weekblad Het Noordhollands Duinreservaat SI MCA 1301/1501 GERRITSEN Regentijd Boorsma - textiel wasp KELTUM PLEET Doktersdiensten Krijgt u geen Duinstreek Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Waterwinning Wegwijsmuseum Verblijfrecreatie T A X I TAXI P. SMIT TEL. 2 5 2 9 Parkeerterreinen en wandelpaden Ruiterpaden Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen Uitslag midgetgolfwedstrijden Magere overwinning van Berdos NUTSSI INK Garage Kees Rijke Boottocht 'Roode Kruis' A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten Het oude museum in nieuw jasje Jaarvergadering Damclub 'Bergen' Texelse Boys - Bergen 1-5 Uw kinderen vragen er om, droog naar school, droog weer thuis EFFEN LAK JASJES EFFEN LAK CAPE's Voor Betere Textiel Berdos-nieuws Ga volleyballen kom bij D.I.O. Schoorl-nieuws CONSTANT Trouw- en verlovingsringen Th. Veldman, horloger-juwelier De Alkmaarse Rijks H.B.S. honderd jaar DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1967 41e JAARGANG NR. 35 Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Dit duingebied van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, heeft een op pervlakte van 4800 ha en strekt zich uit van Bergen tot aan Wijk aan Zee met een kleine onderbreking bij de Egmonden. Dit prachtige gebied is voor de va kantieganger niet alleen een oord van natuurtafrelen en stemmige duinvalleien, het dient meer dan een belang. In de eerste plaats is er de zeewering, die gevormd wordt door de buitenste duinenrij in een zeereep ter breedte van 70 meter en onder houden wordt door Rijkswaterstaat. Dan is er de waterwinning die in 1965 rond 10 miljoen kubieke meter w^ter aan het Duinreservaat onttrok terwijl bovendien nog 22 miljoen kubieke meter rivierwater uit de Lek door het Waterleidingsbedrijf werd aangevoerd, dat na infiltratie in de duinen weer werd opgepompt, ten behoeve van de watervoorzie ning van het noordelijk deel van Noord-Holland. Deze hoeveelheid water is niet meer voldoende om aan de stijgende wa terbehoefte te voldoen. Vanaf eind 1967 zal daarom IJselmeerwater in het pompstation te Andijk, tot drink water worden omgezet zodat geen verder beroep op de duinen zal wor den gedaan. In het wegwijsmuseum bij het kam peerterrein te Bakkum liggende langs de Zeeweg kan de natuurlief hebber allerlei dingen te weten ko men, die men tijdens de wandeling door de bossen en duinen van het Duinreservaat kan ontdekken. Dit museum is dagelijks geopend van 1 april t.e.m. 31 oktober. In 1966 werden er 153 excursies en 54 lezin gen gehouden. Kamperen in het Noord-Hollands Duinreservaat is gedurende het kam- Voor TROUWRIJDEN en ROUWAUTO's naar Dorpsstraat 18 - Bergen peerseizoen van 1 april tot 1 oktober op twee terreinen mogelijk. Op beide terreinen worden staanplaatsen toe gewezen voor 'statisch' kamperen en voor 'mobiel kamperen'. Onder 'sta tisch' kamperen wordt verstaan een staanplaats voor het gehele seizoen, en onder 'mobiel kamperen' een plaats voor maximaal drie weken. Het terrein in Bakkum is 50 ha groot en ligt aan de Zeeweg bij Bakkum aan Zee. Het zijn hoofdzakelijk tent huisjes terwijl een gedeelte is inge richt voor mobiel en statisch kam peren. Het andere kampeerterrein in Castricum is 16 hectare en ligt aan de Rijksweg Beverwij k-Castricum en dit uitsluitend bedoeld voor gemo toriseerde kampeerders. Het kampeerterrein in Castricum biedt plaats voor 590 eenheden. Er zijn toiletgebouwen, speelvelden, zelfbedieningswinkel met buffet en parkeerterrein. Het kampeerterrein te Bakkum biedt plaats aan 1740 eenheden; zoals: tenthuisjes, statische tenten, mobiele tenten, paspoorten, jongens en meis jestenten, caravans en kampeerders zonder of met auto. Bij 20 van de 75 ingangen van dit natuurreservaat is gelegenheid tot parkeren van totaal 3300 auto's. Er bevinden zich in dit Provinciaal ter rein, 65 km verharde en 215 km graswegen waarvan door wegwijzers 28 rondwandelingen zijn aangegeven. Voor de jeugd zijn op vele plaatsen speelterreinen aangelegd, en pick nick tafels met banken aangebracht. Alleen fietsend en wandelend mag men zich door dit natuurgebied be geven. Auto's, motoren, bromfietsen en honden worden niet toegelaten. De ruiterpaden hebben een totale lengte van 55 km. Een nieuw ruiter pad zal binnenkort gereed komen, zodat de ruiterroute aanmerkelijk langer wordt. Wie dit uitgestrekt prachtig duin gebied betreedt tegen een geldige toegangskaart die bij de meeste VVV-kantoren in NoordHolland ver krijgbaar zijn, kan tijdens de wande ling of de fietstocht genieten in dit prachtig recreatiegebied. Elk jaargetijde schenkt dit verruk kelijk duingebied langs de kuststrook duizenden natuurminnende zomer gasten de grootste bewondering. Niet alleen in het voorjaar en de zomermaanden valt er in dit recrea tieoord veel te genieten, ook de herfst tovert daar boeiende natuur tafrelen in wonderschone kleurscha keringen, evenals de winter, die op heldere zonnige dagen het star be vroren onder sneeuw bedolven duin gebied in een stille pastelkleurige dia verandert. aangemeten door HOFLAAN 2 - TEL. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen CONTACTLENS SPECIALIST INRICHTING VOOR CONTACTLENS-AANPASSING Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. Zaterdagmiddag en zondagavond j.l. werden de jaarlijkse wedstrijden ge speeld op de midgetgolfbaan van de heer W. Kuin. De uitslagen van de zaterdagmiddag gespeelde wedstrijden waarvoor een levende belangstelling bestond waren als volgt 1 Geralde Wagenaar met 42 punten die beslag legde op de beker; 2 Lex van der Ham, met 48 pt. (lauwertak) 3 Ditlmer Ulrich 52 pt (medaille) 4 Erik Roosloot 58 pt. Uit de op zondagavond gespeelde wedstrijden kwam als eerste Hans Ket met 41 punten uit de strijd. Hij legde beslag op de wisselbeker. 2. Henk Ket 44 pt. (lauwertak). Voor spanning zorgden drie deelnemers, die gelijk met 45 pt eindigden, zodat dit trio voor de tweede maal hun midgetgolftechniek moesten demon streren, Henny Parigger won de 3de prijs (medaille) 45 pt., 4. Jan Schot ten eveneens met 45 pt. De heer Kuin reikte daarna op spor tieve wijze de prijzen uit aan de winnaars. In de maand september blijft de golfbaan geopend, en in de oktober-weekeinden, alleen bij mooi weer. Dat men eigenlijk nooit een progno se kan stellen, voordat de wedstrijd ten einde is, bewees zondagmiddag de wedstrijd Berdos-AGSV (Aarts woud). Na 88 minuten strijd geleverd te hebben tegen een enthousiast AGSV, die zeker het beste van het spel had den, verliet een gelukkig Berdos het veld met een 2-1 overwinning. Berdos dat met een forse wind mee aftrapte en in de Aartswouders een gelijke tegenstander vond, wist na 7 minuten spelen de leiding te nemen. Drie minuten later maakte de links binnen van Aartswoud gelijk en passeerde de verkeerd opgestelde keeper Kuin 1-1. Daarna hadden de gasten het beste van het spel en be laagden keeper Kuin, die zich lang zaam herstelde en Berdos voor een nederlaag behoedde. Precies ander halve minuut voor het einde speelde Feijcken de bal vrij, plaatste hem in de doelmond, terwijl T. Dekker de bal onhoudbaar achter de uitsteken de doelverdediger B. Verhulst kopte 2-1. Zondagmorgen 3 september. BUiten viel de regen in strak ritme over de dorstige aarde, die na een lange hete zomer, het hemelwater weldadig opslurpte. Gelijk met die regenbui betraden een paar late zomergasten een klein res taurant aan de Breelaan. Het leek alsof zij achteromkijkend, bij het binnenkomen vrienden vaarwel wuifden, doch dit bleek niet het ge val te zijn. Een wesp volgde het echtpaar en voerde hardnekkig aan val op aanval uit op deze twee men senkinderen, die, terwijl zij aan een tafel gezeten, een tegenoffensief openden en armenslaandend het in sect van hun lijf trchten te houden. De wesp, die naar een leeggedronken kop koffie aasde, waar nog een bo dem suiker in ruste, veroorzaakte bij de vrouw een starre hysterische houding vol afgrijzen. De man, meer voortvarender, sloeg naar het beest, die verstoord door deze onsportieve geste tot de aan val overging en om beurten man en vrouw lastig viel, die de vreemdste lichaamsoefeningen demonstreerden, om zich van dit gevleugeld monster te bevrijden. Tenslotte scheen de wesp genoeg te krijgen van dit on rustige tweetal en verplaatste zijn arbeidsveld naar het buffet, waar Frida de serveerster hem zag aan komen. Sonoor zoemend streek hij op een schoteltje neer, waarop waarschijn lijk nog enkele suikerkorrels waren achtergebleven. Dit was echter zijn laatste vlucht, want de knappe ser veerster zette doodkalm zonder de ogen te knipperen het zware kopje op het fraaie tijgerkleurige wespen lijf, drukte even door en sprak ge ruststellend tot de twee, bijna tot wanhoop gebrachte zomergasten 'Hij is dood!' JAN TIMMER I Maak een proefrit bij: Duinweg 24 Schoorl Telef. (02209) 724 Aanstaande zaterdag 9 september organiseert de colonne van het Roo de Kruis, afdeling Bergen, een boot tocht voor invaliden en slecht ter been zijnde bejaarden van het dorp. De verschillende gehouden collectes door de leden van de colonne, heb ben het weer mogelijk gemaakt de ze boottocht te verwezenlijken. De boot vaart door de Noordholland se wateren van Alkmaar naar Am sterdam en terug. Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek Het exterieur van het oude museum achter de Ruïnekerk, waarvan men voorheen de indruk kreeg dat dit oude gebouw in verval raakte, is in een nieuw jasje gestoken. Gehoorgevende aan het verlangen van de Museumcommissie, heeft het Gemeentebestuur opdracht gegeven het museum dat onder bescher ming staat van Monumentenzorg een nieuw verfje te geven. Niet alleen het schilderen van dit gebouw vond de gemeente voldoen de ook de bomen en struiken in de achtertuin, zijn radicaal gesnoeid, zodat de fraaie achtergevel die oorspronkelijk schuil ging achter het geboomte weer door iedereen is te zien, waardoor de omgeving van 't Smalle Pad een geheel ander aspect heeft gekregen. Maandagavond jl.. hield Bergens Damclub zijn jaarvergadering in het verenigingsgebouw St. Jan aan de Dorpsstraat. Voorzitter Van Hattum heette de le den welkom en gaf daarna het woord aan secretaris C. Tromp die een uit gebreid verslag gaf van de verrich tingen van het afgelopen seizoen. Uit het jaarverslag van penning meester G. Roosloot bleek, dat het ledental, dus ook de inkomsten de laatste jaren achteruit zijn gegaan, zodat besloten werd de contributie op 75 cent per week te stellen. In verband met de moeilijke finan ciële omstandigheden van de club, heeft het bestuur reeds een schrijven aan het gemeentebestuur gericht om in aanmerking te komen voor even tuele subsidie. Boeken en bescheiden werden in de beste orde bevonden. Tot nieuwe kascontrole-leden werden benoemd, de heren Mienes en Kruizinga. Aftredend waren de heren bestuurs leden Tromp en Roosloot, waarvoor laatstgenoemde zich niet meer her kiesbaar stelt. Herkozen werd de hr. Tromp en in de plaats van Roosloot werd de heer J. de Rover tot pen ningmeester benoemd. Nadat de wedstrijdleider, de heer Buisman het werk van de aanstaan de onderlinge competie wedstrijden had uiteengezet, en vele leden hun wensen en verlangens tijdens de rondvraag hadden geuit, sloot de voorzitter de vergadering en dankte de scheidende penningmeester voor het jarenlang financieel beheer van de club dat hij vanaf de oprichting in 1954 met de meeste accuratesse heeft vervuld. Onder zeer slechte weersomstan digheden is Bergen er in geslaagd Texelse Boys een verdiende 5-1 ne derlaag toe te brengen. Een over alle linies beter spelend Bergen keek reeds na 5 minuten te gen een 1-0 achterstand aan. Bergen verzette de bakens en wist ondanks het nadeel van het tegenwind spe len hun technische superioriteit in de eerste helft uit te drukken in drie doelpunten van resp. linksbinnen F. Vis, middenvoor W. de Jager en rechtsbinnen F. Böhne. De tweede helft was geheel voor het nu met de wind in de rug spelend Bergen. Door twee uitstekende kop ballen van rechtsbinnen F. Böhne werd het binnen een kwartier tijds 5-1 voor de Bergenaren. In deze stand kwam geen verandering meer, om dat de Texelse Boys-voorwaartsen niet in staat waren de hechte Ber gen defensie te verschalken. met zuid-wester hoedje Kleuren: Rood - Koren - Bleu - Geel Maten: 92 t.m. 164 vanaf 7,95 met capuchon Kleuren: Rood - Koren - Bleu - Geel Maten: 92 t.m. 116 vanaf ƒ5,50 BERGEN - RUÏNELAAN 18 - TELEFOON 2532 Uitslagen v.v. Berdos zondag 3 september j.l. Berdos 1 - AGSV 1 2-1 Hollandia T - Berdos 2 5-2 HSV 4 - Berdos 3 6-3 St. Adelbert 3 - Berdos 4 1-3 Flamingo's - Berdos 5 1-0 Berdos 6 - Alkm. Victrix 7 2-4 St. Adelbert 6 - Berdos 7 3-5 Berdos 8 - Alkm. Victrix 9 5-0 Jeugd: Berdos - Vitesse 2-4 Jun.: Berdos 1 - Flamingo's 1 3-1 HSV 3 - Berdos 2 2-3 Kolping Boys 3 - Berdos 3 3-13 Asp.: SVW a-Berdos a 5-3 Berdos b - Limmen b 4-1 Egmondia d - Berdos c7 2-7 Programma voor zaterdag 9 september a.s. Welpen: Go Ahead a - Berdos a, aan vang 2 uur Go Ahead b-Berdos b, aanv. 2 uur Asp.: Berdos a-Jong Holland a, aan vang 4.15 uur, a-terrein RKAFC d-Berdos b, aanv. 4.15 uur Berdos c-Alkm. Boys j, aanvang 3 uur, a-terrein SVW c-Berdos d, aanvang 4.15 uur Programma voor zondag 10 september a.s. ZAP 1-Berdos 1, aanvang 2.30 uur Berdos 2-Helder 3, aanv. 2.30 uur Berdos 3-Egmondia 4, 12 uur Berdos 4-Alkm. Victrix 5, 12 uur, b-terrein St. Aedelbert 5-Berdos 6, 2.30 uur Berdos 7-Alkm. Victrix 8, 2.30 uur, b-terrein Alkm. Boys 12-Berdos 8, 2.30 uur Jun.: Vitesse 2-Berdos 1, 12 uur Vitesse 3-Berdos 2, 12 uur HSV 4-Berdos 3, 11 uur Nu de vakanties afgelopen zijn her vat DIO volleybal de training. Er wordt getraind op vrijdagavond in de van Brederodeschool, onder leiding van de heer Kager uit Alk maar. De tijden zijn Meisjes senioren 7.15 - 8.15 uur Dames 8.15 - 9.15 uur Heren 9.15 - 10.15 uur Nieuwe leden kunnen zich opgeven tijdens de training. Inlichtingen bij A. J. Groenewoud, Filarskiweg 44, telefoon 4055. Programma v.v. 'Schoorl' zondag 10 september Schoorl 1 - BKC I, 2.30 uur GSV 2 - Schoorl 2, 10.00 uur Schoorl 3 - Hugo Boys 4, 12 uur Jun.: Schoorl - Kolp. Boys, 2.30 uur Asp.: Schoorl b - Alcm. Victrix, aanvang 12 uur Programma zaterdag 9 sept. Schoorl a - BOL a, 4.15 uur Uitslagen zondag 3 september St. Victor - Schoorl 6-0 Schoorl 2 - De Rijp 3 7-0 Schoorl 3 - LSW 4 0-9 Jun.: S.C. Dynamo - Schoorl 17-0 Asp.Duinranders a - Schoorl a 2-2 Go Ahead b - Schoorl b 9-0 Zijn voegloos gesmeed uit massief 14 krt goud Zijn een sieraad en een symbool tegelijk Ruime keus in klassieke en fantasie modellen vindt u bij Jan Oldenburglaan 3 - Bergen - Telefoon 2778 VOOR BERGEN B. LUIF Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR SCHOORL F. II. RISSELADA Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 Oktober a.s. zal het honderd jaar .geleden zijn dat de Rijks HBS aan "'de Paardenmarkt met haar eerste cursus begon. Dit toen volkomen nieuwe instituut werd in het leven geroepen dankzij aktieve leden van de Alkmaarse vroedschap, die daar bij uitgingen van de mogelijkheden geschapen door de bekende Wet op het Middelbaar onderwijs van Thor- becke. Het is bekend, hoe dit nieuwe in stituut zich ook in Alkmaar ontwikkelde, later mede door de uit breiding van de bevoegdheden van het einddiploma en door de instel ling van de litterair-economische af deling. De leerlingen der school zetten de feestviering in op maandag 9 oktober Deze feestviering duurt tot donder dag 12 oktober, even onderbroken door de 8 oktober-viering, dit jaar op dinsdag 10 oktober gesteld. Op hun programma staan sport binnen en buiten de school, toneel, dans, etc. Vrijdag 13 en zaterdag 14 oktober zetten de oud-leerlingen, tezamen met de oud-leraren en leraren het feest voort met een grootscheepse reünie. Een werkcomité heeft gedu rende de laatste jaren kontakt ge zocht met vele honderden oud-leer lingen, die geestdriftig reageerden. De eerste morgen zal er op de HBS gelegenheid zijn tot hernieuwde ken nismaking, soms na meer dan 50 ja ren. 's Middags volgt dan de officiële herdenking in de Grote Kerk, in het bijzijn van officiële genodigden, 's Avonds wordt met medewerking van oud-leraren, leraren, leerlingen en oud-leerlingen opgevoerd 'Onder het Melkwoud' van Dylan Thomas. De volgende morgen is er weer een ontmoeting in de school, waar dan lessen worden gegeven en oude filmpjes gedraaid. Voor 's middags zijn bustochten georganiseerd, waar door de reünisten Oud en Nieuw Alkmaar en de mooie omgeving te zien krijgen. In Johanna's Hof te Bakkum wordt thee gedronken. 's Avonds besluit een diner met bal in de Veilinghal de feestelijkheden. Er is een gedenkboek uitgekomen, samengesteld door de archivaris van Alkmaar, de heer Th. P. H. Wortel, oud-leerling der school en de oud geschiedenisleraar der HBS, de heer R. P. Goettsch, met bijdragen van oud-leerlingen en enige statistische gegevens. Voorts wordt in het schoolgebouw werk van oud-leerlingen tentoonge steld op het gebied van de beel dende kunst, de architektuur en de edelsmeedkunst. Oude foto's, teke ningen van oudleerlingen en teken lesmateriaal van vroeger verleven digen het geheel. Dat doen ook me dailles, gedurende de laatste tien tallen jaren bij sportevenementen behaald. BEL 3981 en u krijgt hem direkt of u haalt hem bij G. SCHEKKERMAN OOSTERWEG 6

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1