WeMlad ft 45 jaar 'De Rustende Jager' met de familie Diesfeldt RAIfFEISENBANK SCHOORL GERRITSEN „GROENE KRUIS" STIJLGROEP KLOKKEN Krijgt u geen Duinstreek Doktersdiensten Bergen Beverwijk DONDERDAG 16 FEBRUARI 1967 41e JAARGANG No. 7 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, SchoorI, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden 130 jaar geleden Brand Nieuwe schouwburgzaal Verandering de zilvervloot: jong gespaard, jong verdiend! spaarbank en alle bankzaken Berdos - St. Adelbert 1-0 Brand verwoest woning 18 maart grote aktie voor Groene Kruis- gebouw SchoorI A. CAKIRSAN Het speciale huis voor oosterse tapijten Ontspanningsavond op '!¥?ere!hof' Bezwaar van de Ando tegen het verlenen van een verlof-A in de Kunstzaal Oberammergau en de oecumenie Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN GRONINGEN Burgerlijke Stand dit nummer bestaat uit 6 pagina's DUINSTREEK Voordat de familie Diesfeldt de oude herberg kocht, werd 'De Rustende Jager' geëxploiteerd door de heer Peters restaurant houder te Rotterdam en was het enigste uitgaanscentrum van de Heerlijkheid Bergen. Daar zochten de zomergasten wier namen men regelmatig in 'De Badbode' kon lezen op zon rijke dagen verpozing op het terras langs de Breelaan en in de tuin, grenzend langs de tramlijn, waar achter de muziektent stond en men rondom deze rustieke mu- ziekruimte kon genieten van de muzikale prestaties van 'Ber gens Harmonie', 's Avonds trok ken de zomergasten die een avondje uit wilden naar de voorzaal, waar verschillende ar tiesten uit de twintiger jaren, o.a. Jan van Riemsdijk, Emile Hulle broeck, Koos Speenhof en vele anderen optraden. De oude Ruïnekerk vlak tegen over dit café-restaurant, stond toch nog in een kring van klei ne rustige huisjes en gaf aan de Kerkbrink een schone compositie van stemmige rust. In de Alkmaarsche Courant van 16 januari 1837 lazen onze voorouders wonende in dit prachtige natuur gebied LOGEMENT TE BERGEN. 'In huur wordt aangeboden: De zeer voordelige Herberg en Uit spanning 'De Rustende Jager', staande in het aangename dorp Bergen in Noord-Holland, met deszelfs Stalling, nieuwe Kolf baan, ruime Koepel, Moes- en Bloemtuinen en grote Werf, zijn de het Huis bijzonder geschikt tot het houden van Verkopingen, Ple zier- en Jachtpartijen. Is voor zien van een Entree en Alge- meene Kamer, Logeervertrekken en meerdere gemakken. Gegadig den vervoegen zich bij C. Bruin vis te Alkmaar. De nieuwe kastelein, Pieter Weijer adverteerde de negentiende juni 1837 dat hij voornemens is, ten zijnen Huize te laten verkolven een extra fraaie bewerkte Zilveren Tabaks doos en een dito Snuifdoos tot Pre mie. Voorts nodigde hij alle Liefheb bers uit om daaraan deel te nemen, zullende des morgens ten 11 ure een aanvang gemaakt worden en de inleg naar het getal deelnemers on derling worden bepaald. Op 9 mei van het jaar 1922 namen de heer en mevrouw G. Diesfeldt- Pieterse het café- en restaurantbe drijf over van hun voorganger, hoe wel ze totaal onbekend waren om trent de werkzaamheden die aan zo'n bedrijf verbonden waren. Wel zagen beiden vanwege de gro te trek naar dit vakantiedorp dat deze parel langs de Noordzeekust van Kennemerland, een grote toe komst tegemoet ging. Dat was goed gezien, want onder leiding van de familie Diesfeldt kreeg 'De Rusten de Jager' grote bekendheid en werd het bedrijf in de zomer en in de winter het centrale punt van het culturele leven in dit snel groeiende dorp. Achter in de tuin van 'De Rustende Jager' stond een houten toneelzaal, waarvan de wanden van het toneel en ook wel de coulissen volgeschre ven waren met handtekeningen van spelers van verschillende amateur toneelgroepen. De toneelaccomoda- tie was voor de liefhebberij-tonelist vaak niet prettig, want wanneer door spleten en kieren van dit hou ten gebouw, een felle oostenwind joeg, was het voor hen moeilijk, zich zo te concentreren in hun rol dat de kou werd vergeten. In het jaar 1926 als ik me niet vergis in de nazomer ontstond er een felle brand in de toneelzaal Bergens Brandweer o.l.v. comman dant Smit die spoedig ter plaatse was, stond echter voor een onmo gelijke taak de vuurgloed te tempe ren, want de brandslang, aangeslo ten ergens bij het raadhuis, die zich vandaar langs de Karei de Groote laan kronkelde, spoot over haar ge hele lengte venijnige fonteintjes uit haar omhulsel, zodat de spuitgast moest constateren, dat de zwakke druk van het water, weinig succes opleverde tegen deze felle brand, waar helaas nog een dode en enkele gewonden waren te betreuren. Kort daarna kwamen de plannen voor een nieuwe schouwburgzaal ge reed, en kon de zaal na verloop van tijd in gebruik worden genomen. Door middel van een efficiënt wer kende VW-Bergen en de grote sti mulerende werkkracht van de te vroeg gestorven journalist Dirk Klomp, kreeg Bergen grote bekend heid en breidde ook de directie van 'De Rustende Jager' haar zaak uit. Een nieuw terras aan de noordzijde van het restaurant werd aangelegd. De muziektuin was reeds verhuisd naar de Sociteit van Bergens Har monie naar de Hoflaan, bij de Ronde Kom. Nog meer plannen stonden op stapel maar de onzekere tijd weerhield de familie Diesfeldt er van ze uit te voeren. Pas na de laatste wereld oorlog in 1947, kreeg het bedrijf een moderne dancing, die tevens in de wintermaanden dienst deed voor het houden van culturele bijeenkomsten. In die periode werd de schouw burgzaal van nieuwe zitplaatsen voorzien en als bioscoopzaal in ge bruik genomen. De eerstkomende jaren trok het filmtheater veel be langstelling, doch door het populair worden van de televisie begon lang zamerhand het bioscoopbezoek te rug te lopen, zodat men daar de na delige invloed van ondervond. In het jaar 1961 werd de oude door- rijstal waar voorheen Bergense kunstenaars hun werken exposeer den, gesloopt en omgebouwd in een exclusieve stemmige bar 'De Taveer ne', met daarboven een woning voor de heer en mevrouw J. Diesfeldt- Scholten. De familie Diesfeldt had bij de opening van de bar niet te klagen over belangstelling. In 1962 werd begonnen met de ver fraaiing van de entree van het bios cooptheater en de uitbreiding van kantoor, garderobe en toiletten. Een jaar later verhuurde de directie de dancing aan het levensmiddelenbe- drijf B. en W. voor de tijdsduur van 10 jaar zodat het dansen, na de steeds minder wordende uitvoerin gen van plaatselijke verenigingen, verhuisde naar de voorzaal, die in het jaar 1965 een bijzonder fraaie interieursverandering onderging en thans met zijn Venetiaanse lichtkro nen en kostbare aankleding een stijl volle feestelijke indruk geeft. De familie Diesfeldt die in het be zit is van een oud vergunningsrecht van 28 april 1882, verleend aan Veen- huysen en getekend door burge meester S. G. S. Holland en wet houder J. Helder, heeft het recht om op het hun toebehorende terrein wanneer zij dat zouden willen een slijterij te vestigen. De waarde van dit vergunningsrecht is in de loop der jaren gestegen van 600,- tot 1600,-. Nu bijna 45 jaar, is er rondom de Ruïne enorm veel veranderd. Waren het vroeger de Pinksterrijders, die derde Pinksterdag in Bergen kwa men, met hun sjeezen en in de lunchroom van bakker Roos hun honger stilden thans deint het op drukke seizoendagen de vakan tie-vierende menigte langs de Bree laan en staat de oude Ruïnekerk in zijn gerestaureerde jasje nu niet meer in de kring van kleine be scheiden rustige huisjes en winkel tjes maar rondom dranklucht spuitende café's en bars, terwijl een kakafonie van wilde vreemde ge luiden opbotsen tegen de dikke mu ren van de oude kerk, die onbewO' gen dit vakantiespelletje gadeslaat. JAN TIMMER Als je tussen de 15 en 21 jaar bent, sta je er financieel goed voor! Want je kunt dan sparen tegen een aantrekkelijke rente PLUS 10% extra spaarpremie. Tien procent, zomaar, cadeaul Dat is het jeugd- spaarplan "De Zilvervloot". Doe er aan mee, dan sta je er goed voor. Ons advies: even langskomen, informaties inwinnen en dan meteen beginnen. Hoe jónger je begint, hoe méér je verdient! zien, waarin de beide doelverdedi gers Zendveldt en Stroomer fraai werk deden. De Egmondse keeper kon echter niet verhinderen, dat 10 minuten voor het einde, de snelle linksbuiten van Berdos C. Houten- bos zijn club de leiding gaf. Een stand die onveranderd bleef. 66-153 Van de vele kansen die er in deze wedstrijd onbenut werden gelaten, werd er tien minuten voor het ein de één benut door de thuisclub, zo dat ze met de volle winst het veld verlieten. Voor de rust traden twee gelijkwaar dige ploegen in het veld die echter weinig fraai voetbal te zien gaven. Met saai en slordig spel van de spe lers, waarin bij vlagen aantrekkelijk voetbal werd gedemonstreerd, ging de rust in met een 0-0 stand. Na de thee kregen de bezoekers die de kou niet konden wegdenken ongeveer hetzelfde spelbeeld te keuze uit plm. 90 stuks In de nacht van 7 op 8 februari on geveer vier uur klonk in de wo ning van de heer B. Al, wonende aan de Ereprijsweg in het Nesdijkplan, een luide explosie waarna binnen zeer korte tijd de gehele beneden verdieping in lichterlaaie stond. Ge lukkig was de heer Al op dat mo ment nog op, verloor geen seconde zijn zelfbeheersing, trapte de ruiten van de keukendeur kapot en wist nog juist op tijd zijn vrouw en kinderen naar buiten te brengen. Bergense brandweer onder leiding van commandant J. Blauw, die snel ter plaatse was en het vuur met ne velspuiten en lagedrukstralen tracht te te bedwingen, kon onmogelijk het pand redden, dat volkomen leeg brandde. Des te meer concentreer den de brandweerlieden zich, door de twee belendende percelen die een blok van drie vormden, nat te hou den, waarin ze volkomen slaag den. 's Morgens om zeven uur was de brand geblust. Over de oorzaak van de brand, tast men nog in het duster, doch men neemt aan, dat door een lek in de gasleiding zich een hoeveelheid gas heeft ontwikkeld en een ontploffing heeft veroorzaakt. De schade werd geschat op 50.000,-. 18 maart 1967 betekent voor de Groene Kruis vereniging, SchoorI een grote dag. Op deze dag hoopt men uit de gemeen te SchoorI het voor de bouw van het nieuwe Groene Kruis gebouw benodigde bedrag, te weten 25.000,- bijeen te bren gen. Voorts zal op deze dag de eerste steen gelegd worden. Het benodigde bedrag wordt bijeen gebracht door een grote loterij. De loten a 10,- wor den op 18 maart a.s. huis-aan- huis aangeboden. Deze loterij is wel bijzonder aantrekkelijk. De eerste prijs is n.l. een Simca '1000' en vervolgens een vol automatische wasmachine, bromfiets, radio's enz. enz. Voor diegene die op 18 maart niet aanwezig zijn, zijn vanaf 20 februari 1967 reeds loten verkrijgbaar bij de navolgende adressen Boerenleenbank giro 28 43 40 Raiffeisenbank, giro 51 10 36 Middenstandsspaarbank giro 50 73 99. te kunnen, dan zijn er in de onmid dellijke omgeving gelegenheden ge noeg, om daaraan te voldoen. Ook wordt een verlof-A gevraagd in het perceel 12 te Bergen aan Zee aan het Van der Wijckplein. In een bezwaarschrift van de N.V. Nassau- Bergen is ook al aan B. en W. ken baar gemaakt, dat een toekenning tot grote moeilijkheden kan leiden. Wij menen ook, dat eindelijk eens een halt moet worden toegeroepen aan het steeds maar weer verlenen van verloven en vergunningen in onze gemeente en hebben dan ook in een tweetal bezwaarschriften on ze mening kenbaar gemaakt. Namens de afdeling Bergen van de Algemene Nederlandse Drankbestrij ders Organisatie, B. SCHUIL, voorzitter J. SIMONS, secretaris Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek De vorige week organiseerde de hr. C. Dijs, congierge van het bejaar dencomplex 'Merelhof' een ontspan ningsavond voor de bewoners van dit hofje. Men had voor deze avond de heer en mevrouw Timmerman uit Bergen uitgenodigd, die van hun bezoek aan de Canarische eilanden waarvan bijzonder mooie dia's ver toond werden door de heer Timmer man, terwijl mevrouw Timmerman vertelde over de vele bezienswaar digheden van deze vulkanische eilan den. Los Palmas, Santa Cruz, Lanza- rote, Gran Canaria, Fuerteventure. Tenerifa enz., waarvan het laatste eiland de anderen in schoonheid overtreft en het eerstgenoemde Los Palmas, druk door toeristen be zocht wordt. Mevrouw Timmerman gaf daarvan een prettige uiteenzetting. De talrijke bewoners, die in de keu kenzaal van 'Merelhof' waren bij eengekomen, hebben genoten bij het zien van deze eilanden met hun gril lige lava-rotsen, zijn prachtige fau na en flora en romantische verge zichten. Zij gaven dan ook door een warm applaus duidelijk blijk van waardering. Aan het einde van de avond, dankte de heer Dijs de familie Timmerman voor deze interessante avond. Bij het college van Burgemeester en Wethouders van Bergen is het ver zoek binnengekomen tot het verle nen van een verlof-A in de Kunst zaal aan het Plein te Bergen. Wij maken ernstig bezwaar tegen het verlenen van een dergelijk verlof, daar wij menen, dat een zodanig ver lof niet thuis hoort in de Kunstzaal. Meent men bij een opening of ande re manifestatie niet zonder drankje De passiespelen in Oberam mergau genieten wereldver maardheid. Duizenden trekken naar het Duitse berg-dorpje wanneer daar eens in de vijf jaar het leven en ster ven van Christus wordt ver beeld. Thans is men al druk bezig met de voorbereiding van het passiepsel in 1970. De ze voorbereidende werkzaam heden worden echter in be langrijke mate geremd door groot meningsverschil over te gebruiken tekst, een gevolg van de recente ontwikkelin gen op godsdienstig gebied. Er is namelijk een tekst van 1750 die betrekklijk mild is, een tekst van 1860, die zeer scherp anti-semitsch is. Zo belangrijk is deze kwestie, dat in het be- ?in van 1966 zij zelfs de inzet is geweest bij de gemeente- raads-verkiezingen, waarbij de voorstanders van de tekst van 1750 onder leiding van de bur gemeester de overwinning be haalden. Maar het verzet te gen deze tekst is bij een aan tal belanghebbenden zo groot, dat men nu beide teksten gaat instuderen in de hoop, dat vóór 1970 een oplossing is ge vonden. Een bijzondere ver toning in 1972 ter gelegen heid van de Olympische Spe len in Munchen zal in ieder geval in de tekst van 1750 plaats hebben. (Dia) BEL 3981 en u krügt hem direkt of u haalt hem bij G. SCHEKKERMAN OOSTERWEG 6 Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - SchoorI Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, SchoorI en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. VRIJDAG 17 FEBRUARI De vereniging 'Algemeen Welzijn' zal een avond verzorgen in samen werking met het R.C.N.. De heer M. A. de Wijs uit Bunnik zal een causerie houden over de vreedza me toepassing van kernenergie in de techniek, in de land- en tuin bouw en in de geneeskunde. Aanvang 20 uur precies, in de zaal van 'De Roode Leeuw' Leden 0,75, niet-leden 1,50. VRIJDAG 17 FEBRUARI Openbare klaverjasdrive, uitgaan de van de voetbalvereniging 'Duinranders' in café P. Slijkerman Heereweg te Catrijp. Aanvang 20 MAANDAG 20 FEBRUARI Bijeenkomst Hervormde Vrouwen groep om 7.45 uur in de consistorie kamer van de Herv. Kerk. Spreker ds. C. M. de Jong, onder werp: 'Van kerkhervorming tot oecumene' (in vogelvlucht). WOENSDAG 22 FEBRUARI Vergadering van de K.N.M.B. en R.K.M.B. op woensdag 22 februari 1967 in zaal Jb. Beeldman, aan vang 8 uur. VOOR BERGEN B. LUIF Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 A'ijjiHrP A A a zuiver scheerwol f der gemeente Bergen van 6 februari tot 13 februari GEBOREN: Siwarde Johanna, doch ter van J. Sap en G. K. Fokkema, Nassaulaan 42. Theodorus Petrus, z. van N. T. J. Tromp en C. A. M. Kos- sen, Herenweg 69. Ingrid Elisabeth Wilhelmina, dochter van J. G. Vos kamp en E. Bakker, Meerweg 4s. ONDERTROUWD: Franciscus Lan der, cursusleider VHS, Buerweg 7 en Trijntje Elisabeth Riemersma, cur susleidster VHS, Buerweg 7. Petrus M. Bakker, elektro-monteur, Alk maar en Elisabeth M. J. Monincx, Tuindorpweg 11. Teunis J. van der Oord, Reigerslaan 9 en Margr. Bruin Schapenlaan 15. Johanna M. G. I. Jansen, secretaresse, Gasweg 4 en Rudolf Railing, Oostenrijk. GEHUWDHendrikus Wilhelmus Span, automonteur, Dorpsstraat 19 en Lotti T. H: Bijwaard, Middenpad 2s. Nieuw adres: Middenpad 2s. Wil helmus Hermanus Muurlink, ambte naar, Alkmaar en Catharina J. Nieu- weboer, Bergerweg 171. Nw. adres: Alkmaar. OVERLEDEN: R. G. Borsjes, oud I jaar, St. Antoniusstraat 25.

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1