Gemeenteraad Schoorl Veroordelen is niet moeilijk TWEEDE BLAD DONDERDAG 25 MEI 1967 Feestelijke opening sportveldencomplex 'Duinranders' Kampioensspeldje voor eerste elftal Ingekomen stukken Aanschaf meubilair o.l.s. Subsidie bibliotheek Aanschaf grasmachine Begrotingen en geldleningen Rondvraag GEHOORD IN DE RAAD Duintreffersnieuws Door plaatsgebrek konden wij het verslag van de vorige woensdag gehouden raadsvergadering niet meer plaat sen. Hoewel dus niet meer zo actueel, besteden wij hier onder nog enige aandacht aan deze bijeenkomst van de Schoorlse Gemeenteraad. DE DUINSTREEK Voor onze voetbalvereniging 'Duinranders' was het vorige week zaterdag feest, want toen werden officieel het sportvel dencomplex en de kleedlokalen en de kantine van de vereni ging aan de Smeerlaan officieel in gebruik gesteld. Er was helemaal geen publieek aan wezig, alleen de pers gaf acte de presence toen burgemeester Bergh de openbare vergadering om acht uur opend. De heer Sleking had enkele aan merkingen op de notulen van de vo rige raadsbij eenkomst en de heer Bergh beloofde een en ander vol gens de wensen van de heer Sleking te doen wijzigen. Overigens zullen vergissingen in het gevolg wel uit blijven want alles wordt op de band vastgelegd. Enige hilariteit ontstond over de vraag of de recorder die ach ter de secretaris was geplaatst nu wel of niet in werking was. Naast enkele goedkeuringen v. GS op enkele eerder genomen raadsbeslui ten was er ook een schrijven van het Staatsbosbeheer binnengekomen. Hierbij kwam tot uiting dat in prin cipe akkoord werd gegaan met de uitgifte van de 'Pirolo-valei' voor de aanleg van een zwembad. Met de voorstellen van B. en W., de inge komen stukken voor kennisgeving aan te nemen, stemde de Raad in. De zolderruimte van de openbare la gere school aan de Molenweg waar van eerder door de raad werd beslo ten deze als 5e leslokaal te benut ten, dient van meubilair te worden voorzien. In andere lokalen zijn nieu we borden nodig en voor deze twee doeleinden werd de Raad gevraagd een crediet van 5.862,ter be schikking te stellen waarmee men accoord ging. Bij de brand in het r.k. Verenigings gebouw te Catrijp ging de biblio theek aldaar grotendeels verloren. Reeds enige tijd geleden waren er in Schoorl besprekingen gevoerd om tot stichting van een openbare bibli otheek te komen waarin dan alle plaatselijke bibliotheken kunnen worden ondergebracht. De Centrale vereniging voor reizen de bibliotheken was bereid gevon den om, vooruit lopende op de stich ting van een openbare bibliotheek, 1950 boeken in huur te verstrekken tegen 1,20 per boek per jaar. Voor het onderbrengen van deze boeken dienen rekken te worden aange schaft die te zijner tijd ook gebruikt kunnen worden door de openbare bibliotheek. Om een goede lectuur voorziening in Schoorl te waarbor gen stelden B. en W. de raad voor, om vooruit op de stichting van de openbare bibliotheek, van boven vermelde vereniging 1950 boeken te huren ad 1,20 per boek en voor de onderbrenging van deze boeken vier rekken aan te schaffen voor 190, per rek. De totale uitgaaf zal dus 3100,bedragen. B. en W. merk ten ten slotte op dat verwacht mag worden dat door het uitlenen van boeken jaarlijks ongeveer 800,- kan worden verkregen. De heer De Leeuw zei dat het de plicht van de raad was te zorgen dat de bibliotheek werd aangevuld en de heer Louter vertelde dat de bibliotheek tijdelijk in de toeristen kerk zal worden ondergebracht. Het bovenvermelde krediet werd door de Raad beschikbaar gesteld, nadat burgemeester Bergh nog had verklaard dat door een wetswijzi ging misschien een hogere subsidie kan worden verkregen. De praktijk heeft aangetoond dat het onderhoud van de sportvelden-com plexen op een snellere én minstens zo doeltreffende wijze kan geschieden dan tot dusver. Daarvoor dient een zg. triple-set gazonmaaiers te wor den aangeschaft die achter een lichte tractor en ook in combinatie met de Landrover kan worden gebruikt. Men vroeg de Raad hiervoor een krediet van 2.000, Wethouder Dekker verklaarde dat de twee plaatselijke voetbalvereni gingen niet bereid waren gevonden .zelf hun terreinen te onderhouden. Men zou graag zien dat het onder houd van de velden kan worden uit besteed maar hiervoor is niemand te vinden die vooral als het het hardst nodig is het gras kort houdt. Men wordt vooral in die tijd teveel door zijn particuliere belangen in beslag genomen. Uiteindelijk ging de Raad ook in deze met B. en W. mee. Er werden enkele suppletoire begro tingen vastgesteld en accoord gegaan met het aangaan van een vaste geld lening van 55.600,- met de bank voor Ned. Gemeenten. Verder werd na enige discussie en na schriftelijke stemming, de heer Kooistra benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand. De burgemeester las een uitnodiging voor, voor de bijwoning van de inge bruikname van de kleedlokalen en velden van de voetbalvereniging 'Duinranders' waar u meer elders in dit blad kunt lezen. Mevrouw Kroon had tal van wensen over de verkeerssituatie te Camper duin en vroeg vooral tijdens de spits uren op zondagen politietoezicht. Zowel de heer Sleking als de heer Meijer wezen op de wanordelijke tonelen die op de tweede pinksterdag in Schoorl hadden plaatsgevonden. De heer Meijer drong aan op aan trekking van politiemensen uit plaat sen waar het stiller was en vond dat de gasten door de gebeurtenissen uit de gemeente worden gejaagd. Door dat in een der zaken bier in onge limiteerde hoeveelheden aan een ie der boven de 16 jaar mag worden verkocht is eigelijk alles begonnen, dit mag de conclusie zijn uit de dis cussies. Er waren vechtpartijen, klei ne kinderen liepen enigszins onder invloed door het centrum van ons dorp en de mensen werden gedwon gen van het witte duin naar rustiger oorden te vertrekken. Burgemeester Bergh vond de gebeur tenissen op de tweede pinksterdag een nare zaak waarvan de oorzaak voornamelijk ligt in het feit dat in sommige zaken bier in ongelimiteer de hoeveelheden te koop is. Met de wet in de hand begin je hier niets, aldus de heer Bergh, want het is toegestaan om dit op deze wijze te verkopen aan personen boven de 16 jaar. De burgemeester beloofde met de middenstand contact te zullen op nemen en verklaarde dat de politie moeilijk overal tegelijk kan zijn. Net toen de wanordelijkheden te Schoorl aan de gang waren, was de politie elders geroepen. Ter illustratie dat de politiemensen echt niet in het bu reau hadden zitten te klaverjassen, las hij een rapport voor van adju dant Heystek. De politie beschikte in de ochtenduren over vier en des middags over zes man. Deze zijn de Dit is een gedeelte van het kleedge bouw welke burgemeester Bergh officieel za terdag j.l. opende. De afmetingen van dit gebouw zijn 21,6 x 7 meter en hierin bevinden zich 4 kleedgele genheden met douche en wasbak, can tine, twee ruimten voor de scheidsrechter, berging, w.c.'s en urinoirs hele dag beziggehouden door ver keersopstoppingen, vechtpartijen el ders en het opsporen van zoekge raakte kinderen. Het is duidelijk dat er, juist toen de vechtpartij op het duin te Schoorl plaatsvond er nie mand van de politie aanwezig kon zijn. Eigenlijk is het allemaal terug te voeren tot het personeelsgebrek bij de politie. De burgemeester had hier over reeds in het verleden zowel met de Commissaris der Koningin als met de Districtscommandant der Rijkspolitie gesproken. Deze autoriteiten hebben aldus de heer Bergh een open oog voor de si tuatie maar staan ook voor het pro bleem van het personeelstekort. Als hoofd van we politie is de burge meester verantwoordelijk voor het handhaven van de openbare orde. Maar die verantwoordelijkheid kan men alleen maar dragen als voldoen de personeel ter beschikking staat, zo zei de heer Bergh. De beschik baarstelling van personeel voor Am sterdam heeft de zaak niet eenvou diger gemaakt. De gebeurtenissen van de tweede pinksterdag en de gedachtenwisse- ling in de Raad, waarvoor de heer Bergh zei dankbaar te zijn, zullen voor hem aanleiding zijn zich ter zake opnieuw met de Districtscom mandant te verstaan. Verder drong de heer Meedendorp nog aan op het beter onder ogen brengen van de 50 kilometer bepa ling in de gehele gemeente waarop de burgemeester toezegde de moge lijkheden te onderzoeken deze aan duidingen op de weg te laten aan brengen. Het plan-Oost zal binnenkort een telefooncel krijgen maar de bewo ners zullen over huisaansluiting nog wat geduld moeten hebben. Verder kwamen nog de stelselmatig optredende overtredingen van het parkeerverbod in de bocht bij Aagt dorp en de veelvuldige overtredin gen van de snelheidsbeperkingen te Schoorldam. Tegen tien uur kwam een eind aan deze vergadering van de Schoorlse Gemeenteraad. DOOR TO DORSSEN- VAN LOO Men heeft tal van moeilijkheden moeten overwinnen om tot dit re sultaat te komen, dat kwam duide lijk tot uiting in de toespraak die de voorzitter, de heer Jonker hield. Hij schetste in extenso de problemen waarmee men te kampen had gehad nadat hij tal van personen had wel kom geheten had. Het gebouw, dat door architect Admiraal is ontwor pen, is door de leden van de Duin randers zelf gebouwd, terwijl de Schoorlse middenstand de materia len voor inkoopsprijs had geleverd. Onder diegenen van de 154 leden die veel werk hebben verricht mogen wel de heer Jonker zelf en de heer G. Delis worden ge noemd. Het gebouw telt vier kleedlokalen, twee verblijven voor scheids- en grensrechters, de benodigde douches en toiletten en een gezellige kantine waar het na een spannende wed strijd goed toeven zal zijn. Door een renteloos voorschot dat de gemeente had verleend was de bouw mogelijk geworden en de heer Jon ker bracht het college hiervoor dank. Hierna werd door de heer Glorie de eerste steen onthuld en door de heer C. Kaandorp het gebouw offi cieel geopend. Deze wenste het eer ste elftal van Duinranders geluk met het door hen behaalde kampioen schap en wenste hen succes naar de weg tot de 4e en wellicht naar de 3e klas van de KNVB. En nadat burgemeester Bergh het lint doorknipte dat toegang gaf tot het speelveld en de drumband en het fanfarecorps vrolijke muziek ten gehore brachten, begon de wedstrijd tussen de pupillenelftallen van Duin randers en Schoorl. De jongens had den veel hinder van de harde wind die recht op het veld stond. De Schoorlaartjes profiteerden hiervan te weinig in de eerste helft terwijl hun tegenstanders van de wind een dankbaar gebruik maakten. Ondanks het feit dat de blauwhem- den na de rust met 12 man speelden en het uitstekende werk van de Schoorl-goalie wonnen de Duinran ders de wedstrijd met 3-0. De vrouwelijke scheidsrechter was niet komen opdagen, maar de heer Jb. Ory was zo bereidwillig haar plaats in te nemen. In de rust wer den de heren getracteerd en maak- EINDE VAN HET EERSTE DEEL ten de drumband en het fanfare korps een rondgang over het terrein. En na de wedstrijd recipieerden be stuur en kampioenselftal in de can- tine. Ook voor dit evenement was de belangstelling groot en waren er maar net plaatsen genoeg voor het talrijke publiek. Burgemeester Bergh bood namens het gemeentebestuur zijn gelukwen sen aan. Hij wees onder meer op de goede geest die in de vereniging heerste en wenste het eerste elftal geluk met het door hen behaalde kampioenschap. Ook pastoor Herzberg wenste de ver eniging geluk met datgene wat be reikt is en wees op de goede geest die bij Duinranders heerst en die onontbeerlijk is bij een vereniging. Namens de afdeling Noord-Holland van de KNVB sprak de heer Nieu- wenhuizen die de vereniging feli citeerde met datgene wat door zelf werkzaamheid is tot stand gekomen. Verder zei de heer Nieuwenhuizen dat de KNVB thans 60.000 leden telt en de afdeling Noord-Holland bijna 40.000. Men is bang hierdoor het contact met de spelers op het veld eigenlijk een beetje te verliezen. Ook hij wenste het eerste elftal suc ces voor de komende promotiewed strijden naar de 4e klas KNVB en liet zijn goede wensen vergezeld gaan van een vijftiental kampioensspeld jes die hij aan aanvoerder Leijen uitreikte. De heer De Witte voerde het woord namens de zustervereniging en wees op de gezonde rivaliteit tussen de beide plaatselijke clubs. Naast zijn goede wensen bood hij een voetbal aan. De heer Delis bood namens de tafel tennisvereniging een fraai bloemstuk aan, terwijl als laatste spreker de aanvoerder van het eerste elftal op trad. Deze zette vooral de trainer in het zonnetje die ons, zo zei de heer Leijen wel in de vierde klas zal bren gen. Als blijk van waardering over handigde hij een fraaie foto van het kampioenselftal. Men bleef nog geruime tijd gezellig bijeen en 's avonds werd het feest in intieme kring in café Honky Tonk voortgezet. De heer Meedendorp 'Wie leest er nou geen notulen?' Burgemeester Bergh 'Die vraag heb ik niet gesteld.' De heer De Leeuw 'Er wordt soms 140 kilometer ge reden te Schoorldam.' Adjudant Heystek in zijn rapport over de tweede pinksterdag 'Een kind van drie jaar was als gevonden voorwerp op het bureau aangegeven.' Burgemeester Bergh 'Wij hebben ons op de kruising Laanweg-Voorweg verrekend maar we zullen met twee bussen gaan ravotten.' Burgemeester Bergh 'Het heeft mij wel eens tegen de borst gestuit dat het bezoek aan Schoorl te Aagtdorp gehonoreerd werd door een bonnetje van de politie omdat het parkeerverbod werd overtreden.' De heer Sleking 'Kleine jongetjes hadden soms voor een tientje aan statiegeld van lege bierflessen die zij had den gevonden.' Burgemeester Bergh 'De kratten bier worden naar bui ten gedragen terwijl de eigenaar van de zaak zich beklaagde over de situatie in het dorp.' De heer De Leeuw 'We kunnen de marine toch ook niet laten komen.' Tafeltennisvereniging Duintreffers zondag a.s. naar het Anjer toernooi in Roelofarendsveen. Zondag 28 mei a.s. neemt de t.t.v. „Duintreffers" deel aan het Anjer toernooi dat wordt gehouden in Roelofarendsveen. Dit toernooi is landelijk, dat wil zeggen dat alle afdelingen uit ge heel Nederland hier vertegenwoor digd zijn. Onze plaatselijke vereni ging heeft 10 junioren en 7 senioren voor dit toernooi ingeschreven. Het is vooral voor de jeugd een mooie afsluiting, na een zeer goed seizoen, om nu eens hun krachten te meten met de sterkste junioren uit geheel I Nederland en de nodige routine op te doen, om het volgend seizoen nog beter voor de dag te komen. Wij wensen de t.t.v. „Duintref fers" veel succes toe op dit grote toernooi. Dan kusten ze elkander met ingehouden hartstocht. Beiden wisten nu, dat elke vezel in hen trilde tijdens hun omhelzing. Doch beiden waren ze sterk genoeg om te weten, dat een herha ling nimmer zou plaatsvinden. De laatste dagen waren 't moeilijkst voor Mientje. Max putte zich uit in allerlei attenties. Ze keek toe, hoe hij 's morgens de tafel dekte voor het ontbijt, omdat het dagmeisje eerst om acht uur kwim. Hij zette thee, maakte het brood klaar, zodat ze niets hoefde te doen. Als hij zich dan tegenover haar zette om te eten greep ze weieens zijn hand en glimlachte. Max maakt doorgaans grapjes, trok zijn wenkbrauwen op en zei op afgemeten toon: 'Pardon, mevrouw, het is niet gebruikelijk, dat de huisknecht geliefkoosd wordt, nietwaar?' 's Avonds pakte Mientje zich goed in en maakte dan aan de arm van Max een korte wandeling buiten. Zoveel mogelijk in beweging blijven, was het doktersadvies, des te gemakkelijker verloopt straks de bevalling. Terug in huis, hielp hij haar uit haar mantel, hing alles aan de kapstuk, pookte het vuur in de kamer op en verduisterde, waarna hij het licht ontstak. Dan zette hij koffie en bracht die bij haar. Tegen de tijd, dat ze dan naar bed ging, stond hij voor de vrouw en vroeg: 'Kan de butler nog iets voor mevrouw doen?' 'Mevrouw verlangt nog één ding: een kus.' Komisch zijn hoofdschuddend, was het antwoord: 'Het spijt me, mevrouw maar die waren niet meer voorradig. Sinds kort zijn die ook gedistribueerd, zodat we er zuinig op moeten zijn.' Maar als ze met moeite overeind was gekomen, trok ze hem naar zich toe om hem te zoenen. 'Wat had ik zonder jou toch moeten beginnen, Max Ellegers, volmaakte man.' Natuurlijk kust hij haar, rustig en beheerst, toen ze tenslotte op alledag liep. 'Ik wil alleen maar, dat je een gezonde knappe baby ter wereld brengt', fluisterde hij haar in het oor. De tweede week van februari was half verlopen en nog had de zuster geen intrede gedaan in de woning aan het Noorder- eind. Max en Mientje keken elkander wel eens aan. En zij dacht: Als Frans terug is en hij gaat rekenen, dan heeft hij het door, dat het niet van hem kan zijn. En wat gebeurt er dan? En op wie zal de baby lijken? Frans heeft zwart haar, maar Max is blond. Gelukkig dat ik ook blond ben. Ik wou maar, dat het kwam. Nu is het al 12 februari en ik voel nauwelijks iets. Die dokter met zijn: eerste week van februari De tweede week ging voorbij. De huisarts kwam om de andere dag even kijken en constateerde, dat alles in orde was. 'Niet de minste redenen om u zorgen te maken. Omdat het een paar da gen langer duurt? Dat komt zo vaak voor. Zo precies kunt u nooit rekenen. Blijft u kalmpjes zoveel mogelijk in beweging, TWEEDE DEEL HOOFDSTUK 1 Vijf oorlogsjaren vormen samen een lange tijd. Wie er nu nog aan terugdenkt, beschouwt die periode als een boze nachtmerrie als een periode vol narigheid en ellende, angst en honger, schaar ste en vernedering. Een tijdperk, waarin een mens leerde, dat het leven zeer betrekkelijk kon zijn. Eén bomaanval en dat zou het einde kunnen betekenen. Eén razzia en dat zou sterven in een kamp, ver weg van huis, ten gevolge kunnen hebben. Ten slotte beheerste een soort fatalisme het bestaan van de meeste mensen, die feitelijk maar één belangrijke gedachte hadden hoe kom ik vandaag weer aan voldoende eten? En zo maar ineens was het afgelopen. De dag tevoren was er nog een kolonne Duitsers door het dorp getrokken. Op een schoen en een slof. Op gestolen fietsen en gevorderde wagens. In vuile, versleten uniformen, wetende, dat het einde vrijwel nabij was. Waarom ze nog ergens heengingen, wisten ze zelf niet, maar Befehl ist Befehl, dus gingen ze doelloos, moedeloos, zonder energie. Misschien waren het dezelfden, die vijf jaar geleden in keurige uniformen zingende hun zegetocht maakten in de dorpen der lage landen. Nu was er van hun bravour niet veel meer over. Terwijl ze door de straten sjokten, ontmoetten ze enkele vij andige en spotlachende blikken. De hoon lag duimdik op menig gezicht. Het leedvermaak kon je er van afschrijven. Het feit, dat ze nog altijd geweren en mitrailleurs bij zich hadden, gaven de soldaten een zeker gevoel van veiligheid. Al wisten ze het, op een enkele fanatiekeling na misschien: het is voor ons een ver loren zaak. Vandaag nog zijn we meester, vraag niet hoe hoe en kijk niet naar hun gezichten. Morgen is het wellicht voorbij. Voorgoed. En wat dan? Op de vijfde mei waren er geen Duitsers meer in het dorp. Toen het bericht van de algehele capitulatie bekend werd, duur de het nauwelijks twee minuten of het dorp was omgetoverd in een vlaggezee. Twee ondergedoken marechaussees liepen plot seling in het dorp in hun oude, vooroorlogse uniformen. De mensen hadden hun werk neergelegd en liepen met blijde ge zichten de straat op. Max Ellegers gaf ook zijn drie overgeble ven mensen toestemming de rest van de dag maar vrijaf te nemen. Wie dacht er onder deze omstandigheden nog aan wer ken? Daarom sloot hij de werkplaats af en liep naar huis, waar Mientje zich gereedmaakte om met Sjaantje een eindje het dorp door te wandelen. De burgemeester, reeds twee jaar geleden af gezet door de Duitsers, bleek ook weer terug te zijn. Toen de dor pelingen hem ontdekten bij het gemeentehuis, werd hij hartelijk toegejuicht. In de vroege avond, toen Sjaantje naar bed was, dronken Max en Mientje koffie. Terwijl ze via de openstaande deur naar de gezellige drukte in het dorp keken, zei de vrouw opeens: 'Max, ik heb nog een flesje oude klare in de kelder. Zal ik het halen om deze dag te vieren?' Hij schudde zijn hoofd. 'Dat bewaren we tot Frans thuis is.' Haar gezicht betrok opeens. De hele dag sinds het bekend wor den van de vrede, had ze van alles gedacht: Geen verduistering meer, straks weer voldoende eten en drinken, en volop licht en gas en goede kleding. De Duitsers weg, voorgoed, en weer vol doende hout om te kunnen werken. Misschien zal binnenkort de carrosseriebouw weer opgevat kunnen worden. En geen angst meer voor borbardementen Maar dat de vrede inhield, dat nu iedere dag haar Frans terug kon komen, was nog niet eens tot haar doorgedrongen. Ik ben gewoon vergeten, dat ik een wettige echtgenoot heb. Vijf jaren is Max nu om me heen, ik weet al niet beter, of het hoort zo. Op één uitzondering na hebben we eigenlijk geleefd als man en vrouw. We zijn volkomen aan elkaar gewend geraakt. We heb ben de narigheid ondervonden en zijn samen blij geweest over onze kleine schat. Max ging de boer op om vlees en boter en melk. In ruil voor textiel, potten en pannen, schoenen en de kens, leverde Max kruiwagens af. Met de jongens verrichte hij allerlei timmerkarweitjes op boerderijen, waarvoor hij dan met tarwe en rogge thuis kwam, zodat we zelfs in de laatste be roerde maanden toch nog genoeg te eten hadden. Dank zij Max hadden Sjaantje en zij nooit gebrek. Wat had ze al die jaren zonder hem moeten beginnen? Doch dit alles was weldra voorbij. De rechtmatige heer des huizes keerde uit zijn onvrijwillige ballingschap. Om zijn plaats weer in te nemen. Max zou voortaan op het tweede plan komen. Max, die haar zo dierbaar was, de man van wie ze hield met al haar liefde. Ze wist het nu. Zo ze indertijd al enige genegeheid gevoeld had voor haar man, was die op dit moment in elk geval dood. Een vreemde komt straks dit huis binnen. Een vreemde, die des ondanks rechten op me heeft en ongetwijfeld daarvan gebruik zal maken. En ik zal me er niet tegen kunnen verzetten, hoewel de gedachte daaraan alleen al benauwend is. dan komt alles best in orde. U bent een kern-gezonde jonge vrouw. Iedere factor is ten gunste. Nog een paar dagen geduld, dan houdt u een wolk van een baby in uw armen.' In de vroege morgen van de 15e februari bracht Mientje Sornee een welgeschapen dochter ter wereld. Bij ontsteltenis van de vader, gingen Max Ellegers en de dokter de dochter aangeven. Mientje had beslist dat ze Jeannette zou heten, naar Frans' moeder. En zo werd het kind ingeschreven: Dochter van Frans Sornee en Hermin Oudkerk. Het eerste, wat de kersverse moeder deed, was het gezicht bekijken. Op wie lijkt ze, dacht ze zenuwachtig, op Max of op Frans? Maar zelf kon ze er geen antwoord op geven. Het was haar evenwel een hele geruststelling, toen grootvader Oudkerk na de baby bewonderd te hebben, rustig opmerkte: 'In menig opzicht lijkt ze op haar vader, hoewelde neus is specifiek Oudkerk, absoluut Oudkerk. Frans zal opkijken, als hij weer thuis is, zo'n knappe dochter. Enfin, dat zal zo lang niet meer duren, Mientje. Alles wijst er op, dat de oorlog over enkele maanden wel afgelopen zal zijn. Toen op 5 mei 1945 de vredesklokken begonnen te luiden, was Sjaantje Sornee vier jaar oud. Een lief verwend ding, het zonne tje in de woning, die sinds vijf jaren niet meer door de vader was betreden.

De Duinstreek | 1967 | | pagina 5