99 tt Honderd jaren Roode Kruis GERRITSEN Kostuumweek RAIFFEISENBANK SCHOORL verzekeren en vertrouwen KLOKKEN DAMES-MANTELKOSTUUMS HERENKOSTUUMS Doktersdiensten DONDERDAG 25 MEI 1967 41c JAARGANG No. 20 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden 'Waar blijft dat geld toch allemaal?' Niet minder - Toch minder Geen cent subsidie Honderd jaar Het echtpaar Akerboom zestig jaar getrouwd A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten Met medewerking van enige vooraan staande buitenlandse kostuumfabri kanten offreren wij een aantal zeer exclusieve en tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Dames- en Herenzaak Langestraat 1618 Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen De deur staat voor U open. Verbouwing van 'De Haaf' in Bergen A. Riemersma opvolger van K. van Twisk (BP) Goed voor de huid het gehele jaar door spaarbank en alle bankzaken Reddingsbrigade Schoorl: graag meer leden Schoorlse Gemeenschap Algemeen Welzijn VOOR BERGEN J. M. P. LUGTEN en F. HOUDé Intocht van Neptunus in Camperduin Bejaarden van „Westerksmme" een dagje uit WeeMlad Dit nummer bestaat uit 8 pag. DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Neen, we hebben ons gezicht niet mee, zegt de directeur-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer A. van Emden, van achter zijn bureau in zijn indrukwekende, stijl volle, deftige werkkamer. Het is een der kamers van het sta tige herenhuis met het Johanniter- kruis in de gevel aan de Prinsesse- gracht te 's-Gravenhage. De sfeer van vroegere glorie is er zichtbaar en voelbaar. Het kan niet op, denkt de geïmponeerde bezoeker. Vooral wanneer hij gekomen is om de vraag te stellen: 'Waar blijft nu al dat geld, dat ieder jaar voor het Roode Kruis wordt bijeengebracht?' Neen, we hebben ons gezicht niet mee, glimlacht de heer Van Emden- Zo'n deftige huisvesting! Maar.... we kregen dit huis ten geschenke! En Monumentenzorg waakt er over. Het is mooi, maar niet efficiënt. En het maakt zo'n dure indruk Hij kan het zich indenken, dat, wan neer men dit ziet, wanneer men al die mensen telt, die in dienst van het Roode Kruis bezig zijn, men zich afvraagt of dat nu allemaal nodig is. Maar hij heeft een afdoende manier om zijn vragende bezoeker tot zwij gen (en tot inzicht) te brengen. H:j gaat simpelweg vertellen welke ta ken er worden vervuld en nog moe ten worden vervuld. En de bezoeker krijgt de neiging om te zeggen: Stop er maar mee, want hij begrijpt wat er komen gaat. Er is nooit geld ge noeg! Het Roode Kruis heeft een miljoen leden, die per jaar zo'n 2 tot 2,5 mil joen gulden offereren, onafhanke lijk van de jaarlijkse 'campagne'. De meeste contributiebedragen zijn ech ter met de jaren gelijk gebleven, ter wijl daarentegen de kosten schrik wekkend zijn gestegen. De bijdra gen worden niet minder, maar ze worden minder waard! Wat er allemaal met dat geld wordt gedaan? Om te beginnen heeft het Nederland sche Roode Kruis méér taken dan zelfs de organisatie in de Verenigde- Staten. Het bezit het beste laborato rium ter wereld. Als een der oudste Roode Kruis-verenigingen moet het vaak in onderontwikkelde landen met steun en hulp bijspringen. Het kost niet slechts geld, het be spaart ook geld. Om een voorbeeld te noemen: dank zij de Roode Kruis- trombosedienst behoeven vele Ne derlanders niet naar het ziekenhuis. Driehonderdduizend donors vormen de ruggegraat van de bloedtrans fusiedienst. Twaalfduizend mensen vormen de Roode Kruis Kolonnes, vierduizend helpen bij het Welfare- werk. Duizend hulpposten zijn langs de wegen ingericht. Grote voorraden moeten worden aangehouden, opdat men bij rampen hulp kan bieden. Men glimlacht weieens, zegt de heer Van Emden, als het Roode Kruis weer 'dekens' heeft gestuurd, maar aan dekens is in zulke gevallen al tijd en overal behoefte. De heer Van Emden zit op zijn praatstoel als hij de taken van het Roode Kruis opsoms. Allemaal pas seren ze de reveu, het informatiebu reau (vooral vlak na de oorlog zeer belangrijk), de moedermelk- en hoornvliescentrale, het lectuurdepot, de boottochten met de eigen 'Henry Dunant' voor chronische bedlegerige patiënten, die anders nooit buiten zouden komen, de vakantieweken voor invaliden in het Henry Dunant- huis.en hij noemt in het bijzon der de vrijwilligers, die daarbij hel pen, die soms hun eigen vakantie op offeren. En dat alles zonder één cent subsi die! Vandaar de slagzin: Helpt UW Roode Kruis helpen! Dat Roode Kruis bestaat alleen dank zij de me dewerking van het Nederlandse volk. Zo ook hanhaaft het zijn volstrekte onaf hankelij kheid. Daarom hoopt het Roode Kruis, bij zijn honderdjarig bestaan, dat het Nederlandse volk dit ook thans weer waar maakt. Dat het 'zijn' Roode Kruis in staat stelt te helpen waar dat nodig is. En die noodzaak wordt niet geringer, maar steeds groter en uitgebreider. Het Roode Kruis is als het ware ge boren op het slagveld. Hier en daar spreekt men nog van een 'Roode- Kruis-soldaat'. Die tijd is echter voorbij. In de moderne oorlogsvoe ring kan men geen 'amateurs' meer gebruiken. Ieder leger heeft zijn ei gen medische dienst. Maar bij het volvoeren van zijn vre destaken ziet het Roode Kruis het arbeidsveld zich steeds uitbreiden. Honder jaren geleden was de impul sieve koning Willem III, die kort en goed de stichting van het Neder landsche Roode Kruis doorzette. Honderd jaren heeft het Roode Kruis gedraaid op de goodwill en de me dewerking van het Nederlandse volk. En tot dat volk komt nu de opwek king 'Helpt UW Roode Kruis zijn hon derjarig bestaan te vieren door het de kans te geven, ook in de toekomst zijn taak, de hulp aan de medemens, te volbrengen!' 100-JARIG JUBILEUM NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS Het Nederlandsche Roode Kruis Dat heden jubileert, Heeft ons toch wel geleerd, Eerbied te hebben voor wat het aan velen heeft gedaan, Die hulpeloos zijn en vaak zo zwak ln 't grote leven staan. Want niet alleen op 't oorlogsveld Verzacht het veler lijden, Maar 't vredeswerk is o, zo groot Geworden door de tijden. Het bracht weer moed en hoop In menig machteloos leven, En door de vele taken heeft Het velen kracht gegeven. Maar zonder uwe hulp kan het Die arbeid niet verrichten, Laat elkeen dan enthousiast Door steun helpen verlichten. Gedenk thans de inzameling Vooral met gulle hand, Help daarmee 't Roode Kruis te helpen Houdt 't prachtig werk in stand. Komt, sluit u aan en wil daarmee Dit zo menslievend werk Mede maken groot en sterk. Een elk wordt lid, ja, huis aan huis Men steunt daardoor 't Roode Kruis. MAARTJE N. ZWAAN Het echtpaar Akerboom herdacht hun diamten huwelijks feest in het bejaardencentrum 'Elkshove' waarvan zjj tot de eerste bewoners gerekend kunnen worden. De heer S. Akerboom is één van de oudst levende Bergenaren. Als jon gen ging hij naar school in een boer derij van Brakenhof aan de Ooster- weg, een boerderij die toen als hulp- school voor het lager onderwijs was ingericht. Daar kreeg hij onderwijs van de onderwijzeres Francken. Van Hoorn, De Boer en de onderwijzeres sen Mej. Honig en mej. Sluiskes. De heer Akerboom kan zich nog leven dig herinneren dat meester Francken een hartstochtelijk sigarenroker altijd zijn sigarenpeuken door het bovenlicht naar buiten wierp. Heel vaak gebeurde het dat hij mis gooi de en dan hadden wij de grootste schik. Na zijn schooljaren moest er al heel gauw aangepakt worden, ter ver meerdering van het gezinsinkomen, want het werk was schaars in de Heerlijkheid Bergen en in vele ar- keukenmeester'. Al heel jong trok Siemen Akerboom er op uit met andere jonge kerels naar grond en landbouwwerken die elders uitgevoerd moesten worden. Samen met zijn vriend Kees de Moor trok hij er op uit om werk te zoe ken. Ze liepen helemaal van Bergen naar Diemen en werkten in Rusten burg, Schermerhorn, Anna Paulowna Oudesluis, Schoorldam en andere plaatsen. In 1911 trad hij in vaste dienst bij Joachim van Reenen. Een jaar later trouwde hij met een Fries meisje, Boukje Mulder, die door een adver tentie in de Leeuwarder-Courant in betrekking kwam op het 'Oude Hof' waar hij allerlei bezigheden ver- Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek 9 w ALKMAAR aangemeten door HOFLAAN 2 - TEL. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen CONTACTLENS SPECIALIST INRICHTING VOOR CONTACTLENS-AANPASSING Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. Een tiental leden van de Hervorm de Gemeente ln Schoorl zorgen er voor dat U eens per veertien dagen het blad „De Open Deur" ontvangt. Het zou prettig zijn, om elkaar per soonlijk te ontmoeten, vandaar dat de medewerkers aan het Open Deur werk U uitnodigen voor een speciale Open Deurdienst op zondagavond 28 mei om 7 uur in de Hervormde kerk van Schoorl. In deze dienst hoopt voor te gaan ds. P. J. de Geeter uit Castricum. Na afloop van de dienst is er gele genheid om met elkaar een kopje koffie te drdinken. Het Open Deur werk nodigt U har telijk uit: de deur staat voor U open! Mocht U interesse hebben om ook „De Open Deur" te lezen dan kunt U dit aanvragen bij mevrouw A. J. C. Slagman-van Lakerveld de Heus, Gortersweg 10. Tel. 202. richtte en zij als linnenmeisje werk te. Tientallen jaren heeft dit echt paar de Van Reenens trouw gediend en in die periode overleefden zij hun drie bazen, t.w. Joachim van Reenen, Hendrik van Reenen, die op de fiets in de Hoflaan werd aangereden en Adolf van Reenen, die in de bezet tingsjaren stierf. Daarna verhuisden ze naar een klein huisje aan de Mosselenbuurt met een klein pensioen om tenslotte in 1957 een onderdak te krijgen in het be jaardencentrum 'Elkshove' waar de heer Akerboom 92 jaar (thans bed legerig) en mevrouw Akerboom 87 jaar is. Binnenkort hoopt men te beginnen met het verbouwen van het vorming centrum 'De Haaf' aan de Natteweg. Aan de architect is opdracht gegeven voorbereidende maatregelen te tref fen voor deze verbouwing. De nieuwbouw omvat de inrichting van een volledig nieuwe slaapacco- modatie, een tweede conferentie ruimte, en een drastische verande ring van het gebouw zelf. Het raadslid van de Boerenpartij in de gemeenteraad, de heer K. van Twisk, die onlangs moest bedanken als lid van de raad, wegens ver trek naar Maassluis vanwege zijn werkzaamheden aldaar, wordt in de gemeenteraad vervangen door de hr. A. Riemersma, die als nummer 5 op de kiezerslijst staat. De nummers drie en vier van deze partij, de he ren: J. van Wijk en A. Tin nemen n.l. geen benoeming aan. De heer Tin is naast machinist en seingever van het Waterschap evenals fraktieleider C. M. Smit, veehouder. De heer Riemersma werd op 24 december van het jaar 1901 te Amsterdam geboren. Hij was tal van jaren voorzitter van de Lande lijke vereniging van Goud en Zil versmeden, leraar aan de Rijksvak- school te Schoonhoven en trad op als Rijksgecommiteerde voor de vak examens goudsmeden. In Bergen werd hij in de laatste helft van februari j.l. als penningmeester van de Algemene Bond van Bejaar den gekozen en zal vermoedelijk in juni a.s. als gemeenteraadslid wor den geïnstalleerd. Verzekerenis een zaak van vertrouwen. Tussen u en ons. Er zijn zoveel mogelijkheden. Onze bank helpt u met raad en daad bij al uw verzekeringsproblemen. Samen met u gaan wij na wat voor uw probleem de gunstigste oplossing is. De Schoorlse Reddingbrigade vergaderde vrijdagavond in café 'De Bonte Koe' te Catrijp. Uit de vergadering kwam dui delijk naar voren dat wil de reddingsbrigade meer functioneel te werk gaan men nog best een aantal leden zou kunnen ge bruiken. Dit neemt niet weg dat het nut van een goed func tionerende brigade voor een plaats als Schoorl weer overdui delijk zijn nut heeft bewezen in de afgelopen zomer. Voor een goede beveliging van het strand was het een moeilijk jaar, de bezetting was vrij matig en de zee was vaak zeer gevaarlijk. Hier door kwamen tal van baders in moei lijkheden en de brigade moest dan ook tal van malen handelend op treden. Eenmaal werd iemand met de vlet uit zee gehaald en ook wer den enkele personen met behulp van reddingsstukken van de verdrin kingsdood gered. Ook waren de leden van de brigade actief bij het zoeken naar het ver dronken jongetje te Camperduin. Tien leden haalden te Alkmaar hun jeugdbrevet daarnaast slaagden in IJmuiden vijf leden voor het brevet jeugdstrandwacht. Momenteel telt de brigade 75 leden waarbij inbegrepen 19 jeugdleden. De penningmeester deelde in zijn jaarverslag mede dat er een batig saldo was van 120,-. De kascontro lecommissie had geen reden tot het plaatsen van op- of aanmerkingen. Door de gemeente Schoorl was me degedeeld dat de vereniging een sub sidie van 100,- was toegekend, ter wijl de Amsterdamse reddingsbriga de onze plaatsgenoten had uitgeno digd deel te nemen aan een presta tietocht op de Bosbaan. Mede uit het oogpunt van reklame voor Schoorl raadde voorzitter Brede- wout zijn leden aan hieraan mee te doen. Door een drietal dames werd medewerking toegezegd aan de door het Roode Kruis te houden collecte. Da aftredende bestuursleden de he ren G. Stoel en P. Koopman werden met algemene stemmen herkozen, terwijl als leden der kascontrole commissie zullen optreden de heren Tamis en Mosch. Bij de rondvraag bleek verschil van mening over de leiding te bestaan. Deze moest volgens een der leden bij het bestuur berusten en niet bij één van de leden van een groepje de lei ding moest overnemen. Dit had in het verleden nogal eens moeilijkheden opgeleverd doordat enkele orders niet waren uitgevoerd. De heer Bredewout zei dat uit een groep de leider in geval van moei lijkheden zelf wel naar voren komt en dat het bestuur toch ook niet overal aanwezig kon zijn. Door verschillende leden werd het idee geopperd meer trainingsavonden te organiseren maar van bestuurszij de werd opgemerkt dat er van de leden dan meer medewerking ver kregen moest worden. Dit gold ook voor deelnemers aan de opleiding voor het EHBO-diploma en het strandwachtdiploma. De heer Koopman was van oordeel dat ook hier in het verleden wel eens door de deelnemers met de pet naar ge gooid was. Door de leden werd voor gesteld meer reklame te maken voor de brigade. Tenslotte zullen de leden der briga de hun medewerking verlenen van de landing van Neptunus ter gele genheid van de opening van het bad seizoen. Bibliotheek met ingang van 18 april a.s. uitlening van boeken in het oude Raadhuis elke dins dagavond van 19.00 tot 20.00 uur. Hoflaan 6, tel. 2700 en 3895 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 Op zaterdag 3 juni om 3 uur zal de zeegod Neptunus de 268e achterkleinzoon van Neptunus I, God der zeven zeeën, en heerser der wateren, officieel het bad en zomerseizoen openen te Cam perduin. Hij zal hierbij zijn vergezeld door vier lieftallige zeemeerminnen die na een zorgvuldige selectie uit de harem der zeegod zijn gekozen. Het belooft een grootse manifesta tie te worden die wordt georgani seerd door de evenementencommissie van de VVV Groet-Camperduin en omstreken. De Schoorlse reddingbrigade en de vrijwillige brandweer zullen sa men met de drumband en het fan farecorps hun medewerking verle nen. Om de voorzienigheid te bewegen een ieder meer zon te geven, zal Neptunus, nadat hij zijn natte ele ment tijdelijk heeft verlaten het sein geven voor een ballonnenwed strijd voor kinderen. Hiervoor zijn tal van fraaie prijzen uitgeloofd. De kinderen kunnen om 2.30 uur hun ballon in ontvangst nemen. Vorig jaar landde Neptunus per Helikopter op verschillende punten langs de kust, maar toen werd het gehele project door 7 kust VVV's georganiseerd. De WV Groet Cam perduin is de enige vereniging die de traditie heeft voortgezet, omdat van een gezamenlijke actie niets is terecht gekomen en uiteraard kun nen zowel organisatorisch als finan cieel 7 verenigingen meer bereiken dan één. Vandaar ook dat de ope ning van het badseizoen dit jaar iets minder groots van opzet moet zijn. De VVV Groet-Camperduin verdient een compliment voor het initiatief dat zij nu alleen heeft ondernomen. CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. Maandagmorgen 9 uur arriveerde de heer Wittebrood met een toering- car van de NHADO om met de be woners van Westerkimme de jaar lijkse autotocht te maken. Door onvoorziene omstandigheden bleven er enige plaatsen onbezet, maar deze werden door een 6-tal bewoners van huize Klein Zwitser land gaarne ingenomen, om de tocht met de Westerkimmers mee te ma ken. Allereerst ging de reis over Ber gen via de Egmonden, Castricum naar Hoofddorp, waar in hotel rest. „De Beurs" de koffie werd gebruikt. Na enige verpozing aldaar ging de tocht vervolgens via Aalsmeer, Uit hoorn en vele andere plaatsen naar Alphen aan- de Rijn, het eigenlijke doel van de tocht „Avifauna". Hoewel het bij aankomst juist was beginnen te regenen, is het toch nog al meegevallen en na een poosje in het restaurant te hebben vertoefd, wat op zichzelf al een heel mooi ge zicht geeft op de grote verscheiden heid van bezienswaardigheden, kon na een poosje toen de regen bijna was opgehouden, alles van nabij worden bekeken. Nadat allen van Avifauna voldoen de hadden genoten, ging de terug tocht langs vele aan deze route lig gende plaatsen naar Amstelveen, waar in hotel restaurant „De Roe mer" een heerlijk diner werd aan geboden, wat door allen met de nodige waardering werd genuttigd. Toen allen weer in de bus ge zeten waren om de thuisreis te aan vaarden, werd een woord van dank gebracht aan mevr. Doorn voor het organiseren van deze trip en werd via de Coentunnel, langs de Zaan kant de weg naar Schoorl weer vol bracht en was hiermede deze goed verzorgde dag weer ten einde en ging ieder voldaan naar zijn „huis toe".

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1