De computer bespreekt uw plaatsje in de zon Veroordelen is niet moeilijk t: TWEEDE BLAD DONDERDAG 30 MAART 1967 Leiding van St. Lambertus verkennersgroep bracht bezoek aan het Europees Parlement te Straatsburg Burgerlijke Stand Meneer Jansen gaat trouwen. Hij heeft het allemaal precies uitge kiend. De huwelijksdatum en de huwelijksreis. Meneer Jansen is van plan, zijn wittebroodsweken samen met zijn allerliefste me vrouwtje Jansen door te bren gen in een zonnig land zonder zorgen. Hij piekert er niet over, zich het hoofd te breken over treinverbindingen .hotelreserve ringen en excursiemogelijkheden. Meneer Jansen is een modern mens Hij heeft een 'geheel ver zorgde reis' besproken zoals dat heet. Op zjjn aanmeldingsformu lier heeft hij zijn speciale wensen kenbaar gemaakt: een fijne 2- persoonskamer met uitzicht op 't strand. Volledig pension. Hij zal zijn jonge echtgenote, zoals een bruidegom betaamt, eigenhandig over de drempel dragen. Op de tafel zal netjes in een koeler een fles beste champgne staan te wachten op de feestdronk. Dat is het mooiste begin voor een sprookjesachtig lang en gelukkig leven. Want als zelfs jonge- huwden de romantiek al prijs ge ven, waar moet het dan heen met het gezinsleven als basis van on ze samenleving Meneer Jansen stelt overigens de mannen van het reisbureau, dat zijn huwlijksreis verzorgt, wel voor pro blemen Juist in zo'n geval moet de directie van het hotel, waar de gas ten ondergebracht worden, goed zijn geïnstrueerd. Hij moet weten van de champagne en van de mooie ka mer. Het geeft allemaal extra werk. Dat zou niet zo verschrikkelijk erg zijn, als meneer Jansen de enige was met speciale wensen en verlangens. Maar zo zijn er meer. Veel meer dan u, die natuurlijk tot de categorie niet lastige vakantiegangers gerekend moet worden, wel denkt. Ondanks de teruggang in de con junctuur, die velen werkloos heeft gemaakt, is het aantal Nederlanders dat dit jaar zijn vakantie in het bui tenland gaat doorbrengen, groter dan ooit. De reisbureaus weten het nu al: alle records zullen worden ge broken. Cijferaars hebben uitgere kend, dat niet meer dan dertig pro cent van onze landgenoten thuis blijft in de vakantieweken. Van de resterende zeventig procent gaat een groeiend aantal zo ver van huis, dat het de moeite loont, naar de plaats van bestemming te vliegen. Het zijn er volgens de berekeningen zo'n dik ke tweehonderdduizend. De reisbu reaus hebben het er druk mee. Als de steeds mooier wordende reisgidsen zijn verzonden, staan de drukke dagen voor de deur. De tele foon in de bureaus staan roodgloei end en een aantal boekingen van enkele duizenden per dag zijn in de ze drukke tijd tegen uitzondering sÉÜÉÜi£ ïfeaïXS '.j «k it*, m k. Het hotel Xenia in Griekenland Een kamer met of zonder balkon, met of of zonder badkamer. Alle wensen per computer. DE DUINSTREEK De heer A. P. F. van Gennip, pionier op het gebied van de buitenlandse vliegreizen, kan ervan meepraten. Hij heeft rond de jaarwisseling tien extra lijnen laten maken op de tele fooncentrale van zijn reisbureau in Eindhoven. En nog moesten de klan ten herhaaldelijk enkele malen het nummer van FIT-Eindhoven draai en om geen in-gesprek-toon te ho ren. In totaal verzorgt de heer Van Gennip de vakantie van rond de dertigduizend Nederlanders. En on der hen zijn vele honderden, die er speciale wensen op na houden, zo als die bruidegom Jansen. Dertigduizend boekingen per jaar. Naar Egypte en Jordanië, naar Mal- lorca en Jougoslavië, naar Israël en Bulgarije, Spanje of Italië. Sommigen willen de rels-uit-het-boekje aange past hebben aan hun eigen verlan gens, verlengd of versierd met ex tra uitstapjes. Anderen willen ver schillende reizen combineren. Meneer zus wil een kamer op de eerste eta ge; meneer zo verlangt beslist een vegetarisch menu. Het is om er dol van te worden De problemen van de reis-organisa- tor zijn niet opgelost, als alle ho telreserveringen zijn gemaakt en al le vliegtuigen zijn gecharterd. Dan begint het eigenlijke organisatori sche werk pas. De aanmeldingen komen binnen. Ze moeten in ijltem po verwerkt worden, want soms zijn na enkele dagen in het hoogseizoen al volgeboekt. Als men op het bu reau dan niet direct een volledig overzicht heeft, worden boekingen aangenomen, die later geannuleerd moeten worden. Teleurgestelde klan ten krijgen te horen, dat ze niet mee kunnen, omdat de vliegtuigen vol en de hotelbedden bezet zijn. We had den op het moment van uw aan melding nog geen voldoend over zicht, is dan het excuus. Het 'ver werken' van zo'n dertigduizend boe kingen in enkele maanden (soms zelfs weken) vraags een staf van vele tientallen krachten. En mensen die onder hoogspanning werken ma ken fouten. Het gevolg is, dat me neer Jansen zijn champagne niet vindt; dat er geen tweepersoonska mer is; dat er teveel klanten aan de balie van het hotel staan. Zelfs de beste administrateur is niet feilloos. Dat is alleen maar de machine. Zo redeneerde de FIT-directeur, die uit zijn redenering de enige juiste kon- sekwentie trok en tot 'n ingrijpen de verbouwing van zijn kantoor be sloot. Daar staat nu nog net op tijd om de stormloop van 1967 op te vangen een computer, die alle boe kingen verzorgt Het is een ingewikkeld apparaat, dat voor vele doeleinden gebruikt kan worden. Verschillende program ma's staan de FIT-administrateur ter beschikking. Het geheugen van de computer is onutputtelijk. Niet al leen selecteert het apparaat alle bij zondere verlangens (zoals die cham- Bufgarie pagne), maar bovendien produceert het alle passagierslijsten, berekent het de prijzen en adresseert alle be scheiden voor de klant. Op elk ge wenst ogenblik geeft de computer uitsluitsel over het aantal passagiers dat voor een bepaalde reis heeft ge boekt, zodat bij iedere reservering di rect kan worden gezegd, of er nog plaats is. De administratie van het Eindhovense reisbureau is voor deze (overigens wel kostbare) investering aanzienlijk gemakkelijker geworden. Maar wat nog belangrijker is, fouten en vergissingen zijn uitgesloten. Fouten, die naarmate de aantallen passagiers toenemen, talrijker drei gen te worden. De computer, die op zovele terreinen van het maatschappelijk leven zijn intrede heeft gedaan is dank zij de vooruitstrevendheid van de heer v. Gennip nu ook in de vakantiebusi- ness opgenomen. De machine be spreekt uw plaatsje in de zon. Feil loos en dat is goud waard. Want wat is vervelender op een vakantiereis, dan dat zich complicaties voordoen? Zelfs de beste reisleider kan dat niet helemaal verhelpen. Ook hem wordt veel moeite en kopzorg be spaard door deze ingenieuze machi nale geheugenkunstenaar. En meneer Jansen.... hij kan rekenen op zijn champagne. Per computer. BERGEN De leiders en leidsters van de St. Lambertusgroep brachten samen met de voortreksters en voortrekkers van de Willi- brordusstam van dezelfde groep een bezoek aan het Euro pees parlement. De I B M-computer in het reisbureau te Eindhoven Van de Duin trappers ging de heer Gravendaal mee met deze groep. Woensdagavond vertrok de groep in twee Volkswagenbusjes en een luxe auto naar Maastricht waar overnacht werd in een verkenners clubhuis, waar de koffie met Limburgse vlaai en gereed stond. Op donderdag werd de lange trip ge maakt naar Straatsburg waar de groep eerst tegen de avond aan kwam door oponthoud van autopech. Ook hier Werd overnacht in een club huis van de Scout de France. Op vrijdagmorgen werd de verga dering bijgewoond welke in alle ta len vertaald werd door tolken en te volgen was door koptelefoons. De Nederlander, de heer Laan, voer de het woord over de normalisatie van het internationaal wegverkeer, voornamelijk beroepsgoederenver- voer en busvervoer kwam aan de orde. Hierop volgden verschillende replie ken van Duitse zijde. Doordat een speciale voorlichtings vergadering voor de groep uit Ber gen was belegd moest de groep om 11 uur de vergadering verlaten, zo dat zij niet meer de Alkmaarder Mr. Berkhouwer aan het woord konden In de voorlichtingsvergadering, wel ke geleid werd door de heer Han Hoek (ook een Noordhollander) werd uitleg gedaan van het d'oel van het Europees Parlement. Het voornaam ste doel is de eenwording in Euro pa te bewerkstelligen. De Raad van Europa welke in 1948 gestart is had in aanvang 18 deelnemende landen. DOOR TO DORSSEN- VAN LOO - I Er begon iets in hem te branden, dat hij nog van vroeger ken de, als Ria zich tegen hem aanvleidde in een van haar vele aan halige buien. Ja, met Ria was hij ontzettend gelukkig geweest, alleen maar zo kort. Ik moet het niet te gek maken, dacht hij. Laat ik alsjeblieft mijn hoofd niet verliezen. Ik zou me schamen voor Frans, die me helemaal vertrouwt. Maar die vrouw heeft iets over zich ze kan een man stapelgek maken. Hij ging zitten, overdreven puffend. 'Ik kan merken, dat ik een dagje ouder word, Mientje.' Ze keek hem spotlachend aan. 'Jij oud.we zijn net zo oud. Maar we kunnen wel even uitblazen. Ik maak nog een kop kof fie klaar enZe boog naar hem toe: 'dan kom ik met mijn verrassing voor jou. Speciaal voor jou.' Even keek hij naar hals en wendde toen verlegen zijn blik af. Ik moet dit nooit meer doen, dacht hij. Die vrouw is levensge vaarlijk voor een man. Frans moet toch wel te benijden zijn met zoiets elke dag om je heen Hij hoorde haar in de keuken stommelen. Ze neuriede de melodie van de dans, die ze zoeven nog gedanst hadden. Hij ontstak opnieuw zijn pijp en trok er aan. Dit is eens en dan nooit meer, besliste hij. Ik durf niet meer. Ik zou me geen tweede keer kunnen inhouden. Ze kwam, vrolijk lachend van de voorpret met een grote schaal, die ze op tafeltje bij de crapauds zette, waarna ze haar handen in de zij plantte. 'Nou, meneer Ellegers? Lijkt het u?' Hij keek goedkeurend knikkend naar het slaatje. 'Verrdaaid, Mientje.... kun jij geen huishoudster bij mij worden? Ik denk, dat ik dan iedere week vijf pond aankwam.' 'Naar je zin?' 'Dat moet je nog vragen. Mijn lievelingskostje.' 'Ik heb ook toastjes. Wacht even, ik ben zo terug met de kof fie.' Een poosje later zaten ze te eten. Hij zei: 'Je verwent me gru welijk, Mientje.' 'Dat mag wel eens een keer. Je komt toch al zoveel te kort.' 'Jannie zorgt anders goed voor me, hoor', protesteerde hij. Ze keek hem even aan met een ondoorgrondelijke blik. 'Jij begrijpt best, wat ik bedoel. Dat kan een huishoudster jou niet geven.' 'Jij dan wel?' 'Ik probeer het, dat zie je.' Toen de schaal leeg was en hij van zijn koffie dronk, zei hij: 'Weet je, dat je voor een man een verbazend gevaarlijk vrouwtje bent, Mientje?' Ze probeerde verbaasd te kijken. 'Ik ben me nergens van bewust. Wat heb ik dan gedaan? Frans is er niet. Nog acht dagen blijft hij weg. Morgen over een week is hij pas terug. Jij bent onze huisvriend. Mag ik alsjeblieft vragen me een poosje gezelschap te houden? Ik weet beter, dat Frans er niet het minste bezwaar tegen zou hebben. Je hebt zelf gehoord, dat hij zei 'Een oogje op jou te houden. Ik was niet doof, mevrouw Sornee. Maar dat was in de eerste plaats als een grap bedoeld. Mij dunkt, jij kunt best op jezelf passen, of niet?' Ze lachte fijntjes. Met haar handen in de schoot gevouwen, antwoordde ze: 'Misschien kun jij het beter, he?' Hij kwam overeind en begon zijn overhemd dicht te knopen, waarna hij zijn das pakte. 'Hartelijk bedankt voor je koffie en je slaatje. Het wordt tijd, dat ik weer eens naar huis ga.' Ze knikte. 'We hadden vroeger thuis een hond. Erg aanhalig, liep altijd los, omdat hij ongevaarlijk was. Liep net zo lang om je heen te draaien, totdat je zijn etensbak vulde. Dan slokte hij alles achterelkaar op en als de bak leeg was, keek hij nog even naar je en ging er vandoor om ergens anders een dutje te doen.' Ze wachtte even. 'Sommige mensen lijken wel eens op honden.' 'Dank je wel. Ik kan me niet herinneren, dat ik om je heen liep te draaien, wel? Enne.ik wil je reputatie niet in gevaar brengen.' 'M'n reputatie.Wat weet je van me? Van mijn verlangens? Van mijn leven met Frans. Weet jij dat ons huwelijk een ver standshuwelijk was? Om twee zaken tot elkaar te brengen, die van mijn vader en die van hem? Zodat het kapitaal in beide families bleef? We kende elkaar nauwelijks drie maanden, toen we trouwden. Maar ik heb een goed huwelijk gedaan.' Ze knikte heftig. We waren met zijn drieën: ik heb nog twee zusters. Van de drie ben ik, maatschappelijk gezien, het beste af. Ze benijden me. Mijn ene zus moet ik af en toe wat geld sturen, anders lijdt ze armoe. Maar ik heb het goed: een mooi huis, financieel geen enkele zorg en ik heb genoeg geld van me zelf. In het dorp ben ik mevrouw Sornee, van de ondernemende Frans Sornee, die het aandurfde in deze moeilijke tijd iets nieuws aan te pakken. De Frans Sornee, die alleen maar van zijn zaak houdt en dan nog eens van zaak en nog eens voor de derde keer en die zich dan ook nog af en toe herinnert, dat hij een vrouw heeft, die bestaat uit vlees en bloed en haar verlan gens heeft. Zijn liefde begint een enkele keer vijf minuten nadat hij de slaapkamer is binnengegaan en eindigt vijf minuten voor hij als een os slaapt. Dan ben ik het hunkerende hondje, dat af en toe heel welwillend een kluifje toegeworpen krijgt. Leuk he? Ja, jongens, wat een geluk, dat we een huisvriend hebben, die er voor zorgdraagt, dat mijn reputatie niet in ge vaar komt. Mijn reputatie.... Bedankt voor je goeie zorgen. Smeer 'm dan maar, nette meneer Ellegers. Dan kun je ten minste rustig slapen.' Met stijgende ontzetting luisterde hij naar de woordenvloed, die nu op verbitterende toon uit haar mond kwam. Hij had haar wangen zien opgloeien en zoals ze daar stond met felrode wan gen en hijgende borst van emotie, was ze ongetwijfeld een knappe vrouw. En als het waar was, wat ze allemaal vertelde, dan was Frans een grote idioot een sufferd, een slome ezel. Met zoiets dagelijks om je heen. Toch liet hij zich niet intimideren. 'Wat had je dan gewild, Mientje?' vroeg hij op rustige toon. 'Niks!' snauwde ze terug. 'We hebben ons vanavond toch ze ker op gepaste wijze geamuseerd, nietwaar? We hebben op be hoorlijke afstand van elkaar gezeten, toen we koffie dronken en dat slaatje aten. En terwijl we dansten is je hand geen enkele keer ook maar één centimeter de verkeerde richting uitgegaan.' Ze boog. 'Dankuwel, meneer Ellegers, voor uw korrekte be scherming. Frans heeft een goeie uitgezocht met jou. Hou een oogje op mijn vrouw, als ik weg ben. Ik zal 'm schrijven, dat je uitstekend van je taak kwijt. Maar goed, dat-ie gevraagd heeft om één oogje. Je zoudt er nauwelijks twee aan durven wagen, niet?' Ze pakte haar wollen vest en trok dat aan. 'Zo, je hoofd mocht anders eens op hol raken dóór mijn blote armen. Dat kan ik niet op mijn geweten hebben.' Geruime tijd was er een zwijgen tussen beiden. Ze keek hem aan. Hij stond met zijn colbertje in de hand, schijnbaar na denkend voor zich uit te kijken. 'Trek je jas aan en donder op. Naar je Jannie, die je met haar kal verogen zowat opvreet van verering. Je hoeft maar één vinger naar haar uit te steken en ze valt smachtend in je armen. Wat sta je daar nog als een zoutpilaar?' Ze draaide zich om en keek op de klok. 'Het is over tienen! Je bent toch zo bezorgd voor mijn reputatie nietwaar? Schiet op.... je bent al over tijd. En ga alsjeblieft de werkplaats doorDe mensen mochten er anders wat van denken Hij trok zuchtend zijn colbertjasje aan. Tenslotte haalde hij zijn schouders op. Wat moest je daar nu van denken? 'Bedankt voor alles, Mientje. Sorry, als je me misschien verkeerd beoordeeld hebtDitIk zou het niet kunnen, en Maar hij sprak opeens in een lege kamer, want Mientje was naar de slaapkamer gegaan en had de deur met een slag dicht ge gooid. HOOFDSTUK 6 De volgende morgen bracht Mientje als gewoonlijk om half elf koffie in de werkplaats. Ze knikte vriendelijk naar de meester knecht en naar Max Ellegers, keek wat rond en ging daarna weer naar huis.' 's Middags met de thee hetzelfde recept. Om half zes bracht hij de sleutels in de keuken, waar Mientje boontjes zat af te halen. 'Hang ze maar op; je weet de plaats.' Max aarzelde. 'Ben je nu boos op me, Mientje?' Hieruit is een blok overgebleven van zes landen t.w. Duitsland, Frank rijk, Italië en de Benelux-landen. Onder de Europese Gemeenschap zijn verbonden de EGKS de EEG en EURATOOM. Reeds vele voorstellen tot eenwor ding zijn gedaan op allerlei gebied ook de aansluiting van Engeland doch de huidige president van Frank rijk, De Gaulle torpedeert veel voor stellen, door dat deze Frankrijk als de voornaamste staat van Europa wil stellen. Toch zijn er vele resul taten geboekt vooral wat de Kolen en Staal gemeenschap betreft en de Economische Gemeenschap. De Raad van Europa streeft naar een invloed op de deelnemende lan den via de nationale Parlementen. Het Europees parlement heeft nog geen werkelijke beslissing in zaken doch geeft advies, echter het kan ook boeten opleggen. Door de groep uit Bergen werden ijverig aantekeningen gemaakt en vragen gesteld. Hierna werd te Straatsburg koffie ge dronken en de terugreis aanvaard. Deze reis ging door het Eiffel-ge- bergte, in Vossenack werd overnacht en gelijk een kampeerplaats bespro ken voor de verkenners a.s. zomer. Doordat de gemeenteraad de subsi die-voorstellen afgewezen heeft, is besloten het dichterbij te zoeken en de leiding is hierin buitengewoon ge slaagd. De thuisreis werd te Weert onder broken voor koffie en de Weerter vlaatjes. Om 6 uur zaterdagavond was ieder weer thuis na een mooie en leerzame reis. der gemeente Bergen van 13 maart tot 20 maart GEBOREN: Nanda, dochter van N. J. Volkers en J. Schoen, Breelaan 25. Johannes Gerardus Franciscus, zn. van J. J. Brakenhoff en A. C. A. Legdeur, Breelaan 29. ONDERTROUWD Pieter Jan Berk hout en Hilleberta van Eeten, Vin- kenbaan 8. Adrianus Leerling, chauf feur, Harenkarspel, en Cornelia C. Verduin, winkeljuffrouw, Kogendijk 28. GEHUWD J. A. Beringen, fabri- cage-technicus, De Bilt en S. Rood, Midden Geestweg 9. Sjoerd de Vries automonteur, Franeker en B. A. de Vries, gezinshulp, Zuidlaan 18. Fr. Muis, rijksambtenaar, Vlissingen en E. G. Rietvink, Verspyckweg 12. P. W. van Doorn, officier KM, Den Helder en C. B. Reinders, Landweg 2. A. P. M. Miedema, Monnickendam P. P. van den Berg, ambtenares, M. Wiegmanweg 20. OVERLEDEN: Gerharda H. J. Gierst- berg, w.v. J. Hopman, Elkshove 1. van 20 maart tot 27 maart GEBOREN: Maria Gertruda Thecla, dochter van Wilhelm A. A. Bischoff en A. M. M. T. C. Waals, Herenweg 11. Johannes Lambertus, zoon van G. Bloetjes en G. M. Ruiter. Doorn tjes 10. Nicole Sylvia Dieuvera, d. v. N. J. Kleverlaan en A. C. M. van Hassel, Kogendijk 7. Muriel Petro- nella Cecilia, dochter van N. W. Grooteman en M. G. M. Hansen, Mezenlaantje 3. Erwin Rudolf, zoon van Gerrit Borsjes en H. H. M. Blee- ker, St. Antoniusstraat 25. ONDERTROUWD Dirk Rengel Ap pelman, ziekenfondsbode, St. An toniusstraat 9 en Sjoukje Slager, St. Antoniusstraat 9. Ernst Fielmich, werktuigkundige, Alkmaar en Tr. J. Moermond, apothekers-assistente, Bergerweg 177. GEHUWD: Free Kruizinga, Deven ter en Elisbeth Krijt, doktersassisten te, Breelaan 51. Klaas Bakker, chauf feur, Alkmaar en Greet je P. A. Raams, naaister, Leo Gestelweg 14. OVERLEDEN: Sanne Sannes, oud 30 jaar, Apeldoorn.

De Duinstreek | 1967 | | pagina 6