99 99 Boorsma - textiel GERRITSEN KELTUM PLEET Dokfersdiensten DONDERDAG 23 MAART 1967 41e JAARGANG No. 12 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden é~an ivaitn ontkaat üooi da tanta Voorjaarsvuren rondom Pasen GOLGOTHA - PASEN Ledenvergadering Oranjevereniging 'Bergen' A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten PROGRAMMA ORANJEFEESTEN Bonneterie bracht voorjaarszon Feyenoord-Ajax Eén ding is zeker Boorsma-textiel wint altijd door Prettige feestdagen met betere textiel Filmavond Plattelandsvrouwen Gymnastiekvereniging 'Be-Quick' veertig jaar JAARVERGADERING U.V.V. Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN VOOR BERGEN J. M. P. LUGTEN en F. HOUDé Hebt U „De Duinstreek" al betaald Gironummer 552867 Culturele avond KJVO en Ando Waktlud dit nummer bestaat uit 8 pag. DE DUINSTREEK Redaktie en administratis Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Lammetjes, sneeuwklokjes, crocus- sen trekken zich niets aan van een kalenderdatum. Alle lenteboden gaan op hun gevoel af en als ze denken 'lekker weertje', dan staan ze plot seling op hun prille pootjes in de nauwelijks groene wei, dan laten ze de klokjes luiden voor wie het ho ren wil en stralen zij als vertegen- doordigers van de voorjaarsmode in gloedvol geel en paars. Maar, weer of geen weer, een vaste datum moest er zijn. Daarom werd in het verleden 22 februari als het grote keerpunt beschouwd: einde van de winter, begin van de lente. Zou het voorkomen, dat het na een zach te winter op Sint Pieter nog zou vriezen, dan kon het nog wel eens gebeuren, dat men daarna nog 40 dagen in de kou zat. Maar betrekt op Sint Pieter de ooievaar het nest, dan is dat een duidelijk lenteteken. De voorjaarsvuren van eind febru ari werden in de loop der jaren ver schoven naar Pasen. Zo ging het met de vuren op Texel, in Marken en in Castricum, waar de schooljeugd al zingend rondtrok 'Ikke, takke too. Boer mag ik een bossie stro Of een bossie tarrewe, Dan gaan we samen warreme Bij Pieters hoven. Als je 't dan niet geven wil, Dan zallen wij je roven, Ik roof er ien, ik roof er tien, Ik roof er elf, Ik roof de hele boer z'n schelf!' Er was immers voor een goed vuur heel wat brandbaar materiaal nodig. Dat werd opgehaald: hout, manden, takkenbossen, stro Gammele karre tjes en wagentjes vol. Was er niet veel meer op te halen, dan werd er gezongen 'Heb je geen turf, heb je geen hout, Want Sint Pieter is zo koud. Heb je een glaasje rode wijn? Dan zullen we vanavond vrolijk zijn. En als er wel brandbaar afval was, maar het werd niet gegeven, dan had de lieve jeugd van vroeger ook al weer een rijm bij de hand 'Heb je geen hagel en geen zakje kruit, Dan schieten we die gierige boer in zijn huid.' Al is de Paashoutwagen nog zo vol en al belooft het een mooie hout stapel te worden, het beste schijnt toch 'gestolen' hout te branden. Want er was van oudsher een grote naijver tussen de verschillende dorpen, wie het mooiste vuur had. Het stelen van eikaars materiaal behoort ook tot het oude gebruik. En dan was er nog een aardigheidje, waarvoor ge waakt moest worden, n.l. dat het buurdorp het paasvuur vroegtijdig zou aansteken, soms zelfs overdag. Dat was wel het ergste, dat er kon gebeuren, want dan was alle moeite voor niets geweest. Het was een hoogtepunt, zo'n paas vuur, voor de hele dorspgemeen- schap. In Holten stond de zaterdag voor Pasen bekend als 'Buske, buske bie' en het lied luidde 'Buske, buske, bie, komt er vanavond bied Ie 'j zult 't zo goed hebben asse wie. Geeft wat, haalt wat, Geeft dee arreme jongens wat. Poaschen komt maar eens in 't jaor. Boer of vrouwe, he-j oew busken klaor?' Gelukkig bleken er nog altijd wel brandhoutjes te zijn voor de kleine vuurtjes, waarbij de nachtwakers zich konden warmen. Op naar den boaken Vooral in de Achterhoek en bij de Drentse Paasvuren was het de ge woonte, dat naast de stapel, hoog op een paal, een teerton was geplaatst, een laaiend vuur, apart van het ro kerige paasvuur. Die teerton was meestal vastgemaakt op de paal aan een oud wagenwiel. Door wrijving van het wiel rond de paal werd het vuur aangestoken. Hierin kan men iets terugvinden van de symboliek van het zonnerad en de meiboom. Hoewel er bepaalde volkstradities met een religieuze inslag kunnen worden verklaard uit christelijke oorsprong, wordt het paasvuur toch meest beschouwd als een vreugde vuur over de terugkeer van het zon licht, als een symbool van het lente leven, dat zich manifesteert als gele donsballetjes, piepend langs de wal- lekant. Hoog boven alle kruisen, Staat 't Kruis van Golgotha; In Liefde is daar gestreden, Gebeden om gena. Door mensenschuld werd onze Heiland Gepijnigd, ongehoord. Maar God laat niet aan zonde en schuld, En dood, het laatste woord. Pasen wordt het! Uit het graf Doet God Zijn leven verrijzen, Daarvoor moet elk die adem heeft, De grote Schepper prijzen De haat en dood teniet gedaan, Het Leven is begonnen; Het Licht overwon de duisternis, Christus heeft overwonnen. PASEN 1967 MAARTJE N. ZWAAN De Oranjevereniging 'Bergen' hield in café-restaurant Ver meulen een algemene ledenvergadering. De plaatsvervangend voorzitter de heer J. v. d. Hagen opende deze vergadering, verheugde zich over de levende belangstelling van de leden en vroeg daarna een moment stilte voor die leden die de vereniging door de dood zjjn ontvallen, in het bijzonder de heer P Mars, wiens enorme werkkrarcht een grote steun voor de vereniging is geweest. Een dankbetuiging kwam binnen van H.K.H. prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven voor de betoonde belangstelling voor hun huwelijk. Hoewel nog niets bekend is, omtrent de extra nationale feestdag ter gele genheid van de geboorte van een baby van H.K.H. prinses Beartix, zal volgens oude traditie op deze heuge lijke dag elk schoolgaand kind een beschuit met meisjes ontvangen. Uit het financiëel overzicht van de penningmeester, bleek dat het be stuur het afgelopen jaar ter goede trouw tijdens de Oranjefeesten een te uitgebreid feestprogramma heeft georganiseerd, zodat de uitgaven een bedrag van 5.973,vergden en daardoor een nadelig saldo van 39,28 is ontstaan. De kascontrolecommissie bestaande uit de heren: Dronkers en Appelman hebben boeken en bescheiden in de beste orde bevonden. Voor de nieu we kascontrolecommissie werden be noemd mevrouw Folmer en de hr Appelman. a Voorts stelde het bestuur voor de oud-voorzitter de heer A. J. J. Ver hoeven die weges gezondheidsre denen moet aftreden hem voor zijn vele verdiensten te benoemen als ere-voorzitter van de vereniging, waarmee de vergadering het una niem eens was. Tenslotte eindigde de vice-voorzit- ter Van der Hagen deze geanimeerde vergadering met de hoop uit te spreken dat de gemeentelijke over heid met het verstrekken van subsi die dit jaar royaal voor de dag mag komen. Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek Koninginnedag wordt dit jaar op 1 mei gevierd. Het programma is als volgt samengesteld 8.45 uur Vlaghijsen op het Plein, gevolgd door vlaggenoptocht. 9.10 uur Aubade voor het raadhuis m.m.v. Bergens Harmonie, een kinder koor en de groep vlaggendragers. 9.30 uur Ontvangst bestuur Oranjevereniging op het raadhuis. 10 00 uur Kinderspelen in de Stationsstraat van de le, 2e en 3e klassen der lagere scholen. 11.00 uur Een nieuwe attractie! Kleuteroptocht. De allerkleinste kinderen, al of niet op de kleuterschool echter niet lager schoolgaand kunnen er gratis aan deelnemen. Individueel, per paar of in groepjes kunnen de kleuters meedoen met bij voorkeur een versierd fietsje, autoped, karretje enz. In het programmaboekje worden nadere bijzonderheden hierover be kend gemaakt De ouders worden verzocht hun kleuters te helpen met versieren. 13.30 uur Bedrijfsvoetbal wedstrijden op de terreinen aan de Kerkedijk, met als inzet de Oranje-wisselbeker. 13.30 uur Voortzetting kinderspelen voor de 4e, 5e en 6e klassen lagere scholen. Hieraan kunnen weer 850 kinderen gratis meedoen. De inschrijving geschiedt op alle lagere scholen door het onderwijzend personeel, van 20-28 april. 14.00 uur Gezelligheidsrit voor auto's. Nadere bijzonderheden worden per raambiljet en in het programmaboekje gepubliceerd. Na de muzikale rondgangen door Bergens Harmonie en padvin dersdrumband is er om 20.00 uur Een gratis concert in de Ruïnekerk. De nationale herdenking der geval lenen valt dit jaar op 3 mei. Een oecumenische kerkdienst, aanvang 18.45 uur, gaat vooraf aan de stille tocht naar de begraafplaats. Deze tocht start om 19.30 uur precies, dus niet vanaf de brandweerkazerne om 20.00 uur heeft de herdenking plaats. De 5e mei wordt een bescheiden feestviering gehouden Des middags staat de Stationsstraat weer in het teken van Oranje. Om 14.00 uur be gint daar n.l. de 'Kunstenaarsmarkt' voor de jeugd boven 12 jaar. Weer een nieuw programmapunt. Aan een aantal marktkramen kan men vol gens onderwerp een tekening maken en tentoonstellen. Deelname is vrij Een deskundige jury zal het teken werk beoordelen. 19.00 uur: Start fietsenrally door Bergen. Een nieuwe puzzelrit met opdrachten. Deelname vanaf 12 jaar. Inschrijving bij sigarenmagazijn Plein 13 te Bergen. Het bestuur van de Oranjevereni ging verzoekt de Bergenaren al len spontaan te vlaggen en kleur en luister bij te zetten op deze feest- en herdinkingsdagen. Voor deze show die door 'Bonneterie' in de voorzaal van 'De Rustende Jager' werd gehouden, bleek zoveel belangstelling te bestaan, dat het voor de even te laat komende bezoekster, nogal moeilijk werd een plaatsje te vinden. Niettemin werd er 'n aantrekkelijke voorjaarsshow gepresenteerd van goede allure en een grote collectie voor j aarsmodellen. Buiten de jeugdige vlotte minicre- aties, die op bevallige en gracieuze wijze door de mannequins getoond werden, kon de enkele jaren oudere vrouwe, een grote keuze doen, uit een rustiger maar voor haar pas sender kleding. In allerlei creaties en stijlen o.a. Mary Quantstijl en Bobby Brooks wijdvallende mantels van Mark Rus sell, liepen de gratiën voorbij. Aan trekkelijk was een ensemble be staande uit mantel en mouwloze ja pon van Terlenka jersey. Mantelpak jes van wollen tweed en gabardine, pantalonpakken, met ribfluwelen rok in geruite en gestreepte wollen stof, katoenen, jersey en katoen, strand- pakken van badstof in zonnige kleu ren en modieuze nachtkleding. De lady-speaker mevr. Miep Hauber presenteerde deze rijke collectie dameskleding op vlotte wijze. De muzikale begeleiding was in han den van Henny Bijster. Kapsalon Van Dam verzorgde het kapwerk. De sierlijke schoentjes die de man nequins droegen, kwamen van de firma Wardink en de leuke hoeden en hoedjes van Maison Wagenaar. Tweede Paasdag in 'de kuip' te Rotterdam WIE ER WINT KWALITEIT DOOR VERNUFTE TECHNIEK DOOR TAKTISCHE INZET Hollandia-tricot Fijne lingerie en nachtkleding Ramo-confektie Baby- en kleuterkleding Spencer-Hey: Blousjes en bonneterie Triumph-Internationaal Corselets - Gaines - Beha's Lastina - Peter Pan Corsetterie voor een ieder Jansen en Tilanus Nachtkleding bij uitstek Drie Sterren: Nylonkousen in de meest moderne kleuren BERGEN - RUÏNELAAN 18 - TELEFOON 2532 In zaal 'Nieuwendijk' aan de Dorps straat hield het eendagsbestuur van de Bond van Plattelandsvrouwen af deling Bergen een bijeenkomst. Nadat mevrouw Boersma, voorzit ster van het eendagsbestuur, mevr. Gorter gelegenheid had gegeven ver schillende bestuursmededelingen te doen, werd onder leiding van mevr. Hollander een vragenspel gespeeld, na eerst de dames in zes groepen te verdelen De winnende groep, met het hoogst aantal behaalde punten kreeg een prijs. Na de pauze gaf de voorzitster het woord aan de heer Rijswijk die een drietal prachtige kleurenfilms ver toonde o.a. over de open haven van Akkra en Ghana, waar landingsboten met roeiers touwladingen naar gro te schepen en een boeiend schouw spel opleverde. De tweede film met de Nederlandse Spoorwegen langs de mooiste plekjes van ons land, was wel bijzonder mooi en de laatste film gaf een beeld van lente en herfsttooi in Oostenrijk. Aan het einde van de avond, dankte mevrouw Boersma, de heer Rijswijk voor zijn filmvertoon en overhandig de hem een boekenbon. De Berger-sportvereniging, die opgericht werd op 1 mei 1920 door wijlen de heer H. Duits, had naast haar eigenlijke sport de voetbal, ook een onderafdeling, waar de leden bij wijze van con ditie-training, ook gymnastiek be oefenden. Door de snelle groei van de turn- afdeling, besloten de gymnasten na enige jaren met goedvinden van het BSV-bestuur een eigen vereni ging op terichten, zodat de gym nastiekvereniging 'Be-Quick' op 5 maart 1927 officieel werd opgericht. De heer P. Blokker werd tot voor zitter gekozen en bleef vijfendertig jaar onafgebroken deze bestuurs functie vervullen. Eén van de 1ste gymleraren was de heer Licher, daarna volgden de heren Van Zoonen, J. Schuit, Ch. van Vleu ten, mevrouw De Moor, mej. Kip en thans staan de gymnasten onder lei ding van mej. L. Ton uit Opmeer en de heer G. Schoorstra. Van de oudste leden is Cas Min het lid, die tientallen jaren blijk geeft van een gezonde verenigingsliefde. Het bestuur bestaat thans uit: de heer J. Ivangh (voorzitter) mevr. T. van Vleuten-Schermerhorn (se cretaresse) en mej. C. de Vries (pen- ningmeesteresse). De jeugdraad van 'Be-Quick' die voor de propaganda zorgt e.a. werkzaamheden, bestaat uit de dames: Hetty Veer, Hanneke Buisman, mevrouw Schoorstra-Van Twuyver, Hans van Twuyver en C. van Eijck. Donderdag 30 maart a.s. viert de gymnastiekvereniging haar zilve ren feest met een jubileumuit voering in de schouwburgzaal van 'De Rustende Jager', aanvang 8 uur. Bestuur en leden zijn al enige maan den aan de voorbereiding van de ju bileumuitvoering bezig geweest waaraan ongeveer 300 leden deel nemen zodat zeer waarschijnlijk de zaal van 'De Rustende Jager' a.s donderdag 30 maart te klein zal zijn. De Stichting Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers hield haar jaarvergadering in de voorzaal van 'De Rustende Jager'. De presidente, mevrouw M. E. G. Elema-Anspach, heette de talrijk gekomen leden hartelijk welkom, in het bijzonder Zr. Bouter, directrice van het Tehuis voor Chronische zieken, de afdelingen Alkmaar en Schoorl en werden de vaste mede werksters geïnstalleerd, n.l. mevrouw A. Gouverne-Hove- streidt, mevrouw P. M. Van Brederode-Stolp, mevrouw N. Hoogland-Beets en mevrouw T. van Welsenes-v d. Bergen. Nadat mevrouw A. B. van Gelder- Fret de notulen had voorgelezen, herinnerde de presidente de leden nog aan de oprichting van de con tactcommissie van de zeven in Ber gen werkende vrouwenverenigingen die dit jaar gezamenlijk goed werk kunnen verrichten. Het financiële verslag van de pen- ningmeesterresse, mevrouw G. A. Kerkmeer-Floors sloot met een be drag van 8.876,49. De begroting 1967 werd geraamd op 5.638,42. De kascontrolecommissie bestaande uit de dames: mevrouw Woudstra- Spakman en mevrouw Van Alphen- Ophuizen hebben boeken en beschei den in orde bevonden. Tot nieuwe kascontole-leden werden benoemd mevrouw Woudstra-Spakman en mevrouw A. C. J Brommer-De Jong. Door verschillende omstandigheden is er verandering in het bestuur ge komen, deze ziet er uit als volgt: Mevrouw M. E. G. Elema (presidente) mevrouw A. B. van Gelder (eerste secretaresse en vice-presidente)me vrouw S. C. Pelser-Smeulders (2de secretaresse); mevrouw G. A. Kork- meer-Floors (eerste penningmeeste- resse); mevrouw A. R. Verkerk-Wis- sema (vertegenwoordigster sociale belangen); mevrouw F A. F. Arntz- v. d. Maden en mevrouw Finkensie- per (hoofd van wijkleidsters) en me vrouw J. v. Dongen-Meijer (bejaar den werk). Voorts merkte mevrouw Van Gelder op dat de dames van het UW straks wanneer het tehuis voor chroni sche zieken in gebruik wordt ge nomen zich verdienstelijk kunnen maken door b.v. met de zieken al daar een praatje te maken, boeken voor te lezen, wandelen met de pa tiënt, bibliotheek verzorgen, linnen goed merken, en vele andere bezig heden. Tijdens de rondvraag informeerde de secretaresse van het 'Roode Kruis', mevrouw Blok-Van Wachem of en kele dames zich disponibel wilden stellen voo het Welfare werk. De presidente was blij dat mevrouw Blok dit onder de aandacht bracht en dankte tenslotte allen voor het vele werk dat het afgelopen jaar is verricht. Deafdeling telde 31 december 1966: 5 ere-medewerksters, 130 geïnstal leerde medwewerksters, 100 mede werksters, 167 contributanten en 110 abonnees op 'Raad en Daad'. Na de pauze gaf mevrouw G. C Eg- mond-Kaan een lezing over het Blin- dengeleidefonds, voor het africhten van geleide honden. Uitvoering zette zij uiteen wat er allemaal gebeuren moet, aleer de 6 tot 8 maanden van opleiding zijn verstreken en de blin den, die lachamelijk en geestelijk ge- schiqt moet zijn, eerst veertien dagen getest wordt met zijn begeleider, voordat de hond afgeleverd wordt. Daarna vertelde de blinde mevrouw R. Harte Tushuizen uit Amsterdam haar ervaringen met haar blindege- leidehond in een grote stad en sprak haar vreugde uit over het prachtige werk van deze honden die mits de blinde goed de weg weet zijn bevelen stipt opvolgt. Mevrouw Van Meurs-Kaiaman mocht uit handen van de presidente een geschenk ontvangen voor het sinds 1948 verzorgen van de bus jes voor het geleidehondenfonds. In plaats van Goede Vrijdag uit lening der boeken op donderdag 23 maart, van half vier tot half vijf. ALGEMEEN WELZIJN Op vrijdag 31 maart a.s. zal mevr. Dr. H. E. s'-Jacob, kunsthistorica te Amersfoort spreken over 'De 15de eeuwse Vlaamse Schilders kunst in Brugge en Gent'. Deze lezing zal door fraaie kleu rendia's worden verduidelijkt. Plaats van samenkomst: 'De Roo de Leeuw'. Aanvang 20.00 uur pre cies. Toegang leden: ƒ0,75. Niet-leden: 1,50 ZATERDAG 25 MAART Klaverjassen uitgaande van de vv 'Schoorl', aanvang 8 uur. Hoflaan 6, tel; 2700 en 3895 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 Ter vermijding van de hoge incassokosten verzoeken wjj onze abonnees hun abonne ment vóór 1 april 1967 te voldoen per giro of bank. Kwartaalabonnement f 2, Postabonnees f 3,15 t.n.v. fa. Volkers Leegwater te Schoorl. Bij voorbaat vriendelijk dank. Zaterdagavond j.l. hielden de KJVO en Ando, in samenwerking met het Instituut voor Natuurbeschermings educatie, afdeling Bergen, een film avond in de geheel bezette zaal van hotel 'Russenweg'. Een misverstand tussen de KJVO en de fotograaf Vlaanderen uit Alk maar die de films projecteren moest was oorzaak dat deze laat ste culturele avond van dit winter seizoen een half uur te laat begon. Niettemin hebben de bezoekers ge noten van een drietal prachtige kleu renfilms, waarvan de eerste film: 'Het laatste groen' een beeld gaf van het steeds kleiner wordend pol derland in ons land en de zich uit breidende steden, waarin de kinde ren te weinig speelruimte hebben. De beide andere film: 'Journey in spring' en 'Natuurparken in Tan- ganjika' vielen zeer in de smaak en kregen een dankbaar applaus. Aan het einde van de avond, sprak de heer B. Schuil de hoop uit dat de culturele avonden weer net zo veel belangstelling mogen trekken, als het dit afgelopen jaar het geval is geweest

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1