Verzorgingshuis ,Oudtburgh' in juli open ff GERRITSEN ■P«q| MANI Een nieuwe kans voor spaarders RAIFFEISENBANK SCHOORL KELTUM PLEET Doktersdiensten DONDERDAG 13 APRIL 1967 41e JAARGANG No. 14 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten De mammoet in aantocht Schoorlse Gemeenschap Toneelvereniging 'Ons Genoegen' Hervormde Vrouwengroep Algemeen Welzijn Gemeente-avond Aan sf!e inwoners van de gemeente Bergen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's WeMUd ..DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Als over enkele maanden de laatste hand gelegd is aan de inrichting van het verzorgingshuis voor chronische zieken aan Kerkedijk 37 en de grootte daarom heen aangelegde tuin, met zijn gazons, brede wandelpaden, vijvers en beplanting, de entourage rond dit ultra-moderne gebouwencomplex een zeer voornaam cachet zal geven, zullen de patiënten in dit verzorgingshuis, dat genoemd is naar de Oudtburger-polder- grond waaruit zij verrees, in deze wijd se, rustige en stille omgeving genezing vinden. De Nederlandsche Hervormde Stich ting voor verpleging van Chronische zieken Noordholland benoorden het IJ, gaf in het jaar 1965 de bouwon derneming N.V. De Geus uit Lan- gedijk opdracht tot het bouwen van een verzorgingshuis voor chronische zieken aan de Kerkedijk, waaraan de uitvoerder o.l.v. het architecten bureau Groenewegen en Mieras uit Amsterdam, in augustus van datzelf de jaar met de bouw begon. In ruim anderhalf jaar verrees het vezorgingshuis en zusterhuis uit de grond, waar mettertijd wanneer het interieur van de vertrekken van beide gebouwen gereed zijn, de zie ken ondergebracht kunnen worden. Het kreeg de naam van 'Oudtburgh' genoemd naar de Oudtburgher pol der, waarop het gebouwd is, en naar een buurtschap, dat de Ruïnekerk in het grijze verleden als centrum had. De hoofdgang van dit verzorgings huis ligt aan de oostkant van het terrein, die vanaf de Kerkedijk langs het gemeente-erf is te bereiken. Bij het binnenkomen in de ruime hal van het gebouw wordt de bezoeker al direct geconfronteerd met een achter drie glazen wanden omsloten binnentuin die straks, wanneer de bloemen in bloei zullen staan, een verrassend en kleurig effect zal op leveren. Even verder in de hal is een toko ge bouwd, waar de bezoekers voor de patiënten verschillende versnaperin gen kunnen kopen uitgezonderd bloe- Medisch centrum Tussen beide laaggebouwde vleugels de kamers voor de patiënten ligt het medisch centrum waar een ruime gemeenschapszaal met toneel, directiekamer, oefenzaal, sterilisatie afdeling, kapsalon, bibliotheek, vlin- derbad, kamer voor de waarnemend directrice, zusterposten en leslokalen zijn ondergebracht. In een ruime royaal ingerichte keuken, worden de modernste apparaten voor het be reiden van de gerechten geïnstal leerd. Zusterhuis Een naar de eisen des tijds ingericht zusterhuis van drie verdiepingen met parterre, torent beschermend boven het verzorginghuis uit, als wilde zij een wakend oog houden op de ver pleegden. Dit zusterhuis biedt naar het oosten een prachtig uitzicht over het pol derlandschap en naar het westen een prachtig vergezicht over het dorp en de donker begroeide duinen. De tuin Rondom dit miljoenenobject is de firma Boender uit Barendrecht be zig een sieraad van een tuin te cre- eren, ontwerpen door de landschap architect de fa. C. van Empele uit Heemstede. Voor de rechtervleugel van het verzorgingshuis is een fraaie vijver aangelegd en aan de linker vleugel, bezijden en achter het zus terhuis is in een strakke rechtlijnige stijl een fraai rustig park aangelegd met een aantal kweekbakken voor de patiënten, die lust hebben in tuinie ren. De directie bestaat uit de heer Dr. L. Daalder, geneesheer-directeur, Directrice M. Bouter (voorheen di rectrice van het Protestant Christe lijk Streekziekenhuis uit Bennekom) en de heer Th. Not, administrateur- econoom. Voor het aantrekken van personeel voor dit verzorgingshuis heeft men reeds pogingen gedaan, met resul taat, dat uit de eenentwintig sollici tanten (verpleegsters) er zeven wer den aangenomen. Er behoeven slechts een beperkt aantal gediplomeerde verpleegsters in het verzorgingshuis werkzaam te zijn. De ziekenverzorg- sters zijn meer in aantal nodig. Voor deze betrekking waarvoor een aanlokkelijk salaris is vastgesteld kunnen meisjes sollicteren die een VVB-opleiding (Vooropleiding ver zorging beroepen), INAS-opleiding, of de 3-jarige mulo achter zich heb- ben. In één van de leslokalen krijgen deze meisjes wanneer zij zijn aange nomen een 2-jarige opleiding voor ziekenverzorgerster, opdat zij volko men op de hoogte zijn van dit beroep 117 chronische zieken In de kop van Noordholland boven het IJ telt men alleen al in Hervorm de kringen 250 chronische zieken. Wanneer de personeelbezetting van het verzorgingshuis compleet is zijn er hiervoor 85 personeelsleden nodig en kunnen er 117 chronische zieken verzorgd worden. Men hoopt dan ook in juli van dit jaar de eerste patiënten in 'Oudt burgh' te kunnen opnemen in dit fraaie hypermoderne verzorgings huis dat als een oase van rust ge pland is in de Oudtburger-polder van de Heerlijkheid Bergen. Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek Uit herhaalde verzoeken om nadere inlichtingen die de hoofden van de r.k. ulo-scholen te Alkmaar, Bergen, Heerhugowaard, Heiloo en Lange- dijk (Zuid-Scharwoude) ontvangen, is hun gebleken dat zeer vele ouders nog niet een juiste voorstelling heb ben van de Mammoetwet voor wat betreft de gevolgen voor de ulo scholen. Deze zullen, net als alle andere ulo's per 1 augustus 1968 au tomatisch mavo-school worden (middelbaar algemeen vormend on- spaarbank en alle bankzaken derwijs). Per die datum en niet eer der, zal aan elk der bovengenoemde ulo's een brugklas verbonden zijn. Reeds geruime tijd hebben de zes ulo-hoofden met elkaar besprekin gen om de overgang van ulo- naar mavo-school zo vlot mogelijk te doen verlopen. Uit dit contact is het be sluit voortgekomen om voortaan op de zelfde dag een gelijkluidend toe latingsexamen af te nemen. Voor dit jaar is dat examen vastgesteld op 1 juni a.s. Elk der genoemde ulo's zal dit in de eigen school doen. Aan al deze scholen worden zowel meisjes als jongens als leerling(e) toegelaten. Het blijkt nodig dit te vermelden daar met name van de ulo's in Alkmaar onlangs nog in en kele kranten gesteld werd dat dit niet het geval is. De uitvoering 'Angst voor de Eenzaamheid' wordt gehouden op 5 mei a.s. in 'De Rustende Jager' aanvang 20.00 uur. Op 17 april a.s. bijeenkomst in de Consistorie-kamer van de Her vormde Kerk. Aanvang 19.45 uur. Gesproken zal worden over het onderwerp: 'De Wereld van het dove kind'. Bibliotheek met ingang van 18 april a.s. uitlening van boeken in het oude Raadhuis elke dins dagavond van 19.00 tot 20.00 uur. VOOR BERGEN B. LUIF Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 Op donderdag 13 april 's avonds 8 uur zal ds. L. A. Bodaan, koop vaardij predikant der Hervormde kerk op een gemeenteavond een le zing houden over het onderwerp: „Pastorale muzikale wereldreis". Een en ander opgeluisterd met gramo- foonplaten. De bijeenkomst zal wor den gehouden in gebouw „Rehobot" aan de Dr. van Peltlaan. APW2 De ontwikkeling van onze gemeente - van Bergen en Bergen aan Zee - zoals die zich de laatste tyd laat aanzien, veront rust in toenemende mate grote groepen van onze bevolking die de leefbaarheid van Bergen bedreigd zien. Een zekere groei van Bergen is onvermijdelijk. Ons streven is daarom niet die groei tegen te houden, maar wij willen er wel aan meewerken deze groei in goede banen te leiden, op dat Bergen zoveel mogelyk zijn eigen karakter behoude. In het verleden werden - waar het de ontwikkeling van de gemeente betreft - op bestuursniveau vaak beslissingen ge nomen, waarbij de bevolking niet werd betrokken of geraad pleegd. Wij menen dat een constante en daadwerkelijke be langstelling van de zyde van de burgery, de gemeentelijke overheid een steun kan zijn in haar streven het karakter van Bergen zoveel mogelijk te behouden zonder daarbij de ont wikkeling tegen te houden. Als wij de tweede nota over de ruimtelijke ordening in Ne derland nagaan, dan zien wij dat Bergen in de open groene ruimte boven de lijn Alkmaar-Arnhem, die de planologen willen reserveren als recreatiegebied voor de overbevolkte randstad Holland, een vooraanstaande plaats inneemt; dank zij zijn duinen en bossen, zijn zee en zijn polderland; dit geldt eveneens voor Schoorl. Verstedelijking van Bergen en Bergen aan Zee komt ons daarom ongewenst voor. Het zijn juist die symptomen van verstedelijking die wij de laatste tijd tot onze teleurstelling hier moeten constateren en die ons verontrusten. Enkele van die symptomen willen wij nader omschrijven. BERGEN AAN ZEE Onze badplaats ontwikkelt zich in een richting, welke wel heel sterk af wijkt van de bedoeling welke de stichters er mee hadden: een fami liebadplaats. Hoewel wij erkennen dat deze tijd aan een badplaats andere eisen stelt dan de tijd waarin Bergen aan Zee gesticht werd, vragen wij ons toch met zorg af of het nieuwe plan voor Bergen aan Zee niet een ernstige be dreiging vormt voor het karakter van onze badplaats en daarmee van onze hele gemeente. Zo vrezen wij dat de in dit plan geprojecteerde hoogbouw een harmo nische ontwikkeling van de badplaats in de weg staat en te weinig rekening houdt met de reeds bestaande bebou wing, casu quo de belangen van de huidige bewoners. Hier dreigt een verstedelijking welke wij voor Ber gen aan Zee ongewenst achten. Wij betwijfelen voorts of er na de verwezenlijking van dit plan vol doende sprake zal zijn van een vaste kern van bewoners en of de te tref fen algemene voorzieningen renda bel zullen zijn. In Bergen aan Zee is veel bos verloren gegaan. Herbeplanting als windkering, doch tevens ter verho ging van de aantrekkelijkheid van de thans zo karakterloze badplaats is dringend noodzakelijk. Wij denken hier speciaal aan het eens zo intie me Parnassiapark, waarvan het her stel volgens sommige deskundigen heel wel mogelijk is. Voorbeelden in andere kustplaatsen tonen zulks aan. Het strand te Bergen aan Zee vraagt behalve voldoende en behoor lijke toegangen een goed (beter) on derhoud. Vuil en afval, elders in zee gestort, dient doorlopend te worden verwijderd. Strandbezoekers zou middels borden gevraagd kunnen worden het strand schoon te houden. De gemeentelijke reinigingsdienst kan ook in de badplaats aktiever zijn en straten en terreinen beter schoon houden; met name het plein bij de strandafgang waar het bezoek van de aldaar gevestigde zaken een bron van straatvervuiling veroorzaakt. Ook de bewoners van de badplaats zouden meer kunnen doen om het strand en hun eigen terrein van on gerechtigheden te zuiveren. RONDWEG. Het nieuwe plan voor Bergen aan Zee heeft het probleem van de toe- voerweg(en) aktueel gemaakt. Deze toevoerweg dient het kerndorp Ber gen zoveel mogelijk te mijden en het landelijk karakter van het dorp, vooral aan de zuidkant, zoveel mo gelijk te sparen. Het ware te over wegen of het niet de voorkeur ver dient het massaverkeer uit het oos ten met bestemming Bergen aan Zee aan te trekken via een aftakking van de Hoeverweg naar de Heereweg, enkele kilometers ten zuiden van De Franschman. BEBOUWING. De groene zóne rond Bergen dient zoveel mogelijk gespaard te worden. De nog voor bebouwing resterende ruimte zal - voor zoveel nodig - ge reserveerd dienen te worden voor de uitbreiding van de eigen bevolking. In het aantrekken van bewoners van elders dient de overheid zich daar om tot het uiterste te beperken. Hoogbouw moet vermeden worden waar deze niet harmonieert met de sfeer van de bestaande laagbouw. NACHTLEVEN. Het nachtleven van Bergen, waar aan voornamelijk door niet-Berge- (hierlangs afknippen) Ondergetekende, dhr. NAAM mevr mej. ADRES WOONPLAATS geeft zich op als lid van de vereniging NIEUW BERGEN en verklaart zich bereid een contributie te betalen van 1,50 per jaar (handtekening) Dit strookje na invulling s.v.p. zenden aan de secretaresse, mevr. E. Verwer- van Reijsen, Julianalaan Tl, Bergen aan Zee; de contributie kan per giro overgemaakt worden op giro nr. 36 05 52 van de penningmeester, de heer S. Selleger, Rondelaan 4, Bergen, onder vermelding: contributie 1967 Nieuw Bergen. naren wordt deelgenomen, heeft zich ontwikkeld in een richting die vol komen in strijd is met het karakter van Bergen, zoals velen dat wensen. Dê in aantal toenemende nachtge legenheden en dancings zijn oorzaak van ergerlijke verstoring van de nachtelijke rust en van een schrik barend vandalisme. Straatnaambor den worden herhaaldelijk afgerukt en aan de jonge beplanting van we gen en plantsoenen wordt grote scha de toegebracht. Dat ook het aantal verkeersongevallen in de nachtelijke uren met dit rumoerig nachtleven verband houdt, staat voor ons vast. Door deze ontwikkeling tot ver- maakcentrum voor niet-Bergenaren heeft Bergen veel van zijn bekoring ingeboet; het vreemdelingenverkeer wordt er niet door bevorderd; inte gendeel benadeeld. Bewoners en za kenmensen van Bergen zijn er niet mee gebaat dat permanent onthef fing wordt verleend van de bepa ling in de politieverordening, waar bij het sluitingsuur op 11 uur is ge steld. Wij zijn van oordeel dat onver wijld maatregelen genomen dienen te worden die verstoring van de nachtrust onmogelijk maken. VERVUILING. Wie door en rond Bergen wandelt, kan allerwege een schromelijke ver vuiling constateren. Wegen en lanen, bermen en bossen, pleinen en plant soenen hebben hier en daar het aan zien van openbare vuilnisstortplaat sen. Vooral in de weekeinden wan neer de gemeentereinigingsdienst op non-aktief staat, krijgt het centrum van Bergen met zijn openbare eet- gelegenheden op het plein een der gelijk aanzien. Overheid en particu lieren dienen hier hand in hand te gaan om dit euvel te bestrijden. Het neergooien van afval en tuinvuil op openbare grond is niet te tolereren. Het aantal papierbakken dient te worden uitgebreid en deze dienen regelmatig geledigd en schoonge maakt te worden. Houders van eet- kiosken en automatieken zouden ver plicht kunnen worden de openbare weg, voor zover die door uit hun ge legenheden afkomstige afval wordt verontreinigd, schoon te houden. Van gemeentewege dienen papier prikkers te worden aangesteld en uit breiding te worden gegeven aan de gelegenheid tot het meegeven van grof vuil met de ophaaldienst. BEPLANTING. Bergen ontleent zijn grote bekoring voor een belangrijk deel aan zijn groen. Aan de beplanting dient daarom de grootste zorg te worden besteed. Het gemeentelijk natuur reservaat vereist een voortdurende zorg. De vraag rijst of het bosbouw kundig toezicht wel voldoende is en of er niet te lichtvaardig wordt ge kapt in het oude houtbestand. Waar in de nabije toekomst oude bomen zullen moeten verdwijnen, dient tij dig voor vervangende beplanting te worden gezorgd. Politie en ingezete nen zouden meer een toeziend oog kunnen houden op de jonge beplan ting die herhaaldelijk door vandalen moedwillig wordt vernield, hetgeen schade betekent aan het gemeen schappelijk bezit. HET COMITÉ VAN ACTIE VERKEER. Ook het verkeer in Bergen ont wikkelt zich in een richting die niet strookt met het karakter van Bergen. De kom van Bergen - vooral het gedeelte rond de Ruïne - zou voor alle gemotoriseerd verkeer afgeslo ten dienen te worden. Het Plein - in de zin van de poli tieverordening ,een verhoogd voet pad' - is verboden terrein voor la dan niet gemotoriseerde rijwielen. Hier wordt geenszins de hand aan gehou den wegens het ontoereikend politie toezicht. Het winkelen en wandelen over het Plein is vaak onmogelijk en soms levensgevaarlijk. Vooral in de avonduren en in de nacht zou strenger tegen het lawaai-veroorza- kend verkeer moeten worden opge treden. Het doorgaand verkeer zou zoveel mogelijk buiten de dorpskern om moeten worden geleid. KUNSTENAARSDORP. De verandering ten ongunste van het leefklimaat die vele Bergenaren verontrust, dreigt de naam van Ber gen als kunstenaarsdorp aan te tas ten. Ook de goede naam die Bergen als toeristenoord en recreatiecentrum heeft dank zij zijn vele aantrek kelijkheden loopt gevaar. Wil Ber gen kunstenaarsdorp ën toeristen oord blijven dan dient zijn karakter bewaard te blijven. Een verstedelij king van Bergen <zou vele kunste naars wel eens kunnen doen beslui ten zich elders te vestigen. NIEUW BERGEN. Ondergetekenden die een actie-co mité gevormd hebben met de bedoe ling ook het nieuwe Bergen het ka rakter van het oude zoveel mogelijk te doen behouden, willen gaarne alle gemeentenaren hierin betrekken. Zij stellen zich daarom voor een vereni ging op te richten onder de naam: NIEUW BERGEN en zij wekken alle Bergenaren op zich als lid van deze vereniging hierbij aan te sluiten. Om dit voor eenieder mogelijk te maken, wordt de contributie zo laag mogelijk gesteld; voorlopig op 1,50 per jaar. Wanneer zich een voldoend aantal leden heeft aangemeld, wordt de op richtingsvergadering van NIEUW BERGEN gehouden, waarvoor allen die zich aanmeldden, een uitnodi ging zullen ontvangen. Op deze vergadering zal een bestuur worden gekozen en zullen de plan nen nader worden ontvouwd. Wij stellen ons voor dat NIEUW BERGEN zich wanneer het be stuur zulks nodig oordeelt de bur gerij door het beleggen van vergade ringen tot daadwerkelijk medeleven met het wel en wee van de gemeente zal aktiveren en zo nodig even tueel geadviseerd door deskundigen zich met een adres tot de ge meenteraad zal wenden, om de me ning van de burgerij, althans van de leden van NIEUW BERGEN tot uit drukking te brengen. Wij vertrouwen, dat dit manifest weerklank zal vinden bij de hele bur gerij en dat velen zich als lid zul len opgeven. Mevr. Th. Kuiper-Weyhenke. Fr. A. H. Otten (voorzitter). C. Ris. J. Scheltema S. Selleger (penningmeester). Mevr. A. van Tienhoven-Teding van Berkhout. A. Verwey (2e secr.). Mevr. E. Verwer-van Reijsen (secretaresse, Julianalaan 11, Bergen aan Zee). COMITÉ VAN AAN BEVELING De inwoners van Bergen wier namen hieronder volgen, hebben na kennis neming van dit manifest hun adhaesie betuigd aan het streven van het comité van actie. A. L. Bakker. D. J. Beyneveld. J. Bekius. Mr. A. J. T. Conijn. Mevr. D. L. Daalder-Overstegen. H. B. Donkers. Dr. J. Hemelrijk. J. Henkemans. Henk van den Idsert. A. van Kampen. Mevr. C. Klomp-Zult. E. T. Kuiper. Jaap Min. B. Mirck. J. P. Ponstijn. D. Rasch. A. L. van Reenen. A. Roland Holst. Mevr. H. L. Schuil-de Leth. Mr. D. Vis. Matth. Wiegman. J. Winkel. Mr. F. Zeiler.

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1