Gemeenteraad Bergen Dinie wordt een dame HISS! TWEEDE BLAD DONDERDAG 22 DECEMBER 1966 De heer Woudstra (KVP) wenste een krachtige aanpak van de woningbouw, de heer Van Schaik (VVD) dras tische verhoging van de parkeergelden. De fractie leider van de PvdA, de heer De Graan pleitte voor de bouw van een dorpscentrum. De heer Smit (BP) brak een lans voor het vormen van een jeugdgemeenteraad. De heer Schuil (PSP) wil dat er campings in de Heer lijkheid Bergen aangelegd worden. De heer Dinkelberg (Middenblok) vond het tijd, dat er nu eens wat meer aandacht besteed moet worden aan de bouw van wo ningen voor 'de gewone man'. Tenslotte drong mr. Sluis (Prot-Chr) aan op kachtige steun aan de VVV's. De algemene beschouwingen van de maar liefst zeven fractie-voorzitters in de j.l. gehouden begrotingsvergade ring van Bergens gemeenteraad, lieten die dag verschillende opzienbarende redevoeringen klinken in de pas opnieuw gerestaureerde raad: zaal, waarin sommige vooruitziende raadsleden reeds nu al een prachtig verenigingsgebouw zien dat is te zeggen als het nieuwe raadhuis gereed is. Stevige aanpak woningbouw De fractie-voorziter van de KVP, de heer H. J. N. M. Woudstra drong aan op een krachtige aanpak van de woningbouw. Het gaat er op lijken alsof de woningbouw en wel in het bijzonder de sociale woningbouw achterop raakt, vergeleken bij enke le jaren geleden. Er waren destijds 134 woningen in deze sector in aan bouw. Oldennove 60 woningen en in het Nesdijkplan 74 woningen. Juist aan dit soort woningen is de mees te behoefte, en gezien de nog steeds heersende woningnood dringen wij er met klem bij het college op aan, zo spoedig mogelijk met aanvaard bare plannen te komen voor de be bouwing van 'Zanegeest'. Hoogbouw Wij moeten zelfs bereid zijn, in be perkte mate hoogbouw te accepteren i.v.m. de te hoge grondprijzen. Bouw van eengezinswoningen wordt steeds moeilijker of is in het geheel niet re aliseerbaar. We zullen graag een overzicht van het aantal woning zoekenden van het college ontvan gen. Nog steeds betreuren wij het, dat gewerkt wordt. De fractie ziet dan ook met belangstelling de uitwer king van die plannen tegemoet. In het kader van het toeristisch be leid, moet het zeedorp en de strand- exploitatie een belangrijke plaats in nemen. Misschien kan Bergen het initiatief nemen met de eveneens kleine nabuur-gemeenten, om te ko men tot grotere en krachtiger be stuurlijke taken, waarbij het be houd van elke zelfstandigheid niet in het gedrang behoeft te komen. Men zou dan kunnen komen tot het instellen van een recreatieraad. Tegen VVV-subsidie hebben wij geen bezwaar, al zal getracht moe ten worden, de daaraan verbonden kosten op een andere manier te dek ken. Een in de toekomst ingevoerde logeerbelasting zou soulaas geven. Onder de huidige omstandigheden voelen wij meer voor een drastische verhoging van de parkeergelden, waardoor ook de „dagrecreant" kan bijdragen in de hoge kosten in de recreatieve sector van Bergen. Afsluiting dorpskern voor verkeer. Vervolgens bepleitte de heer Van Schaik een reconstructie van de dorpskern, d.w.z. een afsluiting van de woningbouwvereniging hier ter de Ruïnekern voor alle verkeer. Het plaatse niet of nauwelijks bereid is 1 u„„„a jr" ,n haar medewerking te verlenen aan de bewoners die dit verlangen ken baar maken en aan de daartoe ge stelde eisen voldoen woningen over te dragen. Wij blijven bij ons stand punt dat dit een zeer geëigende vorm is om tot bezitsvorming te komen. Bergen aan Zee De KVP-fractie had gehoopt dat zal een herademing betekenen in letterlijke en figuurlijke zin. Voorts drong hij aan op een algeheel par keerverbod in de Kerkstraat, zodat dit toch al nauwe straatje een wat veiliger karakter krijgt. Spr. zou het verstandig vinden, als de gemeente zich aanmeldde als gegadigde voor exploitatie van een sportvliegveld, waardoor een onge wenste ontwikkeling in de privé- reeds in een eerder stadium als op I sector wordt voorkomen. het schema stond aangegeven de rio leringsplannen hier hadden kunnen Ondanks de kritiek mijnheer de voorzitter, zei de heer Van Schaik, aanvangen. Voor een badplaats met j die de laatste tijd over uw beleid is een gerenommeerde naam, is een verbetering van zeer groot belang. Verder valt het te betreuren dat on danks alle moeiten en kosten het niet gelukt is het Parnassiapark in stand te houden. Onze fractie vraagt zich af, wat voor andere mo gelijkheden er voor dit grote stuk (U/2 ha.) grond zijn. In het belang van Bergen zou een recreatieve func tie zeer gewenst zijn geuit, is er onder uw leiding veel tot stand gekomen en zijn wij in Bergen nog lang niet ingedommeld. De woningbouw is met voortvarend heid ter hand ge,norhen. Het Eura- tom-dorp nadert zijn voltooiing. Het Chronisch ziekenhuis eveneens. Het nieuwe sportcomplex ligt voor 1967 uitnodigend gereed. Wegen worden verbeterd en met de riolering is be gonnen. Een nieuw bejaardencentrum Vervolgens informeerde hij hoe of is gepland en de derde tot en met het met de plannen stond voor een medisch centrum, een cultureel een- trum, en de sportaccomodatie. De heer Woudstra wenste deze zaken voorrang te geven. de zesde fase ontwikkeling Bergen- Noord komt in de komende jaren klaar. Er ontbreekt nog een cultu reel centrum. Misschien kan dit ge financierd worden met een deel van de totale reserves van het grond bedrijf ad. f 1.870.000, De heer N. F. G. de Graan kon in zijn algemene beschouwing over Bergen nu niet zo juichen over de resultaten van het ja&r 1966. Welis waar zijn er enkele voorzieningen tot stand gekomen, waaraan de P. v. d. A. zijn medewerking heeft ver leend, o.a. gemeentelijk gasbedrijf, openbare leeszaal, een even beter parkeerprobleem, beter geluid in de uitgebreider geluidsinstallatie aan het strand te Bergen aan Zee en een schuchter begin voor het vernieuwen van het rioolstelsel, doch vele van onze wensen zijn nauwelijks aan de orde geweest. Een dorpscentrum. Op het terrein van de samenle vingsopbouw merkte de heer De Graan op, dat de bouw van een dorps centrum urgent is, hoewel thans al le accomodatie ontbreekt. Toneel, zang, dans en muziekverenigingen, die hun vrije tijd verantwoord be steden, wordt het bijna onmogelijk gemaakt voort te blijven bestaan. Hiervoor zullen gelden uit het reser- vefonds moeten worden gereserveerd i terwijl het aanbeveling zou verdie nen dat het college tijdig contact opneemt met het departement van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk. Huisvesting. Onze fractie is van oordeel dat er moet worden gestreefd naar een krachtige aanpak van de woning bouw, door het aantal woningwet woningen met eventueel premie A. en B. zo hoog mogelijk op te voe ren. Bergen is niet gebaat bij bouw van bungalows en vakantiewonin gen. Hij vindt dat de wethouder van Huisvesting de heer Zonjee, met een uur per maand spreekuur, zijn taak niet naar behoren kan vervullen. Hij wilde de wethouder twee maal per maand zitting laten houden en wilde per kwartaal een rapport. Mocht het DE DUINSTREEK antwoord onze fractie niet bevredi gen, dan zullen wij ons met een mo tie tot de raad wenden. „Algemeen Belang", informeerde op welke wijze „Oldenhove" wordt ge ëxploiteerd en onderhouden, wie de kosten betaalt en wanneer „Olden hove" omgebouwd wordt tot een r.k. instelling. VVV en Toerisme. Speciale aandacht wilde de heer De Graan schenken aan de VVV en het toerisme. Spr. heeft grote waar dering voor de belangen van het WV-bestuur, maar het ontgaat hem, waarom een directeur van een par ticuliere organisatie, geheel of ge deeltelijk ten laste van de gemeente moete komen. Mijn fractie zou van het college willen vernemen op welke wijze in andere plaatsen VW-contributies, didrecteurssalarissen etc. zijn gere geld. Ook vraagt hij zich af, hoe lang Bergen de exhorbitante hoge logies prijzen van hotels, flats en gemeubi leerd in stand zal weten te houden. De heer De Graan zou, evenals in Schoorl, een logeerbelasting willen invoeren. Tenslotte gaf hij het college in over weging, eens na te gaan op welke wijze een permanente museumruim te - geen expositie-ruimte - kan worden verkregen. De fractie had zoiets als het Kröller-Möller-mu- seum voor ogen. Boerenpartij tegen hogere belastingen. De fractievoorzitter de heer C. M. Smit (BP) verzette zich fel tegen de voorgestelde belastingverhoging. Een begrotingstekort weg werken, ten koste van de portemonnee van de burgerij, door extra heffingen is geen kunst. Datzelfde deed men in de Middeleeuwen ook als de Heer geld nodig had moesten de lijfeige nen in het zweet des aanschijns daar voor ploeteren. Een kunst is het om zonder extra heffingen een sluitende begroting te maken. Hierin hebben B. en W. helaas gefaald, omdat het heffen van extra belastingen niet nodig is, als men er van uitgaat, dat bepaalde uitgaven in een tijd van welvaart wel, maar in een tijd van versobering niet verantwoord zijn. Het stemt tot ernstig nadenken, dat de kosten van de sociale zorg, sterker stijgen dan het landelijk ge middelde in een zo welvarend dorp als Bergen. Het verdient aanbeve ling dat deze materie helder uit de doeken gedaan wordt en maatrege len genomen worden tegen dit euvel. Wij hebben in gemeentelijk ver band gezien, geen enkel bezwaar tegen een logeerbelasting. Deze be lasting kan een kleine compensatie zijn voor de hoge kosten die de bur gerij moet opbrengen. De recreatie- kosten bedragen f 200.000,dit is f 18,per inwoner en is zeer hoog. Een klein gedeelte van de inwoners profiteert van het toerisme, het over grote deel krijgt geen compensatie. Het VVV-werk moet betaald wor den door hen die ervan profiteren. Onze fractie zet liever alle subsi dies bestemd voor de VVV stop. Maar daarvoor zal eerst de begro- tinig behoorlijk uitgekamd moeten worden en zal het blijken of belas tingverhogingen wel nodig zijn. Jeugdgemeenteraad. Teneinde de jongeren meer te be trekken bij hetgeen zich op gemeen telijk gebied ontwikkelt, deed de heer Smit een voorstel een jeugdge meenteraad te stichten. Tenslotte speet het hem te moe ten constateren dat in de begroting met geen enkel woord is gerept over het nijpend woningtekort in Ber gen, niet voor het groot aantal bo nafide woningzoekenden, die zich hier heel graag willen vestigen, van wege de sociale voorzieningen, doch voor de jonge mensen die na jaren lang wachten, eindelijk wel eens een huis willen hebben, om een gezin te stichten. De heer B. Schuil (PSP) begon zijn algemene beschouwing met de voor zichtige opmerking, dat hij, op 't ge vaar af dat hem de terechtwijzing voor zijn voeten zou worden gewor pen, dat hij pas 3 maanden in de raad zitting had, hij toch, zij 't dan met 'n onderbreking van 6 jaar, niet voor niets 36 jaar in Bergen woont en hij, al meent hij niet alles te weten, wel kan constateren dat het in het recente verleden met Bergen bergafwaarts is gegaan. Mijn mening aldus spr., wordt gedeeld door vele anderen en het is merkwaardig dat dit gebeurt met medewerking van een partij die in het gemeentepro gramma de zinsnede heeft staan: In zaken van openbare orde en goe de zeden, make de gemeentelijke overheid zoveel mogelijk gebruik van haar verantwoordelijkheid en vooral op het gebied van het publieke amu sement en uitgaansleven. Bergen geen pretcentrum In verband met het bezoek aan de vele bars en dancings in het dorps centrum, somde spr. verschillende berichten uit enkele dagbladen op, die het gevolg zijn van drankmis bruik met de daardoor ontstane vechtpartijen. De heer Schuil gaf het college ern stig in overweging de ontwikkeling van dat soort zaken nauwlettend ga de te slaan. Bergen moet zoveel mo gelijk een rustige natuurgemeente blijven. Ook de voorzitter van de VVV-Bergen verklaarde in mei 1966 geen behoefte te hebben aan een Ber gen als proefcentrum. Het v/oningvraagstuk vond de hr. Schuil onoplosbaar. Volgens hem moet de wethouder eenmaal per week zitting houden. Ook zijn er ge vallen van woningtoewijzing, die mij doen denken mettertijd maar weer eens een Interpellatie te houden over dit vraagstuk. Campings. Voorts informeerde hij naar de plannen tot net komen van een wijk- gebouw en een verenigingsgebouw en vroeg waarom er geen campings kunnen worden aangelegd, waarbij een kampeerpaspoort en strenge con trole vereist is. Aanleg is mogelijk in het nieuwe recreatie-plan aan de Schapenlaan of in samenwerking met het PWN aan de duinrand bij de Herenweg. Huisjestenten en caravans kunnen worden geweerd. Eventueel zouden de laatsten kunnen worden toegela ten, mits er geen vaste standplaats wordt ingenomen. Hij betreurde het dat er in het recreatiegebied zoveel schade aan gericht wordt. In dit geval heeft het Instituut voor Natuurbeschermings educatie afdeling Bergen hier een taak, door meerdere natuurwachters aan te trekken. De heer Schuil vroeg zich af, of de Commissie van verkeer en toeris me, de verlangens van Bergen aan Zee reeds gehoord hebben. Wanneer krijgt het strand een beter aanzien en krijgen de particulieren de kans het Parnassiapark te redden. Tenslotte deed hij een beroep om de onderwij sbelangen zo goed moge lijk te behartigen en vond de ge plaatste parkeermeters tegen de kerkmuur rond de Ruïne, buitenge woon disharmoniëren. De heer J. Dinkelberg (Midden- blok) herinnerde aan de wensen, die de leden een jaar tevoren hadden geuit en concludeerde dat dit elk jaar zoveel dat men kan overwegen de algemene beschouwingen maar om de vier jaar te houden. Hij toonde verder aan, dat de werkelijke cij fers over een afgelopen jaar op geen stukken na in verhouding staan tot de begrotingsgetallen. Badgasten te zwaar belast. Met betrekking tot de voorgestelde belastingen gaf hij het dringende advies, te stoppen met het voortdu rend arglistig zoeken naar allerlei belastingmogelijkheden, zoals nu weer een belasting op winkeliers aankondigingen o.a. „gemeubileerd verhuur" en „grauwe erwten voor 39 cent". Spr. vond dat men daar mee toch wel een dieptepunt heeft bereikt, waarmee men alleen de an- nexionisten in de kaart speelt. En om in deze sector nog te zoeken naar een dwangmaatregel, met de bedoe ling burgers het lidmaatschap bij de VVV te verplichten, noemde hij een aanslag op de persoonlijke vrijheid. Al dit soort aanslagen worden op de vreemdelingen verhaald en het dis criminerende daarbij is, dat burgers, die aan „de verhuur niet meedoen" het nergens kunnen verhalen. Te vens becijferde hij, dat de vreemde lingen in Bergen aan allerlei hef fingen, een bedrag in het gemeente- laadje laten stromen, dat naar de f 100.000,loopt. Voorstanders van een daar-boven- op nog eens een logeerbelasting, hield hij voor om zich terdege te vergewissen, alvorens zo maar voor te roepen. Voorts somde hij een aan tal op internationaal en nationaal terrein liggende argumenten op, waaruit duidenjk blijkt dat 't met 't „vreemdelingenverkeer" stelselmatig achteruit gaat. Met het steeds be denken van nieuwe belastingen in r ecreatiegebieden werkt men de ach teruitgang maar in de hand. vervolg pagina 2 Subsidie aan plaatselijke VVV's Het is zijn hartewens dat de VVV eens zelf-supporting gaat worden. Deze vereniging behartigt op voor treffelijke wijze de belangen van hen, die door het vreemdelingenver keer een goed bestaan hebben en dat zijn er velen. Bergen is door het vreemdelingen verkeer uitgegroeid tot een plaats van ruim 11.000 inwoners met een nationaal bekend recreatiegebied. Een redelijke blijvende subsidie is hier dus wel op zijn plaats. De f 10-000,extra subsidie die de VVV tot dusver heeft ontvangen, was bedoeld als een voorlopige bij drage totdat de vereniging een be tere financiële basis had bereikt, zodat deze subsidie voor een func tionaris een aflopend karakter gaat krijgen. Voor het komende jaar meent de fractieleider, dat deze sub sidie gehandhaafd moet blijven. Tenslotte acht de KVP-fractie het nuttig een commissie voor de aan koop van kunstwerken in het leven te roepen teneinde naast de artistie ke kanten van het kunstwerk, ook de zakelijke kanten te bezien. De heer H. P. T. van Schaik (VVD) begon zijn betoog door te zeggen, dat het College niet geschroomd heeft in bepaalde sectoren een verhoging der inkomsten te moeten voorstellen. Het getuigt van realiteitszin, de hef fingen zijn niet overdreven en blij ven ver onder de mogelijkheden die de wet toelaat. Dat daarbij ook het snoeimes in de uitgaven gezet is, is logisch. Het is ook logisch dat dit weerstand op roept, omdat men meent dat juist altijd de verkeerde daarmee wordt getroffen. Parnassiapark als parkeerterrein. In die bezuiniging past ook stop zetting van het onderhoud Parnas siapark. Het VVV-bestuur Bergen aan Zee zou er graag wat anders van maken, maar dit is in het kader der schenkingsactie niet zo gemak kelijk. Het zou een verscholen parkeer terrein kunnen worden voor de bad plaats, waarmee dan het parkeerpro bleem meteen opgelost is. Wat de verstrekkende plannen omtrent Ber gen aan Zee betreft, verheugt het de VVD-fractie te weten, dat èr aan door B. J. TEN WESEPE Hannie veegde een haarpiek weg. 'Wat zou juffrouw Ina er mee voor gehad hebben om een ander haar plaats te doen in nemen?' Frida haalde de schouders op. 'Dat is toch logisch. Herinneren jullie die ruzie niet, een paar maanden geleden? Hadden ze het over een man in België, die juffrouw Ina had leren kennen. Dat mocht toch niet van meneer? Nou, ik durf er een lief ding om te verwedden, dat ze er al deze weken van geprofiteerd heeft en bij haar Kloris in België zat.' Hannie knikte. 'Daar zit wel wat in. Maar jullie zullen toch moeten toegeven, dat de gelijkenis treffend is. Trouwens, we zijn er allemaal ingelopen.' 'Behalve meneer', meende de huisknecht. 'Dat is te begrijpen', merkte Frida op. 'Een vader en een moe der houd je niet zo gauw voor de gek.' Hannie keek naar de man bij de deur. 'Wat zeg je nu, Bertus, als meneer je vraagt, of jij het be drog niet door had in deze weken?' Bertus knikte. 'Daar heb ik al over gedacht. Ik kan moeilijk zeggen: ik wist het al een poosje, althans: ik vermoedde iets, want dan vraagt hij, waarom ik hem niet op de hoogte gesteld heb. Er zal dus voor mij niets anders opzitten, dan dat ik ge heel of gedeeltelijk onwaarheid spreek.' 'En dat doe jij nooit, he?' lachte de keukenmeid. 'Het is niet mijn gewoonte', antwoordde de man afgemeten. 'Ik vind er wel wat op. Tenslotte kom ik er gemakkelijk onderuit als ik zeg, dat ik de laatste dagen iets begon te vermoeden: En met vermoedens kun je bij meneer niet aankomen. Je moet zekere bewijzen hebben. En had ik die?' 'De champignonsoep', meende Frida grinnekend. 'Daar weet meneer niets van, dus valt dat buiten beschou wing.' 'En als hij het jou vraagt, Frida?' 'O, ik heb niets gemerkt, hoor', antwoordde het meisje luch tig. 'Bovendien, wat zag ik haar? Ze was immers altijd foetsie?' Hannie knikte. 'Wij stellen dus vast, dat niemand iets wist en alleen onze onvolprezen Bertus iets begon te vermoeden. We kennen het meisje niet, maar sparen dan gelijk de kool en de geit.' Frida proestte het uit. 'Laat juffrouw Ina het maar niet horen, dat je haar met een geit vergelijkt.' 'Ik kon toch ook de kool bedoelen', weerlegde de keukenprin ses lachend. 'Er komt een auto aan', riep Frida plotseling uit. 'Het is de wagen van de Ten Hage's. Het begint interessant te worden.' Het viertal stond op behoorlijke afstand van het grote keu kenraam en zag Florrie ten Hage uit de wagen stappen en ge decideerd naar de voordeur lopen. Halverwege scheen ze zich te bedenken en draaide zich om. 'Ze komt hierheen', constateerde Frida. Bertus dirigeerde meteen: 'Vooruit, Frida, de keuken uit. En jij, Jan, naar huis. Als ze ons samen ziet, heeft ze door, dat wij al op de hoogte zijn.' Een zenuwachtig meisje stapte de keuken binnen. 'Hallo, Han nie, is.zijn ze in de salon?' De keukenmeid die druk bezig was bij het fornuis, haalde haar schouders op. 'Dag, juffrouw Florrie. Ik neem aan, dat meneer en juffrouw Ina in de salon zijn.' 'Het is Ina niet. Daarom ben ik juist hier. Zie ik er een beetje toonbaar uit? Is meneer nijdig?' 'Ik heb er niet op gelet', loog de gedienstige rustig. 'Nou', zuchtte Florrie, 'dan ga ik maar het hol van de leeuw in. Duim eens voor me, Hannie, dat ik niet verscheurd wordtEn weg was ze. Hannie zuchtte en zocht naar haar sigaretten en stak er één op. 'Kostelijk', zei ze tot zichzelf, 'net een film. Alleen zal er hier geen happy ending zijn.' HOOFDSTUK 21 'NU IS BART OOK NOG BOOS OP ME' 'Zo? Alweer iemand. Hoewel ik min of meer ongeduldig wacht op een ander en nieuwsgierig ben naar een verklaring voor deze ehkomedie, zal ik het maar noemen, vind ik het wel belangrijk, dat jij er ook bent. Misschien kun jij me uitleggen, wie deze jongedame is, die voor mijn dochter heeft gefungeerd? En waar mijn dochter zich momenteel ophoudt?' Professor Van Hollewaard had met opgetrokken wenkbrauwen de zo juist binnengekomen Florrie ten Hage aangekeken met de gedachte: Zij zal er wel meer van weten; tenslotte is zij Ina's vriendin. Florrie was inmiddels de salon doorgelopen en ging bij Dinie staan, die met roodbehuilde ogen aan de tafel zat. Op enige afstand stond Bart Boogstra te roken. Als ware het een sym bolische handeling, legde ze haar arm beschermend om de schouders van het meisje en keek de heer des huizes ferm aan. 'U hebt ons hele mooi opgezette plannetje lelijk in de war ge gooid, meneer.' Van Hollewaard, die zo juist de brand gestoken had in zijn pijp tabak, blies de lucifer uit. Met grote ogen keek hij naar het meisje. 'Wat heb ik?' Florrie knikte. 'Niet erg elegant om zo onverwacht midden in de week thuis te komen. En u hebt vanmiddag, toen u vanuit Groningen belde, er natuurlijk niets van gezegd.' 'Nee, allicht niet. Ik wilde mijn dochter verrassen', antwoord de Van Hollewaard, enigszins overrompeld door de aanval van het meisje. Florrie glimlachte. 'Nu, dan bent u in die opzet wel geslaagd. Ik denk, dat Ina nog nooit zo verrast in haar leven was als toen ze de boodschap kreeg, dat u vanmiddag in Velp terug was.' 'O, juist.' De professor was nog steeds enigszins van zijn stuk gebracht. 'Ze was tenminste zo geschrokken, dat ze halsoverkop in de auto is gestapt en onderwerg hierheen een ongeluk heeft gehad.' De man verbleekte. 'Wat? Een ongeluk? Is het erg? Is ze in een ziekenhuis?' Het meisje haalde weer haar schouders op. 'Of het erg is, weet ik niet. Piet is naar haar toe, om haar te halen, als dat mogelijk is. Nu ziet u eens, wat u bereikt hebt met uw onver wacht thuiskomen. Ina had wel dood kunnen zijn.' De man keek haar enige tijd stom verbaasd aan, maar ge leidelijk aan herkreeg hij zijn zelfvertrouwen weer. 'Je bentjij draait de kwestie precies om. Ik begin er nu wat van te begrijpen. Ina heeft op een zeer handige manier mis bruik gemaakt van mijn afwezigheid en zal wel naar die bier brouwer zijn. Afgezien van het feit, dat ik de handelwijze van mijn dochter ronduit schandalig vind, is het feit, dat ze op de een of andere wijze er in geslaagd is een soort plaatsvervangster hier neer te zetten wel het toppunt van onbeschaamdheid. Ik ben gewoon voor de gek gehouden en ik neem aan, dat jij er ook wel van op de hoogte was, jongedame. Misschien zul je het kunnen begrijpen, als ik thans beweer, dat jij geen geschikte vriendin voor mijn dochter bent. Het lijkt me daarom beter, dat je na vandaag hier niet meer komt.' Florrie was helemaal niet uit het veld geslagen. Ze trok een verongelijkt gezicht en antwoordde: 'Dat is niet aardig van u, meneer, en u meent er natuurlijk niets van.:' 'Wel wis en waarachtig....' begon Van Hollewaard, doch Florrie viel hem in de rede: 'U hebt het volste recht om boos op mij te zijn, want in feite ben ik geheel de schuldige. Ik heb het plannetje van de persoons verwisseling bedacht en Dinie hier geïnstrueerd. Op mijn advies is Dinie gekropen in de huid van Ina en heeft uw telefoontjes aangenomen en beantwoord. Hoe uitstekend zij haar taak ge durende al deze dagen vervuld heeft, bewijst wel het feit, dat u nooit tijdens de telefoongesprekken ontdekte, dat niet Ina, maar Dinie met u sprak. Hoe groot de gelijkenis met Ina is, mag wel blijken uit de omstandigheid, dat niemand van het per soneel de verwisseling heeft doorzien of ontdekt. We hebben hiermee bereikt, dat Ina rustig enkele dagen naar Turnhout kon gaan om daar bij haar Emiel te zijn. Ze zorgde ervoor tijdig terug te zijn, zodat vader en dochter gezellig het weekeinde hier konden doorbrengen. En na uw vertrek, maandagsmor gens, nam Dinie haar plaats als Ina van Hollewaard weer in, zo voortreffelijk in ieder opzicht, dat Ina zelf het haar niet had kunnen verbeteren. Inplaats dat u grote bewondering hebt voor de rol, die Dinie gespeeld heeft u hebt er tot vanmiddag im mers ook niets van bemerkt, dat niet Ina, maar Dinie u steeds te woord stond? bent u boos en wilt u mij de deur uitgooien. Ik had echt gedacht, dat u sportiever was, meneer. Ik zou in zo'n geval er hartelijk om gaan lachen.'

De Duinstreek | 1966 | | pagina 5