WedtMad tt 99 Gemeenteraad Bergen GERRITSEN I i I l i TSif da gabooita van da niauiva fJtins van (Dtanja Kristal met zilver Doktersdiensten WOENSDAG 3 MEI 1967 41c JAARGANG No. 17 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden f 4 f i t t t <- i I i I t f f t Bergens nachtleven wordt bestudeerd Subsidie KCB samenwerking met K 66 Dokter J. A. Charbon huisarts te Enkhuizen A. GAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten Tentoonstelling 'Dorpshuis' Bergen vierde Koninginnedag Bio-vakantieoord vanaf 1 juli tijdelijk gesloten Gouden eremedaille voor adjudant O. J. Verduin Wethouder F. Verstegen geridderd Sluitingsavond plattelandsvrouwen Schoorlse Gemeenschap Toneelvereniging 'Ons Genoegen' Algemeen I7elzijn \/oorJaarswandelmgen Krijgt u geen Duinstreek dit nummer bestaat uit 8 pagina's DE DUINSTREEK Hedaktie en administratie Drjr. Volfcwi en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 36 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven t T A I Er was weer vreugd in Nederland, De vlaggen gingen uit, De klokken luidden, scholen klonken, Alom met blij geluid 'Er is een Prins geboren!' Telg van een oud geslacht, Dat al zo lang op 't Prinsje klein Geduldig had gewacht. Prinsessen uit 't Oranjehuis, Zij waren fiere vrouwen, Zij deden steeds hun woord gestand In liefde en vertrouwen. Wij bidden dat dit Prinsenkind Opgroeit in blijde jeugd, Gevormd door 't Prinselijk Ouderpaar, In eerlijkheid en deugd. Opdat Hij eens, volwassen zijnd, d'Aloude Oranjeband, Verstevigen zal in nieuwe tijd Tot heil van 't Vaderland. Welkom, welkom Prinsenkind, Gezegend zij de dag, Waarop gij tot zovele vreugd, Het levenslicht nu zag. Moog' ook Uw schild, betrouwen, Zijn op de Heer gericht. En op Hem blijven bouwen, Getrouw aan eer en plicht. Dan zult Gij eenmaal, nu nog klein, Saam met ons volk gelukkig zijn. Prins Claus deed dinsdag aangifte van zijn zoon Willem Alexander Claus George Ferdinand. Zijn roepnaam is Alexander MAARTJE N. ZWAAN De publieke tribune bleek de 1.1. gehouden gemeenteraads vergadering hoewel deze ruimte het vorige jaar aanmerke lijk is vergroot geworden toch nog te klein te zijn, want een groot aantal cursisten van Gezinsverzorging in Dennen heuvel en verschillende leden van de Jeugdraad plus de vaste bezoekers woonden deze vergadering bij, waarvan er on danks dat er stoelen werden aangedragen nog velen zich met een staanplaats in de raadszaal en in de gang van het raadhuis tevreden moesten stellen. Twaalf Bergerwegbewoners die in de omgeving van de dancing 'Extase' wonen hebben bij het gemeentebe stuur geklaagd over het lawaai en de wanorde die zich 'snachts tussen twee en vier uur daar voordoen. De gehele raad is de mening toege daan dat deze ontspanning zoekende rumoer verwekkende levenmakers, wat in toom moeten worden gehou den, zal dit vraagstuk bestuderen en heeft reeds een raadscommissie benoemd waarin zitting hebben: Mr. S. D. Sluis (Chr), H. P. T. van Shaik (WD) en F. J. A. Schouten (KVP). De adressanten maken de raad in hun schrijven bekend, dat over het algemeen de dancing 'Extase' tussen 12 uur en 2 uur 's nachts haar deuren sluit. Maar in de weekeinden is de ze inrichting tot 4 uur open en door dat de andere horecabedrijven in 't dorp 2 uur sluiten, gaat men nog een uurtje naar het nachtelijk bedrijf van de heer Hieslaar, waardoor de nachtrust in erge mate verstoord wordt. Mr. S. D. Sluis wees er op dat de situatie daar een beetje uit de hand loopt en meent dat deze zaak ernstig de aandacht verdiend. Spreker ver wacht dat van de zijde van B. en W. voorstellen zullen komen. Volgens de heer Dinkelberg (Midden- blok) wordt 'Extase' door het college wat te voorzichtig behandeld wordt. Rond dit bedrijf staan maar liefst 18 verkeersborden ten gerieve van de bezoekers aleen de verlichting heeft al 30.000,- gekost. De heer H. J. N. M. Woudstra (KVP) zegt dat de exploitant van Extase 'n prima zakenman is en dat zijn be drijf in de grote steden des lands een goede klank heeft. Voorts merk te hij op dat deze zaak al ruim 18 jaar tot 4 uur 's nachts open is. De heer B. Schuil (PSP) is van me ning dat de nachtclub teveel onrust sticht onder de ingezetenen. De heer Van Schaik weet dat de eigenaar een strenge controle toepast men kan moeilijk van de eigenaar verlangen dat hij nog eens extra toe- zich gaat houden buiten zijn be drijf. De heer Van Twisk (BP) die de vo rige vergadering reeds afscheid van de leden van de raad had genomen verscheen toch weer aan de raads tafel. Hij was in de vaste veronder stelling dat burgemeester L. J. de Ruiter in deze zaak wel aanvaard bare oplossing zal vinden. Burgemeester De Ruiter bracht in herinnering dat er een nieuwe ge meentewet op stapel staat, waarin de raad ook op het gebied van de politie in het verlenen van vergun ningen in de Horecasector meer verantwoordelijkheid zal krijgen. Het gaat hier alleen over het hand haven van de orde buiten Extase, niet over het beleid van de exploi tant. Er zullen in overleg met de Horeca bepaalde maatregelen wor den getroffen. Voorts werd er uitvoerig gediscu- sieerd over financiële steun aan het Kunstenaarscentrum, in verband met de jubileummanifestatie ter gelen- heid van het 20-jarig bestaan van het KCB. Het college stelt voor een garantie te geven, tot eenderde van het nadelig saldo met een maximum van 2500,-. In de kunstzaal op het Plein, zullen schilderijen en beeldhouwwerken worden geëxposeerd. Op het Plein in de omgeving van de kunstzaal zullen een 15-tal beeldhouwwerken worden tentoongesteld. De kosten zullen 13.750,- bedragen terwijl het KCB-bestuur er in geslaagd is tot heden een totaalbedrag van rond 5.500,- uit particuliere bijdragen beschikbaar te krijgen. De heer Schuil had geen bezwaar de kunst te steunen, wel zag hij bezwaren in het tentoonstellen van beeldhouwwerken in de open lucht op het Plein, dit i.v.m. de baldadige aspiraties van enkele jongeren. De heer Smit (BP) meende dat de kosten van deze kunstmanifestatie aanzienlijk bezuinigd kunnen worden en vroeg aan Gerritje die dat alle maal wel zal betalen. Ook vreesde hij evenals de heer Schuil beschadi ging en vernieling aan de beeld houwwerken, die drie weken lang in de openlucht tentoongesteld zullen staan. De heer Van Schaik merkte op dat de heer Smit geen zakelijk inzicht heeft en hij lange na niet weet wat zo'n kunstmanifestatie wel gaat kos ten. Spreker vindt het een waardige zaak voor Bergen, temeer omdat het dorp zijn vermaardheid te danken heeft aan de kunstenaars. Er wordt maar een geringe subsidie gevraagd. Tenslotte deelde hij mede dat het Alkmaarse bedrijfsleven in belang rijke mate steun verleent aan deze manifestatie. Hij hoopte dat ook de Bergenaren voor Alkmaar niet zul len onderdoen. Ook voor Mr. Sluis is de kunst een belangrijke zaak en noemde het prij zenswaardig dat de kunstenaar zelf, financieel meewerkt door bij ver koop van een hunner kunstwerken twee procent te storten in de KCB- kas. Deze kunstmanifestatie moet door gaan aldus Mr. Sluis. Men kan dan meteen controleren - i.v.m. de kunst werken die buiten staan of ons dorp na middernacht veilig is. Wethouder F. Verstegen (WD) is van oordeel dat met deze expositie het belang van Bergen wordt ge diend ten behoeve van het vreem delingenverkeer. Mevrouw Mr. E. Broekmn-Vriesman (VVD) steunde eveneens dit voor stel, doch herinnerde de raad aan het voor enkele jaren geopperde plan op het Van der Wijckplein te Bergen aan Zee een passend beeld te plaatsen. Voorts deelde wethouder Verstegen mede dat het bestuur van KCB, via een schrijven heeft laten weten con tact te willen hebben met het be stuur van K 66 omtrent nauwe sa menwerking. In het bestuur van de Stichting Be jaardenzorg 'Bergen' is een vacature ontstaan door aftreding van de heer J. A. Charbon. Na stemming door de raadsleden werd in zijn plaats gekozen de heer F. Houdé, arts. Met ingang van 1 april 1967 heeft dr. Charbon die sinds 1960 in Ber gen tot schoolarts werd benoemd, de huisarts praktijk overgenomen van Dr. J. T. Keyer die sinds 1 sep tember 1935 als gemeentearts te Enkhuizen werkzaam was. Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek Evenals andere jaren hield de stich ting 'Het Dorpshuis' in haar ver trekken een tentoonstelling van het creatief werk dat de leerlingen van verschillende groepen jongens en meisjes van 5-12 jaar in het afgelo pen winterseizoen hebben vervaar digd. Allerlei technieken van vormgeving in draad touw, klei enz. verrassend goede tekeningen, schelpkunst, plak werk, stofversieren, werkstukken van de timmerclub lagen op lange tafels in grote variaties tentoonge steld als een voorbeeld van een verantwoorde vrije tijdsbesteding. In de zeven jaar dat de directrice van het Dorpshuis, mevrouw A. Vliegendthart-Verhoef de leiding van dit huis op zich heeft genomen zijn de activiteiten velerlei gewor den en gonst het in alle hoeken van deze culturele school van grote bedrijvigheid, zodat de ruimte van dit gebouw, de laatste jaren te klein is geworden. De tentoonstelling mocht zich in 'n levende belangstelling verheugen. Evenals andere jaren begon deze feestdag, met het hijsen van de vlag en het spelen van het volkslied door Bergens Harmonie. Na een korte vlaggenparade werd voor het raadhuis een aubade ge bracht door het muziekkorps en kin derzang o.l.v. mevroüw Corry Mo- ree-Dol. Nadat het bestuur en com missieleden der Oranjevereniging door het gemeentebestuur op het raadhuis ontvangen waren, startte het met de kinderspelen in de Stati onsstraat waaraan de zes klassen van de lagere scholen deelnamen. Inmiddels waren de activiteiten, zo als de wandelpuzzeltocht voor deel nemers tot 17 jaar en de voetbal wedstrijden aan de Kerkedijk reeds begonnen. Dit bedrijfsvoetbal moch zich in een grote publieke belangstel ling verheugen. Van de tien deelne mende elftallen kwamen gemeente ambtenaren en de fa. Houtenbos in de finale. Na een spannende eind strijd veroverde de fa. Houtenbos de Oranje-wisselbeker. Kinderoptocht Een groot succes voor het bestuur van de Oranjevereniging was het nieuwe nummer in hun programma, de kinderoptocht. Ruim 250 jeugdige deelnemers (sters) starten om 11 uur vanaf de brandweerkazerne vooraf gegaan door de jeugddrumband van Bergens Harmonie. In een bonte verscheidenheid van voorstellingen van sprookjes, slui merende prinsen in hun wieg, bruid jes clowns, indianen, matrozen, ver sierde fietsen, autopeds, kinderwa gens, slotvrouwen, kangeroes teveel om op te noemen, trokken ze als een fijn verzorgd kleurig en feestelijk lint voorbij, waarvoor de toeschou wers enthousiast applaudiseerden. De dag werd besloten met een con cert in de Ruïnekerk verzorgd door het Dames- en Kamerkoor o.l.v. Me vrouw L. Henning m.m.v. mevrouw Marian Aarden-Kampen (alt) en me juffrouw G. van Dijk (piano). Ook hiervoor was veel belangstelling. Het koloniehuis 'Russenduin' beter bekend als Bio-vakantieoord, dat in de dertiger jaren in opdracht van de heer Jansen werd gebouwd en later een vakantiekolonie werd voor bleekneusjes uit de grote stad zal over enkele maanden worden geslo ten omdat het gebouw niet meer aan de eisen van zo'n inrichting vol doet. Daar komt bij dat de exploita tie van de Bio-stichting niet meer op deze wijze is vol te houden, aldus de directeur van de stichting drs. J. Streur. Aan de dertig aldaar werkzaam zijn de kinderverzorgsters is ontslag aan gezegd. Zo mogelijk zullen de perso neelsleden naar andere inrichtingen worden overgeplaatst. Het is jammer dat dergelijke inrichtingen al is het dan voor tijdelijk worden gesloten. Ook de vakantiekolonie 'Jong Ne derland' aan de Van Speyckweg moest waarschijnlijk door gebrek aan personeel enkele jaren gele den haar deuren sluiten. Vrijdagochtend j.l. werd tijdens een stijlvolle plechtigheid in de raads zaal van Bergen, de adjudant der rijkspolitie C. J. Verduin onder scheiden met de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje- Nassau. Dit werd hem door burge meester L. J. de Ruiter, die blij was dat hij gelijk met de geboorte van een prinsenkind deze onderschei ding de adjudant op zijn borst mocht spelden. De plechtigheid werd bijgewoond door het voltallig politiepersoneel, terwijl een groot aantal raadsleden e.a. belangstellenden hierbij tegen woordig waren. De adjudant werd toegesproken door de officier van justitie Jhr. mr. A. Reigersma, overste A. Cammaert en Opper J. F. Duster plaatsvervan gend groepscommandant, van wie hij geschenken mocht ontvngen. Adjudant Verduin werd op 3 april 1908 te Heemstede geboren en is v.a. 1935 in politiedienst. Hij kwam van de rijks veld wacht naar Bergen en staat bekend als een voorbeeldig groepscommandant. De heer F. Verstegen die verleden jaar na veel discussies op een raads vergadering met meerderheid van stemmen tot wethouder van financi en werd benoemd, is eveneens in de lintjesregen terechtgekomen. De Ned. Bond van Plattelandsvrouwen besloot haar winter- programma met een drukbezochte bijeenkomst in zaal 'Nieuwendijk', waar o.a. ook vele echtgenoten van de dames leden bjj tegenwoordig waren. De uitvoering 'Angst voor de Eenzaamheid' wordt gehouden op 5 mei a.s. in 'De Rustende Jager' aanvang 20.00 uur. Bibliotheek met ingang van 18 april a.s. uitlening van boeken in het oude Raadhuis elke dins dagavond van 19.00 tot 20.00 uur. VOOR BERGEN H. J. P. M. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2423 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 De heer Verstegen werd n.l. in het stadhuis te Leiden, waar hij voor heen werkzaam was als directeur van de dienst kasbeheer en crediet- wezen, door de burgemeester van Leiden Mr. G. C. van der Willigen geridderd in de Orde van Oranje Nassau. In 1966 werd hij door de VVD-frac- tie aangezocht wethouder van finan ciën van de gemeente Bergen te wor den, welk ambt hij aanvaardde. De heer Verstegen heeft zich inten sief bezig gehouden met ambtenaren- examens en de opleiding van het Instituut voor bestuurswetenschap pen. Enige jaren geleden maakte hij een reis naar de west, waar hij als belastingdeskundige de financiële is- tuatie grondig veranderde. Tevens was hij leraar in de belastingwet geving. Op 6 en 7 mei a.s. zullen weer op verschillende plaatsen natuurwan delingen onder auspiciën van het I.V.N. plaatsvinden. Als u iemand bent die alleen maar wandelt om zo snel mogelijk een be paal aantal kilometers af te leggen, dan moet u beslist niet met ons meegaan. Wandelt u het liefst alleen, met uw gezin of met enkele goede vrienden en kijkt u niet naar het afgelegde kilometers en als het gaat regenen zegt u dan: een buitje voor het stof? Saat u onderweg wel eens stil en zegt dan tegen die vrienden of tegen de kinderen: kijk eens, wat is het hier mooi, of: dat bloemetje daar, wat leuk, hoe zou dat heten? Of de kinderen vragen: is dat nu een beuk of een eik? Wat zingt daar voor een vogel? Zijn hier vissen in de sloot? En dan is er niemand die u dat even kan vertellen. Gaat u daarom eens één keer mee met iemand aan wie u en uw kinde ren dergelijke dingen wel kunnen vragen. Iemand die niet alleen weet hoe dat bloempje en dat vogeltje heetten, maar die u bovendien din gen zal wijzen die u misschien nooit gezien heeft en die u dan voortaan met vreugde zult herkennen. U hoeft niets te betalen en nergens lid van te worden of te zijn. Op 6 en 7 mei hebt u de kans. We vertrekken van de Oude Lin deboom, Ruïnekerk. Vertrek zaterdag 6 mei 2.30 uur zondag 7 mei 10 uur. Wandelt u ook mee I.V.N. afdeling Bergen-Nh. U kunt hem afhalen bij G. Schekkerman, Bergen Telefoon 3981, Oosterweg 6 Nadat de presidente van de afde ling, mevrouw A. Grootes-Stammes de bijeenkomst had geopend en enige bestuursmededelingen bekend maak te gaf zij het woord aan mevrouw Helder die als afgevaardigde naar de Provinciale voorjaarsvergadering op 20 april j.l. in het 'Wapen van Heemskerk' te Alkmaar, daarvan 'n gedegen en uitgebreid verslag gaf. Hierna kreeg de Bergenaar en ver zamelaar van een unieke collectie oude ansichtkaarten en foto's van de Heerlijkheid Bergen delegenheid zijn dia-series van dit eens zo ro mantische natuurdorp te vertonen. Hij deed dit op onderhoudende gees tig» wijze en wist de talrijke aan wezigen te boeien met de geschie denis van zijn geboortedorp. Na de pauze werd er door de dames leden en een klein dansgroepje on der leiding van Wout Meijer, docent aan de Volkshogeschool, verschillen de Israëlische, Finse, Franse, Engel se en Hollandse volksdansen uitge- gevoerd, die gepaard gingen met geestige conferences en accordeon begeleiding van de heer Meijer, die daarmee een dartele levensblije sfeer schiep, wat aanstekelijk werkte op de toeschouwers die tenslotte allen de dansvloer opzochten, zodat dit feest een waardig besluit werd van een door de afdeling veelzijlig afge werkt cultureel winterprogramma.

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1