Een zucht van verlichting Haarkrulset kan vrouw Onze puzzelhoek uit verlegenheid helpen Verterende vertegenwoordigster in romantisch boek m® 1 2 mm Schemerlamp in de slaapkamer Verlichting is een kwestie van smaak en gevoel NUTSSPAARBANK Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen Wintertijd Gezelligheid Boekentijd Neem een abonnement op De Duinstreek Hoewel we nog niet in de herfst zitten, zal het niet meer zo lang duren, dat de dagen zichtbaar snel ler korter worden en de avonden en de nachten langer. Dan zal het weer donker zijn, als we 's morgens bibberend opstaan en zal het dag licht alweer verdwenen zijn, als manlief 's avonds handen wrij fend thuiskomt. En zijn verzuchting: 'Hè wat is het hier toch gezellig', zal in de eerste plaats slaan op de tegen stelling van het koude donkere weer buiten en de behaaglijke intieme sfeer van binnenshuis. Het is opmerkelijk hoeveel gezelliger het ene huis is ingericht dan het andere. Terwijl men misschien in het tweede huis veel meer zijn best heeft gedaan om het gezellig te maken. Dat komt misschien omdat heel veel mensen niet weten met welke mid delen of artikelen sfeer gemaakt kan worden. Dat hoeft echt niet alleen in een duurder bankstel of in de warme vloerbedekking te zitten, want een heel belangrijk onderdeel van de sfeerbepaling is wel de ver lichting en daarom begonnen wij dit artikel dan ook met te wijzen op de naderende 'donkere tijd', die bin nenshuis helemaal niet donker be hoeft te zijn, mits u tijdig uw plan nen smeedt. Beschijnt in de herfst een waterig zonnetje uw spulletjes, in de winter moeten wij deze bron van licht ver vangen door kunstverlichting. In de meeste huizen zien wij nog al tijd midden in de kamer of boven Een leuke schemerlamp en mooie gordijnen -in de slaapkamer maken deze kamer In een winkel die volgepropt is met lampen, valt een lamp te weinig op en kunt u eigenlijk niet zien, wat hij 'doet' in een huiselijke omgeving. Eigenlijk is het vreemd, dat nog heel veel mensen zeggen, dat moder ne verlichting zo koud en ongezellig aandoet. Jarenlang hebebn diezelfde mensen gezegd, dat een modern in gericht huis zo koud aandoet. De meesten zijn daar bij nader inzien wel van teruggekomen, maar moder ne verlichting? Nee We kennen een modern jong echt paar, dat hun onlangs verworven nestje heel modern heeft ingericht, maar als verlichting hebben ze on dermeer een schreeuwerig gebloem de staande schemerlamp, die over eind wordt gehouden, door een ge draaide poot. We hebben hen slechts met moeite kunnen overtuigen, dat de gezelligheid van die lamp echt niet wordt bepaald door het bonte boeket en de ouderwets-aandoende poot. Als we nu toch aan het veranderen zijn, moeten we ook ons hoofd eens om de hoek van de deur van de an dere vertrekken steken. Laten we beginnen bij de slaapkamers, die maar al te vaak wat verlichting be treft, stiefmoederlijk zijn bedeeld. Een koude plafonnière en een bed lampje zijn meestal de enige bron nen van verlichting in het vertrek, waar we een groot deel van ons le ven doorbrengen. Waarom niet een paar leuke sche- Door: Will Simons de eethoek de grote hangende lamp waarbij de vrouw des huizes haar rokje naait, zoonlief zijn huiswerk maakt en vader zijn administratieve rompslomp wegwerkt. Misschien wel praktisch zo'n felle algemene ver lichting, maar gezellig is het niet. Bij de zithoek staat of hangt dan vaak een schemerlamp en wellicht zien we ergens aan de wand of op een kast een verdwaald lampje, dat eens werd gekocht omdat het u verteder de of omdat het een voordelige aan bieding was. We moeten bij verlichting niet zo strak denken, zo van: er zijn tien zitplaatsen in deze kamer en als we maar vanuit elke zitplaats kunnen lezen of breien bij een algemene ver lichting, dan is het goed. Verlichting is veel meer dan een kwestie van smaak en ge voel, dan van doelmatigheid. Natuurlijk moet er in de eerste plaats een hoek in of een deel van de kamer zijn, waar vol doende licht is om al het mo gelijke bij te doen. We moeten dan ook verschil maken tussen praktische en sfeerverlichting. Dit tweede onderdeel wordt maar al te vaak over het hoofd gezien. Als u graag op de bank zit of ligt te lezen, waarom zult u dan boven deze zitplaats niet een gezellig lampion-achtige lamp hangen of verschillende laaghangende kelken Denkt u er echter wel aan, dat de lamp nooit recht boven de bank moet hangen en ook niet te laag, met het risico, dat één van de huisgenoten in 'n wilde bui tegen de lamp op vliegt! Maakt u gebruik van meerdere kleine lampen bo ven de zitplaatsen of lage ta fel, hang dan de kelken op ge lijke hoogte, dat geeft een heel wat rustiger aanblik, dan wan neer ze op verschillende hoog te worden gehangen. Lampen komen het best tot hun recht als ze zijn geëtaleerd boven of bij een modelkamer of een deel daarvan. Daarom kunt u het beste uw verlichting uit zoeken bij een goede woning inrichter of meubelzaak, waar u de lamp ziet hangen, zoals hij ook bij u thuis zou hangen. In een lampen winkel kun je door de bomen het bos niet meer zien en een onopvallend lamp zou bij u in huis wei eens een vervelende domine rende rol kunnen gaan spelen. merlampen in elke slaapkamer. Ja, ook bij de kinderen, die vaak nog meer in hun slaapkamer huizen dan de volwassenen. Een slaapkamer zal ondanks het bed zoveel minder slaapkamer-achtig lijken, als we hier de verlichting 'leefbaar' maken. Voor het geld behoeven we het echt niet te laten, want voor weinig geld heeft u al heel aardige modellen, terwijl ook het elektriciteitsverbruik op het totaal niet veel uitmaakt, omdat u bij gebruik van meer lam pen, met minder sterke lampen kunt werken. Op deze manier kunnen we alle vertrekken van ons huis verlichten waardoor van het gehele huis een behaaglijke intimiteit zal afstralen en dat hebben wij zo nodig in de ko mende 'donkere tijd'. De houdbaarheid is vergroot, door dat het machien is toegerust met het buitenverwarmingssysteem, wat dat ook mag zijn. In ieder geval wordt het jonge veerkrachtige haar, dicht bij de wortel, daar door een maxi maal warmte-effect toegediend. Wanneer je alle kunstgrepen be heerst de leeftijd is afhankelijk van de handigheid en eventuele er varing met het inzetten van gewone rollers hoeft de hele operatie krulset niet langer dan een half uur te duren. Stilte, dit is een record. Nu neemt in Nederland zo'n zestig procent van de vrouwen haar toe vlucht tot papilotten, krulspelden of rollers, dus aan de aanwezigheid van die routine hoeft niet te worden ge twijfeld. Maar nu de naar hip En gels voorbeeld gladgehouden kopjes moeten worden vervangen door het zoveel romantische krullenwerk en het ernaar uitziet, dat dit actuele modevoorschrift in het komend sei zoen wordt gehandhaafd, zullen er waarschijnlijk veel meer dan die zestig procent plezier kunnen hebben van de krulset. Die ook voor plaat selij ke herstellingswerkzaamheden, aan een uitgezakt piekje of zo, een uiterst handig stuk gereedschap is. Haarverzorging die op rolletjes loopt zonder dat de prikkende rollers er aan te. pas komen, wat willen we ei genlijk nog meer. aangemeten door HOFLAAN 2 - TEL. 2202 - Leverancier van alle ziekenfondsen CONTACTLENS SPECIALIST INRICHTING VOOR CONTACTLENS-AANPASSING Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. BOEKBESPREKING Voor al uw boek-, papier- en bindwerk naar C. MUL, gedipl. boekbinder Paardemarkt - Schoorl - Heereweg 14 Madame Leroux: 39 jaar oud, klein mollig en charmant, vertegenwoor digster van een Parijs confectiehuis, reizend door Zuid-Afrika en wedu we. Moeder van een 18-jarige zoon en zorgenkind, gek op pianomuziek eigenares van een lelijk eendje, be vriend met veel sympathieke men sen, vrolijk, vlot en nu en dan op lifdes lichte voeten. Hoe stralende Madame Leroux na een van haar dooltochten een nieuwe, grote liefde vindt, kunt u lezen in een zojuist verschenen nieuw deel uit de ARBO reeks: 'Madame Leroux' in dames mode van Anneliese Meinert, in de Nederlandse vertaling van mevrouw A. J. M. van der Toorn-Bijnevelt. In haar autootje sjouwt Madame Leroux van provinciestadje naar pro vinciestadje om de produkten van een Parijse modezaak aan de vrouw te brengen. Vóór zijn trouwde was Madame Leroux pianiste, maar na de dood van haar man heeft zij van haar kennis in kleding en costuums wel haar vak moeten maken om be hoorlijk in haar en in het onderhoud van haar zoon te voorzien. Met de zorgen over die zoon tobt Madame Leroux de laatste tijd een beetje rond. Ze verliest er zelfs een beetje haar onverwoestbare plezier in de geneugten van de keuken door. Bo vendien begint de een zaamheid haar meer en meer te kwellen. Zij besluit weer eens een bezoek te gaan brengen aan een vroegere liefde, die thans in Parijs woont, aan Claude. Dat brengt Madame Leroux op pa den waar heel andere lampions der liefde voor haar worden ontstoken. Het grote modehuis in Parijs, waar voor ze door half Frankrijk toert, blijkt in moeilijkheden te verkeren. De zoon van haar baas, Georges, een vlotte vrijgezel, zit met de lei ding die op hem rust, hevig in zijn maag en zoekt graag steun bij Ma dame Leroux, die tegenover de flad- derige en maar wat aanrommelende modinettes een ouderwetse grondi ge kennis van zaken, deskundigheid degelijkheid en werklust aan de dag legt. Met Claude, die in een muf door snee-huwelijk blijkt te zijn beland, wordt het niets maar met Georges lijkt een romantische liefdesgeschie denis op komst. In tintelende stijl schetst de schrijfster ons de snelle op- en ondergang van deze liefde tussen een oudere vrouw en een jon gere man. Want al zingt Georges met de mond graag het loflied op de rijpere, oudere vrouw in wezen is hij een egoist, die de zorgen en problemen van Madame Leroux in geen enkel opzicht met haar wenst te delen. Madame Leroux die inmid dels de problemen rond haar zoon weet opgelost, neemt afscheid van deze broze liefde om werkelijke rust en bescherming te vinden in de armen van de robuste schilder Ana- tol. De in Wenen geboren, thans in Frankrijk woonachtige Annelies Meinert is erin geslaagd met Ma dame Leroux een even vrolijk als romantisch boek te schrijven over wat men de gedempte tussentonen van gewoon menselijk lief en leed zou kunnen noemen. Aanneliese Meindert bracht haar jeugd door in Oostenrijk. Zij stu deerde rechten en promoveerde tot doctor. Na een korte loopbaan als advocate, startte zij haar carriëre als schrijfster en verwierf zich onder meer faam als rechtbankverslag geefster. Na de Anschluss van 1938 stond zijn voor de keus te huilen met de wol ven in het bos helaas deden vele Oostenrijkse auteurs en journa listen dat of te emigreren. Anne liese Meindert koos het laatste. Moeilijke jaren volgden. Lange tijd zwierf zij ónder meer door Noord- Afrika tussen de linies van Engelsen en Duitsers heen en weer. Haar moe der werd door de nazi's vermoord en ook haar echtgenoot verloor het leven. Met haar tweede man vestig de zij zich na de oorlog metterwoon in het land dat haar tweede vader land werd: in Frankrijk, uit welks geschiedenis zij ook veel stof tot het schrijven van haar beroemd gewor den historische romans put. MADAME LEROUX wordt gerekend tot een van de knapste 'Unterhalt- ungsromans' die de laatste jaren in Europa zijn verschenen. Het boek werd dan ook in vele landen ver taald en bewerkt voor radio, film en televisie! 2,per kwartaal 7,59 per jaar Behalve in de reservaten van da- mesbladverhalen oude stijl en dito advertenties, schijnen ze ook nog wel in het wild voor te komen: de mannen die overdag bellen om het zwoegende vrouwtje thuis mee te delen dat ze nog dezelfde avond een Zeer Belangrijk Persoon meebren gen voor het eten. Of gezelschap be hoeven voor de verplichte vertoning op een receptie, die vergeten was. Je krijgt meteen visioenen van haar theatrale gebaren en de geluidloze klacht, dat ze geen tijd meer heeft om naar de kapper te gaan. Een dol overdreven verhaal, maar het kan gebeuren en iedereen weet daar voor zichzelf nog wel zo'n situatie bij te bedenken. Als een soort stripver haal, met in het wolkje van het laatste beeld: Gelukkig dat de Philips haarkrulset bestaat. Uitroepteken, weg wanhopig gezicht. Zoetig, dat moet grif worden toege geven. Maar de vrouw die zulk een krulset bezit, is even zo goed wei te benijden. Want hoe moet je an ders een in de vernieling geraakt kapsel zonder wassen, zomaar in droge toestand gauw restaureren? Met een elektrische krultang, jawel, maar dan maak je de krullen één voor één en dan mag je fijn af wachten hoe fraai het resultaat wil worden. Want deze tangen hebben de eigenschap nogal forse tempera tuurschommelingen te vertonen. Sommige elektrische haarkrulappa raten kunnen een hitte van 270°C bereiken en dat haar daarop reageert door niet alleen te buigen ,maar op den duur ook te breken, is niet zo heel verwonderlijk. Want hier moeten we met permissie een num mertje doceren iedere haar is een buisje, aan de buitenkant met schub betjes bedekt. Deze liggen dakpas- gewijs over elkaar en bij iedere richtingverandering van het haar, dus ook bij de vervaardiging van een golf of krul worden al die schubben geacht mee te doen. En dan verzetten ze zich. Toen de al lermodernste hulpmiddelen nog niet waren uitgevonden, moest men dan ook overgaan tot krulbehandelingen die meer op verbrandingen leken. Het kwam zelfs wel voor dat de dames in plaats van met krullen versierd, uit de strijd kwamen met af geschroeide plukken haar en bij knippen de enig resterende oplos sing was. En zoiets in een tijd dat kort haar als onzedelijk werd be schouwd, was natuurlijk erg zielig. De chemische middelen ter verkrij ging van een krullehoofd zijn zon der meer schadelijk: ze vechten niet alleen met de schubben, maar tasten ze nog aan ook. Daarbij is het wer ken ermee verdraaid omslachtig. Niets lelijks Van de haarkrulset kan al dit lelijks niet gezegd worden. De temperatuur kan niet te hoog oplopen en het haar hoeft niets te verdragen dat warmer is dan honderd graden Celsius. Het apparaat zelf bestaat uit een huis van kunststof, waarin twee buisvormige elementen zitten. Hier op kunnen tegelijkertijd zes klem men worden voorverwarmd. Dit duurt ongeveer tien minuten en al die tijd waakt een thermostaat over de juiste temperatuur. De bijgele verde wikkels, krulspelden van een zeer veredeld type, kunnen intussen in het vooral droge haar ge draaid worden. Er horen twaalf van die dingen bij de basisset, zodat in bescheiden mate vooruit werken mo gelijk is. Nog beter gaat dit, wanneer je over de aparte aanvullingsset van zes klemmen en evenveel wikkels beschikt. De verwarmde klemmen, die je zon der gevaar voor brandblaren kunt vastplakken, worden op de ingezet te wikkels geplaatst en moeten daar vier tot zeven minuten bljjven. Hierin schuilt het kunstige van de krulset: niet de dikte van de wik kels (die allemaal even groot zjjn) bepaalt de omvang van de krul, maar het aantal minuten dat je klemmen op hun plaats had. Het haartype speelt natuurlijk ook een rol, want fijn, geblondeerd of geverfd haar heeft genoeg aan een behandeling van vier minuten, nor maal haar aan vijf en dik haar vergt nog één minuut meer. Maar gemid deld volstaat een minuut of vijf voor een zwakke, grove krul en zorgen een of twee minuten langer voor een normale, sterke haarlokbuiging (je wilt wel eens een ander woord voor krul, nietwaar). Horizontaal 1 landschap in Overijsel 6 inkomsten en uitgaven worden er in opgeschreven 12 windrichting 14 griezelinstrument van tandarts 15 stekelig zoogdiertje 17 droog 19 beleid 21 blaf 22 hert 24 deel van het gelaat 27 grappenmaker 28 bijbelboek van het Nieuwe Testament, afk. 29 deel van één der ledematen 32 vorm van onderwijs, afk. 33 in de -: dronken 34 ontkenning 35 vlies van graankorrel 36 opl. instit. voor officieren, afk. 38 slaap(je) 39 voorzetsel 40 ieder 41 lynx 42 de dato, afk. 43 uitroep van pijn 44 dessert 46 'tante pos', afk. 48 hoge akker 50 plooi, kunstgreep 51 rangtelwoord, lidwoord 53 geweldig 54 -deern: waterophoping onder de huid 55 is heerlijk bij de koffie 58 bevestiging 59 rivier in Nederland 61 getemd 62 indien 63 buffet van sterke dranken 64 deel van het oog 66 natuurgeest 68 nut, voordeel 69 mannen van adel 72 stijve, strakke 74 Grieks eiland (wijn) 75 krachtig Vertikaal 1 puntige uitwas 2 windzijde 3 pret 4 spil 5 deel van de bijbel, afk. 7 als boven, afk. 8 behouden weglat, afk. (Salvis Omissis) 9 platvis 10 stad in Algerië 11 ronde schijf in hijstoestel 13 muzieknoot 16 rijk 17 Europeaan 18 japon 20 jaar 22 Keulse pot met varkensblaas er overheen 23 eerstvolgende, afk. 25 -hoe: gr. Europ. uil 26 meer dan één zuster 29 buig de rug 30 vangwerktuig 31 achterkant van de hals 37 op de manier van 38 aangenomen 43 altaardienaar 44 op grote afstand 45 lidwoord 47 trinitrotoluol, afk. 49 smart veroorzaken 51 grootmoeder van H.M. Koningin Juliana 52 middenstuk van een wiel 56 onder andere, afk. 57 reeds 60 deel van het gebit 63 zeilschip 65 groente 67 laatstleden, afk. 68 zie 63 horizontaal 70 Eminentie, afk. 71 windrichting, afk. 72 heilige, afk. 73 zie 39 horizontaal

De Duinstreek | 1967 | | pagina 6