ft ft Zondagmorgen VERS SLAGROOMGEBAK 5 Slagroomsoezen voor 2.23 Het museum A f GERRITSEN Vrij zijn in de zomer Onze weekreklame s lOO gram Chocolade betons voor 70 ct. - Geldig tot 5 juli - KELTUM PLEET Doktersdiensten DONDERDAG 29 JUNI 1967 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Alléén zondagmorgen Bergense Muziekweken' 29 juli -12 augustus op de Volkshogeschool 't Oude Hof' te Bergen Bovenzaal NUTSSPAARBAIMK Hebt U „De Duinstreek" al betaald Gironummer 552867 Verbetering materieel Bergense brandweer A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten Juniorentournooi 'Berdos' Burgerlijke Stand 41c JAARGANG No. 25 Eerste fase van 'Saenegeest' kost één miljoen gulden tteeUtad WRrlrfrfr DE DUINSTREEK KOOLMEES SOECKER Jan Oldenburglaan 5 BERGEN Tel. 2385 Nog geen jaar geleden, wuifde een oude iepenboom zijn breed bladerdak over het oude museum. Diezelfde boom vereeuwig de de kunstenaar wijlen Jan Roggeveen, directeur van ge meentewerken, en één van de jjverigsten zoniet de ijverig ste natuurbeschermer van ons dorp op één van zijn prach tige pasteltekeningen. Thans is die boom, door besnoeiing, misvormd tot een spichtige lampenpoetser, die reikhalzend over het museum kijkt, dat met zijn ongelijke trapgevel, in het jaar 1655 als woonhuis gebouwd werd en waarin talrijke families hebben gewoond, In het begin van deze eeuw, werd deze oude woning op kosten van de familie Sterken in huize 'Kinheim' aan de Breelaan woonden, gerestau reerd en tot kunstzaal verbouwd om tenslotten toen het bleek dat de kunstzaal niet aan haar verwachtin gen beantwooddre door de familie Sterken aan de gemeente Bergen werd geschonken, op voorwaarde dat het gebouw uitsluitend als museum gebruikt zou worden. Mevrouw Van Reenen-Völter, stich- ster van Bergen aan Zee en enthou siast verzamelaarster van oude ge bruiksvoorwerpen, had reeds in die tijd in het pas gebouwde raadhuis een museumkamer ingericht en zij dus, haar verzameling naar die kunstzaal kon laten verhuizen. Van af die tijd zijn er door haar toedoen en haar verzamelliefde en de vele schenkingen van Bergenaren, vele oude gebruiksvoorwerpen in het museum terechtgekomen. Bij het binnenkomen wordt de be zoeker al direct geconfronteerd met een granieten doodkist uit het jaar 800, waarin de Noormannen hun do den begroeven. Rondkijkend in dit intieme museum, ziet men allerlei interessante gebruiksvoorwerpen, die eens onze voorouders hanteerden. De kersftok van de bakker bestemd om het aantal broden er in te kerven die uit een zak meel kwam die de boer aan de bakker gaf. Het doopbekken waarmede protestantse kinderen werden gedoopt (1595-1920), een oude bedstee waarvan de beddeplank ver sierd is met e ensymbool3 van hu welijkstrouw, t.w. een hart, een schaal vruchten (de vruchtbaarheid) en de namen van de man en de vrouw in het gesneden van het jaar 1640. Langs de wand staan een aan tal musketten afkomstig uit de tijd der Frans overheersing en aan de wand hangen oude schilderijen en een geborduurd kleed in lijst, waarop de namen staan van achttien Berger meisjes die 64 jaar geleden aan de aankleding en stoffering van het in ferieur van het nieuw gereed ge komen raadhuis o.l.v, mevrouw Van Reenen hebben gewerkt, Het zijn de namgn van: Emma Schermer; Guur- tje IJilbrand, Maartje Koopman; Wilhelmina van Hoorn, Petrone Beekman, Marie Hilbrand, Trijntje Meijer, Aagje Schaper, Neeltje Min, Grietje van Wonderen, Trijntje Nan- ne, Geertje Roobeek, Aaltje van Wonderen, Geertje Houtenbos, Anna Punt, Naartje Klokkes en Louise van Reenen, In de achterzaal staan in grote vitrines levensgrote poppen in kostbare Westfriese kleding gehuld, dat in die jaren alleen op bijzondere dagen en festifiteiten gedragen werd. Voorts ziet men er een aantal oude munten en allerlei voorwerpen on der vitrines. Ook is daar het brand ijzer met vuurpot, waarmee boos doeners het brandmerk (Berger Wa pen) op hun huid geschroeid kregen. Wanneer men een hoog strafbaar feit gepleegd had, werd men ter dood veroordeeld en kon de gebrandmerk te nog altijd de verzuchting slaken dat zijn straft met een sisser was af gelopen. Langs een antiek wenteltrapje komt de bezoeker op de bovenzaal waar de geschiedenis van ruim drie eeuwen Bergen in oude prenten en gravures is afgebeeld. Vele oude verdwenen huisjes waarin oude Bergenaren woonden en leefden zijn door bekende kunstenars onder andere: mevr. E. Rietsma-Valenga, mevr. Meijer, Graadt van Rogge, B. Essers, J. Veldheer en Cees Boen dermaker op schildeijen, etsen en te keningen vastgelegd. Ook oude foto's en aanzichtkaarten geven een indruk van de toen nog ongerepte Heerlijk heid Bergen. Het oude museum bewaart een schat van herinneringen uit een grijs ver leden. Een grote verscheidenheid oudheden, die de moeite waard zijn dit eens te gaan bekijken. Wij raden dan ook zomergast en Bergenaar aan vooral eens een bezoek te brengen aan dit museum, dat dagelijks ge opend tot begin september op alle werkdagen van 10-12 en van 2 tot 4 uur behalve zondags en waar de concierge van het museum, de heer L. van 't Sant, de bezoekers kan rondleiden en veel over zijn ge boortedorp kan vertellen. JAN TIMMER Ter vermijding van de hoge incassokosten verzoeken wij onze abonnees hun abonne ment vóór 1 juli 1967 te voldoen per giro of bank. Kwartaalabonnement f 2, Postabonnees f 3,15 t.n.v. fa. Volkers Leegwater te Schoorl. Bij voorbaat vriendelijk dank. Deze zomer zullen de dertiende Ber gense Muziekweken plaatsvinden van 29 juli tot 12 augustus. Deze cursiis is bedoeld voor muziek liefhebbers die viool, altviool, cello, blokfluit, dwarsfluit, hobo, klarinet, piano (of nog andere in het geheel passende instrumenten) spelen of wel over een goede zangstem be schikken. Onder leiding van Hubertus en Ma rijke Distier, Charlotte Förthmann, Nelly Brandenburg, Lukas Vis wordt gemusiceerd in koor, orkest en ka- mermuziekensembles. Dit jaar zullen werken van Mo zart en tijdgenoten, zoals de zonen van Johann Sebestiaan Bach, Josef en Michael Haydn en anderen, in het middelpunt van de belangstel ling staan. Daarnaast zal geprobeerd worden 'n opera in te studeren en uit te voe ren. Men behoeft geen meester op een instrument te zijn om met veel plezier aan het spelen in kleine groepjes of in het orkest te kunnen deelnemen. De bouw van het verpleeghuis voor chronische zieken 'Oudtburgh' aan de Kerkedijk is inmiddels zover ge vorderd dat het binnen afzienbare tijd in gebruik zal kunnen worden genomen. In de brandpreventieve eisen welke in het bijbehorende zusterhuis zijn gesteld, is onder meer opgenomen de aanleg van twee droge stijglei- dingen in het trappenhuis met op elke etage een aasluitpunt voor een lage- en hogedruk slangleiding. voor de hogedruk slangleiding moet lat aansluitpunt zijn voor-zien van z.g. snelkoppelingen, die qua sys teem en uitvoering overeenstemmen net de koppelingen van de hoge drukslangen, welke bij de plaatselij ke brandweer in gebruik zijn. De drie vaste slanghaspels van de ogedruk brandweerwagen zijn uit gerust met van snelkoppelingen voorziene slangen. De moeilijkheid is nu. dat de construktie van deze koppelingen sterk afwijkt van die ■-velke thans gangbaar is. Dergelijke '-opoelingen zijn derhalve nu voor de aansluitpunten in het zusterhuis moei'ijk meer te krijgen. Ditzelfde probleem zal zich ter zij ner tijd voordoen als het flatgebouw on et Julianaduin te Bergen aan Zee gereed komt, want ook daar voor zijn "droge stijgleidingen voor geschreven. De voor de hand liggende oplossing is, dat het slangenmateriaal van de brandweer zodanig wordt aangepast, dat de brandpreventieve eisen vol ledig effect sorteren. De aanpassing moet dan bestaan uit het vernieu wen van de verouderde snelkoppe lingen. Teneinde een etagebrand te kunnen aanvallen is het bovendien zeer wenselijk het materaal zodanig te verbeteren dat kan worden be schikt over een losse slanghaspel voor 40 meter hogedrukslang met inbegrip van een kort aansluitstuk van 2,5 meter hogedrukleiding. De kosten van het maken van een losse slanghaspel het leveren van het korte aansluitstuk en het leve ren en monteren van de zes complete snelkoppelingen bedragen 680,-. Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek Naast enkele door de docenten te geven avondconcerten zullen in de tweede week de cursisten 's avonds het podium betreden in kamermu ziekuitvoeringen en met een grote koor- en orkestavond. Ook dit jaar zal er weer een uitvoering gegeven worden in de gerestaureerde kerk van Warmenhuizen. Duin- en strandwandeling, inleidin gen over diverse vormen van kunst zullen het Intensieve muziekpro gramma van deze twee weken de nodige afwisseling geven. De totale kosten voor deze cursus bedragen 155,bij aankomst te voldoen. Na opgave ontvangt u een bevesti ging en korte tijd voor de aanvang van de cursus enkele praktische me- delingen. Aanmelding kan geschieden aan het adres: Volkshogeschool Bergen-Nh. met de vermelding welk instrument men bespeelt, welke zangstem men heeft en of men beginnend of ge vorderd is. Zondagmiddag j.l. organiseerde de v.v. Bsrdos op de belangeloos afge stane sportvelden van BSV Bergen aan de Oud-Burgerweg, een junio ren tournooi, waaraan de verenigin gen: Egmondia, HSV, Bergen en Ber dos deelnamen, In poule A zegevierde Egmondia met 4-0 over Bergen en HSV met 4-1 over Berdos. In poule B verloor Bergen 2 van Egmondia 2 en verloor HSV van het sterke Berdos 2. Het fraaie zomerweer was bij uit stek geschikt voor de vele bezoekers die langs het speelveld lagen te zonnen. Voor de spelers was het ech ter een warme onderneming. Van de acht verenigingen traden tenslotte in de winnaarsronde, HSV tegen Egmondia in het veld, dat een 5-1 nederlaag werd voor de Eg- monders. In de verliezersronde won Berdos 2 met grote cijfers (12-3) van Egmondia 2, Aan het einde van dit tournooi reik te de heer J. Dobben met een spor tieve speech de bekers uit aan de winnaars van de laatste ronden. De andere deelnemers ontvingen een medaille ter herinnering aan dit ge slaagd tournooi. der gemeente Bergen van 19 juni tot 26 juni GEBORENRudolf Pieter Martin, zono van C. Jonker en P. A. Schnei der, Voert 18. Willem, zoon van W. Tamis en C. E. van Etten, Berger- weg 195. ONDERTROUWD: Th. A. Oudhuis, onderhoudsbankwerker, Oudorp en C. Joh. de Graaff, verkoopster, Jan Jacoblaan 7. GEHUWD: Geen. OVERLEDEN: Jan Langenberg, oud 79 jaar, Breelaan 53. M. Nagelhout, oud 87 jaar, Elkshove 1. Corn. Bak ker, oud 53 jaar, Kogendijk 54. H. A. Straasheijm, oud 57 jaar, e.v. M. Eekelmans, Ruïnelaan 32. dit nummer bestaat uit 6 pagina's Bij raadsbesluit van 31 mei werd aan de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten optie verleend tot koop van een bouwterrein ter grootte van 52.500 vierkante meter gelegen in het bestemmingsplan 'Saenegeest' 1. Alvorens tot realisering van de op te verkopen grond te bouwen wo ningen kan worden overgegaan, dient het onderhavige deel van het be stemmingsplan bouwrijp te worden gemaakt. B. en W. stellen voor te besluiten tot het bouwrijp maken van de 1ste fase van het bestemmingsplan 'Sae- In vele gevallen zijn de prijzen nog zodanig, dat velen ervoor zullen te rugschrikken. Maar er zijn ook mo gelijkheden om zonder ogenblikke lijk een jaarsalaris kwijt te zijn toch iets aparts te beleven. Dit laatste is bijvoorbeeld het geval bij een vakan tie op zee. Natuurlijk er zijn ui terst luxueuze cruises, waaraan men veel plezier kan beleven. Maar men kan ook een plaats bespreken op een vrachtschip. Het comfort is er wat minder overdadig, hoewel al tijd nog te vergelijken met een eer ste klas hotel. Men leeft in een klein gezelschap, doet nieuwe ken nissen op en ziet een goed deel van de (Europese) kusten. Voor de crui ses kan men bij de Holland Amerika lijn terecht. Deze reizen zijn zo po pulair, dat zelfs gasten uit Amerika overkomen om zo'n reis mee te ma ken. Eind juli vaart bijvoorbeeld het ss. 'Statendam' voor een tocht van veertien dagen naar de fjorden van Scandinavië en de Oostzee. Voor de ze vakantie in een drijvende stad moet men rekenen op een minimum prijs van 1375 gulden per persoon. Andere mogelijkheden zijn bootrei zen naar Engeland en Ierland. Als alle gezinsleden van vissen houden is een speciale visreis naar Ierland aan te bevelen. De reclameslogan, dat de vissen van gulzigheid de wal opspringen, zou voor Ierland bijna waar kunnen zijn. Tja, hoe heerlijk is het als men een redelijk groot bedrag kan uitgeven. Voor iets meer dan vijftienhonderd gulden kan men al op Safari gaan. Reisdoel is Mombasa aan Afrika's oostkust. De hotels, waar men ver blijft, zijn uiterst luxueus, elke ka mer heeft een goede badkamer in de buurt, een zwembad is in de nabij heid. Het op safari gaan betekent niet, dat men dieren mag schieten. Neen, sportieve kant van de zaak is, dat men zoveel mogelijk wilde die ren met de fotolens moet zien te be trappen. Speciale reizen zijn dit jaar georga niseerd ter gelegenheid van de we reldtentoonstelling in Montreal. Een bliksemtoer door Amerika en Cana da plus uitgebreid bezoek aan de tentoonstelling is in Nederland al te boeken voor rond 2500 gulden (tota le reisduur vijftien dagen). Wie vanuit Luxemburg vertrekt, kan zelfs nog iets goedkoper gaan (dank zij lagere vliegtarieven). Voor hetzelfde bedrag als voor de safari kan men zeventien dagen naar Mexico. Gedeeltelijk is de reis half- pension. Dit wil zeggen, dat men zelf voor een aantal maaltijden moet zorgen. Niet onverstandig. Men kan dan ook nog een culinair avontuur beleven. Redaktie mi administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven VOOR BERGEN H. W. J. M. POOT Dorpsstraat 30, tel. 2423 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 negeest' 1., zoals deze wordt begrensd door een lijn, liggende in het ver lengde van resp. de Leo Gestelweg en het haaks op de Kogendijk uit komende gedeelte van de Van Blaa- derenweg en verder door het Za- kendijkje en de voormalige tram baan, de kosten worden geraamd op een bedrag van 1.000.000, Voor dergelijke reizen geldt natuur lijk, dat men geen geld meeneemt. Hoa vreemd dit ook klinkt. Neen, men gebruikt reischeques (bij div. organisaties verkrijgbaar). Bij ver lies of diefstal kan men dan het be drag terug krijgen. Wie de duurste reis wil maken, die bestaat (in georganiseerd verband dan), kiest de reis naar het Verre Oosten, met bezoeken aan Japan, India, Thailand en Indonesië. Reis- en verblijfkosten komen op meer dan zesduizend gulden. Duur uit zijn is echter echt geen voorwaarde voor een leuke, exclu sieve vakantie. Op de Veluwe kan men heerlijk terecht bij een vakan tieboerderij, waar U en de kinderen de gehele dag kunnen paardrijden. En het plezier is minstens even groot als bij een bezoek aan Mexico. Wie naar het buitenland gaat, be reidt zich natuurlijk voor. Ook dat is al een voorproefje van het vakantie genoegen. Een van de allereerste dingen, als u tenminste met de ei gen- of huurauto gaat, is het afslui ten van een soort 'verzekering' bij de ANWB. Deze organisatie geeft reis- en credietbrieven uit, die een werkelijke redder in de nood kun nen zijn. De cijfers over vorig jaar spreken duidelijke taal. Van de mensen, die een reis- en crediet- brief vroegen, kwamen er dertig tijdens hun vakantie om het leven. Bijna tweehonderd werden zwaarge wond. Twaalfduizend auto's waren bij ongelukken betrokken, maar kon den ter plaatse worden gerepareerd. Veertienhonderd wagens moesten worden teruggesleept naar Neder land (de ANWB heft daar een spe ciale dienst voor). De gevaarlijkste wegen zijn de autobahnen naar Karlsruhe, Basel en München. Ook de twee routes door Frankrijk (Pa rijs-Bordeaux en Parijs-Avignon) zijn riskant. Te veel automobilisten vergeten nog, dat hun zwaar beladen auto anders reageert (moeilijker op trekt) dan onder normale omstan digheden. Te veel Nederlanders stranden ook in de bergen doordat zij niet weten hoe zij hun auto moe ten behandelen. (In Nederland is onlangs een cursus in het rijden met de caravan gestart. Onmisbaar). Te veel jakkeren ver hoogt de risico's. Las elk uur een pauze in, de lunchpauze moet min stens een uur duren. Het is wonder lijk, dat veel mensen er vreselijk trots op zijn, dat zij bijvoorbeeld in dertig uren naar Spanje zijn gereden. Eigenlijk moesten deze auto-fanatici zich schamen. Niet alleen dat zij hun eigen levens in gevaar hebben ge bracht, maar ook die van anderen. Na dit misschien wat sombere woord rest het vrolijke: een heel goede va kantie (V en slot) Wie verre reizen maakte, kan veel verhalen. Wie anders dan anderen op vakantie gaat, kan nog veel meer vertellen. Daarom dit keer een aantal mogelijkheden om eens heel bij zonder zijn vrije (reis)tijd door te brengen.

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1