99 Uit het leven van de familie Van Gulik BELANGRIJKE KENNISGEVING 3 4 7, 4 T 5 GERRITSEN 8 8 8 5 8 RAIFFEISENBANK SCHOORL IKSPAAR HIJ IZIJ SPAART SPAART WIJ SPAREN ALLEMAAL BIJ DE UOOK..? $3/ NIET EEN BRIL, MAAR DE KLOKKEN Doktersdiensten DONDERDAG 5 JANUARI|1967 41c JAARGANG No. 1 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden De Stichting Nutsspaarbank Alkmaar verhoogt ingaande 1 januari 1967 de rente op de gewone spaarbankboekjes tot en voor de premiespaarregelingen: Ambtenaren Jeugdsparen Bedrijfssparen tot Voor de termijnrekeningen zijn de percentages meteen opzeggingstermijn van 6 maanden. Nieuws van de Oranje Vereniging Bergen-Nh. A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten Ledenvergadering 'Het Groene Kruis' Bakkummer (20) zwaar gewond Sfeervolle kerstbijeenkomst voor 1 jaar vast en met een opzeggingstermijn van zes maanden. BERGEN - Ruïnelaan 2-4 ALKMAAR BERGEN CASTRICUM HEILOO Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen Studieweek 'landbouwbeleid' 23 - 28 januari 1967 Bergen - Brussel - Bergen Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN Programma K66 De Wedgwoodprijs '66 in het Stedelijk iviuseum te Alkmaar Burgerlijke stand Damclub 'Bergen' 88 95 ,98 ,95 ,88 WeéMad dit nummer bestaat uit 6 pagina's ..DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Een Alkmaarse jongen Willem van Gulik zag het eerste le venslicht in de stad Alkmaar in het jaar 1885, toen de kaasstad nog maar ongeveer elfduizend inwoners telde. Zijn vader was beurtschipper op de binnenvaart, Alkmaar-Rotterdam. Zijn lagere schooljaren bracht hij door op de tussenschool aan de Ko ningsweg en als jogen reeds boeide hem de natuur en vaak uitte hij zijn levensblijheid door het zingen van een lied, want van de natuur hou den en zingen, dat waren zijn liefste bezigheden, twee eigenschappen die veel met elkaar overeenkomen. Thans na een periode van tientallen jaren, waarin een volk zich vrij vocht voor een betere levenstandaard, twee wereldoorlogen, een crisis en een bezettingstijd, plus een hongerperi- ode meemaakte, vraag ik mijzelf af na al die doorleefde moeilijke so bere tijden en spanningen, nu ik te genover de heer en mevrouw Van Gulik zit waar ligt het geheim van deze twee mensen die in een reeks van tientallen emotie-volle ja ren, rijk aan gebeurtenissen, steeds baas op hun vierkante meter grond bleven en in een steeds nerveuzer wordende en jachtig voorbij vlieden de tijd, rustig en beschaafd oud zijn geworden. Naar de heerlijkheid Bergen Na zijn schoolstudie trad de Alk maarse jongen als kantoorbediende in dienst bij De Wild's Ijzerhandel op de Laat, waar hij na verloop van tijd kennis maakte met een vrouwe lijke kantoorbediende, de eveneens voor hetzelfde bedrijf werkte en waarmee hij in het jaar 1912 in het huwelijk trad. Zij vestigden zich 5 kilometer van Alkmaar in de heer lijkheid Bergen, waar zij huize 'Eldo rado' betrokken aan de Studler van Surcklaan, dat in de zomermaanden dienst deed voor het herbergen van pensiongasten. In het drukke zomerseizoen moest er dan ook door het jonge paar flink worden aangepakt, dan zijn man en vrouw reeds vroeg uit de veren en zorgde Willem van Gulik, dat de gepoetste schoenen der gasten ge reed stonden, voordat hij zich naar het kantoor van de Nationale Bank- vereniging begaf. Na kantoortijd verrichte hij nog allerlei nuttige kar weitjes. Doordat in ons land de mobilisatie werd aangekondigd i.v.m. de eerste wereldoorlog 1914-1918 werd Wim van Gulik onder de wapenen geroe pen bij de landmacht, waar hij in Den Helder gedetacheerd werd. Na afkondiging van de mobilisatie her nam mevrouw Van Gulik haar pen sion en verrichte haar man zijn werk voor de Nationale Bankvereniging. Vijfenveertig jaar lid van Bergens Mannenkoor In het jaar 1921 was het dat twee Bergenaren, Jaap Koster en Piet Krom pogingen deden om tot de op richting van een Berger Mannen koor te komen, de zangminnende Willem van Gulik sloot zich onmid dellijk daarbij aan en was de eerste die de repetities bijwoonde. Leven dig kan hij zich nog het eerste lied herinneren, dat onder leiding van Goerge Anderson in studie werd ge nomen dat was 'Witt Zwanen, zwarte zwanen'. Vanaf die datum 5 oktober 1921 - nu ruim vijfenveertig jaar geleden - is de heer Van Gulik, het trouwste en ijverigste lid van Bergens Man nenkoor gebleven. De leden van Bergens Mannenkoor hebben de heer en mevrouw Van Gulik enige maanden geleden op spontane wijze in besloten kring, gehuldigd in de voorzaal van hotel 'Russenweg'. Bergens Mannenkoor telde bij de op richtingsvergadering dertig leden. Na 1945 groeide dit koor uit tot honderd en tweeendertig zangers, wat echter een vluchtig verschijnsel, een bevrij- dingsroes was, zodat na verloop van enkele jaren dit aantal snel terugliep naar ruim veertig leden. N atuurvrienden (Oprichters van de Natuurwacht) Wanneer de heer en mevrouw Van Gulik maar een ogenblik vrije tijd hadden, gingen beiden wandelendof fietsend het onvolprezen natuurge bied van Bergen verkennen, genoten van de schoonheid van hun omge ving en van wat daar leeft, groeit en bloeit. Toen dan ook in het jaar 1953, een zekere drs. Van Burkunk een le zing voor de radio hield die door de Van Guliks werd beluisterd en de spreker in zijn lezing aandrong op het vormen van natuurwachten in ons land, was het mevrouw Van Gulik die zei: dat in Bergen ook maar een afdeling moest komen, dus nam de heer Van Gulik contact op met de radiospreker, zodat na rijp beraad en goedkeuring van burge meester Huygens, in Bergen een af deling Natuurwacht werd opgericht, waarvan de heer Van Gulik secreta ris werd en mevrouw Van Gulik penningmeesterresse is. Vijfenvijftig jaar getrouwd Op 12 april 1967 hopen de heer en mevrouw Van Gulik hun 55-jarige echtvereniging te herdenken. Het zal de familie Van Gulik die dag niet aan belangstelling ontbreken. Beider levens zijn saamgegroeid met een paar van de beste eigenschap pen die de mensen kunnen bezitten n.l. het oog hebben voor de schoon heid van de natuur en het luisteren naar, en creëren van de harmonische klanken van de koorzang. Die eigenschappen hebben hun le vens gestimuleerd en daarmee is er dan ook een antwoord op de vraag gekomen die ik mijzelf stelde 'Waar ligt het geheim van dit oud worden, zodat de glans van de adel der ou derdom een mens weer jong maakt? Dit antwoord ligt bij jezelf, naar het zoeken van een verantwoorde soort vrijetijdsbesteding, waaraan je met hart en ziel verknocht bent. Die dingen veraangenamen je leven en stemmen je tot grote tevredenheid. Dat is dan ook de oorzaak, dat in huize 'Vinkenslag' aan de Studler van Surcklaan, diezelfde geest van tevredenheid rondwaart en zo nu en dan een vreugdedans maakt op de maat van de kermisachtige ba zuinklank van de oude klok in de gang. Jan Timmer spaarbank en alle bankzaken De maand januari 1967 brengt voor ons Koninklijk Huis weer vele vreugdevolle dagen. Dagen, waarop het rood, wit en blauw tezamen met het Oranje weer onze straten en lanen sieren als sym bolen van de verbondenheid van ons volk met het Huis van Oranje. Op 7 januari a.s. herdenken H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard het feit dat zij dertig jaar gleden in het huwelijk traden. Op 10 jan. d.a.v. wordt het huwelijk van de derde dochter van Koningin en Prins voltrokken. Een glorierijke dag voor H.K.H. Prinses Margriet en de heer Pieter van Vollenhove, die elkaar die dag hun ja-woord zullen geven. Ter ge legenheid van het huwelijk van de ze sympathieke Prinses en de heer Van Vollenhoven wekt de Oranje Vereniging alle dorpsgenoten op uit bundig te vlaggen en het dorp een feestelijk aanzien te geven. De Oranje Vereniging zal aan het bruidspaar een telegram zenden van de volgende inhoud -Hartelijke felicitaties met uw hu- lijk- Wensen u veel geluk en voor spoed toe. Bestuur en leden Oranje Vereniging Bergen-Nh. 10 Januari is geen nationale feest dag doch de Oranje Vereniging zal aan alle kinderen van de kleuter- en lagere scholen een kleine tractatie verstrekken, terwijl de kinderen van de 5e en 6e klassen van Overheids wege een herinneringspenning zullen ontvangen ter gelegenheid van dit huwelijk. Kort na haar huwelijk viert H.K.H. Prinses Margriet haar 24e verjaar dag op 19 januari en op 31 januari zullen vlag en wimpel weer huizen en gevels tooien ter gelegenheid van de verjaardag van onze Kroonprin ses. De Bergense Oranje Vereniging be gint in de maand januari, die zozeer in het teken van het Oranjehuis staat, ook weer aan de voorberei dingen voor de feest- en herden kingsdagen die in het verschiet lig gen. Weer heel wat werkzaamheden zul len bestuurs- en commssieleden wachten, o.a. voor de dag in april waarop wij hopen verblijd te worden met een nieuw Prins of Prinses. Het actieve bestuur zal wellicht weer zorgen voor een attractief pro gramma. Moch u nog geen lid zijn van de Oranje Vereniging Bergende minimum contributie bedraagt 2,50 per jaar. Uw aanmelding aan het secretari aat, Eikenlaan 12 te Bergen, telefoon 3339, zal, als bijdrage tot het wel slagen der evenementen, dankbaar worden ontvangen. Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek Op de ledenvergadering van 'Het Groene Kruis' werd in verband met de ziekte van de penningmeester van de afdeling, de heer J. C. Terwee in zijn plaats benoemd de heer J W. Castricum. Voorts deelde de voorzitter van de afdeling de heer W. de Vries mede, dat de gewijzigde tekening voor het nieuwe wijkgebouw - dat langs het parkeerterrein achter Albert Heyn zal verrijzen - is binnengekomen en men in de loop van dit jaar met de bouw daarvan zal beginnen. Het bestuur van de afdeling, bestaat thans uit: mevrouw Hodde-v. d. Wees, en de heren: W. de Vries, dr. Lugten, dr. Luif, J. Blaauw en J. W. Castricum. (Auto tegen boom in Hoflaan) Met een schedelbasisfractuur werd de 20-jarige P.L. uit Bakkum in de nieuwjaarsnacht naar het Cen- traal-Ziekenhuis in Alkmaar ver voerd nadat de Volkswagen waarin hij zat, in de Hoflaan tegen een boom botste. De bestuurder van de auto, P.J.v.D. uit Bergen liep geen verwondingen op. Het ongeluk gebeurde omstreeks drie uur in de morgen. Van D. reed in de richting Bergen over de Eeuwige laan. Bij de Komlaan raakte hij de macht over zijn stuur kwijt, en reed in volle vaart tegen een boom in de Hoflaan. In het laatst van de vorige week hield de Bond van Plattelandsvrou wen, afdeling Bergen, een drukbe zochte kerstbijeenkomst in zaal 'Nieuwendijk' aan de Dorpsstraat. Mevrouw A. Grootes-Stammes, pre sidente der afdeling - heette de da mes hartelijk welkom en gaf daarna het woord aan het dameskoor van de afdeling, die dit feestelijk pro gramma opende met een bijzonder goede vocale interpretatie van ver schillende kerstliederen. Vervolgens droeg mevrouw Van der Sluis-Bijl, fragmenten voor uit Kleine kerstverhalen van Bertus Aafjes en gedichten van Weremeus Buning en Jan H. de Groot. Na de pauze droeg mevrouw Van der Sluis het aangrijpende kerstver haal 'Verduisterende ogen' voor een verhaal dat vertelt hoe 'displaced persons' na de oorlog hun eerste kerstfeest vieren in de bergen van Zwitserland. Nadat het koor nog enige liederen ten beste had gegeven dankte de presidente, mevrouw Grootes allen die hadden meege werkt aan deze geslaagde kerstbij eenkomst. Voor alle nader gewenste inlichtingen kunt U zich wenden tot onze kantoren. nuts spaarbank casfcjRü■R3@sffiafeSKis23S3 aangemeten door IIOI1 LAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. Als hoofdpunten zullen dit jaar aan de orde komen onze Nederlandse politiek raakt 'in beweging' - welke plaats neemt het landbouwbeleid hier bij in? - een steeds groter deel van het landbouwbeleid wordt in Brus sel bepaald - welke vragen zijn daar aan de orde? en door wie en hoe wordt daarover beslist? Het programma heeft daartoe in gro te lijnen de volgende indeling Maandag: de Nederlandse politiek in beweging; gesprek met enkele vooraanstaande jongeren uit ver schillende politieke groeperingen Dinsdag en woensdag hoofdpunten van het Nederlandse landbouwbe leid; o.a. ruimtelijke ordening en grondpolitiek, vragen van produk- tie en afzet (met medewerking van ir. Ja. Sonneveld); voorbereiding van het bezoek aan Brussel Donderdag en vrijdagochtend tocht naar Brussel ontvangst door de EEG; gesprek ken over de inhoud en de totstand koming van het Europese land bouwbeleid Vrijdagavond en zaterdagochtend: bespreking van de opgedane erva ringen en van de vraag welke in vloed wij zelf nog op het land bouwbeleid kunnen hebben (met medewerking van mr J. F. G. Schillingemann) Alle deelnemers komen in aanmer king jongeren (18 tot plm. 35 jaar) uit land- en tuinbouw, die belangstelling hebben voor politiek en economie; degene, die reeds aan een cursus als de 'vierweekse', 'Nieuwe Kansen' 'ondernemerschap', kadercursus vak beweging e.d. hebben deelgenomen, genieten voorkeur. Kosten met inbegrip van het pro gramma, het volledige verblijf op de Volkshogeschool en in Brussel en het vervoer Bergen-Brussel v.v. 80,-. Duur van maandagochtend 23 jan. 11 uur tot zaterdagmiddag 28 jan. 13 uur. Plaats: Volkshogeschool Bergen, ge bouw 't Huis Kinheim', Breelaan 55 te Bergen-Nh. De cursus is opgezet in samenwer king met de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland. Opgaven in inlichtingen: Volkshoge school, Bergen-Nh. Na aanmelding ontvangt men een bevestiging met alle praktische in lichtingen over reisgelegenheid enz. keuze uit plm. 90 stuks Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. VRIJDAG 6 JANUARI Klaverjasdrive uitgaande van de tafeltennisver. 'Duintreffers' in het café van de heer Slijkerman te Catrijp, aanvang 8 uur. ZATERDAG 7 JANUARI Klaverjasdrive in café 'De Band', N. Jonk te Schoorldam. WOENSDAG 11 JANUARI Causerie met dia's over paleis en park van Het Loo, door de heer J. F. Vogel uit Apeldoorn, uitgaan de van de vereniging 'Algemeen Welzijn', in 'De Roode Leeuw'. Aanvang 8 uur. Donderdag 12 januari 1967 Boudewijn de Groot en Ronnie Potsdammer, in de zaal van 'De Rustende Jager' Bergen, aanvang 20.00 uur. Prijzen der plaatsen 4,- of 3 coupons. VOOR BERGEN J. LUGTEN Hoflaan 6, telefoon 2700 F. HOUDé K. de Grootelaan 16, tel. 3895 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 Tot nog toe heeft nog maar een ont stellend gering aantal bezoeKers de weg weten te vinden naar de ten toonstelling van de Wedgwoodprijs '66 en dat ondanks de unaniem gun stige beoordeling door de pers. Dat deze expositie bijzonder eigentijds werk en een belangwekkende door snede door de Nederlandse schilder kunst van onze dagen is genoemd, is niets te veel gezegd en men zou dan ook verwachten dat velen de kans om dit in Alkmaar te zien zou den benutten. Dat er, men zou haast zeggen onvermijdelijk bij een door snede van kunst uit deze tijd, een enkel werkstuk bij is dat door som migen als wat shocking gekwalifi ceerd wordt, mag geen Beletsel vor men om van dit wens in zijn geneel kennis te maken. Nog tot en met zondag 15 januan a.s. der gemeente Bergen van 27 december 1966 tot 2 januari 1967 GEBOORTEN: Anna Maria, dochter van N. Evers en B. Mulder, AlKmaar. Elisabetn, docnter van A. P. W. M. van de Ven en M. T. Zonjee, Oran jelaan 7. ONDERTROUWD: Henk Cornelis Gorter, off. der Ned. Koopvaardij, Doorntjes 36 en Eila AnniKki Skon Finland. Antonius Petrus M. Miede- ma, groothandelaar. MonniKenaam en P. P. van den Berg, tekenaar, M. Wiegmanweg 20. GEHUWD Andreas E. J. Vos, textiel-grossier, Rijkswijk en P. E. Boekei, Vinken- baan 8. Gerardus J. Rutgers, typo graaf Alkmaar en Aagje P. Moor, Hondsdratweg 15. Nanno Versteegh chemisch analyst, Arnhem en Geer- truida C. M. Ooijevaar, verpleegster St. Antoniusstraat 20. Martinus J. de Groot, Alkmaar en Geertruida A. Baltus, verkoopster, Dr. van Pelt- laan 11. OVERLEDEN Pieter Muller, oud 76 jaar e.v. C. Kemming, Stroomer- laan 16. Johanna van Gelderen, e.v. J. B. Hutte, oud 76 jaar, Russenweg 1. Anna v. d. Meulen, w.v. H. Meer- tens, oud 84 jaar, St. van Surck laan 78. Willem Koek, oud 68 jaar, e.v. W. M. J. Schouten, Loudelsweg 36. Op de ranglijst van de onderlinge competitie staat de meervoudige kampioen de heer W. van Hattum weer bovenaan. Zijn beide concur renten zitten hem danig op de hielen want J. de Rover en P. Beukers vol gen hem met 10 gespeelde partijen en 14 punten. E. Stam spreekt ook nog een woordje mee in dit leiders kwartet met 14 punten uit 11 partij en. Dan volgt P. Mienes met 12-14 H. Kruizinga 9-13, P. Boots 12-13 punten, J. Stam 10-11, J. Bliekendaal 10-9, G. Roosloot 12-9, J. de Moor 12-8, C. Tromp 11-7, C. Eikelenboom 4-2 pt en N. Veld 13-2 punten. Aaanstaande maandagavond speelt Bergen zijn laatste uitwedstrijd te gen D.K.Z. I. ant- \m- Isen, aaar di- I naar Zant 329 :ver- 284, :ster, /eld- e.v. 7 nr. ■den- Ber- zeels, /an ende, rdam .tese- aren, naar

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1