99 99 VREDE Plan voor hoogbouw GERRITSEN service, een niette verwaarlozen factor! ra Bronchi letten NUTSSPAARBANK Kristal met zilver RAIFFEISENBANK SCHOORL Doktersdiensten WW^wW DONDERDAG 22 DECEMBER 1966 41c JAARGANG No. 51 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden 8 woonlagen in Zanegeest Binnen 3 jaar volgebouwd De heer B. Schuil hield lezing over Italië Kunst in Italië Burgerlijke Stand Foto-geschenken Altijd welkom Foto Dick v. Berge Geslaagd H. K. Finkensieper Wegens inventarisatie gesloten Uitvoering 'Ons Genoegen' met het toneelstuk 'Engelen zonder vleugels' A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN Noordhollands Kunstcentrum Krijgt u geen Duinstreek Kleedkameractie v.v. Duinranders Vergeet u zaterdag, 24 december niet uw extra één-jarige donateurskaart klaar te leggen, die op deze dag wordt opgehaald. Voor een ieder, aan een ieder BOORSMA-TEXTIEL Coöp. Raiffeisenbank 'Schoorl' DE SPAARBANK BERGEN GESLOTEN BERGEN - Ruïnelaan 2-4 Ueeklkd dit nummer bestaat uit 10 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs ƒ7,50 per jaar; ƒ2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Er zijn veel mensen, wie het 'Vrede op aarde' als een hoon in de oren klinkt. En het zijn voorwaar de slechtsten niet. Zij passen er voor, één keer per jaar te zwijmelen in een sfeer van rode lichtjes, dennegroen en kaarsen en dan met een brok in de keel te zingen van vrede op aarde. De werkelijkheid geeft wel iets an ders te zien. Zij willen reëel en eerlijk zijn en veroor delen daarmee als onwerkelijk en daarom ook oneerlijk de gehele Vrede-op-aarde- lyriek en hen, die haar bedrijven. Zij kun nen begrijpen, dat Marx sprak van 'opium voor het volk', want inderdaad, hier is slechts sprake van een bedwelming, een sentimentele roes, een vrome roes wellicht maar een roes niettemin. Want de mens is de mens nog altijd een wolf. Er is niet alleen reëel oorlogsgeweld, er vallen niet alleen dagelijks bommen en slachtoffers, maar er is ook geen vrede tussen de mensen onderling. Er is strijd: tussen naties tussen rassen, tussen belangen, tussen idee- en. Er is zelfs strijd tussen in diezelfde kerken, waar men met Kerstmis het lied van Vrede op aarde zingt. Maar ook de verontwaardiging, de smart hierover kan op precies hetzelfde peil staan als een sentimentele kerstroes. Im mers, hoe hard is het oordeel over degenen die het anders zien en anders doen, hoe weinig is er begrip, hoe weinig besef van het eigen aandeel in dit alles, hoe gering het gevoel van eigen schuld, eigen verant woordelij kheid. Wanneer wij niet verder komen dan ge nadeloos veroordelen van alle gehuichel, een hard vonnis over alles en allen die van vrede op aarde zingen, maar die vre de niet met alle middelen trachten te be werkstelligen, hebben we dan zelf deel aan die vrede, die we zo van harte zeggen te begeren Betekent het oordeel over anderen niet al te vaak een zelfrechtvaardiging? Lopen we niet het gevaar te vervallen in de rol van de Farizeeër, die kon bidden 'Lieve Heer, wat ben ik blij, dat ik niet zo ben als hij?' Komen we dan in het beste geval niet in de positie van neutraliteit, van kritisch ter zijde staan, heel vaak als stuurman aan de wal, doordat we ons niet hebben ver diept in de betekenis van het 'vrede op aarde' en in des mensen geaardheid, die dit gezang zo vaak maakt tot een lege klank? In het protest er tegen of de weigering er aan mee te doen een positieve bijdrage tot een vrede, die allereerst ons eigen hart vervullen moet, willen we er naar kunnen streven om vrede op aarde te krijgen? Vrede immers is iets geheel anders dan 'geen oorlog'. Vrede is iets totaal anders dan ontwapening. Reeds in het begin van het allereerste bijbelboek staat de mens op tegen de mens en doodt zijn broeder, alsof de schrijver zeggen wil: in een we reld met volop ruimte, volop kansen, zon der wapens, zonder grenzen, komt uit des mensen hart zelf de onvrede, de haat, de doodslag op. Vondel heeft het zo goed gezien toen hij de ootmoed als allereerste voorwaarde zag om aan deze vrede deel te hebben. De ootmoed, die beseft, dat wij niet beter zijn dan anderen. De ootmoed, die belijdt, dat het kwaad komt uit onszelf. De ootmoed die erkent, dat alleen Gods Geest nieuwe mensen van ons kan maken en dankbaar gelooft, dat God zich daartoe met ons be moeit, daartoe in deze verloren wereld is gekomen, opdat de mens niet alleen zou staan in een dan bij voorbaat verloren strijd. Dan is de engelenzang geen lied van de schone schijn. Dan wordt ze een gebed' 'Laaf met Uw vrede ons gemoed'. Op spectaculaire wyze zal bin nen afzienbare tyd begonnen worden met de woningbouw in het plan Zanegeest. Er wordt ge dacht aan woongebouwen met 8 verdiepingen. In deze woonwijk zullen 350 woningen komen, met daarnaast een bejaardencentrum met verzorgingstehuis van 100 kamers en 40 bejaardenhuisjes. Men hoopt binnen drie jaar met de bouw van dit plan gereed te zijn. De plannen omvatten meer in het bijzonder 220 woningwetwoningen en 18 atelierwoningen. Vanwege de hoge grondprijzen is men gedwon gen tot hoogbouw.. Er is sprake van een rigoreuze aanpak. In het mid dengedeelte van het Zanegeestplan komen 40 woningwetwoningen, 60 premie-huurwoningen en nog eens 100 premie-koopwoningen. In het laatste gedeelte komt de bejaarden huisvesting. Wethouder Zonjee gaf de verzeke ring dat er ernstig naar gestreefd wordt een 68-tal duplex-woningen de bestemming te geven van eenge zinshuizen. Dan zijn er onderhan delingen gaande voor de bouw van een 40-tal goedkope koop-woningen van de prijs van 30.000, Ook voor 'Elkshove' staat een plan op stapel voor uitbreiding met een 25-tal woningen en een dienstencen trum. Het schetsplan zal in 1967 ge reed zijn. Tot zijn teleurstelling moest wethou- houder Zonjee mededelen dat de wo ningnood is gestegen van eind 1965 (174) tot eind 1966 (203) waaronder 21 urgentiegevallen, 32 gevallen die een economische binding hebben met Bergen, 147 gevallen waren er die nog geen woonruimte kregen toege wezen, 3 gevallen van de z.g. voor keurslijst rijksambtenaren. Het aan tal urgente gevallen steeg met 11. Er werden 164 woonvergunningen in 1966 verstrekt, tegen 294 in het voor gaande jaar. Van de 164 vergunnin gen; 38 wegens vrije verkoop en 9 nieuwbouwwoningen t.b.v. niet-in- gezetenen, 3 vorderingen werden er uitgesproken en 2 vorderingen in overeenstemming met de eigenaar, 2 vorderingen werden opgeheven, terwijl één geval niet opnieuw tot toewijzing van de vrijgekomen woonruimte werd overgegaan. De in 1965 geboekte vooruitgang is verloren gegaan. In 1966 zijn gereed gekomen 16 Bogaerswoningen, ter wijl 14 woningen aan de Westerweg op korte termijn zullen worden op geleverd. In 1965 kwam daarentegen een groot aantal woningen gereed. Klandestien De wethouder betreurde dat de in woners zich vaak niet bewust zijn van de woningnoodmisere onder ei gen ingezetenen. Er wordt wel eens soms massaal verhuurd aan werknemers van Entrepose, die be reid zijn niet ingezetenen voor een prijs van 600,per maand clan destien in Bergen te laten wonen. Vaak zijn deze personen, na ont slag, aangewezen op sociale bij stand, zodat de gemeente de klap moet opvangen. Zaterdagavond j.l. organiseerde de KJVO en ANDO afdeling Bergen, haar laatste culturele avond van dit jaar, in zaal 'Hovenier' aan de Rus- senweg. Ondanks de slechte weersomstan digheden was de zaal waar de heer B. Schuil een lezing hield over Italië tot de laatste plaats bezet. De talrijke bezoekers hebben dan ook zeker geen spijt gehad deze avond bijgewoond te hebben, want de heer Schuil verraste die avond zijn bezoekers op een boeiende le zing van zijn reis door verschillende Italiaanse steden, zoals Padua, Ve netië, Florence, Ravenna, enz. waar van hij op gedegen wijze vertelde over de geschiedenis van hun vroe gere kunstzinnige leiders. Voorts sprak hij over het ontstaan van de prachtige pompeuze paleizen, oude vestingen, kerkinterieurs met hun fraaie mozaieken en liet het onvol prezen landschap en de rijke flora van dit land de dia-lens passeren. Aan het einde van de avond wekte de heer Schuil zijn toehoorders op, een kleine bijdrage te schenken voor de grote overstromingsramp die dit land rijk aan kunstschatten onlangs heeft getroffen. Op de lezing van de heer B. Schuil bracht de collecte voor de getroffen steden 28,50 op. De KJVO en ANDO vulde dit bedrag aan tot 50,-, welke som is overge maakt naar de giro van Kunstbezit voor Italië. van 12 dec. tot 19 dec. 1966 GEBOREN: Ingrid Wilhelmina, d.v. J. van der Eijnden en W. A. P. Jan sen, Ruïnelaan 4a. Jacobien Matthea dochter van J. Duijvis en C. E. Brou wer, Kievitslaan 25. Saskia Elisabeth dochter van J. Brouwer en E. A. Goosens, Tj. Visserweg 5. Lisette, d. v. J. J. Eckhardt en T. van Huijstee Hertshooiweg 10. Mark Willem, zn. van H. J. van der Sluijs en M. W. Patterson, Karei de Grootelaan 13. ONDERTROUWD: Gradus J. Rut gers, typograaf, Alkmaar, en Aagje P. Moor, Hondsdrafweg 15. Nanno Versteegh, chemisch analyst, Arnhem en Geertruida C. M. Ooijevaar, ver pleegster, St. Antoniusstraat 20. GEHUWD: Herbert K. Kutter, inge nieur, USA en Marijke Klein Was- sink, Buerweg 51. Gerrit W. Veer, technisch employé, Heiloo en M. E. v. d. Hoek, verpleegster, Oude Ber- gerweg 75. Sjoerd Brattinga, archi tect, Notweg 14 en Maria P. Schou ten, Notweg 14. OVERLEDEN: Harmanna Pijbes, oud 84 jaar, w.v. S. Vergouw, Berger- weg 25. Johanna D. van Kooten, oud 89 jaar, Lijtweg 51. Cornelis Kroon oud 72 jaar, w.v. J. Brugman, Lou- delsweg 17. Breelaan 13 Bergen Tot onze grote voldoening volbracht weer een groep cursisten met succes het examen van het A-gedeelte 'cre atieve handvaardigheid A-B'. Dit examen werd afgenomen op 10 de cember j.l. in de Alkmaarse Prak tijkschool, G. Metsulaan 34. De namen van de geslaagden zijn: Zr. C. E. Annes, Castricum, Zr. E. Bottermans, Alkmaar, Mej. D. Grie- pink,, Alkmaar, Mej. G. v. Meerten, Haarlem; Mevr. Moors-Stumpel, Bergen, E. Mooy, Bakkum; Mej. R. de Rooij, Bakkum; Mej. A. Rouwen daal, Krommenie; Mej. E. Schekker- man, Bergen; Zr. Anita Smit, Alk maar; Mej. L. Verton, Egmond; mej. A. Franken, Bakkum. De cursus werd gehouden onder auspiciën van het Kadercentrum Ludische Vorming van de Culturele Raad Noordholland. WARENHUIS EN IJZERHANDEL Jan Oldenburglaan 17-19 Bergen-Nh. DINSDAG 27 DECEMBER WOENSDAG 28 DECEMBER DONDERDAG 29 DECEMBER De toneelvereniging 'Ons Genoe gen' gaf jl. zaterdag een opvoe ring van het toneelstuk 'Engelen zonder vleugels' van Albert Husson. De zaal van de Rusten de Jager was niet zo goed ge vuld als we bij voorstellingen van de toneelvereniging gewend waren. Overigens heeft het pu bliek ten zeerste genoten van datgene wat zich op het toneel afspeelde. Het stuk speelde in de achterwinkel van een kleine toko in Cayenne in Frans-Guyana. Deze kleine winkel wordt door Felix Ducotel samen met zijn vrouw Amelie gedreven. Hun dochter Isabelle kan de man van haar hart, Paul Cassagnon een heel jaar niet zien en wel door toedoen van neef Juste Trochard de eige naar van de winkel. Madame Parole is een praatzieke klant die haar naam daadwerkelijk eer aandoet, terwijl een inboorling af en toe een kerstliedje op de mondorgel blaast. Het stuk speelt namelijk in de kerst tijd. Maar we hebben nog niet de namen genoemd van degenen waaraan het stuk zijn naam dankt, nl. de drie en gelen zonder vleugels, Alfred, Jules en Joseph. Dit edele drietal is tot langdurige gevangenisstraffen ver oordeeld die zij uitzitten in het Bag no, de beruchte Franse gevangenis. Hoewel het als we de auter van het stuk mogen geloven nogal meevalt. De heren helpen de heer Ducotel in zijn zaak en bemoeien zich met al lerlei aangelegenheden, zowel huise lijke als zakelijke. In het eerste be drijf repareren zij het dak van het huis van de Ducotels. Zij komen naar beneden als zij horen dat de eige naar van de zaak en diens neef spoedig zullen arriveren. Van de boekhouding van de tokobeheerder klopt weinig, maar een van de en gelen zegt toe dit wel prettig te zullen regelen, hij heeft wel voor he tere vuren gestaan, zegt hij. De 2de boef is een voortreffelijke kok ter wijl de derde over zoveel overre dingskracht beschikt dat hij de zelf moordplannen van de dochter des huizes kan verijdelen. De man van haar hart mag haar liefde niet be antwoorden en dit is de schuld van de heer Trochard, die plotseling op duikt en een paniekstemming ver oorzaakt. Het drietal besloot deze heer naar de andere wereld te hel pen en dit gebeurt zonder dat zij er zelf een hand voor hoefden uit te steken. Adolf deed dit namelijk voor hen, Adolf is hun huisdier dat boef Alfred in een korfje met zich meesleept. Adolf is namelijk een gif slang die met neef korte metten maakt. Als Paul Cassagnon ondanks de avances van het maagdelij n niet wil wijken en zich niet met haar in het huwelijk wil storten wordt ook hij geruisloos per slang uit de weg ge ruimd. Ja dat kan allemaal daar in Guyana. En terwijl de drie engelen aldus twee doden achterlaten gaan zij rustig verder om het dak te re pareren, terwijl de heer Ducotel de nodige maatregelen treft voor de teraardebestelling. Over de afloop van de gebeurtenissen blijft het pu bliek in het onzekere, misschien trouwt Isabella wel met een van de engelen, Alfred, maar dan heeft zij nogal lang moeten wachten want de- Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek inderdaad! wat kan de bank In het financiële vlak al niet voor u doen komt u gerust eens praten het verplicht u tot niets met een deskundig advies bent u altijd ge baat behalve zaterdags zijn wij iedere dag geopend. spaarbank en alle bankiaken ze is naar ik meen tot twintig jaar veroordeeld. De heer E. Breen speelde Felix Du cotel, zijn vrouw werd ten tonele gevoerd door mevrouw H. Koeten- De Leeuw en hun dochter was mej. Weeshof. De kwade neef werd ten tonele ge voerd door de heer S. Kooistra en de heer S. de Leeuw speelde Paul Cassagnon. Madame Parole was me vrouw De Geer-Snijders en de onder onderluitenant was de heer C. M. Jonker. De heer D. Gerrits speelde de inboorling. De drie engelen die gespeeld werden door de heren Ley- sen, Wilberts en Sevenhuysen waren eigenlijk de 'spielmachers' van 't stuk Zij hadden veel succes met hun ma nier van doen en hun rake opmer kingen, vooral de heer Sevenhuysen had een dankbare rol. Tenslotte de werkers achter de schermen, die vaak worden vergeten maar die toch zeer belangrijk zijn voor het welslagen van een uitvoe ring. Mevrouw I. v. d. Garde-Beeld man was de soufleuse, slechts een enkele maal, tenminste vanuit de zaal gezien, waren haar diensten als zodanig onontbeerlijk. De heren Koel en Sevenhuysen had den een fantastisch tropisch decor in elkaar getimmelrd, terwijl de he ren Koeten en Paarlberg voor de verlichting hadden zorggedragen. Het kapwerk was van W. Kuyt uit Zuid-Scharwoude. Algehele leiding had de heer D. Broersma. In de pauze werden loten verkocht waarvan de trekking na afloop plaatsvond. Vele fraaie prijzen von den de weg naar gelukkige eige naars. En de avond werd besloten met een gezellig bal onder aanvoe ring van het bekende 'Broadway Quartet'. Hoestdrank in tabletvorm.95ct DONDERDAG 22 DECEMBER Openbare klaverjasdrive ten bate van de voetbalvereniging 'Schoorl', des avonds 8 uur, in Honky Tonk. DONDERDAG 22 DECEMBER Kerstzangdienst voor allen in de verwarmde Toeristenkerk, aanvang 8 uur. VRIJDAG 23 DECEMBER Openbare klaverjasdrive, ten be hoeve van de voetbalvereniging 'Duinranders' in het café van de de heer P. Slijkerman, aanvang 8 uur. Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. t.m. 5 januari 1967 HUBERT VAN LITH beelden, kleinplastiek, tekeningen Geopend dagelijks van 10.30- 12.30 en 14-17 uur, zondags van 14-17 uur. VOOR BERGEN B. LUIF Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 U kunt hem afhalen bij G. Schekkerman, Bergen Telefoon 3981, Oosterweg 6 en H. C. Boekei, Groet Meeuwenlaan 11 Deze kaart beschrijving is van de week huis-aan-huis verspreid in de gemeente Schoorl. Voor verdere bijzonderheden leest u het artikel in dit nummer van 'De Duinstreek'. prettige kerstdagen 'n goede jaarwisseling 'n gezegend nieuwjaar 1967 wensen wij U van harte toe Ruïnelaan 18 - Telefoon 2532 - Bergen Schoorl, Heereweg 56 - Bergen, Stationsstraat 6 L.S., Wij delen U mede, dat onze beide kantoren van 2 t.m. 7 januari gesloten zijn. Onze kantoren zijn elke vrijdagavond geopend van 6.30 tot 8 uur, ook op 6 januari 1967. Evenals vorig jaar is VANAF DINSDAG 27 DECEMBER TOT HET EINDE VAN HET JAAR In deze periode wordt de aan de spaarders verschuldigde rente berekend. In spoedeisende gevallen zal tijdens deze sluiting aan verzoeken om terugbetaling gevolg worden gegeven, terwijl grote bedragen die bezwaarlijk in huis bewaard kunnen blijven, ook tijdens deze sluiting ter bijschrijving op de boekjes kunnen worden aangeboden.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1