service, een niet te verwaarlozen factor! GERRITSEN Bronchiletten «RAIFFEISENBANK SCHOORL KLOKKEN Doktersdiensten Ék a m DONDERDAG 30 MAART 1967 41e JAARGANG No, 13 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden HET ROMMELIGE ERF Speelautomaten en speeltafels Bouw van 31 huizen en 26 autoboxen Oefenterrein bereden politie HET BEHOUD VAN UW TANDEN Onbetwist de beste tandpasta Opbrengst collecte t.b.c.-fonds Jubileumuitvoering gymnastiekver. 'Be-Quick' ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Weinig Jaarvergadering Algemene Bond van bejaarden A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten Noordhollands Kunstcentrum K.C.B. De Simavi-collecte in Bergen Paspoorten en toeristenkaarten Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK VOOR BERGEN H. W. J. M. POOT en H. J. P. M. POOT Nieuwe verordening vermakelijkheidsbelasting Oprichting afdeling der Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde belangstelling voor T. en O.-avond Goed spel van toneelgroep Hebt U „De Duinstreek" al betaald Gironummer 552867 WW dit nummer bestaat uit 6 pagina's ..DE DUINSTREEK" In ons dorp wordt van gemeentewege alles gedaan tegen dorpsvervuiling. Het centrum wordt regelmatig geveegd en schoongehouden. Papierprikkers trekken langs de wegen van Bergen naar en in Bergen aan Zee. Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven RECTIFICATIE In de advertentie van Boorsma-Textiel van vorige week „Feyenoord-Ajax" is een eigenaardige fout geslopen. Er stond „Eén ding is zeker? Boorsma-Textiel wint altijd door kwaliteit, door vernufte techniek, door taktische inzet." Het vraagteken in deze zin moet natuurijk een dubbele punt zijn. Zoals het stond wordt de indruk gewekt alsof het niet zeker zou zijn dat Boorsma-Textiel het wint door kwaliteit enz. Dit is na tuurlijk niet de bedoeling geweest van de heer Boorsma. De zin moet luiden „Eén ding is zeker Boorsma-Textiel wint altijd door kwaliteit, door vernufte techniek, door taktische inzet." Op plaatsen waar dat nodig is, staan papiermanden om dorpeling en toe rist er op attent te maken dat de verpakkingen van diverse lekkernij en en etenswaren in zo'n mand ge deponeerd kunnen worden. Wel wordt er met al die papieren en plastic omhulsels nonchalant om gesprongen en zijn er velen die het 'laat-maar-waai-systeem' toepassen, zodat wind en vogels er vrij spel mee hebben. Dit verschijnsel doet zich voor bij de patatkraam op het Plein waar een bediende het verpakte ar tikel aflevert aan zijn op-een-hartige hap beluste klant en tegelijkertijd hoopt dat de consument de bedoe ling van het plaatsen van een pa piermand door heeft. Aan de ex ploitant ligt het niet, die zorgt wel dat de omgeving van zijn openlucht restaurant na sluitingstijd papier- vrij is. In de open wachtkamer bij de bus halte van de NHADO waar trekauto- maten de nachtelijke bezoeker van Bergens horeca-bedrijven met nog iets eetbaars tevreden kunnen stel len, kan het een slordige boel zijn, maar het is daar nogal een trek- hoek, zodat de storm die dit jaar onze dagelijkse gast is zo nu en dan die wachtkamer schoon houdt, en de vele papieren die daar rond slingeren in een wilde bui, stoeiend, spelend en spiralend, als grote witte nachtvlinders opzuigt, waar ze als een regen van grove confetti neer dwarrelt en blijft haken aan de al daar geplante berberis-bosjes. Bij het door B. en W. ingestelde on derzoek is inderdaad gebleken dat de huidige verordening op diverse punten is verouderd. Dit hangt nauw samen met de omstandigheden, dat vooral in een recreatie-gemeente de onderscheidene vormen van het ge boden vermaak zich voortdurend wijzigen en aanpassen aan de ver anderde smaak en behoefte van het vermaakzoekende publiek. Daarnaast dient met betrekking tot de tariefstelling ook rekening te worden gehouden met de waardeda ling van het geld, welke sedert juli 1953 heeft plaatsgevonden. In het algemeen hebben B. en W. er naar gestreefd het karakter van deze belasting als een verterings belasting te benadrukken door in de eerste plaats diegene te belasten, die in Bergen recreatie en verpozing zoe ken. De aktiviteiten van de plaatse lijke verenigingen zonder winstoog merk zijn zo veel mogelijk van de belasting vrijgesteld. De nieuwe redactie geeft een uitge breide opsomming van de belasting objecten, zij bevat bovendien de bepaling dat niet alleen 'het ver schaffen' van ontspanning, kunst genot of vermaak wordt belast, maar ook het feit, dat ontspanning kunst genot of vermaak kan worden ge vonden. Op grond hiervan worden bijv. tot belastbare vermakelijkheden gere kend: zee-aquarium, midgetgolfba- nen, vermaaktreintjes. De heffing van speelautomaten e.d. is gehandhaafd op 1,— per maand. Nieuw is de bepaling dat voor deze apparaten 5,per maand is ver schuldigd, wanneer zij geplaatst zijn in lokaliteiten enz. waar ook con sumpties worden verkocht. Voorts is thans ook opgenomen een heffing voor speeltafels enz. ad 500,- per week. De belasting van de vermakelijkhe den tot welke toegang wordt ver leend of waaraan kan worden deel genomen tegen betaling onverschil lig of die betaling voor, tijdens of na het plaatshebben van de verma kelijkheid geschiedt en al dan niet 't recht geeft op vertering, program ma's of andere zaken, een percenta ge van de onzuivere opbrengst van: 50% voor bals, dansen en danspar tijen in bars, dancings, nachtclubs en daarmede gelijk te stellen etablisse menten, zomede voor vermakelijkhe den in speelzalen; 20% voor bioscoopvoorstellingen; 10% voor bioscoopvoorstellingen met culturele strekking, en 20% voor con certen, zang- en muziekuitvoeringen toneel- en daarmede gelijk te stel len voorstellingen, tentoonstellingen, vertoningen, lezingen, voordrachten, sportwedstrijden en uitvoeringen. Voor kermisvermakelijkheden is per Heel anders is het in het PEN- duingebied. Daar wordt door de be zoeker wel degelijk gebruik gemaakt van de aldaar geplaatste betonnen papierbakken en niet alles zo maar klakkeloos neergesmeten. Maar daar ben je dan ook natuurliefhebber voor! Daarom is het zo vreemd voor hen die zich aan de regels der netheid houden, als zij tijdens hun wandeling door het centrum van de Heerlijkheid een 'rommelig erf' aantreffen, waaraan verschillen de bewoners van ons dorp zich er geren, vooral de achterburen die er tegenaan moeten kijken. In een schrijven van februari 1964 aan B. en W. hebben de achter buren daar hun afkeuring over uitgesproken. Op 4 april 1964 kwam het voor hen verheugend antwoord van B. en W. dat de bewoner van het 'slordige erf' aangezegd was bin nen veertien dagen zijn achtererf in voldoende toestand van onder houd te brengen. Nu bijna drie jaar geleden, wach ten de achterburen op het mo ment dat er eindelijk eens gehoor gegeven zal worden aan het ge meentelijk opruimingsbevel. JAN TIMMER dag of een gedeelte van een dag verschuldigd voor een autoscooter: ƒ500,- voor een raketbaan: 300,- een luchtschommel150,een open draaimolen: 175,een zweefcarou- sel: 150,schiettent, bumperspel bomsport400,een balensport 20,voor een hoofd van Jut en een koekhaktent 10, Het bestuur van de woningbouwver. 'Algemeen Belang' heeft medewer king gevraagd voor het realiseren van een bouwprogramma, hetwelk voorziet in de stichting van acht woningwetwoningen met berging, 23 eengezinswoningen z.g. premie en vrije-sector-woningen, met berging en 26 autoboxen, alles op 'n vijftal terrein gedeelten aan en nabij de Notweg in het uitbreidingsplan Ber- gen-Noord. De uitvoerige voorbereiding waarbij aanvankelijk vooral de voor wo ningwetwoningen maximaal toege stane grondprijs een moeilijkheid vormde, is thans overeenstemming bereikt. De koopsom zal bedragen 313.900,—. In de raadsvergadering van 31 aug. 1966 werd het voorstel tot verhuur van een perceel grond achter de be bouwing aan de Kerkedijk als oefen terrein voor de groep bereden poli tie aangehouden i.v.m. naar voren gekomen vraagpunten omtrent be perking van de huurperiode en wij ziging der terreinafscheiding. Bij het nader overleg met de com mandant van de groep bereden po litie is komen vast te staan dat de in de oorspronkelijke overeenkomst erfafscheiding, omschreven die door de gemeente zal worden aangebracht inderdaad noodzakelijk is teneinde te voorkomen dat eventueel losgebro ken paarden zich in de tuinen der aanliggende percelen en op de open bare weg kunnen begeven. Daarnaast moet er rondom de eigenlijke oefen ruimte die kleiner zal zijn dan het te verhuren gedeelte een hekwerk komen. Dit is echter een aangelegen heid van de verhuurder. Overleg met rijksgebouwendienst heeft geresulteerd in een verkorting van de huurperiode van tien tot vijf jaar welke periode bovendien wordt geacht reeds te zijn ingegaan op 1 mei 1966, sedert welke datum de rijkspolitie het terrein feitelijk als manege gebruikt. Bovendien wordt overeenstemming bereikt over het vervallen van de bepaling dat alle schade, veroorzaakt door storm, ha gel enz. voor rekening van de ge meente moet worden hersteld. De collecte die in de week van 20 tot en met 25 maart j.l. is gehouden, waarvan de baten ten goede kwamen aan het TBC-fonds heeft 1412, opgebracht, 277,meer als het vo rige jaar. De jubileumuitvoering hedenavond in 'De Rustende Jager' te Bergen vangt aan om precies 19.45 uur, dit in verband met het lange program ma. Bezoekers doen er dus goed aan op tijd aanwezig te zijn om het pro gramma op tijd af te werken. Op deze bijeenkomst zal de heer Stein uit Apeldoorn (hoofdassistent le klas A. bij de rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst) een lezing geven over het onderwerp 'Bloemenvreugd in huis en tuin'. Daarna zal de heer W. R. Koppe uit Ermelo, namens de Propagandacommissie uit het hoofd bestuur iets vertellen over doel en werkwijze van de maatschappij. De toegang tot deze bijeenkomst is vrij. De plaatselijke afdelingen geven tij dens hun maandelijkse vergaderin gen lezingen met kleurendia's en cursussen in bloemschikken Zij ge ven lezingen en aanwijzingen voor de verzorging van de siertuin en maken excursies naar parken en kwekerijen. De bij de afdelingen De voorzitter van de vereniging Jp. de Beurs opende de avond met een kort welkomstwoord, in het bijzon der de burgemeester L. J. de Ruiter en enkele VVV-bestuursleden. Hij sprak zijn teleurstelling uit over de geringe belangstelling die de T.- en O.-leden (140 bezoekers) voor dit avondje uit, aan de dag legden. Waarschijnlijk is dit te wijten aan de televisie, maar het is ook zo aldus de voorzitter dat men als lid van een buurtvereniging toch ook eens een keer wat meer waardering moet opbrengen voor het belangelo ze werk van je eigen toneelgroep. Dit blijspel behelst een simpel gege ven over een familie die op het punt staat te emigreren, hun huis en in boedel hebben verkocht en dan tot de ontdekking komen dat opa die ook emigreren moet, spoorloos is verdwenen en de koopsom en de no dige reisbiljetten voor de overtocht in zijn zak heeft, die zijn dochter daarin heeft gestopt Te vroege aan komst van de nieuwe eigenaar van het huis ,het alsmaar wachten op de volgende bootreis, het werken voor de kost in eigen huis, met daar tus sendoor een oud mannetje die de ka mer van Opa heeft overgenomen, al deze dwaze verwikkelingen vormen een verhaal dat tenslotte een bevre digend einde vindt. Han Wellerdieck sr. gaf van zijn rol als de nerveus pechhebbende emi grant een uitstekende vertolking. Hij hoedde zich echter voor te vlug spre ken. Hierdoor ging nog al wat leuke tekst verloren. Miep Bult (regiseuse) speelde de lang niet gemakkelijke rol van zijn vrouw, zinvol en met de juiste vouwelijke intuitie. Haar kalm en bezadigd spel was het juiste con trast met haar man. Mony (Annie de Boer) als de dochter van Kever, bewoog zich met veel charme over het toneel en gaf daarvan een vlotte uitbeelding. De heer Bergsma als de heer Kever, De Algemene Bond van Bejaarden afdeling Bergen, hield haar jaarver gadering in Hotel 'Elisabeth' aan de Breelaan. De voorzitter de heer J. M. Thomas opende deze bijeenkomst, verheugde zich over de grote opkomst, waaruit blijkt dat de belangstelling hand over hand toeneemt. De heer H. Vet, secretaris van de afdeling las de notulen voor, waarin hij het overleden bestuurslid her dacht, de heer P. Muller, die jaren lang met grote ijver en accuratesse als penningmeester is opgetreden. Als tweede voorzitster werd met algemene stemmen herkozen zuster D. Schuitemaker. Op voordracht van het bestuur werd als penningmeester gekozen de heer A. Riemersma. Niets voor de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Daarna kreeg de Bergense kunst schilder de heer Jaap Sax het woord die een interessant betoog hield over de schilderkunst, vanaf de middel eeuwen tot heden dat door de aan wezigen met grote aandacht gevolgd werd. Helaas konden de bij de le zing behorende dia's niet vertoond worden, omdat het niet mogelijk was de zaal te verduisteren. De voorzitter dankte tenslotte alle aanwezigen voor hun belangstelling; in het bijzonder de heer Sax voor zijn boeiende voordracht. aangesloten leden hebben gratis toe gang tot alle landelijke verenigingen of door de afdelingen georganiseer de tentoonstellingen. Een gratis ver loting van bloemen en planten zal het sluitstuk vormen van de op richtingsvergadering. Het comité van aanbeveling bestaat uit de heer L. J. de Ruiter, burge meester ven Bergen; de Eerw. Zuster Blondina Schotten, directrice Land- bouwhuishoudschoolmevrouw Kor- ver, mevrouw Henneman en de he ren J. P. Blauw, dir. Openbare Werken, D. van Wonderen, D. Goudsblom, P. Volger (hovenier Schoorl) en de heer S Knip. Belangstellende dames en heren zijn hartelijk welkom. debuteerde niet onverdienstelijk als nieuwe eigenaar van huize Boot. Zijn houding en gebaren en de mo menten van baas blijven, zijn be paald zwak. Han Wellerdieck jr. als Rob de sympathieke zoon van Kever gaf een foutloze vertolking van de Zijn gebaren vooral het lopen moet beschaafder zijn. Wat minder flair en niet overdrijven Riet de de vrouw van Kever (Mar Jansen) gaf een fouloze vertolking van de onverbiddelijke echtgenote, die de oude bewoners van het huis zo snel mogelijk ziet verdwijnen. Ton Bloetjes als Clovis Kraai, de on welkome gast, van de familie Kever, maakte met brillant spel en gedegen rolkennis de bezetting compleet. Hij gaf aan deze figuur een koste lijke fijne typering, waarmee hij veel succes oogste. Aan het decor was de uiterste zorg besteed, de grime was van de fa. Groothuizen uit Alkmaar. Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek Van 2 april t.m. 20 april 1967 ex poseert Dick Elffers schilderijen, monotypes en reliefs. Geopend van 10.30-12.30 en van 14-17 uur, zondags 14-17 uur. Opening zaterdag 1 april om 16 uur door prof. dr. J. W. Schulte Nordholt. inderdaadl wat kan de bank in het financiële vlak al niet voor u doen komt u gerust eens praten het verplicht u tot niets met een deskundig advies bent u altijd ge baat behalve zaterdags zijn wij iedere dag geopend. spaarbank en alle bankzaken In de week van 3 tot 8 april a.s. wordt ook in onze gemeente de jaar lijkse SIMAVI-Collecte gehouden. Vele dokters en verpleegsters in de tropenlanden zetten hun persoon en hun kennis in voor de hulp aan men sen, die aan vaak afschuwelijke ziekten lijden, veroorzaakt door on hygiënische toestanden en ondervoe ding, door onkunde en verkeerde be handeling. Duizenden mensen ko men zonder ook maar één dubbeltje op zak naar de ziekenhuizen en po liklinieken, naar dokters en ver pleegsters, in de hoop van hun ziek ten en kwalen te worden verlost. Velen werden bijtijds gered. Maar ook velen stierven, zonder dat er een dokter aan te pas kwam. SIMAVI helpt waar zij kan en wil gaarne van de door u gegeven gel den steeds meer ongelukkige zieke mensen redden door het schenken van medicijnen, instrumenten, ver bandmiddelen, verplegingsartikelen. Iedere dokter en verpleegster, die in tropenland een verantwoord stuk werk doet, wordt door SIMAVI voor zien van het onontbeerlijke materi aal. Er wordt niet gevraagd naar geloof en er wordt niet gekeken naar huisdkleur. Iedereen wordt ge holpen. Laat onze barmhartigheid daarom groter zijn dan hun vertwijfeling! Hoe groter uw offer, hoe meer hun levenskans! Het SIMAVI-Comité Een van de laatste dingen die men twee dagen voor het aanbreken van de lang begeerde vakantie pleegt te doen ,is het kijken naar de reispa- pieren. Menige vakantie is hierdoor jammerlijk in de war gestuurd. Wij raden de lezers van de volgende mededeling van het bureau paspoor ten van het gemeentehuis in Bergen goede nota te nemen. Tot 1 januari 1967 was het moge lijk om op één dag een toeristen- kaart A te verkrijgen. Deze kaar ten waren voor twee maanden geldig kosten 1,en werden door of namens de burgemeester afgegeven. Helaas zijn deze toe ristenkaarten ingetrokken en daarmede de mogelijkheid om op één dag nog gauw even in het bezit van een reispapier te ko men. Alle reispapieren moeten nu voortaan door de gemeentesecretarie aange vraagd worden bij de provinciale ALGEMEEN WELZIJN Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. Op vrijdag 31 maart a.s. zal mevr. Dr. H. E. s'-Jacob, kunsthistorica te Amersfoort spreken over 'De 15de eeuwse Vlaamse Schilders kunst in Brugge en Gent'. Deze lezing zal door fraaie kleu rendia's worden verduidelijkt. Plaats van samenkomst: 'De Roo- de Leeuw'. Aanvang 20.00 uur pre cies. Toegang leden: 0,75. Niet-leden: 1,50 VRIJDAG 31 MAART Klaverjassen in café Slijkerman, te Catrijp, uitgaande van de tafel tennisvereniging 'Duintreffers'. Aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 1 APRIL Klaverjassen bij Nic. Jonk., aan vang 20.00 uur. ZATERDAG 1 APRIL Toneelvereniging 'Ons Genoegen' brengt het toneelspel: 'Angst voor de eenzaamheid', in 'De Rustende Jager', aanvang 8 uur precies. Dorpsstraat 30, tel. 2423 en 2887 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 griffie. De minimum-tijdsduur tus sen de dag van aanvrage en het af halen kan variëren van anderhalve week tot een maand! Het bespoedi gen van de afdoening en het per soonlijk afhalen op de provinciale griffie is beperkt geworden tot zeer hoge uitzonderingsgevallen en dus praktisch uitgesloten. Veel gemeenten hebben bovendien een bepaling in de legesverordening (of bereiden deze voor) om geduren de de zomermaanden de leges op het aanvragen van reispapieren dras tisch te verhogen, zodat ieder in zijn eigen belang dringend wordt aan geraden om lang voor het aanbre ken van de vakantie de reispapieren in orde te laten maken ten ge meentehuize. Men heeft hierbij de keuze tussen een toeristenkaart B (2 jaar geldig) of een paspoort (geldigheidsduur 5 jaar). Een paspoort dat verlopen is, kan men nog 5 jaar gebruiken voor België, Luxemburg, Frankrijk, Duits land, Oostenrijk, Zwitserland en Italië. Hoestdrank in tabletvorm.95ct De thans geldende verordening op de heffing en invordering van een vermakelijkheidsbelasting dateert, behoudens een incidentele wijziging in 1964 van 29 oktober 154 en wordt reeds toegepast vanaf 1 juli 1953. Bij herhaling is door de raadsleden op vernieuwing en aan passing van dit onderdeel der gemeentelijke belastingmaat regelen aangedrongen en ook belanghebbenden uit de Hore- ca-sector hebben zich meermalen tot B. en W. gewend met het verzoek enkele onbilllijkheden welke zich bij de praktijk van de belastingheffing op de voet van de bestaande veror dening bleken voor te doen, weg te nemen. De pogingen om te komen tot de oprichting van een afdeling van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde in Bergen, zjjn reeds in een vergevorderd stadium. De oprichtingsavond is vastgesteld op donderdag 30 maart en zal gehouden worden in de Landbouwhuishoudschool aan de Loudelsweg 24 te Bergen, aanvang 8 uur. Vrijdagavond j.l. besloot de toneelgroep van de Buurt- en speeltuinvereniging 'Tuin en Oostdorp', het winterseizoen met de opvoering van het blijspel 'Gasten in eigen huis', in drie bedrijven door Dick van Maesland. Ter vermijding van de hoge incassokosten verzoeken wjj onze abonnees hun abonne ment vóór 1 april 1967 te voldoen per giro of bank. Kwartaalabonnement f 2, Postabonnees f 3,15 t.n.v. fa. Volkers Leegwater te Schoorl. Bij voorbaat vriendelijk dank.

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1