MeekUad ff ff RAI FFEISENBA WK SCHOORL IS li! =J Bezoek aan Bergen aan zee verzekeren en vertrouwen GERRITSEN fffe Perzische tapijten KELTUM PLEET Doktersdiensten Bergen Beverwijk w w V V u wWwW DONDERDAG 2 MAART 1967 41c JAARGANG No. 9 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden SCHUIT-CONIJN Grand Hotel „Elisabeth" te Bergen Nh. Muziekonderwijs Van Brederodeschool Verzekeren, is een zaak van vertrouwen. Tussen u en ons. Er zijn zoveel mogelijkheden. Onze bank helpt u met raad en daad bij al uw verzekeringsproblemen. Samen met u gaan wij na wat voor uw probleem de gunstigste oplossing is. spaarbank en alle bankzaken Gratis huici-analyse Afwijzing verzoek om tegemoetkoming tot ƒ6.500,- Jaarvergadering Plattelandsvrouwen De zee aan het oog onttrokken door zandverstuiving Subsidie voor verkennersgroep Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten v.v. 'Berdos' Fanfarecorps 'De Vriendschap' - Schoorl concert-tamboer dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Het zij ons vergund u onderstaand aan te bieden een resumé van de be sprekingen met u, de Raadsleden van Bergen en andere belanghebbenden te Bergen aan Zee. Het heeft het bestuur van de VVV deugd gedaan, dat allen op zaterdag morgen, 18 februari 1967 in zo gro ten getale van hun belangstelling hebben blijk gegeven, reden waar om wij zelfs zouden willen spreken van een 'historische dag' voor Ber gen aan Zee. Tijdens de gemaakte rondwandeling bleek er voor menig Raadslid behoef te te bestaan aan nadere toelich ting. De verwaarloosde en desolate toe stand van het Parnassiapark en van de vijver aldaar; De wateroverlast aan de Kerk straat bij het parkeerterrein v. d. Wijckplein en eveneens aan de Julianalaan; De toestand van de strandafgan- gen in deze tijd van het jaar. Na de gehouden lunch mocht de voorzitter, de heer Rasch nog de aan dacht vragen voor de volgende pun ten. Luilakviering op het zgn. Rode Plein en de daarmede gepaard gaande baldadigheid; Bromfietsverbod op evengenoemd Plein en parkeersituatie bij ons VVV-kantoor; Toegezegde bouw van twee poli- tie-dienstwoningen te Bergen aan Zee, opdat wij volledig politie toezicht zouden kunnen krijgen. Tenslotte sprak het bestuur bij monde van Mr. F. Zeiler haar be zorgdheid uit over enkele aspec ten van het nieuwe plan voor Bergen aan Zee, welke wij hier laten volgen Op verzoek van het bestuur van de VVV Bergen aan Zee wil ik hier een samenvatting geven van de con clusies, waartoe het bestuur in overeenstemming met de onlangs gehouden huishoudelijk ledenverga dering is gekomen met betrekking tot de ontwerp-plannen voor Ber gen aan Zee. Ik spreek hier dus voor en namens het bestuur. In zijn nieuwjaarsrede zei de Burgemeester dat Bergen aan Zee was opgezet als elitebadplaats voor de happy few en dat daarin nu fun damenteel verandering was geko men. Deze mening behoeft aanvul ling en correctie. Al weten we niet precies wat in 1966 de stichters voor ogen heeft gestaan (er zijn wel aan wijzingen dat men een druk dag- bezoek wilde keren, zo was mevrouw Van Reenen-Völter gekant tegen de aanleg van een fietspad door de duinen) een feit is dat Bergen aan Zee in de twintiger jaren reeds een badplaats was voor iedereen zonder onderscheid. Er is wel een verande ring in de strandrecreatie opgetre den, maar die valt reeds vroeg, om streeks 1920-1925, in de tijd dat men 'de zon heeft leren ontdekken' en dat de strandrecreatie zich niet meer ging bepalen tot een korte duik in de zee gevolgd door het deftig ge kleed zitten in een strandstoel, doch dat men zwemmend en zonnebadend de gehele dag aan het strand bleef. De oprichting van de Stille-Strand vereniging is daar van een teken. Na de twintiger jaren is de strand recreatie fundamenteel niet meer veranderd en de wijzigingen betref fen alleen de intensiteit: het aantal bezoekers is groter, men komt van verder, en men maakt gebruik van andere vervoermiddelen. Nieuwe vormen van recreatie zijn er wel, zoals bermtoerisme, kamperen en verschillende vormen van stadsre- creatie om van happenings maar niet te spreken, doch die gaan voor het grootste deel aan Bergen aan Zee voorbij. Wat nu de nieuwe ontwerp-plannen betreft bestaat er bij de VVV en haar leden bezorgdheid en onge rustheid. Op de details van de plan nen ga ik hier niet in, daarvoor is het hier niet de plaats en daarom gaat het hier ook niet. De bezorgd heid en ongerustheid vinden name lijk hun oorzaak in algemene aspec ten, waarvan ik er drie noem. 1. De geheimzinnigheid die om deze plannen hangt. Die is intussen ook wel verklaar baar en verklaard, nu wel uit krantenberichten ten aanzien van het plan-Zandwijk, dat uit de zelfde bron komt, vernomen heb ben dat de ontwerpers erkennen dat de finaniering nog niet rond is. Er is blijkbaar nog geen on dernemer gevonden die het plan wil uitvoeren. Begrijpelijk, dat men dan voor alsnog wat terug houdend is. 2. Het fraaiste plan is niets zonder zjjn verwerkelijking. D.A. DROGISTERIJ Stationsstraat 11, tel. 2205 Plannetjes op zichzelf vullen geen kannetjes. Wij hebben bij het Middenterrein gezien hoe moeilijk het was het papieren plan tot realiteit te brengen en daar was de gemeen te nog wel zelf eigenaresse van het terrein, wat ze in dit nieuwe plan niet is. Op het Middenter rein kon de gemeente voorwaar den stellen en desondanks heeft ze daar allerlei concessies moeten doen aan de bouwondernemer, die zeide zonder die consessies zijn werk niet rendabel te kunnen maken. Zo moest dan allereerst het flatgebouw worden gezet, in omvang en hoogte sterk afwij kend van het oorspronkelijke uit breidingsplan en pas op het uit einde van de door de gemeente gestelde termijn kwam met veel pijn en moeite de bebouwing van het middenterrein zelf klaar, waarbij men andermaal moest af wijken van de plannen, zelfs van de plannen zoals die voor de be langhebbenden ter visie hebben gelegen. Kan men ons nu de ga rantie geven dat de exploitant van het nieuwe plan, als die zich t.z.t. zal opdoen, niet allereerst de 'krenten uit het deeg haalt' door de voor hem meest lucratie ve gedeelten van het plan tot uit voering te brengen dat zullen dan wel weer de torenflats zijn om daarna de recreatieve voor zieningen als zwembaden e.d. te laten liggen? Zal de gemeente kunnen dwingen tot uitvoering van het gehele plan binnen een afzienbare termijn? 3. Aan elk deelplan moet de eis worden gesteld dat het 't reeds bestaande niet remt in zijn uiter lijk aanzien en ontwikkeling, zo wel esthetisch als economisch. De bestaande beschouwing mag geen belemmering ondervinden doordat tussen hen en de zee al lerlei' torenbouwsels worden opge richt, noch mag de uitbreiding of ontwikkeling van het bestaande worden geremd door het bestaan van het nieuwe plan. Het moet niet zo worden, dat de bestaande eigenaren en ondernemers in hun activiteit worden geremd en dat alles aan één nieuwe ondernemer wordt voorbehouden. Wederom DONDERDAG 2, VRIJDAG 3, ZATERDAG 4 EN ZONDAG 5 MAART 1967 (voormalig Oranje Hotel) 11 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds EXCLUSIEVE EXPOSITIE origineel handgeknoopte exemplaren voorzien van het welbekende 'FARAH' GARANTIE-CERTIFICAAT deze zeer exclusieve keurcollectie omvat vele, zo moeilijk verkrijg bare oudere stukken, zowel als mooie nieuwe exemplaren, o.a. KESHAN, MIR, KLARDASHT, GHOM met natuurzijde, AFGHAN BIDJAR, MASHAD, BAHKTIARI, MISHGIN, AFSHAR, BELOUDJ etc. Zoals gewoonlijk, nodigen wij U ook deze keer uit dit zeer inte ressante handknoopwerk der Perzische provinciën en steden geheel vrijblijvend te bezichtigen. Ook tafelkleden en tassen aanwezig. IMPORTHUIS „FARAH" - AMSTERDAM (Ermia Drabbe) Tel. (020) 16 17 76 Dit zijn de punten waarop bij ons beduchtheid bestaat en waarover het bestuur gaarne met het gemeentebe stuur en de raad van gedachten zal willen wisselen, wanneer het door de Burgemeester in 't uitzicht ge stelde nadere overleg plaats vindt. Dat Bergen aan Zee groeien en zich ontwikkelen moet, is ook voor de VVV een vaststaand iets. Wij zijn dus voorstanders van plannen die deze groei en ontwikkeling mogelijk ma ken en wij verlangen slechts dat zij tegemoet komen aan de verlangens die wij hierboven aanduiden: open heid, zekerheid van harmonische uit voering en waarborg en voor onge stoorde ontwikkeling van het be staande. Wij hopen dat de nieuwe plannen zoals die uiteindelijk zul len worden vastgesteld, aan die ver langens kunnen tegemoetkomen en gaarne zal het bestuur van de VVV daaraan dan medewerking verlenen. Bij dat alles zal het karakter van de badplaats in het oog moeten wor den gehouden. Dat is het woord is ten onrechte in discrediet geraakt een familiebadplaats, dat wil zeggen een gezinsbadplaats; een oord waar diegenen die met hun gehele gezin vakantie houden, een voor hun be hoeften passend verblijf vinden. De bereikbaarheid van de grote steden maakt onze streek juist geschikt voor een vorm van vakantieverblijf, waarbij het gezin voor langere tijd aan zee vertoeft en waarbij de kost winner die niet de gehele tijd vrij De zaak met de betere merken w.o. LANC6ME - Dr. DE HOOG AIJER - ORLANE etc. kan nemen, als zomerforens naar zijn werk op en neer reist. Dat wil zeg gen dat wij de andere toeristen zoals congressen en groepsreizen willen afwijzen; integendeel, de VVV wil ook dit verkeer stimuleren, maar het mag niet ten koste gaan van het ge- zinsbelang, waarvoor onze kuststreek de aangewezen plaats is, al is het een bekend feit dat gezinnen niet de meest winstgevende gasten zijn; kin deren verteren nu eenmaal niet veel; doch wij hebben hier een taak te vervullen. En tenslotte dit: wij hebben vandaag vele wensen geuit, en de vervulling daarvoor kost geld, dat is helaas niet te vermijden. Maar wij vragen de gemeente niet allereerst om geld. Wij vragen vooreerst belangstelling, en wij zijn verheugd dat die belang stelling is gebleken, door de grote opkomst van vandaag. Tenslotte en bovenal vragen wij liefde voor on ze badplaats. Dat is een wat geladen woord, maar ik gebruik het hier met opzet; want zonder liefde voor dit werk was onze badplaats niet ge sticht, en daar zonder kan zij even min in stand blijven. Toen na de oorlog, als gevolg van de verwoes tingen, het uitsterven van de oude generatie der Van Reenen's en het vertrek van de jonge generatie al is later weer een telg op het oude nest teruggekeerd Bergen aan Zee' tot wees werd, heeft de gemeen te de toeziende voogdij op zich ge nomen. Wie zulk een taak aanvaardt weet dat hij grote verplichtingen op zich neemt. Het is dan niet voldoen de om de pupil materiaal te verzor gen, er zal belangstelling en liefde nodig zijn. In het komende overleg zal het bestuur van de VVV daar aan medewerken door tezamen met het gemeentebestuur voor het wel zijn van Bergen aan Zee te waken, kritisch maar liefdevol, aldus de rede van de heer M. F. Zeiler. Wij nemen hierbij alsnog de vrij heid een punt aan te snijden, dat ons allen en waarschijnlijk ook U, na aan het hart zal liggen: Mogelijk is er een kleine plaats aan de boule vard te vinden, vanwaar invaliden enige tijd rustig van een uitzicht over de zee zouden kunnen genie ten. Naar aanleiding van een desbetref fende opmerking uwerzijds zullen wij onze leden verzoeken erop te willen toezien, dat het eigen erf proper wordt gehouden. Het hoofd van de openbare lagere Van Brederodeschool verzoekt B. en W. een extra-crediet van 331,40 beschikbaar te willen stellen voor heU aanschaffen van een zogenaamd Orff-instrumentarium ten behoeve van het muziekonderwijs aan de school. Deze nieuwe vorm van motorische beleving van de muziek door ritmi sche en melodische activiteit acht het schoolhoofd zeer belangrijk voor het muziekonderwij s. Ondanks de zakelijke opmerking van de heer A. Ploeger (PvdA) die het college B. en W. in overweging gaf maar een aantal van die Arff-instru menten gelijk aan te kopen, indien' blijkt dat meerdere scholen hiervan gebruik wensen te maken en dit waarschijnlijk voordeliger is, werd besloten tot aanschaf van een in strument voor de Van Brederode School. 66-29 De heer A. C. Dekker wonende te Limmen heeft de gemeente verzocht hem een tegemoetkoming te verle nen tot een bedrag van 6.500,in de financiële gevolgen welke voor hem zijn verbonden aan de ontrui ming' van een gedeelte grond aan de Notweg, waarop hij een automobiel bedrijf exploiteert. Dit verzoek houdt verband met het raadsbesluit tot het aangaan van 'n overeenkomst met de heer A. Nieuw- land te Heiloo, gebruik van een ge deelte van de door de gemeente in 1964 aangekochte van de heer Mr. H. D. A. van Reenen aangekochte grond langs de Notweg. De overeenkomst met de hr. Nieuw- land houdt onder meer in, dat deze zich verplicht tot dadelijke be ëindiging door een derde van diens gebruik van de op zijn grondge- deelte staande schuren met bijbe horende erf, voor reparatie en stal ling van auto's onder gelijktijdige staking van dat bedrijf, alsmede tot dadelijke verwijdering van de schuren enz. Hiertegenover heeft de gemeente zich gebonden aan de heer Nieuw- land na nakoming van zijn genoem de verplichtingen een vergoeding van 21.000,- te betalen. Het college B. en W. is van mening dat de gemeente in geen enkel op zicht verplicht is tot een financiële tegemoetkoming rechtstreeks aan de heer Dekker. Het afwijzend voorstel werd niette genstaande een warm pleidooi van de heer Smit (BP) die pleitte voor een tegemoetkoming voor de heer Dekker, door de raad aangenomen. De Ned. Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Bergen hield haar jaar vergadering in zaal Nieuwendijk aan de Dorpsstraat. De presidente, mevrouw J. Grootes- Stammes opende de vergadering en verheugde zich over de grote op komst. Zij gaf daarna het woord aan de secretaresse, mevrouw D. M. Gorter-De Boer, die in haar verslag een reeks culturele activiteiten op somde, die de afdeling van 134 leden het afgelopen jaar met succes heeft georganiseerd. Uit het gespecificeerde verslag van de penningmeesteresse bleek dat aan inkomsten een bedrag van ƒ1.838,34 is binnengekomen en uitgegeven is 1.821,12 zodat er een saldo blijft van 17,12. Tot kascontrolecommissielid werd benoemd, mevrouw Zee. Het aftre dend bestuurslid mevrouw J. Smit- Korver (herkiesbaar), werd met al gemene stemmen herkozen. Tijdens de rondvraag werd op aandrang van één der leden, besloten een ac tie te gaan voeren, voor het werven van jonge leden. Na de pauze zong Bergens Brand weermannenkoor onder sublieme lei ding van mevrouw Corry Moree-Dol. m.m.v. de voordrachtskunstenares M. Hauber, die een prettige vrolijke sfeer schiepen, dat bij de Platte landsvrouwen erg in de smaak viel. Aan het einde dankte de presidente dirigente en soliste voor de leuke avond, die ze vergezeld liet gaan met het overhandigen van bloemen. In de loop der jaren is de hoogte van de duinenrij gelegen tussen de C. F. Zeilerboulevard en het strand en wel het gedeelte van het Van der Wijckplein af, tot de Patijnweg aanzienlijk gestegen. Als gevolg het uitzicht op zee, vanaf de bou evard, vrijwel verdwe nen en neemt de hinder door het stuifzand, dat bij harde wind op het trottoir en de weg terecht komt, hand over hand toe. Het college van B. en W. acht het noodzakelijk deze duinenrij af te zanden en hebben inmiddels de ver eiste vergunning aangevraagd. Kos ten 4800,-. Met algemene stemmen besloot de raad tot zandafgraving. De groepsleider van de r.k. verken nersgroep St. Lambertus, heeft zich tot B. en W. gewend met het ver zoek te willen bevorderen, dat er een extra subsidie wordt verleend ter bestrijding van de kosten van het voorgenomen zomerkamp, dat even tueel dit jaar in Frankrijk zal wor den gehouden. Teneinde enigermatie met de huidi ge tijd mee te gaan, ligt het n.l. in het voornemen eenmaal in de drie jaar een extra interessante activi teit te houden met een leerzame in stelling en wel in de vorm van een buitenlands kamp. Hoewel in de afgelopen twee jaar terzake reeds een bedrag werd ge reserveerd van ƒ600,bedraagt het geraamde nadelige saldo toch nog 1235,—. Hierbij is reeds rekening gehouden met een bijdrage in de kosten door elk der leden 50,terwijl de lei ders, die hun gehele vakantie voor dit doel opofferen, elk 25- zullen betalen. Aangezien het college van B. en W. van oordeel is dat een verantwoor de vrijetijdsbesteding voor de jeugd van overheidswege zoveel mogelijk gestimuleerd dient te worden, stel le zij voor een extra subsidie te ver lenen van 500, Na langdurige besprekingen van de raadsleden een uitgebreid verslag hierover verschijnt in het volgende nummer werd het voorstel van het college B. en W. een extra sub sidie te verlenen aan de verkenners- grop met 8 tegen 7 stemmen door de raad afgewezen. Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. VRIJDAG 3 MAART Openbare Klaverjasdrive van de tafeltennisver. 'Duintreffers', in café P. Slijkerman. Aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 4 MAART Klaverjassen bij Nic. Jonk te Schoorldam, aanvang 8 uur. VOOR BERGEN J. M. P. LUGTEN en F. HOUDé Hoflaan 6, tela 2700 en 3895 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek Uitslagen zondag 26 februari GVO 1-Berdos 1 2-1 Berdos 3-Duinranders 3 5-1 Berdos 4-Alkm. Boys 8 3-2 SSV 2-Berdos 5 3-0 Go Ahead 5-Berdos 6 4-1 Berdos 7-Vrone 4 0-3 Jeugd: Zaanse Boys-Berdos 3-2 Asp.: Hollandia T b-Berdos b 5-0 Berdos c-RKAFC k 2-1 Programma zaterdag 4 en zondag 5 maart 4 maart Asp.:Berdos b-RKAFC, 4.15 uur, a Alkm. Boys j-Berdos c, 3 uur 5 maart Jeugd: Purmersteyn-Berdos, 12 uur Flamingo's 2-Berdos 3, 2.30 uur KSV 3-Berdos 5, aanvang 12 uur Berdos 6-Foresters 5, 12 uur, a-terr. Berdos 7-KSV 4, 2.30 uur, a-terrein Jun.Berdos 1-Zeevogels 1, 2.30 uur b-terrein HSV 5-Berdos 2, aanvang 11 uur Berdos 3- Alkm. Boys 6 aanvang 12 uur, b-terrein Asp.: Limmen a-Berdos a, 12 uur zoekt contact met een of iemand die daarvoor opgeleid wil worden. Aanmelden op de repetitie-avond (donderdagsavonds in het Verenigingsgebouw te Catrijp) of bij Jo de Leeuw, telefoon (02209) 525

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1