weekblad Zeventig jaar Bergens Harmonie verdien geld met uw salaris RAIFFEISENBANK SCHOORL GERRITSEN KLOKKEN Doktersdiensten DONDERDAG 12 OKTOBER 1967 41e JAARGANG NR. 40 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden De oprichting Nieuw bestuur Eerste muziekconcours spaarbank en alle bankzaken De eerste vergadering Naam verandering P. Pranger dirigent A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten De oude muziektent gesloopt De erelijst v.v. 'Schoorl' Nationale Reclasseringscollecte Een nieuw ruiterpad in het Noordholiands Duinreservaat Algemeen Welzijn Dit nummer bestaat uit 6 pagina's du iris Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoori en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Lezend in de notulen van 'Bergens Harmonie' waarvan een zeventig jarige documentatie is vastgelegd door de diverse secretarissen uit het tijdsbestek 1897-1967 krijgt men eer bied voor bestuur en leden van dit korps, voor het vele werk, dat in die jaren werd verricht. Verscheidene gestorven maar ook nog in leven zijnde leden, bestuursleden, hebben hun zilveren, gouden, ja zelfs dia manten jubileum gevierd in hun ver eniging en gezorgd dat door hun vasthoudendheid Bergens Harmonie een begrip voor de Heerlijkheid Berden is geworden. Zaterdag 25 september 1897 werd in het toen nog ongerepte Bergen een vereniging opgericht die de naam kreeg van Bergens Fanfarecorps. Het doel der vereniging was de beoefe ning van muziek en bij voldoende kennis daarvan het geven van uit voeringen. Het gezelschapsjaar loopt van 1 oktober tot 30 september, zo staat het in art. 1 en 2 van het uit Een jaar later treedt het voorlopig bestuur af en wordt een nieuw be stuur gevormd door de heren: C. Bogtman Az (voorzitter), Planteydt (penningmeester), N. Weijers (se cretaris), C. Weijers en Jb. Min (commissarissen) De penningmeester wordt dan op 20 januari 1899, vervangen door C. Bogtman 'Ome Kees'. De repetities worden gehouden in het schoollokaal van de lagere school in de Schoolstraat (Ruïnelaan), waar de Pee's herenmodezaak is geves tigd. Dit was van korte duur, want niet lang daarna verhuisden de bla zers naar café Hilbrand aan de Dorpsstraat, waarvoor de vereniging 50 cent zaalhuur moest betalen. De 10 aangeschafte instrumenten werden ingeblazen o.l.v. dirigent M. J. Otto uit Alkmaar, een artistieke Laat het overschrijven naar een kosteloze en rentedragende privé-rekening. Vraag folders of mondeling advies bij de Heereweg 56, Schoorl Stationsstraat 6, Bergen 23 artikelen bestaand reglement, dat in fraai schoolschrift op twee folio vellen in het jaar 1802 werd be krachtigd en ondertekend door de president C. Bogtman Az. en secre taris N. Weijers. In oktober 1897 hield de pas opge richte fanfare zijn eerste huishoude lijke vergadering in het lokaal van Veenhuysen in 'De Rustende Jager'. Aanwezig was het voorlopig bestuur de heren: L. Top, P. van Hoorn, J. Oldenburg, W. Veenhuysen en C. Meijer en de leden: C. F. Blanken- daal, F. Planteydt, C. Bogtman Jbz, C. Bogtman Az, M. Ven, C. Weijers, J. Beekman en O. Prins. Tot voorzitter werd benoemd L. Top C. Meijer werd secretaris, Veenhuy sen, penningmeester. Twee dirigenten woonden de ver gadering bij als adviseurs voor de aanschaf van instrumenten. Het be nodigde geld daarvoor was reeds enige maanden tevoren door middel 'van een lijstinzameling door de ini tiatiefnemers bijeen gebracht tot 'n bedrag van 207,25. Besloten werd de voorzitter en één van de adviseurs de heer Reidel, opdracht te geven bij de firma Mam pen te Amsterdam, instrumenten te kopen. Het bijeengebrachte geld bleek echter niet voldoende, voor de aankoop van de instrumenten, zodat de voorzitter het resterende bedrag 50,-, tegen een rente van 3 pro cent met een jaarlijkse aflossing van 5,- bijpaste. verschijning die tijdens de reptities zijn cilinder-hoed ophield. In het jaar 1902 trad Bergens fan fare toe tot de Bond van Harmonie en fanfarecorpsen. Op 7 juni van dat zelfde jaar organiseerde de jonge fanfare, ter gelegenheid van haar 5- jarig bestaan een muziekconcours op het terrein van de Kennemer Sport club, dat moreel een succes, doch fi nancieel een tekort opleverde van 250,-. In 1903 wordt dirigent Reidel vervangen door J. Beekman uit Bergen, die slechts na drie maan den de dirigeerstok overgaf aan de heer Crefeld uit Alkmaar, tegen een salaris van 25,- per kwartaal. In 1907 wordt burgemeester J. van Reenen beschermheer van het fan farecorps, dat voor de vereniging 'n vast jaarlijks inkomen van 10,- betekende. Mevrouw Van Reenen-Völter schenkt het corps dan een vaandel, terwijl P. Vrasdonk tot vaandrig wordt be noemd. Na 15 jaar bestaan te hebben, ver andert het corps haar naam in 'Ber gens Harmonie'. Sinds de hr. v. Ree nen beschermheer is geworden wordt op elke jaarvergadering 'n dronk aan hem gewijd. In die jaren werden de donateursgelden door veldwachter J. Verkerk geïnd. De notulen ver springen dan van 14 september 1913 naar oktober 1915. In de periode 1914-1918 was de heer Beekman, die in de Dorpsstraat een kapperszaak bedreef, een onmisbare kracht voor het corps. Hij componeerde mars liederen, zwaaide in tijd van nood de dirigeerstok en hield de leden bij elkaar. Het bestuur bestond toen uit de heren: P. Blankendaal (voorzit ter), C. Bogtman (penningmeester) en C. J. Admiraal (secretaris). Op de bestuursvergadering van 8 oktober 1918 werd besloten tijdens het pot spel, die traditiegetrouw na de jaar vergaderingen worden gehouden, in plaats van 'Het broodje met kaas', de leden een trosje druiven en een sneetje tulband te offeren vanwege de slechte kwaliteit van het brood. 1 Maart 1922 besluit het bestuur na grondige overweging de heer Pran ger als dirigent van het corps te be noemen tegen een salaris van 10, per repetitie, plus reiskosten en va kantie-toeslag. De contributie wordt dan verhoogd van 10 op 15 cent voor gehuwden en voor ongehuwden van 5 op 10 cent. Als het corps dan 25 jaar be staat is haar populariteit zo groot geworden, dat elke plaatselijke ver eniging haar een goed hart toe draagt. De 2-jarige Berger Sportver eniging organiseert dan spontaan 'n voetbalwedstrijd t.b.v. het jubileren de corps. Burgemeester Van Reenen en enkele pensiongasten organiseren een on vergetelijk feest, dat de penningm- meester 300,- in het laatje brengt. De steeds wisselende financiële ver slagen, het ene jaar een tekort en het andere jaar een batig saldo, heb ben vele leden naar de oorzaak hier van doen vragen. Zij zijn echter nooit achter dit geheim van de pen ningmeester gekomen. Ieder jaar klopte de kas. In het jaar 1934 brach ten de blazers hun beschermheer een aubade ter gelegenheid van zijn 50-jarig voorzitterschap van het pol derbestuur. Toen in mei 1940 ons land werd be zet en de Bergenaren moesten evacueren besloot het bestuur zo nauw mogelijk met elkaar in contact te blijven. Ze deden dat tot 31 okt. 1943, waar ten huize van de geëva cueerde secretaris Admiraal, Over- diepad 19, Alkmaar, de laatste ver gadering en de laatste contributie betaald werd. De eerste bestuursvergadering na de bevrijding werd gehouden op 27 okt. 1945. Het kassaldo was inmiddels ge groeid tot een bedrag van 174,42. In 1947 werden plannen besproken de Maesdammerhof als muziektuin in te richten. Dit ging niet door. In de Buitensocieteit aan de Hoflaan werd de aldaar staande ij stent van David de Groot gesloopt en verkocht. De opbrengst werd overgemaakt aan de enigst overgebleven dochter van het gezin Groot, die aan de gaskamer ontsnapte. In het jaar 1949 overlijdt dirigent Pranger, die 'Bergens Harmonie' een goede naam in de muziekwereld gaf. Hij wordt opgevolgd door dirigent D. Visser. Op 26 mei van dit jaar wordt een tamboercorps opgericht o.l.v. de heer Jooden, tamboer bij het Am sterdams politiekapel en de heer Luten tamboer bij 'Excelsior' te Alkmaar. Na dirigent Visser (1950- Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek 1955) krijgt Luc Oordijk de leiding (1955-1958). In het jaar 1957 legt de onvolprezen P. Blankendaal zijn taak neer na 57 jaar lid te zijn geweest, waarvan 42 jaar voorzitter. Zijn bestuursfunk- tie wordt overgenomen door de heer J. van Zoonen. De brillante penning meester 'Ome Koen' bedankt dan op zijn 89 ste jaar, na 62 jaar dit be- stuursbaantje vervuld te hebben. Een jaar later neemt de talentvolle musicus en Bergenaar Kees Blokker tweede trombinist in het Concert gebouworkest, de taak van Luc Oor- dijk over en brengt met zijn jeugdig enthousiasme tot 1964 Bergens Har monie op een behoorlijk muzikaal niveau. Hij wordt dan opgevolgd door de thans dirigerende leider G. Schrijvershoff. Naast het muziek corps wordt er dan een Jeugddrum band opgericht o.l.v. de heer Groen. Omdat het bezoek de laatste jaren voor de zomeravondconcerten in de muziektuin aan de Hoflaan steeds minder werd en er toch wel belang stelling voor deze uitvoeringen bestaat als men maar niet zo ver daarvoor moet lopen heeft het be stuur pogingen gedaan om in het centrum van het dorp, tussen de oude muren van de Ruïnekerk, con certen te geven, die wonderwel zijn gelukt en waarmee zij een talrijk publiek trokken. Inmiddels is enkele maanden geleden de oude muziek tent aan de Hoflaan gesloopt, die 56 jaar daar gestaan heeft op de 2000 vierkante meter bosgrond, die bur gemeester Van 'Reenen daarvoor be schikbaar stelde. mm Uw salaris laten overmaken op een Gezinsrekening betekent: niet onnodig veel geld in huis (veilig) kosteloze verzorging van Uw betalingen (gemakkelijk). SCHOORL HEREWEG 163 (nabij toeristenkerk) Tel. 213 960 VESTIGINGEN BERGEN DORPSSTRAAT (hoek Kerkstraat) Tel. 3938 17 November a.s. viert Bergens Har monie haar zeventigste verjaardag in de schouwbuorgzaal van 'De Rusten de Jager'. Er zal die dag van de kant van de burgerij zeer zeker veel belangstelling bestaan voor dit ju bileum. Dit feest is dan ook groten deels te danken aan het doorzet tingsvermogen van 'De oude garde' die met een enorme verenigingslief de door dik en dun gingen voor het corps. Zonder de andere leden iets tekort te doen die ook reeds jaren lid of lid geweest zijn, noemen wij hen die het recht hebben op de erelijst te ko men. Het waren: C. Bogtman (Ome Koen) 68 jaar lid, waarvan 62 jaar pen ningmeester; P. Blankendaal 57 jaar lid, waarvan 42 jaar voorzitter; C. J. Admiraal, 50 jaar lid, 30 jaar se cretaris; Joh. Beekman 50 jaar lid (plv. dirigent); J. Houtenbos 40 jaar lid; J. Mooi 40 jaar lid. Dan de werkende leden: Joost Ivangh 58 jaar lid; Jp. Ivangh 56 jaar lid; M. Blokker 56 jaar lid. Op 17 november tijdens de jubileum voorstelling worden er weer twee leden aan de 'erelijst' toegevoegd. Het zijn Jan Admiraal 50 jaar lid, waarvan 25 jaar secretaris en Jan Leering die 50 jaar de grote trom roert. JAN TIMMER Programma zaterdag 14 okt. 1967 Jun.: Schoorl-Jong Holland, 4 uur Asp.: Schoorl b-RKAFC h, 3.45 uur Programma zondag 15 oktober AGSV-Schoorl, 2 uur Schoorl 2-Duinranders 3, 2.30 uur Schoorl 3-Duinranders 4, 12 uur S.C. Dynamo 5-Schoorl 4, 12 uur Jun.: Schoorl-Berdos 3, 12 uur Asp.: Alkm. Victrix b-Schoorl a, aanvang 10 uur Met hartelijk dank aan gevers en collecten berichten wij dat deze col lecte in Bergen heeft opgebracht 1572,50. Het plaatselijk comité. Zoals waarschijnlijk allen, die de ruitersport beoefenen en leden van de rijverenigingen in Bergen wel weten, bestaat er al jaren, ten noor den van de Zeeweg in het Noord hollands D.uinreservaat een iedaal ruiterpad van ongeveer 61/2 km, dat loopt van Bergen-Binnen naar Ber gen aan Zee, met een paar aftak kingen naar de boswachterij in Schoorl. Het zal de ruiters dan ook verheu gen dat de heer J. B. Verink, plaat selijk beheerder van 't duinreservaat Egmond en Bergen, met volle mede werking van zijn superieuren, een nieuw ruiterpad in het P.W.N.-ge- bied heeft geprojecteerd, ten zuiden van de Zeeweg, waardoor de totale lengte van de thans aanwezige rui terpaden, een legnte van 13V2km heeft gekregen in de gemeente Ber gen. Pit nieuwe ruiterpad is met veel ge voel voor landschapschoon door dit rustig zuidelijk duingebied geslagen. Rijdend over intieme paden, waar schaduw en licht zich op verrassende wijze afwisselen, openen zich voor de ruiters steeds nieuwe perspectie ven, als zij komend uit een bos op eens een duinpanorama zien of van uit een vallei, een duin opklimmend daarboven een bekoorlijk duinland schap aan hun oog ontrolt. Deze nieuwe route is aangegeven door groene paaltjes met gele kop. Vanaf de Voert, waar men de Hee- renweg oversteekt rijdt men achter het P.E.N.-gebouwtje het nieuwe ruiterpad in, dat zich een weg baant door de zuidelijke bosrand van het reservaat, naar het intiem cafeetje van de heer C. Rijnierse op 't Woud. Vandaar slingert zich het pad langs 's Heerenweide, de weg over door een uitgestrekt duingebied, rond Transvaal, en vervolgt dan in Noor delijke richting langs de zeereep verboden voor ruiters door het Kokkendal naar Bergen aan Zee. De directie van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf, die zoveel service verleent aan natuurliefhebbers, zo mergasten en ruiters, verwacht dan ook, dat laatstgenoemde zich nauw keurig aan de richting houden die voor hen is aangegeven. Het Bergens duingebied is nu eenmaal mineraal arm, hetgeen betekent dat de bodem vegetatie niet sterk is en de povere begroeiing snel vernield wordt, wat verstuiving veroorzaakt. De directie hoopt dan ook dat de ruiters zich uitsluitend aan het aangegeven pad zullen houden. De aspirantrijders, die meestal in groepen rijden zullen hun paard langs het pad in toom moeten houden. Bij het afstijgen steeds de teugels vast houden, om het paard geen gelegenheid te geven er van door te gaan. Ook niet ar- menzwaaiend op het paard toelopen wanneer het los raakt. Dit veroor zaakt schade aan de bodem en is voor de eigenaar van dit prachtig natuurgebied een kostbare zaak dit weer te herstellen. De P.W.N. wenst u veel plezier langs het nieuwe ruiterpad. Toegangskaart is vereist; dagkaart ƒ1,35; ruiter jaarkaart ƒ20,-. VOOR BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, telef. 2027 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 Uitlening der boeken elke vrijdag middag van 15.30 tot 16.30 uur in het Oude Raadhuis te Schoorl. DINSDAG 17 OKTOBER In de gezinsweek van 15 tot 22 ok tober houdt de Herv. Gemeente een Gemeenteavond om 8 uur in de consistoriekamer van de kerk te Schoorl. De avond wordt geleid door Wika J. Th. Pietersen uit Warmenhuizen. Het onderwerp is: 'Eert uw vader en uw moeder'. Iedereen is van harte welkom op deze avond. ZONDAG 22 OKTOBER Aansluitend aan deze Gemeente avond is er op zondag 22 oktober, 's morgens om 10 uur een gezins- dienst in Schoorl (voorganger eveneens Wika Pietersen). Gedurende deze dienst is er een kinder crèche in de kleuterschool naast de kerk. Laat een ieder ook hier aanwezig zijn Sparen is zorgen, dat er geld is, wanneer u het nodig hebt. En sparen bij de Boerenleenbank betekent bovendien, dat u uw eigen rente kunt kiezen door de verschillende spaarvormen. Natuurlijk kunt u er ook gebruik maken van al die andere diensten waarvoor u een bank nodig hebt. Zoals de bankgiro, de aan- en verkoop van buitenlands geld en effecten, de huur van een safeloket, de hypotheek voor een eigen huis en het afsluiten van uw verzekeringen. En niet te vergeten zo'n gemakkelijke en veilige Gezinsrekening Stapt u ook eens binnen bij de Boerenleenbank. Er is er altijd wel een bij u in de buurt. en er zitten nog zoveel andere prettige dingen aan vast

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1