KOLEN Herfst in het Noordhollands Duinreservaat Sp ecul er 10 10 gr. Bestrijding der bandeloosheid Onze puzzelhoek Bronchiletten GEBR. v. d. BOSCH N.V. - BERGEN - Kogendijk 2 Tel. (02208)3622 2155 2660 33S - J'dootmees-jSoecket - 70 Ct. P Houtblokken Huisbrandolie voor c.v. Petroleum voor haarden V R IJ E BENZINE DIESEL OLIE De vogeltrek Paddestoelen Tentoonstelling Herfsttooi 1967 NUTSSPAARBANK Herfsttooi niet alleen in Bakkum, maar overal In totaal 28 fraaie wandelroutes Onze praktische wandelkaart ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Boeiend duel Berdos-Schoorl 1-1 Burgerlijke Stand St. Joseph- kweekschool, Bergen Hoestdrcmk in tabletvorm.95ct VOOR OPEN HAARD DOORSMEREN OLIE VERVERSEN AUTO WASSEN Door de meesten van ons geheel on opgemerkt, zijn in de loop van juli en augustus al vele duizenden zang vogeltjes door ons land getrokken. Elke nacht een eindje verder. Alleen echte vogelkenners kunnen dat waarnemen door het dagelijks tellen van de vogels in een bepaalde bosje. Maar in de maanden september en oktober begint de trek pas goed. Wonderlijk is het dan hoe elke soort op zijn eigen tijd en op zijn eigen wijze aan de trekdrang voldoet om naar andere en klimatologisch betere gebieden te verhuizen. Over een breed front uit noordelijke en oo stelijke richtingen passeren de trek kers ons land. Alleen als ze voor hen ongewoon terrein ontmoeten, zal dit ze van die trekrichting af brengen. Zo zullen voor de zeevogels de landoppervlakten een belemme ring zijn, met uiteraard daarbij voor al een voedselprobleem, terwijl voor de landvogels de zee weer een vreemd element zal betekenen. Een brede zeearm kan bepaalde trek kende landvogels al van hun vlieg richting afbrengen. We zien dit o.m. bij de Zeeuwse wateren. Vele vogels volgen dus de kust en daardoor ont staat juist daar een sterke stuwing in één richting en een grote concen tratie van de vogeltrek. En daardoor is er vooral aan die zeekant zoveel van die interessante en geheimzinni ge vogeltrek te zien. Als u ook maar enigszins geïnteresseerd bent in dit wonderlijk natuurgebeuren, waagt u er dan eens enkele vroege ochtend uren aan. Het is zeer leerzaam, maar U zult er evenals de vogels vroeg uit de veren voor moeten ko men. In de 1ste weken van okt. zult u vnl. de piepers, in het midden van de maand vinkachtigen en spreeuwen en daarna de kraaiachti- gen als zwarte kraai, bonte kraai, de kauw en de roek zien. De tijd is gelukkig voorbij, dat men de paddestoel zag als duivels- of heksenwerk of als teken van bederf en dodelijk gevaar. Dat is veranderd dank zij de meerdere kennis en de voorlichting over de betekenis en funktie van het zwammenrijk. We zijn er mee vertrouwd geraakt. We kijken het mandje met champig nons bij de groenteman niet meer zo argwanend aan en we weten zelfs, dat de zo dikwijls heilbrengende pe nicilline een produkt van een zwam is. Maar in de herfst gaat het ons om de vruchtenlichamen van de zwam; de paddestoel in bos, veld en duin die met dikwijls fraaie tinten en bijzondere vormen het terrein verle vendigt. Het blijft elk jaar weer een verrassing of er veel of weinig zul len zijn. Dit jaar zal de droge zomer de zwammenwereld stellig wel par ten hebben gespeeld. Het normale opruim- en afbraakwerk van alles wat de bosbodem bedekt, zoals blad, naalden en takken moet wel geremd zijn geweest. Toch zal de mate van neerslag in nazomer en vroege herfst bepalend zijn voor hetgeen er op paddestoelengebied te zien zal zijn. In de regel zijn er na extreem war me, droge of vochtige tijden vaak bijzondere en zeldzame soorten te verwachten. Laat u zich eens voor lichten over de verscheidenheid vorm en kleurenrijkdom van vele soorten op de unieke in oktober te houden tentoonstelling 'Herfsttooi 1967' die in Bakkum zal plaatsvinden. Wij ho pen dat u voorzover dat thans nog niet zo is, na een bezoek met ons het begrip zult opbrengen voor de leuze 'laat ons staan'. Het PWN heeft zo gedacht: laat niet duizenden elk voor zich een paar paddestoelen proberen te bemachti gen, maar kom wel met duizenden kijken naar onze éénmalige pluk, die voor u op vakkundige wijze en met een goede tenamestelling geconcen treerd zal worden opgesteld. Deze traditioneel geworden tentoon stelling zal ijs en weder, in dit geval vooral neerslag en weder dienende worden gehouden in een grote tent van rond 600 m2 oppervlak nabij het theehuis Johanna's Hof aan de Zee weg naar Bakkum aan Zee en wel van vrijdagmiddag 6 oktober (ope ning om 16.00 uur) tot en met maan dag 9 oktober a.s. De openingsuren zijn zaterdag, zondag en maandag van 9.00 tot 18.00 uur en de toe gangsprijs bedraagt voor volwasse nen 0,50, voor kinderen van 6 tot en met 14 0,25 en is voor kinderen onder geleide jonger dan 6 jaar gra tis. Deze expositie kan zich elk jaar weer in een zeer grote belangstelling ver heugen, zelfs soms gedurende enkele spitsuren, op een zeer grote. We ra den u dus nu al aan, kom niet alle maal op de zondagmiddag. De tent is om 9.00 uur al open. Doorlopend zal er bij diverse onderdelen des kundige voorlichting worden gege ven. Voor uw toegangsprijs kunt u niet alleen nog een bezoek brengen aan een in een andere tent gemaakt duindiorama met flora en fauna, bovendien nog aan het wegwijsmuse- um, iets verder in het bos. En mocht het ondanks deze spreiding voor u op een gegeven moment toch nog te druk lijken, koop dan een duinkaart en maak de speciale uitgezette wan deling van ongeveer 1 uur, die bij Johanna's Hof aanvangt en weer ein digt. Een gratis routebeschrijving ontvangt u die dag op verzoek bij aankoop van uw toegangskaart in de voorlichtingsstand van de ten toonstelling. De nazomer en de herfst zijn bij uit stek geschikt voor het maken van een zwerf-, wandel-, fiets- of studie- tocht in het Noordhollands Duinre servaat, dat met een oppervlak van rond 4800 ha voor een slechts kleine vergoeding voor u openstaat. U dient echter op wegen en paden te blijven en helaas is uw hond ook aan gelijnd niet welkom. Overal kunt u paddestoelen en herfstvruchten in hun natuurlijk domein aantreffen en zelfs kunt u nog veel late kruidachti ge planten zien bloeien. Mogelijk zelfs in het gebied Bergen nog de nabloei van de struikheide. Op vele andere plaatsen vindt u de gratis parkeerterreinen voor de au tomobilisten, die we graag met auto naar de duinen doch alleen maar zonder auto in de duinen zien ko men. U weet nl. dat onze duinen 'motorloos' zijn. Stelt u zich eens voor een dubbele rij auto's en daar tussen in nog de nodige brommers, langs onze fraaie begroeide wegen in de duinen. Wat zou er overblijven voor onze vogels, voor onze planten en dieren en van de werkelijke 'herfsttooi'. In de beboste gebieden zult U in de herfst 'de bijl' horen klinken. Er wordt dan naast de recreatieve- ook aan de bosbouwkundige zijde ge werkt, waardoor u getuige kunt zijn van het uitdunnen der bosssen. Trouwe wandelaars raden wij aan: overweeg eens om direct per 1 jan. a.s. een 'gezinskaart te kopen. U heeft er het gehele jaar door ple zier van en hoe vaker u komt, hoe goedkoper de toegang wordt. De wandelingen 1 en 2 in Bergen aanvangende bij 'Duinvermaak', die o.m. langs enkele duinmeertjes voe ren, brengen u ook in deze binnen- duinen langs de Amerikaanse eik. U kent hem wel, met dat prachtige bruinrode blad, dat zo dikwijls zelfs een chrysantenboeket nog meer luis ter kan geven. Deze kaart, waarvan de kosten slechts 1,25 bedragen, geeft u een duidelijk overzicht van wegen, pa den, speelvelden en alles wat zich in het duin bevindt. Hoe nieuw deze kaart ook is, drie geheel nieuwe zgn. uitzichtduinen vindt u er nog niet op aangegeven. Die vindt u later wel in de volgende druk. We raden u daarom aan: maak bin nenkort eens één der volgende wan delingen, t.w. route 18, 20 of 21. U kunt dan onderweg vanaf deze opengestelde uitzichtduinen, die zich respectievelijk bevinden op de 'Jan Klaasberg' aan de oostzijde van het meertje van Vogelenzang (karper vijver), de 'Papenberg' of de 'Goud- bergen' van de prachtige vergezich ten van deze toppen genieten. Als u naar het Noordhollands Duinreservaat komt, neemt u dan fototoestel en/of verrekijker mee? U zult er plezier van hebben. Alle inlichtingen over het Noord hollands Duinreservaat verschaft gaarne onze afdeling Terreinen, van Oldenbarneveldweg 40 te Bakkum, tel. (02518) 2243. Berdos dat 1.1. zondagmiddag in eigen huis Schoorl op bezoek kreeg, heeft in een boeiend partijtje voetbal, de volle 90 minuten het beste van het spel gehad, doch keerde met een ge lijk spel 1-1 dat de verhouding niet weergaf, en waarvoor de uit stekende doelverdediger de Maree van Schoorl zorgde naar de kleed kamer. Direct ontspon zich een aantrekke lijke wedstrijd tussen beide ploegen waarin al spoedig bleek, dat Berdos technisch de meerdere was van zijn gasten. Steeds dreigde er gevaar voor het heiligdom van de Maree Hij kon echter na tien minuten spe len niet verhinderen, dat uit een vrije trap, linksbuiten C. Houtenbos onhoudbaar langs hem schoot 1-0. Met deze stand ging de rust in. Na de hervatting weer hetzelfde spelbeeld, een sterk aanvallend Ber dos, die zijn aanvallen zag doodlo pen door de hechte verdediging en het brillante werk van de Maree 10 minuten voor het einde maakte de verdediging van Berdos een fout, die onmiddellijk werd afgestraft door midvoor Van Twuyver. De pogingen van Berdos het verloren terrein te rug te winnen, waren echter vruch teloos. der gemeente Bergen van 11 september tot 18 september 1967 GEBOREN: Hubertus Jacob, zoon van C. W. van Vleuten en T. Scher- merhorn, Kogendijk 67. ONDERTROUWD: Fr. Feeke, verte genwoordiger, Kerkedijk 66 en C. M. M, Th. Meijer, serveerster Jac. Kalff- weg 4. Nic. J. M. Leijen, timmerman Loudelsweg 10 en E. Wiersma, tele foniste, Alkmaar. Joh. H. M. Mulder apoth. ass., Amsterdam en A. W. C. de Waard, Voert 9. P. J. G. M. de Rooij, inkoper, Boslaan 3 en Joke Mars, verkoopster, Boslaan 3. R. Fr. Christophersen, chef-kok, Alkmaar, en Fr. Poort, kleuterleidster, Mid denpad Is. B. H. Schasfoort, onder wijzer, Oudorp en P. G. Kleijn, lera res NO, Breelaan 8. GEHUWD: F. Zomerdijk, winkelchef Alkmaar en G. Ruiter, verkoopster St. Antoniusstraat. Nieuw adres Alkmaar. P. C. Bouman, kruidenier Zuurvensweg 22 en M. Hollander, kruidenierster, Raadhuisstraat 6. Nieuw adres: Zuidlaan 32. Joh. H. Göbel, ambtenaar, Santpoort en Chr. G. M. van de Kamer, Filarskiweg 3. Nieuw adres: Akersloot. W. Koeman chauffeur, Amsterdam en G. van Roekei, facturiste, Oude Bergerweg 16. Nieuw adres: Krommeine. H. G. Vrijburg, jurist, Amsterdam en Fr. J. Sikkema, diëste, Emmalaan 43. Nieuw adres: Alkmaar. P. F. A. J. Lases, meet- en regeltechnicus, Am sterdam en Th. M. van Dam, dames kapster, Ruïnelaan 6a. Nieuw adres: Ruïnelaan 8a. OVERLEDENTrijntje Blokker, oud 76 jaar, w.v. J. Wolf, Bergerweg 110. Neeltje Schermer, oud 90 jaar, w.v. P. de Vet, Breelaan 53. Jac. J. van Tongeren, oud 63 jaar, Reigerslaan 14. Jantje A. Zijp, oud 78 jaar, w.v. G. J. Lovink, Hoflaan 7. VOOR DE AKTE 41b SLAAGDEN DE DAMES EN HEREN Gerard van Dam, Jan Huiberts, Leo Kaandorp, Ruud Komen, Jos van Langen, Jaap Schipper, allen te Alkmaar; Arthie Mul, Zr. Angela Put, Bergen; Edith Commissaris, Beverwijk; Ria Obdam, Blokker; Map van Amersfoort, Bert van Bo ven, Paula van Dongen, Den Helder; Hetty van der Zee, Harlingen; Dick Beemster, Hem; Irene Schaper, Hoogkarspel; Harry Stoop, Hoog woud; Ton Burtner, Hoorn; Bep v. Velzen, Medemblik; Marga Visser, Nibbixwoud; Joop van Diepen Span broek; Gury Dekker, Tuitjenhorn, Anton Bakker en Jan Hoffer, Ven huizen; Tiny Commandeur en Jaap Stroomer, Westwoud; Theo Neefjes, Wognum; Rem Kappelhof, Zwaag- dijk-Oost. 'Een horlogeband is eigenlijk net een schoenveter: je kunt niet zonder. Maar laat ik u vertellen, dat ik lie ver die bandjes dan schoenveters maak.' Dat zegt de heer E. Gerson, die samen met de heer G. Samson, direkteur is van een der grootste horlogebandenfabrieken van Europa Horba N.V. te Amsterdam. Zij begonnen in 1939, samen op een zolderkamer, na korte tijd met hulp van twee meisjes. In april 1940 lie ten zij zich officieel als 'fabrikant van niet-metalen horlogebanden' in schrijven bij de Kamer van Koop handel: Horba, Herengracht 114. Toen zij het jaar daarop verhuis den naar de Singel, hadden zij in middels al 22 medewerkers. Jammer- genoeg moest dit toen al groeiende bedrijf door de oorlogsomstandighe den worden stilgelegd, maar de fir manten lieten zich niet zo gauw uit het veld slaan: na de bevrijding na men zij de 'band' weer op. In 1948 werd het bedrijf een N.V. Van een begin-produktie van ca. 1500 stuks per week groeide de kapaciteit van het bedrijf gestadig en nu is de dag- produktie ruim 8000 banden. Het is wel duidelijk, dat slechts een ratio nele ondernemingsgeest en saamho righeid tussen direktie en personeel tot zulk een resultaat kan leidenVe le apparten en hulpwerktuigen wer den dan ook in de loop der jaren zelf ontworpen en ontwikkeld door de medewerkers. Horba maakt niet-metalen horloge banden. Dat betekent een produktie in leer en perion. En, alsof wij er nog aan mochten twijfelen, dat er voor horlogebanden een markt bestaat, vertelt de heer Gerson ons: 'In elk westers land bedraagt het aantal gedragen horloges ca. 65 procent van de bevolking. Dat betekent dus, dat er in Nederland, met zijn 12 mil joen inwoners, ca. 8 miljoen horlo ges worden gedragen. Als u dan nog in aanmerking neemt, dat de ge middelde levensduur van een bandje bij ^intensief gebruik ca. 1 tot 1,5 jaar is, dan begrijpt u pas, hoeveel horlogebandjes er gemaakt moeten worden om aan de vraag te voldoen.' We begrijpen het; vooral als wij naar het verkoopprogramma van deze dy namische fabriek kijken: ruim 40.000 Het recht-toe-recht-aan horlogebandje is voor de hippe jeugd niet 'in' genoeg. Kleurige, brede banden moeten het zijn, in lak of suède, effen of met bloemetjes. Nu kan bij de kousen-miniroktruitje-kombinatie ook het horloge worden ingeschakeld. bandjes per week, waarvan meer dan de helft wordt geëxporteerd. Horlogebanden zijn in de jongste tijd een echte moderage geworden en de jeugd houdt steeds meer van brede, fleurige en speelse nieuwe modellen die een interressant onderdeel van hun kleding zijn. Daardoor besteden ook de minder jongen veel meer aan dacht aan het vroeger zo vaak ver waarloosde horlogebandje. Er wordt hard gewerkt bij Horba. Efficiënt ook, vooral nu ze in een nieuw gebouw zitten. Het staat aan de Ingelandenweg in het nieuwe in dustriegebied in Amsterdam-Osdorp een modern bouwwerk, ontworpen door de architekt R. D. Schiere, uit gevoerd door de aannemer G. Groet. De fabriekshal is verdeeld in drie afdelingen, waarin gesneden, geplakt, gestansd, omgeboekt en gestikt wordt en waarin nog veel meer bewerkin gen worden verricht, die het band je zijn kwaliteit geven; Horba heeft op enkele bewerkingsmethoden ok- trooi. Het 'huisorkest' (bandrecorder) en de ruim kantine geven de ontspanning, die regelmatig nodig is in een bedrijf dat voortdurernd op volle toeren werkt. Zo zijn er bijvoorbeeld de Nederlandse importeurs, die de hor loges zonder band in het buitenland kopen en ze dan bij Horba van ban den laten voorzien. En dan zitten er in heel Europa mensen om de Am sterdamse bandjes te springen: die gaan naar Duitsland, naar de Skan- dinavische landen, naar België, naar Engeland en Frankrijk, terwijl men de laatste tijd ook op grote schaal aan de Verenigde Staten en Canada levert. Ach, je moet het maar om even in vaktermen te spreken om de polsjes hebben! VERTIKAAL 1 doen sterven 2 erwtensoepgroente 3 metaal 4 riviertje bij Dokkum (Fr.) 5 kleintje 6 draaibare kap van een schoorsteen 7 houten emballage 8 Amer. sierheester 10 koe 12 delen van een metaal 13 zilverpopulier 15 motorpech 17 scheuren (in stukken) 19 elasticiteit 20 rivier in het Spaans 21 Gem. Geneesk. Dienst, afk. 23 toestel om vaart te verminderen 26 vaste massa van gestremde melk 27 individu, eenzaam mens 30 langwerpig rond 32 schermwapen 34 zangstem 35 moerasvogel 37 gelofte 38 maak tam 41 lap om vuil weg te nemen 43 vat om water in te stoppen 45 zuurtjes 47 klein staafje om iets vast te zetten 49 getemd 50 - de Cologne: reukwater 51 niet snugger 53 voorkant van de hals 54 vlinderbl. plant 55 schepsel 56 behaagziek 58 Ierland 61 verstand, ankerplaat* 63 snijwerktuig 64 springerig insect 66 voorzetsel 67 gewichtsmaat van aen diamant handel, afk. HORIZONTAAL 1 ontheemde, Eng. afk. 3 weer naar het punt van uitgang 7 Kroon, afk. 9 wagentje op smalspoor 11 smaakvol, verzorgd 14 straatwijsje 16 schaaldier 18 verstand, hersens 20 spinweefsel 22 etenswaar, feestmaaltje 24 lidwoord 25 met kracht aandringen 28 stel bij elkaar beh. zaken 29 maandstand, afk. 31 cirkel, kring 33 mij 34 Ned. Omroepver. afk. 36 ei van de luis 39 slagen gevend 40 de gewoonte hebben 42 huidsmeer 44 hetzelfde 46 wintepeil, afk. 48 gem. in Drente 51 titel, afk. 52 vordering 54 schande, oneer 56 verkoudheid 57 onder-, tussen- (voorvoeg*el) 59 varken 60 olifantsslurf 62 lange smalle strook van leer 64 gierigaard 65 maatstaven 67 van kleren voorzien 68 in 69 sprong 70 elektrotechnisch, afk. OPLOSSING VORIGE PUZZEL

De Duinstreek | 1967 | | pagina 6