Woonruimte is leefruimte Luxemburg 'smIThs8 Onze puzzelhoek INPAKASSIS TENTES j3klpjA SMITHS POTATO CRISPS HOLLAND N.V. Een woning kan ruim van afmetingen zijn en ons desondanks benauwen. Een woning kan klein zijn en Dns toch het gevoel geven dat er ruimte is. m m EEN LAND VAN PARADOXEN 4s* In ons gezellig bedrijf hebben wij plaats voor Door: J. v. d. Linden-Nijdam Die indruk van ruimte ontstaat ge woonlijk door de goede verhoudin gen, de licht-inval, de kleur en ten slotte in belangrijke mate door de inrichting, de keus en groepering van meubels. Als bewoners hebben we zelden in vloed op verhoudingen en lichtinval, op de kleur kunnen we meestal wel invloed uitoefenen en de inrichting hebben we gelukkig helemaal in eigen hand. Het al of niet ontstaan van ruimte hangt dus voor een deel af van wat wij met het ons verhuur de of verkochte aantal kubieke me ters doen of we zoveel mogelijk ruimte scheppen om te leven. Als ruimte alleen maar iets was dat men met een duimstok kan meten zou de uitdrukking 'ruimte scheppen' in dit verband onzin zijn. Ruimte is echter ook nog iets anders, iets dat we niet meten, maar ervaren als een plaats waar het goed is om te zijn. Het is een aanlokkelijke opga ve te proberen die leefruimte tot stand te brengen. Het inrichten van een huis of kamer wordt er boeiend door en dermate belangrijk dat het een goede voorbereiding vraagt. Hoe richten we een woning in waarin elk gezinslid 'ruimte' heeft, zichzelf kan zijn? Het is duidelijk dat we daarbij niet moeten uitgaan van meubels die we zo mooi vinden maar van de woon ruimte waarvoor onze eventuele aan koop is bestemd. We vragen ons in de. eerste plaats af wat we met die woonruimte kunnen doen, hoe we die door een goede keus van verwar ming intensief kunnen gebruiken en op welke manier we daar het liefst willen leven. Pas daarna kopen we wat voor dit doel het meest nood zakelijk is. De rest komt wel, daar is geen haast bij. De aanschaf van over bodige dingen werkt alleen maar verwarrend en staat het scheppen van leefuimte in de weg. Wie de moed heeft met weinig te beginnen dat gaandeweg kan worden aange vuld (en er zijn meubels die zich hier voortreffelijk toe lenen) zal een interieur aanpassen aan veranderde behoeften, wat de bruikbaarheid van de woning verhoogt. Een huis is een gebruiksvoorwerp. Het is geen doel op zichzelf maar een middel om te leven. Nog al te vaak wordt het leven van jong en oud in onze woningen geremd. Deels door omstandigheden die men zelf niet in de hand heeft zoals gehorig heid en ongeschikte woonomgeving maar ook door eigen toedoen. Soms gebeurt dat door de huisvrouw die haar woning overdreven netjes wil houden, soms door man en vrouw beiden voor wie het interieur hoofd zakelijk een symbool van welstand is. Ik herinner me een groot dorp dat befaamd is om zijn 'netheid', waar men kinderen en huisdieren bij voorkeur de straat opstuurde en Een hoekje van de huiskamer waar de kinderen kunnen knutselen is buiten gewoon handig. Dit wandmeubel met aangebouwde klaptafel is heel geschikt voor dit doel. waar 's avonds gordijnen opzij wer den geschoven om voorbijgangers de mooie kamer waar geen sterveling zat te laten zien. 'En wat dan nog!' zult u misschien zeggen, 'als men daar nu plezier in heeft?' Maar dat plezier is niet zo onschuldig. Een huis waarin geen ruimte is om te leven wordt voor kinderen vaak een verschrikking al zijn ze zich dat veelal pas later be wust. Het kan een rem zijn voor hun normale ontwikkeling. Volwassenen die hun interieur als een pronkstuk bewaren hebben er geen flauw idee van hoe groot het tekort aan woon genot ze zich vrijwillig onderwerpen een tekort dat invloed op hun leven heeft. Het leven van jong en oud wordt op die manier beknot. Het zo bruikbaar mogelijk maken van onze woning voor alle gezinsleden vraagt .soepelheid en aanpassingsvermogen. Een voorbeeld van dit aanpassings vermogen zagen we in een ouder wets ingedeeld huis dat een jaar of vijf geleden door nieuwe bewoners werd betrokken. Ze richtten de wo ning sober in en namen rustig de tijd om te ervaren waar aanvulling no dig of wenselijk zou zijn. In een pe riode van ziekte ontstond behoefte aan slaapruimte in de zitkamer. In die behoefte kon door de aanschaf Bij het kopen van gordijnen, vloerbedekking en meubels moeten wij uitgaan van de woonruimte waarvoor deze aankoop bestemd is. van een rustbank, waar voldoende plaats voor was, gemakkelijk worden voorzien. Door uitbreiding van het aantal bezoekers en logees bood die bank later zeer gewenste zitplaatsen en extra slaapgelegenheid. De beperkte hoeveelheid stoelen in de kleine eetkamer werd aangevuld met krukjes die als ze niet in gebruik zijn onder de tafel staan. In dit huis bleef ruimte om te leven.. Men wordt er niet door 'dingen' getiran niseerd. Het is een misverstand aan te nemen dat 'dingen' een interieur gezellig maken. Gezelligheid ont staat door mensen die er wonen, door kinderen die spelen, volwasse nen die lezen, studeren, knutselen, door een huisdier dat vredig ligt te slapen in zijn mand. Voor zo'n leefruimte kiezen we dus vloerbedekking, meubels en wat er verder nodig is. Bij de keus van vloerbedekking spe len doelmatigheid en deugdelijkheid een grote rol en bovendien zullen we rekening houden met de eisen die het onderhoud aan onze tijd en krachten stelt. Het materiaal van de eventuele vloerbedekking vraagt óók om practische overwegingen. Een kwetsbare vloerbedekking en meu- belkleding leiden er vaak toe dat kinderen niet echt kunnen spelen, de man niet in de kamer mag knut selen, de vrouw het drukker heeft dan nodig is, er dus leefruimte ver loren gaat. Bij de keus van meubels zullen we de verhoudingen niet uit het oog willen verliezen tussen woonruimte en het aan te schaffen meubilair. Een nauwkeurig op schaal getekende plattegrond van de woning met even nauwkeurig getekende plattegrond- jes van de gewenste meubels helpen ons hierbij. Die verhoudingen zijn belangrijk. In een licht, klein zomerhuis zag ik on langs twee loodzware armstoelen die de ruimte volledig verknoeiden. Een paar eenvoudige, makkelijk ver plaatsbare stoelen die prettig zitten zouden de aantrekkelijke ruimte niet hebben bedorven, de bewoners veel gezeul hebben bespaard als de kring van zitplaatsen moest worden uitge breid en voor de kleuters ruimte hebben gelaten om spelletjes te doen. Als we wonen op een manier die werkelijk past bij de behoeften en verlangens van onszelf en onze ge zinsleden scheppen we ruimte om te leven en daar komt het bij het wo nen naar mijn mening op aan. Wie bij de praktische uitvoering hiervan moeilijkheden ondervindt kan bijvoorbeeld voorlichting vragen aan de Stichting Goed Wonen, Leid- sestraat 5, Amsterdam. Men ken er terecht op maandag van 1-5 uur en van dinsdag t.m. zaterdag van 10-5 uur. De stichting Goed Wonen geeft voor lichting aan het publiek over meu belen en materialen zonder daarbij enig commercieel belang te hebben. De stichting wordt ondermeer ge subsidieerd door de overheid. En ook zijn er goede woninginrichters waar men terecht kan, die begrijpen wat een leefruimte is. Het Groothertogdom Luxemburg is slechts 2586 vierkante kilometer groot. De architectuur is middel eeuws en de gewoonten en tradities staan zo ver van de hedendaagse werkelijkheid af, dat zij uitstekend als achtergrond voor een sprookje zouden kunnen dienen. Paradoxaal genoeg is het een bloeiende natie, die als staalproducent de zevende plaats in Europa inneemt en het hoofdkwartier is van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, doch slechts 330.000 zielen telt. Het land is lid van de EEG, de NATO en de Verenigde Naties. Wij Neder landers vinden Luxemburg een klein land en wij glimlachen wanneer wij vernemen, dat er in dat land slechts 115.000 radiotoestellen in de huiska mers staan. Toch heeft Radio Lu xemburg het krachtigste zendstati on van Europa, dat in de omliggende landen aan veertig miljoen Europe anen nieuws en ontspanning brengt. Het devies van het groothertogdom luidt 'Mir wölle bleiwe wat mir sin' (wij willen blijven wat wij zijn) en dat is dan wellicht de reden voor de vasthoudendheid, waarmee dit volk zowel de legers van Julius Ceasar als de trawanten van Hitier het hoofd heeft weten te bieden, ondanks de bezetting van vijf jaar gedurende de laatste wereldoorlog. De laatste jaren, aldus een nummer van 18 jaar en ouder. Wij werken in een 2-ploegendienst van maandag tot en met vrijdag. De ploegen wisselen wekelijks. De werktijden zijn van 6.00 tot 15.00 uur en van 14.00 tot 23.00 uur. Wij bieden: hoog loon, geen tariefwerk, schoon en licht werk. Speciaal vervoer brengt u in korte tijd weer thuis. Kom eens praten op onze afdeling Personeelszaken of bel even (02267) 20 12. Stationsweg 5 Broek op Lamgedijk van het maandblad Het Beste, heb ben verscheidene Amerikaanse on dernemingen zich in Luxemburg ge vestigd, die chemicaliën, kunststof fen, landbouwwerktuigen en rubber produceren. De staalindustrie vormt echter nog steeds 75 procent van het nationale inkomen: 1,45 miljard gul den per jaar. Het probleem van werkloosheid kent men er nauwelijks. In juli 1965 wa ren er tien mensen zonder werk, terwijl het aantal vakatures 915 be droeg. Het staalgebied is nog geen vijftig kilometer lang en nauwe lijks zeventien kilometer breed, al hoewel het ondergronds ietwat groter is, omdat de tunnels onder Frankrijk en België, uiteraard met toestemming van deze landen, doorlopen. De ge lijknamige hoofdstad ligt midden in het land en wordt door de rivieren de Alzette en de Petrusse in tweeën gesplitst, alsmede door talrijke ra vijnen en afgronden. Zesenzestig bruggen zorgen echter voor een doel treffende oververbinding. Tijdens de oorlog 1914-1918, toen de Duitsers het land onder de voet lie pen, had het Luxemburgse leger 250 man onder de wapenen, waarvan 75 muzikanten. Drieduizend man na men dienst in het Franse Vreemde lingenlegioen, waarvan echter bij 't staken van de vijandelijkheden nog slechts 372 in leven waren. In 1940 vielen de Duitsers opnieuw Luxem burg binnen, annexeerden het land en verboden de Franse taal. Wrede vergeldingsmaatregelen, zoals over al in de door Duitsland bezette ge bieden, werden door de bezetters toe gepast op iedereen, die zich niet aan de /levensstijl' van het Derde Rijk wenste te onderwerpen. In 1942 brak er een algemene proteststaking uit, die meedogenloos werd onderdrukt. Tien procent van de bevolking, 27000 Luxemburgers, werden onder dwang gerekruteerd, in gevangenissen ge worpen of gedeporteerd. Aan het einde van de oorlog werd het noor delijke deel van het land het strijd toneel van het Ardennenoffensief. Toen de strijd ten einde was, lagen tienduizend Duitsers en negendui zend Amerikanen in de aarde van het Groothertogdom. Frans De Luxemburgers behoren tot de best geschoolde en ontwikkelde Eu ropeanen. Het Frans is de officiële taal, doch de kranten verschijnen meestal in het Duits. De dagelijkse omgangstaal is het Letzeburgesch, een Moezel-Frankisch Duits dialect, zwaar doorspekt met Franse uitdruk kingen, dat vrijwel nergens anders wordt verstaan. Zelfs in Zwitserland is de taalvermenging niet zo volko men. Soms zetten de kranten hun artikelen zowel in het Duits als in het Frans. In 1963 vierde men het duizend jarig bestaan van het land, dat oorspronkelijk bestond uit een door Siegfried, de stichter van het Huis van Luxemburg, gebouwd fort. Dit werd gebouwd op de ruïnes van een Romeinse toren, de Lucilinburche (Klein Fort). Het land is behalve in deze eeuw, regelmatig aangevallen door Spanjaarden, Oostenrijkers en niet te vergeten de legers van Napo leon. In 1867 verzekerde het Verdrag van Londen de neutraliteit van het uitgeputte geschonden doch stand vastige land. Een interessant detail, dat de wer kelijkheidszin van de Luxemburger duidelijk illustreert, is het feit, dat de vier dagbladen alle partijbladen zijn. Op kosten van de regering wor den echter elke veertien dagen sa menvattingen van de kamerdebat ten gedrukt, die aan elk huisgezin worden toegezonden, zo dat iedereen een objectief oordeel over het rege ringsbeleid kan vormen. Het drukken van deze samenvattingen wordt elke keer aan een andere drukker ge gund, teneinde de beschuldiging van vriendjespolitiek te voorkomen. Een nuchter standpunt. De verhouding tussen het hof en de bevolking is even nuchter. Toen Prins Jan, de zoon van Groother togin Charlotte, in 1953 trouwde met Josephine Charlotte van België, ston den er geen drommen mensen uren van te voren klaar om maar geen glimp van de adelijke stoet te mis sen. Journalisten, die in grote getale naar de hoofdstad waren gekomen om de bruiloft te verslaan en ge wend aan idolate verering van an dere vorstelijke personen, vroegen aan een voorbijganger waarom er vrijwel niemand langs de route stond opgesteld. 'O', sprak de man, 'wij komen straks wel even naar buiten, maar we hoeven echt geen uren te gaan staan wachten, alleen maar om de groothertogin en haar zoon te zien. Die zien wij bijna elke week hier of daar.' Horizontaal 1 brutaal wijsneuzig meisje 6 slechte waar, uitschot 11 traag van begrip 14 planeet 15 eenjarig dier 16 vlaktemaat 17de jonger 18 -hoen: grote hoender soort (Midden-Europa) 20 mannetjeshond 21 snelle loop 22 vrouw van Adam 24 salontafel (Fr.) 26 tokkelinstrument (16e en 17e eeuw) 28 -skin: bont van de huid van zeerobben 30 troep, zwik (spreekt.) 32 bek. oliemaatschappij 35 het ontvangen (bij een huwelijk) 38 slede 39 dichterbij 41 vlug 43 gemeente op de Veluwe 44 ter bedrage van 45 deel van de hand 48 bras, hijstouw 50 en dergelijke, afk. 51 voor-: voorvoegsel 53 jongensnaam 55 slordige vrouw 57 deel van de maag van herkauwers 59 afscheiding door een orgaan 62 gemeente in Drenthe 64 dondergod 65 schoollokaal 68 al de treden tezamen 70 adem (spreekt.) 72 tak van een andere boom 73 koeien 75 waagstuk 77 hoorbaar teken van verdriet 79 heden 80 Europaan 81 luyrisch gedicht 83 niets 85 woonboot 86 van leem 87 vrouw, plooi Verticaal 1 gevangeis (Bargoens) 2 vorm na de ontwikk. uit het ei voor de volledige ontwikkeling 3 slede 4 meisjesnaam 5 diep gedeelte van een vaarwater 6 vak 7 voorvoegsel m. ontkenn. betekenis 8 centenaar, afk. 9 niet kapot 10 meisjesnaam 11 uitgelaten speelse 12 Zweedse munteenheid 13 de mensen 19 andere naam voor Ierland 25 -school: school door het nut opgericht 27 in hoe signo, afk. 29 listig 31 kleur (schakering) 33 lidmaten 34 stad in Engeland 36 toestel om auto's op te vijzel»n 37 alvorens 39 handschoenenleer 40 opschrift ener enveloppe 42 opsomming, reeks (van namen, enz.) 46 buitendijksland 47 loods 49 modder 52 niet stevig 54 schade 56 onzin 58 adviserend lichaam, afk. 60 wild woest rijden 61 eer bewijzen 63 spijker 66 meisjesnaam 67 hut 69 Grieks-orthod. priester 71 bont van hermelijnachtig dier 73 langs, over 74 alvorens 76 kopje zonder oor 78 deel van het gelaat 82 lidwoord 84 uitroep Oplossing vorige puzzel AMA5

De Duinstreek | 1967 | | pagina 7