Resumé jaarverslag P.W.N, over 1968 VRIJE KOLEN HUISBRANDOLIE VOOR O.V. PETROLEUM VOOR HAARDEN Veroordelen is niet moeilijk GEBR. v. d. BOSCH N.V. - BERGEN - Koeendïjk 2 - Tel. C0220S}3622-21SS - 2660 FLAGSTONES Fa. H. J. V0LTEN Zn. TWEEDE BLAD DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1967 Bejaardentocht Schoorl De provinciale fokveedag te Schoorl Belangstelling voor autoradio's groeit in Nederland WASSEN - DOORSMEREN - OLIEVERVERSEN Visser NEPRO dubbele ramen NEPRO Telegraaf en Volkskrant .DE DUINSTREEK Ook in het verslagjaar was in het algemeen het samenspel met de bui tenwereld en in het bijzonder met de pers, zeer goed. Wij hechten daaraan grote waarde. Teneinde dit te bestendigen, worden in het na volgende enkele hoofdpunten uit het afgelopen jaar, welke in het verslag ter sprake worden gebracht, aange stipt. De noodzaak, dat de beschikbare grond- en oppervlaktewateren zowel kwantitatief als kwalitatief moeten worden beschermd wordt vooropge steld, met vermelding dat daaraan op bestuurlijk niveau - zowel bij Rijk als Provincie gelukkig reeds aan dacht wordt besteed. Zulks is van het grootste belang voor de realise ring van de plannen voor de toekom stige watervoorziening in Neder land welke op landelijk niveau in studie zijn, alsook voor de IJssel- meerwatervoorziening van het PWN. De uitbreidingswerken voor deze watervoorziening vonden voortgang, zodat mag worden aangenomen dat het IJsselmeerpompstation te Andijk c.a. in de tweede helft van 1967 in gebruik zal kunnen worden geno men. Inmiddels is, zij het voor een proef periode, de 'IJsselmeerwaterkraan' in juli j.l. geopend en verwacht wordt dat de officiële inbedrijfstel- ling in de eerste helft van 1968 zal kunnen plaatsvinden. Financieringsmoeilij kheden werden helaas ook in het verslagjaar onder vonden. De achterstand in de uitvoering van noodzakelijke werken werd daardoor vergroot en de ook het vorige jaar gestelde vraag of het wel redelijk is dat deze beperkingen slechts wor den ondervonden door waterleiding bedrijven die in de vorm van direct overheidsbeheer zijn georganiseerd, wierp zich des te sterker op. De achterstand welke door de fi nanciële perikelen in het bemete- ringsprogramma is ontstaan, doet zich hier extra gevoelen aangezien als gevolg daarvan de overgangs periode naar een gemeterd tarief helaas wordt gerekt. Verder wordt in het verslag ver meld, dat een reorganisatie van de watervoorziening van het gewest, welke een her-indeling van de wa- terleidingkaart noodzakelijk zal ma ken, ook op bestuurlijk niveau de volle aandacht heeft. In dit verband wordt ook vermeld dat de noodzakelijke uitbreiding van de oppervlaktewater-winning in het nabije verschiet ligt. Hierbij wordt speciaal gedacht aan de verwachte grote ontwikkeling van de kop van Noord-Holland, het Noordzeekanaal- industriegebied, Zuid-Kennemerland en omgeving en het Gooi. Om met de zich reeds aftekende wijzigingen 'in de pas te lopen' zullen tijdig de bakens moeten worden verzet. Naast deze hoofdpunten zijn in het verslag talrijke bijzondrheden ver meld. Enkele daarvan worden hier onder met name genoemd, zoals dat de eigen waterwinning steeg van ruim 34.900.000 tot ruim 36.600.000 m:i; dat de lengte van het hoofdleiding net tot ruim 4.500 km werd uitge breid; dat de ontvangsten wegens water verkoop, mede tengevolge van de in gevoerde tariefsverhoging, van rond 16.500.000,- in 1965 tot rond f 20.000.000,- in 1966 stegen; dat de personeelsbezetting in het verslagjaar terugliep van 652 tot 638; dat de tweede tak van de W.R.K. in het verslagjaar in bedrijf kwam; het geen voor het infiltratiegebied van het P.W.N. nabij Casctricum een ex tra veiligheid betekent; dat in het verslagjaar ruim 19.000.000 m3 infiltratiewater van W.R.K. werd betrokken dat de weersomstandigheden in het verslagjaar noch (gelukkig) voor het waterverbruik, noch (helaas) voor het recreatiebezoek een stimulering vormden; dat de jaarlijkse recreatiebijdrage,, welke de Provincie verstrekt, ruim 660.000,- bedroeg; dat de opbrengst van het terreinbe heer enige stijging vertoonde tot rond 1.430.000,-. De Schoorlse bejaarden hebben vo rige week vrijdag hun jaarlijkse uit stapje gemaakt. Omstreeks 8 uur vertrokken 5 bus sen met bejaarden naar Alkmaar waar de boot van rederij Zwaag al klaar lag. Nadat iedereen op het fraaie vaartuig een plaatsje had gevonden ging de tocht langs Noord hollands Kanaal, Alkmaarder Meer en Zaan, naar Amsterdam. Onder weg werden de lunchpakketten ver orberd. Tegen 1 uur arriveerde het gezel schap in de hoofdstad waar de bus sen weer klaar stonden om de deel nemers naar Artis te vervoeren. Men bracht hier enkele genoegelijke uren door en omstreeks 4 uur werd de terugreis aanvaard. De dag werd besloten met een diner in 'De Roode Leeuw' waarna de hr. Kaandorp de eigenaar en zijn per soneel dankte voor de keurig ver zorgde maaltijd. Het fanfarecorps blies enkele vro lijke nummertjes waarna een ieder moe, maar voldaan naar huis werd gebracht. De organisatoren kunnen terugzien op een in alle opzichten geslaagde dag. Voor de tweede maal vond vorige week woensdag in Schoorl de jaar lijkse provinciale fokveedag plaats. Mede dankzij het mooie weer en de grote publieke belangstelling is dit evenement ten volle geslaagd en kan de Provinciale Bond van Rundvee- fokvereniging terugzien op een glo rieuze dag. Het parkeerprobleem van de talrijke auto's leverde wat moeilijkheden op maar hiervoor zal nog wel een op lossing worden gevonden. Burgemeester Bergh die opmerkte dat hij dit evenement voor Schoorl niet graag zou willen missen, vond dat het allemaal nog een beetje moet groeien, dit is ook met het keuringsterrein het geval. En wat het parkeerprobleem betreft merkte de heer Bergh op dat niemand deze toeloop van belangstelling had ver wacht. Belangstelling was er ook van de zijde der deelnemsters; 374 koeien verschenen in de keuringsringen. Dit was het grootste aantal dat ooit op een provinciale fokveedag is toegela ten. Dat de kwaliteit van de koeien zeer goed was, blijkt wel uit het aantal eerste prijzen dat de jury uitdeelde, nl. 164. De titel ging naar de Frans Adema 61, van Groenhoven dochter Gretha 14, van de heer Edel uit Oterleek; deze koe heeft het af gelopen voorjaar een nationaal re cord gevestigd toen zij met een ge middelde dagproduktie van 66,6 kg melk voor de dag kwam. De heer Edel kon talrijke compli menten voor zijn vakmanschap in ontvangst nemen. De fokveedag 1967 is niet alleen een unieke demonstratie geworden van het vakmanschap van de Noordhol landse rund veefokkers. Men heeft zich n.l. ook bezig gehouden met een evenement buiten het werkter rein en wel door het in samenwer king met Staatsbosbeheer organise ren van een duinwandeling. Men heeft dit gedaan om het bezoek van de vrouwen der veehouders aan Het is een gegeven, waarover men zich en dat dan niet ten on rechte wellicht enigszins zal ver bazen: slechts één van de vier Ne derlandse autobezitters beschikt over een autoradio. De vraag dringt zich op: van waar die betrekkelijk ge ringe belangstelling voor een toe stel, dat meer voordelen op zijn conto schrijft dan het loutere genoe gen van het luisteren naar een mu ziekje tijdens een lange, saaie rit al leen. Twee aanvaardbare antwoorden strijden om de voorrang: de kosten gecombineerd met de inbouw en het feit dat de autoraido uitsluitend wordt gezien als een luxe, die slechts wat ontspanning ken opleveren. Nu valt het moeilijk te ontkennen dat de aantrekkelijkheid van een auto radio voor een belangrijk deel een recreatief accent heeft. Het is zon der meer voor de meesten ple zierig onderweg te kunnen genieten van een interessant radioprogram ma; minder voor de hand liggend is het evenwel de nadruk alleen op het genoegen te leggen. Denken we slechts aan de dikwijls belangwek kende mededelingen van de Wegen informatiedienst. Voegen we daarbij de grote waarde, die een uitzending de fokveedag te stimuleren. De wan deling is een succes gebleken, ruim 70 dames namen er aan deel. Vol gend jaar staat er weer een duin wandeling op het programma. Er was ook veel bezoek uit de ande re provincies, terwijl ook flinke aan tallen Engelsen, Fransen, Westduit sers, en zelfs Italianen de keuring bezochten. Zelfs uit Argentinië bleek belang stelling: de directeur van de gezond heidsdienst voor dieren was voor de fokveedag naar Schoorl gekomen. Resumerend kan gesteld worden dat men verheugd moet zijn met het be sluit van de provinciale veefokdag om hef jaarlijkse evenement van Hoorn naar Schoorl te verplaatsen. van het KNMI voor de automobils- ten kan hebben. Staan we tenslotte even stil bij de regelmatige oproe pen van de alarmcentrale van de ANWB. De automobilist, of hij nu op weg is van Appelscha naar Groningen of van Rotterdam naar Wenen, is een moeilijk bereikbare eenling, die het contact met de buitenwereld, ook al klinkt dat dan wat hoogdravend, heeft verloren als hij geen radio aan boord heeft. Hij kan, omdat hij het laatste nieuws van de Wegenin formatiedienst niet heeft gehoord, in een verkeersopstopping terechtko men die hem tal van kostbare uren kost. Hij raakt verzeild in mistig weer omdat hij de waarschuwingen van het KNMI heeft gemist of hij is on bereikbaar voor zijn vrouw, die een belangrijke mededeling via de alarm centrale van de ANWB had willen doen, mits haar man over een auto raido had beschikt. Met name in de vakantietij d kan die alarmcentrale veel narigheid voorkomen. Maar een autoradio is dan toch voorwaarde voor een zo snel mogelijke bereikbaarheid. Toch tekent zich de laatste tijd een verandering af in de houding van de automobilist ten opzichte van de autoradio. Niet in de laatste plaats wordt die duidelijke verandering ge voed door het aan de markt komen van de Philips miniautoradio voor de bijzonder lage prijs van 139,-, die bovendien zelf is in te bouwen. Dit apparaat, dat nog geen zes cen timeter diep is, zal op de Firato worden getoond. Het meest opval lend is de geringe afmeting van de 22 RN 384 die met behulp van een ophangbeugel (zelf) onder het dash board kan worden bevestigd. Ook het aanbrengen van een antenne be hoeft geen probleem te zijn als men gebruik maakt van de zogenaamde dakgootantenne. Het boren van ga ten komt er om te beginnen al niet aan te pas/Hetzelfde geldt voor de opbouwluidspreker, die ook door de minder geroutineerde doe-het- zelver, zonder veel moeite, kan wor den aangebracht. Wie overigens bedenkt dat Philips beschikt over een net van een en twintig eigen Technische Diensten, zal niet zo zwaar tillen aan het feit dat niet alle autoradio's zo gemak kelijk zelf zijn in te bouwen. Het zal de bezoeker opvallen dat Philips behalve een uitgebreid programma van autoradio's op de tentoonstel ling zullen behalve zes gebruikelijke modellen ook twee autoradio's voor speciale doeleinden en twee auto portables te zien zijn op de Fi rato ook negen typen luidsprekers en acht antennes toont. Een kleine veertig jaar autoradiofabrikant zijn en daarenboven eigen antennes en luidsprekers ontwikkelen betekent uiteraard: beschikken over een uit gekiend programma, waarin met iedere wens van de automobilist is rekening gehouden. De praktijk heeft in ieder geval uitgewezen dat het brengen van de combinatie auto radio's met de bijbehorende antennes luidsprekers en ontstoringsmateriaal een optimale ontvangst bevorderen. Tegelijk met de opening van de Fi rato introduceert Philips een nieu we autocassettespeler die vooral wat de bediening betreft afwijks van zijn voorganger. Om het kort en goed te zeggen: de bediening is niet alleen automatisch, maar ook stuk- DOOR TO DORSSEN- VAN LOO De spreekster accepteerde de sigaret, die Max haar gaf. Nadat ze even gerookt had, vervolgde ze: 'Enkele maanden geleden gaf ik haar een ouderwets pak slaag. Ze gaf me een grote bek, toen ik haar ergens over verbood. Ik weet niet eens precies meer, waar het om ging. Ze brulde als een bezetene, liep naar buiten en ging er van door. Drie kwartier later was Frans thuis. Met Sjaantje. Het kind was aan één stuk doorgelopen naar de kazerne dat is drie mijl en had zich huilend bij de wacht gemeld. Die waarschuwde Frans en kreeg toestemming haar naar huis te rijden. Je begrijpt: de grootste herrie. Ik zei, dat ik er genoeg van had. Van al zijn pesterijtjes rechtstreeks en door middel van het kind. Dat ik terug ging naar Holland. Hij lachte me uit en zei, dat hij m'n pas had weggeborgen. Ik moest maar proberen zonder dit document weg te komen.' Hij keek haar verbaasd aan. 'Betekent het, dat je niet weg kon?' 'Precies. Ik wist niet beter, of mijn pas had ik in mijn slaap kamer, bijn mijn andere waardepapieren. In een metalen cas sette. Onder andere mijn chequeboek, aandelen en obligaties. Da cassette was er niet meer. Hij moet geprofiteerd hebben van mijn afwezigheidik ging nog wel eens een middag winkelen in Saltimhore. Misschien heeft hij een duplicaat gemaakt van mijn sleutel. Ik weet niet, hoe het gebeurd is, maar hij had alles meegenomen. De volgende dag ging ik naar een advokaat. Ik had kunnen scheiden. In Amerika gaat dat vroij vlot. Geestelijke wreedheid, noemen ze dat. Maar ik wilde alleen maar mijn eigendommen terug. De advokaat ging met hem praten, maar tegenover hem speelde hij de bezorgde echtgenoot. In verband met de afgele genheid van onze woning, zo zei hij wat allemaal onzin was, want er staan achttien dezelfde bungalows op een rij was hij beducht op inbraak of diefstal en had hij alle waardevolle papieren en documenten, ook die van zichzelf, meegenomen naar de kazerne, waar hij ze goed had opgeborgen. Daar lagen ze veiliger. En als zijn vrouw wat nodig had, hoefde ze maar te kikken en hij zou het meenemen. De advokaat gaf het hele relaas weer en zei, dat onder deze omstandigheden scheiden moeilijk zou worden. Ik nam de proef op de som en eiste mijn chequeboek. Hij antwoordde: 'O, moet je geld hebben?' En nonchalant haalde hij een tiendollarbiljet uit zijn zak. 'Hier, zei hij. 'Als je weer wat nodig hebt, zeg je het maar.' Ik antwoordde, dat ik zelf genoeg geld had en daarom mijn chequeboek wilde. 'Ik neem het bij gelegenheid wel eens mee', zei hij. Je begrijpt, daar kwam nooit wat van. Iedere keer had hij een uitvlucht. Ik ging dus weer naar die advokaat. Doch die drufde niet veel. Misschien was hij op de een of andere manier bang gemaakt. In ieder geval durfde hij geen proces te beginnen tegen Frans. Met beroepsofficieren moet je uiterst voorzichtig zijn, zei hij. Een paar weken heb ik op andere mogelijkheden zitten broe den. Tenslotte dacht ik er een gevonden te hebben. Eén van mijn buren, een superieur van Frans, een kolonel, had een oogje op me. Dat wist ik. Als hij kans zag tijdens een feestje of zo, enige ogenblikken met me alleen te zijn, fluisterde hij altijd allerlei flauwiteiten in mijn oor. Ik hield me daar maar in, ge dachtig aan het feit, dat hij boven Frans stond. Op een avond, toen ik wist dat zijn vrouw niet thuis was en Frans dienst had tot laat in de avond, zocht ik hem op. Hij was stom verwonderd. Enfin.ik heb enkele concessies moeten doen, dat begrijp je. Een griezelIk dacht het doel heiligt de middelen. Ik stelde mijn eisen tegenover zijn verlangens. Hij keek bedenkelijk. Ik moest geduld hebben, zei hij. 'Ik antwoordde. 'Uitstekend, dat heb ik. En dan zul jij het ook moeten betrachten. We gaan gelijk oversteken.' Hij protesteerde natuurlijk, maar ik hield voet bij stuk. En toen het een poosje duurde, ging ik een beetje met hem spelen. Als ik gewild had, zou ik hem stapelgek gemaakt heb ben. Eindelijk, vorige week, kwam hij met de cassette aandra gen. Gelukkig had ik de sleutel nog. Ik opende het kistje, alles bleek aanwezig te zijn. Enfin, ik betaalde mijn prijs.... Wat kon ik anders? Het was half twaalf toen ik hem de deur kon uitwerken. Frans was twee dagen op dienstreis met een paar andere officieren. Daar had mijn kolonel van geprofiteerd. Ik had nog ongeveer zesendertig uur de tijd en maakte dezelfde nacht alle voorbereidingen. Ik besprak een plaats in het vlieg tuig naar Holland, maar kon niet eerder dan gisteren boeken. Kon me niet schelen. Ik pakte een koffer met kleding. Sjaantje was die middag naar een vriendinnetje aan de andere kant van het dorp en zou daar blijven slapen. De volgende morgen reed ik naar de stad, nam al mijn geld op en begon aan de lange tocht naar New York, een dag en een nacht rijden. Ik at in af gelegen restaurantjes in kleine dorpen. Vlak voor New York overnachtte ik in een tweede rangs hotelletje, want ik was er van overtuigd, dat Frans alles in het werk zou stellen om te voorkomen, dat ik er vandoor zou gaan. Daarom immers had hij mijn pas en mijn geld in bewaring genomen? Ik moest twee dagen wachten, vóór mijn vliegtuig vertrok. De wagen zette ik in een garage, waarna ik naar het vliegtuig ging. Nog altijd was ik bang, dat hij er zou zijn. Maar ik ben ongehinderd vertrokken. Nou, hier ben ik dan. De gevangenis ontvlucht. Tienduizend illusses armer. Een verbitterende vrouw. Toen ik ging, had ik nog een dochterNu heb ik zelfs die niet meer. Alles is me afgenomen Ze zakte met haar armen op de tafel en begin geluidloos te huiilen. Op dit ogenblik stak Attie Bengers haar hoofd om de deur en vroeg: 'Moeten jullie nog koffie?' Nog diezelfde dag telegrafeerde Max naar Amerika, dat Mientje gezond en wel in Hoogendijk was gearriveerd. Dat had de vrouw hem niet uit het hoofd kunnen praten. 'Als Frans al niet gehandeld heeft, zoals een behoorlijke man en echtgenoot betaamd, is dat voor jou nog geen reden om hetzelfde te doen', was zijn mening. 'Je bent nu veilig in Nederland, in Hoogendijk, je bezit nog steeds de Nederlandse nationaliteit en niemand kan je dwingen tegen je wil terug te gaan. Al ben je honderd keer zijn vrouw. Voorlopig blijf je hier; beschouw het weer als je eigen huis, net als vroeger. AlleenHij wees naar de vroegere slaapkamer, die hij ingericht had als zijn privekantoor, 'je zult boven moeten slapen. Vanmiddag komt Annie. Annie Foort- huis. Die houdt sedert een half jaar het huis schoon. Ik zal de grote slaapkamer voor je in orde laten maken.' 'En jij dan?' 'Sinds jullie vertrek slaap ik in de kleine achterkamer. Voor mij, als vrijgezel, groot genoeg.' Ze had flink gehuild. Max stelde Attie met een paar woorden op de hoogte van de situatie: 'een kwestie van heimwee', loog hij; 'dit is de natuurlijke reactie. Bedankt voor de koffie en wat er bij was.' Hij keek Attie door het raam na, die met haar handen diep in de zakken van de mantel de straat uitliep. Intussen huilde Mientje Sornee haar leed uit. Zwijgend liep hij naar de keuken om even later terug te komen met een glas water. 'Drink wat', zei hij rustig. Na een poosje kalmeerde ze. Hij gaf haar een sigaret en vuur. Geruime tijd zaten ze zwijgend tegenover elkaar. 'Ik houd je van je werk af, he?' De man glimlachte even. 'Ze kunnen wel een dag zonder mij draaien.' Om half één aten ze. Max had vlug wat in huis gehaald, om dat hij doorgaans in het hotel in het dorp at. Na het eten ver zond hij het telegram. Annie Foorthuis kwam om half twee en Max gaf de nodige instrukties. Hoewel hij niets liet merken, wist hij, dat haar komst moeilijkheden zou veroorzaken. Frans is natuurlijk woedend. Hoe zal hij reageren? Maar wat hij gedaan heeft, was ook niet in de haak. Dat neemt toch geen enkele vrouw! Intussen zit ik er maar mee, dacht hij. 's Middags dronken ze thee. Hij vroeg: 'Heb je bepaalde plannen?' De vrouw schudde haar hoofd. 'Welnee. Alleen maar weg. bij hem vandaan. Ik heb alles meegenomen ze wees naar de grote koffer dus heb ik geld genoeg. Ik heb heel wat rente en dividend tegoed. Gelukkig, dat ik ook hier wat geld liet. Ik ben onafhankelijk. Ik zal natuurlijk voor mijn verblijf in jouw huis betalen.' 'Eh.Mientje.op het moment, dat je hier binnen kwam, werd het weer jouw huis, begrepen? Ik heb veel aan jullie te danken, maar voornamelijk aan jou. Als ik terugdenk aan die zaterdag in mei 1940, toen ik nergens meer heen kon. Jij zorgde terstond voor me en hielp me in elk opzicht. En dan wil jij over betalen praten? Moet ik nijdig worden?' Ze glimlachte. Terwijl ze zijn arm greep, antwoordde zei 'Je bent gelukkig niets veranderd. Nog immer dezelfde lieve, hartelijke Max. God, jongen, waarom is het zo met ons gelopen in het leven? Waarom heb ik je niet twintig jaar eerder ont moet?' Hij zuchtte. 'Waarom.Er zijn zoveel waaroms in het leven, waarop we nimmer antwoord krijgen.... jij.... ik.... ieder mens, neem ik aan. Laten we er ons niet meer in verdiepen. Het heeft zo weinig zin.' KOEDIJK Kanaaldijk 192 Talefoon (02201) 232 (02263) 542 aannemers van nieuwbouw, verbouw en onderhoud ken veiliger. Automatisch: is het bandje afgespeeld, dan schakelt het apparaat zichzelf uit, waarna, zon der dat daarvoor enige ingreep no dig is, ontvangt via de autoradio volgt. Veiliger: het is een druk-op-de-knop toestel, dat bedient kan worden zon der dat men de aandacht van de weg behoeft af te houden. Het ligt inmiddels in de lijn van de verwachting dat de ontwikkeling op het gebied van de cassettes zich in versneld tempo zal voortzetten. Dui delijke verkoopcijfers geven aan dat de belangstelling voor het cassette systeem ook en gerieve van de automobilist hand over hand toeneemt. uit voorraad leverbaar rood bruine tuintegels NATUURSTEENHANDEL Telefoon 02240 - 2597 en 2476 Schagen tijdelijk 60,per m3 Alluminium jalouzieën, zonne schermen, markiezen. Vraag prijsopgaaf en monsters Heiligland 38 - Alkmaar Telefoon (02200) 15678 coupons coupons coupons cou pons coupons coupons coupons coupons coupons coupons cou- pons coupons coupons coupons coupons coupons coupons cou pons coupons coupons coupons Advertenties en abonnees Oosterweg 6, telefoon 3981

De Duinstreek | 1967 | | pagina 5