De Gids van Schoorl Heropening bedrijven van 1967 IVOROL Veroordelen is niet moeilijk KrUgt u Duinstreek TWEEDE BLAD DONDERDAG 9 FEBRUARI 1967 Wie de Schoorlse buurt vergelijkt met die van zo'n dertig jaar geleden zal bemerken dat er heel wat ver anderd is. HET BEHOUD VAN UW TANDEN Onbetwist de beste tandpasta Februari in het Noordhollands Duinreservaat Voor Baby Ruwa behandeling deert kunststof hoed niet DE DUINSTREEK Twee jaar geleden hebben we, in opdracht van de Schoorlse Gemeenschap, de Gids voor Schoorl samengesteld. Nu moet er een tweede druk komen. Om de nieuwe uitgave van fouten en tekortkomingen te zuiveren, doen we hierbij een beroep op alle gebruikers om aan één der ondergetekenden hun wensen en bevindingen te berichten 0 zakenmensen en winkeliers die zich in de laatste twee jaar gevestigd hebben; 0 verenigingsbesturen waarin mutaties zijn voorgekomen; 0 dienstverlenende organen, die de openingstijden en service gewijzigd hebben; 0 personen die hun bedrijf of beroep abusievelijk niet vermeld vonden, enz. Zo komen we ook bij de adverteerders. De eerste uitgave gratis huis-aan-huis bezorgd is bekostigd door vijf of zes merendeels kleine Schoorlse advertenties en een negental grote advertenties van niet-Schoorlse bedrijven. De nieuwe druk zal volop gelegenheid bieden aan de Schoorl se bedrijven om zich in onze gids te presenteren. Vraagt u eens om inlichtingen bij Drukkerij Volkers en Leegwater. De nieuwe Gids voor Schoorl zal weer op ruime schaal ver spreid worden. Bezoekers, gasten, zich hier vestigende en al lang hier wonende Schoorlaars zullen er veel in vinden dat voor hen onmisbare informatie vormt om zich in ons dorp te oriënteren en snel thuis te voelen. Maar daarvoor is de medewerking van iedereen die aan de verbetering mee kan werken, onontbeerlijk. We doen dus een dringend beroep op u Schoorlaars. De samenstellers: W. KOEMAN G. LOUTER Voor zover uw scribent zich kan herinneren stond het postkantoor toen op de plaats waar nu de zaak van de heer C. Bakker staat. De la gere school langs de Duinvoetweg werd gesloopt, er voor in de plaats kwamen woningen, terwijl de heer Van de Kamer aan de Duinweg op die plaats zijn bloemenzaak vestig de. Later kwam de rotanzaak van de familie De Boer en van de zomer heeft de Spar er een kapitale zaak neergezet. De huidige zaak van de firma Van der Meer bestond toen uit een be scheiden winkel, de heer P. Beeld man heeft de zaak uitgebouwd en nu staat er een groentezaak die klinkt als een klok. De kruidenierswinkel van de heer M. van Teulingen werd ook al ver groot, de heer Manooy en de zijnen, de huidige eigenaars zullen in de zomermaanden wel ruimte genoeg hebben om de talloze toeristen van alles te voorzien. De heer J. W. Meedendorp vestigde een aantal jaren geleden zijn bloe menzaak in het centrum, er kwam in plaats van de winkel van bakker K. Graaf een viswinkel van de heer Lammers en in de winkel van de fa. De Wijs en Broers worden thans textiel waren verkocht (Koorn). De heer Leysen die destijds zijn smederij begon op eenvoudige wijze breidde ook zijn zaak uit en men kan er nu voor vele zaken terecht. De zaak van de heer Haasbroek is afgebroken, deze is verhuist naar de overkant en wel naar de huidige winkel van de heer Ens. Op deze plaats komt een nieuwe zaak voor de fa. A. Nieuwland en Zn. Wij hopen u van de dan te houden opening een verslag je te kunnen aanbieden. Ook naast de bloemenzaak van de heer Meedendorp werd de zaak verbouwd. Misschien weet u nog dat daar vroeger melkboer Gutter zijn zaak had terwijl de heer De Leeuw het tweede gedeelte van het gebouw benutte voor zijn drogisterij. Nu heeft de heer Wardenaar het ge heel in gebruik. Het café 'De Rustende Jager' heeft naast wisseling van eigenaar, ook al vele verbouwingen achter de rug. Slager Kuijper ging ook met zijn tijd mee en komt graag nog een kijkje nemen in de vergrote zaak waar nu zijn zoon het hakmes op vakkundige wijze hanteert. In het huidige politiebureau was vroeger een leesbibliotheek van me vrouw Lau gevestigd. Als het nieu we politiebureau aan de Heereweg klaar is zal er, als wij goed zijn ingelicht, in het huidige bureau een winkel worden gevestigd. Ook kreeg Schoorl een zaak waar alle soorten schoeisel wordt verkocht nl. die van de fa. Voorbergh. Uit het bovenstaande moge blijken dat ook voor de Schoorlse zaken mensen de tijd niet heeft stilgestaan maar dat zij de roep van diezelfde tijd hebben verstaan door hun be drijven aan te passen niet alleen ten dienst van hun Schoorlse klan ten maar ook voor de tallozen die in de zomermaanden een vredelie vende aanval doen op de energie van de zakenman aan de kust. Twee zaken hebben we nog niet ge noemd n.l. die van Marius Slot en van bakker De Jong. De kapperszaak van de heer Slot is ook al enige malen verbouwd en aan de eisen des tijds aangepast. De heer Slot moest enige tijd geleden om gezondheidsredenen de schaar en tondeuze opbergen en zocht en vond in zijn hobby hiervoor iets anders. De fotografie trok de heer Slot zeer aan en hij heeft dan ook niet geaarzeld de voor het vestigen van een fotozaak benodigde papie- ren te behalen. Uiteraard moest de zaak worden verbouwd, en dat ge beurde onder leiding van de heer Wildeboer. Als diens secondanten traden op de fa. Beka voor de win kelbetimmering, de fa. Kroon voor de afd. elektra, de fa. Louter voor het schilderwerk en de heer Pot voor de vloerbedekking. Zij tover den de vroegere kapperszaak om in een ruime verkoopruimte waarin de heer Slot nu sinds 1 februari foto artikelen van de meest uiteenlo pende soort verkoopt. Voor de heropening van de zaak van de heer Slot bestond veel belang stelling. Talloze bloemstukken ga ven het geheel een feestelijk aan zien. Het pand waar de zaak van de heer De Jong is gevestigd heeft in de loop van haar bestaan al vele ver bouwingen en uitbreidingen onder gaan. Ook dezer dagen kwam er weer een uitbreiding klaar omdat de heer De Jong door ruimtegebrek in zijn winkel gedwongen was deze uit te breiden waarbij een kamer ten offer viel. Deze werd bij de winkel getrokken zodat men nu de beschikking heeft over een grote winkel. De verkoop van ijs is verplaatst naar een achter de winkel gelegen plaats. Ook hier weer veel belangstelling, talloze bloemstukken en fruitman den. De fa. Koning uit Haarlem ver zorgde hier de winkelbetimmering, de fa. Kroon de elektra, schilder Meijer gaf het geheel een fleurig tintje en de Bergense fa. Smit nam de verwarming voor haar rekening. Er is in de winkel een zeer moderne koelvitrine geplaatst waarbij de tongstrelende produkten van de hr. De Jong op overzichtelijke wijze worden tentoongesteld. Zowel de heer Slot als de heer De Jong hadden de voorkeur gegeven aan een onofficiële opening van hun bedrijven boven die met lintjes door knippen, toespraken en dergelijke. Wij kunnen u daarom geen opsom ming geven van de goede wensen die beide zakenmensen in ontvangst hebben kunnen nemen. Maar hoe dan ook, het centrum van Schoorl gaat nog steeds vooruit, hetgeen niet in de laat ste plaats is te danken aan de ijver en het doorzettingsvermo gen en ook aan de durf van de middenstanders. Beide zaken mensen wensen we vanaf deze plaats veel succes toe en we hopen dat zij niet in hun ver wachtingen zullen worden be schaamd. BEL 3981 en u krijgt hem direkt of u haalt hem bij G. SCHEKKERMAN OOSTERWEG f> 'Papa, vanmorgen hoorde ik weer de eerste duif goeie morgen tegen zijn vrouwtje zeggen', aldus mijn kleine dochtertje dezer dagen. U zult het ook wel al gehoord hebben die hoofse melodieuze groet waarmee de doffer zyn duifje het hof pleegt te maken en anders zal dat straks in februari stellig het geval zijn. De eerste voorjaarsboden zijn er al Het is ook wel bijzonder zacht nu wij dit in februari publiceren. Ook de lijsters en mezen verkonden ons al dat het komende voorjaar in aan tocht is. De toverhazelaar in onze tuinen staat al weken in volle bloei en de katjes van de wilde hazelaar hebben zich ook al gesterkt. De 1ste sneeuwklokjes zijn al ontloken, de winteraconietjes kunnen ook niet langer wachten en weldra zullen ook de kleurige crocussen zich vertonen. Kamperfoelie en vlier hebben hun eerste prille blaadjes al ontvouwd en dagelijks lengt de nog zo korte win terdag. Na midwinterzomerwende heeft de zon eerst een tijd de pas gemarkeerd. Als hij zijn diepste punt heeft bereikt pleegt hij eerst een tijd op de plaats rust te blijven staan en een wijle te verpozen als om kracht op te doen voor de ko mende klim. Dat gaat dan eerst on merkbaar maar nu zit daar toch ook al weer duidelijk schot in en dage lijks komen er nu een paar seconden bij om de afstand van de donkere dagen om kerstmis steeds meer te vergeten. Na de korte winterperiode die wij begin januari beleefden, openbaarde de natuur ons ditmaal wel heel duidelijk dat wij ons nu toch aan de keerzijde, de lichtzijde, van de kentering bevinden. Aller wegen voelen wij de nadering van beter tijden waar het licht steeds meer de duisternis gaat overwinnen en welk een beloften houdt dat in voor hem of haar, die zich openstelt voor de natuur. Vallen en opstaan Maar al is de sprokkelmaand de laatste, toch is het vaak de koudste van de wintermaanden. Dat werd ons zo'n tien jaar geleden was het niet 1956? nog eens overduidelijk ingeprent. De koude februarimaand van dat jaar, toen de op een na laat ste Elfstedentocht werd gehouden, nadat de winter pas eind januari was ingevallen, zal velen nog goed heugen. Het zal dan ook stellig met vallen en opstaan zijn, dat het duin straks uit zijn winterslaap gaat ont waken. Dat we er nog lang niet zijn blijkt ook wel als wij bedenken dat het in Finland, waar Kees Verkerk zich duidelijk de sterkste toonde on der de Europese schaatsfenomenen, zo'n veertig graden kouder was als hier. Zeker onder deze barre om standigheden is die Europese titel een eresaluut waard en wij laten daar zijn vier landgenoten, die met hem tot de beste 16 behoorden, vol ledig in delen. Het is voorwaar een resultaat dat onze vaderlandse trots kan strelen! Maar- over vallen en opstaan gesproken, wij keren gauw terug van dit sportieve uitstapje. DOOR TO DORSSEN- VAN LOO HOOFDSTUK 1 In feite was het huwelijk van Frans Sornee en Hermina Oudkerk een spectaculaire gebeurtenis van de eerste rang. Tenminste in het dorp. Niet zozeer het huwelijk zelf, maar voor namelijk betekende dit het einde van een concurrentiestrijd, die omtrent een eeuw tussen twee families, die hetzelfde stiel beoefenden, was gevoerd. Twee wagenmakers in een klein dorp als Hoogendijk was al tijd al iets geweest om het hoofd over te schudden. Zowel de Sornee's als de Oudkerkers verstonden hun vak. Dat was ove rigens in de wijde omgeving bekend. Tot zelfs in de stad. En eigenlijk was die concurrentiestrijd helemaal niet nodig. Ieder had toch een boterham? En geloof maar, dat het een dikke was in beide huizen, al lagen die ieder aan een kant van het dorp. Nee, het huwelijk werd voltrokken zoals alle huwelijken in Hoogendijk. Met rijtuigen van stalhouderij Gootjens, want die nieuwerwetse trouwerijen met auto's wilden er in Hoogendijk nog niet in. Bertelsen, de garagehouder in het dorp, had in de loop der jaren wel reklame gemaakt in het plaatselijk week blad en ook in de blaadjes, die in de omliggende dorpen ver schenen, maar veel had het hem niet opgebracht. Al beschikte hij zelf dan over drie sleeën van auto's. Nee, de Hoogendijkers gaven nog altijd de voorkeur aan de statige koetsen van Goot jens, met twee schimmels voor de prachtige onderhouden trouw koets. Beide families waren niet groot. En die van Oudkerk ging uitsterven bij gebrek aan een zoon. Drie dochters had Lien Desrik haar man geschonken, waarvan Hermina de jongste was in de wandeling heel gewoon Mien genoemd. Tot groot ver driet van de oude baas, al liet hij nooit iets aan buitenstaanders merken. Zo was hij ook nog. De twee oudste dochters waren al lang getrouwd en woonden elders in de provincie. Maar Mientje was eigenlijk nog te jong, vonden de Hoogendijkers. Wat was nu eenentwintig jaar! Een blaagmeer niet. Het initiatief was uitgegaan van Herman Sornee, die nu zo'n kleine veertig jaar de wagens had gemaakt in de werkplaats aan het Noordereind, een paar jaar geleden verbouwd en vergroot. Trouwens, Herman Sornee was vooral de laatste jaren zijn con current in menig opzicht voorbij gegaan. Klanten, die jaar en dag hun wagens bij Oudkerk hun wagens hadden laten maken, waren heel voorzichtig bij Sornee gekomen. Wat doe je er aan? Antoon Oudkerk had zijn beste jaren achter de rug en al "had hij bekwaam personeel, het oog van de meester maakt het paard vet, nietwaar? En als de baas drie dagen van de week ziek in bed ligt, dan moet je maar afwachten, wat er nog klaarge maakt wordt in de werkplaats aan de Koperweg. Al had Herman gedurende bijna een halve eeuw de degens gekruist met zijn tegenstander, hij kon op vijfenzestigjarige leeftijd nog wel zoveel sportiviteit opbrengen te tonen, dat het ook hem begrootte, dat het bedrijf van die stijfkop Antoon lang zamerhand naar de haaien ging. Hij noemde het anders, omdat hij zich graag van krachttermen bediende, maar het is niet no dig die hier te herhalen. Op een koude februarimorgen had hij zijn duffelse jekker aan getrokken, na eerst in de werkplaats met spiedende ogen rond gekeken te hebben of iedereen zijn plicht deed en werkte, zijn bijna achtentwintig jarige zoon Frans inbegrepen. Want vader Herman hield van ouderwetse opvoedingsmethoden en be schouwde zijn eigen zoon als een der personeelsleden, zolang hij nog niet het heft in handen had. Daarna was hij door het dorp gelopen naar de Koperweg, waar hij heel rustig de ouderwetse werkplaats van zijn concur rent binnenstapte met 'morgen saam. Is Antoon bij de hand?' De meesterknecht wees met zijn duim naar boven en ging verder met het schaven van een nieuwe disselboom. Jonge, jonge daar stond de oude Sornee in hoogsteigen persoon op vijande lijk gebied. Wel wel, waar ging het heen in de wereld! Als dat binnen een kwartier geen herrie gaf. De herrie bleef echter uit. Herman Sornee liep de trappen op, klopte aan en stapte naar binnen, zoals dat in die jaren nog ge bruikelijk was in deze oorden. Lien Oudkerk knipperde wel even met haar ogen, toen Herman Sornee daar op de drempel stond, maar zij was tenslotte van heel goede komaf en had bo vendien een ferm bedrag als bruidschat meegebracht; geld waarmee de toen nog jonge Oudkerk zijn concurrent heel wat schade had kunnen berokkenen. Want als je voor tweehonderd vijftig gulden een mestkar kon laten maken bij Oudkerk, ging je er geen driehonderd neertellen bij Sornee. Geld was duur en er moest hard voor gewerkt worden. Bar hard. Lien Oudkerk zei dus: 'Kom verder, Sornee, de baas is niet bij de hand. Hij was niet erg lekker vanmorgen.' 'Daarom kom ik juist eens een babbeltje maken, Lien', dreun de zijn zware stem door het vertrek. Wat er die morgen behandeld en verhandeld is geworden in de grote kamer boven de werkplaats aan de Koperweg heeft behalve de betrokkene niemand precies ooit geweten, maar al spoedig ging het gerucht door het dorp ,dat Sornee en Oud kerk samen gingen. Of om nog precieser te zijn: Sornee kocht Oudkerk op en deze hield er mee op. De vijf man die bij Oudkerk de wagens maakten .begonnen het benauwd te krijgen. Vooral Hos, de meesterknecht, want die was voor in de vijftig en waar zou hij een andere baas kunnen vinden, als hij op straat terecht kwam? Het was nogal een mooie tijd met al die loonsverlagingen. Ook Schippers, die al zo'n jaar of twintig meeliep in de Koperweg, was er niet gerust op. En de derde volwassen tim merman, Ko Smit eveneens. Voor de twee jongens was het minder erg, die vonden altijd wel wat. Het vijf man sterke personeel van Anton Oudkerk wist ook, dat het geen zin had om met baas Toon te gaan praten. Antoon was altijd een hond voor zijn mensen geweest en zou dat wel tot de laatste minuut blijven. Arbeiders waren hufters, die je van de morgen tot de avond op de vingers moest kijken anders trokken ze de lijn en voerden geen steek uit. Toon noemde dat ook anders, want hij, beschikte over een hele vocabulaire kern achtige woorden, als dat zo van pas kwam. Van God en zijn gebod had hij zich nooit wat aangetrokken, want de Oudkerkers waren zo lang men zich kon heugen liberaal. In het verleden behoorden ze misschien nog tot de grote kerk, maar Toon had waarschijnlijk nog nooit een kerk van binnen bekeken. Maar hij schold er ook niet op. Als iemand naar de kerk wilde gaan, was dat zijn eigen zaak. In dit opzicht dacht hij erg breed. Als Ko Smit, die bij de zwarte kousenkerk hoorde zoals men dat daar noemde, op dankdag 's middags vrij wilde hebben om naar de kerk te gaan, dan kreeg hij dat zonder meer. Natuurlijk voor rekening van zijn eigen portemonnaie. Het was Hos, die tenslotte de moed opbracht om op donder dagavond na werktijd naar het andere eind van het dorp te fietsen en aanbelde bij Herman Sornee aan het Noordereind. Hos trof het, omdat Sornee juist in een goede bui was. Die mor gen was de koopovereenkomst bij de notaris getekend en op de 31e maart zou het werk bij Oudkerk stopgezet worden. Wat vier generaties voor hem niet hadden kunnen bereiken, was hem nu gelukt. Over een goede maand was Sornee heer en meester in de wijde omgeving. Al had Antoon bedongen dat de naam gewijzigd zou worden in Wagenmakerij Sornee-Oudkerk. En daar had Herman Sornee geen bezwaar tegen gehad. Je kon nu eenmaal niet het onderste uit de kan halen. Sornee stond Jan Hos in de werkplaats, die nu leeg en verla ten lag, te woord. Wat of meneer Sornee van plan was te doen met het personeel van Oudkerk, als alles waar was, wat de mensen zeiden van een stopzetting? Herman keek de meesterknecht lachend aan. Hij was al lang besloten deze bekwame wagenbouwer over te nemen. Natuur lijk niet als meesterknecht. Op een schip één kapitein. En Schol ten was toch attijd nog beter vakman. Doch dit alles vertelde hij Hos nog niet. Daar moest Oudkerk voor zorgen. Niet hij. Dat zei hij dan ook. 'Je bent bij mij aan het verkeerde adres, Hos. Je werkt bij Oudkerk, dus vraag het hem.' Hos probeerde voorzichtig te weten te komen of alles waar was, wat er in het dorp werd verteld en zo ja, wanneer het zou gebeuren ,doch Sornee bleef lachen en zei telkens. 'Je moet het aan je baas vragen, Hos. Daar is het juiste adres.' Zodat hij niets wijzer naar huis kon gaan. Een week voor de 31e maart betaalde Oudkerk zijn mensen op zaterdagmiddag en zei, dat het over een week afgelopen was. Zonder meer. Vijf mannen binnen zeven dagen zonder werk drie volwassenen met gezinnen en twee jongens. Ja, ja, dat kon in die dagen nog en geen mens, die het gek vond. Een baas was een baas en een knecht had niks te vertellen. Ondanks de vak bonden. Overigens, ze waren alle vijf ongeorganiseerd, want Oudkerk wilde geen vakbondleden in zijn werkplaats hebben. Dat waren allemaal maar opruiers en werken ho maar. Je hoor de er in de stad al genoeg van. Steeds luider jubelt de vogelzang Al moeten we er op rekenen dat Thialf zijn kruit stellig nog niet verschoten heeft, toch heeft hij het ditmaal bepaald niet droog kunnen houden en wie weet valt het dus ook in de sprokkelmaand nog wel wat mee. Tenslotte pleegt deze maand volgens een oud gezegde ook steeds diie z.g. 'zomerse' dagen op te le veren en op het moment dat wij dit schrijven lijkt het daar in elk geval veel meer op. Maar weer of geen weer de natuur ontwaakt onweer staanbaar uit zijn lange winterslaap. Naast de al genoemde lijsters en me zen, komen dan ook de merels, rood borstjes, bastaardnachtegalen en de parmantige winterkoninkjes het vo gelkoor versterken voor de verruk kelijke eerste vogelzang. Ook de spechten zullen dan dapper hun ka rakteristieke roffels als begeleiding laten horen. In het infiltratiegebied in de duinen tussen terrein Heems kerk en Castricum en de spuivijvers Bij Bergen zijn nu ook al de meeste eenden gespaard en vóór deze kortste maand om is streven de leeuweri ken jubelend omhoog en laten de wulpen hun melodieuze roep weer over het duin klinken. 'Wie het kleine niet eert is het grote niet weerd' Deze tijd van het jaar, als de natuur met vallen en opstaan gaat ontluiken leent er zich ook bijzonder goed voor om onze aandacht eens te richten op de nederige 'lagere planten'. Als wij ons dan bescheiden neerbuigen ont dekken wij de sierlijke rozetjes van vroegeling, kandelaartje, herders tasje en fijnstraal. Groot is ook de verscheidenheid van allerlei soor ten mossen, die in ons onvolprezen Noordhollands Duinreservaat voor komen. In een grote kleurschakering van glanzend groen, goud, geel, grijs, rood en oranje staan zij nu te pron ken. Sommigen lijken volop in bloei te staan, al is het geen bloei in de eigenlijke botanische zin van het woord. Naast talrijke haarmossen, bladmossen en levermossen, die tot de echte mossenfamilie behoren, ko men ook vele korstmossen voor. Die korstmossen zijn overigens met mos sen maatstaven gemeten eigenlijk bastaarden. Met tinten van lichtgeel tot donkergroen weten deze platte wortelloze plantjes zich te handha ven waar 'hogere' planten niet meer kunnen groeien. Zij bezitten een groot weerstandsvermogen tegen koude en droogte en kunnen zelfs op de droogste plaatsen en op ste nen groeien. Zij zijn veelal de pio niers, die zich op onvruchtbare bo dem vestigen en bereiden de komst van hogere planten voor. Dit merk waardige uithoudingsvermogen dan ken zij aan hun tweeslachtige na tuur. Een plantje namelijk uit twee afzonderlijke en geheel verschillen de organismen, een schimmel en een wier. De schimmels produceren zu ren, die de mineralen oplossen waardoor het wiertje de nodige voe dingstoffen kan bemachtigen. In ruil hiervoor worden organische stoffen bereid zonder welke de schimmel niet zou kunnen blijven leven. Als de winters streng en lang zijn heb ben deze korstmossen en met name het algemeen voorkomende rendier mos bovendien voedingswaarde voor haas en konijn. Zo toont ons de wonderlijke wereld der natuur ook in de allernietigste vormen zijn eindeloze schakering en boeiende facetten, die ons van stille bewondering en ontzag voor al het geschapenen kunnen vervullen. Nog is het stil in het duin Ervaar juist nu het nog stil is in het duin de heilzame werking, die het buitenspoor kan bieden. De poorten van ons Noordhollands Duinreser vaat zijn wijd geopend voor allen, die behoefte aan verpozing en con tact met het natuurleven hebben. Maakt u er vooral ook nu gebruik van. U zult er stellig geen spijt van hebben en als het uw eerste contact in dit jaar is met dit unieke recre atiegebied, dan zal het stellig nog door zeer vele worden gevolgd. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP De ontwikkeling van de chemische industrie leidt tot allerlei verrassin gen, ook in het dagelijks leven. In de Verenigde Staten is thans een herenhoed van kunststof te koop, die alle eigenschappen bezit van een du re vilthoed maar bovendien bestand is tegen de ruwste behandeling. In de eerste plaats is de hoed gemak kelijk te reinigen met water en zeep, welke vlekken er ook op moch ten verschijnen. Men heeft proeven genomen met allerlei bijtende stof fen maar de kunststof, waarvan hij vervaardigd is, bleek alle te weer staan. De hoed is natuurlijk water dicht. Men kan er ook op gaan zit ten; hij herneemt zijn originele vorm zodra men opstaat. Het is natuurlijk niet zo, dat men zijn hoed bij voorkeur als zitplaats moet gebruiken, maar wanneer men het eens per ongelijk doet is het wel prettig te weten, dat hij er geen schade van ondervindt. (Dia)

De Duinstreek | 1967 | | pagina 5