Kuijper's slagerij GROENEVELD opruiming L. C. BISKANTER Weer grote prijsverlaging varkensvlees f6,00 J. PRONK STOFFEN Nordemann TH. VELDMAN met 15 procent korting Krijgt u geen Duinstreek Rijden in de winter Herijk van maten en gewichten Burgemeester en wethouders van Bergen Gemeente Schoorl Gemeente Schoorl TYPISTE biedt u deze week van 19 t.m. 21 januari 500 gram saucijsjes of verse worst voor ƒ1,88 Verder verlaging in prijs van varkensvlees TENCOTOP Verkrijgbaar bij E. P. Breen Seizoen opruiming 10% COUPONS 10 tot 50% korting ANTIEK Dit zag u op de televisie Belair Douche Fris Dulgon schuimbad Chefarine 4 Aspro Signaal tandpasta Prodent Steradent Schick Bac Calgan Harpol Bij vorstvrij weer Boomkwekerij 'Sursum Corda' EET NU KIP Wij gaan door met onze goedkope kippe-reklame Alleen in de Goedkope Groentehal uw horloge Grote baians- Verder op alle artikelen 10% korting W. SCHOTTEN BUTAANGASKACHELS Verkrijgbaar bij E. P. Breen Magere borstlappen 2,25 Magere runderlappen 3,20 Magere paardelappen 2,20 MAGERE VARKENSLAPPEN voor 2,70 LENDELAPPEN van 3,80 voor 3,40 METWORST 250 gram 0,90 LEVERWORST 250 gram 0,80 PEKELVLEES 150 gram 0,70 GEBR. GEHAKT 150 gram 0,45 Zaterdag 21 januari 1967 's morgens 8 uur beginnen wij met het opruimen van veel artikelen tegen spotprijzen. Een kleine greep van koopjes Coupons vitrage Overgordijnstoffen Een partij porceleinen kop en schotels met 25% korting AFDELING BEDDEN Dekens, lakens, spreien, onderdekens van 7,50 voor 1 superkwaliteit 1-persoons bed 80x190 Alleen tijdens de uitverkoop Daarnaast ontvangt u op al onze andere artikelen 10% korting 'Warenhuis Louter' Schoorl - Telefoon 339 Nieuwjaarsrede burgem L. J. de Ruiter Van de regen in de drop Zwemmend stamboekvee produceert normaal Kledingstukken met garantie In ons land heeft het 'gladde seizoen' zijn intrede gedaan en meteen het risico van ongeluk ken aanzienlijk vergroot. Maar op besneeuwde en beijzelde we gen kunnen ongevallen vermeden worden, volgens een woordvoerder van Good-year. Door soms dagenlang op gladde we gen bandentypes te testen hebben de ingenieurs en testrijders een se rie 'trucjes' opgesteld die de veilig heid op de weg bij slechte weersom standigheden kunnen verhogen. 1. Kijk uw banden goed na. Is het profiel nog diep genoeg? Banden met een profiel van minder dan 1,5 mm slippen gemakkelijk op sneeuw en ijs en bieden weinig wegvasheid. 2. Spring voorzichtig om met de P.K.'s die zich onder de motor kap bevinden. Wagens met een groot motorvermogen slippen gemakkelijker dan kleine en middenklasse-wagens. Rij rus tig weg en rem geleidelijk. 3. Houdt uw banden op de juiste spaning, vooral de voorbanden. Een ongelijke spanning in de voorbanden kan, zelfs bij gelei delijk remmen, uw wagen doen slippen. 4. Rijdt niet te dicht achter de wa gen die vóór u rijdt. Hoewel dit altijd moet worden afgeraden is het natuurlijk extra gevaarlijk tijdens het winterseizoen. Op 'n droog wegdek heeft een wagen, die circa 80 km per uur rijdt, 45 meter nodig om te stoppen. Met dezelfde snelheid op een besneeuwde weg bedraagt de remafstand 130 tot 160 meter. Op een beijzelde weg heeft uw wagen 260 meter nodig om tot stilstand te komen. 5. Een auto heeft een grotere weg- vastheid en remt beter wanneer hij is voorzien van sneeuwban- den. De grovere profielendelen bijten zich vast in de sneeuw en vergemakkelijken het op trekken en het remmen. Men kan desnoods met twee sneeuwbanden volstaan, op voorwaarde dat geen spikes wor den toegepast en de banden op de aangedreven wielen worden gemonteerd. (Op de achterwielen bij de meeste voertuigen, op de voorwielen bij wagens met voor wielaandrijving). Niets gaat echter boven vier sneeuwbanden met spikes (ijs- nagels). In sommige gevallen verdubbelen zij de 'grip' op de weg. 6. Verminder uw snelheid. Rij langzamer dan gewoonlijk. Bij snelheiden boven 65 km per uur kan de autombolist zijn voertuig nauwelijks meer in bedwang houden. Boven de 100 km per uur speelt hij met zijn leven. 7. Rij langzaam bij het naderen van een bocht of een hindernis. Ze zijn de voornaamste oorzaak van slippartijen en ongevallen. 8. Kijk altijd goed uit, zelfs wan neer de weg droog is. In de win ter kan mist en neerslag een dun ijslaagje vormen. Dode bla deren en modder zijn even ge vaarlijk als sneeuw. 9. Trap het rempedaal niet met volle kracht in. De inmiddels wel bekende 'pomp-beweging'is de beste remedie tegen slippen tijdens het remmen. 10. Wanneer uw wagen op een be sneeuwde of beijzelde weg be gint te slippen, draai het stuur wiel dan in de richting van de slip. De meeste autobestuurders doen gewoonlijk het tegenover gestelde: dit maakt de zaak al leen maar erger! 11. Wanneer uw wagen vastgeraakt in sneeuw of modder, geef' dan weinig gas of rij afwisselend voor- en achteruit. Probeer nooit uit zo'n netelige situatie te ra ken door vol gas te geven. Dit heeft slechts één resultaat: de banden zakken dan dieper weg. maken bekend dat de zitting voor de herijk van maten en gewichten in deze maand zal worden gehouden in de vóórlokaliteit van het Sint- Jansgebouw, Dorpsstraat 26, alhier, op Donderdag 26 januari 1967 van 10.00-12.30 en van 13.30-15.45 uur. Gelegenheid tot herkeuring van maten en gewichten wordt geboden in het Oude Raadhuis, Duinweg nr. 3 te Schoorl, op vrijdag 27 januari a.s. van 10.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 14.45 uur. Voor nadere bijzonderheden moge worden verwezen naar de gemeentelijke aanplakborden. Ter secretarie van de gemeente wordt een gevraagd, die naast typewerk ook andere administratieve werkzaamheden kan ver richten. Vereist is: typediploma, diploma MULO en kantoorervaring. Salaris: 339,- tot 522,- per maand, excl. 6°/o vakantietoelage. A.O.W. komt voor rekening van de gemeente. Sollicitaties vóór 1 februari 1967 aan de burgemeester. Een Touwen produkt. Conserveringsverf voor hout in vele kleuren op alle stoffen korting 'T WINKELTJE Kleine Dorpsstraat 25 Bergen Hangolielampen Laag Biedermeijer kastje Drentse klaptafel met boere-stoeltje 4 fraaie Empire stoelen met prachtige ronde tafel Oud-hollands ameublement Ladekastje Linnenkastje Hindeloper meubels Spinnewiel Wit Biedermijer ameublement Speeltafeltje Koffiemolens IJzeren pannen met ketting Koperwerk enz. Telefoon (02209) 588 Heereweg 153 - Schoorl poedercreme scheermesjes Deodorant DROGISTERIJ heeft het allemaal voorradig Jan Oldenburglaan 15 Bergen, telefoon 2716 kunt U altijd planten Sierheesters, rozen in meer dan 50 soorten, waaronder zeer nieuwe Coniferen in een pracht sortiment Rhododendrons Azalea's, Erica's enz. enz. SCHOORL Telefoon (02209) 285 's Zaterdags na 16 uur gesloten plm. 800 gram van 3,15 nu voor 2,78 plm. 1100 gram van 4,25 nu voor slechts 3,50 VERDER Mooie hand-sinaasappelen 10 voor 1,00 Pers-sinaasappelen 10 voor 1,00 Dorpsstraat 86, telefoon 2069 Bergen Geschenk? Tijd voor een Indus horloge. Indus! In vele uitvoeringen, in vele prijsklassen. Altijd tot op de seconde nauwkeurig. Zie de volledige Indus- kollektie bij: HORLOGER-JUWELIER Jan Oldenburglaan 3 Telefoon 2778 Bergen MASSA'S RESTANTEN VELE KOOPJES KL Dorpsstraat 9 Telefoon 2806 Voor bij verwarming. Gasfornuizen, comforen enz. STATIONSSTRAAT 17 - TELEFOON 2526 - BERGEN Te koop Partij balken 4 m en 8 meter lang, 7V2 x 20 cm. 7'/2x24 cm, 7%x27 cm. Bat tings 6V2 x 16 cm. en duims hout van 2 t.m. 6 m, ramen, deuren en kozijnen, rechte trappen, 4 m hoog en draai- trappen enz. enz. P. Roozing Rijksweg, Zijpersluis Telefoon (02268) 209 uitverkoop met volledige garantie, Polyether, met doorgestikt bovenblad 78,50 (slot) Wij spreken in onze tijd veel over de mondigheid van de mens. De door Hitier vermoorde theoloog Dietrich Bonhoeffer heeft dit begrip op de kerk en de gelovige in de geestelijke situatie van onze eeuw toegepast. Hij heeft het goed gezien en gelijk gekregen, waarschijnlijk meer dan hij toen verwachtte en ook meer dan andere geestelijke leiders nu als noodzakelijk en wenselijk zien. Maar niets stuit het proces van het vol wassen worden van de mens. In on ze geürbaniseerde samenleving ont staat bij deze mens een veranderde levenshouding. Een verschijnsel, dat we ook in onze gemeente aantreffen, want ook wij maken deel uit van die snel groeiende technopolis, die ook wel Randstad Holland wordt ge noemd en eigenlijk geheel West- Europa rondom de Noordzee omvat. Om het proces van de mondigheid misschien is het begrip saeculari- satie beter op zijn plaats te leren kennen en tebegeleiden is studie van en inzicht in de problematiek van onze samenleving nodig. Ik kan mij ergeren aan hen, die 'zomaar en uit een gril gaan 'sleutelen' aan ethi sche vormen en de vorming van staatkundige systemen'. Dit vraagt volwassenheid, die nihilist noch anarchist op zich wenst te nemen (Harver Cox in 'The secular City). Naar onze situatie terug gebracht moet de mondigheid ook zijn een groeiproces van een nieuw maat schappelijk bewustzijn, waarbij ge zagsdrager en burger in gezamen lijkheid naar antwoorden zoeken en beiden gevormd worden tot dragers van oude en nieuwe veranwoorde- lijkheden. Dat vraagt van ons allen een voortdurende bezig zijn. In dit kader is ruimte voor de jeugd niet een afgeperkt gebied, maar een in de samenleving geïntegreerde leefruimte. Het is daarom niet onze eerste taak om jeugdhuizen en -honken te bouwen en een enkele deskundige kracht te belasten met de arbeid daarin. Maar wel om een huis te bouwen, waarin ook de jon geren een stuk eigenheid kunnen scheppen, onderdeel van een groter geheel, dat zij zelf moeten leren ont dekken. Onze ingezetenen hebben nu reeds vele jaren platonische verklaringen over een nieuw bestuurscentrum en een cultureel-sociaal centrum ge hoord. Wij hebben enkele malen de plaats verwisseld, óók acht het van groot belang, dat de verklaringen bij de laatste begrotingsbehandeling door vele raadsleden geuit ten aan zien van de bouw van zo'n centrum raadhuis in deze zittingsperiode worden waargemaakt. Zó kunnen de raadsleden de kiezers van vandaag én morgen metterdaad helpen. Ook dit is een project, dat zeer goed door bestuurders en bestuurden in onderling overleg tot stand kan ko men. Uw raad dient daarin voorop te gaan. Ik hoop, dat het college binnenkort met de eerste aanduidingen kan ko men. De verhouding tussen gezag en vrijheid was voor 'n groot deel in deze nieuwjaarsbeschouwing de leidende gedachte. Door de aard van deze jaarlijkse beschou wing u merkt, dat ik allang ben afgestapt van een opsom ming van alle zaken, die wij deden en die wij van plan zijn om te gaan doen blijft het bij het maken van enkele notities. Maar het zijn geen aantekenin gen op een agendablaadje, dat straks wordt uitgescheurd en in de prullemand verdwijnt. Het is de bedoeling, dat u en ik er iets mee doen. Veel mensen worden tegenwoordig geïrriteerd door het woord en het begrip gezag. Men beweert, ook in serieuze politieke kring, dat het gezag niets is, de burger is alles. Anderzijds roept men om meer en krachtige gezaghandhaving. Gezag is één van de vele begrippen, die door het proces van de voortschrij dende saecularisatie in de smelt kroes zijn komen te liggen. Hoe het er uit komt en tot wat het wordt gevormd hangt af van ons eigen cre atief vermogen. Maar gezag is een dood ding of een loodzware bedrei ging, indien het zich niet manifes teert in de gezagsdrager, die een dui delijke, dagelijkse verbinding heeft met hen namens die hij dat gezag uitoefent. Voor mij uit gezagsuitoefening onlos makelijk verbonden met het waar borgen en waar nodig verdedi gen van de vrijheid van de bur ger en het betrachten van de ge rechtigheid onder de mensen. De gezagsdrager is geen priester die my steriën bedient, maar een beoefenaar van een vak, dat zijn wortels tot in vrijwel alle delen van de maat schappij heeft. Waar de kracht van het besturen vandaan komt, door welke impulsen het gezag moet wor den bewogen en hoe de practische resultaten voor onze plaatselijke ge meenschap kunnen worden verkre gen vraagt in onze tijd een prag matisch ingesteld zijn. Wij hebben samen de niet eenvou dige taak om de begrippen die ik noemde om te zetten in de zichtba re tekenen van welvaart, hulp en saamhorigheid, gedrieën maken zij het welzijn van de mens mogelijk. Laten wij ons ruim 20 jaar na oor log en bezetting niet wijsmaken, dat deze dingen vanzelf komen. Bij mijn reis door Polen deze zomer werd het mij wederom duidelijk waarom het de moeite waard is, dat wij ons voor deze dingen inzetten. Ik bezocht de plek waar van 1942 tot 1944 het vernietigingskamp Tre- blinka had gestaan en waar in die korte tijd 800.000 mensen werden gedood en van de aarde wegge vaagd. Er is van het kamp niets over. Ik liep tussen de stenen, grote en kleine veldkeien, waarop de na men van de plaatsen staan geschre ven van waaruit de mensen naar hier werden gebracht. In het wegge schoven Poolse land staan ze als verlaten tekens, maar wie ze gezien heeft is voorgoed gewaarschuwd. Hij geeft de boodschap door: al het denken over gezag, vrijheid en ge rechtigheid heeft daar voor onze eeuw een definitieve keer genomen. Ik wens u een gezegend 1967. Zoals ieder, die niet al te lang gele den in Parijs is geweest, weet, wor den de grote openbare gebouwen in Parijs 'schoongemaakt'. De laag vuil van jaren wordt verwijderd en vele gebouwen prijken reeds met een verjongd uiterlijk. Zo ook de Beurs. Wat de vreugde over de resultaten van de schoonmaak nogal dempte was het feit, dat de duiven in de buurt de moeite - en kosten- van de verjongingskuur volledig negeerden en voortgingen hun aanwezigheid door bevuiling van de muren ken baar te maken. Men riep een firma te hulp, die zich met het verdrijven van de duiven belastte en dit deed door middel van een zg. reppellent. Het middel heeft goed gewerkt. De duiven vermijden de buitenmuren van de Beurs, maar hebbenzich nu binnen genesteld. Dia) Tweemaal per dag worden de overi gens niet talrijke bewoners van de oevers van de Woolamba-rivier in New South Wales (Australië) vergast op een bijzonder ongewoon schouw spel. Wanneer de op een eilandje in de rivier gestalde koeien zijn ge molken, begeven 56 stuks stamboëk- vee zich te water, zwemmen de ri vier over en bereiken aldus hun weidegrond. Tegen melktijd in de avond keren ze langs dezelfde weg terug naar het eilandje, waar de boer zijn stallen heeft. Hij begeleidt zijn vee per motorboot op hun tocht door de rivier. De vrij langdurige zwemtocht heeft, volgens de eigenaar, geen invloed op de melkproductie. Gedurende een recente periode van hoge water stand redden de koeien van deze boer talrijke andere dieren, die door vloedwater hun terugtocht zagen afgesneden: zij leiden ze naar het punt, vanwaar de river het gemak kelijkst was over te steken en zwom men met deze koeien naar de over zijde. (Dia) In de strijd om de klant is, evenals in de liefde, alles mogelijk en al les geoorloofd. Niet, dat wij de nieuwste stunt van een Duitse over hemden-fabrikant onbehoorlijk vin den. Integendeel. Deze fabrikant geeft op zijn produkt een jaar schrif telijke garantie —het eerste en tot dusver enige hemd dat onder garan tie wordt verkocht, zegt de fabrikant trots. Van hemden gesproken: in Canada is een bedrijf, dat overhemden ver huurt maar men moet er dan minstens vijf per week afnemen. En wat andere kledingstukken met garantie betreft: in West-Duitsland verkoopt een schoenfabrikant ski schoenen met garantie. Dia) BEL 3981 en u krygt hem direkt of u haalt hem bij G. SCHEKKERMAN OOSTERWEG 6

De Duinstreek | 1967 | | pagina 6