Tentoonstelling over oud Schoorl lféS?Dampo VAN DER MEER Kwaliteit.... Panklaar.... Lekker Vers. Voordelig.... en altijd Interessant... Veroordelen is niet moeilijk TWEEDE BLAD DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1967 Jongerensocieteit in 'De Rustende Jager' DUINTREFFERS- NIEUWS RUILBEURS SCHOORL .DE DUINSTREEK Steeds sneller gaat de tijd, steeds vlugger gaat het leven. Het heden, de toekomt van weleer, is 't verleden voor de toekomst. De tijd is als een molen, in het mid den is het begin en dus te meer van het midden raakt des te sneller zal zijn gaan. Onmogelijk is het om de tijd stil te zetten, wel kunnen wij terug kijken en dat is nu een van die dingen, die wij mensen zo graag doen. Mij heeft het er toe gebracht aan dacht te schenken aan het verleden van Schoorl. Langzaam kreeg ik via vele Schoorl- aars en kontakten op verschillende ruilbeurzen, maar vooral ook met behulp van Piet Mooy, een verzame ling oude ansichten en foto's van ons dorp bijeen. Ook zag ik vele prenten, foto's en schilderijen bij de mensen in ons dorp hangen, waarvan de meeste plaatjes in het begin van deze eeuw gemaakt waren. Via lezingen met dia's liet ik reeds verschillende verenigingen en instel lingen terug sluimeren in het ver leden. Steeds bleek het mij echter onmogelijk om alles te laten zien. Daarom heb ik besloten, om voor een keer alles bij elkaar te brengen en zo een tentoonstelling te organise ren. Een tentoonstelling, welke een beeld moet geven van Schoorl aan het begin deze eeuw. Er zal echter ongetwijfeld veel meer aan foto's en schilderijen in Schoorl zijn dan ik ook maar enigszins ver moed. Het is daarom dat ik u allen wil vra gen, mij zo spoedig mogelijk te wil len waarschuwen als ook u iets heeft. Bijvoorbeeld: schoolfoto's, foto's, (schilderijen) van verenigingen, hui zen, dorpsgezichten enz. U zelf is het dan voor een weekeinde kwijt, maar heel Schoorl zal dan voor een keer eens kunnen zien; hoe mooi maar ook hoe eenvoudig en rustig ons dorpje was. De tentoonstelling is op zaterdag 30 september en zondag 1 oktober in 'De Roode Leeuw' te Schoorl. De toegang is gratis. Alle onkos ten worden namelijk door de ge meente vergoed, van deze plaats alvast onze hartelijke dank daar voor. Dus heeft u iets, bel dan even en ik kom bij u aan. Maar voor alles hoop ik dat er vele mensen komen kijken en dat in ieder geval alle Schoorlaars aanwezig zullen zijn. ALPHONS F. J. LEYSEN, tel. 739 Begin oktober en wel op zaterdag de zevende zal in 'De Rustende Jager' te Schoorl de eerste jeugdsocieteit worden gehouden. Nu is een sociëteit tegenwoordig blijkbaar geen clubje meer waarbij de heren rustig een biljardje maken of een kaartje leggen. Neen, deze so ciëteit is meer op de jeugd van Schoorl en omgeving afgestemd. De initiatiefnemer is de heer Rienie H. J. Groot uit Wormer die op het gebied van het organiseren van jon- gerensocieteiten zijn sporen al heeft verdiend ondanks zijn jeugdie leef tijd. De sociëteit zal de fraaie naam 'Daffy Doodle' krijgen, deze bena ming slaat niet op een narcis noch op een bekende Nederlandse auto, maar de naam is ontsproten uit de fantasie van de heer Groot. De bedoeling is om wekelijks, in be ginsel 's zaterdags, avonden te orga niseren waar op muziek van goede ritme en blues groepen kan wor den gedanst. Tevens zullen er ech ter naast de normale dansavonden ook wijnfeesten worden georgani seerd naast avonden waarop Zuid- amerikaanse en jazzmuziek ten ge hore wordt gebracht. In de zomer zullen, als hier be langstelling voor bestaat, in combi natie met andere societen, boottoch ten en autorally's worden georgani seerd. De initiatiefnemer deelt ons verder mede dat iedere 'leuke' jongen of meisje die de leeftijd van 18 jaar heeft bererikt in principe lid kan worden van de sociëteit. De voorde len van het lidmaatschap zijn op de eerste plaats dat men een belangrijke reduktie op de toegangsprijs krijgt. Verder is voor de leden de toegang verzekerd als de sociëteit over enige tijd een 'besloten' karakter krijgt. Degenen die geen lid zijn, zullen dan niet worden toegelaten. Door middel van advertenties en aanplakbiljetten zullen wekelijks de evenementen van de sociëteit onder de aandacht worden gebracht, ter wijl de leden die zijn ingeschreven regelmatig een programma krijgen toegestuurd. Men behoeft overigens niet bang te zijn dat het geheel niet order lijk zal verlopen, want dege nen die zich misdragen zal de toe gang tot de sociëteit in het vervolg worden ontzegd. En indien zij reeds lid zijn, zullen zij worden geroyeerd. Zoals gezegd is op 7 oktober a.s. dus de openingsavond met mede werking van 'The Coopers' een ritme- en bluesgroep, pardon, set heet dat tegenwoordig uit de Zaanstreek. Dit orkest verzorgt regelmatig dansavonden onder meer in Heemskerk en Bever wijk. Wie over de jongerensocieteit meer wil weten wende zich tot de initia tiefnemer die tot de oprichting van de jongerensocieteit heeft besloten omdat er naar zijn mening vooral in de winter weinig voor de Schoorlse jeugd in hun woonplaats wordt ge daan. De heer R. H. J. Groot woont te Wormer, Dorpsstraat 227 en is telefonisch te bereiken onder nr. (02982) 1298. Op vrijdag 22 september a.s. begint de t.t.v. 'Duintreffers' weer met het organiseren van een achttal klaver- jasdrives, waarvan zes drives mee tellen voor het kampioenschap, wel ke de Duintreffers aan haar drives weer verbonden. Van deze zes drives zijn er twee persoonlijke drives, waarvan er één gemist kan worden. De andere dri ves zijn koppel-drives. Het bestuur heeft gemeend voor de kampioen een prachtige horloge be schikbaar te stellen. Mede hierdoor hoopt het bestuur op een nog groterere deelname waar voor de jeugd van t.t.v. 'Duintref fers' U zeer dankbaar zal zijn. De data van de drives, die allen op vrijdag worden verspeeld, zijn de volgende 1967 22 september 20 oktober 17 november (pers. drive) 15 december 1968 12 januari 9 februari (persoonlijke drive) 8 maart 5 april Er wordt gespeeld in café Slijkerman te Catrijp. De aanvang van alle drives is om 20.00 uur. De foto hierboven is één van de vele plaatjes, die LJ op de tentoonstelling zult kunnen bewonderen: U ziet uiterst rechts het huis van bakker Van de Wal (nu bakker De Jong), daarnaast het huis van Adam Selhorst (nu groenteboer Van der Meeren vervolgens de doorrij stal van Timmerman, terwijl Floris Schermer midden op de weg staat. VERPAKTE EIGENHEIMERS iets afkokend 2V2 kilo ƒ0,89 VERPAKTE ZEEUWSE BINTEN 2V2 kilo ƒ0,79 VOORGEBAKKEN PATAT FRITES Va kilo hu 0,65 MAANDAG: 1/2 kilo gesn. KOOLRAAP 0,29 gesn. RODE KOOL 0,29 WOENSDAG: V2 kilo gesn. ANDIJVIE 0,45 DONDERDAG: V2 kilo GARE BIET VRIJDAG: 1/2 kilo WORTELTJES ZATERDAG: Bloemkool tegen marktprijs 0,29 0,35 ZOETE DRUIVEN V? kilo 0,75 JAMES GRIEVE U/2 kilo 0,79 SUNKIST SINAASAPPELEN 7 voor 1,10 SUNKIST GRAPE-FRUIT 3 voor1,10 TRIUMPHE DE VIENNE 1 kilo 1,25 1 grote fles zuiver SINAASAPPEL- of GRAPE-FRUIT SAP voor 1,65 (ook geschikt voor sui kerpatiënten) NIEUWE OOGST WALNOTEN grote zak 1,98 APPELMOES van Peter Verburg 1 literblik 0,75 AARBEIEN nieuwe oogst 1 literblik ƒ1,55 ABRIKOZEN van Jonker Fris K blikje 0,45 10 verse verpakte 'GOOS' EIEREN Nr. 2 ƒ1,74 Nr. 5 1,44 1 pakje FIJNE ZUURKOOL met een SALLAND ROOKWORST samen voor HEEREWEG 3 -5 TELEFOON 236 SCHOORL ƒ1,39 DOOR TO DORSSEN- VAN LOO HOOFDSTUK 13 Max Ellegers had nog maar nauwelijks van zijn koffie gedron ken. De sigaret, waaraan hij enkele trekjes had gedaan, lag in het asbakje. Hij probeerde zijn plotseling trillende handen in bedwang te houden. Al die jaren had hij gedacht, dat het geheim veilig en wel weggesloten was in de herinnering van drie men sen. Tot zijn opluchting had hij indertijd geconstateerd, dat de Hoogendijkers geen enkel argwaan koesterden omtrent het va derschap van Sjaantje. Integendeel. Allemaal waren ze begaan met de eenzame vrouw, die in de oorlog, terwijl haar man mis schien duizenden kilometers ver was, zijn kind ter wereld bracht Talloos waren de bewijzen van medeleven, belangstelling, liefde en hartelijkheid met de jonge moeder. En menigeen drukte zijn bewondering uit, voor Max Ellegers, omdat hij mevrouw Sornee zo in elk opzicht bij stond en tijdens afwezigheid van de eigenaar de zaak in deze moeilijke oorlogstijd zo voortreffelijk gaande hield. Niemand, die ooit verdachte zinspelingen had gemaakt over het feit, dat Max Ellegers altijd bij Mientje Sornee in huis was dag en nacht. Daartegenover stond, dat iedereen het ver standig vond, dat in deze roerige tijd, met al die Duitsers in het dorp, een man in huis was bij Mientje Sornee. Heel verstandig! En dit vreemde meisje, dat een blauwe maandag in Hoogendijk woonde, was er in geslaagd door haar schrandere opmerkings gave achter dit diep wegeborgen geheim te komen. Alleen maar door alle kleinigheden, die haar zo ter ore waren gekomen, op de juiste volgorde te rangschikken. De onverwachte komst van Mientje naar Holland had de ontbrekende stukjes opgeleverd. 'Die vrouw is gevaarlijk', had ze gezegd. Daarmee sloeg ze de spijker op zijn kop. Hij wist het nu opnieuw. Indertijd had hij zich de eerste maal met sukses tegen haar pogingen om hem te krijgen verzet. Daarom was hij weggegaan. Mientje wist: dit is een vlucht voor mijn. Op de dag voor zijn vertrek had ze hem in het al half lege huis bezocht en deze beschuldiging hem spot lachend voor de voeten geworpen. Maar toen hij weg was, wist hij, dat ze altijd invloed op hem zou kunnen uitoefenen. Na zijn terugkeer was hij physiek totaal verzwakt en een gemakkelijke prooi voor Mientje Sornee. Als uitgehongerde zwerver was hij haar keuken binnengevallen. Ze had hem opge kalefaterd om hem daarna te overmeesteren. Bij de eerste aanval van haar kant was hij gezwicht. En laterMisschien was Mientje toch zelf wel geschrokken van de konsekwenties. Al die jaren had die vrees gewerkt als een onzichtbaar gordijn, dat plotseling tussen hen in gevallen was. Maar nu Het stond wel vast, dat Mientje Sornee er niet meer aan dacht terug te keren naar haar man en kind. En hij kon haar niet eens ongelijk geven. Als alles waar was, wat ze verteld hadgeen vrouw was daartegen op de duur bestand. En waarom zou ze er om liegen? Hij kende haar immers? Bij al haar fouten en gebreken, zwakheden en hartstochten wist hij, dat ze de waarheid had gesproken. Mientje was niet iemand, die zonder blikken of blozen kon fantaseren. Frans had voor haar afgedaan. Misschien zelfs haar dochter. Ze had alle schepen achter zich verbrand. Financieel was ze van iedereen onafhanke lijk. Dus bleef ze in Nederland. In Hoogendijk. In zijn huis. 'Die vrouw is gevaarlijk.' Hij wist het nu weer opnieuw. Maar ik ben geen dertig meer; mijn bloed stroomt nu rustiger. Ik voel er niets meer voor om nog eens met haar te beginnen. Vast niet. Alleenals zij alles op haren en snaren zet, zal ik me dan blijvend kunnen verzetten? Ze heeft inderdaad nog invloed op me. Alleenhoeveel? Nog net zoveel als vroeger? Max Ellegers ging opnieuw van zijn koffie drinken. Gelijk doofde hij de sigaret die bijna opg'esmeuld was. Wat moest hij nu antwoorden? Ik schaam me, dacht hij, om het verleden. Om wat Mientje en ik indertijd gedaan hebben. Dat zal altijd een zwarte bladzijde blijven in mijn levensboek. Al ben ik voor de wereld 'meneer' Ellegers, de geslaagde zakenman die autobussen kan bouwen en ze zelfs al levert aan het buitenland. De grootste industrieel in Hoogendijk. Maar in werkelijkheid een schooier, een zwakkeling, die zich niet heeft kunnen verweren en het misschien op het kritieke ogenblik niet eens meer wilde.... Attie Bengers was overeind gekomen. Ze liep om het tafeltje heen en kwam achter zijn stoel staan. Hij voelde plotseling haar zachte armen op zijn schouders. Hij voelde haar adem in zijn hals, toen ze zich voorover boog naar hem toe. 'Waarom ben je hierheen gekomen, Max?, vroeg ze zacht. 'Mis schien besef je het zelf niet eens, maar instinctmatig zocht je hulp. Daarom kwam je bij mij. Je onderbewustzijn dreef je. Zelf weet je niet, wat je er mee aan moet, is het niet?' Hij knikte, zonder haar aan te kijken. 'Er is geen oplossing voor. Ik kan haar niet op straat zetten. Vroeger was het immers haar woning? Ze voelt zich er volkomen thuis. Veel van wat er in staat, is van haar geweest; het meeste hebben zij en Frans gekocht. Ze heeft veel narigheid ondervonden in Amerika. Ik kan niet alles vertellen, daartoe heb ik niet het recht. Maar haar komst hierheen was een vlucht.' 'Weet haar man, dat ze hier is? Ik bedoel: in Hoogendijk? Bij jou?' Max antwoordde: 'Ik heb dezelfde dag getelegrafeerd. Blijk baar vindt hij het niet nodig te antwoorden. Sinds die oorlogs jaren is hij zo veranderd. Hij heeft zo het een en ander mee ge maakt. Eigenlijk kun je hem er niet om veroordelen.' Ze boog zch dieper naar hem toe. 'Jij veroordeelt niemand, he?' 'Ach, Attie, veroordelen is zo gemakkelijk. Met enkele woor den is een mens in staat figuurlijk iemand te doden. Ik heb zelf een misstap begaan, daarom begrijp ik zulke dingen zo goed. Waar zal ik het recht vandaan halen om te gaan vonissen? Of te beschuldigen? Het leven is soms zo gecompliceerdik weet het toch zelf? Ik heb medelijden met Mientje. Maar ook met Frans. Het is allemaal zo ellendig.' Ze hief haar armen op. Even streek ze de man over zijn haar. Ze liep door de kamer, nadenkend. 'Laat je het, zoals 't nu is? Ik bedoel. blijven jullie zo zamen wonen?' Hij draaide zich naar haar toe. 'Wat moet ik er aan doen? Weet je een oplossing? Ze knikte heftig. 'Er zijn er twee. Maar of je aan één van beide zult willen De man kwam overeind en deed een paar passen in haar richting. 'Je hebt gezegd zoéven: ik ben instinctmatig hierheen gekomen om hulp. Misschien is dat wel zo. Kun jij me helpen?' Geruime tijd keken ze elkander aan. Plotseling las hij de liefde voor hem in haar ogen. En toen ze bleef zwijgen, ver volgde hij: 'Je weet zo ongeveer alles van me. Het is zo: Sjaantje is mijn dochtertje. Van Mientje en mij. En wil je me ondanks helpen?' 'Stel je er prijs op? Ik bedoel.wil je het? beteken ik wat voor je?' 'Attie, laten we er niet om heen draaien. Is. mijn verleden je weet immers, wat er hier is gebeurdis dat geen be letsel voor je?' 'Max, ik heb je vanavond verzekerd, dat het allemaal niet van belang is voor mij. Dat ik desondanks sympathie voor je voel. Misschien begrijp ik volkomen, hoe het is gegaan. Ach, wat doet het er allemaal toe. Moet ik nog meer zeggen?' Langzaam liep hij verder, naar de vrouw. Hij zag haar lieve, zachte blik, haar mond iets geopend. Rustig nam hij de vrouw in zijn armen en trok haar gezicht naar zich toe. Maar de kus, die hij op haar lippen drkte, was heftig en gepassioneerd. Ze sloeg haar slanke armen om zijn schouders. 'Max', fluisterde ze zacht, tussen zijn kussen door' 'mijn eigen lieve Max. Toen ze, een hele poos later, met de armen om elkaar heen op de bank zaten, vroeg hij'Waarom houd je van mij, Attie? Ik ben jaren ouder dan jij. Ik heb al een grote zoon. En. 'Wat doet dat er toe, lieveling? Is het niet voldoende, dat ik van jou houd en jij van mij? Samen zullen we gelukkig zijn.' 'Wil je me echt, Attie? Ondanks je alles weet?' Ze kuste hem hartelijk. 'Je bent lief, alleen maar lief. Je hart vloeit over van liefde. Ook voor die vrouw in je huis. Het is allemaal onbaatzuchtigheid van je, medelijden en medeleven, dat je deed besluiten je huis voor haar open te zetten. Zo ben je. Maar zij moet deze keer toezien, meer niet. Ze zal moeten begrijpen, dat ze je ditmaal moet afstaan aan mij. En als zij niet uit eigen beweging wil vertrekken, zullen we ergens anders gaan wonen. Alleen jij en ik. In ons geluk zullen we egoïstisch zijn, dat recht hebben we.' Om half elf maakte hij zich los uit haar omstrengeling. 'Morgenochtend ga ik naar je vader, Attie. Hij moet het weten. Zou hij geen bezwaren hebben?' Ze lachte hem uit. 'Die.Hij is trots op je.om je zaak. Hij vindt je een keurige jongen. En moeder.... die zal dolge lukkig zijn met haar knappe schoonzoon.' 'Nouknap 'Als wijals ik je mijn knappe aanstaande man noem, wil je het dan aannemen?' 'Attie.... maak me alsjeblieft niet verlegen. Dan ga ik blozen.' 'Lieveling, je mag alles, als je maar veel van mij blijft hou den. Dit is het gelukkigste uur van mijn leven, liefste. Maandag j.l. kwamen enkele en thousiaste verzamelaars bijeen om te spreken over het voortzetten van de inmiddels al bekend geworden ruilbeurs, die destijds door de heren Ruyter en Koek van start ging. He laas is de heer Koek vertrokken en voor de heer Ruyter werd het alleen organiseren echt te veel. Hoewel er meerdere uitnodigingen verzonden waren kwamen slechts 7 mensen bijeen en daarom werd be sloten om al deze zeven mensen als werkgroep (organiseren) voortaan te laten dienen. Nadat de heer Ruyter verteld had dat de voorgaande ruilbeursen geen winst maar ook geen verlies hadden opgeleverd en dat het ook niet in de bedoeling lag om in de toekomst winst te gaan maken. „We moeten alles zo goedkoop en ge zellig mogelijk houden", zo zei hij, kon er een begin worden gemaakt met de plannen voor de toekomst. Besloten werd om de eerstkomende ruilbeurs op zondag 15 oktober te houden in een nog nader te beziene expantie. Hierover krijgen de reeds bekende verzamelaars nog tijdig be richt en ook zal ter zijner tijd door middel van een advertentie de aan dacht er op gevestigd worden. Ver zamelaars weest dus oplettend! Hierna kwam het punt financiën aan de orde. Het is begrijpelijk dat bij het organizeren onkosten gemaakt moeten worden en met niets berijk je niets. Om toch echter enig werk kapitaal te bezitten kwam men tot het volgende. Was het voorheen zo dat er een kleine bijdrage gevraagd werd op de ruilbeurs, dat gaat nu anders worden. Gevraagd wordt nu om voor volwassenen vanaf 16 jaar 2,50 te betalen. Kinderen boven de lagere school, tot 16 jaar, 1,en lagere schoolgaande kinderen niets. Hiervoor heeft men dan het gehele jaar, van oktober tot oktober, op vertoon van een kaart verkregen bij de betaling, gratis toegang op alle te houden ruilbeursen. Losse bezoe kers of zij die dat bedrag niet heb ben gestort betalen gewoon 2 kwar tjes entree per ruilbeurs. Nogmaals iedere bekende verzamelaar van deze ruilbeurs krijgt hier nog nader be richt van. Na dit alles nog eens goed te hebben overzien en besproken werd er nog even nagepraat en zo is er binnen kort weer gelegenheid tot ruilen in Schoorl, waarmee ongetwijfeld het verzamelen weer wordt gestimuleerd en er steeds meer verzamelaars en ruilmaterialen bijkomen. En dat is toch de bedoeling, nietwaar!

De Duinstreek | 1967 | | pagina 5