ft ft GERRITSEN NIET EEN BRIL, MAAR DE JUISTE BRIL KLOKKEN Doktersdiensten 2 zwarte pony's w>nnrv^vr DONDERDAG 29 DECEMBER 1966 41c JAARGANG No. 52 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Bergense 'Huisvrouwen' Ontroerend kerstverhaal Anthony van Kampen (Stemmig feest in 'Elisabeth') OPENING BOUTIQUE TALLY HO' Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen Kerstviering 'Elkshove' A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten Ergerlijk vandalisme Hebt U „De Duinstreek" al betaald Gironummer 552867 Boudewijn en Ronnie zonder Martine Kerstfeest op Merelhof Kerstactie 'Roode Kruis' Coöp. Raiffeisenbank 'Schoorl' De kleedkamer-actie van de v.v. 'Duinranders' heeft ƒ1885,60 opgebracht si»" Kant-en-klaar reddingen op zee Zelfopblazend vlot redt schipbreukelingen Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN Noordhollands Kunstcentrum Paul Ruys op hammondorgel WeelMad dit nummer bestaat uit 8 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; f 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Vorige week donderdagmiddag or ganiseerde de Bergense afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een kerstmiddag in de grote zaal van hotel 'Elisabeth'. De presidente van de afdeling me vrouw H. J. Reinders-Siegers open de deze bijeenkomst, verheugde zich de grote opkomst en vond het pret tig vele nieuwe gezichten te zien. Zij hoopte dan ook dat na afloop van dit feest een ieder bezield van de kerstgedachte en de vrede in het hart naar huis mocht gaan. Daarna zong het Huisvrouwenkoor een selectie Engelse kerstliederen, verzameld door Benjamin Britten. Een niet gemakkelijke opgave die echter onder leiding van mevrouw De Vos-Henning tot een gave ver tolking kwamen. De voortreffelijke pianobegeleiding van mej. Gees van Dijk maakte de uitvoering tot een vocale en muzikale belevenis. Vervolgens gaf de presidente het woord aan de schrijver Anthony van Kampen die zijn nieuw kestverhaal 'Marrit' of het 'kerstgeschenk' dat zich afspeelt in de onmetelijke ijsvlakten van Groenland en ergens in een iglo op boeiende wijze voorlas. Een spannend verhaal, waarin de arts Harold Rasmussen, werkend in dat harde land even voor kerstmis een Eskimo-baby ter we reld moet helpen, die echter wanneer het er is niet door de ouders wordt geaccepteerd, omdat dit de tweede dochter is en de wet daar voorschrijft dat in elk Eskimo gezin maar één dochter mag opgroei en. Om te beletten dat dit kind niet wordt yeroordeeld door 'dood door bevriezing' vraagt Rasmussen of hij de baby mag hebben om het in zijn kinderloos gezin op te voeden. Na een spannende tocht door dit bizarre land, met zijn sleehonden voortjak kerend door de blizzard, alle po gingen in het werk stellend, de baby warm te houden, lukt het hem de kleine Narrit veilig thuis te brengen waar zijn vrouw hem in tranen dankt voor dit grote kerstgeschenk. Nadat het koor nog een viertal Fran sen en Nederlandse liedjes had ge zongen, dankte mevrouw M. Hau- ber-Brugman allen, die tot het sla gen van deze bijzonder sfeervolle kerstmiddag meegewerkt hebben. De bekende damesmodezaak 'Bonne- terie' opende donderdagavond een aparte boutique voor jongeren in de Stationsstraat hoek Prinsselaan. Ds boutique die daags tevoren op zeer artistieke wijze werd ingewijdt door een aantal kunstbroeders en -zusters van de Heerlijkheid Bergen o.a. Roland-Holst, Jac. Koeman, Hans van Draanen, Jaap de Carpentier en anderen heeft op eigentijdse wijze met behulp van de verfkwast van de hand des kunstenaars een intiem feestelijk karakter gekregen. Het ontstaan van deze unieke mode winkel dankt men aan de ideeën die belangstellende vrienden van 'Bon- neterie' opperden zodat de realise ring daarvan door hen ter hand "werd genomen en zij met belangrijke ad viezen en daadwerkelijke hulp van de firma Marquering te Bergen, tot de totstandkoming van 'Tally-Ho' kwamen. De meubilering is bijzon der goed aangepast voor het doel waarvoor men zo'n hippe-modezaak binnenstapt. Een 5-tal mannequins showden die woensdagmiddag op charmante wij ze verschillende wollen broekpakken mantels van Jean Louis uit Parijs, jurkjes van zilverlurex in grote ma zen, mantels van nylon-bont en een grote collectie tineer- en twen-kle- lende creaties, violet georgette met plissé aan hals en mouwen en een zilveren ruimtejurk van soft-vinyl. De stijlvol gebrachte show toonde slechts een klein gedeelte van de grote collectie tiner- en twen-kle- ding. De aanwezige kunstenaars, die over de hedendaagse mini-mode hun me ning mochten zeggen, waren van verschillende aard. Loekie en Simon te Holt gaven aan het eind van hun visie over de mini-mode te kennen dat het mini-streven nog lang niet aan zijn maximum is. De bekende kunstschilder Jac. Koe man zei: dat de wereld weer terug gaat naar paradijselijke toestanden. De eerste minimode was reeds een vijgeblad. Hans van Draanen vindt dat de mi ni-mode, de mode is voor meisjes die nog net durfden. Het is een mode aangetrokken 'IN' is en uit getrokken 'UIT'. Jaap de Carpentier zegt: dat het kleden van een jonge vrouw is als het steken van een wolvin in schaapskleren. Het blijven echter wolvinnen. Roland Holst zei: dat een groot ver schil is tussen een jonge vrouw en een kunstenaar. Voor de jonge vrouw is het een voordeel om met smaak modieus te zijn. De kunstenaar die modieus werkt, wordt van beden kelijke gehalte. aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. De Commissie van Tijdsbesteding in het bejaardencentrum 'Elkshove' or ganiseerde voor de bewoners van dit tehuis en genodigden een kerstavond die door medewerking van het Elks- hovekoor, onder leiding van mevr. A. M. Kamermans-Van der Brugge een dameskoor o.l.v. mevrouw L. de Vos-Henning en de solisten, mej. Gees van Dijk sopraan) en Peter de Vos bariton) tot een bijzondere stijl volle en stemmige kerstviering groei de. Mevrouw A. C. Brommer-De Jong, bestuurslid van de Commissie Be jaardenzorg heette de talrijke aan wezigen welkom en gaf daarna het woord aan de dirigente van het be jaardenkoor, die het programma opende met het fijn en beschaafd gezongen 'Sterre van het Oosten'. Ook de andere door hen gezongen koornummers kregen een glaszuive- re vocale uitvoering. Dit koor heeft sinds verleden jaar grote vorderin gen gemaakt. Afgewisseld door solozang van Pe ter de Vos die aan 'Oh kerstnacht schoner dan de dagen' een verruk kelijke interpretatie gaf hield daar na ds. Sap een korte toespraak over de door hem gekozen bijbeltekst Lucas 2, vers 7, dat door de bejaar den met aandacht werd gevogld. Na de pauze zong Peter de Vos lie deren van Schubert en Cornelius en gaf het dameskoor een gave ver tolking van Fruhlingsgruz en Erstes Grun van Schuman. Dit enthousiaste koor besloot het programma door het zingen van een reeks kerstlie deren. Aan het einde van de avond dankte mevrouw Brommer allen die aan het slagen van deze kerstviering meegewerkt hebben en bood solisten en dirigenten geschesnken aan. Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek In de tweede kerstnacht hebben waarschijnlijk bezoekers van de vele nachtcafé's en bars, die Bergen rijk is, pogingen gedaan de prachtige kerstboom van het Leger des Heils op het Plein waar men jaarlijks een gave in de kerstpot kan deponeren, in brand te steken. Toen de boom geen vlam wilde vat ten vanwege de vochtige weersom- sandigheden - de verschroeide res ten van een vuurtje lagen onder de boom - is men tot baldadige vernie ling overgegaan en heeft men de prachtige versiering, afgerukt en de kostbare verlichting vertrapt. Zij die dit ergelijk staaltje van ver nielzucht uitvoerden - waarvan ie dere vredesgedachte zoek is - zou den er minstens goed aan doen, zich bij de heer A. v. d. Hilst te vervoe gen om hun excuus te maken en be rouw te tonen voor hun wel zeer ondoordachte trieste daad. Ter vermijding van de hoge incassokosten verzoeken wij onze abonnees hun abonne ment vóór 1 januari 1967 te voldoen per giro of bank. Kwartaalabonnement f 2, Postabonnees f 3,15 t.n.v. fa. Volkers Leegwater te Schoorl. Bij voorbaat vriendelijk dank. Op 12 januari a.s. zullen Boudewijn de Groot en Ronnie Potsdammer in 'De Rustende Jager' zonder Martine Bijl optreden. Martine Bijl is namelijk gehandi capt door een aandoening van de stembanden en zal voorlopig niet mogen optreden. Boudewijn de Groot en Ronnie Potsdammer hebben echter ruim schoots stof om het publiek een aantrekkelijke avond te bieden en dit is de reden, dat het bestuur van K 66 besloten heeft de avond door gang te doen vinden. De prijzen der plaatsen bedragen: 4,- of 3 coupons. De voorverkoop voor niet-coupon- houders start op 9 januari. Kaarten verkrijgbaar bij de VVV, Plein 1 te Bergen. keuze uit plm. 90 stuks De vorige week hebben de bewoners van het bejaardencomplex 'Merel hof' op stijlvolle wijze kertfeest ge vierd. Terwijl ongeveer alle bewoners van dit vriendelijk hofje aan de feestelijk versierd gedekte tafels zaten, ver zocht de heer C. Dijs (concierge van het hofje) een moment stilte voor de in het afgelopen jaar gestorven Me- relhof-bewoners en voor de onlangs overleden mevrouw Visser-Ven, waaraan Merelhof zoveel heeft te danken. Daarna werd onder leiding van me vrouw Panbakker fijn aangevoeld en medewerking van een vijftal bejaar den en met begeleiding van op de band opgenomen liederen, een kerst spel opgevoerd, geschreven door me vrouw Van Bergen-Walraven-Bulk. De verbindende tekst van dit kerst spel, dat één hunkering is naar het Licht en naar de vrede voor alle volkeren, der aarde, werd door me vrouw Panbakker fijn anagevoeld en prachtig van voordracht geonterpre- teerd. Na de pauze las mevrouw Panbak ker op boeiende wijze het kerstver haal voor van 'Semaja de herders jongen'. Aan het einde van dit stemmings vol kerstfeest, dankte de heer Dijs mevrouw Panbakker voor haar zeer gewaardeerde medewerking en dankte mevrouw Reitsma, namens de bewoners van Merelhof, de fam. Dijs voor de bereidheid en de mede werking. Het bestuur en de colonne-leden van het Nederlandsche Roode Kruis, af deling Bergen, waaronder de ge meenten Schoorl, Warmenhuizen en Koedijk, behoren, hebben thans in verband met de uit te voeren kerst- aktie, handen vol werk. Niet minder dan tweehonderdtien kerstpakket ten, bestemd als kerstverrassing voor hupbehoevenden, eenzame bejaarden en zij die gedwongen zijn het kerst feest in een ziekenhuis door te brengen, staan gereed om straks met behulp van de Unie van Vrouwelij ke Vrijwillige Hulpverlening, en de colonne-leden van het Roode Kruis door hen, als kerstverrassing te worden aangeboden. Aan dit liefdevolle werk, dat met veel enthousiasme, zonder pretenties wordt uitgevoerd en een ennorme voorbereiding vereist, zijn grote kosten verbonden, evenals aan het organiseren van de jaarlijkse boot tochten, waaraan de patiënten steeds Schoorl, Heereweg 56 - Bergen, Stationsstraat 6 L.S., Wij delen U mede, dat onze beide kantoren van 2 t.m. 7 januari gesloten zijn. Onze kantoren zijn elke vrijdagavond geopend van 6.30 tot 8 uur, ook op 6 januari 1967. aangename herinneringen hebben. Om nu de kosten enigszins te be strijden, organiseert de afdeling van het Roode Kruis, de derde week in januari van het volgend jaar, de datum wordt nader bekend gemaakt, in café Nieuwendijk aan de Dorps straat, een klaverjasdrive waaraan iedereen kan deelnemen. De afdeling doet namelijk, in dit verband een beroep op de vele zaken en bedrijven in het dorp, om hen in dit humane werk te steunen de jaarlijkse kerstactie van dit Roode Kruis, haar goede werk mag blijven voortzetten. Kleedlokaal Afmetingen 21,6 x 7 meter 4 kleed gelegenheden met douche en wasbak Cantine annex vergaderzaal Twee ruimten voor de scheidsrechter Berging W.c.'s en urinoirs Afgelopen zaterdag, 24 december, was het de dag waarop de v.v. 'Duin randers' door middel van een actie onder de titel: 'Doe eens royaal, geef wat aan het nieuwe kleedlokaal' rijker is geworden. Dit bedrag is nog zonder de toegezegde girostortingen. Dit prachtige bedrag is tot stand ge komen door de grote vrijgevigheid van de inwoners van Schoorl en de hulp van een paar vrijwilligers, die zaterdag, in de stromende regen, de extra één-jarige donateurskaarten hebben opgehaald. Het bestuur van de v.v. 'Duinran ders' dankt daarom een ieder, zowel de gevers als de ontvangers, voor deze goed geslaagde extra donateurs- aktie. Heeft u doof omstandigheden deze aktie misgelopen, dan be staat de mogelijkheid nog open dit goed te maken per giro, nl. door storting op gironummer 1 268 847 t.n.v. de penningmees ter v.v. 'Duinranders, Voorweg 77 Schoorl. De v.v. 'Duinranders' wenst een ieder een voorspoedig 1967 en hoopt dat de samenwerking met de inwoners en 'Duinranders' mag blijven voortbe staan. Tijdens een nachtelijke storm in maart 1962 liep het 115 ton metende vissersvaartuig Marconia voor de kust van het eiland Oenga in de Aleoeten op een rif en begon on middellijk te zinken. Een matroos wierp een ronde zeildoekse tas op het hellende dek en rukte aan de lijn. De tas barstte open en binnen vijftien seconden was het erin ver pakte, overdekte reddingsvlot door middel van kooldioxyde opgeblazen. In volslagen duisternis zetten men het gevaarte overboord. Nauwelijks had de zee het vaartuigje beroerd of boven de ingang en in het interieur begonnen lampen te branden op door het zeewater geaktiveerde batterij en. Zes minuten later was de Mar conia onder het wateroppervlak ver dwenen. Geen van de tien opvaren den kreeg natte voeten. Men sprong tijdig een voor een over op het dak van het vlot. Daarna sloten zij de tentdeuren om voor een behaaglijke temperatuur van 21 graden. Met 'n handpompje blies men de dubbele bodem van het vlot op teneinde de voeten tegen de koude van het wa ter onder hen te beschermen. Dit vlot strandde tenslotte op de rots achtige kust van Oenga en verschaf te de vissers een comfortabele ver blijfplaats tot zij werden opgepikt. Ingenieus Het vlot, dat deze tien mensen het leven redde, is een combinatie van frappante vondsten. Ook wanneer het schip mocht zinken met de vlot ten nog in tassen aan dek, komen zij vanzelf vrij van hun sjorrings en gaan drijven. Een korte ruk aan de ventiellijn is voldoende om de vlot ten uit hun verpakking te halen, die zich dan vervolgens vanzelf opbla zen. Sterker nog, wanneer een schip dieper dan dertig meter zou zinken geeft het zelf een ruk aan deze lijn, die nog met het schip is verbonden. Het vlot komt dan vanzelf naar het zeeoppervlak, aldus Het Beste in een interessante reportage over dit on derwerp. Teneinde opsporingswerk zaamheden zoveel mogelijk te verge makkelijken, zorgt een speciaal drijf anker er voor, dat het vlot bij een windsnelheid van veertig knopen niet sneller dan één knoop per uur van de laatste per radio opgegeven positie afdrijft. Men heeft dit red dingsvlot uit drie lagen uitermate stevige kunststoffen vervaardigd. Het is in twee compartimenten ver deeld; zou één ervan worden be schadigd, dan blijft het vaartuig nog drijven. De veiligheidsfactor be draagt honderd procent. Een vlot, dat voor twintig personen is be stemd, kan zonder gevaar veertig of meer personen opnemen. Het vaar- Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. t.m. 5 januari 1967 HUBERT VAN LITH beelden, kleinplastiek, tekeningen Geopend dagelijks van 10.30- 12.30 en 14-17 uur, zondags van 14-17 uur. VOOR BERGEN H. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2423 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADE Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 WEGGELOPEN Inlichtingen graag bij Smit, Kerkelaan 24, Bergen, tel. 2991 tuig is voorzien van regengoten om de schipbreukelingen aan drink water te helpen. Verder zijn er noodpakketten, geneesmiddelen, pil len tegen zeeziekte aan boord, even als visgerei. 40.000 Hoewel het prototype van het zich zelf opblazende reddingsvlot kort voor de tweede wereldoorlog ont stond, verdronken veertuigduizend mannen van de Royal Navy in de oorlogsjaren, nadat zij veilig hun zinkende schepen hadden weten te verlaten. Daarentegen brachten hon derden boven zee neergeschoten vlie gers het levend er van af. Een door de Britse regering benoem de commissie kwam achter de oor zaak, namelijk, het opblaasbare rub berbootje, waarvoor de luchtmacht beschikte. Fabrikanten van reddingsmateriaal kwamen uiteindelijk tot het hierbo ven genoemde zich zelfopblazende vlot, zij het dat er natuurlijk ver schillende tussenstadia waren. In de jaren vijftig gebruikten de Britse, Canadese en Australische marine reeds het zich zelf opblazende vlot Het is duidelijk, dat dit vlot vele voordelen biedt, ook enkele nadelen overigens, ten opzichte van gewone reddingsboten, die soms vanwege zware slagzij niet gestreken kunnen worden. Vanwege de internationale overeenkomsten bepaald door de In ternational Convention for Safety of Life at Sea, bekeek de koopvaardij de vlotten met argwanende ogen. Gedurende het volgende decennium eiste de zee elk jaar gemiddeld vijf enzestig mensenlevens, alleen al van de Britse vissersvloot. Toen er ech ter in 1956 op één dag honderdtwaalf zeelieden verdronken, werden de vlotten voor de Britse treilers ver plicht gesteld. Het resultaat was, dat gedurende de drie hierna volgende jaren niemand op zee het leven liet. Nochtans is het zich zelfopblazende vlot geen concurrent van de red dingssloep, die zich immers bij scheepsbranden uit de gevarenzone kan manouvreren. Beide vaartuigen hebben hetzelfde doel: de veiligheid van zeelieden en passagiers op zee te waarborgen. Zij doen dat, elk op hun eigen wijze. iMMÉ. Hoewel we Paul Ruys hier huiselijk achter de toetsen van zijn studiepiano zien, kwam de populaire jazzklavier-tuoos onlangs in het muzieknieuws met een heerlijke hammondorgel-LP 'Come swing with me'. Begeleid door Rudi Jacobs, bas; Bill Overgaauw, gitaar en Han Bennink, drums, improviseert Paul meeslepend over swing-classics als Broadway en The Preacher ballads als Misty en Latin rhytm stukken als Watermelon Man. Een aanwinst en een jarenlange blijver in de elf gulden negentig serie.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1