Zomer ïn het Noordhollands Duinreservaat Veroordelen is niet moeilijk Gemeente Schoorl Bekendmaking Schoorlse Gemeenschap Openbare school voor voor u.l.o. te Bergen TWEEDE BLAD DONDERDAG 6 JULI 1967 Neem een abonnement op De Duinstreek De Burgemeester der gemeente SCHOORL brengt ter openbare kennis, ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, dat met ingang van 6 JULI 1967, gedurende één maand, ter Gemeente-Secretarie, in het Bureau van Gemeentewerken, aan de Laan weg nr. 19 te Schoorl, voor een ieder ter inzage ligt, op werkdagen van 9-12.30 uur, het door de Gemeenteraad bij besluit van 14 juni 1967 vastgestelde bestemmingsplan 'AAGTDORP 2'. Gedurende de bovengenoemde termijn kunnen zij die zich tijdig met bezwaren tot de Gemeenteraad gewend hebben bij Gede puteerde Staten voorziening vragen. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder die bezwaren heeft tegen wijzigingen welke bij de vaststelling van het plan in het ontwerp zijn aangebracht. Schoorl, 28 juni 1967. De Burgemeester voornoemd, B E R G H Onderstaande tekst wordt deze week als circulaire bij de winkeliers van Schoorl bezorgd. Aan de Winkeliers en Zakenmensen alsmede aan actieve Verenigingsbesturen Onderwerp Schoorl, juli 1967. Gids voor Schoorl. L.S., Reeds enige malen is uw aandacht gevraagd voor het plaat sen van een advertentie in de nieuwe tweede druk van de 'Gids voor Schoorl'. Het is misschien wel overbodig u op het belang van een flinke advertentie in dit veel geraadpleegde- en onmisbare boekje te wijzen. U en alle andere gebruikers vinden er in a. een lijst van alle verenigingen, met secretariaat; b. een lijst van alle bekende winkeliers en zakenmensen; c. een opgave van de diensten van o.a. 1. het gemeentebestuur.-en gemeentewerken; 2. de posterijen (met plaatsaanduiding van de bussen); 3. de kerken; 4. de artsen en tandartsen; d. de telefoonnummers van politie, brandweer, artsen etc. e. bovendien een beschrijving van ons dorp en zijn ge schiedenis en niet te vergeten een duidelijke kaart van Schoorl. In dit boekje moet natuurlijk uw zaak of bedrijf of vereni ging met de bijzondere kwaliteiten en service per duidelijke advertentie vermeld worden. Geef daarom direct per telefoon uw tekst op aan drukkerij Volkers en Leegwater, telefoon 268 en 223. Een advertentie van een hele pagina kost 120,-; een halve pagina 65,een kwart pagina 35, We moeten binnen enkele weken gaan drukken. Reageert u dus meteen Met vriendelijke groet, W. Koeman Bevorderingen van klas 1 naar 2 Hans de Boers, Harry Duivekate, Hans Kortbeek, Nico van der Lin den, John Min, Elbert Munk, Marten van der Noord (v), Jos Rotteveel (v), Piet Smit, Emile den Tex, Harry Vis Dick Vollenga, Jan Worm, Barta van Amersfoort, Yolanda de Boer, Gerie Borst, Gerda Koel (v), Tineke Kooge Japke Koppijn, Dineke Nottelman, Mar ja Of man, Janny Ouweltjes, Hanneke Ruis, Irene Swier, Willeke in 't Veld, Jeanne Raams, Gabrielle boom. Niet bevorderd 4. Van klas 2 naar 3 Cees Allijn, Ton Bruenessen, Ton Hagelaar, Richard Hooijer, Kees Ma- rinus, Frans Paarlberg, Gerard van Weelden (v), Gepke van Alfen, Afke de Graan, Bea Hoekstra, Carla Raams, Jacqueline Vos, Piet Blanken Frank de Carpentier, Jan de Groot, Matthé Havik, Hans Olie, Jan Paarl berg (v), Bert Seewald, Ido Swart, Kees Zwakman, Nicolet Folgers, Ria Hartog, Willy Kalk, Kati Ploeger, Mar ja Schoonhoven, Matri Seven- huysen, Carla van Twuyver, Rudi Selhorst, Leo Worm. Niet bevorderd negen. Van klas 3 naar 4 Carol Berkhout, Jack Haringhuizen, Annie Kof man, Jaap Martin, Maar ten Min, Kees Pastoor, Gerard Roo- beek, Paul Ruis, Gerrit v. der Sluys Jaap Stroomer, Bernard van Wel- zenes (v), Hans Zwaan, Joke Ens, Ankea Gerritsen, Trienke Minkema, Anneke Ruis, Monique Straat, Mar- got Zuidema, Gert jan Borst, René Huese, Gijsbert Louwrink, Kees Nan- ne, Jos van Rees Vellinga, Rob de Rover, Horst Veis (v), Kees Vries man, Ilonka Filarski (v), Ria Jon kers, Mariene Mulder, Paulien Slik ker, Dedy Vogel, Marijke Zwakman (v), Attje Bijl. Niet bevorderd: 6. Van de 30 candidaten voor het eind examen slaagden voor het A-diplo ma Eric Frank, Henk de Groot, Jan Luteijn, Wim Buitenhuis, Rob Out, Nico Ris, Cobi de Beurs, Nellie de Geus, Hanna Koppijn, Lobina Veld man. Het A-diploma met middenstands diploma: Ruud Hartman Kok, Dick Helsdingen, Kees Koel, Keesjan Kos ter, Bert Mesman, Rein Roos, Theo Schotvanger, Titus van der Werf, Erna Half, Marianne Hartman Kok, Annemieke Musch, Margareth Rens, Elly Schaap, Hetty Wurkum. Het B-diploma: Kees Haringhuizen. Het B-diploma met middenstandsdi ploma: Rob de Graaff, Kees Koster en Rob Overtoom. Afgewezen werden drie candidaten. Toegelaten tot de eerste klas René Bakelaar, Jacques Glas, Jan de Goede, Sjoerd Jan Groot, Arnold Grootes, Carlo van Houten, Rob Hopman, Perry Jonkers, Wil Paarl berg, Kees de Reus, John Rikkers, Guus Rikkers, Alex Schaaper, René Tielrooy, Sjaak van Veen, Peka Vlam Liesbeth Bergsma, Petra de Boer, Marja Blanken, Wilma Geel, Edith van der Heide, Liesbeth van het Kaar, Margriet Koel, Paula Mulder Idoena Ouwesloot, Elfriede Rens, Gerda de Rover, Jelkje Schoorstra, Joke Sevenhuiysen, Paula Vahl, Mar ja Verhagen, Annemieke Worm. «TREEK Over water-, weide en andere vogels In ons vorige artikel vertelden wij u iets over de prachtige bontgekleurde bergeend, die de laatste jaren veel in onze duinen voorkomt. Tijdens uw wandel- of fietstocht in het ter rein Castricum kunt u ze ook nu nog zien, vóór ze in noordelijke rich ting zullen wegtrekken. Als u komt, raden we u nogmaals aan: wapent u met veldkijker, neem de fotospul len mee en vergeet vooral ook niet om u tevoren in het bezit te stellen van onze nieuwe handige wandel- kaart, waarop alle toeristische at tracties vermeld staan en die u bij de VVV's in de kuststrook van onze provincie ad 1,25 kunt verkrij gen. In het gehele infiltratiegebied begint het nu langzamerhand -wat rustiger te worden. Vele grutto's en ook kie viten vonden hun weg door het duin naar de poldergebieden. Ook de vele wilde eenden gingen hun jongen in letterlijk zin vóór naar dit water- en weidegebied. U kent ze wel, zo'n rijtje piepkleine donzen balletjes achter de moedereend aan, die soms plotseling zomaar een druk ke verkeersweg oversteekt, zonder zich ook maar iets aan te trekken van 'voorrangsweg' of welke ver keersregel dan ook. Helaas loopt de ze treklust maar dikwijls heel slecht af, soms zelfs ook voor automobilis ten, die plotseling voor zo'n toompje op de rem gaan staan. Pas dus op als u langs de duinvoet rijdt. Andere eendensoorten, die de laatste jaren sterk toenamen, blijven in de regel in het infiltratiegebied, totdat ze zich vliegend naar andere plaatsen kunnen begeven. Voor een tiental jaren zagen we de kuifeendjes al leen maar bij strenge en aanhou dende vorst in de bassins bij de pompstations. Nu zijn er in de zo mer ook vele tomen met jongen te zien. Opvallend zijn de witte flanken van de mannetjes en stellig (zeker met de kijker) zijn de grappige af hangende kuifjes te zien. Ook de slobeend en de taling hebben dit gebied als hun domicilie gekozen. Komt u na uw bezoek aan het vlakke infiltratiegebied wat meer in de begroeiing, dan zult u overal jonge vogels kunnen opmerken en- of kunnen horen die daar zijn. Als u n.l. naar de mening van de moeder wat te dicht in de buurt'komt, dan hoort u de speciale alarmroep die voor elke vogelsoort karakteristiek is. De vogelkenners zullen u kun nen vertellen of deze alarmroep kwam van een nachtegaal, een gras mus, winterkoninkje, roodborst enz. Deze kennis kunt u zich elleen maar eigen maken als u veel in het duin gebied vertoeft. Insecten De één griezelt er van, de ander is er opgetogen over. De eerste is er dus bang voor, de laatste zoekt ze juist op voor de nadere waarneming of bestudering. En tegelijk met de jonge vogels is er nu veel van de in sectenwereld te zien. Vooral op schermbloemen zien we de kevers, wespen, vliegen en vlinders. De larfj es van de stippelmot op de kardinaalsmuts hebben zich ver stopt om via de poptoestand van gedaante te verwisselen tot het klei ne mooie motje, dat dan spoedig eie ren zal gaan leggen en ons daarmede verzekert van een opnieuw optreden in 1968 van de honderden etende en spinnende larven. Als leek denk je dan: wat zonde dat zo vele planten er op deze manier geheel aan gaan, maar komen we enige tijd later te rug dan zien we al weer gauw nieuw groen en een dikwijls onbegrijpelijk herstel van de struiken, zodat we b.v. in het najaar toch ook weer van de kardinaalsmuts kunnen genie ten. Op het Jacobskruid vinden we nu de bekende zebrarupsen die soms met zijn allen ook de gehele plant volkomen kaal vreten. Een andere opvallende insectenverschijning is de duinkever, een van de grootste ke vers, die we in Nederland kunnen vinden. Fraai witgrijs-zwart gete kend, het mannetje met grote brede sprieten. Het is een neefje van de bekende meikever. Wilt u wat meer van deze dieren weten? Bezoekt u dan het Wegwijs- museum en bekijkt u daar het ten toongestelde materiaal. Enkele aanbevolen wandelingen in juli en augustus (zie wandelkaart) IN BERGEN. Op alle wandelingen in Bergen behalve wandeling nr. 7 (er zijn er daar totaal 9 uitgezet) kunt u in de zomermaanden de dop en struikheide in bloei zien. De eer ste begint in juli en de tweede in augustus met de bloei. In dit ver band komen we nog even terug op de insecten. Op een wandeling in" Bergen zou u wel eens kunnen zien, dat de larven van het heidehaantje door hun vreterij aan de blaadjes van de struikheide de heidevelden tijdelijk in grote roodbruine dorre plekken veranderen. De kraaiheide heeft in april al ge bloeid en vormt nu zijn zwarte bes- Wandeling 1 en 2 Dit is wel een bijzonder fotogenieke route. U vindt hier aan de route paaltjes een 'fotoschildje'. Mooie op deze route gemaakte foto's kunnen worden ingezonden om mee te doen aan een speciale fotowedstrijd (in lichtingengen bij de VVV's). Uw weg voert hier o.m. langs de duinpiassen DOOR TO DORSSEN- VAN LOO Twee koffers met geschenken pakte hij op kerstmorgen uit. Niet in het minst had hij aan Sjaantje gedacht. Speelgoed, dat in Nederland ternauwernood weer verkrijgbaar was, legde hij voor haar neer. Terwijl ze de haar toebedeelde cadeaus nauwe lijks een blik gunde, wistze: Dit is een methode om het kind voor zich te winnen. En hij weet dit. Daarom kocht hij dit pompeuze, dure speelgoed. Sjaantje was overdonderd door de veelheid. De armzalige poppewieg, waaraan ze dagenlang bezig was geweest en de hou ten pop vielen geheel in het niet bij wat Frans meegebracht had uit Amerika. Voor het eerst begon het ijs te breken. 'Pappie' kreeg genadig een kusje als beloning. De twee pakjes, die hij meegebracht had voor Max Ellegers, beschouwde ze als de slechtste mop, die maar te bedenken was. 'Helemaal niet meer bij stilgestaan, dat hij niet meer in mijn dienst is,' verontschuldigd hij zich. 'Overigens, hij, als oude, trouwe huisvriendik had hem op deze dag toch wel ver wacht.' 'Je vergeet, dat hij nu een concurrent van ons is', wees ze hem terecht. Hij schudde zijn hoofd. 'Zo kun je het niet noemen, he? Jij hebt de carrosseriefabriek toch geliquideerd, nietwaar? Die man maakt nu ginds, wat hij eerst hier maakte. Nee, ik beschouw Max nog altijd als een goede, oude vriend. Trouwens, jij toch ook? Jij was namelijk wel intiemer met hem dan ik, dus....' Ze werd rood van woede. 'Begin je weer met je verkapte be ledigingen?' 'Belediging?' Hij keek haar stomverbaasd aan. 'Maar liefje, het is toch een feit? We zijn toch geen kinderen meer? Waarom zullen we elkaar voor de gek houden? Ik heb er geen bezwaar tegen, dat hij je van tijd tot tijd eens opzoekt. Jij kunt zelf be palen, wanneer je dat het beste uitkomt, niet? Jullie kunnen dat tegenwoordig zo mooi precies berekenen Haar stem klonk gedempt, maar trilde van woede toen ze ant woordde: 'Ga nog één stap verder, Frans en ik gooi iets naar je hoofd Opnieuw keek hij de vrouw verbaasd aan. 'Ga ik te ver? Sorry, vrouw, maar ik was het niet bewust. Wat zijn jullie in Holland in die dingen toch vreselijk gauw geraakt. In de States bespreken we zulke aangelegenheden heel opelijk met elkaar.' Mientje voelde de razernij in haar opkomen. 'Wat is je bedoe ling met dit alles? Om me langzamerhand gek te maken? Om wat je gedaan hebt na je vertrek deze zomer? Middels je advo- kaat? Je pesterijen sinds je hier weer je voeten over de drempel hebt gezet?' 'Je bent een beetje overstuur', antwoordde hij onverstoorbaar, 'en dat is je te vergegeven. Ik heb laatst gelezen dat een alleen wonende vrouw op jouw leeftijd langzaam hysterisch wordt. Misschien heb je te weinig bezigheden overdag? Ik snap niet, dat jullie het bij één gelaten hebben. Voor jou zou het veel beter zijn, als je nog een paar kinderen had. Dat geeft ook afleiding.' Ze liep op hem toe, de man bij de schouders beetpakkend. 'Is het je bedoeling om me de rest van mijn leven te straffen en te laten lijden, omdat ik eens een misstap deed?' 'Beslist niet', antwoordde hij hoofdschuddend. 'Je hebt gister avond in mijn armen gelegen en 'Daar heb ik het niet over!' schreeuwde ze hem in het ge zicht. 'En zelfs dat was een marteling voor me, maar dat zul je zeker niet gemerkt hebben. Jij begrijpt best, wat ik bedoel.' Ze keek hem aan, doch toen hij niet antwoordde, vervolgde ze, kalmer en proberend haar stem te beheersen 'Na die twee dagen, Frans, kwam ik tot bezinning. Daarna al die jaren.is er nooit meer zoiets geweest tussen Max en mij. Dat moet je geloven, want het is de waarheid. Hoor je me? Het is absoluut de waarheid. Daarna is hij daar nooit meer ge weest ze wees naar hun slaapkamer Hoewel we beiden soms een bijna onweerstaanbaar verlangen hadden naar elkan der, wisten we ons beiden te beheersen. Het is gebleven bij die ene misstap. Goed.Ze boog haar hoofd. 'Het recht zal wel geheel aan jouw kant staan. Pijnig me maar, iedere keer als je er bent. Ik zal het moeten ondergaan. Het was allemaal mijn schuld. Ik heb Max ertoe overgehaald, hoewel hij tot het laatst bleef strijden. Jij kunt dat niet begrijpen. Maar later had ik er vreselijk spijt van.' 'Dat was zeker, toen je merkte zwanger te zijn, niet?' 'Ook dit is een hatelijke opmerking. Nee, dat was al veel eer der. Misschien de volgende dag al. Daarom vermeden we elkaar en hebben dat sindsdien altijd gedaan. Tot van de zomer, toen jij weer thuis kwam. En daarna, toen je weer vertrokken was, eveneens. Maar dat zul je wel niet geloven. Dat we vijf jaar samen gewoond hebben en nimmer gemeenschap hadden. Maar zoiets zal in de ogen van een man wel onmogelijk zijn. Ik weet, dat jij het niet geloofd.' Ze keek hem met wilde ogen aan. 'Maar wij hebben het gepresteerd hoor je het? Wij hebben het gepresteerd!' Haar stem schalde door de ruime kamer. 'Schreeuw niet zo', antwoordde hij rustig, 'er mankeert nog niets aan mijn oren. Ik zal je moeten geloven. We waren bijna negen jaar getrouwd, voor de oorlog uitbrak. Misschien heb ik je nooit helemaal leren kennen, maar iets, wat je op zo'n toon zegt, neem ik terstond aan. Daarom stijg je in mijn achting.' Hij knikte. 'Het is inderdaad een hele prestatie. Ik heb er bewonde ring, voor.' Ze keek hem onderzoekend aan. 'Sinds je teruggekomen bent weet ik nooit, of je het meent.... of dat je me voor de gek houdt. Jij hebt helemaal geen bewondering meer voor me. Weet je, wat ik nog voor je bent? Gewoon een vrouw waarmee je naar bed kunt gaan. Bovendien ben ik wettig met je in de echt verbonden, zodat alles voor honderd procent legaal is. In wer kelijkheid ben ik iemand voor jou, waarmee je je kunt prositi- tueren. En het kost je nog geen cent ook. Nu ja.wat geschen ken. Maar in je bart veracht je me, om wat Max en ik gedaan hebben. Overigens.... je hebt nooit werkelijk van me gehou den en ik niet van jou. Dat weten we beiden heel goed. Frans. Ons huwelijk kwam uitstekend van pas in verband met het samengaan van beide bedrijven. Ons huwelijk was daarvan de bekroning. Jij was een knappe jongen, ik zag tegen je op. Ik dacht werkelijk dat ik van je hield, heel oprecht. Misschien was dat in het begin zo. Of misschien was het alleen de harts tocht, het verlangen naar de ontdekking van elkander. Het mysterie van de erotiek, dat we wilden ontsluieren. En toen we ons er dronken aan gezwelgd hadden, kwam de kater, die nooit meer helemaal wegging. Ook niet tijdens de schaarse keren, dat we nog bij elkander kwamen. Dat weet jij net zo goed als ik. We waren nu eenmaal man en vrouw, dus-Jiet hoorde erbij. Misschien zou alles anders geworden zijn, als we kinderen gehad hadden.' Hij stak knikkend een sigaret op. 'En toen kwam Max in je leven.' De vrouw loosde een diepe zucht. Hij zag, dat ze zich afwend de en haar hoofd langzaam op en neer ging. 'Je hebt gelijk. Het was Max. Al heel gauw wisten we het beiden. Hij net zo goed als ik. Maar hij bleef een heer, ondanks dat ikNu ja, waar om zal ik er om liegen? Ik probeerde hem zover te krijgen, maar hij was sterk in die dagen. En toen het hem te machtig begon te worden, nam hij zijn ontslag bij jou en ging weg.' Frans schonk zijn glas vol. Hij ging zitten, keek nadenkend naar zijn vrouw. 'Indertijd vermoedde ik al zoiets, maar ik had uiteraard geen enkel bewijs. Overigens het speet me, dat hij wegging. Hij is een uitstekend vakman. Hoe kwam hij eigenlijk weer hier? Wanneer was dat? Ik herinner me, dat ik enkele dagen vóór de oorlog uitbrak, nog een middag clandestien hier was. We kregen immers geen verlof meer? Toen was hij er toch niet? Of wel?' 2,per kwartaal 7,50 per jaar met de duizenden ruisvoorns (neem oud brood mee). U mag hier even wel niet vissen. Dit zijn fijne wan delingen, ook voor kinderen. U passeert bal- en speelveldjes, pick nicktafels en zitbanken. Wandelingen 1, 2, 5 en 6 Op deze wandelingen kunt u genie ten van de kamperfoelie, terwijl wandeling nr. 9 u voert langs een stormmeeuwenkolonie. In Egmond De wandelingen ten zuiden van Eg- mond aan Zee (nr. 10 en nr. 11) bie den u de zeedistel en de zeewinde. Kent u ze al? Westelijk van de Van Oldenborgh- weg vindt u de duindoorn aeer mas saal en op zijn mooist. In Castricum De prachtige en geurende kamper foelie vindt en ruikt u op vele plaat sen in het duin, maar als u wande ling 20 maakt en daarbij het Dode- laantje passeert, dan komt u zeer beslist voor 100% aan uw trekken. In Wijk aan Zee Wandeling nr. 28 maakt u speciaal vertrouwd met de bloeiende liguster en bovendien met nog veel meer natuurschoon. Wij willen u er speciaal op wijzen dat het verboden is planten en bloe men te plukken. U heeft er, echt waar, thuis niets meer aan. Laat ook anderen die na u komen er van genieten. Niet brommen, wel fietsen Zoals bekend is ons terrein zoveel mogelijk motorloos. Soms ontmoet u misschien wel eens een dienstvoer tuig van waterleiding- of terreinper - soneel, maar dit wordt zoveel moge lijk beperkt gehouden. Voor u dus een prachtige gelegenheid om eens ongestoord te fietsen en het is hier ook voor de jeugdige fietser- tjes ongevaarlijk. Heeft u ooit een fietstocht door het duin gemaakt van Wijk aan Zee naar Egmond aan Zee of omgekeerd? Dit is een zeer aantrekkelijke route en voert u door bossen, duinen, langs speciale uitkijkgelegenheden, pick nicktafels, speelterreinen en door fraaie natuurgebieden. U zult onder weg stellig fazanten met hun jongen ontmoeten en beslist vele andere vogel- en diersoorten kunnen waar nemen. i» Het Wegwijs-museum Als u in de buurt van Castricum bent of u rijdt langs de Zeeweg naar Castricum aan Zee, vergeet u dan niet met uw kinderen het Wegwijs- museum te bezoeken, dat u tegen een zeer geringe vergoeding bij zonder veel over allerlei zaken van het duinterrein zal tonen. Kamperen Zoals alom bekend, kunt u in het Noordhollands Duinreservaat gerie felijk kamperen: in Castricum (op de camping) en in Bakkum (op het grote kamphuisjesterrein). Een ding echter, wij handhaven op beide terreinen ons devies van 'vol is vol' en we willen het nooit te vol maken zo dikwijls elders gebeurt. Rekent u er dus niet op, dat u er in juli zomaar uw tent of caravan kunt gaan opzetten. Informeert u tevoren even of er nog een plaatsje voor u vrij is. Zodra het weer augustus is, wordt de kans groter en groter om hier een fijne vakantie door te bren gen. Helaas kan er tevoren niet door u worden gereseveerd. Bent u in het kamp Bakkum dan kunt u ook ge bruik maken van het nieuwe wan delpad door het Vogelduin naar zee. Speciaal natuurpad Voor de maanden juli en augustus is een nieuwe routebeschrijving ver krijgbaar bij het Wegwijs-museum. Het natuurpad begint en eindigt daar ook en heel veel van wat het duin terrein de natuurliefhebber biedt, is hier geconcentreerd. U vindt het terug in de zorgvuldig opgestelde beschrijving. Een prach tige studiewandeling dus. Wij vragen u echter alleen weer in het be lang van allen die na u komen laat de opschriften van planten, struiken en bomen precies zo staan als u ze aantreft. Inlichtingen Natuurlijk zullen u alle gewenste verdere inlichtingen gaarne worden verschaft, niet alleen door vele VW's maar ook door onze afdeling terrei nen van het PWN, Van Oldenbarne- veldweg 40 te Bakkum, telefoon (02518) 2243.

De Duinstreek | 1967 | | pagina 5