v Nutroma koffiemelk (omdat er zoveel verse room in zit) Jf fft-K i .voor dat extra verzorgde kopje koffie: Reorganisatie in het naar schoolgaan -4: - ^«4 Om smaak en geur van uw koffie ten volle tot hun recht te laten komen, neemt u zuivere, blanke koffiemelk. Nutroma, de blankste koffiemelk. Met zoveel verse room. Voor dat extra verzorgde kopje koffie. Met 'n klein scheutje Nutroma doet u zo veel! Vrij zijn in de zomer (II) Vakantietips Cijfers Verhaaltjes Teraardebestelling J. N. de Koning Schoorl's Gemengd koor geeft concert Burgerlijke Stand gemeente Schoorl Burgerlijke stand Automatische opening van nooddeuren Europazegels 1967 nutroma Wie ijs eet in de winter heeft het minder koud Krijgt u geen Duinstreek Het bestuur van de Stichting r.k. lager onderwijs In Bergen richt zich i.v.m. de snelle veranderingen in ons dorp, tot de ouders van de leerlingen der drie r.k. scholen, zich meer aan te passen aan de tegenwoordige tyd. - V "'VU •ui Met ingang van het nieuwe school jaar 1967-1968 zal de eerste stap wor den genomen om in Bergen te ko men tot drie volledige gelijkwaar dige r.k. gemengde lagere scholen, n.l. de Adelbertusschool, Paulus- school en de Ursela school. De Pau- lusschool is reeds volledig gemengd. Van de beide andere scholen zllen van de eerste tot de vierde klassen worden gemengd, zodat over twee jaar dus alle scholen gemengd zul len zijn. De huidige vijfde en zesde klassen zullen nog als aparte jon gens- en meisjesklassen, resp. de Ur- selaschool en de Adelbertusschool, zich kunnen voorbereiden op school- verlating. Hierdoor zullen uiteraard enige leerkrachten van school wis selen, zodat de volgende bezetting zal ontstaan Adelbertusschool; Groot (hoofd van de school), mej. Veltman, Zr. Candi da, Zr. Werenfrida, de heer Reesink en een nog nieuw aan te stellen leer kracht, i.v.m. vertrek van de heer Vlugt. Paulusschool; Van der Ven (Hoofd der school), mej. De Jong, mej. Lan- gendijk, mej. Wijminga en de heren Van Hooff en Weijers. Urselaschool; Zr. Redempt( hoofd der school), Zr. Laetitia, Zr. Reginal- dal, mej. Simons, de heer Bocht en een nieuw aan te stellen leerkracht (bij voorkeur mannelijk). Teneinde nu te kunnen bereiken dat alle scholen met zes volledige klas- Niemand behoeft een chauvinist te zijn om zijn eigen landje mooi te vinden. Het is niet alleen om finan ciële redenen, dat de meeste Neder landers hun vakantie in eigen land doorbrengen. Nederland heeft veel te bieden. Het enige en welhaast eeuwige 'maar' is het klimaat. Wij zijn grage mopperaars op het weer. Toch valt dit allemaal best mee. Volgens de wet van gemiddelden komen wij er in de zomermaanden niet zo gek af. Gemiddeld kunnen wij rekenen op meer dan duizend u- rern heerlijke zonneschijn in de maanden mei tot en met september. De warmste maand is juli. Het ge middelde aantal regendagen blijft beneden dat van populaire vakantie doelen zoals Ierland, Denemarken, Schotland de Engelse Zuidkust, Bei eren en Tirol. Nog even een aspect, dat bij de be- antworoding van de vraag 'buiten- of binnenland?' een rol mag spelen: het is natuurlijk een geweldig ge noegen om de buren een in fraaie kleuren uitgevoerde onsicht te stu ren vanuit een plaatsje aan de Spaanse of Franse Middellandse zee kust. Het is een zelfverzekerd bewijs van financiële kracht tenminste dat denkt men. Het heeft echter niet met vakantie-vieren te maken. Gaat u voor de kennissen op vakantie of voor u zelf? Bovendien is het hele maal niet meer zo in om naar die overbekende toeristencentra in het buitenland te gaan. Het is met toe risme een nogal rare geschiedenis. Er is een kopploeg van individuele 'ont dekkers', die zich van niemand iets aantrekken en alleen maar een fijn reisdoel willen hebben. Hebben zij dat gedaan, dan volgt na een aantal jaren ongetwijfeld het massatoeris me. Dan is de kopploeg echter al weer vertrokken. Op zoek naar rus tiger streken. Die kopploeg schijnt nu Nederland weer ontdekt te heb ben. Wonderlijk, maar waar. Ondanks het feit, dat wij met zoveel miljoenen samengeperst zitten in zo'n klein kikkerlandje, zijn er nog heerlijke rustige vakantieplekjes te viden. Een stukje Nederland, dat veel te bieden heeft, is bijvoorbeeld het oos telijk deel van Zeeuws-Vlaanderen. Ja, dat deel van Zeeland, dat eerder tot België dan tot Nederland lijkt te behoren omdat het aan de andere zijde van de zeearmen ligt. De voor stellingen over Zeeland zijn nogal eenzijdig. Men denkt aan melan cholieke polders, omgeven door stoe re dijken, met hier en daar een lief lijk dorpje, waarvan de kerktoren het landschap tot kilometers ver be heerst. Zeeuws-Vlaanderen baadt zich echter in een weelde van varia ties en verssingen. Een tiental ge meenten in het oostelijk deel is nu gaan samenwerken om dit prachtige stukje Nederland meer bekendheid te geven. Dat houdt onder andere een rustige gastvrijheid in. Vooral de liefhebbers van een tent- of ca ravanvakantie zullen hier aan hun trekken kunnen komen. Hotels zijn er wel, maar zij zijn (nog) niet be stand tegen een vloedgolf van toeris ten. Het is een ruig land. Wie ervan wil genieten (bijvoorbeeld van de schitterende natuur en de nergens anders te vinden broedkolonies) moet zich er wel op kleden. Een verblijf in deze s treek heeft nog het extra-voordeel dat men dicht bij de oude stadjes van het Belgisch Vlaanderen zit. Wie geen auto heeft kan gebruik maken van goede bus- verbinden (toeristenkaart of paspoort is nodig). Een hardnekkig misverstand over 'n vakantie in Nederland moet nu maar eens uit de wereld worden gehol pen. Algemeen is de veronderstelling dat in het hoogseizoen nergens plaats is te krijgen. De cijfers over de be- I zetting van de hotelbedden wijzen I anders uit. Tussen20 juli en 16 aug. 1 sen kunnen beginnen zullen er per school 181 leerlingen moeten zijn, derhalve een totaal van 543 leerlin gen. Dit aantal is bijna bereikt. Daarom roept het bestuur een ieder op die belangstelling hebben het la ger onderwijs aan de katholieke scholen hun kinderen voor dit on derwijs te laten inschrijven. Voorts meent het bestuur dat de ouders het prettig zullen vinden dat hun kinderen zo dicht mogelijk en allen uit een gezin dezelfde school bezoeken. Om deze drie ge lijkwaardige scholen te doen bestaan zal het de ouders niet moeilijk val len één of meer kinderen, eventueel van school te doen verwisselen. Al eer men daartoe overgaat stelt het bestuur de ouders in de gelegenheid die andere scholen te bezichtigen, waarvan de kijkdag is bepaald op zaterdag 27 mei. Voor de Sint Adel bertusschool van 11.00 - 12.00 uur. Voor de Paulusschool en de Ursela school van 10.00-11.00 uur. Het bestuur spreekt de wens uit, dat zij hopelijk begrip hebben voor het feit dat de kinderen vlakbij de ene school, voorkeur hebben boven kin deren die vlakbij een andere school wonen. Zij laat zch leiden door de volgende factoren: a. afstand van huis tot school; b. kinderen van een gezin op de zelfde school; c. zo klein mogelijke klassen. (toptijd van het seizoen) was in 1964 68 procent van de hotelbedden be zet. Zelfs de meest bezochte plaat sen - Valkenburg, de kuststreek en Zeeland - bleef nog altijd tien pro cent van de beschikbare ruimte vrij. Overigens is men, bij een vakantie in Nederland, niet gedwongen el ders te overnachten. Er zijn nu een maal fervente huismussen, die in geen vreemd bed kunnen slapen. Dat is het voordeel van een klein land. Je kunt op één dag heel wat leuke dingen zien en 's avonds weer rustig in de eigen huiskamer zitten. Het is daarbij nog niet eens nodig in de auto te stappen. De Neder- landsche Spoorwegen hebben inte ressante dagtrips op het programma staan. Wie toch even eruit wil, kan de mini-trips van de NS kiezen. Bij voorbeeld drie dagen naar Limburg, Zeeland, Twenthe of Montferland. Het is natuurlijk ondenkbaar om hier een volledige reisgids voor Ne derland te geven. Dat behoeft ook niet. Onze WV's zijn enorm bereid willig. Zij kunnen u uitvoerige ge gevens verschaffen en ook voor lo gies zorgen. Adressen zijn verkrijg baar bij de ANVV, Parkstraat, Den Haag. Een instelling, die ook erg veel voor het toerisme in eigen land doet, is de ANWB, Wassenaarseweg Den Haag. Daar zijn goede kaarten te verkrijgen voor tochten langs fraaie stukjes Nederland. Wie van robuust avontuur houdt en in Nederland wil blijven, moet eens de kop van Noordholland opzoeken of de noordkant van Groningen. In Noordholland zijn de oude stadjes langs het IJsselmeer de moeite van een bezoek echt wel waard ook als we Volendam aan de buitenlanders overlaten. Het grootste voordeel van een va kantie in Nederland is voor velen het blote feit, dat men zowaar verstaat wat u zegt. Zaterdagmorgen j.l. werd onder gro te belangstelling op de r.k. begraaf plaats aan de Kerkedijk met stof felijk overschot van de heer J. N. de Koning ter aarde besteld. De heer De Koning was in de jaren 1931-1935 lid van de gemeenteraad van de R.K. Staatspartij. Jarenlang is hij kerkmeester ge weest van de r.k. kerk, zat in het polderbestuur en maakte deel uit van het Comité Ouden van Dagen, een vereniging die ieder jaar voor de bejaarden een bejaardentocht or ganiseert. Tientallen jaren woonde hij op zijnboerderij aan de Voert. De laatste jaren woonde hij als rustend veehouder op de Molenkrocht. Op dinsdag 6 juni geeft Schoorl's Gemengd koor een concert in de Toe ristenkerk te Schoorl. Uitgevoerd worden: Das Schiksals- lied van Joh. Brahms. Alt Rhapsodie van Joh. Brahms en Stabat Mater van G. Rossini. Medewerkenden zijn: Maria Suchél, sopraan; Wil Kippersluis, alt; Reinier Schweppe, tenor. Leo Rommerts, bas. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Dirigent Klaas Venneker. Alle voorbereidingen zijn getroffen. Podium en stoelen gehuurd. Raam biljetten zijn verspreid en toegangs bewijzen in verkoop gebracht. Al met al beloofd het weer een mooie avond te worden en wij reke nen na het succes dat vorig jaar met „Die Jahreszeiten" werd behaald, nu ook weer op een volle zaal. Heeft U al zomergasten, maak hen eens attent op deze avond. U komt zelf toch ook Over de maand maart GEBOREN Ingrid Petronella Maria, dochter van C. F. A. Frumau en J. M. Claasen, Plevierweg 36. Theodorus Bernardus zoon van A. B. Stadegaard en J. C. M. Verduin, Omloop 25. Dirk, zoon van D. Bootsma en S. A. Visser, Bergeendstraat 7. Margaretha Sy- bertha Maria, dochter van J. F. Kaandorp en C. M. Bijl, Voorweg 72. Jacobus Leonardus, zoon van J. C. Besteman en V. H. Burgering, Lan- denstraat 10. Rob, zoon van R. Mid delburg en M. Breed, Heereweg 318. Willem Hendrik, zoon van C. P. Mul der en M. Thijsseling, Duinvoetweg 5a. Richard, zoon van P. Kerver en M. J. Tamis, Wagenmakersweg 21. Ilse Bernadette, dochter van H. C. Boekei en M. C. Mak, Meeuwenlaan 11. GEHUWD Dick Fortgens, Amsterdam en Corn, van Versendaal, Reigerweg 1. Hen drik Jan Wentink, Heemskerk en Cath. Damiaans, Damweg 29. Gerrit Stoel, Burg. Peecklaan 30 en Elis. Kuijper, Heereweg 312. Simon Louter Heereweg 198 en L. G. Nendels, Maasdriel. Louis Smak, Heereweg 270 en Joh. M. de Vries, Beverwijk. OVERLEDEN Catharina Elisabeth Put, oud 31 jaar e.v. W. P. L. Jonker, Oorsprongweg 16. Gerrit Jonker, oud 79 jaar, w.v. N. Heinis, Slotlaan 17. Nicolaas Schager, oud 80 jaar, e.v. G. Vries man, Heereweg 66. Dirk Wijnker, oud 95 jaar, e.v. C. Hof, Duinweg 15. Eduard van Overmeeren, oud 86 jaar w.v. A. M. van de Voorde, Heere weg 169. Ove de maand april GEBOREN Ernestine Martha Maria, dochter v. M. Hopman en M. J. Dorresein, Staatsduinen 1. Pascal Jean, zoon J. J. van der Camp en J. M. Duif, Ple vierweg 56. Carolina Maria, dochter van C. P. Kaandorp en T. C, M. de Reus, Damweg 49. Johanna, dochter van J. Kerkmeer en J. Timmer, (kind is op 21 april overleden), Mun- nikenweg 6. Petrus Leonardus Joh. zoon van J. Delis, en M. G. Stokman Bovenweg 1. Iris Daniela, dochter van D. W. Klage en S. K. I. Papen- fuss, Talingstraat 8. Nicolette Jacoba dochter van T. D. Oei en E. J. Knol, Plevierweg 22. GEHUWD Robert George Roos, Heereweg 18 en Hendrika E. A. Rotteveel, Laanweg 54. Henricus F. H. Dekker, Damweg la en Helena G. Kelder, Duinweg 101. Peter Smittenaar, Heereweg 395 en Wilhelmina M. Nijdam, Amster dam. OVERLEDEN Fr. H. van der Veen, oud 59 jaar, e.v. A. de Groot, Duinweg 55. Maartje N. van der Most, oud 70 jaar, e.v. D. G. van der Schalk, Heereweg 116. Th. J. Kaandorp, oud 52 jaar, e.v. M. Kraakman, Heereweg 96. Joh. Kerk meer, oud 3 dagen, Munnikenweg 6. Gerrit Faij, oud 88 jaar, e.v. M. Velt huis, Houtendijk 2a. G. J. Boescho- ten, oud 84 jaar, w.v. M. van Kout- rik, Duinweg 80. der gemeente Bergen van 8 mei tot 15 mei 1967 GEBOREN: Margriet Lucia Maria, dochter van J. T. J. Koopman en C. A. Jonk, Oosterweg 48. Alexandra Trijntje Francoise, dochter van J. Schrieken en O. N. A. H. G. Nicola- idis, Doorntjes 12. Barend Jeroen, zoon van J. Frans en J. Ekkel, Meer weg 33. ONDERTROUWD: Jan Anthonie v. Beelen, machine-houtbewerker, Fi- larskiweg 42 en Yvonne Celie, Ber- gerweg 137. GEHUWD: Gerardus J. B. J. Nieu- wendijk, en Catharina B. M. v. Hoof Jan Oldenburglaan 45. Bartholomeus J. G. Beentjes, bedieningsman, Heemskerk, en Cornelia Kos, Dorps straat 50. Nieuw adres: Alkmaar. Leonardus G. Rietkamp, stellingmon teur, Beverwijk en Petronella L. A. Roobeek, controleuse, Natteweg 48. Nieuw adres: Uitgeest. Jan Abbe- kerk, leraar, Berkhout en Marianne Kroon, lerares, Kerkedijk 4. Nieuw adres: Boterbloemweg 1. Antonius M. A. Kappen, verkoper, Breda en Gertrudis M. M. de Wit, rijksambte naar, Karei de Grootelaan 35. Nieuw adres: Odsterhout. OVERLEDEN: Jan Wiersma, oud 26 jaar, Amsterdam. Anke Helmich, oud 1 jaar, Duitsland Een Japans bedrijf dat elektrische en elektronische apparatuur vervaar digt heeft thans een apparaat ont wikkeld, dat grote diensten kan be wijzen in geval van brand in schouwburgen, bioscopen, zieken huizen en ander gelegenheden, waar veel mensen samen zijn. In geval van nood is vaak de paniek, die ont staat, in haar gevoolgen belangrijk ernstiger dan de brand zelf. De meeste slachtofers worden onder de voet gelopen. Het apparaat voorziet in het automatisch openen van alle nooddeuren zodra het brandalarm systeem in het gebouw gaat werken. Wanneer in een controlekamer, een lichtje gaat branden als de tempera tuur 'ergens' boven de normale stand rijst, opent de aan het alarmsysteem gekoppelde 'Autolock' van de Ja panse fabriek automatisch alle nood deuren. Het apparaat kan er tien bedienen, maar men kan, in zeer grote gebouwen, meer dan één van die apparaten monteren. (Dia) Vanaf 2 mei t.m. 2 juni 1967 of zoveel langer als de voorraad strekt zullen op alle Nederlandse post- inrichtingen de Nederlandse Euro pazegels 1967 verkrijgbaar zijn in de waarden van 20 tot 45 cent zon der toeslag. De zegels zullen zowel op papier zonder watermerk als op fosforescerend papier met water- merk worden aangemaakt; de fos- forescerende zegels zullen uitslui tend op de postinrichtingen in de districten Rotterdam en 's-Graven- hage worden verkocht en voorts aan alle filatelistenloketten in den lande. Als voorstelling werd voor dit jaar door de postadministratie van de bij de CEPT aangesloten landen het ontwerp gekozen van de heer Oscar Bonnevalle uit Gent, België. De afbeelding op de zegels, die uit gevoerd zijn in de kleuren blauw en paarsbruin, toont twee grote tand wielen die de indusriële kracht van Europa symboliseren. Zij draaien dank zij het centrale wiel, dat de samenwerking van de CEPT-landen wil uitbeelden. De prijs van elk van de series is in Nederlandse munt 0,65. Het klinkt paradoxaal, maar toch is het in een bepaalde zin juist: door het gebruik van ijs voelt u de kou minder. Een onderzoek, dat door ex perts van een universiteit in de Ver enigde Staten is verricht, heeft ge leid tot de conclusie, dat gebruikers van cdnsumptieijs in de winter min der last van de kou hebben dan niet-gebruikers. Het consumeren van enigszins belangrijke hoeveelheden van deze versnapering leidt namelijk tot een verlaging van de lichaas- temperatuur. Het verschil met de buitentemperatuur wordt daardoor gëringer en men ervaart de kou niet meer in die mate als voor het ge bruik. Dit kan ook verklaren, waarom de Russen in het barre klimaat van de Moskouse winter rustig blijven voortgaan met het gebruik van con sumptieijs. Hiervoor bestaat een aardige anecdote. Toen Churchill tij dens de oorlog in Moskou was en scharen Russen bij min vijftig gra den ijs zag eten, moet hij gezegd hebben: 'Een volk, dat dit presteert kan de oorlog niet verliezen!' U kunt hem afhalen bij G. Schekkerman, Bergen Telefoon 3981, Oosterweg 6

De Duinstreek | 1967 | | pagina 6