Middenstand en Toerisme Dinie wordt een dame TWEEDE BLAD DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 NIET EEN BRIL, MAAR DE JUISTE BRIL Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen Duintreffers-nieuws LAAT DAAR EENS EEN BOEK VAN MAKEN Montfortaanse bedevaarten Ons nieuwe feuilleton Dank zij de gestadig toenemen de welvaart en de vooruitgang in de techniek heeft het toerisme zich tot een massa-verschijnsel kunnen ontwikkelen. En dat niet alleen in de 'normale' vakantie periode. Denken wij maar aan het ontstaan van het weekend- toerisme, mogelijk geworden door de invoering van de vijf daagse werkweek. De toeristische markt is een grote markt geworden met nog ruime uit breidingsmogelijkheden. In 1964 ver bleven in totaal meer dan 2,3 mil joen vreemdelingen in hotels en an dere logiesbedrijven in ons land. Dit betekent een stijging van meer dan 6 procent ten opzichte van 1963. De voorzichtig geraamde ontvangsten hieruit, beliepen een bedrag van bij na 900 miljoen. Van de Nederlandse bevolking heeft in 1964 ongeveer 54 procent in de periode van mei - september zijn vakantie buiten de woonplaats door gebracht. In 1960 was dit percenta ge 45. Het toerisme maakt dus een snelle groei door. De ondernemer die een taak heeft binnen deze toeris tische markt moet daarom de ont wikkeling nauwgezet volgen en ter dege letten op de groei van de vraag naar zijn diensten. Hij mag deze markt niet onderschatten. Er liggen enorme mogelijkheden voor diege nen, die de toeristische stroom naar zich toe weten te trekken. Het toerisme is een nieuwe bron van inkomsten geworden, waarvan de grootte in 1964 op anderhalf mil jard gulden wordt geschat. Dit is in het bijzonder van betekenis voor die streken van ons land, waar ruim telijk nog onbenutte mogelijkheden zijn, om grote aantallen vakantie gangers in een mooie en rustige omgeving te ontvangen en waar het inkomen van de middenstand en de overige bevolking gemiddeld lager ligt dan van ons gehele volk. De stimulans, die van het toerisme op het economisch leven uitgaat, zal hier kunnen bijdragen tot het ver krijgen van meer welvaart. Doch ook hier geldt, zoals hiervoor reeds is opgemerkt, men zal zich moeten inspannen de stroom van toeristen, dat er investeringen zullen moeten worden verricht voor het maken van overnachtings- en amusements gelegenheden en voor het verzorgen van propaganda. Het assortiment in de verschillende branches zal wel licht moeten worden aangepast. Kortom, de toerist zal zijn verblijf als 'aangenaam' moeten kunnen er varen. In de praktijk is reeds gebleken, dat van goede toeristische voorzienin gen een grote aantrekkingskracht uitgaat, waarbij kan worden ver meld, dat de meerderheid der va kantiegangers voorkeur blijkt te hebben voor een gezellige drukte. Ook in dit opzicht is toerisme een massa-verschijnsel, zodat mag wor den gesteld, dat de meeste van deze voorzieningen geschikt moeten wor den gemaakt voor het verwerken van grotere aantallen mensen. Teneinde een toeristische accomoda- tie, die aan moderne eisen voldoet, vlot te organiseren is het wenselijk, dat een goede samenwerking bestaat tussen het gemeentebestuur, de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer (VVV) en de middenstand. Medewer king van de gemeente kan men niet missen bij het realiseren van pro jecten, zoals bijvoorbeeld de bouw en de inrichting van een bungalow-, kampeer- of caravanterrein, de ver werving van de daarvoor nodige grond, het aanleggen van een riole ring en van water- en energieleidin gen, het maken van een strandje langs de oever van een plas of beek enz. enz. Een goede V.V.V. is een onmisbaar instrument ter verzorging van de collectieve propaganda en tevens tot het uitoefenen van een zeker toe zicht op de logiesverstrekkende be drijven. Van de middenstand zal bovendien de nodige investeringsactiviteit mo gen worden verwacht om voldoende logiesgelegenheid, vermaak en ontspanningsmogelijkheden voor vol wassenen, jeugdigen en kinderen tot stand te brengen en om in de be hoefte aan vervoer, levensmiddelen en technisch onderhoud te kunnen voorzien. Het zal duidelijk zijn, dat het be lang van het toerisme o.m. daarin is gelegen, dat het een tijdelijke, doch aanzienlijke vergroting van de koopkracht meebrengt, in sommige plaatsen bedraagt de omzet geduren de het seizoen een veelvoud van die gedurende de rest van het jaar. Ui teraard verkrijgt 't zakenleven hier door de gelegenheid een eventuele onderbezetting geheel of gedeeltelijk goed te maken, waarin men des te beter zal slagen, naarmate het lukt het toeristisch aanbod beter te or ganiseren. Dit aanbod zal in zijn totaliteit worden verzorgd door ondernemers in de detailhandel, het ambacht, de horecasector en het vervoer. Het zal zo breed mogelijk moeten zijn en aangepast aan de speciale behoef ten van de verschillende categorie- en, waarin de moderne vakantiegan gers zijn te onderscheiden. Daarnaast zal het streven moeten zijn gericht op het bereiken van een onderlinge samenwerking teneinde overdreven concurrentiezucht in te tomen en het economisch resultaat van de geza menlijke inspanning te vergroten. Deze samenwerking zal zich moeten uitstrekken tot alle hierboven ge noemde belanghebbenden, opdat goede initiatieven de steun kunnen ontvangen van het plaatselijk be drijfsleven en de gemeentelijke au toriteiten. Voor sommige ambachtelijke bran ches zal het toerisme nieuwe moge lijkheden openen, doordat de uitge breide technische uitrusting van de moderne toeristische bedrijven en van de toeristen onderhoud en repa ratie behoeven. De hieraan verbon den werkzaamheden zullen voor een deel gedurende de winter kunnen worden verricht, hetgeen ook dezer bedrijven in staat stelt tot een meer gelijkmatige bedrijfsbezetting te ko men en meer blijvende werkgelegen heid schept. De taak van de horeca-ondernemers ten aanzien van het toerisme is zo vanzelfsprekend, dat deze nauwe lijks vermelding behoeft, al valt het wel eens op, dat zelfs deze onderne mers soms zo weinig moeite over hebben om voor dit doel activiteiten van enige betekenis te ontplooien. Hotel, café, restaurant en bunga lowpark zullen aan de moderne toe ristische eisen moeten kunnen vol doen. Hiermede zijn soms weinig middelen gemoeid, als men denkt aan het presenteren van een goed kop koffie, het inrichten van een gezellig terrasje, de aanschaf van 'n behoorlijk biljard e.d. Waar inmiddels de praktijk heeft ge leerd, dat het toerisme zoals eer der opgemerkt een nieuwe bron van inkomsten en werkgelegenheid vormt, moet het niet meer aan twij fel onderhevig zijn, dat het nood zakelijk en alleszins verantwoord is de V.V.V. werkzaamheden krach tig te steunen. Zowel de gemeentebesturen, als de middenstandsondernemers en vere nigingen hebben hier een taak, waar zij zich niet met een paar tientjes vanaf mogen maken. De V.V.V.'s hebben een vertrouwde klank gekre gen bij het grote publiek in binnen- en buitenland en het moet daarom als een ernstig verzuim worden gekenschetst indien daarvan niet 'n goed en ruim gebruik zou worden gemaakt. Door collectieve propa ganda en objectieve voorlichting kunnen deze verenigingen veel good will kweken, terwijl zij daarnaast kunnen fungeren als een overleg orgaan om de toeristische bedrij vigheid verder uit te bouwen. DE DUINSTR Er zijn voorbeelden, die aantonen, dat een eendrachtige samenwerking belangrijke resultaten kan opleve ren. In het ene geval betrof het een nauwe samenwerking met een ver voerbedrijf om de bereikbaarheid te verbeteren, elders een ondersteu ning van folkloristische evenemen ten in voor- of naseizoen, enz. Medewerking van de overheid Teineinde de totstandkoming van toeristische bedrijven te steunen kan in bepaalde geval len van de zijde van het Provin ciaal Bestuur en van de Rijks overheid een financiële bijdrage worden gegeven in de kosten, die verbonden zijn aan basis-voor zieningen, zoals grondwerken, aanleg van rioleringen en leidin gen, graven van havenkommen aanleg van zwembaden, enz. Als uitvloeisel hiervan heeft het Rijk in die periode 1960 t.m. 1965 reeds een bedrag van 1,5 mil joen beschikbaar gesteld. Aan vragen om hiervoor in aanmer king te komen moeten door het Gemeentebestuur worden inge diend bij het College van Gede puteerde Staten. Ten behoeve van de financiering van bedrijfsvestiging modernisering en uitbreiding kan eveneens mede werking van de Rijksoverheid wor den verkregen door middel van de reeds alom bekende kredietverle ning onder Staatsgarantie. De rijksoverheid i.e. de Staatssecre taris van Economische Zaken zal het beleid ter bevordering van het toerisme met kracht voortzetten. De volgende beleidspunten zullen daar toe dienen 1. Sterkere bevordering van de toe ristische infrastructuur. Het sub sidiebedrag van zes miljoen gul den voor 1965 is voor 1966 ver hoogd tot 11.375.000,--. 2. Voortzetting van de financiering^- hulp voor de uitbreiding en ver betering van de logiesaccomoda- tie. Verhoging van het plafond der Staatsgarantie in het kader van de Hotelkredietbeschikking van tien miljoen tot dertig mil joen gulden. Enige maatregelen ten dienste van de kampeer- en aanverwante bedrijven. Steun aan de toeristische propa ganda. De subsidie aan de ANW is voor 1966 verhoogd van 3,1 mil joen tot 3.705.000,terwijl de bijzondere bestemmingssubsidie van een miljoen gulden wordt voortgezet. Steun aan het binnenlands VVV- wezen met 220.000, Steun aan de propaganda voor vakantiespreiding met 100.000,-. 7. Sterkere bevordering van de toe ristische onderzoekingen door verhoging van de subsidie van 120.000,— tot 300.000,—. Voorlichting Over deze aangelegenheden en over de economische facetten van het toe risme in het algemeen kunnen be langhebbenden, o.m. middenstands ondernemers en -verenigingen, zich om raad en voorlichting wenden tot de landelijke en gewestelijke mid denstandsorganisaties en tot de Rijksconsulenten voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme, die in iedere provinciestad en in Amster dam zijn gevestigd. aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. De uitslag van de laatste 'Duintref- fers-klaverjasdrive' is als volgt 1 Mevr. Delis-G, Rietveld 6050 2 C. Louter-J. Delis 5407 3 Mevr. May-De hr. May 5294 4 P. Timmer-J. Stam 5212 5 P. Kooy-K. Delis Pz. 5102 Marsenprijs: A. de Wit-A. Kaandorp 3 marsen Troostprijs: D. Pot-A. de Vries 3015 De volgende 'Duintreffers-drive' is op vrijdag 3 februari in café Slij- kerman te Catrijp, aanvang 8 uur. De stand in de klaverjascompetitie is als volgt Bij de heren 1 A. de Wit 5 2 T. Delis 5 3 K. Delis Jz. 5 4 J. Delis 4 5 A. Kaandorp 4 6 P. Timmer 4 7 G. Rietveld 4 Bij de dames is de stand 1 Stam-Berkhout 5 2 Mevr. May 5 3 Mevr. Delis 4 24467 23043 22961 19827 19383 19092 18910 22274 22263 19989 door B. 1 TEN WESEPE Dirk keek ook eens het vertrek rond, maar zag iedereen, be halve Bart. 'Och, misschien is hij buiten. Hij had zo goed thuis kunnen blijven. De laatste tijd doet hij niet anders dan kniezen, is kor zelig en wordt bij het minste of geringste kwaad.' Florrie knikte begrijpend. 'Hij kan Dinie niet vergeten, let op mijn woorden. Ze had hier moeten zijn, dan was het misschien in orde gekomen. Ik ben ervan overtuigd, Dirk, als ze elkaar maar eens een keer zagen.' 'Hij is anders wel koppig, hoor. Ik gooi wel eens een balletje op thuis, over Dinie. Maar dan loopt hij zonder wat te zeggen de kamer uit of anders blijft hij zitten en kijkt een andere kant uit. Net of het volkomen langs hem heen gaat.' 'Ina heeft Dinie ook uitgenodigd, maar ze wilde niet komen. Om Bart natuurlijk. Ellendig, Dirk. Nu is iedereen blij en ge lukkigIna met haar Emiel, Piet en Greet en wij samen. Kun jij ook zo koppig zijn als je broer?' vroeg ze lachend. 'Is het soms een familietrek van jullie?' 'Misschien wel. Als ik ergens mijn zinnen op gezet heb, tja. dan ben ik ook koppig, denk ik.' 'Zoals met mij?' Hij lachte vrolijk. 'Bijvoorbeeld. Overigens, ik had met jou niet zoveel moeite. Ik heb gewacht, tot je van pure blijdschap in mijn armen zou vallen, maar toen dat niet gebeurde, moest ik je wel ten huwelijk vragen, zie je?' Ze gooide haar hoofd achterover. 'Waar zie je me voor aan?' Hij boog zich naar haar toe. 'Voor het schattigste, knapste, liefste, soms domste, maar toch intelligenste meisje uit de wijde omtrek.' 'Een ietwat gemixte conclusie dus', constateerde ze, hoewel ze zich toch wel gevleid voelde. Doch een poosje later kwam Ina naar hem toe, keek Dirk aan en vroeg: 'Waarom is je broer weggegaan?' 'Ik weet niet eens, dat hij weg is. Hoe weet jij het?' 'Bertus heeft hem zien gaan. In jouw wagen.' 'Leuk. Is-ie natuurlijk naar huis. Wil je mijn verontschuldi ging aanvaarden voor zijn ietwat onbeleefde vertrek?' 'Daar gaat het niet om. Ik vind het beroerd voor hem. 't Gaat allemaal om Dinie. Ik heb goed geprobeerd haar hier te krijgen, maar ze wilde persé niet, Dirk.' Hij wist niet, wat hij moest zeggen, doch Florrie zei 'Niks aan te doen. Het is beroerd, maar laat het jouw plezier niet beder ven, Ina.' 'Neehoewel, ik heb met Bart te doen, zie je?' 'En met Dinie', voegde Florrie er aan toe. 'Die Boogstra's zijn blijkbaar net zo hard als hun aardewerk', voegde ze er aan toe. 'Hé, niet generaliseren, juffrouw Ten Hage', protesteerde Dirk. 'Heb je zo over me te klagen?' 'Ik zal het straks wel afkussen, als ik je naar huis breng. Of ga je lopend terug naar Arnhem?' Hij schrok. 'Dat is waar ook. Bart heeft de wagen mee, he? Ben ik helemaal aan je genade overgeleverd.' Ze drukte hem even tegen zich aan. 'Je zult niet te klagen hebben, jongeman.' Bart Boogstra was met gemengde gevoelens naar het verlo vingsfeestje van Ina en Emiel getogen. In de stille hoop, dat hij Dinie ook zou ontmoeten. Doch toen hij tien minuten op 'De Wijde Blik' was, wist hij: ze komt niet. En was voor hem de aardigheid van het feest eraf. In deze weken kwam hij steeds meer tot zijn ontdekking, dat hij niet,meer buiten het lieve kind kon. Enige tijd had hij al zijn energie aangewend om niet aan Dinie te denken. Werken, dacht hij, dat is de beste remedie. Maar dikwijls betrapte hij er zichzelf op, dat hij aan het meisje zat te denken. Ik kan haar niet uit mijn gedachten zetten, wist hij. Ze is een deel van mijn leven geworden. Ik word er nog gek van Het feest had binnen het uur alle bekoringen voor hem ver loren. Beleefdheidshalve had hij een keer met Ina gedanst. Even was er iets van zijn vroegere humor teruggekomen, toen hij zacht zei: 'Ik heb voldoende sigaretten bij me, Ina.' Waarop ze in een lach was geschoten. En antwoordde: 'Misschien snap je nu, waarom ik je toen een blauwtje liet lopen.' Hij had naar de lange Emiel gekeken, die nu danste met Greet, die door haar liefde met Piet helemaal opengebloeid was en wellicht de knapste vrouw was in het hele gezelschap. 'Ja, dat is geen postuur voor me. Tegen zo iemand moet iedere man het afleggen. Ik hoop, dat die aanstaande man van jou beseft, wat voor een geluksvogel hij is.' Ze had geknipoogd. "Reken maar, Bart. En ik eveneens.' Maar toen hij met iedere dame één of meer keren had gedanst meende hij zich voldoende van zijn plichten als heer te hebben gekweten. Hij had enige tijd zitten kijken en gelijk rees er een plan bij hem op. Het leek eerst absurd, maar te leste zei hij tot zichzelf: Ik doe het. Wat heb ik hier? Ik verveel me stierlijk en ik kan er niet tegen, dat iedereen hier gelukkig is en ik niet. Ongemerkt wist hij buiten het vertrek te komen. Buiten liep hij naar de wagen van zijn broer, startte hem en reed naar de weg. Hij keek op zijn horloge: half tien. Met een beetje geluk was hij net om tien uur in Wageningen. Eigenlijk ben ik een dwaas, dacht hij terwijl hij harder reed dan was toegestaan. Wie weet, hoe ellendig dat kind zich van avond voelt. Ze weet immers, dat Ina haar verlovingsfeest viert. Geloof maar gerust, d^t Florrie en Ina hun best gedaan zullen hebben haar over te halen ook te komen. Waarom heeft ze het niet gedaan? Wil ze me soms niet zien? Zal ik nu de verliezende partij zijn? Zijn onrust groeide met elke kilometer, die hem dichter bij Wageningen bracht. De torenklok wees één minuut voor tien, toen hij de wagen in de Bergstraat neerzette, uitstapte en aan belde. De hospita deed open en herkende hem onmiddellijk. 'Ha.dat is een poosje geleden. U komt zeker voor juffrouw Stengs?' 'Ja mevrouw. Is ze boven?' 'Tien minuten geleden is ze weggegaan. Misschien een brief posten. Of een wandeling maken. Of naar de sooswie zal het zeggen? Lang zal ze niet wegblijven, denk ik. Ze gaat de laat ste tijd meestal vroeg naar bed. U mag wel op haar kamer wachten.' 'Graag, mevrouw. Dan zet ik de wagen een eindje verder.... is het een verrassing, begrijpt u?' 'Ik hoop, dat ze uw bezoek prettig vind, meneer 'Boogstra, Bart Boogstra, mevrouw.' 'Meneer Boogstra. Ze is de laatste tijd zo stil. Dat zijn we helemaal niet van haar gewend, begrijpt u?' 'Ik zal proberen haar een beetje op te monteren, mevrouw.' Hij reed de wagen een vijftig meter verder en keerde daarna te rug naar de woning. In Dinie's kamer installeerde hij zich en keek wat rond. Plotseling viel zijn oog op een foto. 'Verr dat ben ik', dacht hij. Hoe komt ze aan mijn foto? Die heb ik toch nooit gegeven? Wacht eens.... dat moet een pasfoto ge weest zijn, die ik verleden jaar liet maken. Maar dat was toch een kleintje? Op de een of andere manier heeft ze die in haar bezit gekregen en laten vergroten. Hij stond op en liep naar het bureautje toe, waarop zijn foto in een metalen lijstje stond. Dat was een doorgestoken kaart van Florrie en Dirk Getroffen stond hij te kijken. Als ze.als ze mij daar neer gezet heeft, betekent dit, dat ze net zo min kan vergeten, als ik haar. Langzaam liep hij terug en ging in een stoel zitten. Automa tisch stak hij een sigaret op en rookte. Een idioot ben ik, om bij zo'n prachtkind vandaan te lopen. Hoe lang hij had zitten piekeren, wist hij niet, maar plotse ling hoorde hij haar stem en die van de hospita. 'Er is boven bezoek voor u, juffrouw Stengs. Ik hoop, dat ik er goed aan gedaan hebt.' 'Bezoek? Voor mij? Wie is dat dan?' 'Ja, dat weet ik niet precies. Enfin, als het niet goed is, roept u mijn man maar, die gooit hem er dan wel uit.' Even was het stil. Toen vlugge voetstappen op de trap. Een deur werd opengegooid en daar stond Dinie, met grote ogen te kijken naar de man in de stoel, die langzaam overeind kwam en zijn armen opende. Het volgende ogenblik was Dinie bij hem. Met een snik zei ze: 'Bart, mijn lieveling, mijn jongen....' Hij kuste haar hartstochtelijk en toen hij een traan uit haar ogen zag komen, kuste hij die weg. 'Stil maar, mijn hartje, ik ben een idioot geweest, een grote stommeling. Dinie, mijn alles ik houd van je.ik kan niet meer buiten je.Wil je me alsjeblieft weer terug nemen?' Ze trok zijn hoofd naar zich toe en kuste hem onophoudelijk 'Bartals je wist, wat een nare tijdnee, ik praat er niet meer overhet is als een nachtmerriehet is voorbij. Ik heb je weer, ik ben gelukkig. Bartik houd zoveel van je, datals je nog eens bij me weggaatals je opnieuw niets meer van me zoudt willen wetenik denk, dat ik er niet meer tegenop zou kunnen, Bart. Nee, he, Bart? Ik ben toch wakker, he? Het is echt, nietwaar? Jij bent het heus? Bart Boogstra?' Hij knikte lachend. 'Bart Boogstra van de kop en schotels. Kom mee, mijn hartje, wij zijn beiden uitgenodigd op het feest van Ina en Emiel. We gaan erheen. En volgende week zijn Dirk en Florrie aan de beurtis daar een verlovingsfeest. Over drie weken dat van Piet en Greet. Enzal ik je wat vertellen?' 'Nou?' 'Over vier weken gaan wij ons verloven. We gaan naar Velp, feestvieren. Alvast een voorproefje. Toen de wagen wegreed, Dinie dicht tegen Bart aan, keek iemand door het gordijn en zei tot haar man: 'Ik heb er toch goed aan gedaan, die jongeman in haar kamer te laten. Dat was het, wat juffrouw Strengs dwars zit. Die hebben ruzie ge had, wie weet waarover. Maar ze hebben elkaar weer. EINDE LOSSE TIJDSCHRIFTEN C. Mul, gedlpl. boekbinder - Heereweg 14 - Schoorl Ook voor reparatie oude boeken Dit jaar organiseren de Paters Mont- fortanen weer bedevaarten naar Lourdes en het H. Land. Allen die onder hun leiding reisden, weten dat er op de Montfortaanse Bedevaarten een ernstige, prettige en heel eigen sfeer heerst. Duizen den oud-pelgrims hebben deze toch ten ervaren als een bedevaart en te vens als een echte ontspanning. Ernst en vreugde moeten immers samen gaan. Tijdens de tocht naar Lourdes is er een oponthoud van een dag en twee nachten te Lisieux (dus geen nacht trein op de heenreis). Het verblijf in Lourdes duurt 5-6 volle dagen en op de terugreis wordt er een bezoek gebracht aan Parijs. De tocht naar het H. Land duurt dertien dagen met bezoek aan alle H. Plaatsen in Israel en Jordanië en aan het slot is er nog een excursie naar de ruïnes van Baalbek in de Libanon. Overal worden de pelgrims geleid door deskundige gidsen. Tij dens de reis en in ieder hotel is er voor een groep een pater-leider die de pelgrims behulpzaam is en alles zo regelt dat men werkelijk zorgeloos van een geestelijke ontspanning ge niet. Volledige inlichtingen worden op verzoek toegezonden door de Mont fortaanse Bedevaarten, Berg en Dal telefoon (08805) 1900. Het programma voor 1967 Lourdes: 11 t.m. 20 mei; 18 t.m. 26 juli; 21 t.m. 29 september. H. Land: 27 febr. t.m. 11 maart; 6 t.m. 18 november. De samenvoeging van twee eertijds elkaar beconcurrerende wagenmake rijen, die van de families Sornée en Oudkerk, wordt bovendien bekroond door het huwelijk van Frans Sornée en Mientje Oudkerk. Al spoedig blijkt het een verstandshuwelijk te zijn. Er is na een paar jaar nog nauwelijks sprake van liefde, enkel nog sleur. Bovendien blijft het hu welijk kinderloos. Als Frans gaat overschakelen op carrosseriebouw in dagenma kerij zit geen toekomst meer trekt hij een vakman aan, Max Ellegers, een knappe, rustige jongeman. Hij wordt niet alleen bedrijfsleider, ook huisvriend. En daarmee wordt het probleem geschapen. Dat van de an dere man, die in de ogen van de vrouw aantrekkelijker is dan haar eigen man. Als de onvermijdelijke misstap volgt wat dan? Veroordelen is niet moeilijk want de meeste mensen staan doorgaans met een met hun oordeel klaar. Maar be grip hebben, daar moet je wat voor prijsgeven. Daarvoor moet je mild kunnen denken. Hoe zal Frans Sor née reageren op de misstap van zijn vrouw? En natuurlijk van zijn be drijfsleider-huisvriend Max? Aanvankelijk doet hij het verkeerd. Hij veroordeelt niet direct, maar kan het ook niet dadelijk begrijpen. Pas later, veel later komt hij tot een be ter inzicht. En dan Nee, als we nu alles gaan vertellen, bestaat bovendien de kans, dat we de lezer en lezeres onbewust be ïnvloeden. We zouden zeggen: oor deelt u zelf bij het lezen van ons nieuwe feuilleton en bedenkt dan met de vrouwelijke hoofdpersoon van dit verhaal: 'Veroordelen is niet moei lijk'. Want wie niet zelf in een der gelijke situatie heeft verkeerd, kan enkel theoretiseren. Maar begrip hebben? Dat kost minstens evenveel zelfkritiek. De schrijfster van ons nieuwe feuil leton, waarmee we de volgende week aanvangen, heeft op onbarmhartige wijze de levensgeschiedenis vertelt van de drie hoofdpersonen: Frans, Mientje en Max. En ertussen door de draden van onze moraal geweven. Aan u, om bij het lezen van dit feuilleton, te beslissen of er ver zachtende omstandigheden kunnen worden aangevoerd tegen datgene, wat naar onze begrippen onder alle omstandigheden laakbaar is en blijft. Niet generaal, maar geval voor ge val.

De Duinstreek | 1967 | | pagina 5