ff 50 jaar De Haars's boekhandel 1*4 GERRITSEN PWKML STIJLGROEP Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans RAIFFEISENBANK SCHOORL KLOKKEN Bergen Beverwijk Doktersdiensten DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 41e JAARGANG No. 5 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Zeventien februari 1917 Medeoprichter van 'De Duinstreek' Uitbreiding Evacueren Waardig opvolger Jubileumwedstrijd A. CAKIRSAN Het speciale huis voor oosterse tapijten Öntspanningsmiddag voor BSV-jeugd Carnaval bij buurtver. T. en O. Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaarbewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat betekent f 50,-- per jaar extra (Echtparen f 100,--). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de APW5T De heer C. Dijs 25 jaar in gemeentedienst Foneelgroep 'De Firestones' bracht goed toneel Openbare bijeenkomst Partij van de Arbeid Wereldgebedsdag voor vrouwen en kinderen te Bergen Goed voor de huid het gehele jaar door Jaarverslag Museumcommissie 'Bergen' GRONINGEN Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN Burgerlijke Stand R.K. PAROCHIE VAN DE H. JOANNES DE DOPER IVeeMad dit nummer bestaat uit 6 pagina's DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry- Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Vijftig jaar geleden ontwaakte het romantische dorp Bergen pas goed uit haar eeuwenoude sluimering en richtte gehuld in een brillant kleed van natuurschoon, met haar prach tige ligging langs de duinstreek, het oog op de toekomst. Bello reed al enige jaren met ge zellig belgeklingel van Alkmaar via Bergen, naar Bergen aan Zee. Ber gen begon zich toen uit te breiden. Aan de Stationsstraat en de Prinses- selaan stonden reeds pas gebouwde winkel en woonhuizen. Op het sta tionemplacement werd een dubbel spoor aangelegd voor het steeds drukker wordende passagiers- en goederenvervoer naar het vakantie dorp. In die jaren van de eerste wereld oorlog (1914-1918) waarbij ons land neutraal bleef, werd er door de mi litaire instanties in het dorp op de Vinkenkrocht aan de Breelaan een interneringskamp voor Duitse offi cieren en soldaten gebouwd. Hol landse soldaten hielden daar de wacht en onder hen was soldaat P. J. de Haan in het burgerleven hoofddrukker bij de drukkerij De Bussy in Amsterdam die in dit groeiende dorp brood zag en besloot zodra zijn diensttijd er op zat een boekhandel te stichten in één van de winkelhuizen in de Stationsstraat. Op die datum waagde hij zich aan deze onderneming en opende een bescheiden winkeltje in schrijf- en kantoorbehoeften en andere artike len. Na een half jaar constateerde hij dat hij op de goede weg was en hij zijn vrouw met een gerust hart naar Bergen kon laten komen om gezamenlijk aan de verdere opbouw van zijn jonge zaak te gaan werken. Vanaf die tijd bedreef de heer P. J. de Haan zijn boekhandel met zake lijk inzicht en de grootste nauwge zetheid. Door zijn prettige omgang met de klanten, de coulante bediening in zijn keurig onderhouden winkelzaak iedere morgen zag men hem met de plumeau het stof uit zijn winkel verjagen wist hij binnen korte tijd, een goede naam, en een grote populariteit te verwerven. Een po pulariteit die hij kreeg door zijn gro te interesse voor het verenigings leven. In 1923 richtte hij in samenwerking met de initiatiefnemers, de heren Ds. A. J. P. Boeke, Fl. Schermer, K. P. Zuurbier en D. Luhrs (allen uit Schoorl) met J. Brugman en C. Bogtman (uit Bergen) het weekblad 'De Duinstreek' op, toen echter nog onder de naam 'Weekblad voor Ber gen en Schoorl, nadat het weekblad reeds een jaar lang onder de naam van Weekblad voor Schoorl had be staan. Voorts was hij voorzitter van de Mid denstandsvereniging, voorzitter van de toneelvereniging 'Kunst na Ar beid' speelde een grote rol in het culturele leven van Bergen, doordat elke vereniging op zijn steun kon rekening. Door de groei van het dorp, en de levende belangstelling van de bad gasten voor de Heerlijkheid Bergen, was uitbreiding van het winkeltje noodzakelijk en moest de achterka mer later de gehele benedenruim te aan de winkel worden betrok ken om zodoende de klant wat meer ruimte te verschaffen. In het jaar 1924 werd de familie De Haan verblijd met de geboorte van een zoon J. de Haan. Anderhalf jaar later zag een tweede zoon Wim het levenslicht, die drieentwintig jaar later in de zaak van zijn vader zou worden opgenomen. In de Jaren die nu volgden waren de levensomstandigheden niet zo bijster rooskleurig te noemen voor de gewone man, doch ondanks de steeds slechter wordende tijd werd De Haans Boekhandel de gemid delde dagopbrengst was 35,op uiterst verstandige en zakelijke wij ze bestierd, totdat na de crisisjaren, de laatste wereldoorlog zich aankon digde en ook de zaak van P. J. de Haan evenals vele andere mid denstanders hun deuren moesten sluiten voor evacuatie naar andere plaatsen. In het voorjaar van 1942 verhuisde de familie De Haan op last van de bezetter naar de Eerst Van Swinden- straat in Amsterdam waar hij met 'n deel van zijn winkel-inventaris in een helft van hoedenmode-zaak, zijn boeken bleef verkopen. Na de bevrijding keerde P. J. de Haan met zijn gezin weer naar zijn geliefd dorp terug, hervatte zijn eens begonnen levenswerk en bracht na enkele jaren door hernieuwde ijver, zijn zaak weer in het goede spoor, zodat alles zich volkomen herstelde. Zes jaar na de bevrijding stierf de ze harde, sympathieke werker aan een ongeneselijke ziekte en ging het beheer over op mevrouw R. de Haan- Gortmans. Een jaar later volgde zij haar man in het graf en werd op gevolgd door haar zoon Wim, die de zware taak van zijn ouders over- Wim de Haan die zijn studie als boekhouder had voltooid nam met dezelfde animo en accuratesse als waardig opvolger van zijn vader de leiding van de boekhandel op zich, die zijn vader tot grote bloei had gebracht. Met veel kennis van zaken, trad hij in de voetsporen van zijn vader, ging met zijn tijd mee, trouwde in het jaar 1955 en liet tijdens de ope ning, na een grondige verbouwing van de winkelzaak, zijn klanten een geheel opnieuw gerestaureerd, fraai en smaakvol winkelinterieur zien. Naderhand werden er nog enkele kleine-wijzigingen in het interieur aangebracht en loopt deze jonge boekhandelaar weer met nieuwe ideeën en plannen rond. Zeventien februari herdenkt De Haans Boekhandel zijn gouden ju bileum. Ter ere van dit vijftigjarig bestaan schreef zij een tekenwed strijd uit voor de jeugd der lagere scholen in verschillende leeftijds groepen. Dit is een overweldigend succes ge worden, want de jury, bestaande uit de heren: Nico Berkhout, Ad Wur- kum en P. J. Blaauw, zullen niet minder dan ruim duizend ingezon den tekeningen te hebben verwer ken. Tekeningen waarvan de op dracht was: 'Teken een haan'. De prijzen bestaan uit boekenbonnen. Wij wensen de heer W. de Haan en zijn vrouw, mevrouw A. de Haan- Bakker die nu alweer ruim elf jaar het levenswerk van wijlen de stichter J. P. de Haan en zijn vrouw, met dezelfde ijver en voortvarend heid voortzetten, veel geluk en voor spoed met 'De Haans Boekhandel', een rijk gesorteerde boekhandel die voor Bergen een begrip is geworden. Jan Timmer Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek Zaterdagmiddag j.l. organisèerde de jeugdcommissie van de Berger sport vereniging m.m.v. het bestuur een ontspanningsmiddag voor de aspi ranten en pupillen in het vereni gingsgebouw van de Buurt en speel tuinvereniging 'Tuin en Oostdorp'. De voorzitter van de jeugdcommissie de heer M. de Bruin, heette de jon gens hartelijk welkom, die daarna werden verrast door het vertonen van een paar spannende sportfilms. Tijdens de pauze waarin de jon gens een traktatie kregen werd de aspirant Fred van Lienen, door de jeugdcommissie gehuldigd voor zijn grote ijver, die hij heeft getoond bij de bouw van de tribune. Als belo ning kreeg hij daarvoor een envelop met inhoud. De voetbalquiz waarmee de jeugd leiders vervolgens de jongens bezig hielden en de goede antwoorden aan de door de quizmaster gestelde vra gen, bleken hoe sterk de voetbal sport bij de jongeren leeft. Een gezellig kienspel besloot deze geslaagde ontspanningsmiddag. Zaterdagavond 4 februari a.s. orga niseert het jeugdbqstuur van de Buurt- en Speeltuinvereniging 'Tuin en Oostdorp' een carnaval-feest in het speciaal voor dit doel versierde verenigingsgebouw van T. en O., aanvang 8 uur. Het aktieve jeugdbestuur is reeds enige dagen met de voorbereiding van dit feest bezig en hoopt in verband met de onkostenbestrijding op wat sympathie bij de nering doenden als ze één dezer dagen eens langs komen. spaarbank en alle bankzaken Onder grote belangstelling van fa milieleden, vrienden en kennissen en in tegenwoordigheid van burge meester L. J. de Ruiter en echtge note en het voltallige personeel van gemeentewerken, werd de heer C. Dijs, die vijfentwintig jaar voorman bij de Reinigingsdienst is, in restau rant 'De Dikke Boom', door de ge meente een receptie aangeboden. Burgemeester L. J. de Ruiter opende de rij van sprekers en zei: dat de eerste periode van 25 jaar er één is in een mensenleven van studie, in spanning en volhardend werken en de tweede periode er één wordt van wijsheid, inzicht en grote krachts- ontpooiing. Deze twee perioden zijn kenmerkend voor de.heer Dijs. Ook hij is een harde werker, doch niet het type van een loonslaaf. Hij heeft plezier in zijn werk én doet dat met grote vreugde. Wij waarderen deze arbeidsintensiviteit, waarvan u dagelijks blijk geeft en zijn u en uw vrouw bijzonder dankbaar voor het vele goede werk dat u voor de bejaarden op 'Merelhof' doet. Om dit te kunnen en willen doen, daar voor onze hartelijke dank. Hierna bood hij de jubilaris een enveloppe met inhoud aan. Vervolgens richtte de heer J. Blaauw directeur van gemeentewerken het woord tot de heer Dijs, prees zijn stipte arbeid en overhandigde hem namens de jongens van gemeente werken een geschenk, terwijl me vrouw Dijs met een plant werd ver rast. Voorts sprak één van zijn chefs, de heer Hartsuyker namens de jongens van de Gemeentereiniging, woor den van lof tot de jubilaris, die vaak oplossingen wist te vinden in de problemen van het lang niet gemak kelijke vak van voorman bij de Rei niging. De heer J. van Zoonen, adjunct di recteur van gemeentewerken merk te op dat het hem een vreugde was vandaag de heer Dijs te kunnen ge lukwensen met zijn jubileum. In die 25 jaar is het bedrijf enorm gegroeid en daar heeft u, met al uw energie en vlijt mee aan gewerkt. U hebt uw sporen reeds verdiend door de dienstbaarheid aan de gemeente, en bent een lichtend voorbeeld voor ve le jongeren. Voorts feliciteerde mevrouw De Rui ter het echtpaar Dijs en overhandig de hen een geschenk. Tenslotte dankte de heer Dijs allen voor de grote belangstelling en de vele cadeaus en in het bijzonder de heer en mevrouw De Ruiter voor hun goede wensen.. De toneelgroep 'De Firestones' gaf, voor een talrijk publiek, een voor treffelijke opvoering van het toneel spel 'En krijgen is de kunst' in drie bedrijven door Peter Coke. Deze betrekkelijk jonge vereniging die haar taak onder regie van me vrouw M. Hauber-Brugman serieus opvat, is met dit sterke speelstuk uitmuntend voor het voetlicht ge komen. Niet alleen wat de rolbezet ting betreft, ook het decor, aankle ding en grime was in de puntjes verzorgd. Dit lang niet gemakkelijke toneel stuk, behelst in het kort, het ver haal van twee weduwen van Sir Basil Hayling, die financiëel aan de grond zitten, een juwelenschat be zitten, waarvan ze de waarde niet beseffen, doch, waarvoor een anti quair een royaal voorschot geeft. Dit inspireert hen om op deze wijze aan nog meer geld te komen. Wan neer zij echter geen kans zien uit die financiële transactie te geraken spreekt hun geweten en pakken hun koffers om vrijwillig naar de gevan genis te gaan, doch alles keert ten slotte naar een goed eind, als het blijkt dat de juwelenschat echt is. Jan Velink gaf zeer goed spel te zien als de antiquair die hardnekkig doch een beetje ongerust achter de juwelenschat aanzit. Henk van Zan ten gaf een fijne typering van Walter de oude huisknecht, die met de fa milie is samengegroeid. Zijn spel was boeiend. Ria Baltus als Susan Dawson debuteerde verdienstelijk. Wat losser spel meer vrijheid van beweging komt haar spel ten goede. De beide hoofdrollen van Ria de Man en Miep Hauber, die de twee weduwen, Catharina en Jane Hay ling vertolkten, gaven door hun voortreffelijk spel en rolvastheid hiervan een briljante creatie, vooral Miep Hauber was in haar rol als de derde mevrouw Hayling verrukke lijk, evenals Wil Tilstra, die als Grace Renshaw een knappe typering gaf van een excentrieke jongedame. Philip Hayling zoon van Chareina (Nic Volkers) en Brigitte Blair, een vriendin van de Haylings, gaven beiden boeiend spel te zien. Op maandag 6 februari 1967 houdt de Partij van de Arbeid, afdeling Bergen een openbare bijeenkomst in Hotel 'De Brink, Breelaan 9, te Ber gen, aanvang 20.00 uur. De heer Ton Regtien, Amsterdam zal spreken over het onderwerp: 'Waar om nu Partij van de Arbeid?'. De heer Ton Regtien is candidaat voor de Tweede Kamerverkiezingen medewerker van 'Tien over Rood' en één van de oprichters van de Stu denten Vakvereniging. Iedereen is van harte welkom tot deze bijeenkomst en de toegang is vrij. keuze uit plm. 90 stuks Op vrijdag 10 februari a.s. is er een gebedsdienst voor volwassenen om 8 uur n.m. in Rehoboth, Dr. van Peltlaan 1. Dit jaar voor het eerst zal de liturgie gelezen worden door een r.k. en een Hervormde dame. 's Middags om kwart voor vier ook voor het eerst met de kinde ren samen, eveneens in Rehoboth. Voor hen is er een kinder liturgie. Dames die anders niet kunnen ko men kunnen dit opgeven bij mevr. Boorsma-Rentenaar, Ruïnelaan 33, telefoon 2065, dan worden ze per auto gehaald en weer thuis gebracht. Uit het jaarverslag van de secretaris der Museumcommissie de heer Rein Valkhof, uitgebracht aan de raad der gemeente Bergen, blijkt dat hoewel er negentien bezoekers min der dan het vorige jaar het museum bezochten in aanmerking nemend dat in augustus het museum 's avonds gesloten moest blijven en in septem ber ook enige dagen kwamen te ver vallen, in verband met de ziekte, van de thans herstellende concierge de heer L. van 't Sant, en de vorige concierge, mevrouw A. Wielenga- Roos, bereid was zo nu en dan als gastvrouw in het museum op te treden, er eigenlijk niet van een ver minderd bezoek maar van een toe nemend bezoek gesproken kan wor den. De Bergense kunstenaar Kees Stroo ker was evenals andere jaren met zijn artistiek vakmanschap be reid, verschillende voorwerpen te herstellen. Ook de goede zorg, waar mee de heer Geel van de dienst Openbare werken het museum om ringd, wordt ten zeerste door de Commissie gewaardeerd. Een blauw wit bordje naast de buitendeur van dit 'Sterkenhuis' toont aan, dat dit gebouw op de lijst staat van Monu mentenzorg. Na de vernieuwingen die sinds 1963 werden aangebracht, kon de com missie er toe overgaan, tot het ma ken van een drietal interieurfoto's die een fraai beeld geven van een kamer, een schilderachtig keukentje en een grote vitrine met klederdrach ten. Voorts werden er door 'Vrienden van het museum' weer allerlei voor werpen uit lang vervlogen tijden geschonken. Eindigde het financiëel overzicht van de penningmeesteresse, mevrouw M. Th. Brugman-Scholten van het jaar 1965 met een saldo van 2971,32 dit jaar liet het een saldo zien van 3364,30. Het jaarverslag besluit met de ver heugende mededeling dat de belang stelling bij de Bergenaren voor be zoek aan het museum groter is ge worden. zuiver scheerwol 1 r De Plattelandsvrouwen afdeling Ber gen hielden hun eerste bijeenkomst in café Nieuwendijk, van de tweede helft van het winterseizoen. De presidente, mevrouw A. Grootes- Stammes opende de avond en gaf hierna het woord aan de heer Van Zwieten van de Diergaarde 'Blijdorp' te Rotterdam, die op onderhoudende wijze en aan de hand van een prach tige kleurenfilm zijn aandachtig ge hoor meenam naar de wildparken van Midden en Zuid-Afrika. In het bijzonder besteedde hij zijn aandacht aan de witte neushoorns, een bijna uitgestorven diersoort, die dank zij de natuurreservaten, nog enige honderden in leven zijn. Na de pauze vertoonde de heer Van Zwieten een film over het leven van de dieren in Blijdorp. Na afloop werden er nog enige pun ten besproken o.a. een bezoek aan het nieuwe ziekenhuis van de Vrije Universiteit te Buitenveldert en vroeg de presidente suggesties voor het jaarlijks uitstapje in mei a.s. Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. VRIJDAG 3 FEBRUARI OPENBARE KL AVER J ASDRIVE ten bate van de tafeltennisver. 'Duintreffers' in het café van de heer P. Slijkerman, Heereweg 157, aanvang des avonds 8 uur. VRIJDAG 10 FEBRUARI Bijeenkomst van de Hollandse Mij. van Landbouw en de Bond van Plattelandsvrouwen in 'De Roode Leeuw', aanvang 20.00 uur. Lezing met dia's door de heer E. J. Woessink uit Arnhem over Japan. VRIJDAG 10 FEBRUARI GEBEDSDAG VOOR VROUWEN in de Hervormde Kerk, aanvang 19.45 uur. VOOR BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, telef. 2027 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 der gemeente Bergen van 23 tot 30 januaril967 GEBOREN: René, zoon van A. Kok, en A. A. Balder, Jan Apeldoornweg 13. Alida C. M. dochter van W. J. Jonk en A. A. Koopman, Turfweg 9. Annamarie, dochter van G. van Dijk en M. T. Polderdijk, Meerweg 49. ONDERTROUWD: Wilhelmus H. Muurlink, 26 jaar, ambtenaar, Alk maar en Catharina J. Nieuweboer, 26 jaar, Bergerweg 171. Hendrikus W. Span, 42 jaar, monteur, Dorps straat 19 en Lotti T. H. Bijwaard, 41 jaar, Middenpad 2s. GEHUWD: Geen. OVERLEDEN: Josephina Catharina Sünder, 81 jaar, w.v. H. van den Bosch, Rechtestraat 98, De Rijp. ZONDAG 5 FEBRUARI BERGEN HERVORMDE GEMEENTE RUïNEKERK 10.15 uur: Ds. Visser REHOBOTH JEUGDKERK Aanvang 10.15 uur GEREFORMEERDE KERK 10 en 19.00 uur: Ds. J. Sap LEGER DES HEILS (Dorpshuis) 10.00 uur: Samenkomst EUROPESE PAROCHIE VAN St. BENEDICTUS. Pr. Hendriklaan. 8.00 uur H. Mis, 9.00 uur Hoogmis 10.15 uur Europese Mis (Latijnse li turgie met preek in Frans en Duits). 11.30 uur H. Mis. Zaterdag avondmis te 19.15 uur. PAROCHIE PETRUS EN PAULUS Op zondag: 7 uur - 8.15, 9.30 uur Hoogmis - 11.00 en 12.15 uur. Van maandag t.m. vrijdag: 's mor gens om 8 uur en 's avonds 7 uur. Op zaterdag: 's morgens om 8 uur en om 9 uur. Zaterdag avondmis te 19.00 uur. SCHOORL HERVORMDE GEMEENTE TE SCHOORL, GROET en CAMP. Groet, 10 uur: Ds. C. M. de Jong (met kerkkoor) Te Groet, 11.15 uur: Zondagsschool Te Schoorl, 11.00 uur: Zondagsschool H. Missen om 8.00 en 11.00 uur; 9.30 uur Hoogmis, 19.00 uur Avondmis. Door de week is de H. Mis om 7.45 uur. Zaterdag H. Mis om 19.00 uur. ALKMAAR DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10 uur: Ds. Alb. Vis, Beverwijk LUTHERSE GEMEENTE 10.15 uur: Ds. J. F. Herrmann REMONSTRANTSE GEMEENTE 10.30 uur: Ds. M. M. Hoogslag- v. Soeren

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1