ff Raadsvergadering SchoorI GERRITSEN Purol h©uddl h^d Kristal met zilver Doktersdiensten Bergen Beverwijk DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 41e JAARGANG No. 8 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, SchoorI, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Op 21 februari j.l. kwam de Schoorlse Gemeenteraad weer bijeen om ditmaal een agenda van liefst 18 punten af te handelen. Ingekomen stukken Benoeming plaatsver vangende leden Raadscommissie Aansluiting bij Noordhollands bestuurschool Wijziging spaarveror- dening gemeentepersoneel Aankoop grondstrook Oude Molenweg Aankoop grond in plan-Oost Aankoop grond voor verdere aanleg in plan-Oost Aankoop pand Heereweg 133 A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten Verkoop grond 'Evendijk' Verkoop grond aan de Hulstweg Verkoop bouwterrein aan de Burg. Peeckstichting Vaststelling rekeningen Instelling schoolraad Begrafenisrechten Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN Rondvraag Commissie wering schoolverzuim Kosten per leerling Bergen Parels van Insulinde smetteloos zuiver Drukbezochte receptie WeMod dit nummer bestaat uit 6 pagina's DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - SchoorI Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, SchoorI en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Bij Koninklijk Besluit zijn de wij zigingen zoals destijds door de Raad ten aanzien van de straat- en per sonele belasting werd besloten, goed gekeurd. G.S. hadden meegedeeld geen be zwaar te hebben tegen het doen van een uitgaaf van 55.000,- voor het aanleggen van riolering in de Ger- brandslaan. Ook hadden G.S. mee gedeeld geen bezwaar te hebben te gen het doen van een uitgaaf van 148.000,- voor de Stichting en in richting van een openbare kleuter school te Groet. B. en W. stelden de Raad voor alle stukken voor kennisgeving aan te nemen waarmee werd accoord ge gaan. In de vergadering van 4 januari j.l. heeft de Raad zich reeds informeel kunnen verenigen met de benoeming van plaatsvervangende leden van de recreatiecommissie, de Gascommis- sie de Commissie voor gemeentewer ken en woninggrondbedrijf. B. en W. hebben opgave verzocht aan de frak- tievoorzitter van Schoorl's Belang en aan de fraktievoorzitters van de KVP en Alg. Belang. De PvdA is niet in de gelegenheid om plaatsvervangende leden voor de commissies voor te dragen terwijl voor wat betreft de organisaties die in de recreatiecommissie zijn verte genwoordigd ook om opgave is ver zocht. De Stichting 'Nederlandse Kampeer- raad' heeft medegedeeld geen gebruik te willen maken van de mogelijkheid dat ook vanwege haar Stichting een plaatsvervangend lid van de recre atiecommissie wordt aangewezen. Op grond van de door B. en W. ont vangen opgaven stelde het College de Raad voor, tot de volgende benoe mingen van plaatsvervangende le den over te gaan van de Recreatiecommissie Mevr. A. de Boer-Himminga, lid van de Raad; De heer W. Henneman, vanwege de ORKAVA afd. Schoorl-Groet; De heer J. de Leeuw, lid van de Raad Mevr. I. M. v. d Linden-Kaag, lid van de Raad; De heer C. Marees vanwege de VW Groet-Camperduin e.o. De heer J. Maijer vanwege de WV Noord-Kennemerland De heer A. Roos, vanwege het Staatsbosbeheer. Gascommissie Mevr. M. Kroon-v. d. Oord en de heren Eecen en Louter, leden van de Raad. De commissie voor gemeentewerken en het woninggrondbedrijf De heren Eecen, Meijer en Sleking, leden van de Raad. Hiermee stemde de Raad in. In 1964 werd overgegaan tot oprich ting van de Noordhollandse be- stuursschool. Het doel van deze school is een algemene middelbare opleiding te geven voor de provin ciale en de gemeentelijke bestuurs dienst. Destijds meenden B. en W. voors hands de ontwikkeling te moeten afwachten maar langzamerhand is SchoorI met dit standpunt in een uitzonderingspositie komen te ver keren, zoals blijkt uit de lijst van reeds toegetreden gemeenten. Boven dien is er onlangs in een vacature ter secretarie voorzien door benoe ming van een ambtenaar die reeds de lessen van de school volgt. Omdat het B. en W. voorkomt, dat in een afwachtend standpunt langer kan worden volhard, werd de Raad voorgesteld om met ingang van 1 januari 1967 toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling Noordhol landse Bestuursschool. Naar raming zal hiervoor thans een bijdrage van 135,- gemoeid zijn, zijnde 3 cent per inwoner per jaar. Ook hier ging de Raad mee accoord. Op grond van de 'Spaarverordening 1965' verleent de gemeente onder bepaalde voorwaarden premies aan zijn ambtenaren op gespaarde be dragen. Deze verordening bevatte voor SchoorI een premiegrens van 7200,- B. en W. zijn van mening dat dit bedrag in verband met de welstands- grens volledig is achterhaald en zij stelden de Raad dan ook voor om met terugwerkende kracht en wel met ingang van 1 januari 1966 dit bedrag op te trekken tot 11.500,-. Zonder commentaar ging de Raad ook in deze met het beleid van B. en W. mee. In verband met de stichting van een woonhuis betreffende wegge deelte is het wenselijk tot verbreding van de Oude Molenweg over te gaan. De eigenaar van de grond, de heer G. de Groot uit Alkmaar is bereid gevonden 40 m2 voor dit doel aan de gemeente te verkopen tegen 1,50 per m2. B. en W. verzochten de Raad tot aankoop over te gaan. De Raad voldeed aan dit verzoek, nadat de heer Meijer op een enkel punt, n.l. de verdere verharding van de weg, door de burgemeester was ingelicht. Hoewel nog niet direct aansluitend aan de nieuwbouw in plan 'Oost', bestaat voor een niet al te ver ver- weiderde toekomst behoefte aan het bezit van gronden die zich aan bei de zijden van de Bovenweg uitstrek ken. Van gemeentewege is contact gezocht met de gebroeders Mooij aan de Voorweg, die bereid zijn gevon den grond tot een bedrag van 78.000 aan de gemeente te verkopen. Als te zijner tijd de gemeente de gronden wil benutten, zullen de verkopers het terrein ontruimd moeten opleve ren. Teneinde de gemeente tegemoet te komen in de financiering van de aankoopsom, hebben beide eigena ren er in toegestemd om een gedeel te van het bedrag als geldlening te verstrekken, elk tot een bedrag van 26 mille voor de tijd van 10 jaar vast en tegen een rente van 6%. B. en W. verzochten de Raad de concept-besluiten te bekrachtigen. Ook hiermee stemde de Raad in. Na geruime tijd van onderhandelin gen is het de deskundige voor grond aankopen van de gemeente gelukt de hand te leggen op perceel weiland van de heer T. Boekei. De boerderij met erf niet meegerekend, die van de verkoop zijn uitgezonderd be loopt, de door de gemeente te ver krijgen landmaat 1.27.45 ha. Deze grond kan door de gemeente voor de prijs van 35.562,50 2,80 per m2) worden aangekocht. De verkoper heeft zich bereid verklaard bij de overdracht de koopsom, afgerond op 35 mille, tegen een rente van 6% voor de tijd van 6 jaar aan de ge meente verstrekken waardoor men van gemeentewege enige uitstel van financiële zorgen verkrijgt. Dit kan de totstandkoming van de ter plaat se beoogde woonwijk voortzetting slechts bevorderen, hoewel gelet dient te worden op de omstandig heid dat de huidige planologische bestemming nog slechts een agrari sche is. B. en W. stelden de Raad voor het concept-aankoopbesluit van het onderhavige weiland te be krachtigen. De heer De Leeuw maakte bezwaar over het feit dat hij in de krant had moeten lezen dat de grond kon wor den gekocht. De burgemeester maak te hem duidelijk, dat sommige din gen, ook deze kwestie, plotselinge behandeling noodzakelijk maken. Na deze uiteenzetting verklaarde de Raad zich accoord. Reeds jaren is het splitsingspunt van de Voorweg en de Heereweg te Bregtdorp een potentieel gevaar voor het verkeer hoewel het punt is be veiligd door een stopverbod en een knipperlicht. Daarom hebben B. en W. de gele genheid aangegrepen om de ver keerssituatie daar te verbeteren nu het stoffeerdersbedrijf van de heer Pot wordt verplaatst. Die verbetering wordt dan gevonden in de afwikkeling van het rechts- afslaande verkeer, komende uit de richting Camperduin, welk verkeer zich in de toekomst daar op een af zonderlijke uitvoegstrook zal kun nen begeven, terwijl ook het uitzicht ter plaatse in aanzienlijke mate zal worden bevorderd. Het oude pand van de heer Pot gelegen aan de Hee reweg 133 is door de gemeente aan gekocht en het terrein heeft een op pervlakte van ruim 400 m2. Bij voor lopig koopcontract is met de eigena ren tot overeenstemming gekomen tot betaling van 24.280,- als koop prijs van het bedrijfspand met wo ning en een bijdrage van 16.360,- uit te keren in de nieuwe investe ring die door de verplaatsing nood zakelijk wordt. B. en W. stelden de Raad voor het betreffende besluit te bekrachtigen. Hiermee stemden de Raadsleden in. Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek Als gegadigde voor de aankoop van bouwgrond ter grootte van ruim 700 m2 heeft zich aangemeld de heer T. v. d. Zee te SchoorI. B. en W. stel len de Raad voor, 2 percelen bouw terrein in het bestemmingsplan 'Evendijk' aan de heer v. d. Zee te verkopen voor de prijs van 21.720,-. Bij de behandeling van dit punt ont stond enige discussie. De heer Meijer vond dat de Raad het voorstel aan B. en W. moesten teruggeven. Deze gronden zouden beschikbaar moeten blijven voor Schoorlse ingezetenen die als wo ningzoekenden waren ingeschreven en aan hen voor de prijs van 22,- per m2. De heer Meedendorp ging in grote lijnen wel met de heer Meijer mee, terwijl door mevrouw Kroon de vraag werd opgeworpen wanneer men nu eigenlijk als ingezetene van SchoorI beschouwd zou kunnen wor den. De burgemeester gaf een duidelijke uiteenzetting. Destijds is het in het plan Evendijk een grondprijs van plm. 26,- per m2 bepaald.. Voor die genen, die als woningzoekenden wa ren ingeschreven en die een eigen huis wilden bouwen, werd de prijs te hoog geacht door B. en W. Men heeft toen, aldus de burgemeester eigenlijk bewust discriminatie toe gepast door aan mensen buiten de gemeente 30,- en Schoorlse woning zoekenden 22,- te vragen. Na enige discussie werd het voorstel van de heer Meijer in stemming ge bracht om de percelen niet aan de heer v. d. Zee te verkopen. Met alleen de heer Meijer voor, werd dit voorstel door de Raad verworpen. Hierna werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht om de grond voor 30,- per m2 aan de hr. v. d. Zee te verkopen en dit werd door de Raad aangenomen met 7 te gen 4 stemmen. Het PEN heeft verzocht in plan Oost een stuk grond aan te mogen kopen voor de vestiging van een trans formatorstation aldaar. Het betreft hier een aan de westzijde van de Hulstweg gelegen terrein ter grootte van ongeveer 119 m2, waarvoor het PEN bereid werd gevonden 50,- per m2 te betalen. B. en W. stelden de Raad voor tot verkoop over te gaan. Hiermee ging de Raad accoord. Het is de bedoeling van B. en W. om de terreinen die zijn aangekocht aan de Heereweg hoek Molenweg van de erven Van den Burg, uiteindelijk te bestemmen voor de uitbreiding van het bejaardentehuis 'Westerkim- me' met een aantal bejaardenwo ningen. Het terrein beslaat in toaal een op pervlakte van 5534 m2, waarvoor een bedrag van 90 mille is bepaald. B. en W. gaven de Raad in overweging tot verkoop van de terreinen aan de Burgemeester Peeckstichting over te gaan. De heer Meedendorp vroeg of het bedrag van 90.000,- met rente en kosten was, waarop de burgemeester bevestigend antwoordde. Verder werd door de Raad inge stemd met het doen van een grond- ruiling met de Burg. Peeckstichting. Hierdoor wordt de aanleg van een daar geprojecteerde weg in de toe komst gemakkelijker. B. en W. boden de Raad de gemeen terekening 1963 en de rekeningen van het gasbedrijf en het woning grondbedrijf aan eveneens over 1963. Het College stelde de Raad voor de voorlopige vaststelling te bekrach tigen. De heer Meedendorp trad op als rapporteur en nadat hij het gehele rapport had voorgelezen verklaarde de Raad zich accoord. B. en W. delen de Raad mede dat een nieuw Koninklijk Besluit is verschenen, dat een nieuwe regeling inhoudt van de adviesorganen voor het openbaar lager onderwijs. Nu door dit K.B. de voorschriften zijn gegeven ter nadere uitwerking van het wetsvoorschrift, dienen de nodi ge besluiten te worden genomen. Als adviesorganen voor het openbaar lager onderwijs kent de wet thans 1. Oudercommissies; 2. Ouderraden en 3. Schoolraden. Aan iedere openbare lagere school moet een ouder commissie zijn ver bonden, waarvoor thans enigszins andere regels gelden dan voorheen. In een gemeente, waarin meer dan één openbare lagere school bestaat moet bovendien hetzij een ouderraad hetzij een schoolraad, hetzij beide worden ingesteld. De keuze uit deze verschillende mogelijkheden berust bij de Raad. De ouderraad is een li chaam, uitsluitend samengesteld uit de leden van de diverse oudercom missies en heeft tot taak op te ko men voor de gemeenschappelijke be langen van de openbare lagere scho len. De schoolraad is een lichaam met een brede samenstelling; behalve een aantal ouders welke de meerderheid van de leden van de schoolraad moeten gemeentelijke bestuurders of functionarissen en eventueel andere personen die deskundig zijn op het gebied van of belangstelling hebben voor het openbaar lager onderwijs. B. en W. nemen aan dat het aanbe veling verdient om in deze gemeente geen ouderraad maar wel een school raad in te stellen. Deze schoolraad kan voor het openbaar lager onder wijs in deze gemeente een gespreks forum betekenen, mede door de aan wezigheid van onderwijskrachten en gemeentebestuurders. B. en W. zijn meer voor een schoolraad dan voor een ouderrraad geporteerd, omdat van deze laatste alleen ouders deel uit kunnen ma ken. B. en W. stelden de Raad voor, een schoolraad in te stellen en deze uit elf leden te laten bestaan, t.w. van iedere oudercommissie drie leden, de 2 hoofden van scholen, één lid uit de gemeenteraad, één lid uit het College van B. enW. en één lid op voordracht van de vereniging 'Volks onderwijs' ,als belangstellende in het openbaar onderwijs. De instelling van de schoolraad is een aangelegenheid welke de Raad aangaat, zo delen B. en W. tenslotte mede aan de Raad In het bevestigende geval worden ingevolge het reeds genoemde be sluit 'adviesorganen lager onderwijs' de leden van de schoolraad gekozen resp. benoemd deels door de Ouder commissies en deels door het Col lege van B. en W. Zonder enige discussie ging de Raad ook in deze met de voorstellen van B. en W. mee. kosten bedragen ruim 20 mille. De Raad werd gevraagd het besluit overeenkomstig het ontwerp vast te stellen. Ook hiermee ging de Raad accoord. Nu de bouw van de aula op de al gemene begraafplaats zover is ge vorderd dat deze aanstonds in ge bruik kan worden genomen dient in de betreffende verordening een arti kel te worden opgenomen dat de verschuldigde rechten voor het ge bruik van de aula regelt. B. en W. verzochten de Raad in de verordening de volgende bepaling op te nemen 'Voor het gebruik vande aula op de algemene begraafplaats is een recht verschuldigd van a. 30,- per begrafenis indien de aula slechts gebruikt wordt voor of na de teraardebestelling; b. 45,- per begrafenis indien de aula wordt gebruikt zowel voor als na de teraardebestelling; c. 50,- per begrafenis indien de aula wordt gebruikt als rouwka mer, ongeacht de duur van het gebruik; d. 15,- per 24 uur of gedeelte daar van indien de aula wordt ge bruikt voor het bewaren van stoffelijke overschotten, voor zo ver de bewaring niet geschiedt op last van het bevoegd gezag. Het bleek dat het enkele Raadsle den niet duidelijk was hoe de tarie- van in sommige gevallen berekend moesten worden. B. en W. zullen zich hierover bera den. Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. Daar de benoeming van de commis sie tot wering van schoolverzuim voor de laatste maal in 1964 plaats vond en deze benoeming elke drie jaar plaats dient te vinden moet er een nieuwe commissie worden aan gesteld. Aangezien de heer C. Goed geen kin deren meer heeft die onderwijs vol gen, is de heer P. Koopman bereid gevonden als lid van de commissie toe te treden. B. en W. vragen de Raad derhalve om voor de tijd van drie jaar en wel m.i.v. 1 januari 1967 in de com missie tot wering van schoolver zuim te benoemen de heren: J. M. Kager, R. Dekker, D. C. Broersma, O. Bootsma en P. Koopman. Hiermee stemde de Raad in. Ingevolge een artikel in de lager onderwijswet dient elk jaar voor 1 maart door de gemeenteraad het be drag te worden bepaald dat per leer ling beschikbaar wordt gesteld. B. en W. hadden becijferd dat dit be drag op 85,65 per leerling kwam, het aantal leerlingen der openbare scholen bedroeg in 1966 238 en de Er waren enkele nagekomen agenda punten. De Bank voor Ned. Gemeenten was bereid gevonden aan de gemeente een geldlening te verstrekken van SOO.ouO,-. Na een toelichting van de burge meester die erop wees dat men deze langlopende geldlening, gezien de precaire financiële positie, met bei de handen moest aangrijpen, nam oe Raad net voorstel aan. De Schoorlse kermis zal niet meer op ue terreinen van ue heren Deeinman en koos worden gehou den, maar er zat één kermis wor den genonaen op het parkeerter rein nat onlangs is aangelegd. Met de pachters en voornoemde heren is een accoord bereikt. De Raad stemde in met de sa menvoeging van deze twee ker missen tot één. De lagere school telt thans 136 leer lingen en als men 140 leerlingen heeft, kan een 5e leerkracht worden aangetrokken. Met de inspecteur is voor wat betreft uitbreiding van de lokalen overeenstemming bereikt. Voorlopig zal op de zolder van de school een lokaliteit worden gecre- eerd terwijl dit lokaal later, als de definitieve plannen zijn gerealiseerd als handenarbeidlokaal kan worden gebruikt. De aanbesteding van de Groeter kleuterschool is op 21 februari ge schied. De fa. Wildeboer uit SchoorI was de laagste inschrij ver met 80.685, Na ontvangst van de Rijksgoed keuring zal de bouw dorden ge gund. De heer De Leeuw stelde enkele vra gen over de huizen van de heren Koel en Selhorst. Zoals bekend zul len deze woningen worden gesloopt om de verkeerssituatie te verbeteren. Mevrouw De Boer vroeg wie de centrale verwarming in de school te Groet schoonmaakt, terwijl mevrouw v. d. Linden er op aandrong, de nieuwe kleuterschool te Groet toch vooral van een telefoonaansluiting te doen voorzien. Op een vraag van de heer Meijer antwoordde de burgemeester dat, als er suggesties komen, er wel weer een contactavond burgerij-gemeente zal kunnen worden belegd. Voor een uitverkochte zaal vertoon de Mr. A. L. Hustinx uit Roermond de fraaie kleurenfilm van de twee parels, Sumatra en Bali. Op het eerste eiland maakten wij kennis met de Bataks en hun gewoonten en zagen we de machtige natuur van de berglanden en het indrukwekken de Tobameer. De Minangkabauers met hun fraaie huizen en hun matra- archaat werden door de cineast uit voerig in hun kleurige tonelen weer gegeven. Met een bezoek aan Palem- bang werd de film van Sumatra be sloten. Op Bali maakten we kennis met de rijstbouw, die we van het be gin tot het einde konden volgen, van het uitzetten van de rijstplantjes tot en met het oogstfeest. De talloze tempels, waarvan het kunstzinnige getuigde van de smaak van de Baliërs, wekten de bewon dering van de aanwezigen. Op uit nodiging van een daar wonende Duitser genoot de heer Hustinx van VOOR BERGEN H. W. J. M. POOT en H. J. P. M. POOT Dorpsstraat 30, tel. 2423 en 2887 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 een echt Balinees middagmaal. Toen hij onthulde, wat twee van de ge rechten waren, waarvan hij de sa menstelling pas na het maal ver nam, ontstond er grote hilariteit. Mr. Hustinx was getuige van een groot lijken-verbrandingsfeest naar de gewoonte van de Hindoese bevol king met pracht en praal en vrolijk heid gevierd. Djanggar- en Leggongdansen, die tot de sierlijkste dansuitingen ter we reld behoren, besloten het roman tisch filmwerk. Als de zonsonder gang overgaat in de tropische nacht is het alsof wij in een sprookjes wereld hebben geleefd. De voorzitter, de heer B. Schuil riep dan ook een welgemeend tot ziens toe aan de spreker onder daverend applaus van de toehoorders. Ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van 'De Haan's Boek handel' hielden de heer en mevrouw De Haan vrijdagmiddag j.l. in 'Het Huis met de Pilaren' een druk be zochte receptie. Groot was de belangstelling bij de Bergenaren voor dit bijzondere ju bileum. Vele klanten, talrijke figu ren uit de onderwijskringen, zaken relaties, kennissen en vrienden, als mede het gemeentebestuur felici teerden de jubilaris, wat tot uitdruk king kwam in een overweldigende bloemenhulde en het aanbieden van talrijke geschenken. De tekenwedstrijd uitgeschreven voor de jeugd i.v.m. dit vijftig jarig bestaan en waarvoor een jury, be staande uit Nico Berkhout, Ad Wur- kum en P. J. Blauw 1072 inzendin gen verwerkten, waarvoor prijzen in de vorm van boekenbonnen waren beschikbaar gesteld, werden gewon nen door: Groep 1, 1ste prijs: Olfert Zwakman (7 jaar), tweede prijs: Ma- riette Verburg (6 jaar), derde prijs Randi Wolschrijn (6 jaar). Groet 2: eerste prijs Silvia Klever laan (9 jaar), tweede prijs Carla Henschen (10 jaar), derde prijs Hal- vor Sens (8 jaar). Groep 3: eerste prijs, Marion Mooy (12 jaar), tweede prijs Michel Ar nolds (11 jaar), derde prijs Roland Filarsky (13 jaar).

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1