99 De festiviteiten op Koninginnedag in Schoorl GERRITSEN i ook voor stencilwerk Volkers Leegwater Schoorl Kristal met zilver Doktersdiensten DONDERDAG 6 APRIL 1967 41e JAARGANG No. 13 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen Clubkampioenschappen t.t.v. 'Duintreffers' Klaverjasnieuws van 'Duintreffers' Bent u 65 jaar of ouder Voor Baby Uj Algemeen Welzijn Afdeling Bergen van het Groene Kruis de contributie 1967 ad 7,50 gedurende de maand april te voldoen Busverbinding voor de bewoners van het Bejaardencomplex ,Oldenhove', het Zusterhuis 'Uuthof', de Zuidergeest Oprichting afdeling Koninklijke Nederlandse Maatschappij van Landbouw en Plantkunde Burgerlijke Stand Zomerzegels A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten Ploem-ploem zo gaan de gitaren naar gretige afnemers Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK WeekStad dit nummer bestaat uit 8 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Het Schoorlse Oranjecomité, ook wel het groene comité genoemd, heeft voor de a.s. Koninginnedag weer een reeks festiviteiten en at- trakties georganiseerd. Zoals een blik op de kalender u leert valt de dertigste april dit jaar op een zondag en wordt het eigenlijke feest op maandag, de eerste mei gevierd Op zondag evenwel organieert het Oranjecomité een duinwandeling onder leiding van de heer Nieuwen- huizen. Deelnemers worden om half elf des morgens in de Berekuil verwacht en de duur van de wandeling is onge veer anderhalf uur. Voor diegene die 's zormers andere dingen aan het hoofd hebben is dit een mooie gele genheid om onder deskundige lei ding een wandeling te maken. Het is gezond en leerzaam. En op de eerste mei begint men al vroeg. Om kwart voor acht is er een muzikale rondgang door Groet en om kwart over acht is er iets dergelijks in Schoorl. De padvindersgroep Jan van Scorel hijst om kwart voor ne gen de vlaggen voor het gemèente- huis hetgeen wordt gevolgd door 'n aubade, ook voor het gemeentehuis door alle klassen van de lagere scho len. Een en ander geschiedt met me dewerking van het fanfarecorps 'De Vriendschap. Om tien uur is de start van de fiets- puzzeltocht, waaraan een leuke quiz is verbonden die door Schoorlse des kundigen op velerlei gebied is sa mengesteld. Deelname staat hier open voor personen van twaalf jaar en ouder. De tocht heeft tot motto; 'Ken je dorp' en de start is bij de Kerkbrink te Groet, om tein uur dus. Maar ook de kleinerere kinderen komen aan de beurt. Er wordt vooï hen namelijk een gecostumeerde op tocht georganiseerd. Dus moeders, stuur degene die de oude kleren bij u pleegt op te halen, nog maar een paar weken door en reserveert u de kledingstukken voor uw spruiten die hiermee kans hebben mooie prij zen te winnen. Men start in twee groepen, de deelnemertjes vertrekken om half elf vanaf de Kerkbrink en de jeugdige Schoorlaars op dezelfde tijd vanaf de Wolphert van Bredero- deweg. Gezamenlijk eindpunt is het parkeerterrein nabij de kleuterschool te Catrijp waar ook de prijsuitrei king plaats vindt. Om twee uur begint de kindermid dag in de sporthal te Catrijp voor kinderen tot twaalf jaar. Hier treedt op het Alkmaarse kindercircus JOBLOCA. De toegang is gratis. Om kwart over twee is de start voor een gezelligheidsrit voor automobi listen, ook hier de start bij de sport hal. 's Avonds om zeven uur wordt er een muzikale rondgang gehouden door Arti et Amicitiae uit Amster dam, de drumbands uit Bergen en Schoorl en het fanfarecorps 'De Vriendschap'. Om acht uur is er dan weer het vreugdevuur op het terrein naast het sporterrein aan de Molenweg. Het is niet te hopen dat weer enige onverlaten de 'Koninginnestook' voortijdig zullen aansteken. De Westfriese dansgroep uit Scha- gen treedt hier op en Ome Gert Pa ter houdt enkele conferences. Arti et Amicitiae, het Majorettencorps van 'Czaar Peter', het fanfarecorps 'De Vriendschap' en de twee drum bands uit Bergen en Schoorl zorgen hier voor de nodige vrolijke klan ken. De dag wordt dan besloten met een Oranjebal in 'De Rustende Jager' te Schoorl dat om negen uur begint. En oh ja, ook de allerkleinsten ko men aan hun trekken, want de hele dag draait er een kinderdraaimolen bij de sporthal en er staat ook een feestartikelentent. Voor het actieve Oranjecomite ho pen we dat het Oranjezonnetje geen verstek zal laten gaan, want aan het organiseren van bovengenoemde evenementen zit heel wat werk vast. En het zou jammer zijn als de hele dag letterlijk en figuurlijk in het water zou vallen. aangemeten door HOFLAAN 2 - TEL. 2202 - Leverancier van alle ziekenfondsen CONTACTLENS SPECIALIST INRICHTING VOOR CONTACTLENS-AANPASSING Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. Op zaterdag 8 april houdt de t.t.v. 'Duintreffers' haar clubkampioen schappen in de sporthal te Cat rijp, aanvang junioren 3 uur en de senioren 5 uur. Een ieder die hiervan getuige wil zijn is van harte welkom, de fina les beginnen plm. 8 uur, de toe gang is vrij. De favorieten zijn bij de junioren meisjes Anneke Meyland en Joke v. d. Ploeg. Bij de junioren jongens Paul Mey land en Frans Mink. Bij de senioren dames Tiny Kalk en Annie Ory. Bij de senioren heren J. Delis, Jb. de Kroon en N. Kaag. Er zijn natuurlijk wel meer kans hebbers, want en dit geldt vooral bij de jeugd, men kent elkander spel door en door. Het bestuur van de 'Duintreffers' hoopt dan ook op veel belangstelling vooral van de ouders, en een spor tieve en spannende strijd voor de verschillende titels. A. de Wit - A. Kaandorp kampioen 'Duintreffers' klaver- jasdrive De prachtige elektrische klok, die beschikbaar was gesteld door kap salon Bekker, ging naar mevrouw Delis-Stokman die zich bij de dames de sterkste toonde. Voor deze laatste drive van dit sei zoen bestond grote belangstelling, wat de organiserende vereniging dankbaar aanvaarde, De uitslag was als volgt 1 K. Delis Pz.-Joh. Delis Pz. 5834 2 P. Delis Sr.-P. Delis jr. 5173 3 Mevr. C. Stam-Mevr. Berkhout 5101 4 A. Stam-P. Stam 5088 5 Mevr. May-De heer May 4888 Marsenprijs: M. Aksulair-K. Bruin 3 marsen Troostprijs: Mevr. Rietveld-L. Riet veld 3442 Kampioen bij de heren IA. de Wit-A. Kaandorp 5 25806 2 Joh. Delis-B. Rietveld 5 24326 3 T. Delis 5 24257 Kampioen bij de dames 1 Mevr. Delis-Stokman 5 25230 2 Mevr. Stam-Berkhout 5 24665 3 Mevr. May 5 24182 Komt u dan op woensdag 12 april 14.30 uur in 'De Rustende Jager' te Schoorl. Daar wordt u door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers een gezellige middag aangeboden, met o.a. een interessante film over be jaarden, gymnastiek en demonstratie hiervan. Na een kopje koffie kunt u liedjes uit de oude doos zingen en genieten van een voordracht van Jo de Leeuw Voor eventueel vervoer per auto kunt u bellen naar: mevrouw Hanch telefoon 670. POEDER - CREME - OLIE-ZFFP De vereniging 'Algemeen Welzijn' hield op vrijdag 31 maart een bij eenkomst in 'De Roode Leeuw' De paasvakantie verhinderde dat uw verslaggever hierbij aanwezig was, maar dank zij de heer Schermer kunnen wij u toch nog een verslagje van deze boeiende avond aanbieden. Gelukkig was de belangstelling goed en kon ds. De Jongh een groot aan tal leden begroeten die aandachtig keken en luisterden naar mevrouw Dr. s' Jacob uit Amersfoort, die veel interessants vertelde over de 15e eeuwse schilderkunst in Brugge en Gent. Mevrouw s' Jacob prees zich geluk kig dat de werken van deze 15e eeuwse meesters voor ons bewaard zijn gebleven. In die tijd kregen de schilders opdracht van rijke mensen hun beeltenis te vereeuwigen als on derdeel van altaarstukken. Met fraaie dia's illustreerde mevrouw s' Jacob haar causerie, op zeer instruktieve wijze vertoonde zij werken van Van der Eijck en Rogier van der Weijden. Zij liet eerst een afbeelding van het gehele werk zien en daarna vergrote details. Vooral hieraan kon men mer ken hoe realistisch men in die tijd werkte. Het schilderen van portret ten maakte in die tijd interessante vorderingen, werd vroeger uit sluitend en profil geschilderd, de Vlamingen gingen er in die tijd meer en meer toe over over een gedeelte van het gelaat en face te brengen. En dit heeft zijn terugslag gegeven tot ver in Italië. Ds. De Jongh was wel aller tolk toen hij mevrouw s' Jacob hartelijk voor het gebodene dankte. Verder vestigde hij de aandacht op de strookjes die onderaan de convoca ties waren aangebracht en waarop de leden van Algemeen Welzijn hun wensen voor wat betreft onderwer pen waarover een causerie zou kun nen worden gehouden en de avond die hen het beste zou passen kon den aangeven. Het bestuur zal zo veel mogelijk trachten met de wen sen der leden rekening te houden. Aan de leden wordt verzocht, zulks ter vermijding van incassokosten, door storting bij of overboeking naar Algemene Bank Nederland, Jn. Oldenburglaan 14, Bergen. Postgiro van de bank is 4925 Aangezien er behoefte blijkt te be staan aan een bus-verbinding tussen Oldenhove en het centrum van ons dorp, hebben wij contact opgenomen met de Directie van de autobuson derneming N.H.A.D.O., met als re sultaat, dat ingaande 7 paril a.s. bij wijze van proef tot nader order elke vrijdagmorgen om 9.40 uur vanaf Oldenhove een bus zal vertrekken, welke via de route Nesdijk-Meerweg Maesdammerlaan - Hoflaan - Raad huisstraat - Breelaan naar het Plein zal rijden. Het tijdstip der terugreis welke via dezelfde route zal gaan, is bepaald op 11.35 uur vanaf het Plein. Teneinde de bewoners van de Zui dergeest eveneens in de gelegenheid te stellen van deze busdienst gebruik te maken, zal er op de Meerweg na bij de Doorntjes een bushalte ge maakt worden. Voor de goede orde delen wij ten slotte nog mede, dat er alleen retours verkocht zullen worden, waarvan de kosten, ongeacht de afstand 0,50 per stuk zullen bedragen. Hiervoor zullen speciale kaartjes worden uit gegeven, welke alleen geldig zijn op de dag van afgifte. Speciaal met het oog op het doen van inkopen door bejaarden voor het weekeinde, vertrouwen wij gaarne, dat deze proef mag slagen. B. en W. van Bergen Onder leiding van de voorzitter van het Comité van aanbeveling, de hr. L. J. de Ruiter, burgemeester van Bergen, werd donderdagavond j.l. in één van de lokalen van de Land- bouw-Huishoudschool aan de Lou- delsweg, een afdeling opgericht van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij van Tuinbouw en Plant kunde. Groot was de belangstelling voor deze afdelingsoprichting, waarvoor vooral de zusters van de Landbouw- Huishoudschool veel werk hebben verzet. Nadat de heren Stein, uit Apeldoorn (hoofdassistent bij de Rijks tuin- bouwvoorlichtingsdienst) en de heer W. R. Koppen uit Ermelo namens de propagandacommissie, het doel en de werkwijze van de Maatschappij hadden uiteengezet, traden er niet minder dan 125 leden toe tot de nieuwe afdeling 'Bergen'. Aan het einde van deze oprichtings vergadering dankte de voorzitter al len voor de spontane medewerking en hoopte dat de jonge afdeling mag uit groeien tot een afdeling van be tekenis. der gemeente Bergen van 27 maart tot 3 april GEBOREN: Mirjam, dochter van J. K. L. Babeliowsky en C. G. Selden- rath, Russenplein 3. Robert Leonard Jan, zoon van F. Maije en J. ter Burg, Notweg 32. Catharine Geertr. Maria, dochter van Petrus N. J. Kos ter en M. C. M. Bakker, Schagen. Bart, zoon van Petrus Boots en N. Hoogeboom, Zakedijkje 21. ONDERTROUWD. Gerardus Fr. v. Veen, kruidenier, Alkmaar en Geer- truida A. Janssen, M. Wiegmanweg 16. Nicolaas Marius W. Knap, elek- tromonteur, Haarlem en Elisabeth G. M. Admiraal, Schapenlaan 19. A. M. A. Kappen, verkoper, Breda en G. M. M. de Wit, rijksambtenares, Karei de Grootelaan 35. GEHUWD: Fr. J. N. Venneker, ver koper, Alkmaar en M. C. de Moei, lerares. Oude Bergerweg 19. W. N. M. Delis, bouwkundig tekenaar, Kogen- dijk 70 en E. M. Glorie, telefoniste, Colnotweg 6. Nieuw adres: Loudels- weg 101s. W. A. Koenders, timmer man, Dieren en E. B. M. Druiven, Kerkedijk 72. Nieuw adres: Rheden. OVERLEDEN: Catharina Pool, oud 76 jaar, e.v. M. L. Alderliefste, Oud- burgerweg 3. Hermanus E. K. Ezer- man, oud 82 jaar, e.v. A. G. Mootz, Rondelaan 29. Johanna M. Druiven, oud 50 jaar, e.v. H. A. J. G. Dekkin- ga, Achterweg 14. De UW afdeling Bergen is weer paraat, om de zomerzegels in onze gemeente te gaan verkopen. Met de PTT is afgesproken dat deze actie voortaan elk jaar op de 2e dinsdag in april zal beginnen, dat is dit jaar op 11 april. Het comité voor de Zomerzegels heeft de jonge Haagse kunstenaar Auke de Vries uitgenodigd een serie zegels te ontworpen. Hij koos als onderwerp Strandsvonsten. De afbeeldingen van de prentbriefkaarten correspon deren met die op de zegels. Nog steeds stijgt de opbrengst van de zomerzegels, dank zij veler in spanning en uw bereidheid tot ko pen. Zes weken lang zullen UW- sters op het postkantoor zegels en briefkaarten verkopen. Eerste dag enveloppen kunnen uitsluitend al leen op DINSDAG 11 APRIL ge kocht en gefrankeerd met zomer zegels aan het loket van een post kantoor afgegeven worden. Ze wor den voorzien van een bijzondere stempel, dat voor verzamelaars zeer waardevol is. In 1966 werd aan tal van instellingen die zich bezig houden met volks gezondheid, sociale en culturele zorg een bedrag uitgekeerd van 648.000. In Noordholland werd 41.096,be schikbaar gesteld voor verscheidene objecten. Ondanks de gestegen porti rekenen we ook dit jaar op een grote op brengst. Dorpsstraat 3, telefoop 4388 Hedendaags, oud en antiek Er gaat vrijwel geen dag voorbij of er is op onze vaderlandse radio of televisie wel de een of andere beat- groep te horen of te zien. Hun 'wa pen' is de gitaar en het is eigenlijk wonderlijk, dat men over het alge meen de namen van deze groepen uit het hoofd kan opnoemen, zonder dat er aan de gitaar veel aandacht wordt besteed. Er valt echter veel te vertellen over dit instrument, dat zoveel jongeren wereldberoemd heeft gemaakt. In 1958 was Don Wilson in Sattle bijvoorbeeld van beroep opperman. Hij had een gitaar, de goedkoopste die er te krijgen was. Zijn ploegbaas op de bouw, Bod Bogle, had er ook een. Samen studeerden zij elke avond en binnen een jaar speelden zij op schoolfeestjes. Dat is nu precies 25.000 000 dollar geleden. Het duo is inmiddels tot een kwartet uitge groeid en heet nu The Ventures. Achttein miljoen platenalbums zijn er van hun door teenagers gekocht. Intussen echter hebben zij ook een gitarenfabriek opgericht, die vorig jaar een omzet haalde van rond de anderhalf miljoen dollar. Verder hebben zij, aldus het maartnummer van Het Beste uit Reader's Digest, 375.000 platenalbums voor zelfstudie op de markt gebracht. Een gitaar heeft voor zijn bespeler talloze voordelen. De wereldberoem de auteur Carl Sandburg noemt hem dan ook 'de draagbare metgezel', een kleine speelmakker, die nog min der weegt dan een pasgeboren baby. De aanschafkosten zijn laak en zoals bandleider Mitch Miller zegt: 'Je kunt in hele korte tijd herkenbare geluiden op het ding maken. Je studeert vijf of zes verschillende ak koorden in en je staat meteen op een podium. Probeert dat maar eens met een viool.' Duizend uitvoeringen Er zijn gitaren verklijgbaar in meer| dan duizend uitvoeringen. Allereerst1 zijn er twee hoofdtypen, de acous- tische en elektrische gitaren. Verder zijn er tal van variaties wat betreft de grootte, kleur, houtsoort, het mo del van de kop, de klankkast, de breedte van de toets, het aantal en de stemming van de snaren en ten slotte het aantal 'fretten' (toonrichels) De prijzen variëren van vijfenzeven tig tot vierduizend gulden Boven dien kan men talloze accessoires aanschaffen, zoals echo- en vibratie- kasten. De bovenstaande regels zou den doen vermoeden, dat de gitaar een typisch twintigste eeuws instru ment is. Een groot misverstand, want de gitaar, of beter gezegd het ge tokkelde snaarinstrument is een van de ousdte muziekinstrumenten en ontstond vermoedelijk in het oosten. Er bestaat zelfs een Hettische bas reliëf uit 1000 voor Christus waarop een speeltuig te zien is, dat in grote trekken met de gitaar overeenkomt. Verder zijn er prototypen van de gitaar gevonden in Egypte, welke da teren uit de vierde tot achtste eeuw voor onze jaartelling. De naam 'gi taar' is afkomstig uit het Griekse, afgeleid van het woord kithara, het nationale muziekinstrument uit het klassieke Hellas. In de twaalfde eeuw brachten kruis vaarders een snaarinstrument naar Europa, dat veel weg had van de huidige gitaar. Gedurende de middel eeuwen gebruikten troubadours het instrument om er hun liederen mee te begeleiden en eeuwenlang bleef het bekend onder de naam 'guitarra'. In het begin van de achttiende eeuw heeft de beroemde Stradivarus be halve violen ook gitaren gebouwd. Paganini is behalve op de viool ook op de gitaar een virtuoos geweest en Haydn, Schubert, Weber en Rossini hebben er muziek voor geschreven. Ludwig van Beethoven noemde het 'een orkest in ministuur'. Thans, in ALGEMEEN WELZIJN Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. VOOR BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, telef. 2027 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 onze twintigste eeuw, heeft de gitaar als muziekinstrument een bijzonder belangrijke muzikale rol vervuld. Het begon in 1955 bij de eerste rock- and-roll klanken en is nog lang niet geëindigd Kan men zich Joan Baez, het Kingston Trio, the Tarriers, Pete Seeger of Bob Dylon zonder gitaar indenken? De gitaar is een vriendelijke, zachte maar vaak ook indringende stem in een lawaaiige wereld. Dat is ver moedelijk de reden van de grote steeds stijgende belangstelling, waar mee de wereld naar dit instrument luistert. ZONDAG 9 APRIL BERGEN HERVORMDE GEMEENTE RUÏNEKERK 10.15 uur: Ds. ter Steege GEREFORMEERDE KERK 10 en 19 uur: Ds. J. Sap LEGER DES IIEILS (Dorpshuis) 10.00 uur Samenkomst EUROPESE PAROCHIE VAN St. BENEDICTUS. Pr. Hendriklaan 7.30 uur H. Mis, 9.00 uur Hoogmis 10.15 uur Europese Mis (Latijnse li turgie met preek in Frans en Duits). 11.30 uur H. Mis. Zaterdag avondmis te 19.15 uur. PAROCHIE PETRUS EN PAULUS Zaterdag 19.00 uur Eucharistie viering zoals op zondag. Zondag. H. Missen te 8.15 - 9.30 - 11.00 en 12.15 uur. Van maandag t.m. vrijdag: 's mor gens om 8 uur en 's avonds 7 uur. SCHOORL HERVORMDE GEMEENTE TE SCHOORL, GROET en CAMP. 10 uur te Schoorl, Wika J. Th. Pietersen, Warmenhui- zen, jeugddienst R.K. PAROCHIE VAN DF. H. JOANNES DE DOPER H. Missen om 8.00 en 11.00 uur; 9.30 uur Hoogmis, 19.00 uur Avondmis. Zaterdag H. Mis als op zondag om 19.00 uur. Door de week is de H. Mis om 7.45 uur. ALKMAAR DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10 uur. Ds. A. J. van der Sluis (kleuteroppas, koffie na de dienst) LUTHERSE GEMEENTE 10.15 uur: Ds. J. J. F. Herrmann REMONSTRANTSE GEMEENTE 10.30 uur: Ds. J. Breukink

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1