Op donderdag 22 december aan staande des middags half vier zal evenals voorgaande jaren het Be jaarden Kerstfeest gehouden worden in 'De Oude rPins' in Bergen. In woners uit Bergen en omgeving wor den verzocht zich zo spoedig moge lijk hiervoor aan te melden bij de plaatselijke officier van het Leger des Heils de heer A. G. v. d. Hilst, Breelaan 5, teleoon 2610. Zij die slecht ter been zijn worden verzocht dit op te geven, dan wor den zij per auto gehaald. Op woensdag 21 december a.s. des middags vier uur zal het jeugdfeest gehouden worden in 'De Oude Prins' in Bergen. Iedere jongen en meisje uit Bergen en omgeving is van har te welkom maar moet zich even komen opgeven bij Van der Hilst, Breelaan 5. Wij verwachten dat 'De Oude Prins weer vol zal zijn, kom jij ook aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. Als je vijftien bent, of zestien of zeventien denk je nog niet zo veel aan later. De toekomst ligt vóór je. Daarop is het jeugdspaar- plan "De Zilvervloot" gebaseerd. Je moet namelijk je spaargeld zes, zeven, acht of negen jaar laten staan. Maar dan krijg je ook een spaarpremie van 10% bóven de rente. Om aan de Zilvervloot mee te kunnen gaan doen, moet je tussen de 15 en 21 jaar oud zijn. Ex-militairen mogen beginnen tot hun 24ste. Kom eens langs. Wij hebben een leuke folder voor je! 66-14B De openbare school voor ULO te Bergen hield een goed bezochte ou deravond in de aula van de MMS. Drie leden van de oudercommissie de heer H. P. T. van Schaik (voor zitter), mevrouw De Boer-Hemmin- ga secretaresse) en mevrouw Zee (penningmeesteresse) moesten hun funktie neerleggen, omdat ze geen kinderen meer op de school hebben. De heer Van Schaik dankte voor de prettige samenwerking, die hij in de acht jaren van zijn voorzitter schap had ondervonden. Mevrouw De Boer-Hemminga prees de voorzitter om het enthousiasme en energie, waardoor hij het werk van de ovrige leden van de ouder commissie vaak zeer had verlicht. Het hoofd der school dankte de scheidende leden voor de prettige verstandhouding, die elke verga dering van de oudercommissie tot een gezelig samenzijn had gemaakt. Hij bood als blijk van waardering een kleine attentie aan. Door de nieuwe bepalingen van de Lager-Onderwijswet moest het aan tal leden van de oudercommissie worden teruggebracht van zeven op zes. Bij acclamatie werden tot nieuwe leden gekozen mevrouw Hoekstra Schoorl) en de heer N. F. A. de Graan (Bergen). Het schoolfonds vertoonde een ver heugend saldo, hetgeen te danken is aan de royale bijdragen, die de ouders ook ditmaal gaven. Na de pauze hield de heer Van de Ploeg een causerie over de mam moetwet, speciaal met betrekking tot de ULO. De naam ULO zal ver dwijnen. Deze tak van onderwijs krijgt de naam: M.A.V.O. (Middel baar Algemeen Vormend Onderwijs). De eerste klas wordt een brugklas. Op het rooster van deze klas worden studie-uren opgenomen. Nog meer dan tot nu toe moet de leerlingen worden bijgebracht, hoe ze moeten studeren. De verschillende typen scholen krij gen allemaal zo'n brugklas waar in dezelfde vakken, zij het op ver schillend niveau, worden onderwe zen. Daardoor is het mogelijk, dat een leerling na de brugklas naar een ander schooltype gaan, zonder dat dit grote moeilijkheden en tijdver lies met zich meebrengt. Er komen meer uren vrij voor cre atief werk, zodat het accent wat minder zwaar komt te liggen op de ieer'-vakken. 'In de volgende klassen behoefte de leerling niet meer alle vakken te volgen. Hij kan een keuze doen, die zal afhangen, van hetgeen hij na 't behalen van zijn diploma zal gaan doen. Examen kan worden gedaan na drie jaar, maar ook na vier jaar. Het examenprogramma wordt be perkt tot zes vakken voor den vier jarige en vijf voor de driejarige mavo-school. Beide diploma's geven aansluiting op vele vormen van middelbaar be roepsonderwijs en voortgezet onder wijs. Hoewel er nog vele vraagtekens zijn, biedt de nieuwe wet, mits uit gevoerd naar de bedoelingen van de wetgever, vele mogelijkheden voor het MAVO. Op vele scholen wordt geëxperimenteerd. Niemand kan nog precies zeggen, hoe de ont wikkeling van de verschilelnde nieu we groepen schooltypen zal zijn. Dit veroorzaakt onrust en onzekerheid in de overgangstijd en waarschijnlijk ook nog wel in de eerste jaren na de invoering van de mammoetwet. We zullen dit moeten accepteren, om te komen tot een sluitend onder wijsstelsel. Uit de vele vragen, die gesteld wer den, bleek dat er met grote belang stelling naar de causerie was ge luisterd. Voor een overvolle zaal velen moesten worden teleurgesteld hield dr. J. Lodewijks, bioloog te Den Haag, 'n boeiende lezing over 't bovenstaand onderwerp in het ka der van Culturele Avonden onder auspiciën van KJVO en ANDO. Op bijzonder geestige wijze be schreef de spreker de merkwaardige builderdieren van dit continent, waarbij hij uitvoerig inging op het feit, dat deze in hoofdzaak hier voorkomen. De wonderlijke geboor te van de diertjes, die van een paar centimeter uitgroeien tot de reuzen- kangeroe, die langer is dan een mens en bij deze groei 8V2 maand in de buidel blijven, was voor de toehoor ders een openbaring. Op een zwart wit film kwamen buideleekhoorns, buidelmuizen, buidelbeertjes e.a. zich vertonen. Een tweede film in kleuren liet het leven zien van de oorspronkelijke bewoners, die in de reservaten hun eigen beschaving bewaren, zuiver en vrij van de funeste invloeden van de blanke wereld. Dr. Lodewijks wees op de oorsprong van deze vol keren, die verwant zijn aan de Euro pese en ver voor de ijstijd naar Australië moeten zijn gekomen. In hun godsdienst is 'n merkwaardig overeenkomst met de Christelijke eredienst: ook bij hen zond God zijn zoon naar de aarde. De tekeningen op de rotswanden gelijken op die, welke men aantreft in de holen van Frankrijk. Oorlog en ruzie zijn bij deze volkeren onbekend, in zoverre zijn ze dus niet 'beschaafd'. Hun zin voo echte zedelijkheid en trouw is ontroerend. Na de pauze leide de spreker eerst de hoofdfilm in met vergelijkingen tussen dieren- en plantenrijk en hij gaf een duidelijke uiteenzetting van het ontstaan van de koraalriffen. Wat op deze film te zien viel, ont lokte steeds uitroepen van bewonde ring aan de toehoorders: kleur en gratie bij de zo verscheidene dier soorten, die zich ophielden tussen dit rif waren van een zeer bijzon dere schoonheid. Het leven van de zeeschildpad viel in de gehele ontwikkeling te volgen de gang naar het land, het depone ren van de paar honderd eieren in het zand en de moeizame terugtocht in de vroege ochtend na de ver moeiende bezigheid van het eieren- leggen; grappig was de tocht naar de zee van de duizenden kleine schil- padjes uit de verschillende nesten. De talrijke aanwezigen hebben ge noten van de toelichtingen vol hu mor, die toch als diepe ondergrond de liefde voor de natuur hadden en begrip vroegen voor de vaak onbe grepen handelingen van de dieren. Op zaterdag 17 december is de volgende lezing, die handelt over Venetië, de Adria, San Marino en Ravenna. De heer Schuil zal de lezing met een groot aantal kleurendia's toelichten. ADVENTS SAMENKOMST TE BERGEN De plaatselijke Kerkgemeenschappen van Bergen verlagen gezamenlijk op de komst van Jezus Christus te blij ven hopen in de Advents samen komst van dinsdag 13 december a.s. om 8 uur 's avonds in de Petrus en Pauluskerk. Medewerking geven o.a. het koper kwartet van Bergens Harmonie, de sergeant-majoor van het Leger des Heils en priesters en predikanten ter plaatse. Evenals ieder jaar, uitgezondert 1965 heeft het Comité Ouden van Dagen van Bergen zaterdag 3 december haar jaarlijkse St. Nicolaasmiddag gehouden voor leden van de be jaarden Sociëteit in het Verenigings gebouw Sint Jan. Het slechte weer was voor hen geen beletsel thuis te blijven. Zij die slecht ter been waren of ver weg woonden, werden per auto van huis gehaald en gebracht. Ongeveer 40 leden (dames en heren) waren opgekomen om Sint Nicolaas hartelijk te begroeten. In een lekker verwarmde zaal werden om ongeveer drie uur de aanwezigen door de hr. Maarsen (waarn. voorzitter) welkom geheten (voorzitter Tros met zijn knecht zouden iets later komen. Deze memoreerde in korte woorden het jammer te vinden dat niet meer dere dames of heren lid van de So- citeit waren. Na het gebruik van een kop koffie met versnapering werd Sint Nicolaas door één der comité-leden binnen geleid, veel oude bekenden van vo rige jaren begroetend. Sint Nicolaas en zijn knecht hadden zich voor hun bezoek aan Bergen in een prachtig gewaad gestoken. Na hartelijk begroet te zijn, werden aile leden oor zijn zelel geleid om mooie en minder aangename dingen te horen te krijgen, doch alles op humoristische wijze. Maar alvorens hiertoe werd overgegaan, werd met enkele ogenblikken van eerbiedige stilte de sinas een paar weken overleden penningmeester de heer H. G. A. Bakker herdacht. Het muzikale gedeelte van de mid dag was in handen van mevrouw Schutte-Dunt. Ongeveer 5 uur gingen alle aanwezi gen, weer voldaan huiswaarts, on der stromende regen. van 28 november tot 5 december 1966 GEBOREN: Angelo, zoon van Jan Kokkelink, en R. A. Muller, Tuin- dorpweg 33. Marcus Patrick Christi- aan, zoon van A. H. G. Bruijnen en C. C. M. de Jongh, Dorpsstraat 75s. Elionora Antoinette Elise, dochter van E. F. A. Moussault en A. F. Sijpkens, van der Wijckplein 6. Ri chard Eduardus, zoon van J. D. Min en H. I. Kieft, Zwanenbloemweg 30. Johan Daniël, zoon van W. F. Stomps en A. M. Admiraal, Zuurvensweg 13. Miguel, zoon van H. P. M. van Draa- nen en B. M. H. Peterson, Doorntjes 14. Elisabeth Cornelia Maria, doch ter van A. G. J. den Broeder en T. W. Bosch, Tuindorpweg 22. ONDERTROUWD Sjoerd Brattinga architect, Notweg 14 en Maria P. Schouten, Notweg 14. Gerrit W. Veer technisch employé, Heiloo en Mari anne E. van der Hoek, verpleegster, Oude Bergerweg 75. Pieter Walra ven, bloembollenhandelaar, Lisse en Maria Nieuwenburg, Ogentroostweg 18. GEHUWD: Hans Groeneveld, came raman, Jan Oldenburglaan 15a en Maria J. S. Krijgsman, verkoopster Rondelaan 16. Nieuw adres: Tuin dorpweg 29. Johannes Martinus Boon gem. ambtenaar, Wormerveer en M. M. Leijen, cheffin textielzaak, Ker- kedijk 43. Nieuw adres: Wormerveer. OVERLEDEN: Jan Kieft, oud 76 jaar e.v. M. Lichtendhal, Notweg 11. M. Snijder, oud 85 jaar, w.v. J. Piene- man, Boendermakerhof 27. Johanna M. Klijn, oud 79 jaar, w.v. P. Pools Breelaan 53. Johannes W. de Vries, oud 62 jaar, e.v. T. Plakfnan, Col- notweg 10. Het bestuur van de Algemene Bond van Bejaarden organiseerde haar jaarlijkse Sint Nicolaasfeest in de VOOR BERGEN J. LUGTEN Hoflaan 6 telefoon 2700 F. HOUDÉ Van Reenenpark 2 VOOR SCHOORL F. II. RISSELADE Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 9 DECEMBER, VRIJDAG 'Duintreffers-klaverjasdrive' in café Slijkerman, te Catrijp, aanvang 8 uur. Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. Van 11 december 1966 t.m. 5 januari 1967 HUBERT VAN LITH beelden, kieinplastiek, tekeningen Geopend dagelijks van 10.30- 12.30 en 14-17 uur, zondags van 14-17 uur. grote zaal van hotel 'Elisabeth' aan de Breelaan. Ruim driehonderd leden van de af deling hadden van hun uitnodiging gebruik gemaakt, zodat er te weinig zitplaatsen bleken te zijn en stoelen moesten worden aangedragen. Zr. Schuitemaker waarnemend voor zitster van de afdeling opende deze middag, verheugde zich over de grote opkomst en deelde met vreugde mede dat het AOW-pensioen weer met 2 procent omhoog gaat, en dit weer 'n kleine tegemoetkoming is voor de bejaarden, die alleen van hun pen sion moesten rondkomen, uaarna verraste de secretaris van de afdeling, de heer A. de Vet, de ..anwezigen met de prettige medede ling dat de bekende radio- en t.v.-ar- tiest André Carrel met Maron War denaar de nodige ontspanning zul len brengen. Op geestige en eenvoudige wijze wist Andre Carrel dan ook al heel gauw contact met zijn bejaard pu bliek te krijgen, door de dertiger ja ren en de crisistijd in herinnering te brengen, terwijl hij parodistische vergelijkingen trok met de tegen woordige jonge generatie. Ook zijn imitaties van regeringspersonen en zijn westrfiese creatie van Wullum Wouters bracht grote vrolijkheid. Maron Wardenaar zong een drie tal liedjes met piano-begeleiding van mevrouw Corry Moree-Dol, waarmee ze veel succes oogste. Na een verloting kreeg elk lid, bij het naar huis gaan een Sint Nico- laasverrassing. Het was een prettig Sint Nicolaasfeest, dat gehele vol gens het plan verliep. De collectie Hoogeboom heeft veel succes bij het publiek en het is dan ook met spijt dat wij moeten con stateren dat het laatste weekeinde ervan al weer voor de deur staat. Naast het vele, waar reeds eerder op gewezen is, moge hier misschien eens extra aandacht gevestigd wor den op een viertal, door hun formaat wellicht niet zo opvallende etsjes, n.l. de vier oosterse voorstellingen van Marius Bauer (1867-1932). Het zijn vier van de vijfentwintig zeer precieuze etsjes, die hij in 1897 maakte voor 'La Jeunesse Inaltéra- ble et la Vie Eternelle', een Roe meens sprookje, dat uit de volks mond was opgetekend door een ken nis van Bauer, de aan de Franse le gatie te Boekarest verbonden heer Ritter. Het is typisch een onderwerp voor Bauer, die het bij voorkeur in het oosterse zocht. Daar kon hij zijn talent om wriemelende mensen-me nigten uit te beelden uitleven in op tochten, feestmaaltijden, tempel- en moskeebezoek enz. In zijn wijze van scheppen van de sfeer en in zijn gebruik van licht en donker doet hij hierbij wel aan Rembrandt denken. Zijn composities zijn altijd de moeite waard en geen situatie is hem te ingewikkeld om uit te beelden. Zijn beelden zijn le vend, bewegend en ademend, mede door zijn afkeer van de rechte lijn. Zelden ook is hij tot in alle hoeken en gaten met de etsnaald doorge drongen, zodat zijn vertellingen al tijd iets te raden geven. Deze en alle andere fraaie prenten nog tot en met aanstaande "zondag.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1