JUNl vakantiemaand 0 Veroordelen is niet moeilijk TWEEDE BLAD DONDERDAG 16 MAART 1967 Gymnastiek-vereniging 'Olympia' veertig jaar Veel belangstelling voor vlekkeloze uitvoering Goed voor de huid het gehele jaar door Dorpsfilm Voor Babyl&tJ Zakennieuws Een JUNI-vakantie biedt vele voordelen. Niet iedereen is vrij om dan met vakantie te gaan Maar "als 't effe kan" Profiteer er van! De dagen 'lengen'. De zon wint aan kracht. Vakantieplannen worden gemaakt, vakantieproblemen dienen zich aan. LAAT DAAR EENS EEN BOEK VAN MAKEN Wel schuim maar minder calorieën Vergaande automatisering in het Postgiro-bedrijf DE DUINSTREEK «usw» Op 26 oktober 1926 kwamen een vijftal Schoorlaars onder leiding van de heer K. P. Zuurbier bjj- een om te komen tot de oprich ting van een gymnastiekvereni ging. Men vond toen dat Schoorl gebrek aan een dergelijke vere niging had en al spoedig kon on der leiding van de heer Van Zoo- nen uit Alkmaar worden begon nen met de eerste lessen. En nu, in het jaar 1967 telt de ver eniging zo'n 175 leden en bestaat of, liever bestond vorig jaar 40 jaar. Dit feit is toen in intieme kring ge vierd maar zaterdagavond stond de uitvoering die de vereniging voor 'n overvolle zaal van 'De Rustende Ja ger' gaf wel in het teken van het jubileum. Afgevaardigden van zus terverenigingen en van Hollands Noorderkwartier en talrijke ouders gaven blijk van hun belangstelling toen na de Olympische hymne voor zitter Leysen het woord nam. Door interne moeilijkheden was er vorig jaar geen uitvoering geweest maar nu hebben wij, aldus de heer Leysen twee mensen gevonden die bereid bleken hun schouders onder het hoofdstuk training te zetten. Verder bracht de voorzitter dank aan mej. Butter, die bijna twee jaar haar beste krachten aan de vereni ging heeft gegeven. Vervolgens werden mevrouw Breen- Boekel en de heer S. de Leeuw op het podium geroepen. Zij werden onderscheiden voor hun langdurige staat van dienst bij de vereniging. Mevrouw Breen was 25 jaar lid van de vereniging waarvan vele jaren be stuurslid en de heer De Leeuw had door zijn stimulering voor het vor men van een afdeling heren samen met enkele anderen voor 'Olympia' baanbrekend werd verricht, hetgeen een stimulans heeft gevormd voor anderen. Beiden kregen een insigne opgespeld dat het verbond beschikbaar had gesteld, overigens een eerbetoon van minuscule omvang voor een derge lijke staat van dienst. De hr. Leysen had eigenlijk best een vergrootglas kunnen gebruiken toen hij de on derscheidingen opspelde. Maar wie zich hieraan stoort is een kniesoor en het valt ook buiten de compe tentie van uw scribent. Vervolgens werd onder leiding van mevrouw De Graaf- v. d. Oord en de heer B. van Twuyver in een vlot tempo het 17 punten tellende pro gramma afgewerkt. Zoals gewoon lijk veroverden de kleuters aller har ten door hun onbevangen manier van optreden tijdens hun touwring en bankoefeningen. Een van de he ren van dit gezelschap gaf op luider toon te kennen dat hij nodig naar een zekere plaats moest. Toen hij weer op de planken was terugge keerd zei hij: 'Hé, hé, daar was ik weer. Zie je me mam?' Uiteraard veroorzaakte dit de nodi ge hilariteit bij de belangstellende toeschouwers. Ook uit de rest van het programma bleek dat men duchtig voor deze avond had geoefend, op een enkel schoonheidsfoutje na, werden de ver schillende oefeningen feilloos uit gevoerd. Enkele hoogtepunten leken ons wel de leuke volksdansjes door de meisjes en de oefeningen van de meisjes op de evenwichtsbalk en de oefeningen van de dames en heren. Een van deze laatste groep ging der mate enthousiast te werk dat even gevreesd werd voor een in de nok van het toneel opgehangen lamp, zo hoog wist de betreffende heer zich boven dit aardse tranendal te ver heffen. In de pauze was er weer de gebrui kelijke verloting waarvoor weer fraaie prijzen beschikbaar waren gesteld. Na afloop werden nog enkele mede werkers in het zonnetje gezet. De trainster en trainer kregen naast een envelop met inhoud en een heer lijke fruitmand, terwijl ook nog en kele anderen voor hun werk voor de vereniging werden beloond. De entre-acte muziek werd door drummer en pianist van het Broad- way-kwartet uitgevoerd, welk en semble ook de dansmuziek voor haar rekening nam tijdens het bal. Men bleef nog geruime tijd gezellig bij een. De heer Alf. Leysen jr. schrijft niet alleen bij tijd en'wijle voortreffelijke artikelen in ons blad maar hij is ook een hartstochtelijk filmer. Dit bleek wel tijdens de uitvoering van 'Olym pia' toen hij ettelijke meters op de turners 'verschoot'. Het is de bedoeling van de heer Leysen jr., het gehele jaar 1967 op het celluloid vast te leggen voor wat betreft gebeurtenissen die Schoorl dit jaar bezighoudt. Hij maakt op namen van verschillende uitvoerin gen van plaatselijke verenigingen, is met zijn camera aanwezig bij de evenementen die de Oranjevereni ging en de drumband organiseren hij filmt zaken die gaan verdwijnen en specifieke oudere dorpsbewoners. De laatsten worden door hem ge ïnterviewd en hij legt het gesproke ne op de band vast. In 1968 zal hij deze dorpsfilm voor belangstellenden vertonen en we ho pen u dan op de hoogte te brengen van datgene wat het jaar daarvoor in Schoorl gebeurde en dat door de heer Leysen voor het nageslacht is bewaard. Dit lijkt een wat overtrok ken uitdrukking, maar het is toch leuk dat men over een vijftig jaar kan zien hoe Schoorl er in die dagen uitzag, welke aktiviteiten de ver enigingen hadden en wat de ge meenteraad besprak en wie er toen in dit College zitting hadden. Want ook een Raadsvergadering zal door de heer Leysen worden gefilmd. Deze film wordt dus door en voor de mensen gemaakt. Uiteraard kan de maker de kosten niet zelf dragen maar iedere vereniging of instelling in Schoorl draagt zijn gedeelte tot de realisering van de film bij. Wie hiervoor belangstelling heeft, hij stelle zich in verbinding met de heer Alf. Leysen jr. POEDER- CREME - OLIE - ZEEP Er zijn momenteel veel Schoorlse zakenlieden bezig hun bedrijven voor het komende seizoen in gereedheid te brengen. Door het steeds toene mende bezoek aan onze gemeente is men als zakenman wel genoodzaakt met zijn tijd mee te gaan en zijn be drijf indien nodig, te vergroten. Een van de mensen die dit begreep is de heer J. Beeldman, de eigenaar van het café 'De Viersprong'. Onder grote belangstelling ,er waren een 200 aanwezigen, heeft de heer Beeldman vorige donderdag zijn ver grote bedrijf heropend. Er is een gedeelte bij de zaak gebouwd, waar door de capaciteit van het bedrijf aanzienlijk is toegenomen. Met het terrein meegerekend, kunnen nu 'n 250 mensen een plaats vinden in het bedrijf van de heer Beeldman. Zo als gezegd was er voor de opening veel belangstelling. 50 bloemstukken en acht fruitmanden waren naast de talrijke aanwezigen het bewijs. Burgemeester Bergh en de heer J. de Leeuw voerden het woord en wensten de ondernemende zaken man veel succes toe. Het werk werd uitgevoerd door de fa. Wildeboer als hoofdaannemer en de heren Kroon, elektra en De Leeuw schilderwerk als onder aannemers. I De Pettemer firma Bregman ver zorgde de fraaie vloerbedekking. Schoorlse schaakclub en familie van de heer Beeldman elk een fraai schilderij aanboden. Meer zakennieuws kwam de af gelopen week uit Groet, waar de heer C. Druyven onder grote be langstelling zijn winkel in brom fietsen, rywielen en aanverwante artikelen opende aan de Meeu wenlaan 1. Uit zijn hobby voor het rijwielvak groeide de wetenschap van de jonge zakenman dat in dit bedrijf wellicht een boterham zou zitten. Hij volgde de nodige cursussen en behaalde de in ons bureaucratische landje beno digde diploma's Hij verkreeg het of- fical dealerschap van de Batavus- fabrieken in Heerenveen. De heer Druyven liet naast zijn wo ning een winkel en werkplaats bou wen en is in staat alle voorkomende reparaties aan rijwielen en brom fietsen uit te voeren. En uiteraard houdt hij zich ook graag aanbevolen als u een al dan niet gemotoriseer de tweewieler nodig heeft. Voor reparaties en het doormeten van het elektrische circuit van een brommer staan de heer Druyven de modernste aparaten ter beschikking. Hij hoopt nog eens toestemming te krijgen zijn winkel op een meer in het oog lopende plaats te kunnen situeren maar zal wel door het plaatsen van borden aandacht op zijn bedrijf vestigen. Het is nog een bescheiden begin, maar uiteindelijk zijn ook de oprich ters van de bekende gloeilampenfa briek in het zuiden des lands op een dergelijke manier begonnen. En u weet zelf wat hieruit is gegroeid. "Wij wensen de ondernemende heer Druyven veel succes toe. Rest te vermelden dat de Over enkele van deze problemen die een ieder raken, hebben wjj een vraaggesprek gehad met de heer J. Swart, sedert 1958 direk- teru van de Stichting Rekreatie, landeljjk contactcentrum voor openlucht recreatie, vakantiebe steding en natuurbehoud, te Den Haag. Eén juli knalt onhoorbaar het start schot. Dan begint de Grote Trek naar de vakantieoorden. De bouw vakkers voorop, in hun stroom het personeel der aanverwante bedrijven meezuigend. Miljoenen gaan die za terdag op pad, want de kinderen hoe ven tot 12 augustus niet meer naar school. Van 1 juli tot 12 augustus hebben vakantiegangers bezit van de voor hen bestemde oorden genomen. Het is overal dan vol. Meer dan vol. Hoeveel mensen zijn er nu glo baal die niet op die vakantiepe riode zijn aangewezen en wat kunnen die het beste doen Globaal geteld, is een kwart van de Nederlanders niet gebonden aan de schoolvakanties en dergelijke. Die pak-weg drie miljoen kunnen dus vrij kiezen wanneer ze met vakantie gaan. Zij kunnen van hun vakantie die ontdekkingstocht maken, die een vakantie kan zijn. De gastheren heb ben in juni tijd voor hun gasten. Het is niet zo druk op de wegen. Je vindt gemakkelijker logies en het is in het voorseizoen vaak nog goed koper ook. Bovendien: er is meer kans op zon, die in juni het langst schijnt! Steeds meer vrije-keus-va- kantiegangers leren juni als DE va kantiemaand kennen. Men blijkt de juni-maand werkelijk te ontdekken. Eigenlijk zou ik het zo moeten zeg gen: men ontdekt dat men het zelf in die maand beter heeft. Meer ruimte in een frissere natuur, een grotere veiligheid in het ver keer en heel dikwijls goedkoper uit. Dat spreekt de mensen meer en meer aan. Nu de schoolvakanties naar begin juli zjjn verschoven begint half augustus het naseizoen al. Liggen daar nog mogelijkheden Vorig vakantiesezioen is dit voor het eerst heel duidelijk merkbaar ge weest. En dit jaar verwachten wij het in nog sterkere mate. Aan de kust minder sterk dan in het binnenland, omdat in onze badplaat sen veel buitenlanders komen. Dat zijn dan voornamelijk Duitsers uit het gebied van Nordrhein-Westfalen. Die komen dit jaar hierheen in de periode van 27 juli tot 6 september. Maar als onze kinderen weer op school zitten is op heel veel plaatsen de juni-rust weergekeerd. Achter in augustus en vooral in september is het weer ook heel vaak bijzonder DOOR TO DORSSEN- VAN LOO HOOFDSTUK 4 In Hogendijk bekeek men iedere nieuwkomer een poosje arg wanend. Daar was overigens niet al te vaak gelegenheid voor, want de nieuwe ingezetenen werden doorgaans uitsluitend ge vormd door een postdirecteur, een veldwachter of een dienst bode. Of een chauffeur, die Bertelsen in dienst genomen had. Daar Hogendijk praktisch geen industrie had en evenmin het vreemdelingenverkeer aanmoedigde, was de bevolkingsaanwas betrekkelijk gering en het verloop eveneens. Vandaar, dat iede re nieuweling de eerste tijd in een glazen huisje woonde, want iedereen lette op zijn of haar doen en laten. Max Ellegers was op 24-jarige leeftijd reeds een goed vakman. Als jongen van 14 jaar in een carrosseriefabriek gekomen, had hij terstond zijn ogen en oren wijd open. Omdat hij gewillig en leergierig was, hield zijn inloop-periode als duvelstoejager spoediger op als normaal met dergelijke jongens. Binnen twee jaar kon hij alle machines bedienen, kon een vijfduimer zonder één keer te missen in hard eikehout slaan en een plank iepen over de lengte met de hand doormidden zagen zonder meer dan één of twee milimeter verloop. Op zijn 17e jaar was hij halfwas en op zijn twintigste verdiende hij het volle loon, kon zelfstan dig een segment van een autobuswand in elkaar zetten, een com plete vloer bouwen en een cabine schrijven. Hij keek toe, hoe de smid mallen maakte voor de buigplaten en leerde in één week feilloos klinken. Op 22-jarige leeftijd was hij volslagen vakman met veel extraatjes door overwerk. Toen er een huisje beschik baar was, trouwde hij met een klein knap dikkertje, die hem binnen een jaar een zoon schonk. Terwijl ze in verwachting was, verhuisde het echtpaar met zoon Jan naar Hogendijk en betrok het huisje aan de Nieuweweg, tussen rentenierende boe ren en stillevende rijk geworden middenstanders. Max Ellegers was in menig opzicht een gemakkelijk mens. Het kon hem niet schelen enkele uren over te werken, als de baas dit noodzakelijk vond. Aanvankelijk had hij er niets voor gevoeld bij zijn baas, waar hij nu zeven jaar werkte, weg te gaan, maar de vrij belangrijke loonsverhoging alsmede het mooie nieuwe huis in een goede buurt had de doorslag gegeven. Alsmede het feit, dat het hier een nieuw bedrijf betrof, waar hij zo ongeveer de leiding zou hebben. Na drie maanden wist Frans Sornee, dat hij met Max een goede keus had gedaan. De eerste carrosserie was al afgebouwd. Met een paar dagen waren de schilders klaar en kon de wagen afgeleverd worden. Intussen was Max al bezig aan de volgende. Al was Frans tevreden, er waren ook strubbelingen geweest. Om te beginnen rookte de nieuwe knecht in zijn werk, waarop Frans aanmerkingen maakte. Omdat het brandgevaarlijk was. Waarop Max antwoordde: 'Dat had u me moeten vertellen, voor ik hier in betrekking kwam. Enfin, er is nog niets overboord. Mijn vorige huis staat nog leeg en ik kan zo weer bij mijn oude baas terugkomen. Bedankt voor de moeite, meneer Sornee. Met een paar dagen is uw huis weer leeg.' Tot Frans' grote verbazing wilde Max Ellegers er meteen mee ophouden. In alle ernst. Wat was dat voor een ouderwets be drijf hier, waar je niet eens mocht roken? En brandgevaar? Kom nu, meneer Sornee. Moet u over een maand eens komen kijken, als de smid gaat lassen. Dus Max mocht roken. Max mocht nog veel meer. Omdat hij vaak om half zes en soms nog later naar huis ging, zei Frans er ook niets van als hij 's morgens om kwart over 7 kwam aanfietsen. En Max maakte ook wel eens een praatje onder werktijd, waar Frans geen aanmerking op maakte. Alles tot grote bewondering van de andere knechts. Wat niemand ook voor mogelijkheid had gehouden, bewerk stelligde Max. Toen hij na een maand behoorlijk geïnstalleerd was, nodigde hij, mede namens zijn vrouw, de baas en zijn vrouw uit om een avondje te komen buurten. Op het moment, dat Max zijn baas inviteerde, stond Mientje juist beneden met de koffie voor de baas, de meesterknecht en Max. En voor Frans vriendelijk had kunnen bedanken, zei Mientje reeds: 'Dat is erg vriendelijk van u en uw vrouw, meneer Ellegers. We zullen uw uitnodiging graag aannemen. En vrijdagavond komt heel goed uit. Om half acht zijn we er wel.' Frans had zich ingehouden terwille van de andere arbeiders, maar om twaalf uur ging hij woedend tekeer tegen zijn vrouw en zei, dat ze voortaan in dergelijke gevallen de beslissing aan hem moest overlaten. Waarop Mientje beslist niet op haar mondje gevallen reageerde met: 'Als het je niet zint, blijf jij maar thuis. Vermaak je dan maar met die snertboeken van je, maar ik ben vrijdagavond bij de Ellegers op de Nieuweweg.' Natuurlijk ging hij mee. Stel je voor, Mientje alleen te laten gaan! Maar het dorp zou er wel wat van te zeggen hebben, want welke baas ging, met zijn vrouw nog wel, een avondje op visite bij één van zijn arbeiders? Ze zouden minstens denken, dat hij rooie ideeën had gekregen. Waar bleef zodende het standsver schil? De avond viel ontzettend mee. Ria Ellegers was een hartelijk, vriendelijk vrouwtje, dat er slag van had haar gasten bezig te houden. Waren Max en zijn baas al spoedig in gesprek over de carrosseriebouw, Mientje moest de één-jarige Jan bewonderen in zijn bedje en de rest van het huis bekijken. Mientje vond Ria aardig, omdat ze geduldig luisterde naar haar verhalen. Bij het naar huis gaan wist ze: ik ga eens vaker in mijn eentje naar Ria. Om zijn gezicht enigszins tegenover het dorp en de andere arbeiders te redden, benoemde Frans zijn carrosseriebouwer te vens tot bedrijfsleider. 'Als ik er niet ben, fungeer jij hier als de baas, begrepen?' En Max had het misschien beter begrepen als de baas wel ver moedde. Daarna waren de verhoudingen wat meer gelijk, zodat Frans op zijn beurt Max en Ria uitnodigde een avondje te ko men. Die ook gezellig verliep. En Mientje fietste overdag nog wel eens naar de Nieuweweg om een praatje te maken met Ria Ellegers, bij wie ze altijd een willig oor had voor wat ze kwijt wilde. Vijf maanden werkte Max Ellegers in Hogendijk, toen zijn vrouw, in allerijl met de nieuwe ziekenwagen van Bertelsen naar het Gasthuis in de stad gebracht, in het kraambed stierf. Hetzelfde dorp, dat de komst van de brede Max Ellegers en zijn mollige, kleine vrouw met hun baby met argusogen had be keken, putte zich nu uit in deelneming. De buurvrouw, een vroegere boerin, kwam overlopen om de volkomen door verdriet overweldigde man zoveel mogelijk bij te staan. Mientje reed naar de Nieuweweg om te kijken of ze ergens mee kon helpen en probeerde de man te troosten. Frans drukte zijn hand en sprak woorden van deelneming. De buren maakten alles voor de begrafenis in orde en zorgden er tevens voor dat vader en zoon niets te kort kwamen. Het halve dorp liep uit, toen de stoet door de straten reed naar het kerkhof. Het medeleven was zo groot, dat het de aan vankelijk radeloze man veel steun en troost gaf. De hartelijke buurvrouw wist voor tijdelijk een huishoudster voor Max Ellegers te krijgen, die ook voor de kleine Jan zou zorgen. Te zijner tijd, als het leed wat gestild was, moest Elle gers dan zelf maar beslissen, wat hij wilde. Enfin, hij was nog jong en zou misschien wel eens hertrouwen. Zo'n hummel van een jongen had een moeder nodig. Op gezette tijden reed ook Mien Sornee naar de Nieuweweg. Met de tijdelijke huishoudster had ze al kennis gemaakt; beide vrouwen bekeken elkander in eerste instantie wat argwanend, maar omdat Mientje in haar hart een vriendelijke vrouw was, kon ook dit tweetal al spoedig goed met elkaar overweg. Mientje speelde met de kleine Jan, dronk koffie met de huishoudster en fietste weer tijdig terug naar huis, want Frans moest pre cies om kwart over twaalf eten. Als ze niet klaar was, ging hij te keer, wist ze. Zo gingen er twee jaren voorbij. De tijdelijke huishoudster werd permanent als zodanig benoemd, omdat Max toch geen andere oplossing wist. Sinds de dood van zijn vrouw werd hij weieens uitgenodigd een avondje bij Frans en Mientje te ko men voor een kop koffie of een babbeltje. Van lieverlee werd Max Ellegers een soort huisvriend, daar naar believen kon in- en uitlopen. Frans wist zijn bewaamheden uit te buiten, want na de eerste afleveringen kwamen er meer bestellingen voor autobussen en hij moest er personeel bij nemen. De wagenma kerij werd steeds minder belangrijker, zodat Frans besloot de tussenmuur te laten wegbreken/opdat de nieuwe loods met de oude werkplaats één geheel zou vormen. LOSSE TIJDSCHRIFTEN C. Mul, gedipl. boekbinder - Heereweg 14 - Schoorl Ook voor reparatie oude boeken mooi en standvastig. Mensen die in deze periode nog nooit met vakantie zijn geweest, weten niet wat ze mis sen. De zomer is op z'n hoogtepunt, overal bloeien bloemen. Vruchten hangen te rijpen.alleen: de da gen zijn wat korter. Is er een kans op dat dit jaar in ons land de zomertijd wordt in gevoerd! Helaas: neen. Het is trouwens niet meer zo als vroeger, toen elk land daartoe op z'n eigen houtje kon besluiten. We moeten nu Europees denken. Alle west-Europese landen moeten ge zamenlijk besluiten: dan-en-dan zo mertijd! Collectief. Nu het toerisme in de economie van zo veel landen een steeds belangrijker rol gaat spe len, moet het er een keer van komen. In ons land zijn alle belangrijke in stellingen op toeristisch gebied er voor. Nu moet onze regering het zó belangrijk vinden, dat ze er in de Raad van Europa voor wil vechten. Ja, er zitten heel wat voordelen aan het vervroegen van de klok. Je vergroot het aantal zonne-uren. Dat is verrukkelijk. Dit jaar hebben de bezoekers van Italië het kunnen merken. Dat land deed 't dus wel op zijn eentje. Als het langer licht blijft kan men na zijn werk nog sport doen, tunieren en noem maar op. We krijgen steeds meer vrije tijd: stel de mensen in de gelegenheid die buiten, in de zon door te brengen. En in het naseizoen telt het voordeel wel heel zwaar: in augustus en sep tember worden de dagen dan ook lang. Veel kinderen in ons land blij ken op de straat aangewezen te zijn om hun vakantie te 'vieren'. Wordt daar nu genoeg positiefs te genover gesteld Het is inderdaad zo, dat de helft van de kinderen in ons land thuis blijft in de vakantie, of dagtochtjes maakt. Er is ook een nog vrij grote groep, die helemaal niet aan vakantie toe komt. Tel daarbij het feit, dat de an dere kinderen doorgaans maar een of enkele weken met hun ouders mee op vakantie gaan. Heel veel huisvrouwen kijken dan ook tegen de grote vakantie op als tegen een berg. 'Moeder, wat zal ik vandaag gaan doen?, is een vraag die velen dan tot wanhoop brengt. 'Ga maar een straatje om' kan de remedie niet zijn. De straat is als speelterrein in alle opzichten gevaarlijk. De kinderen zijn er trouwens op uitgekeken. Gaan ze naar een speelterrein (waarvan er veel te weinig zijn) dan zien ze daar vaak een bord 'verboden te voetballen'. Dat kan niet, dat mag niet. We moe ten in zulke gevallen niet als vol wassenen, maar in de geest van het kind denken. Wat we willen is: dat de gemeenten samenwerken met verenigingen en clubs. Daar kan men plannen opstel len om de kinderen bezig te houden. Er zijn zulke vakantiecomité's, maar veel te weinig! Toch is er een aantal instanties dat enorm aktief op dit gebied zou moe ten zijn. Neem de provinciale jeugd raden. Die moeten meer aandacht aan deze algemene aktiviteiten besteden. Trouwens, we hebben te maken met een enorm probleem: het gemis aan ontmoetingspunten voor de jeugd. Ze kunnen nergens naar toe. In onze stedebouw is er nog nooit rekening mee gehouden om ergens een gebouw neer te zetten waar de jeugd in en uit kan lopen. Waar ze kan lezen, tekenen, knutselen, met elkaar pra ten, platen draaien. Toch zijn dat behoeften die bij jongens en meisjes leven. Waar zijn de plaatsen waar ze elkaar kunnen vinden? De patat tent is de oplossing niet. Richt oude gebouwen in. Laat de jeugd toegang betalen. Normaal is daar al een schreeuwende behoefte aan. In de vakantie helemaal! Het moest er wel van komen: nadat de voedingsmiddelen en frisdranken van een deel van hun calorieën wa ren bevrijd, moet nu ook het bier er aan geloven. Een grote Amerikaanse bierbrouwerij brengt thans bier in de handel, waarin geen koolhydraten voorkomen. Het wordt geadverteerd als 'bier, dat u geen vol gevoel geeft'. Het alkoholgehalte van dit bier is echter op normaal peil gebleven en het is dus nog geen drank waarvan men mager wordt. Van de ongeveer 150 calorieën die in een gewoon glas bier voorkomen is echter in deze nieuwe biersoort ongeveer de helft verdwenen. (Dia) Een installatie, die per jaar een mil jard handelingen geheel automatisch zal verrichten, wordt thans beproefd in het kantoor van de postgiro-dienst in de Bondsrepubliek te Ludwigs- hafen. Zij zal de werkzaamheden van dertien kantoren van de dienst coördineren. Het apparaat opent en veloppen, verwijdert daaruit de be talingsopdrachten en waardepapie ren, controleert de handtekeningen, verricht de nodige boekingen, no teert de saldi en zorgt voor de dag afrekeningen ten behoeve van de rekeninghouders. Het apparaat kan vier miljoen stukken per dag behan delen. Dia)

De Duinstreek | 1967 | | pagina 5