ft Fanfarecorps „De Vriendschap", Schoorl Dainp0breekt d Heren- en Jongens- winterjnssen Dameswintermantels 50% GERRITSEN Een nieuwe kans voor spaarders RAIFFEISENBANK SCHOORL In onze Seizoen-opruiming Kristal met zilver Doktersdiensten Kwaliteits- artikeien DONDERDAG 19 JANUARI 1967 41c JAARGANG No. 3 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden MÊMÊÈÊm 'ÉÈÊm*i mT I «ff de kracht van een verkoudheid Mej. A. Zeiler nam afscheid van Nassau-hotel i.v.m. haar benoeming als directrice van het bejaardenflat 'Frankenstate' RENTEBIJSCHRIJVING Coöp. Raiffeisenbank 'Schoorl' met een waardebon van op dezelfde dag te besteden in alle afdelingen. Dames- en Herenzaak Langestr. 16-18 Alkmaar Culturele avonden KJVO - Ando Postduiven- tentoonstelling Mislukte inbraak bij Albert Heijn Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN K 66 agenda A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten Koop nu reeds Uw kostuum! Toneelavond 'Firestones' Weekêlad dit nummer bestaat uit 8 pagina's DUINSTREEK Redaktie en admirtistraue Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Foto genomen tijdens het succesvolle concours te Amsterdam op de Wielerbaan. (Van links naar rechts en van onder naar boven ziet U): Sijf de Leeuw, Jan Groen, Eb Kuin, Gerrit Minkema, Jan van Zoonen, Piet Duin, Jan Koortes, Jaap den Das, Jaap Korver, dirigent Anderson, Piet Ens, Jan Medendorp, Cor Schotvanger, Groet (Warmenhuizen), Arie Kruit, Klaas Sevenhuyzen, Willem Selhorst, Henk Medendorp, Tinus Meyer, Piet Stoop, Jan Schotvanger, Joop Ens, Cor den Das, Jaap Sevenhuyzen, Arie Ruis en Jo de Leeuw. Overal waar de mens is, is mu ziek en dat zal altijd al wel zo geweest zijn. Al by de oudste beschavingen komt men muziek instrumenten tegen, die in wel ke vorm dan ook bijdroegen tot de stemming waarin haar be- speelder verkeerde. Soms was deze stemming droevig, een an dere keer vrolijk en weer een andere keer vervuld van blijd schap. Altijd was de muziek er bij. Maar ook nu is de muziek nog één van de belangrijkste gemoeds-uitin- gen. Let u maar eens op hoe u zich voelt als u het Wilhelmus hoort spe len, of u loopt door Amsterdam en er speelt een orgel of er speelt een man op een handharmonica aan de kant van de straat, of het fanfare loopt voorbij, ofStop, over het laatste wil ik het nu net eens even hebben. Net als ieder jaar was in 1898 het koninginnefeest te Schoorl omdat dit dorp bekend stond om haar grootse koninginne-viering. Ook het fanfare 'Aurora' van Koedijk was van de partij. Tussen de vele mensen die naar de muziek luister den stonden ook een paar Schoorl- aars die bij zichzelf dachten: maar dat kunnen wij ook. En of ze het konden, in het zelfde jaar werd het Schoorlse fanfare corps 'De Vriendschap' opgericht in 'De Roode Leeuw'. Piet Timmerman, de groovader van de tegenwoordige eigenaar van 'De Roode Leeuw', gaf het fanfarecorps een renteloos voorschot van 500 gul den, waarmee alle muziekinstru menten gekocht konden worden. De eerste leden waren: Tymen Tim merman, Frans Mos, Jan Smit, Wil lem Duin, die zijn bombardon op gepoetst in een speciale kamer te pronk had staan, Jan Nieuwland, Cees Nieuwland, Alexander Spruit, Arie Nottelman, Hoogvorst. Cees Nieuwland, de enige van deze eerste leden, die nog leeft, wist mij nog enthousiast te vertellen over het begin van het fanfare en toen ik hem vroeg of hij nog wel zou kun nen spelen, zei hij lachend; natuur lijk. Veertien jaar was hij toen het fanfare werd opgericht, eerst speel de hij le trombone en later werd het de elicon. Lange tijd heeft hij meegespeeld en ook als voorzitter heeft hij zich verdienstelijk gemaakt voor de vereniging. Tijdens de mobilisatie van 1914 kreeg hij toestemming om zijn instrument mee te nemen zodat hij ook in het leger bij de muziek kon komen. De eerste dirigent was Van Baar uit Warmenhuizen, die ook al dirigent was van het fanfare van Warmen huizen. Zijn opvolger was Maarten Klerk. Na hem kwam Beekman, de ze was echter te goed en te gemak kelijk, er kwamen geen prijzen en de resultaten waren droevig. Van 1914 tot 1923 lag het fanfare stil. In 1924 werd Anderson dirigent, hij was zeer streng en had een bijna mi litair gezag. Hij was echter de man, die het fanfare opwerkte tot in de ereafdeling, een prachtige pres tatie voor 'De Vriendschap' en haar dirigent. Tijdens de mobilisatie voor de laat ste wereldoorlog werden verschillen de leden opgeroepen, dit kon ech ter weer gecompenseerd worden met een aantal alhier gelegerde militai ren, welke als gewaardeerde tijde lijke leden toetraden. Met het uitbreken van de oorlog was de verwarring aanvankelijk zeer groot, maar al na een paar weken kwam de vereniging weer bijeen en bij Vader. Moederen Kind. ook de gemobiliseerde leden waren inmiddels allen weer teruggekeerd. Nog in het zelfde jaar kwam 'De Vriendschap' op het concours te Amsterdam uit in de ere-afdeling, waarin het een eerste prijs behaalde. In de volgende jaren gingen de re petities, welke druk bezocht wer den, gewoon door. Na september 1944 werd het echter onmogelijk voor de vereniging om de repetities voort te zetten wegens ge brek aan licht en verwarming. Lang heeft dit gelukkig niet geduurd, want reeds een dag na de bevrij ding en wel op zondagmiddag 6 mei kon de eerste repetitie weer gehou den worden en de daarop volgende Hemelvaartsdag werd de eerste mu zikale rondgang door de gemeente gehouden. De heer Anderson moest op dokters advies ontslag nemen en hij vond een opvolger in Jaap den Das. Na een aanvankelijke opleving van het fanfare, ging het toch langzaam achteruit, de opkomsten werden zelfs zo slecht dat men in mei 1951 moest besluiten de vereniging stil te leg gen tot een gunstiger tijd. Deze brak aan in 1957. Op 30 jan. werd 'De Vriendschap' opnieuw op gericht, vooral door toedoen van Jo de Leeuw, die vanaf die tijd voor zitter is geweest van ons fanfare. Dirigent werd de heer Albert Meyns die bij het graf van Anderson had verklaart, diens levenswerk te Schoorl gaarne voort te zetten als daartoe behoefte zou bestaan. Met de steun van verschillende oud muzikanten wist de heer Meyns ons fanfare in een snel tempo weer tot in de eerste afdeling te brengen. Tot grote spijt van de leden moest de heer Meyns in 1961, in verband met zijn leeftijd afscheid nemen van onze fanfare. Dit afscheid betekende een groot verlies voor het fanfare, daar de heer Meyns een dirigent was van internationaal formaat. De heer Krijgsman werd de nieuwe dirigent, hij moest echter al spoe dig stoppen met dirigeren in ver band met zijn gezondheid. Zijn opvolger werd de huidige diri gent, de heer Luyting uit Wormer- veer. Ondanks dat het aantal oudere le den sterk is ingedund en een groot aantal van de leden door nieuwe lingen wordt gevormd, heeft de hr. Luyting 'De Vriendschap' weer be- behoorlijk opgewerkt, wat de mees te Schoorlaars, die op de kerst-sa- menzang waren, volmondig zullen bevestigen. En ook de intocht van Sint Nicolaas was een groot succes Ook verscheen onze fanfare in 1966 voor het eerst in uniform en vele inwoners van ons dorp zullen trots zijn hun fanfare in een zo'n goede staat voorbij te zien marcheren, want al vele vreemde fanfares hebben door ons dorp gelopen en al deden ze nog zo hun best, ons eigen fan farecorps 'De Vriendschap' zullen ze nooit kunnen vervangen. (Jammer dat sommige instanties in ons dorp dit niet willen inzien). Nu al 70 jaar hebben wij een fanfare en hopelijk zal zij nog zeer lang bestaan, want één ding is zeker; zonder fanfare is Schoorl niet kompleet. Alphons F. J. Leysen spaarbank en alle bankzaken APWZ Zaterdagmiddag werd in het Nassau-hotel te Bergen aan Zee de scheidende directrice van dit hotelbedrijf, mej. A. Zeiler i.v.m. haar benoeming als directrice van het bejaardeflat 'Franken state', door vele hotelgasten, vrienden, kennissen en familie leden een afscheidsreceptie aan geboden. Het Nassau-hotel, waarvan de heer Zeiler de eerste hotelhouder te Bergen aan Zee was, is in het begin van de bezettingsjaren door de bezetter met de grond gelyk gemaakt. In 1951 begon de direc tie haar bedryf in een noodge bouw, terwyl in de twee daarop De spaarboekjes kunnen vanaf heden tijdens de gewone kantoor uren ter bijschrijving van de rente worden aangeboden. Heereweg 56 - Schoorl volgende jaren op een hoog duin langs de kuststrook het nieuwe Nassau-hotel een schepping van Roggeveen uit het zand verrees en datzelfde jaar in ge bruik werd genomen. In dat jaar assisteerde mej. Zei ler de leiding van dit hotel en werd al spoedig directrice door de manier waarop zij met de bad gasten omging een beminde per soonlijkheid. Dit bleek wel op de receptie waar een groot aantal gasten gekomen waren om spe ciaal van haar afscheid te nemen. Namens het comité van oude getrou we gasten opende de heer E. Kaars- Sijpersteyn het officiële gedeelte. Hij verheugde zich er over dat zovelen gasten naar Bergen aan Zee zijn ge reisd om mejuffrouw Zeiler per soonlijk dank te zeggen voor alles wat zij voor hen gedaan heeft om het hen zo aangenaam mogelijk te maken. Zij is niet alleen een direc trice geweest voor ons, maar ook 'n charmante gastvrouw met een fijn aanvoelend vriendelijk karakter. U hebt het werk van uw vader ver volgt en een traditie voortgezet. Waar u ook was of kwam, overal schiep u een prettige sfeer. Ook het personeel wist u zo te kiezen dat ze dezelfde eigenschappen bezaten als hun directrice. Tenslotte wenste de heer Sijpersteyn haar het allerbeste als hij straks haar nieuwe plaats in 'Frankenstate' gaat innemen. Daar na bood hij haar als dank voor haar grote verdiensten een tas met inhoud aan. Hierna kreeg de heer A. L. van Ree- nen het woord tot mej. Zeiler te richten. Het allereerste las hij een telegram met de beste wensen voor haar van de familie Van Vollenho ven. Voorts merkte spreker op dat hij nog nooit gelogeerd is geweest in haar hotel, doch dat de banden tussen haar hotel en de Bouwexploi- tatie nauw met elkaar zijn verbon den. Hij vond het jammer dat de fa milie Zeiler de leiding van het hotel aan anderen geeft, doch heeft het volste vertrouwen in de nieuwe di rectie, de heer en mevrouw R. Mous- sault-Sipenkens die de honneurs als gastheer en gastvrouw in Nassau- Bergen zullen waarnemen. Namens de heer Schreuder las de heer Kamp een brief voor, waarin met wat weemoed gesproken wordt over het heengaan van mej. Zeiler. Voorts herinnerde hij dat de kinde ren nog altijd leuken en aangename herinneringen hebben overgehouden aan hun voorbije vakantietijd. De heer Kamp eindigde door te zeg gen dat zij als toekomstig 'Moeder Overste' van 'Frankenstate' straks leiding mag geven over een tehuis waarin o.a. ook de grote dichter A. Roland Holst zijn intrek gaat ne men. Tenslotte dankte mejuffrouw Zeiler voor de overweldigend grote belang stelling van de gasten. Dit is wel de grootste verrassing die men mij heeft kunnen bereiden. Ook voor de nagedachtenis, die verschillende sprekers aan mijn vader hebben ge wijd, mijn heel hartelijke dank. mr De afdeling Bergen, KVJO en Ando die met haar cultureel programma in het laatst van het vorig jaar bij zonder veel belangstelling trok, ver volgt haar winterprogramma met nog drie door haar te geven cultu rele avonden die allen gehouden zullen worden in de voorzaal van hotel 'Russenweg' (hoek Breelaan). De tweede helft van het wintersei zoen wordt geopend met het verto nen van een film over het intieme leven der vogels en andere dieren waarover de heer E. Dove, Neder- horst den Berg, een lezing zal hou den, op zaterdagavond 21 januari, aanvang 8 uur. Op zaterdagavond 12 februari wor den er prachtige kleurenfilms ver toond met lezing door Mr. A. L. Hus- tinx over de parels van de Insulinde Bali en Sumatra, aanvang 8 uur. Zaterdagavond 18 maart sluit de KJVO en Ando het winterseizoen dan, in samenwerking met het Insti tuut van Natuurbeschermingseduca tie afdeling Bergen, met het vertonen van de volgende kleurenfilm: 'Om het laatste groen'. Tanganyka na tuurparken, Between de Tides, op namen van onderwaterdieren en di verse vogels op rotsen en 'Journey in spring', waarin landschappen, vogels planten en kleine dieren de lens zullen passeren. Men kan zich als lid of donateur opgeven bij De Haan's Boekhan del of bij de heer W. van Gulik, Studler van Surcklaan 8, te Bergen. Zondag a.s. is het weer zo ver, de jeugdafdeling van de postduiven vereniging 'De Berger Luchtpost' or- ganiseerd zoals ieder jaar deze ten toonstelling te houden zondag 22 januari a.s. in de grote zaal van C. Nieuwendijk, Dorpsstraat 25, Bergen. Opening v.m. 10 uur tot 1 uur n.m. De vorige week is er weer bij Albert Heijn ingebroken doch deze keer werd er niets vermist. De dieven zijn door middel van een breekijzer bin nengekomen en hebben getracht de brandkast in het kantoor te forceren. Waarschijnlijk zijn ze tijdens hun inbraakpogingen gestoord want de Rijkspolitie vond 's morgens de in brekers-gereedschappen bij de brandkast liggen. Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. VRIJDAG 20 JANUARI Aanvang 8 uur, openbare klaver- jasdrive, t.b.v. de voetbalvereni ging 'Duinranders', in het café van de heer P. Slijkerman, Heereweg 157. MAANDAG 23 JANUARI Aanvang 7.45 uur, bijeenkomst van de Hervormde Vrouwengroep in de consistoriekamer van de N.H. kerk te Schoorl. Spreker de heer Ab Spaargaren, bekend van de radio uitzendingen voor de zieken. VOOR BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, telef. 2027 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADE Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 Optreden van Aviva Semadar op vrijdag a.s. om 20.00 uur in de Zwarte Schuur. Duur inclusief pauze ongeveer 2 uur. De toegangsprijs bedraagt: 2 coupons of 3,00. Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek korting op de aangegeven artikelen Donderdagavond 26 januari geeft de Bergense toneelgroep 'Firestones', die het vorig jaar een uitstekende opvoering gaf van het toneelspel: 'Polly Perkins' van Douglas Murray, een opvoering van de komedie: 'En krijgen is de kunst' in drie bedrij ven van Peter Coke, in de schouw burgzaal van 'De Rustende Jager', aanvang 8 uur. Deze komedie staat onder regie van mevrouw M. Hauber-Brugman. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de adressen: M. Hauber, Natteweg 47a, J. Velink, Kerkedijk 33, J. Volkers, Breelaan 66 en 's avonds aan de zaal.

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1