Sluiting steenfabriek te Schoorldam Officiële opening politiebureau te Schoorl ALPO - KIPPEVLEES ALLEEN BU ALBERT HEIJN Sckoctb s J^oot Veroordelen is niet moeilijk Met ingang van 1 januari 1968 zal het bedrijf van de N.V. Van Deventer's Kalkzandsteenfabriek te Schoorldam worden gesloten. Oorzaken van aardbevingen een duister geheim TWEEDE BLAD DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1967 Beloning voor zoekgeraakt beeldje Met antenneversterker verdwijnt ruis als sneeuw voor de zon Signaalsplitsers UNICEF-ACTIE 1967 Aan de nieuwebewoners van Schoorl en omstreken, Wist u dat er in Schoorl reeds jaren een bloeiende zangvereniging bestaat, die ieder jaar weer een prachtig concert geeft in de Toeristenkerk te Groet? De laatste jaren zijn o.a. uitgevoerd Die Jahreszeiten van Joseph Haydn, Het Stabat Mater van Rossini, De Altrhapsodie van Joh. Brahms. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest en vermaarde solisten als Maria Suchel, Annette de la Bye, Simon v. d. Geest verleenden aan deze uit voeringen hun medewerking. Voor 1968 is in studie genomen Die Schöpfung van Joseph Haydn. Ook u zult met vreugde als nieuw lid begroet worden, als u de repetities bezoeken gaat. Het is niet nodig muziek te kunnen lezen; een goed muzikaal gehoor en een goede stem is voldoende. Onder de bekwame leiding van de dirigent Klaas Venneker wordt Die Schöpfung grondig ingestudeerd. Het is nu dan ook het geschiktste tijdstip om lid van 'De Zang' te worden. Het heeft voor u het voordeel dat u kennis maakt met andere inwoners van Schoorl en opgenomen wordt in de gezellige kring van onze vereniging. Het koor krijgt overigens steeds meer het karakter van streekkoor, want ook mensen uit Bergen, Koedijk en Alkmaar komen in Schoorl zingen! De repetities worden gehouden op dinsdagavond van 8 tot 10 uur in 'De Roode Leeuw' te Schoorl. U kunt ook telefonisch contact opnemen met de secretaris, de heer I. C. van Dam, Heereweg 167, Schoorl, telefoon (02209) 477 of met de dirigent, de heer Klaas Venneker, Honthorstlaan 43, Alkmaar, telefoon (02200) 11310. Zij zullen u graag introduceren. DE DUINSTREEK Om het bedrijf in de toekomst ren dabel te houden is het noodzakelijk dat het op korte termijn wordt ge moderniseerd. De hiermee gepaard gaande produktieverhoging vergt grotere hoeveelheden duinzand dan het bedrijf tot nu toe heeft betrok ken. Het Staatsbosbeheer kan ech ter de levering van grotere hoeveel heden duinzand niet garanderen voor de toekomst en daarom acht de directie van de steenfabriek het niet verantwoord om tot modernisering en de daaraan verbonden grote in vesteringen over te gaan. Voortzet ting op de huidige basis wordt even min verantwoord geacht, zodat het bedrijf zijn poorten zal moeten slui ten. Op 9 oktober a.s. zal het nieuwe politiebureau aan de Heereweg of ficieel door de Commissaris der Koningin in Noord-Holland in ge bruik worden gesteld. Het gebouw is ontworpen door de bekende Alkmaarse architect prof. ir. Tauber en de fa. De Nijs uit Castricum heeft het in ongeveer één jaar tijd gebouwd. Naast de benodigde dienstvertrek ken bevat het nieuwe politiebureau twee dienstwoningen voor de groepscommandant en zijn plaats vervanger. De groepscommandant, de adjudant Heystek, was zo vriendelijk ons door het gebouw rond te leiden. Het be vat een bureau voor hemzelf en de plaatsvervangend groepscomman dant, een ruimte waarin een telefoon automaat kan worden geplaatst en een keuken waarin het personeel een kopje koffie kan klaarmaken. Ook ontbreekt niet de onmisbare confrontatieruimte, terwijl de boos doeners onder ons een plaats kun nen vinden in twee cellen. Er is ook een kamertje waarin ver horen worden afgenomen, een ont vangstruimte waarin bezoekers wor den te woord gestaan en een theorie zaaltje. De bekende blauwe politieauto heeft een plaatsje in de garage gevonden, waarnaast een ruimte voor gevonden voorwerpen is aangebracht. Het nieuws kwam voor de 28 man personeel volkomen onverwacht. En ook de bedrijfsleiding had zelfs geen vermoeden van de moeilijk heden waarmee de fabriek te ma ken had. Per jaar produceert de steenfabriek 30 miljoen kalkzandstenen. Met een handpers produceert men 125.000 stenen per week en een automaat produceert 625.000 stenen per week. Sinds jaar en dag wordt het hiervoor benodigde duinzand betrok ken uit de duinen in Hargen. De afzet van stenen is van dien aard dat uitbreiding en modernisering van het bedrijf zeker verantwoord zou- Adjudant Heystek is zeer tevreden over zijn nieuwe bureau dat hij op 25 juli j.l. heeft betrokken. Het bu reau aan de Duinweg waarin straks de heer P. Duin een zaak gaat ves tigen was toch eigenlijk als politie bureau minder geschikt, doordat men veel hinder had van de verkeers drukte. Dat het politiebureau, waar overigens al 11 jaar over is gespro ken niet midden in 't centrum van Schoorl ligt, acht de adjudant geen bezwaar. Het Groene-Kruis gebouw waarvan de bouw al ver gevorderd is, staat aan de overkant, terwijl in de on middellijke omgeving het nieuwe postkantoor is geprojecteerd. Zo zal het centrum van het dorp als het ware worden verplaatst omdat een postkantoor eigenlijk wel een cen trale plaats inneemt. Het is overigens onbegrijpelijk dat men het gebouw niet heeft voorzien van centrale verwarming, maar dat in iedere ruimte aparte kachels staan. Verder zou het wenselijk zijn als er op de Sportlaan enkele lan taarns zouden worden geplaatst, het politiebureau dient toch eigenlijk 's avonds in een zee van licht te ba den. Het tegendeel is nu echter het geval. Niettegenstaande dat heeft Schoorl er weer een gebouw bij waar het trots op kan zijn en het zal er bij de officiële opening dan ook wel niet aan belangstelling ontbreken. DOOR TO DORSSEN- VAN LOO den zijn. Maar men heeft geen ze kerheid dat de toelevering van de dan benodigde grotere hoeveelheden zand niet zal stagneren. Het lot van de fabriek en zijn 28 werknemers is bezegeld nu die zekerheid niet door het Staatsbosbeheer kan worden gegeven. Het is nog niet bekend wat er met de personeelsleden zal gebeuren. Voor de ouderen 8 werknemers zijn al ouder dan 60 jaar zal worden gestreefd naar een bevre digende oplossing. De 20 resterende mannen zullen mogelijk worden ingezet in het produktieproces van de steenfa briek in Smilde. De directeur van de steenfabriek te Schoorldam, de heer Koers, is ook directeur van de fabriek in Smilde. Over een week hoopt de directie het personeel definitief hieromtrent te kunnen informeren. De kennis van de ruimte buiten onze aarde neemt in snel tempo toe, maar van sommige aardse verschijn selen weet men thans nog bijna evenveel (of even weinig) als een paar eeuwen geleden. Opnieuw bre ken thans geleerden zich het hoofd over de vraag, hoe aardbevingen ontstaan en welk verband er bestaat tussen de serie aardschokken die thans in Turkije, vervolgens in Co lumbia en Venezuela en tenslotte in de Pyreneeën binnen een tijdsver loop van enige weken optrad. Of de reeks afgesloten is met de verwoes tingen in Zuid-Frankrijk en Noord - Spanje is ook volledig onvoorspel baar; niemand die het zeggen kan. Jaarlijks worden ongeveer een mil joen aardschokken geregistreerd, maar verreweg de meeste zijn van geen enkele betekenis voor het da gelijks leven en houden alleen de geleerden bezig. De wetmatigheid van 'gekoppelde' tectonische bevingen heeft belang rijke gegevens opgeleverd voor wat betreft de struktuur van onze aar de. Ofschoon wat zich in haar bin nenste afspeelt en zich soms in ca tastrofale natuurverschijnselen ken baar maakt het geheim van Moeder aarde blijft, verwacht men toch, dat het binnen enige jaren mogelijk zal zijn, aardbevingen te voorspellen op grond van de thans verzamelde ge gevens. (Dia) Toen onze plaatsgenoot, de heer Corn. Jonker, afscheid nam als di rigent van Schoorls Gemengd Koor kreeg hij een beeldje aangeboden dat sindsdien zijn fraaie tuin heeft gesierd. Tot drie weken geleden want toen werd het beeldje, dat een meisjesfiguur voorstelt uit de tuin van de heer Jonker ontvreemd. Het onderzoek van de rijkspolitie heeft tot dusver geen resultaat op geleverd en omdat de heer Jonker erg aan het beeldje is gehecht, looft hij 100,- uit aan diegene die aan wijzingen kan verstrekken omtrent de verblijfplaats van het beeldje. Wie een bezoek heeft gebracht aan de Firato zal boordevol indrukken zitten over de recente ontwikkelin gen op het gebied van radio- en te levisie-ontvangst. Het ene televisie apparaat is nog fraaier dan het an dere. Nieuwe technieken strijden om de voorrang. Duidelijk in de wir-war van soms spectaculaire sprongen voorwaarts is vooral dat Nederland heel ver vooraan staat in de perfec tionering van zijn produktiemethode en daarmee ook met het uiteindelijk resultaten daarvan. Tot de meest in teressante inzendingen op deze ten toonstelling behoort een geheel ge- transistoriseerde antenneversterker geschikt voor alle TV- en FM- kanalen in de banden I tot en met V waarmee ruis en storingen bij zwakke antenne-signalen in zeer veel gevallen radicaal worden ver holpen. Bovendien kunnen met be hulp van dit apparaat in sommige streken programma's worden ont vangen die bij het ontbreken van de versterker niet of nauwelijks doorko men. Voorts zijn op de Firato zoge naamde signaalsplitsers te zien, waarmee zonder dat de anders onvermijdelijke onderlinge beïnvloe ding storing veroorzaakt twee te levisietoestellen op één antenne kun nen worden aangesloten. Er zijn tal van redenen waarom een TV-beeld minder goed kan zijn dan men wel wensen zou. Zo kan bij voorbeeld de antenne niet bijster gunstig zijn gesitueerd. Ook is het denkbaar dat een zo lange kabel no dig is dat het oorspronkelijk sterke antennesignaal aanzienlijk wordt verzwakt. In deze gevallen is het dus nodig het antennesignaal te ver sterken. Philips heeft daartoe in sa menwerking met Tewea een verster ker ontworpen de 22 EA 1000 die, in tegenstelling tot de zoge naamde kanaalversterkers die mees tal slechts op één kanaal zijn afge stemd, over het gehele frequentie- -gebied van 45 tot 900 MHz, een ge lijkmatige versterking van ruim 12 dB (dat is meer dan vierhonderd procent) geeft. Door de versterker zo dicht mogelijk bij de antenne te monteren wordt het signaal in de meest gunstige conditie de antennekabel binnenge voerd. Daardoor wordt de signaal ruisverhouding zoals die uiteindelijk in het toestel wordt verkregen, aan zienlijk verbeterd. Voor de aansluiting van twee (of meer) TV- of FM-toestellen op één antennesysteem zijn door Philips 2 signaalsplitsers de 22 EA 1051 en 22 EA 1050 ontwikkeld. De eerste wordt gebruikt voor één UHF- en één VHF-antenne, die ieder via een aparte 300 ohm kabel worden bin nengebracht. De tweede wordt ge bruikt wanneer voor twee of meer antennes bijvoorbeeld via een mastkoppelfilter een gemeen schappelijke 75 ohm antennekabel wordt toegepast. Het grote voordeel van de Philips signaalsplitsers is dat bij de ver deling van het signaal over twee takken niet het verwachte verlies van vijftig procent (6 dB) per tak ontstaat; in elk van beide afgesplit ste takken is namelijk ongeveer 70 procent van de oorspronkelijke sig naalsterkte beschikbaar. Unicef, het Wereldkinderfonds der Verenigde Naties komt ook nu weer met de jaarlijkse kaartenverkoop, ter financiering van de 500 hulppro gramma's in 100 landen, ter verbe tering van voeding, gezondheid, on derwijs en medische verzorging. Deze Unicef kaarten zijn fleurige dubbele kaarten, versierd met een kleurenreproduktie van werk van in ternationale kunstenaars. Men kan ze gebruiken als correspondentie- kaart, als menu- of geboortekaartje. Daarnaast zijn ze ook verkrijgbaar, bedrukt met goede wensen in vijf talen voor kerst en nieuwjaar. De prijs is 50 cent per stuk, incl. enve lop. Bovendien is er een grote kaart van 1,(Kokoschka: Moeder en kind). Een zeer praktisch en waardevol ge schenk is de Unicef-agenda, 17 x 19 cm, met prachtige kleurenplaten en veel ruimte voor aantekeningen bij elke week. (Verpakt in kartonnen hoes 7,50). Op de Nederlandse jeugd wordt een beroep gedaan een klein zakgeldoffer te brengen door aankoop van een Wereldkinderbon (door Danny Kay vorig jaar op de TV gelanceerd) voor een kwartje, of door aankoop van een Unicefkaart. Scholen en jeugd verenigingen worden verzocht hun medewerking hieraan te geven. Het gaat om 600 miljoen nood lijdende kinderen in de geheel we reld. Tenslotte wordt aan direkteuren van bedrijven en instellingen in over weging gegeven Unicefkaarten te bestellen voor hun goede wensen aan zakenrelaties bij de jaarwisse ling. De Unicef-agenda is bij uitstek geschikt als relatie- of personeels- geschenk, bij de komende feestda gen. Folders met afbeeldingen wor den op aanvraag gaarne verstrekt. Wanneer we weten dat voor 1.— reeds 8 dagen lang 10 ondervoede kinderen 1 flink glas melk kunnen krijgen voor 5,10 kinderen kunnen ge nezen van de blindmakende oog ziekte trachoom, en dat 10,al genoef is om 50 kinderen te genezen van framboe- sia, dan beseffen wij ook dat Unicef helpen betekent: Medewerken aan een betere toekomst voor de ge hele wereld. Adressen voor Unicef in Bergen en Schoorl BERGEN Eerste Bergense Boekhandel, Oude Prinsweg 11, telefoon 2481; Mevrouw Tjallingii, Kerkedijk 36, telefoon 3218. SCHOORL Mevrouw Van Ooyen, Brederode- weg 1, telefoon 826 Een kwartier later betrad Max Ellegers de woonkamer van zijn huis. Mientje Sornee, die een boek op haar schoot had, keek hem verstoord aan. 'Waar ben je de hele avond geweest?' Hij stond rustig, opgeheven voor haar. 'Het spijt me, Mientje, als je alleen was. Ik was bij mijn aanstaande vrouw. Attie Bengers. We gaan over een paar maanden trouwen.' Hij zag haar verbleken. Met een ruk kwam ze overeind. 'En Ik had het kunnen vermoeden. Maar.ik dan? Hoe moet het dan met ons?' 'Met ons', herhaalde hij verbaasd. 'Hoe bedoel je?' 'Nou.dat is toch duidelijk? Ik heb Frans bewust verlaten, kwaadwillig, zoals dat in de Amerikaanse wet heet. Daarop kan hij van me scheiden. Dat zal hij wel doen. En daarna daarna kunnen wij toch trouwen, Max?' Hij schudde zijn hoofd. 'Nee, Mientje, die periode is voorbij, definitief. Wat jij wilt gaan doen, is jouw zaak. Als je wilt scheiden van Fransdaar kan ik me niet mee bemoeien. En wat het verleden betreft, dit is en blijft dood en begraven. Het was verkeerd, wat wij gedaan hebben. Zelfs al zou je geschei den zijn, dan nog zou ik niet meer datgene voor je voelen als vroeger. Probeer dit te begrijpen,' De vrouw keek hem met een wanhopige blik aan. 'Houd je dan niet meer van me, Max? We zijn vroeger samen toch geluk kig geweest? Ben je dat dan allemaal vergeten?' 'Ik probeer het nu zo gauw mogelijk te vergeten. Het is een donkere bladzijde in mijn leven, waar ik nu met schaamte aan terugdenk. Maar de schuld ligt ook bij mij. Misschien wel voor namelijk bij mij. Ik wil niet twee keer zo'n fout maken. Je kunt hier blijven, ik bedoel: in dit huis. Attie en ik zullen wel er gens wat vinden.' 'Maar, Maxbegon zo, doch de man viel op besliste toon in de rede: 'Laten we er over ophouden, Mientje. Mijn besluit staat vast. Attie en ik zijn het met elkaar eens. Of gun je ons het geluk niet?' 'Nee!' klonk het als een gil. 'Die meidz eheeft je inge palmd met haar schijnheilige lievige gezicht. Maar ze kent je niet, meneertje. Ze weet niets van jeAlleen maar, dat je op het ogenblik de grote meneer Ellegers bent! Daarom ziet ze tegen je op! Doch dat je hier, jaren geleden, als een oakie, als een zwerver de keuken binnenvielik zal morgen eens een boekje over jou opendoen, meneertje, bij dat lievige katje ik zal jouw doopceel eens lichtenEens kijken, of ze je dan nog wil hebbenik zal 'Gaat u verder, mevrouw Sornee', klonk opeens een rustige stem in de deuropening. Max draaide zich met een ruk op een blikte in het strakke, vastberaden gezicht van Attie Bengers. 'Vervolgt u uw schokkende schandaaltjes. Het lievige katje is er in hoogst eigen persoon, zodat dit u morgenochtend een wande ling bespaart. Gaat u gerust verder. Ik ben als iedere vrouw, van nature erg nieuwsgierig.' Even was Mientje Sornee verbluft door de plotselinge aanwe zigheid van deze vrouw. Maar al spoedig had ze haar spraak vermogen weer terug. Ze liep naar het dressoir en pakte er een foto af, waarmee ze naar Attie Bengers ging. 'Bekijk dit gezicht maar eens goed, juffrouw stommeling. dit is mijn dochter. maar ze wees naar de man, die totaal verbouwereerd in het midden van het vertrek stond hij is er de vader van! Bekijk haar gezicht maar eens goed en dan het zijne. En. Attie Bengers legde de foto, die Mientje haar in de handen had gedrukt, rustig neer op een kastje bij de deur. 'Vertelt u me wat nieuws, mevrouw. Dit weet ik allemaal al.' Haar stem klonk beheerst. 'Dat u altijd al pogingen in het werk gesteld hebt, om Max te verstrikken, die eerste keer al, ver voor de oorlog. En dat hij als een zwerver bij u de keuken is binnengevallenhet is me allemaal bekend. Dat u handig geprofiteerd hebt van zijn morele en physieke onmacht, nog die zelfde avond en hem zover gekregen hebt, dat hij met u naar bed gingik weet het allemaal. En dat u teruggekomen bent met het uiteindelijk doel om van uw man te scheiden en met Max te trouwen, dat begreep ik onmiddellijk na uw komst. Het is allemaal oud nieuws, mevrouw Sornee. Maar dit alles doet aan mijn liefde voor Max niets af, Ik heb bewondering voor hem, verstaat u? Omdat hij terstond zijn huis voor u openstelde. Ik zal de laatste zijn om hem te veroordelen, om wat hij gedaan heeft. Of misdaan, als u het zo wilt. Omdat ik ook een vrouw ben en weet, welk een invloed bepaalde geraffineerde vrouwen kunnen uitoefenen op de mannen. Spaar uw pogingen, mevrouw, om Max zwart te maken, want u zult niet het minste sukses hebben. U hebt nooit van Max gehouden, vroeger niet en nu niet. U houdt alleen van uzelf. Het is uw ijdelheid, die gestreeld moet worden. Daartoe schuwt u geen enkel middel. Maar van Max Ellegers blijft u af, mevrouw. Eén keer is genoeg geweest. Toen stond hij alleen tegenover u en was hij een gemakkelijke prooi. Ditmaal sta ik achter en naast hem.' Ze liep langs de vrouw heen door het vertrek en greep Max bij de arm, die ze door de hare trok. Mientje Sornee liet de stormvloed van woorden over zich heen gaan. Maar intussen dacht ze koortsachtig na. Ik wil het niet verliezen, dacht ze, zeker niet van haar met haar lievige ge zicht. Langzaam deed ze een pas nader, triomfantelijk lachend. 'Hij zal mij nooit kunnen vergeten', siste ze met ingehouden woede. 'Je krijgt hem van me, suffe griet, want je bent ziende blind. Hij houdt helemaal niet van je.hij is alleen maar bang voor mij en daarom is hij 'm vanavond gesmeerd. Maar trouw gerust met 'mAls je in zijn armen ligt, denk dan maar eens terug aan mijn woorden, want dan zullen zijn gedachten bij mij zijn. Dan zal hij terugdenken aan die keren, dat ik in zijn armen lag.... Ik zal altijd tussen jullie instaan.... altijd iedere nacht zal mijn beeld voor zijn ogen zwerven.... ik hoop.ik hoop.dat jullie daardoor een misvormd kind zullen krijgen en. 'Nu is het genoeg!' riep Attie Bengers uit. Ze maakte zich los en liep op de vrouw toe. Voor Max het had kunnen verhinderen, sloeg ze de vrouw twee keer hard in het gezicht. Meteen was de man bij haar en greep haar armen vast. 'Attie! Wat doe je nu?' Mientje Sornee keek één sekonde met stomme verbazing naar haar rivale, toen zakte ze in elkaar en viel op de grond. Wezenloos knielde Max bij de bewusteloze vrow neer. 'Attie dwaas kind.kijk nu eens wat je gedaan hebt!' 'Ik had haar dood moeten slaandat serpentmompelde het meisje. Gelijk sloeg ze de handen voor het gezicht en begon te huilen. HOOFDSTUK 14 Op een zonnige meidag traden Max Ellegers en Adriaantje Bengers in het huwelijk. Onder overweldigende belangstelling van de dorpsgenoten, alsmede van vele zakenrelaties van de bruidegom. Het was een ouderwetse plechtigheid, met rijtuigen en witte schimmels voor de bruidskoets. Er waren er zelfs in het dorp, die de vlag hadden uitgestoken. In dit uur bemerkte Mex Ellegers pas goed, welk een grote plaats hij innam in de dorpsgemeenschap. Bij het gemeentehuis stonden de mensen rijen dik en juichten het paar hartelijk toe. De woning, wist hij, was herschapen in een bloemenpaleis. Er was zoveel, dat er ternauwernood plaats was voor alle vazen, potten en boeketten. In het rijtuig, dat hen voerde naar het hotel, waar de receptie zou plaatsvinden, keek Max zijn vrouw aan. 'Blij?' Ze kneep hem in de arm. 'Gelukkig, al is het maar een ge brekkige definitie. Gelukkig om alles, niet alleen om ons beiden, maar ook om Mientje en Frans.' Hij keek even achterom, maar door de veelheid van rijtuigen en paarden kon hij niet zien, in welk rijtuig zijn vroegere werk gever en vriend, Frans Sornee zat met zijn vrouw en dochter. 'Het prettige is, dat alles weer in orde is gekomen. Frans heeft zijn fout ingezien en ruiterlijk erkend. Hij wil niet meer drinken. Vanmiddag moet hij een vuurproef doorstaan. Als hij wil, kan hij het.' Attie knikte. 'Hij heeft nu weer een goede steun aan zijn vrouw. Au fond is ze me geweldig meegevallen na die bewuste avond.' 'Ze was zichzelf niet. Na alles, wat ze had meegemaakt, kon je het haar niet kwalijk nemen. Op de een of andere manier voelde ze zich bedreigd, toen ze hoorde, dat wij gingen trou wen.' Het rijtuig hield stil bij het hotel. Nauwelijks hielp Max zijn vrouw uitstappen, of er klonk een luid gejuich op. Ze keken lachend in het rond en ontmoetten alleen maar vriendelijke hartelijke gezichten. Attie wuifden, aangedaan, maar wist zich te beheersen. Ik moet alleen maar blij zijn. En dankbaar. Dit is de gelukkigste dag van mijn leven.

De Duinstreek | 1967 | | pagina 5