Gemeentebegroting Schoor I: tekort 85 mille GERARD WORM ELBEO Broncniletten Veroordelen is niet moeilijk Nieuwe objecten Nieuwe kapitaalsuitgaven op de beeldbuis van uw mode huis NYLONS VAN NAAM in de JUISTE modekleuren De brandweer wordt steeds beter TWEEDE BLAD DONDERDAG 6 APRIL 1967 Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen Jaaroverzicht V.V.V. Noord-Kennemerland ^oed voor de huid hei gehele jaar door OPENING MODELWONING Duintreffersnieuws Demonstratie bloemboiien- kopmachines Berdos-Westzaan 4-0 Sluitingsavond Stichting 't Dorpshuis' Voor de kapitaalsdienst zijn de ramingen als volgt Uitgaven f 8.405.673,55 - Inkomsten 7.246.288,97 Dezer dagen is door Burgemeester en Wethouders aan de raad de gemeentebegroting voor 1967 aangeboden. Het College wjjst er onder meer op, dat de uitkeringen uit het gemeente fonds elk jaar onvoldoende zijn om de uitgaven van de ge meente te dekken en dit is niet alleen in Schoorl het geval. Inmiddels is een begin gemaakt met de toetsing op hun bruikbaarheid van de huidige verdelingsmaatsta ven van de uitkeringen uit het ge meentefonds. Verschillende normen zullen nader worden bezien terwijl in dit onderzoek tevens het gehele stelsel van verfijningen is opgeno men. B. en W. zeggen te hopen dat onder zoek er toe mag leiden dat enige ver betering in de financiële positie van de gemeente zal worden verkregen. En deze verbetering is noodzakelijk omdat bij het opstellen van de be groting voor het dienstjaar 1967 is gebleken dat de uitgaven de inkom sten met een bedrag van 85 mille overtreffen. Dit ondanks het feit dat bij de samenstelling der begroting de uiterste soberheid in acht is geno men en dat door de raad destijds al ingrijpende belastingmaatregelen zijn genomen. Maar de uitgaven, vooral die van Algemeen beheer, openbare veiligheid, volksgezondheid, volks huisvesting, openbare werken, on derwijs en sociale zorg zijn aanzien lijk gestegen. Voor de kapitaalsdienst zijn de ra mingen als volgt: Uitgaven 8.405.673,55 Inkomsten 7.246.288,97 Tekort 1.159.348,58 Door het aantrekken van een twee tal vaste leningen kon dit tekort aan financieringsmiddelen inmiddels worden teruggebracht tot 383.385, Tal van objecten vragen in deze ge meente nog de aandacht. Dit geldt met name voor de aanleg van een verkeesweg van Bergen naar Cam perduin en daarop aansluitend de weg naar Hargen aan Zee, de aanleg van een zwembad, de bouw van twee postkantoren, t.w. één in Groet en één te Schoorl, de verdere aanleg van de riolering, de uitbreiding en stichting van scholen, de stichting van een wijkgebouw, de bouw van een nieuw raadhuis, de verbetering van een aantal polderwegen en de verdere bouw van woningen in plan Oost, Catrijp en Groet. In het verleden is gedacht aan het opstellen van een investeringsplan, maar het aangeven van prioriteit is niet praktisch omdat objectsgewijs geprobeerd moet worden hiervoor een deugdelijke financiering te krij gen. Het hangt van de dan geldende voorschriften en mogelijkheden af welk object dan het eerst voor uit voering in aanmerking komt. Voorts behandelen B. en W. de hier boven genoemde nieuwe objecten in concreto. Zij delen mede dat het Staatsbosbeheer het niet geheel on mogelijk acht dat aan het einde van dit jaar een begin kan worden ge maakt met de aanleg van de weg naar Hargen aan Zee. Ten aanzien van de weg van Bergen a. Kapitaalverstrekking aan het gasbedrijf t.b.v. uitbreiding hoofd- en dienstleidingen en de aankoop van meters aanleg riolering in Huismansweg en Oude Molenweg Ophoging en uitbreiding van de algemene begraafplaats Aanleg riolering in de Gerbrandslaan Het stichten van een leslokaal in de openbare lagere school aan de Molenweg Het aanschaffen van hulpmiddelen t.b.v. de secretarie, t.w. een kopieermachine, een paternisterkaste en een rekenmachine Kapitaalverstrekking aan het grondbedrijf Het maken van een setsontwerp t.b.v. de aanleg van een zwembad 50.000,— 100.000,— 52.000,— f 50.000,— 17.000,— 11.000,— 60.800,— 5.000,- naar Camperduin wordt medege deeld dat voor een gedeeltelijke aan leg van deze weg, n.l. van Camper duin naar Schoorldam subsidie is aangevraagd. Gedeuteerde Staten hebben het Ge meentebestuur bericht dat zij het betreffende ministerie hebben ver zocht te bevorderen dat voor 1967 een zo hoog mogelijke rijksbijdrage zal worden verleend in de geraam de kosten van grondverwerving ad 630.000,—. Er werd subsidie aangevraagd bij Gedeputeerde Staten en de Cultuur technische Dienst voor de verbete ring van een aantal polderwegen. Over de woningbouw wordt medege deeld dat de bouw van 172 woningen in plan Oost dit jaar zal worden voltooid terwijl in het plan Evendijk de bouw van een veertigtal wonin gen zijn beslag zal krijgen. Inmid dels zijn door Smits Bouwbedrijf plannen ingediend voor de bouw van nogmaals 68 woningen in plan Oost. Hieruit blijkt wel, aldus B. en W., dat Schoorl zich ook ook steeds als woongemeente ontwikkelt. De plannen van het Groene Kruis zijn de Raad volledig bekend en ver wacht mag worden dat binnenkort met de stichting van het nieuwe wijkgebouw een aanvang kan wor den gemaakt. In verband met de gestage groei van de gemeente werd bij de inspectie van het lager onderwijs de Uitbrei ding van de openbare school aan de Molenweg bepleit met twee lesloka len. De zolder van deze school wordt reeds benut voor de stichting van een leslokaal dat later voor handen arbeid kan worden gebruikt. In verband met het afremmen van de Rijksuitgaven is de bouw van een postkantoor te Schoorl naar een la ter tijdstip verplaatst, terwijl nog overleg met de PTT gaande is over een nieuw postkantoor te Groet. Op korte termijn dienen voorts plannen te worden opgesteld voor de bouw van een nieuw raadhuis, de groei van de gemeente brengt dat met zich mee. Er is door de raad al een crediet van 10 mille beschikbaar ge steld voor het maken van een schets ontwerp terwijl contact is opgeno men met de Vereniging van Ned. Gemeenten over de verdere gang van zaken. Met betrekking tot de bouw van een zwembad delen B. en W. mee, dat een enquette is ingesteld bij andere gemeenten omtrent de bouwkosten en exploitatie van een zwembad. Als één en ander is uitgewerkt zal het College in deze met voorstellen aan de Raad komen. Tenslotte stellen B. en W. voor aan de betreffende ministeries een aanvullende bijdrage uit het ge meentefonds te vragen voor dek king van het tekort op de begro ting. Op 31 maart j.l. slaagden voor het te Alkmaar gehouden examen chauf feur-pompbediende de heren: A. T. Smit, J. Smit, J. Raat, K. Ruis, J. Kamper en Jb. de Jong. Bij een eerder gehouden examen slaagde de xheer K. Breed voor brandwacht 2e klas. Hoestdrank in+abletvorm.95ct DE DUINSTREEK aangemeten door HOFLAAN 2 - TEL. 2202 - Leverancier van alle ziekenfondsen CONTACTLENS SPECIALIST INRICHTING VOOR CONTACTLENS-AANPASSING Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. geen volledige gastenstatistiek wordt gehanteerd. Er worden voorts gehouden verga deringen en evenementen van het afgelopen jaar gememoreerd waarbij wordt gewezen op de grootse wijze waarop het seizoen werd geopend door het inhalen van Neptunus. Tot slot wordt een woord van dank gebracht aan allen die hun tijd en werkkracht belangeloos beschikbaar stelden bij het or ganiseren en leiden van evene menten en releveert men de goede samenwerking met de Federatie, het gemeentebestuur, dienst ge meentewerken, rijkspolitie en staatsbosbeheer. Uit het jaarverslag over 1966 dat de VVV Schoorl heeft sa mengesteld blijkt dat het seizoen 1966 als bevredigend kan worden bestempeld. Met uitzondering van de strandexploi- tatie zijn er over het algemeen goede zaken gedaan. Tot dit resultaat hebben wellicht bijgedragen de beschutte ligging van Schoorl en het feit dat door het ongunstige strandweer het dagbezoek aan Schoorl door vakantiegangers uit de om liggende plaatsen toenam. De opnamecapaciteit in het werkge bied der WV onderging slechts een geringe uitbreiding. In de catagorie pensions is wellicht eerder sprake van een inkrimping dan van een uit breiding. Eén van de wensen van de VVV is in vervulling gegaan nl. het realiseren van parkeerruimte ver spreid in de gemeente. Voorts ver wacht men dat dit jaar met de ont sluiting van Hargen aan Zee een aanvang wordt gemaakt. Maar er blijven altijd nog wensen over, zoals aansluiting op het elek tra en waterleidingnet van Schoorl aan Zee, aanleg van een randweg om Schoorl en Groet en het realiseren van recreatiecentra. De secretaris merkt tot besluit van dit punt op dat de reeds jaren lang beoogde vakantiespreiding, zij het schoorvoetend, van de grond schijnt te komen. Er deden zich in 1966 geen bestuurs- mutaties voor, terwijl het aantal le den van de VVV op 31 december jl. 367 was. Bij het punt 'gevoerde propaganda' wordt onder meer opgemerkt, dat men zijn gasten op de juiste wijze tegemoet dient te treden en dat men ook in alle opzichten redelijke prij zen dient te bedingen. Naar de me ning van de VVV is haar propagan da door geen andere te overtreffen. In ruime mate werd de wervings folder uitgezet en er werd in een aantal Nederlandse en Duitse bladen geadverteerd. Er werden voorts aan het informa tiebureau bijna 6000 bezoeken ge bracht, dit is ongeveer duizend meer dan in 1965. In het jaarverslag wordt de om vangrijkheid van het werk op het informatiebureau gestipuleerd en wordt gememoreerd dat het bestuur in hoge mate tevreden is over het werk van de informatrice, mej. Riet veld. Evenals de zustervereniging in Groet wijst ook de Schoorlse VVV er op dat men toch vooral tijdig opgave doet van de ruimte en tijd die men nog voor de gasten beschikbaar heeft. Er worden ook enkele cijfers ge noemd, het aantal overnachtingen heeft in 1966 totaal bijna 32.000 be dragen. Maar over de waarde van de cijfers moet twijfel worden uit gesproken om dat in de gemeente Vorige week vrijdag heeft burge meester Bergh de modelwoning geo pend die is ingericht in één van de in aanbouw zijde eengezinswonin gen van plan Oost. De heer Berg wees op de ontwikkelingen in het dorp en de belangrijke inbreng, die RCN, Euratom en Hoogovens hier hebben. Hij zei te hopen dat de nieuwe be woners zich in het dorp thuis zullen voelen en was verheugd dat er ook voor woningzoekenden in Schoorl woonruimte beschikbaar komt. De heer Van Ess, directeur van Smits Bouwbedrijf had tevoren reeds een en ander verteld over de bouwprojecten die het bedrijf onder handen heeft en nog zal krijgen. De modelwoning aan de Esdoorn straat werd door de fa. Spruyt uit Alkmaar smaakvol ingericht. De heer Spanjaart heeft bij de sa menstelling hiervan gedacht aan een gezin van vier personen, n.l. de ou ders, een zoon en een dochter beide in de tienerleeftijd. Een drietal Schoorlse middenstan- DOOR TO DORSSEN- VAN LOO Frans keek hem verrast aan. 'Sjonge, dat is mooi, he? Vorige maand maakte ik offerte; het is dus meegevallen. Dat betekend heel wat werk, Max.' De man knikte. 'Leg jij je maar helemaal toe op bussen, Frans. Daar zit toekomst in. Meer als mestkarren.' In de zomer van 1937 nam Max Ellegers plotseling ontslag. Tot verwondering en schrik van Frans Sornee, die niet kon be grijpen waarom. De man had een mooi loon en een vrij huis, wat wilde hij nog mear? 'Ik ga hertrouwen, Frans. Met een weduwe. Ze heeft een klein fabriekje: voornamelijk deuren en kasten, binnenbetimme- ringen en zo. We zijn het goed met elkaar eens. Er is een man nodig, anders gaat het bedrijf in deze rottijd naar de je weet wel. Het spijt me voor jou, want ik werk hier prettig. Misschien kun je het begrijpen?' Maar Frans Sornee wilde niets begrijpen, raasde thuis over ondankbare schepsels, waarop je tegenwoordig niet meer aan kan, hetgeen een spotlach bij zijn vrouw ontlokte. De laatste drie weken werkte Max Ellegers zijn opvolger in en hield nog vier dagen over om zijn meubelen in te pakken, daar bij trouw geholpen door Jannie, die haar laatste hoop in rook had zien vervliegen om nog eens met Max Ellegers naar het gemeentehuis te gaan. Mientje vond hem tussen de vol gestuwde kisten, in een ge scheurde overall met vegen over zijn gezicht. Jannie was naar het dorp om Jantje uit de kleuterschool te halen. 'Op de vlucht, meneertje?' Hij begon zijn pijp te stoppen. 'Ik zou niet weten waarvoor. Of verbeeld je je soms, dat jij Ze knikte. 'Precies. Het begon zeker een obcessie te worden, niet? Nou, ik gun dat vrouwtje jo, hoor, zo breed ben ik van op vattingen. Zorg er voor, dat ze niets te kort komt in haar hu welijk met jou, vriend, anders word ze net als ik.' 'Ik zal je maar laten kletsen, dat lijkt me het verstandigst.' 'Beslist. Je bent altijd een verstandig man geweest. Maar ik ben helemaal niet jaloers, als je dat soms denkt. Ik gun jou een goede vrouw. Ik hoop tenminste, dat ze een goede vrouw voor je zal zijn want die verdien je. Wees gelukkig ginds, in je werk, in je hu welijk. En voor Jantje is het goed, als hij een moeder krijgt. Alle respect voor Jannie ze was altijd een schat voor je jongen, maar een goede moeder is voor de jongen beter.' „Hennie heeft zelf een dochtertje van die leeftijd". „Kunnen ze samen verder opgroeien". Ze stak haar hand uit. „Veel geluk, Max, ik gun het je". Hij nam aarzelend haar hand aan. „Meen je het?" Mientje keek hem met grote ogen aan. „Maar natuurlijk, me neertje, waarom niet? Je weet toch, dat ik altijd veel met je ophad, niet? Mij dunkt, dat moet je toch wel gemerkt hebben". Hij hield haar hand vast. „Waarom deed je dat., die avond, Mientje? Toen je man in dienst was. Waarom wilde je, dat ik. Ze kreeg een kleur. „Vraag niet naar de bekende weg. Ik heb je verteld, dat ons huwelijk - Frans en ik -een verstandshuwe lijk was. Liefde kwam er eigenlijk niet aan te pas. Hoogstens de hartstocht van de eerste tijd. Ik houd niet van hem, dat weet ik nu, en hij niet van mij. Behoudens af en toe een bevlieging. we zijn geen van beiden van marmer - leven we in feite ons eigen leven. Hij heeft zijn werk en ik heb alleen maar illusies. Moet ik nog meer zeggen?" „Bedoel je, dat je van mij houdt?" vroeg hij verbaasd. Ze rukte haar hand los. „Los dit vraagstuk zelf maar op, daarginds." Ze liep naar de deur. „Het beste en veel geluk!" Op straat had ze moeite haar tranen in te houden. Maar terug in haar woning was ze weer zichzelf. Bij het klaar maken van de avondboterham liet ze een kopje vallen, dat in scherven bleef liggen. Ze keek ernaar. Precies mijn hart, dacht ze. Totaal in stukken. En al die jaren heeft die stom meling niets bemerkt HOOFDSTUK 7 September 1939 werd Frans Sornee onder de wapenen ge roepen, tezamen met vele duizenden anderen. Dat gaf grote moeilijkheden, want werkplaats en terrein stonden vol met trucks, waar carrosserie's op gebouwd moesten worden. En De Neef, de opvolger van Max Ellegers, verstond wel zijn vak, maar kon absoluut geen leiding geven. Frans Sornee bewoog hemel en aarde en kreeg na vijf we ken gedaan, dat hij drie weken thuis kon zijn. In november, toen de toestand opnieuw kritiek was, werd zijn verlof een man overgebleven waren voor het werk, waaraan twaalf man de handen vol hadden. Op de tweede dag van de oorlog stond Max Ellegers plot seling in de deuropening van de keuken. Mientje, die de afwas opborg, gaf een gil van schrik, maar zette de drie borden, die ze in haar hand had neer en vloog op hem toe. „Max!" riep ze, half verheugd, half verschrikt uit. „Hoe kom je hier? Hoe gaat het? Is er wat gebeurd?" Hij viel op een stoel neer en ze zag nu pas, dat hij doornat van zweet was. „O, jongen, wat zie je er uit! Wil je eerst een bad nemen?" „Graag eerst wat drinken, als je hebt. „Ik heb nog bier. „Alsjeblieft. Ze schonk een glas vol, dat hij achter elkaar leegdronk, waar na ze het nog halfvolle flesje bij hem neerzette. „Ik zal het bad vol laten lopen", besliste ze. „Ik leg wel wat kleren van Frans voor je neer. Jullie verschillen nu niet veel meer in grootte. Je bent mager geworden." Hij knikte haar vriendelijk toe. „Dank je, Mientje, ik wist niet meer, waar in heen moest gaan". Boven begreep ze ineens, dat hij geheel aan lager wal ge raakt was. Hoe kom dat zo ineens? Enfin, nu niet vragen, eerst voor hem zorgen. Ze zette de badkranen open en ging toen op zoek naar ondergoed en een costuum. Dat grijze geblokte maar; Frans droeg het toch nooit meer. En die bruine schoenen hield hij al evenmin van. Overhemden waren er genoeg. Zo, nu nog een handdoek. Zeep lag al klaar. Ze bleef wachten tot het bad half vol was, waarna ze het water voelde en knikte. Na de kranen weer dichtgedraaid te hebben, controleerde ze de klaarliggende kleren. Terwijl ze naar beneden liep, dacht ze: Wat zou hij allemaal meegemaakt heb ben? Hij ziet er zo slecht uit In de keuken bleef ze staan. „Je bad is klaar. Schonen kle ren liggen gereed, ook ondergoed. Ga eerst baden, intussen maak ik een stevig maal voor je klaar. En wat er ook gebeurd is. maak je nergens zorgen over. Je blijft voorlopig hier. Als je klaar bent, kom je maar beneden." Ze liep naar herri toe en hielp hem overeind. „Je kleren haal ik straks wel op om ze te wassen." Hij keek haar onderzoekend aan. „Ben je nu niet vies van me, Mientje?" Ze boog zich naar hem toe en drukte een zoen op zijn stoffig- poosje ingetrokken en in april van 1940 opnieuw. En toen op 10 i bezwete voorhoofd. „Zo vies ben ik van je, meneertje! Valt je mei de oorlog uitbrak, wist Mientje op geen stukken na, waar j mee, hè?" Lachend gaf ze hem een duwtje. „Afmars, naar bo- haar man zich bevond. Bovendien lag het werk nagenoeg stil, ven, en kom als heer weer beneden. Er ligt ook scheergerei in omdat de jongeren allemaal in dienst waren, zodat er vier de badkamer!" ders, nl. de heren Muelink, de heer Dekker en de heer Meedendorp had voor de afwerking gezorgd en het geheel maakte een fleurige indruk. De woning heeft een flinke voorka mer een moderne keuken en een ruime hal. Er zijn op de eerste ver dieping drie slaapkamers. De zol derverdieping van deze modelwoning kon men gemakkelijk met een vaste trap bereiken en hier kan een vierde slaapkamer worden aangebracht. Er was veel belangstelling voor deze modelwoning waarvan de kosten op rond 40 mille liggen, velen maakten van de gelegenheid gebruik een kijk je te nemen en de vertegenwoordiger van Smits bouwbedrijf deed goede zaken. U kunt voorlopig elke woensdag en zaterdag terecht in plan Oost voor bezichtiging van de model woning. Zaterdag j.l. hield de t.t.v. „Duin treffers" haar jaarlijkse clubkam pioenschappen. Zowel speltechnisch als taktisch stond het op een behoor lijk peil, vooral de jeugd van de ta feltennisvereniging is met sprongen vooruit gegaan. Dat de belangstel ling voor tafeltennis stijgende is werd zaterdag ook in de sporthal in Catrijp bewaarheid. Velen kwamen een kijkje nemen om te zien hoe er werd gestreden om de hoogste eer in de 4 verschillende groepen. Kampioene bij de junioren meisjes werd Anneke Meijland die zich tot het einde moest inspannen om in de finale partij Joke v. d. Ploeg achter zich te laten. Inneke v. d. Ploeg ver overde op fraaie wijze de 3e prijs door een overwinning op Greetje Borst. Kampioen bij de junioren jongens werd Paul Meijland na een zeer spannende wedstrijd in twee games tegen Frans Mink, de derde prijs was voor S. van Langen, vierde en vijfde werden resp. J. van Langen en S. de Wit. Kampioene bij de senioren dames werd Tiny Kalk die in drie games baas bleef over Annie Ory. De derde prijs ging naar Rina Mink. Kampioen bij de heren werd J. Delis, die in twee games baas bleef over P. Hof, die de tweede prijs ver overde, de derde prijs was voor Jaap de Kroon die Nick Kaag achter zich wist te houden. De t.t.v. „Duintreffers" kan op een geslaagd clubkampioenschap terug zien, dit is ongetwijfeld een stimulans voor de toekomst. Een woord van lof voor het bestuur van deze jonge vereniging is wel op z'n plaats, ze doet al haar best om de vereniging op een hogere plaats in de afdeling N.H.N.K. te brengen. De demonstratie met bloembollen- kopmachines op het bedrijf van H. Juurlink, Dolfijnweg 9 te Slootdorp- Wieringermeer, is nader vastgesteld op donderdag 20 april a.s. om 14 uur. Er zal worden gedemonstreerd met de navolgende machines: Koningskopper Cebeco, Dokex Alkemade, Best Seller Potveer Avenhorn, Koppensneller Potveer Obdam. De route naar het demonstratie terrein zal in de Wieringermeerpol- der door pijlen worden aangegeven. Indien de demonstratie onverhoopt zou moeten worden uitgesteld dan zal dit bekend worden gemaakt in het agrarisch radiobulletin van 12.30 uur op bovengenoemde datum. BERGEN Berdos dat zondag Westzaan op be zoek kreeg heeft de 3-1 nederlaag in Westzaan niet kunnen vergeten en de Zaankanters met een 4-0 ne derlaag naar huis gestuurd. De thuisclub die voor de rust het beste van het spel had en een straffe wind mee, kon ondanks haar veld- meerderheid niet tot doelpunten ko men ook al doordat keeper Butter zijn heiligdom op fraaie wijze ver dedigde. Na de rust met wind tegen, kregen de Bergenaren doordat zij de bal laag hielden, meer controle over de bal en kon Jp. Houtenbos na drie mi nuten spelen in de tweede helft zijn club met een listig schot de leiding geven 1-0. Een kwartier later pro fiteerde de snelle rechtsbuiten T. Dekker van het te ver uitlopen van keeper Bütter 2-0. Daarna liet Ber dos duidelijk zien, technisch de meer dere te zijn van zijn tegenstander en verhoogden Houtenbos en Dekker nogmaals door fraaie doelpunten de stand op 4-0. Berdos won verdiend. In verband met het beëindigen van de cursussen, die in het afgelopen seizoen in het Dorpshuis zijn gege ven, organiseert het bestuur der stichting evenals andere jaren een gezellige avond op dinsdag 18 april in de voorzaal van het dorpshuis. Ds. J. Breukink zal dan aan de hand van een kleurenfilm een lezing hou den over zijn reis door het land van de halve maan, aanvang 8 uur.

De Duinstreek | 1967 | | pagina 5