Tentoonstelling Oud Schoorl Bronchi letten Veroordelen is niet moeilijk mutsspaarbank TWEEDE BLAD DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 f - -Uw y vatbaar Plattelandsvrouwen Kleurentelevisie In Schoorl Soed voor de huid het gehele Jaar door ALGEMEEN WELZIJN Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen N.O.V.I.B.-nieuws I Wie weet een naam voor de nieuwe kleuterschool in Groet? Ons nieuwe feuilleton •:\T DE DUINSTREEK Eén van de vele foto's die Er is over de door de heer Alphons Leysen jr. in 'De Roode Leeuw' in gerichte tentoonstelling al veel van te voren geschreven. En inderdaad was een bezoek aan deze expositie de moeite ten volle waard. Burgemeester Bergh opende zater dagmiddag officieel de tentoonstel ling in aanwezigheid van talrijke be langstellenden. De heer Bergh zei onder meer dat de spreuk van Von del: 'De liefde voor zijn land is een ieder aangeboren' op de samenstel ler van deze tentoonstelling zeker van toepassing was. De heer v. d. Garde heeft destijds de aanloop genomen door oud-ma teriaal boven water te brengen en dit is door de heer Leysen overge nomen. Ondanks diens studie heeft hij zich dit jaar wel bijzonder met Schoorl bezig gehouden en de heer Bergh vond het plezierig dat men dit materiaal allemaal zo kon bekij ken en wees erop dat wat de fi nanciële kant van de zaak betreft, 'De Roode Leeuw' slechts de sym bolische som van 25,- voor de zaal had gevraagd. Een bedrag dat de ge meente op haar beurt weer graag voor haar rekening had genomen. Nadat de heer Leysen jr. een dank woord had uitgesproken konden de talrijke belangstellenden een kijkje nemen. De samensteller had zijn ten toonstelling zo opgebouwd dat de hele gemeente als het ware in een kring in de zaal lag. Men begon bij Aagtdorp en eindigde bij Camper duin. Honderden foto's, ansichtkaar ten en schilderijen, oude documen ten, voorwerpen, wapens, munten en zowaar ook het eerste nummer van 'De Duinstreek' met zijn beide voor gangers hadden veel bekijks. Vooral omdat de wat oudere Schoorlaars zichzelf of vrienden herkenden op de oude foto's van schoolklassen en verenigingen. Er lag ook een verslag op de tentoonstelling was te zien. van de laatste vergadering van de gemeenteraad van Groet en hier gevonden aardewerk uit het begin van onze jaartelling. Ja, wat lag er eigenlijk niet, met de opsomming van alles zou men een pagina kunnen vullen. Mij trof de rust die vooral van de oudere schil derijen uitging, er was b.v. een af beelding van het café ,'s Lands Wel varen' in Schoorldam, met een op haalbrug en een fraaie bossage. Als je nu op dezelfde plek de auto's met snelheden van boven de hon derd km. ziet passeren dan begin je de betrekkelijkheid van de dingen toch beter te begrijpen. Als de men sen die toen leefden nog eens in onze door de welvaart en de hart klachten geteisterde wereld zouden kunnen terugkomen, zouden zij ze ker het idee hebben dat de dag des oordeels was aangebroken. Er waren over bepaalde onderwer pen complete stands ingericht. Zoals bij de verschillende kerken die onze gemeente heeft gehad, de hotels, de busondernemingen, de Frans-Duitse oorlog, ja wat al niet. De schoolfoto's vormden een hoofd stuk op zichzelf en de heer Leysen was er in geslaagd om praktisch alle op die foto's van zo'n vijftig, zestig jaar geleden voorkomende personen te identificeren. Ook hadden talrijke voorwerpen een plaatsje op de ten toonstelling gekregen, oude lantaarns van de busonderneming van de hr. Jb. de Jong en een oude brandweer- pomp. Er was ook, ik doe maar een greep, een fraaie schilderij van de Alkmaar Packet te Schoorldam een fraaie verzameling oude tegels som mige honderden jaren oud. En bij het zien van al deze oude dingen gaat je bewondering uit naar de man die de laatste weken niet voor half twee naar bed ging. En die onder andere met behulp van de heer Piet Mnnv He enHeve V.- v f' Schoorlaars weer met hun neus op het verleden heeft gedrukt en de tegenwoordige generatie duidelijk heeft gemaakt dat ook hier de tijd niet heeft stilgestaan. Integendeel. Resumerend mag wel gesteld worden dat de heer Alf. Leysen veel succes met zijn tentoonstelling heeft ge had en dat het houden van dergelij ke exposities zeker voor herhaling i A De heer Muelink organiseerde in 'De Roode Leeuw' een demonstratie van n _i in de ene zaal de tentoonstelling 'Oud Schoorl' en in de andere de moderne hedendaagse techniek. We hebben het wonder kunnen aan schouwen. We hadden ook al ver- schijleride meningen over de televisie gehoord op de Firato. Maar ons eigen oordeel willen we graag hier zeggen. De kleuren waren heel goed. Het groen en het rood waren de kleuren zoals ze moesten zijn. De natuur komt bij ons in huis met zijn werkelijke kleur en pracht. De vo gels in hun mooie kleuren. Als we daarbij het zwart-wit beeld zagen was de keus niet moeilijk. De prijs valt over te praten, want het is nog wel een grote uitgaaf, maar nog maals men heeft er iets voor. Ook op radiogebied had de heer Muelink toestellen staan met stereo van een hoge klasse. Een heel orkest haalt u bij u in de huiskamer met een zuivere weergave of u in de con certzaal zelf zit. De belangstelling voor deze demon stratie was evenals bij 'Oud Schoorl' enorm. Zondagavond waren er al meer dan 1200 personen gepasseerd. Ook de heer Muelink kan dus op geslaagde avonden terugzien. CL De afdeling Schoorl van de Ned, Bond van Plattelandsvrouwen hield vorige week woensdag in 'De Rus tende Jager' haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. De avond was georganiseerd in samenwerking met het Kath. Vrouwengilde en de Her vormde Vrouwengroep. De zaal bleek bijna te klein te zijn om alle dames van een goede plaats te voorzien, er moesten zelfs stoelen worden bijgehaald. Mevrouw Broersma, de presidente van de afdeling der Plattelandsvrou wen wees in haar welkomstwoord op de talrijke cursussen die men weer voor de leden in petto heeft. De da mes kunnen de komende maanden leren hoe zij een gezellige en sma kelijke broodmaaltijden kunnen sa menstellen, zij kunnen een cursus volgen over de verzorging van plan ten in de woning terwijl de Volks hogeschool een cursus organiseert waaraan ook de leden van de de Bond van Plattelandsvrouwen kun nen deelnemen. In samenwerking met de Stichting Goed Wonen wordt namelijk geleerd hoe men kleine verbouwingen in de woning zelf kan verrichten en hoe meubelen kunnen worden gemaakt. De voorzitster van het Kath. Vrou wengilde, mevr. Bosma vertelde iets over een enquete die zal worden ge houden naar de mening van de da mes over de gemeentelijke herinde ling in onze provincie. Een en ander wordt georganiseerd door de directie van de melkfabriek 'Aurora' te Op meer. Hierna was het woord aan de mede werkers van het produktschap voor groenten en fruit. Met behulp van 2 projectoren die tegelijk fraaie kleurendia's op het scherm brachten vertelde een vlotte en welbespraakte dame veel wetenswaardigs over de toepassing van groenten en fruit bij yhet samenstellen van de dagelijkse maaltijden. In de pauze werden slaatjes rondge diend en werd een verloting gehou den om zakjes fruit. Na de koffie werd een tweetal fraaie kleurenfilms vertoond. Deze volkeren uit vroeger eeuwen hadden goed georganiseerde gemeen schappen opgebouwd en hebben daardoor zeer imposante oude bouw werken nagelaten. Echter zal ook een en ander over het moderne Mexico in de causerie voorkomen. Met name zal over grote schilders van dit land worden gesproken. Omstreeks de tijd van Karei de Grote bloeide in het oosten van Mexico een verfijnde cultuur met in drukwekkende architectuur, grote astronomische exaktheid en verba zingwekkend gevoel voor het deco ratieve effect. De Spanjaarden heb ben gedaan wat zij konden om deze 'duivelse' precolumbiaanse cultuur, die trouwens ten tijde van de 'Con- quista' al in verval was, te vernieti gen. Het lukte hun niet en onder het Spaans-katholieke vernis komt ook nu nog overal de wilde Maya- en Aztekenschoonheid te voorschijn. Op woensdag 11 oktober a.s. zal deze vereniging haar eerste avond van dit seizoen weer in 'De Roode Leeuw' houden. De heer Mr. Jan den Tex en mevr. K. den Tex-Weisz uit Leusden maak ten verleden jaar een reis naar Mexico. Deze zullen aan de hand van een serie dia's vertellen over deze reis en over de oude volkeren van dit land: 'De Maya's, Tolteken en Azteken. aangemeten door HOI LAAN 2 - TEL. 2202 - Leverancier van alle ziekenfondsen CONTACTLENS SPECIALIST INRICHTING VOOR CONTACTLENS-AANPASSING Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. DOOR TO DORSSEN- VAN LOO Na een drukke receptie had Max een pijnlijke rechterhand. Gelukkig, dacht hij, nu hebben we een uurtje om uit te rusten. Gelijk maar even profiteren van de gelegenheid en een praatje maken met Frans. De laatste bezoekster van de receptie verliet het hotel. Max keek zijn vrouw aan. 'En nu ga jij een uurtje rusten.' Lachend vervolgde hij: 'Als je wettige echtgenoot rust van nu af aan de plicht voor je welzijn te zorgen. Enne.... je hebt me gehoorzaamheid beloofd, niet waar?' Attie glimlachte. 'Je hebt gelijk. Ik geloof, dat een klein tukje me goed zal doen.' Hij fluisterde haar in het oor: 'Om half negen komt de wagen vanavond. Dan knijpen we er stilletjes tussen uitvoor onze huwelijksreis.' 'Ik verheug me er al op', fluisterde ze terug. Hij keek haar na, toen ze naar het kamertje ging, dat voor haar ingericht was om wat uit te rusten en ook om zich vóór het vertrek te verkleden. Daarna draaide hij zich om en keek naar de verschillende gasten, voornamelijk familieleden van Attie en hem. En kennissen. Hij ontmoette de blik van Frans Sornee, zwijgend liep deze op hem toe. 'We moeten even praten, Frans. Nu is er een mooie gelegen heid voor. Kom met Mientje maar naar de serre. Die blijft voor de andere afgesloten.' In de serre zaten ze bij elkaar. Max presenteerde sigaretten. 'Zo', begon hij, 'en nu de verrassing, waar ik het over had. Ik vind het heel verstandig van Frans, dat hij ontslag genomen heeft uit de dienst in Amerika. Weliswaar ben je nu Amerikaans staatsburger, maar het lijkt me niet moeilijk om opnieuw je Nederlanderschap terug te krijgen. Ik heb een paar relaties op gedaan in de loop der jaren, in Den Haag. Die zet ik er wel achter. Sinds ik voor de staat deviezen verzamel, kan ik een potje breken, zie je?' Frans knikte begrijpend. 'Wil je, dat ik hier blijf?' Max schudde zijn hoofd. 'Nee, dat is niet de bedoeling. Luiste ren jullie eens goed. Ik heb een stuk industrieterrein gekocht in Brabant. Onder de gemeente Gilze. Daar ga ik 'n nieuwe fabriek bouwen. De bedoeling is, dat over enige tijd, als de fabriek daar klaar is de carrosseriebouw grotendeels overgebracht wordt Hier gaan we ons dan beperken tot het maken van vaste seg menten, zoals complete deuren en zijstukken. Op de duur wordt het hier te klein en ik kan hier geen kant meer heen. Elke meter grond is al benut. Dat lijkt me de beste oplossing. Ik koop een grote truck, bouw er zelf een bak op en daarmee rijden we dan iedere dag de segmenten naar Brabant. Momenteel wordt er al een kantoorgebouw geplaatst. En ik heb vergunning voor acht woningen. Eén daarvan is voor jullie. Frans kan, als hij wil, daar directeur worden. Hij kent het vak en al is hij er enige jaren uit geweest, ik zal zorgen voor goeie medewerkers, zodat hij binnen een jaar alles weer onder de knie heeft. Over het salaris zullen we het wel eens worden. Ik ben blij, dat alles weer helemaal in orde is gekomen tussen jullie. Zo moet het blijven. Ik kon Mientje en ik ken jou en ik weet nu, dat jullie nog wel eens met elkaar zullen kibbelen, maar uiteindelijk kunnen jullie toch niet buiten elkaar. Voor ons allemaal is het beter, dat we niet te dicht bij elkaar wonen. Als we allebei hier in Hoogendijk blijven, voorzie ik toch weer moeilijkheden, al zijn we allemaal met beste voornemens bezield. Zo mensen, laat maar eens horen, of mijn voorstel naar jullie zin is. Mientje greep als eerste zijn hand. 'Max, het is meer als ik had durven denken. Natuurlijk nemen we het aan. Enver schrikkelijk bedankt, dat je ons zo wilt helpen.' 'Jullie hebben mij vroeger ook geholpen. En zo hoort het vandaag ik, morgen misschien jullie. Oké Frans? De man stak zijn hand uit, die Max Ellegers stevig drukte. 'Dan is dat voor elkaar En wat de tijd betreft, voor je daar kunt beginnen.Attie en ik gaan een maand op reis. Dat kan ik nu doen zonder me ergens zorg over te maken. Tenslotte, als jij me wilt helpen. Met je vrouw. Ik stel voor, Frans, dat jij vanaf morgen de leiding hier op je neemt. Ik heb dat met de bedrijfsleiders al in orde ge maakt. Gedurende de maand, dat wij weg zijn, ben jij hier de baas. Dat ben je al eerder geweest, dus ik neem aan, dat het je wel zal lukken. En als Mientje dan zo vriendelijk wil zijn om ons huis.ik zeg: ons huis, dus van Attie en ik, maar ook van jullie beiden, in orde te houden, zullen we beiden je er dankbaar voor zijn. Je bent een uitstekende huisvrouw, daar weet ik van mee te praten. Jullie zijn hier dus weer een volle maand in je eigen huis. Laat je spullen uit Amerika maar over komen. Als je geld te kort hebt, spijker ik wel bij. In orde?' Frans en Mientje keken elkaar aangedaan aan. Toen viel de vrouw in de armen van haar man en begon te huilen. 'Dat is dat heb ik helemaal niet verdiend na 'Ssst'! antwoordde Max, 'daar zouden we niet meer over pra ten. We hebben allemaal wat goed te maken en dat doen we bij deze. Wat achter ons ligt, is verleden tijd. Daar willen we nooit meer aan denken en dat zal nooit meer ter sprake worden ge bracht. En Attie denkt er net zo over.' Frans zei: 'Je hebt een schat van een vrouw gekregen, Max Ik ben er van overtuigd, dat jullie gelukkig zullen worden.' De man knikte. 'Ik eveneens. En als jullie ons voorbeeld willen volgen.ga je gang. Niets zal ons liever zijn.' Fians kuste zijn vrouw teder. 'Dat gaan we vast en zeker pro beren, niet Mientje? Met de kleine meid.' Het leek wel, of de persoon in kwestie het had gehoord, want de deur van de serre werd geopend en een meisje van ruim 10 jaar trad binnen. 'Gut, zitten jullie hier', vroeg ze met een on misbaar Engels accent. 'Ik kon tante Attie ook nergens vinden Waar is ze, oom Max?' Max trok het meisje naar zich toe en streelde haar wang 'Tante Attie is een beetje moe na alle emoties van deze dag liefje. Ze slaapt een uurtje. En je vader en moeder hadden wat met me te bepraten.' Dus verstopten jullie je hier. En wij maar zoeken. We dach ten, dat jullie er al vandoor waren gegaan, zie je?' Vanavond. We blijven eerst nog een paar uurtjes. Ik moet jou nog een beetje plagen, snap je?' Hij trok haar speels aan de lange haren. O, mama, daar begint-ie weer. Dat deed oom Max vroeger toch niet, he?' Vroeger zat je op mijn schoot, klein duveltje', antwoordde hij en trok haar op zijn knieën. Maar het meisje liet zich gegeneerd op de grond zakken. Ze kreeg een kleur en antwoordde Maar, oom Max, ik ben geen vier meer|' Gelijk liep ze de feestzaal weer binnen. Dat zal een knappe jongedame worden', zei Max, haar na kijkend. Uren later reed een auto over de grote weg naar het zuiden. Achter het stuur Max Ellegers, naast hem zijn jonge vrouw. 'Dus alles is in orde?' vroeg ze. Hij knikte. 'Alles liefje. Frans zwaait gedurende onze afwezig heid de scepter in de fabriek, daarbij bijgestaan door onze on volprezen Pietje Krijn, die misschien nog meer weet van auto bussen en touringcars dan ik zelf. En Mientje zorgt voor ons huisje. Als we weer terug zijn, is de noodwoning in Brabant klaar en verhuizen ze daarheen.' Attie ging dicht tegen hem aanzitten en sloeg haar arm om zijn middel. 'Wat heerlijk, dat alles zo goed geregeld is, he? De gedachte, dat Mientje altijd in onze buurt zou zijn, zou me toch geen vrede geven.' Dat zagen beiden ook in. Er is teveel voorgevallen, al hebben we er een punt achter gezet.' De vrouw zei: 'Als ik nog terugdenk aan de onverwachte terugkeer van Frans en zijn dochtertje. Het kind vloog haar moeder om de halstoen was voor Mientje alles weer goed. En accepteerde ze Frans op de koop toe.' Ze schudde haar hoofd. 'Nee, Max, een vrouw ziet zoiets scherper dan een man. Mientje houdt wel van Frans. En als hij het drinken laat, zullen ze best een derde keer opnieuw met elkaar gelukkig zijn. Temeer, omdat Sjaantje niet buiten haar moeder kan. Zoals jij het nu geregeld hebt, is het de beste op lossing: wij in Hoogendijk, zij in Gilze.' Hij keek haar lachend van terzijde aan. 'Wie worden het ge lukkigst, liefje, zij of wij?' Wij natuuurlijk, want wij moeten nog beginnen. Ons geluk is volkomen, liefste. Niemand zal ons dit kunnen ontnemen.' Max remde af en zette de wagen aan de kant. Hij zette de motor stil en draaide zich naar zijn vrouw. 'Wat denk je nu wat er aan de hand is? Motorstoring?' Ze vleidde zich tegen hem aan. 'Ik ken jou door en door, mijn heer gemaal. Je kunt niet eens aan één stuk doorrijden naar ons hotel, zonder me even gekust te hebben. En omdat je een voor zichtige man bent, zet je de wagen even stil.' Hij trok haar in zijn armen en kuste haar innig 'Juist En omdat ik een voorzichtig man ben, krijg je op dit ogenblik maar twee kussen.' Hij boog zich naar haar oor en fluisterde daarin: 'Ik moet toch minstens wat bewaren voor straks voor vanavond.Toen bloosde de jonge vrouw, maar in'het donker was dit niet te zien. Enkele minuten later trok de wagen snel op en was weldra opgelost in de duisternis van de avond. EINDE Oktober, in het bijzonder de week waarin de 24e valt, is sinds de 2de Wereldoorlog een bijzondere tijd. Na de onvoorstelbare rampen die deze oorlog over de mensen bracht, leefde er weer nieuwe hoop: 24 okt. 1945 werd de organisatie van de Ver. Naties opgericht. Sinds 10 jaar valt de herdenking van deze stichting samen met de jaarlijkse N.O.V.I.B.- aktie. Op 29 november 1957 werd het N.O.V.I.B.-comité Schoorl samen gesteld. Ook in 1054 andere plaatsen in ons land bestaan NOVIB-comitees en contactpunten. Van die 1054 hadden er de laatste week van september 800 bericht gestuurd dat ze een collecte zouden organiseren. Dit zijn er nu minstens 801, want ook NOVIB-co- mite Schoorl heeft bericht ingezon den dat het aan de jaarlijkse inza meling meedoet. De bouw van de Groeter kleuter school vordert al aardig, men denkt volgende maand, na de herfstvakan tie, het gebouw officieel te kunnen open. Maar alleen is men er nog niet in geslaagd een passende naam voor de school te vinden. En daarom wor den alle inwoners van Groet, of ze nu kinderen op de kleuterschool hebben of niet, hierbij uitgenodigd een leuke naam voor de nieuwe school te bedenken. Als u denkt iets gevonden te hebben schrijft u de naam dan op een briefje en bezorgt u dat bij mevrouw Leeuwenkamp. Maar doet u het wel zo spoedig mo gelijk want zo'n naam moet natuur lijk in metaal of op een andere .ma nier aan het gebouw worden beves tigd en de voorbereidingen hiervoor kosten ook tijd. Een prijs is er niet aan verbonden maar u kunt rekenen op de dank baarheid van mevr. Leeuwenkamp, het gemeentebestuur en alle iwo- ners van Groet. Zijn zeemanshuwelijken ideaal? Map Ruizenaar gelooft er in, trots de be zwaren, die van de zijde harer fa milie worden aangevoerd. Ze kent Wiechert Lakeman van de school banken af. Hij is nu studerende voor tweede stuurman en gééft hem haar jawoord. Hij slaagt en ze trouwen. Na hem naar zijn schip gebracht te hebben, begint ze te beseffen, wat het zeggen wil zeemansvrouw te zijn. Jaren gaat het goed; er wordt een dochtertje geboren; haar geluk is volkomen. Maar roddelarij, insinua ties en verdachtmakingen gaan niet ongemerkt aan haar voorbij. Is het dan toch waar, dat verhaaltje: 'In elk stadje een ander schatje?' Ze krijgt dan ook de schok van haar leven, als ze Wieg betrapt met een andere vrouw. Het komt tot een scheiding. Map's mislukte jaren gaan dan als een kaleidescoop door haar heen. Al leen met haar dochtertje probeert ze nog wat van haar leven te maken. Toch blijft er iets hangen. Houdt ze nog van Wieg? De stoere eerste, met wie ze zo lang gelukkig is geweest? Ons nieuwe feuilleton geeft u gelei delijk een antwoord op al deze vra gen. Misschien gaat u meeleven met Map in haar kleine huisje. En wel licht nee, meer vertellen we er niet van, want u kunt zelf vanaf 12 oktober alles lezen over Map's mislukte jaren. Mogelijk zegt u aan het einde van dit feuilleton: die ja ren waren zo mislukt nog niet. Redaktie Hoestdrank in tabletvorm.95ct

De Duinstreek | 1967 | | pagina 5