UeekUod 99 99 V Hf zijn trt zoniet GERRITSEN 198 218 238 gpp«t«t TRICOTS RODIERI TRICOTS DE REVE IA?on Gjferard vyom Het nieuwe Premiespaarplan Grijp de kans RAIFFEISENBANK SCHOORL KELTUM PLEET Doktersdiensten DONDERDAG 27 APRIL 1%7 41e JAARGANG No. 16 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Vakantietips - Cijfers - Verhaaltjes (1) Leger des Heils Bergen Damclub 'Bergen' besloot het winterseizoen LAGE PRIJZEN KOELKASTEN SILO INDESIT BOSCH P, OUDES EN ZN. Een mei-weekend Klaverjasclub 'De Oude Prins' Programma 1967 van de Oranje Vereniging Bergen Koninginnedag 1 mei EN VENTE Nationale herdenking 5 mei Engelse toeristen Schoorlse Gemeenschap Toneelvereniging 'Ons Genoegen' Algemeen Welzijn K.P.J. nieuws A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten Lote! 'Eldorado' Berdos prestaties dit nummer bestaat uit 8 pagina's DE DUINSTREEK Bedaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Misschien gaan we dit jaar wat meer somber en sober op vakantie dan in vorige jaren. Vakantie vieren een feest blijft het tenslotte toch altijd is een even verrukkelijk als ty pisch welvaartsverschijnsel. Men zal in de overige maanden de nodige guldens van het inkomen moeten overhouden om in juli of augustus op vakantie te kunnen gaan. De wel vaart is in de afgelopen maanden wat minder geweest dan wij ge wend waren. Misschien gaan daar door in het komende reis- en vakan tieseizoen wat minder Nederlanders naar onbekende verten en blijven zij dichter bij huis omdat een deel van de vakantiepot deze keer gebruikt wordt voor de aanschaf van een nut tig en onmisbaar gebruiksartikel. Voorzichtigheid is daarbij overigens op haar plaats. Want hoe praktisch een nieuw costuum ook is, een week vakantie heeft een welhaast onschat bare betekenis. Vakantie betekent: los zijn van de sleur van alledag, van het gejakker, de inspannende arbeid, de rotsvaste schema's waar naar wij elke dag opnieuw moeten luisteren. Vakantie is daarom een rustkuur, bijna even noodzakelijk als onmisbare zaken zoals slapen en eten. Zeg daarom niet te snel, dat u het dit jaar wel een keertje overslaat. Vakantiegangers zijn er in vele, vele soorten. De zonaanbidders, de kilo- meterverslinders, de buszitters, berg- bestormers, strand vlinder, de dagjes mensen, de maandreizingers, de kam peerders, hotelgasten, amateur schippers. Ieder heeft zijn eigen trekje. Weliswaar wordt iedereen haastig samengebracht onder de ti tel 'toerist', maar daarmee houdt elke overeenkomst met anderen dan ook gelijk op. Vakantiegangers zijn wonderlijke mensen. Zij behoren tot die zeldzame categorieën, die nog niet wetenschappelijk zijn bekeken en gesorteerd. Pas de laatste jaren is er een toenemende belangstelling van de zijde der wetenschap voor dat wonderlijke verschijnsel van miljoe nen mensen, die zich in de zomer kris kras door Europa begeven. Dorre cijfers, die echter veelzeggend kun nen zijn, vormen het begin. De or ganisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling heeft in 1965 uitgezocht, dat de stroom toe risten, die zich in een seizoen door West Europa beweegt, ongeveer 100 miljoen mensen telt. Een gigantisch getal een grote volksverhuizing met groteske gevolgen. Landen zoals Zwitserland, Luxemburg en IJsland zien door het toeristenbezoek hun bevolking verdubbelen (Zwitserland bijvoorbeeld heeft vijf en een half miljoen inwoners en verwerkte twee jaren geleden 5,6 miljoen toeristen). Honderd miljoen mensen, die vrij willen zijn in de zomer. Die zoveel mogelijk zonneschijn en weinig mo gelijk regen willen tegen komen. De verklaring voor wat zij nu precies willen, is tot nu toe heel eenvoudig gebleven: iets anders. De Amster dammer zal liefst zijn vakantie door brengen op een rustig heideplekje, aan een stil Spaans strand of in een lommerrijk bos, waar alleen het ge- twinkel van vogels is te beluisteren. De man uit een kleine gemeente, die nog niet de kriebels van de flatneu rose voelt, zal zich waarschijnlijk in zijn vakantie het liefst willen ver pozen tussen de huizenzeeën van Parijs, Rome of het eigen Amster dam. De man, die in een kustplaats woont, zal het land intrekken. De landbewoner zoekt de zee op, waar de zilte lucht hem de geur van bos en hei doet vergeten. Het toerisme is jong. Dat is niet zo vreemd. Het is een welvaartsver schijnsel. Een welvaart, die nog niet zo lang geleden alleen was voorbe houden aan een klein aantal mensen bovendien is het toerisme afhanke lijk van de ontwikkeling van de transportmiddelen. Stel u voor, dat u met de trekschuit gemiddelde snelheid vijf kilometer per uur op vakantie moet. Pas bij de aanleg van de eerste spoorwegen ontstond het toerisme. Men had een middel gevonden, warmee veel mensen be trekkelijk snel naar andere plaatsen konden worden gebracht. Het wa ren aanvankelijk alleen de rijken. Zij trokken naar de koele bergen van Zwitserland, waar het leven rustig en gezond is. Van die tijd - zo'n eeuw geleden stamt al de populariteit van dit bergland. Het aantal mensen, dat over de gren zen trekt om op vakantie te gaan, blijkt nogal tegen te vallen. Van elke honderd Nederlanders zullen er zes tien hun heil in het buitenland zoe ken. Vergeleken rpet andere naties zijn de Nederlanders dan nog reis lustig. Engeland en Frankrijk heb ben bijvoorbeeld een percentage bui tenlanders van acht, Zweden komt met dertien aardig in onze buurt. Als alle cijfers kloppen en wie waagt het daaraan te twijfelen? dan zijn die zestien (percent) Neder landers goede besteders. Volgens de verwachting van een deskundige zullen de Nederlandse vakantiegan gers dit jaar in het buitenland 450 miljoen gulden méér uitgeven, dan buitenlandse toeristen in Nederland in de kassa's zullen brengen. Dit zijn dan enkele zakelijke kanten van de vakantie. Die er ook bij ho ren. Er zit zowaar ook nog een ide- ele aan: de Verenigde Naties hebben 1967 uitgeroepen tot het wereld jaar van het toerisme, onder het motto 'Paspoort voor de vrede'. Een goed advies. Wij zijn geneigd om, als wij over de grens zijn, de dingen, die wij tegenkomen, net als de mensen te beoordelen met in het achterhoofd het fraaie idee 'Bij ons is het toch beter'. Vaak verwachten wij, omdat wij bezoeker zijn, bepaalde voorrech ten. Daar zit een gevaar van onre delijkheid in. De kans, dat wij te veel eisen. Er is maar één goed ad vies: vakantie betekent rust houden. Maak u dan niet druk. Ook al valt het eten misschien wel eens tegen of is het weer niet dat wat het wezen moet. (wordt vervolgd) Op een moielijke zendinsgpost van de Belgische Evangelische Zending in Willebroek in België werkt al ve le jaren Evangelist van Willigenburg. Als jonge man, toen zieken verple ger had hij enkele malen contact met het Leger des Heils in Bergen. God riep hem in zijn Dienst en ge hoor gevend aan deze roepstem ont ving hij zijn opleiding aan de Bij- belschool in Brussel. Op wonderbare wijze was er drie weken geleden een vernieuw con tact tussen het Leger des Heils en de Evangelist. Zondag 30 april 10 uur hoopt broeder van Willigenburg te spreken in de samenkomst in het Dorpshuis. Wij nodigen u hartelijk uit deze bijeenkomst te bezoeken. Zij die moeilijk ter been zijn kunnen ge bruik maken van de autodienst, wij willen dan graag even bericht hier over hebben. Een briefkaart aan Breelaan 5 of telefoon 2610. 's Middags 3.30 uur is er een open luchtsamenkomst op het Plein. De damclub Bergen besloot het winterseizoen met een jaarverga dering in het Verenigingsgebouw St. Jan aan de Dorpsstraat. De voorzitter de heer W. van Hat- tum heette allen welkom, en deelde mede dat Bergen niettegenstaande ze onder aan de ranglijst eindigden i.v.m. het niet promoveren van Oostzaan toch nog eerste klasser blijft. Na snel enige verenigingszaken af gehandeld te hebben en een kas controlecommissie bestaande uit de heren: J. Bliekendaal en P. Mienes te kiezen, stelde de heer P. Beukers tijdens de rondvraag voor de leden een schriftelijke damcursus te laten volgen, dat door het bestuur nader overwogen zal worden. Vervolgens reikte de wedstrijdlei der de heer D. Buisman, op prettige en sportieve wijze de prijzen uit aan de kampioen van de onderlinge com petitie, de heer Van Hattum, die ditmaal voor de elfde maal, de laat ste nieuwe wisselbeker dit jaar zijn eigendom mocht noemen. De tweede prijs werd gewonnen door de heer D. Buisman, die hij uit handen van de voorzitter mocht ont vangen. Tenslotte werd een onderlinge gong wedstrijd gespeeld, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar waren gesteld. De eindstand van de onderlinge wed strijden waren 1 W. van Hattum 26 39 2 D. Buisman 26 38 3 P. Beukers 26 35 4 H. Kruizinga 26 33 5 J. de Rover 26 33 6 P. Boots 26 31 7 E. Stam 26 30 8 J. Stam 26 30 P. Mienes 14 14 J. Bliekendaal 26 24 C. Tromp 26 18 G. Roosloot 26 18 J. de Moor 26 15 C. Eikelenboom 14 4 N. Veld 26 4 MMMMNMMMNMMNMtMMMHMMMM ORANJE-COMITE SCHOORL Het oranje-comite verzoekt de burgerij van Schoorl brandbare stoffen voor de koninginnestook, zoveel mogelijk zelf op de brandstapel, op het voetbalveld te deponeren en dan liefst bovenop en niet aan de voet van de brandstapel. Door deze gang van zaken hoopt men te bereiken dat het een vreug devuur voor iedereen wordt, dus ook voor het oranje-comite en de mannen van gemeentewerken. ENORME VOOR 140 liter 130 liter 136 liter KOMLAAN 16 - BERGEN TELEFOON (02208) 2183 Voor het weekeinde van 1 mei heb ben reeds 700 buitenlandse toeristen via de VW hotel- en pensionruimte gereserveerd. Aangenomen mag worden, dat er 1.000 tot 2.000 toeristen buiten de VVV om, dus rechtstreeks voor dit weekeinde hebben gereserveerd, zo dat een vrij druk weekeinde ver wacht mag worden. De uitslag van de gehouden klaver- jasdrive van vrijdag 21 april j.l. in 'De Oude Prins' is als volgt 1 Mevr. Visser-Mevr. Zweekhorst 5681 2 Jonge jan-Pielaet 5570 3 v. d. Lely-Pielaet jr. 5564 4 Pancras-Zweekhorst 5360 5 de heer en mevr. Vermeer 5284 6 Termohlen-Heddes 5168 7 Kramer-Onderwater 4907 8 Mevr. Voorhorst-Koorn 4751 9 Mevr. v. Dam-Beuningen 4656 10 Kuin-Scekkerman 4583 Poedelprijs de heren Hof 3734 De marsenprijs na loting: de heer Jongejans-de heer Pielaet 4 Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaarbewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat betekent f 50,-- per jaar extra (Echtparen f 100,--). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken De Oranje Vereniging Bergen blijkt voor dit jaar weer een uitgebreid en zeer attractief programma te hebben georgani seerd. Het vele voorbereidende werk en het enthousiasme van de bestuurs- en commissieleden heeft ertoe geleid dat ook weer diverse nieuwe evenementen tot stand zjjn geko men. In het programmoboekje, dat huis-aan-huis wordt ver spreid, worden de volgende festiviteiten en herdenkinseve- nemente vermeld De feestelijk opening van de dag begint om 8.45 uur met vlaghijsen en reveille op het Plein, gevolgd door een korte vlaggenoptocht. Aansluitend om 9.10 uur begint de aubade voor het raadhuis, waaraan Bergens Harmonie, de drumband, 'n kinderkoor en de groep vlaggendra gers deelnemen. Bergens Harmonie maakt daarna een rondgang. Om 9.30 uur worden alle bestuurs- en commissieleden ontvangen op het raadhuis en ook op dat tijdstip vangt de wandelpuzzetocht aan bij de ULO- school aan de Beemsterlaan. Een voorjaarstocht door Bergen in len- tetooi. De traditionele kinderspelen, waar voor bijna 850 kinderen zich opga ven, vangen aan om 10.00 uur in de Stationsstraat. Nieuwe spannende spelen voor de kinderen van de eerste drie klassen der lagere scholen. Een kinderfestijn dat zich altijd in een grote belang stelling verheugd van jeugd en ou deren. Dat ook voetbal blijvend in trek is, is bekend. Maar liefst tien bedrijfs- elftallen treden om 10.15 uur aan op het BSV-terrein aan de Kerkedijk voor de strijd om de oranje wissel beker. Een gehele nieuw gebeuren voor uitsluitend de kleuters begint om 11.00 uur. Vanaf 10.30 uur kunnen de allerkleinste Bergenaartjes zich versierd, verkleed etc. opstellen bij de brandweerkazerne voor de grote kleuteroptocht. Een bijzonder leuk initiatief om juist voor de kleintjes iets te organiseren waaraan zij daad werkelijk (gratis) kunnen meedoen. Dit belooft stellig een vrolijk schouwspel te worden. Via de kleuterscholen werden de ouders van leerlingen op de hoogte gesteld en er werd een beroep ge daan om de kleuters te helpen met versieren. Niet schoolgaande kleuters kunnen vanzelfsprekend ook meedoen. Tel. opgave onder nr. 3334. Het middagprogramma vormt om 13.30 uur de voortzetting kinderspe len en bedrijfsvoetbal. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan men inschrijven voor de gezelligheidsrit voor auto's in de Boslaan nr. 3. Daar ontvangt men verdere gegevens zoals startplaats, regiementje en start kaart. Deze 'oranje-roulette' is be slist geen rally, maar een niet moei lijke puzzelrit met leuke opdrach ten en 'uitzoekerijtjes'. Voor iedere Alkmaar, Langestraat 38 Bergen, Plein 17 equipe gelijke kansen. Het hele ge zin kan meeen meedoen. Om 20.00 uur is er een gratis concert in de Ruïnekerk en om 21.30 uur wordt Koninginnedag besloten met de prijsuitreiking van autorit en be drijfsvoetbal. Gehoopt wordt dat Koninginnedag weer door een stralende oranjezon overgoten mag worden en het 'elck wat wils' programma ten volle mag slagen. De nationale herdenking der geval lenen in de tweede wereldoorlog is dit jaar op 3 mei. Om 18.00 uur zullen de vlaggen half stok worden gehesen, waarna om 18.45 uur een algemene herdenkings bijeenkomst wordt gehouden in de Ruïnekerk. Direct na afloop van de bijeenkomst om 19.30 uur vertrekt de stille tocht vanaf het Ruïnekerkterrein, naar de begraafplaats, ter herdenking van allen die voor de vrijheid van ons land en volk hun leven lieten. De 5e mei wordt een eenvoudige feestviering, welke om 16.00 uur aan vangt met een nieuwe attractie voor de jeugd van 12-18 jaar. Op de 'kunstenaarsmarkt' in de Stations straat kunnen zij, aan marktstalle tjes, hun tekentalenten tonen, waar na een deskundige jury de tentoon gestelde tekeningen zal beoordelen. De prijsuitreiking hiervan is circa 17.30 uur. Om 19.00 uur start de fietspuzzel- tocht. Ook een evenement dat alijtd bijzonder in trek is. Vanaf 12 jaar kan men aan de start verschijnen in het Van Reenenpark en de routebe- schrijvingsrit met enkele opdrachten rijden. Ouderen laat u ook niet on betuigd en doe mee met deze 'ge zonde' puzzelrit. Inschrijving en reglementen ad f 0,25 p.p. bij sigarenmagazijn Plein 13. Een flimavond voor de leden is dit jaar niet mogelijk gebleken. De zeer hoge kosten en ook steeds minder wordende belangstelling zijn hier de oorzaak van. Dat de Oranje Vereniging Bergen zich verheugt in een steeds toe nemende belangstelling blijkt o.m. uit de aanmeldingen van een be hoorlijk aantal nieuwe leden. Me de dank zij ook hun steun is het mogelyk een verantwoord en perfect programma te bieden en vooral de jeugd voor ogen te hou den wat ons Vorstenhis en Ne derland voor ons betekenen. Moge vlag en wimpel weer stra ten en lanen sieren op de feest en herdenkingsdagen. Gedurende een maand verblijven constant 400 Engelse toeristen in Ber gen, die hier ondergebracht werden via de VW door het Britse reis bureau Clarkson. De toeristen blijven telkens drie da gen, waarna er weer een nieuw con- tigent komt; zij zijn ondergebracht in een aantal hotels in het centrum die over centrale verwarming be schikken. De Engelse toeristen, die op de 1ste plaats naar Holland komen voor de bloembollenvelden, maken elke dag een trip door ons land, doch verblij ven 's avonds in het dorp. De heer J. Duyvis, directeur van de WV verwacht voor de komende ja ren een toename van dit toeristenbe zoek in het voorseizoen; verschillen de andere hotels en pensions, die geen centrale verwarming hadden, laten deze nu aanleggen, om volgend jaar mogelijk ook een graantje mee te pikken. De uitvoering 'Angst voor de Eenzaamheid' wordt gehouden op 5 mei a.s. in 'De Rustende Jager' aanvang 20.00 uur. Bibliotheek met ingang van 18 april a.s. uitlening van boeken in het oude Raadhuis elke dins dagavond van 19.00 tot 20.00 uur. Vrijdagavond 28 april sluit de KPJ hun seizoen af met een ge zellige dansavond. Het bestuur nodigt dan ook alle leden met vrienden uit. De avond zal gehouden worden in het café van de heer Van 't Hof, te Groet. VOOR BERGEN J. M. P. LUGTEN en F. HOUDé Hoflaan 6, tel; 2700 en 3895 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek In de hcreca-sector van ons toe ristendorp heeft een nieuwe vorm van bedrijf zijn intrede gedaan. De heer J. Brouwer opende za terdag in het door hemzelf met behulp van vrijetijdsbesteders nieuwgebouwde gebouw, Kerke- laan 7 een Lotel, waarmee een bedrijf bedoeld wordt op basis van logies-ontbjjt-lunch. Het fraaie gebouw is ontworpen door architect A. Loerakker te Amstel veen; de inrichting van het interieur is geheel volgens de indeeën van de heer en mevrouw Brouwers. Het lo tel heeft 12 keurig ingerichte twee persoons kamers, dus totaal 24 bed den; op één na hebben alle kamers een balkon, die aan de achterzijde met een prachtig uitzicht op het bos en in de zon. Op vrijwel alle ka mers staat een heerlijke rustbank, die eventueel als derde bed gebruikt kan worden. Het lotel, dat het hele jaar geopend is, is voorzien van centrale verwar ming; op alle kamers is er warm en koud stromend water en voor elke drie kamers een douchcel. Het interieur van kamers en gasten verblijf is keurig ingericht; in het sousterain bevindt zich een ruimte die men de lounge zou kunnen noe men, op de eerste plaats voor de gasten, die de televisie willen vol gen, maar ook geschikt voor tafel tennis enz. Er is hier ook een bar, evenals in de ontbijtzaal. De lunch, die in de dagprijs is be grepen wordt in een keurig fruit mand je meegegeven; er zit behalve brood ook fruit en andere versna peringen in. Zij die toch aan vol-pension de voor keur geven, kunnen de maaltijden gebruiken in het naastgelegen hotel restaurant 'Duinpost'. Aan de zuidzijde heeft 'Eldorado' een zonnige tuin met een eigen zwembad van 6 x 12 m en een inhoud van bijna 1000.000 liter water; de bo demverwarming zorgt dat het wa ter op temperatuur is; het water wordt via een zuiveringsinstallatie voortdurend gereinigd en staat on der permanente controle van Ir. Nierstrasz te Amsterdam. Het lotel, dat alle gewenste comfort biedt, mag een aanwinst voor Ber ge genoemd worden. De v.v. Berdos kan het afgelopen voetbalcompetitie tevreden zijn. Niet minder dan drie elftallen wer den kampioen t.w. het tweede en derde elftal van de senioren en de junioren 1. Het eerste elftal maakte als nieuw- kamer in de eerste klas NHVB een uitstekend debuut en kwam net een punt tekort op kampioen GVO. Al met al een knappe prestatie voor deze zegevierende elftallen. Namens De Duinstreek van harte proficiat.

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1