99 Gemeenteraad Bergen GERRITSEN K^Dampo NUTSSPAARBANK KELTUM PLEET NIET EEN BRIL, MAAR DE «JUISTE BRIL 711- Doktersdiensten DONDERDAG 15 DECEMBER 1966 41e JAARGANG No. 50 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden In een vlot tempo liepen op de j.l. gehouden raadsvergadering van 's morgens half tien, tot 's avonds zeven uur, de agendapunten algemene beschouwingen der raads leden en vaststellen begroting van de lopende band. Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen DE SPAARBANK BERGEN GESLOTEN BERGEN - Ruïnelaan 2-4 A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten Kerstboom - Kerstpot Leger des Heils Burgerlijke stand *l<. Voor Baby Het onweerstaanbaar verlangen Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN Kerstzang- dienst voor allen Noordhollands Kunstcentrum Bejaarden kerstfeest Leger des Heils Jeugd kerstfeest Leger des Heils Weekêlod dit nummer bestaat uit 8 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven De belangstelling voor deze vergadering was klein, vergele ken bij die der vorige vergaderingen. Extra verlichting nabij 'Extase' voor veilig verkeer. Exploitant neemt ruim 2/3 van de kosten voor zijn rekening Burgemeester en Wethouders hebben in belang van de verkeersveiligheid een gedeelte Bergerweg nabij de dancing 'Extase' en voor het daar gelegen parkeerterrein een plan doen ontwerpen, hetwelk omvat, uitbrei ding van 5 dubbelarmige lichtmas ten met paalarmaturen met boven grondse aansluiting, hetgeen volgens opgave van het provinciaal elektri citeitsbedrijf een bedrag vergt van 6.740,- daarbij komt het aanbren gen van een ijzeren hek met ligus- trumheg langs het rijwielpad, ge legen naast het verharde parkeerter rein voor genoemd etablissement waarvan de kosten worden geraamd op 1.600,-, totaal dus 8.340,-. Van de 10 nieuwe lichtpunten van de Bergerweg, de andere zes dienen ter verlichting van het parkeerter rein en zijn voor rekening van de exploitant 5.644,-. Tevens is er overeengekomen dat ten laste van de exploitant komen het onderhoud van hek en heg van de aankoop en vervanging van de fecte buislampen en armaturen die dienen ter verlichting van het par keerterrein. Als gevolg van deze kostenverde ling waarmede de heer Hieselaar, exploitant van 'Extase' zich schrif telijk accoord heeft verklaard, blijft ten laste van de gemeente slechts een bedrag van 2.696,- over. Over de uitbreiding van de verlich ting nabij 'Extase' i.v.m. de ver keersongevallen was de heer B. Schuil (PSP) het niet niet eens. Vol gens de heer Schuil kan geen ver lichting daar niet helpen om de doodeenvoudige reden dat het daar al licht genoeg is. Men zou daar wel aldus spreker, aan weerszijden van dit vermaaksobject, vanuit richting Alkmaar en vanuit richting Bergen een doodshoofd als schrikwekkend voorbeeld kunnen plaatsen. Voorts hadden de heren Smit (BP) en Schuil bezwaren over het te laat toezenden van de raadsstukken naar de leden. Deze stukken moeten vol gens de heer Smit minstens zeven dagen tevoren aan de raadsleden worden toegezonden, opdat men vol doende gelegenheid krijgt de stukken te bestuderen. Wat betreft de voorzieningen en verbeteringen aan de woning bij de toegangspoort bij de Algemene Be graafplaats vindt de heer Smit het vreemd dat er aan die woning, van wijlen de heer Vrasdonk nu wel voorzieningen kunnen worden ge troffen nu de nieuwe bewoner er in komt, terwijl de vroegere bewo ner tijdens zijn leven met dezelfde aanvraag, nul op het request kreeg. Verhuur gedeelte 'Huize Kranenburgh' Nu het KCB verhuist is naar haar eigen kunstenaarscentrum op het Plein en de vroeger gebruikte kunst zalen van huize 'Kranenburgh' niet meer benut worden heeft de Cultu rele Raad Noord-Holland en de Stichting Europees Volkshogeschool- werk, die sinds 20 maart 1959 reeds gebruik maken van de eerste ver dieping en de zolverdieping, verzocht thans ook de beschikking te krijgen over de twee zuidwestelijk gelegen kamers op de begane grond, ter uit breiding van de thans onvoldoende werkruimte. Het College B. en W. meent dan ook, nu deze ruimte geen nieuwe bestemming heeft gekregen, aan dit verzoek te voldoen en stelt voor de jaarlijkse huursom te stellen op 300 per jaar met de overeenkomst dat de kosten van eventuele voorzie ningen voor rekening komen aan beide instellingen, evenals het nor male onderhoud aan het interieur. Het College vindt het raadzaam de ze verhuur aan te gaan met de Cul turele Raad en dan slechts voor 1 jaar, met stilzwijgende verlenging. Aankoop en onteigening gronden 'Bergermeer' Kosten voor de gemeente Alkmaar De partiële herziening van het uit breidingsplan in hoofdzaak voor het gedeelte 'Bergermeer', is vastgesteld bij raadsbesluit van 29 juli 1965; en bij besluit van de G.S. van 18 janu ari 1966 goedgekeurd. Zoals bekend heeft genoemd uitbrei dingsplan betrekking op het gebied van de gemeente Bergen, ten aan zien waarvan de gemeenteraad zich bereid heeft verklaard tot medewer king aan een grenswijziging ten gun ste van de gemeente Alkmaar. Op basis van die bereidheid is het onderhavige plan in samenwerking tussen beide gemeenten ontworpen met de bedoeling, dat het door Alk maar zal worden gerealiseerd, uiter aard na het tot stand komen van vorenbedoelde grenswijziging. Met het oog op die realisering is het wen selijk, dat Alkmaar de bij het plan betrokken gronden c.a. in eigendom verkrijgt, alsmede dat men de daar op gerichte maatregelen reeds nu een aanvang wordt gemaakt, ook omdat hiermede vooral ingeval van onteigening nog geruime tijd kan zijn gemoeid. Aangezien het betrokken gebied thans nog deel uitmaakt van het territoir van Bergen, zal een even tuele onteigeningsprocedure ten ver zoeke van die gemeente moeten wor den gevoerd. Mede die reden heeft het gemeentebestuur van Alkmaar gevraagd om ook de voorbereiding van de eigendomsoverdrachten in het betrokken gebied in samenwer king tussen beide gemeenten ter hand te nemen. Gezien de ervaringen bij de grond- transacties in het parieel uitbrei dingsplan Bergen-Noord, waarbij het werk van de Centrale Commissie voor de onteigeningsvergoedingen, thans geheten; Stichting Adviesbu reau voor Onroerende zaken te Rot terdam over het algemeen van groot nut is gebleken geven Burgemeester en wethouders er de voorkeur aan om ook aan de onderhandelingen en eventuele procedure tot eigendoms verwerving in het plan 'Bergermeer' taxatierapporten van die Stichting ten grondslag te leggen welke ziens wijze door het gemeentebestuur van Alkmaar gehele wordt gedeeld. Vanzelfsprekend is het de bedoeling dat de bedragen welke door Bergen aan de voorbereiding van de uitbrei ding van Alkmaar ten koste wor den gelegd, ter zijner tijd, wanneer de grenswijziging een feit is met laatstgenoemde gemeente zullen worden verrekend. B. en W. stelt voor hiervoor een crediet van 12.500,- beschikbaar te stellen. Uitbreiding raadszaal koste ongeveer 44.000,- aanvullend crediet van 9.000,- In oktober 1965 werd een bedrag van 35.000,- beschikbaar gesteld voor uitbreiding van de raadszaal met een publieke tribune en de bouw boven die uitbreiding van een wethouderskamer. Uit de kostenra ming blijkt dat het crediet niet al- aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. leen betrekking had op de verbou- wingskosten doch ook op de kosten van verlichting, verwarming en in richting, met uitzondering evenwel van het meubilair van de wethou derskamer. Het oorspronkelijk verbouwingsplan is tijdens de uitvoering op sommige delen herzien. Met name was aan vankelijk niet gerekend op het ver nieuwen in de raadszaal van de lambrizering, het plafond en de toe gangsdeur op het slopen van de schouw, op het door de duurdere verlichtingsornamenten. Een en ander resulteert in een ver hoging van de oorspronkelijke ra ming tot 43.973,- waarin dan tevens het meubilair van de wethouderska mer is begrepen. Er is een aanvul lend crediet van 9.000,- nodig. Verhoging straatbelasting in de gemeentebegroting is voor het dienstjaar wegens opbrengst van de straatbelasting een bedrag geraamd van 137.000, In de aanbiedingsbrief deelt het college mede, dat zij bij deze raming zijn uitgegaan van een verhoging van de tot nu toe geldende heffings percentage, omdat zij het onvermij delijk achten, dat het grote verschil tussen de huidige kosten van wegen enz. en de opbrengst der straatbe lasting enigermate wordt verkleind. Als gevolg van een overhaaste op stelling van deze aanbiedingsbrief is in de daarin gegeven becijfering een fout geslopen waardoor ook de vermelde percentages onjuist zijn. B. en W. vertrouwt dat de raad het excuus wil aanvaarden. Bij raadsbesluit van 30 maart 1962 werden de heffingspercentage ge bracht op voor de ongebouwde ei gendommen 5, voor de gebouwde eigendommen 10, de gebouwde eigen dommen met de mogelijkheid van ri oolaansluiting 14. Door deze aanpassing werd bereikt dat bij een totaal aan nettokosten volgens de begroting voor 1962 ad 214.000,- een belasting-opbrengst kon worden geraamd ad 80.000,- zo dat het dekkingspercentage werd gebracht op 37,4. In 1967 is het netto ten laste van de gemeente blijvende kostentotaal op rond 358.000,-. Volgens de gel dende tarieven der straatbelasting kan de belasting-opbrengst worden geraamd op 91.000,- en zal het dek- kinspercentage inmiddels zijn ge daald tot amper 25.5. Waar de gemeente de geconstateer de kostenstijging niet kan voorko men en anderzijds haar zorg voor de openbare wegen niet mag ver minderen en mede in aanmerking nemende dat een dekkingspercenta ge van 85, nog als een 'billijke bij drage' wordt beschouwd, is een ver hoging van de tarieven voor de hef fing der straatbelasting naar de me ning van het college volkomen re delijk. Hiernaast valt te bedenken, dat een lastenverzwaring als deze voor de belastingplichtigen in eik ge val nog leidt tot een aftrekbare post met betrekking tot de inkomstenbe lasting. Deze overweging mag vol gens B. en W. bij het doen van een keuze uit de overigens zeer beperkte mogelijkheden tot verhoging van in komsten ook wel een zij het bij komstige rol spelen. Gezien de financiële positie van de gemeente achten B. en W. het nood zakelijk en verantwoord de heffings percentages voor de straatbelasting ingaande 1 januari 1967 te verhogen tot: voor de ongebouwde eigendom men 12, voor de gebouwde eigen dommen 15, voor de gebouwde ei gendommen met de mogelijkheid van rioolaansluting 20. De opbrengst kan dan worden geraamd op f 137.000,- en het dekkingspercentage stijgt dan tot 38,3. Met de verhoging van een straatbe lasting ontmoette B. en W. nogal wat tegenstand bij de raadsleden, o.a. de heren Schuil, Veldt, v. Twisk en Smit. Laatsgenoemd raadslid vond deze belasting niet passend in de huidige tijd. Tenslotte werd het voor stel van het College aangenomen met 6 tegen 9 stemmen. Verhoging hondenbelasting 16,per jaar Onder de mogelijkheden, welke zich ter verhoging van de gemeentelijke inkomsten uit belastingen voordoen, bevindt zich de hondenbelasting. Het thans nog bestaande tarief van 10,per hond, per jaar, werd reeds ingevoerd in het jaar 1922. Het is zonder meer duidelijk dat de reeds 44 jaar geleden betrokken verhou ding tussen draagkracht en belas tingtarief inmiddels dermate is ge wijzigd, dat een verhoging van het tarief tot 20,per hond en per jaar beslist niet als een onbillijk- Evenals vorig jaar is VANAF DINSDAG 27 DECEMBER TOT HET EINDE VAN HET JAAR In deze periode wordt de aan de spaarders verschuldigde rente berekend. In spoedeisende gevallen zal tijdens deze sluiting aan verzoeken om terugbetaling gevolg worden gegeven, terwijl grote bedragen die bezwaarlijk in huis bewaard kunnen blijven, ook tijdens deze sluiting ter bijschrijving op de boekjes kunnen worden aangeboden. H" V''V' Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek heid kan worden beschouwd. Dit klemt temeer nu de lasten waarvoor de gemeente zich ziet gesteld een hogere opbrengst uit het weinig om vangrijke gemeentelijke belasting gebied noodzakelijk maken. Het tarief voor de zogenaamde be- drijfs- en waakhonden' werd in het jaar 1952 gebracht op 8,zijnde 80 procent van het tarief voor de overige honden. B. en W. is dan ook van oordeel dat de procentuele ver houding moet worden gehandhaafd en dat het tarief derhalve tot 16, per hond en per jaar moet worden verhoogd- De totale opbrengst van deze be lasting kan na invoering van deze nieuwe tarieven worden geraamd op 10.000,- per jaar, waarmee de be groting voor 1967 reeds rekening heeft gehouden. Ook voor de verhoging van de hon denbelasting gaven verschillende raadsleden hun zienswijze o.a. de hr. M. C. Veldt (KVP). Spreker was fel tegen de verhoging en hield een vu ig betoog over dierenliefde en het houden van deze dieren, doch hij kan niet verhinderen dat het voorstel werd aangenomen. Verordening heffing en invordering van ruitergeld Opbrengst geraamd op 5000,- 50,per paard Sedert het jaar 1930 heeft de ge meente er naar gestreefd het op haar grondgebied liggende bos en duinterrein voor verkaveling en be bouwing te behoeden, teneinde het als natuurreservaat t.b.v. de recrea tie in stand te doen blijven. Met uitzondering van het duinter rein ter weerszijden van de Zeeweg dat thans eigendom is van de pro- De kerstboom van het Leger des Heils staat weer op het Plein. Door haar wil het Leger des Heils de be volking van Bergen groeten en een gezegend kerstfeest wensen. Haar lichten willen u wijzen op Christus wienst geboortefeest wij vieren, op Hem die gezegd heeft, wie Mij volgt zal niet in de duisternis wandelen maar het licht des levens hebben. Hij is het Licht der wereld. De bekende kerstpot van het Leger des Heils zal op de zaterdagen 17 en 24 december weer staan bij Al- bert Heyn om de velen die graag hun gave willen geven daartoe in de gelegenheid te stellen. van 5 december tot 12 december 1966 GEBOREN: Belinda Maria Elisabeth dochter van J. P. Beentjes en E. P. Ruijter, Dorpsstraat 94. Wilhelmus Johannes Maria, zoon van W. H. Smit en C. M. Roozendaal, Oude Bergerweg 51. Lietsbeth Karin, d.v. S. Braaksma en H. A. C. Kuipers, Hondsdrafweg 3. Magdalena Agatha Johanna Maria, dochter van J. Kool mees en A. Serbock, Jan Oldenburg- laan 5a. ONDERTROUWD Martinus Joseph de Groot, typograaf, Alkmaar en G. A. Baltus, verkoopster, Dr. van Pelt- laan 11. GEHUWD Cornells Jacobus Henselmans, tim merman, Langedijk en Catharina M. Houtenbos, verpleegster, Molen- krochtlaan 5. Nieuw adres: Oudorp. Johannes G. Stroo, rijksambtenaar Hoek van Holland en Trijntje Frans verpleegster, Vlaardingen. IJsbrand A. Broers, onderwijzer en Greteke Schoemaker, onderwijzeres Eeuwigelaan 21. Nieuw adres: Groo tebroek. Adrianus P. van der Meer, scheepswerktuigkundige, Amster dam en Elisabeth Meijer, onderwij zeres, Buerweg 43. Nieuw adres: Kerkedijk 12. OVERLEDEN Gerardus van der Spiegel, oud 71 jaar, e.v. L. Pfafflin Merelhof 12. A. Cornelia Ven, oud 63 jaar, e.v. A. Visser, Vincent van Goghweg 2. Gerardus M. Hogers, oud 70 jaar, e.v. A. J. Roelofs, Ber gerweg 18. Cornelis Bakker, oud 65 jaar, J. M. Graadt van Roggenweg 1. Henricus F. Bosch, oud 73 jaar, e.v. V. T. Laan, Prinsesselaan 30. Geertruida Molenaar, oud 79 jaar, w.v. S. Zeilemaker, J. Weijandweg 39. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Ruim drie maanden geleden zag ze de kans het hertenkamp te ontvluch ten en het ongerept Bergens natuur gebied te verkiezen boven het ovale stukje dierentuin binnen de omhei ning in het Van Reenenpark. Zo nu en dan werd 'het hert' want dat was de vluchtelinge - door wan delaars en natuurliefhebbers, die men steeds in het onvolprezen recre atiegebied tegenkwam opgemerkt en zij vonden zulke tafrelen machtig mooi, vooral als men de hinde on bespied kon gadeslaan en zo plots onraad ruikend, stijlvol met sierlij ke sprongen in het bos verdween. Zo'n tafreel is stukken mooier, dan het bekijken van een collectief her tenleven in een kamp. Vrijheid Zo genoot de rankvoetige hinde maandenlang van haar verworven vrijheid, verkende de bosrijke omge ving van het natuurreservaat van de Heerlijkheid Bergen en koos als nachtverblijf de veilige beschutting van een plekje onder de beschermen de dichte takken van een grote co nifeer in de tuin van 'Kranenbugh'. Verlangen Nu zou men gaan denken dat zo'n dier zich in de vrije natuur wel op haar gemak moet voelen en mis schien is dat in de zomermaanden wel het geval geweest, maar bij het naderen van de herfst, de winter en het vallen der bladeren, werd ze on rustig en drong er een onweerstaan baar verlangen bij haar op, weer te rug te gaan naar het kamp. Weer terug Op een zekere dag - nog niet zo lang geleden - verliet ze schuchter haar recreatie-domein en stapte bedaard de mensenwereld binnen, waar ze in het Van Reenenpark starend met droeve reeënogen, de hertebok tus sen haar sexgenoten zag grazen bin nen de omheining van het dieren- kamp. Een paar stratenmakers die bezig waren de kuilen in de weg, waterpas te plaveien, keken belangstellend naar het hert dat nieuwsgierig na derbij kwam. Eén van deze weg-verbeteraars greep onverwacht een van haar achterbe nen vast met de bedoeling de col lectie herten weer compleet te ma ken, doch ze dacht daar anders over en rukte zich los. Op dat moment be gon de hertebok te brullen. Een ogenblik stond ze verstard, toen de lokkende stem haar in de oren klonk en ze daaraan geen weer stand meer biedend, een aahloop namen in een gracieuze en vloeien de lijn, over de omheining sprong, waar ze met enige verwarring en consternatie werd begroet. Jan Timmer VOOR BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, telef. 2027 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADE Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 ZATERDAG 17 DECEMBER Uitvoering toneelvereniging 'Ons Genoegen' met een stuk 'Engelen zonder vleugels', des avonds 8 uur in 'De Rustende Jager'. Na afloop gelegenheid tot dansen. MAANDAG 19 DECEMBER Kerstviering, uitgaande van de Hervormde Vrouwengroep, des avonds 7.45 uur, in de consis toriekamer van de N.H. kerk te Schoorl. Gasten zijn hartelijk wel kom. DINSDAG 20 DECEMBER Kerstmiddag voor de bejaarden, des middags 2.30 uur, in 'De Rus tende Jager'. Kerstviering, uitgaande van de plaatselijke afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen, 's avonds 7.30 uur in 'De Rustende Jager'. Mevrouw G. Marmeborg zal spre ken over kerstmis in Zweden. DONDERDAG 22 DECEMBER Openbare klaverjasdrive ten bate van de voetbalvereniging 'Schoorl', des avonds 8 uur, in Honky Tonk. DONDERDAG 22 DECEMBER Kerstzangavond voor allen, des avonds 8 uur, in de verwarmde Toeristenkerk. VRIJDAG 16 DECEMBER Trekking Sint Nicolaas-attractie in café Slijkerman, te Catrijp. Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. op donderdag 22 dec. a.s. in de Toeristenkerk te Schoorl. Met medewerking van het fanfarecorps 'De Vriendschap' o.l.v. G. Luyting. Aavang 8 uur. Voor verdere bijzonder heden zie artikel in dit nummer van De Duinstreek t.m. 5 januari 1967 HUBERT VAN LITH beelden, kleinplastiek, tekeningen Geopend dagelijks van 10.30- 12.30 en 14-17 uur, zondags van 14-17 uur. Op donderdag 22 december aan staande des middags half vier zal evenals voorgaande jaren het Be jaarden Kerstfeest gehouden worden in 'De Oude Prins' in Bergen. In woners uit Bergen en omgeving wor den verzocht zich zo spoedig moge lijk hiervoor aan te melden bij de plaatselijke officier van het Leger des Heils, de heer A. G. v. d. Hilst, Breelaan 5, teleoon 2610. Zij die slecht ter been zijn worden verzocht dit op te geven, dan wor den zij per auto gehaald. Op woensdag 21 december a.s. des middags vier uur zal het jeugdfeest gehouden worden in 'De Oude Prins' in Bergen. Iedere jongen en meisje uit Bergen en omgeving is van har te welkom maar moet zich even komen opgeven bij Van der Hilst, Breelaan 5. Wij verwachten dat 'De Oude Prins weer vol zal zijn, kom jij ook.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1