Gemeenteraad Schoorl Dampo Het lidteken (assette <3±2> ALPO - RUNDVLEES ALLEEN BIJ ALBERT HEIJN Ingekomen stukken Verordening inrichtingen toezichtbehoevenden Drank- en Horecawet Onttrekking Onderweg aan het openbaar verkeer Aangaan vaste geldlening Aanschaf materiaal Groeter kleuterschool Aanbrengen tochtportaal o.l te Groet school Aanleg huistelefooninstallatie MUTSSPAARBANK Gastenstatistiek TWEEDE BLAD DONDERDAG 12 OKTOBER 1967 Rondvraag door Maartje Zeldenrijk Ruilbeurs Schoorl NOVIB-nieuws II Na haar zomerreces kwam de Schoorlse Gemeenteraad woensdag avond weer voor de eerste maal bijeen. Niet zoals gewoonlijk om acht uur, maar een uur later in ver band met de voetbalwedstrijd Dene- marken-Nederland. Burgemeester Bergh was hiermee tegemoet geko men aan de wens van verschillende raadsleden om een uur later te be ginnen. Hij overwoog dat een locale gebeurtenis als een raadsvergadering ondergeschikt gemaakt mag worden aan een nationaal festijn. Zoals gewoonlijk ook deze keer weer goedkeuringen van G.S. over eerder genomen Raadsbesluiten. Ook was er bij de ingekomen stuk ken een schrijven van de Commis saris der Koningin waarin werd me degedeeld dat burgemeester Bergh bij Koninklijk Besluit als zodanig werd herbenoemd. Nadat de burgemeester over enkele punten de vragen van de heren Meijer en Sleking had beantwoord ging de Raad akkoord met het voor stel de ingekomen stukken voor ken nisgeving aan te nemen. Het College van Gedeputeerde Sta ten had de Raad in overweging gegeven om de betreffende verorde ning aan te vullen c.q. te wijzigen. B. en W. vroegen de Raad deze wij zigingen vast te stellen. Zonder discussie ging de Raad ak koord met het voorstel van B. en W. Door de inwerkingtreding van de drank- en horecawet met ingang van 1 november a.s. zijn de gemeen tebesturen verplicht om een belas tingverordening vast te stellen op het exploiteren van horecabedrijven e.d. naar de grondslag van de bereik te omzet van sterke drank in een kalenderjaar. Deze gemeentelijke be lasting gaat de plaats innemen van enkele artikelen van het in de drankwet geregelde vergunnings- en verlofsrecht, maar heeft uitsluitend tot grondslag de omzet van sterke drank. Blijkens het voorstel bedraagt de belasting per 50 liter sterke drank of een gedeelte daarvan 7,50 voor een horecabedrijf en vijf gulden voor een slijtersbedrijf. De Raad werd gevraagd de ontwerp-verorde- ning die uit twintig punten bestaat te willen bekrachtigen. De heer Sleking vroeg of er een BIJ VERKOUDHEDEN basis was geweest waarop de bereke ning van de belasting is gefundeerd of dat er een schatting is gemaakt. De burgemeester antwoordde onder meer dat de wet nu eenmaal niet is te veranderen en dat deze wet de maatstaven aangeeft. De Raad ging tenslotte ook in deze met het beleid van B. en W. mee. Tengevolge van de bebouwing in plan-Oost I heeft een gedeelte van de Onderweg als weg opgehouden te bestaan. Ingevolge de wegenwet brengt dit met zich mee dat door de Raad een besluit dient te worden genomen, om het betreffende weg gedeelte aan het openbaar verkeer te onttrekken. De Raad werd derhalve verzocht, ook al omdat deze ontrekking niet tot het indienen van bezwaren heeft geleid, het ontwerp-besluit te be krachtigen. De heer Sleking merkte op" dat dit gedeelte weg er al niet meer is en dat het beter was geweest eerder een dergelijk besluit te nemen. Het gemeentebestuur had van de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten een aanbieding ontvangen tot het aangaan van een vaste geld lening tot een bedrag van 300.000,- ter consolidatie van de vlottende schuld. De Raad werd voorgesteld deze aanbieding te accepteren. De rente voor deze geldlening bedraagt 6!/2% per jaar en de looptijd be draagt 25 jaar. Zonder meer ging de Raad hiermee akkoord. Voor de eerste inrichting van de in aanbouw zijnde openbare kleuter school te Groet dienen de benodig de materialen en hulpmiddelen te worden aangeschaft. Volgens de be groting is hiermee een bedrag ge moeid van 2.950,- en de Raad werd gevraagd een krediet tot dat bedrag ter beschikking te stellen. Ook bij dit punt stemde de Raad met het beleid van B. en W. in. Het is noodzakelijk gebleken om aan de openbare lagere school te Groet een tochtportaal aan te brengen. Hiermee is een bedrag gemoeid van 4.680,-. De Raad werd verzocht ook dit bedrag voor bovenvermeld doej te voteren. De heer Sleking verzocht om afbre king van het oude huisje bij de Groeter school. De heer Bergh be loofde met de betrokken eigenaar contact op te zullen nemen. In het nieuwe Raadhuis aan de Duin weg nr. 35 dient een automatische huistelefooninstallatie te worden aangebracht. Met de aanleg van deze installatie is een bedrag gemoeid van ruim veertien mille, voor aanslui ting aan het lokale telefoonnet een bedrag van 450,- en voor het ver huizen van de bestaande netlijnen 40,—. De Raad werd gevraagd om hiervoor in totaal 14.820,- beschikbaar te stellen. De heer Sleking informeerde naai de overwegingen die B. en W. had den geleid om een dergelijke dure installatie aan te schaffen. Het aan tal binnen- en buitenlijnen zou aldus de heer Sleking voor Schoorl veel te groot zijn. De heer Meijer zei dat men met de telefooncentrale in het nieuwe raad huis wel een tiental jaren zou moe ten werken. Dan zal het definitieve Raadhuis in Bregtdorp wel gereed zijn. De burgemeester die beide heren uitvoerig te woord stond, zei dat men tot de aanschaf van een toestel met meer lijnen had besloten op advies van de PTT. Hij toonde zich dank baar voor de opmerkingen uit de Raad en beloofde over dze kwestie nogmaals met de PTT in contact te zullen treden. Door de Commissie die de gemeen tebegroting 1967 heeft onderzocht is destijds de opmerking geplaatst dat het bedrag van ƒ2.500,- dat geraamd was voor uitgaven ten behoeve van de gastenstatistiek, niet verantwoord zou zijn. B. en W. hebben in hun DE DUINSTREEK memorie van antwoord al betoogd dat lang niet iedereen de benodigde opgaven verstrekt die nodig zijn voor het samenstellen van een gastensta tistiek. Toch zijn deze gegevens van groot belang vooral in het kader van de financiële verhoudingen tussen Rijk en Gemeente. Bij de behande ling van de begroting in april j.l. hebben enkele raadsleden opnieuw het nut van de statistiek in twijfel getrokken en geargumenteerd dat de benodigde gegevens best aan de sta tistieken van beide VVV's zouden kunnen worden ontleend. B. en W. hebben zich daarop tot de Minister van Binnenlandse Zaken gewend met het verzoek hen mede te delen of de uitkomsten van de gastenstatistiek nog betrokken zul len worden bij toepassing van een artikel van de wet financiële ver houding Rijk en Gemeenten. De Minister heeft B. en W. bericht, dat een desbetreffend onderzoek nog niet is afgesloten. Daarbij merkt de Minister op dat voor dit onderzoek reeds gebruik is gemaakt van gege vens uit de gastenstatistiek van ver schillende gemeenten. B. en W. achten een betrouwbare gastenstatistiek een onmisbaar ele ment, bij de opzet van plannen voor de bouw van een zwembad moet bv. geput kunnen worden uit de gege vens hiervan, De statistieken van de VVV's be rusten overigens slechts op schat tingen en bieden daarom geen waar borg voor gegevens waarvan de ge meente zich met overtuigingskracht moet kunnen bedienen, Handhaving van de statistiek maar dan dok gqed bijgehouden is van wezenlijk belang voor de ge meente en daarom dient ieder be drijf dat bij de recreatie is betrokken ten volle mede te werken. Verscheidene bedrijven hebben dit al gedaan maar andere verlenen geen of slechts symbolische medewerking. De ervaring met het programma van de eisen voor het zwembad is voor B. en W. aanleiding de bepalingen strenger toe te passen. Dankzij de tactvolle medewerking van de Rijkspolitie is een grote stroom formulieren binnengekomen zonder dat er tegen een inwoner proces-verbaal diende te worden op gemaakt. Samenvattend zijn B. en W. dan ook van mening dat het losla ten van de uniforme gastensatistiek de belangen van een recreatiege meenten als de onze, beslist niet ten goede komt. Integendeel, zo besluit het College zijn toelichting. Om die belangen zo goed mogelijk te behartigen ware op de ingeslagen weg voort te gaan. De discussies over dit agendapunt slag. De heer Sleking vroeg naar de noodzaak 2.500,- op tafel te leggen waar men bij de beide VVV's toch namen' liefst anderhalf uur in be- ook de benodigde gegevens kan ver krijgen. De heer Meijer vroeg of deze cijfers die immers schattingen zijn, wel door de Overheid worden geaccepteerd. Zij zijn immers niet exact en de cij fers op de gastenstatistiek wel. De heer Meedendorp hield een breedvoerig betoog waarin hij zich verzette tegen de huidige gastensta tistiek. Ook hij pleitte evenals de hr. Sleking, voor inschakeling van de VVV's bij het beschikbaar stellen van de cijfers. Ook wees hij erop dat bij de inwoners de vrees bestaat dat de door hen verstrekte gegevens aan de fiscus worden doorgegeven. Burgemeester Bergh stond de spre kers uitvoerig te woord. Zijn betoog kwam er op neer dat de overheid inderdaad geen genoegen neemt het schattingen maar dat de gemeente wil zijn geld loskrijgen, met reële cijfers moet komen aandragen. Na talrijke discussies vroeg de heer Meedendorp tenslotte stemming. Met 7 stemmen voor, 2 stemmen (van de heer Sleking en mevr. Kroon, blan co) en één stem tegen van de heer Meedendorp, ging de raad met het voorstel tot handhaving van de vi gerende gastenstatistiek akkoord. Er werd door de heer Bergh na drukkelijk gesteld dat de gegevens die de inwoners op het formulier vermelden niet aan de belasting worden doorgegeven. Bij binnen komst worden alle formulieren di rect doorgezonden naar het betref fende bureau te Den Haag. Wij zijn slechts een loket op dat punt, zei de burgemeester, De heer Meedendorp wees op de strandvervuiling. Hij noemde dit een slecht visitekaartje voor Schoorl en wees erop dat te Callantsoog het strand wel schoon was. De burge meester zegde toe zich hier te zul len oriënteren. De heer Meijer zag zijn eerder inge diende schriftelijke vragen op deze vergadering beantwoord. Hij had B. en W. vragen gesteld over de si tuatie bij de steenfabriek te Schoorl- dam. Burgemeester Bergh gaf op dit punt een uitvoerige toelichting. De situatie is zo, zei de heer Bergh, dat men nog voor een half jaar zand ter beschikking had. De aanleg van de weg Camperduin-Hargen zou deze termijn voor no^ een iom' kunnen verit mv.i, ni.-i c< kon niet afwachten tot de beslissing over de weg er was. In het recente verleden is de fabriek gemoderni seerd, maar een verdere modernise ring zou maximaal 5 ton vergen. En dit kon pas als men verzekerd was van de aanvoer van zand. Nu geloof ik, aldus de heer Bergh, dat men bij het besluit de fabriek te sluiten niet de spelregels van de huidige maat schappij in acht heeft genomen. We moeten dit accepteren maar ik ben geneigd om achter het motief 'ge brek aan zand' een klein vraagteken te zetten. Men had met het Staats bosbeheer rond de tafel moeten gaan zitten en deze dienst erop wijzen dat, als er geen zand meer was, de zaak gesloten zou moeten worden. Bij de fabriek werkten 27 mensen. Veertien hiervan waren boven de 40. Van deze veertien waren er acht boven de 50 jaar, en 2 boven de zestig. Als de fabriek wordt gesloten en er wordt opnieuw industrie ge vestigd dan zullen deze mensen op de hoogte worden gebracht. Er zal een behoorlijke schadeloosstelling worden gegeven. Nadat nog enkele vraagstukken de revue waren gepasseerd werd om even over half twaalf de openbare vergadering gesloten. Wij zijn bij dit verslag niet zo uit gebreid geweest als bij andere raads- verslagen, hoewel er zeker een pa gina van onze krant aan zou kunnen worden gewijd. Maar u zult het met ons eens zijn dat we ons drastisch hebben moeten beperken omdat het al ruim een week is geleden dat deze Raadsvergadering werd gehouden. En dit is voor een weekblad ook te lang, wij kunnen al moeilijk actueel zijn. Maar ook de in november te houden Raadsvergadering is op een woensdag gepland, we zullen het moede hoofd in onmacht moeten buigen en u ook dan pas de week daarop een verslag kunnen aanbie den. alles voor Baby's huidje STOFVRIJ AFGESLOTEN Het beste vaar uw hand HOOFDSTUK 1 De man schoof zijn hand over de tafel en strekte zijn vingers om de hand van de vrouw. 'Waarom gaan we niet trouwen, Map? Waarom zouden wij eigenlijk niet trouwen?' De vrouw aan de andere kant van de tafel keek hem niet eens aan, Ze staarde al een tijd naar één punt: door de half geopende deur, die de verbinding vormde met het restaurant en de keuken kon ze de kok zien met zijn hoge witte muts. Hij maakte gek heid met een van de kelnerinnen. Ze kende haar wel, de kleine zwarte Gerrie. Ze woonde halverwege Ilpendam, net waar het veer naar Purmerland was. De kok kende ze niet, Waarschijnlijk import. Maar wel knap, Geen wonder, dat Gerrie zich af en toe door hem liet kietelen. Ze hoorde haar lach. Het was niet druk in het restaurant, zo midden op de dag. Er zaten maar een paar mensen. De kok boog zich voorover en fluisterde haar kennelijk wat in het oor. Gerrie giechelde en sloeg met haar servet naar hem. Zo begint het altijd, dacht Map. Een grapje, een flirt, een avond uit, een zoen en tenslotte het stadhuis. Dat was immers het doel van ieders leven. Of niet? Er bleven natuurlijk ook mensen ongetrouwd, mannen zowel als -vrouwen. Trouwen had Wieg het daar zoëven niet over? Wat had hij eigenlijk pre cies gezegd? 'Je luistert niet eens naar me', klonk het teleurgesteld uit zijn mond. Map schrok min of meer terug tot de werkelijkheid. Gelijk voelde ze zijn hand op de hare en keek er naar. 'Meen je het?' vroeg ze op goed geluk. Ze herinnerde zich nu vaag het woord 'trouwen' gehoord te hebben, dus gokte ze. 'Wacht dacht je? We kennen elkaar nu lang genoeg. Eigenlijk kennen we elkaar al vanaf de school, niet?' Map knikte, nog altijd een beetje verstrooid. 'Bedoel je, dat jedat je 'Ja, dat ik met je wil trouwen. Ik verdien goed, ik houd van je en eh.nu ja, vind je het soms gek?' 'Nee.' Ze schudde haar hoofd. Ik heb een huwelijksaanzoek, dacht ze, en het doet me niets. Ik zou er eigenlijk om moeten lachen. Ik wil helemaal nog niet trouwen. Kijk nu eens naar Toos, mijn vroegere vriendin. Vier jaar getrouwd, twee kinderen en de derde op komst. Wat zei ze laatst, toen ze bij haar op bezoek was? Trouw maar niet te gauw, Map, dat zie je aan mij. Kinderen en zorgen. Allebei heb je eerder dan je denkt. Geniet nog maar van je jeugd. Als je getrouwd bent, is het uit met de pret.' 'Je geeft helemaal geen antwoord', zei de man en trok zijn hand terug. 'Jawel, maar het overrompelt me een beetje', haastte Map te verklaren. Wat moet ik nu meer zeggen? Ja soms? Eigenlijk is het een beetje belachelijk. Hoe komt hij eigenlijk op de gedachte, dat ik met hem wil trouwen? Al is hij leuke jongen, hij is toch niet mijn ideaal. Ik wacht op een zachte, rustige man, die me beheerst, in zijn armen neemt en me rustig een zoen geeft. Hij mag me ook wel kietelen en flirten vind ik ook leuk. Maar Wieg is zo wild. Als hij me zoent, doet mijn mond zeer. En hij om klemt me dan alsof hij me wil dooddrukken. Het is wel eens angstig. Soms vind ik het wel fijn, als hij me liefkoost. En hij is een nette jongen, dat is heel wat \yaard. Hij heeft nog nooit iets verkeerds gedaan. Dat zou ik natuurlijk niet willen. Maar ik moet toch wat zeggen. hij kijkt me maar aan. 'Ik wil eigenlijk helemaal nog niet trouwen', antwoordde ze, met haar goedhartige lach op het gezicht. 'Waarom ben je in eens zo haastig? Het is toch ook zo fijn?' De man boog zich over de tafel heen naar haar toe, 'Luister eens, Map, over enkele weken moet ik examen doen, voor twee de. Als ik slaag, ga ik weer varen. Minstens een jaar, misschien nog langer. Dan ben ik niet vaak thuis. Soms blijf ik maanden weg. Als ik dan zou weten, dat jij thuis op me zoudt zitten wachten, dan zou het voor mij veel prettiger zijn, begrijp je? En zolang ik nog thuis ben, zoals nu, hebben we tijd om te trouwen en kunnen we desnoods nog een reisje maken. Als ik vaar, zouden we weer een hele poos moeten wachten.' 'Wanneer moet je examen doen?' 'O, in juli. Dat is nog twee maanden. Ik zou graag nog een kort poosje met je samen willen zijn, als getrouwd man. Ik ga dan weer varen met prettige herinneringen aan onze eerste huwelijksdagen.' Hij boog zich nog dieper naar voren en fluister de: 'En nachten.' 'En als je nu eens niet slaagt?' probeerde Map zo rustig mo gelijk te vragen. Ze voelde een kleur opkomen en wilde niet weten, dat ze van deze laatste uitlating enigszins geschokt was. 'Dat is een kans van één op tien. Of misschien één op twintig. Ik studeer toch iedere dag? Dacht je soms dat ik thuis de krant zat te lezen? Ik blok uren achtereen. Vanmorgen bijvoorbeeld ben ik al om half zes opgestaan. Ik heb mijn boeken genomen en ben naar het tuinhuisje gegaan. Daar heb ik zitten leren tot broodeten. En daarna opnieuw. Ma bracht koffie en pas om twaalf uur ben ik ermee gestopt. Na het eten heb ik een uurtje gepit, waarna ik wat ging wandelen. En toen kwam ik jou tegen in de stad.' Ze wist het. Sinds zaterdag was ze weer zonder werk. Het laatst had ze in een winkel van huishoudelijke artikelen ge staan. Stomvervelend werk. En ze had helemaal geen verstand van potten en pannen. Ik ben altijd dromerig, hoe zou dat toch komen? Soms heb ik er helemaal geen erg in, dat er een klant voor me staat. Nu ben ik weer zonder. En thuis zijn ze kwaad. Als ik met Wieg trouw, zou ik meteen uit al die narigheid zijn. Maar hoe kom je aan een huis? Aan inwonen dacht ze niet. En zeker niet bij Wieg's ouders. Zo'n groot huis. En bij haar thuis zouden ze het zeker ook niet goedvinden. Afgezien nog van het feit, dat Alie al ingetrouwd was met haar man en vast weer een baby verwachtte. Hij begon te lachen en greep opnieuw haar hand. 'Nou? wat zullen we doen? Morgenochtend meteen naar het gemeentehuis gaan?' Ze schudde haar hoofd. 'En waar wil jij dan wonen? Zeker op dat schip van je.' 'Ik heb geen schip. En het is niet de gewoonte, dat de officie ren hun vrouwen meenemen. Dat doet zelfs de kapitein niet. En wat een huis betreft.Hij knipoogde. 'Misschien weet ik daar een mouw aan te passen. Maar dan zullen we niet te lang moeten wachten. Anders is die kans verkeken.' Ze geloofde hem niet: 'Je schept op. Hoe zou jij een huis uit je mouw schudden in deze tijd?' 'Als je dit nu eens aan je aanstaande man overliet?' 'Je weet niet eens, of ik wel met je wil trouwen.' 'Je zoudt het niet slecht hebben, Map. Ik houd van je, dat moet je toch gemerkt hebben de laatste tijd.' Ze keek hem opmerkzaam aan. Ja, hij had een verliefde blik in zijn ogen. En nu ze er over nadacht, wist ze, dat ze die blik al vaker had gezien. Vorige week nog, toen ze in Edam gedanst hadden. Hij had de wagen van zijn moeder mogen gebruiken en op de terugreis, het was zowat middernacht, was hij gestopt en had haar op zijn onstuimige manier in zijn armen genomen en gekust. Ze wist het zich nog goed te herinneren, want toen ze zich thuis uitkleedde, voelde ze haar lippen nog gloeien. Thuis wat zouden vader en moeder ervan zeggen? 'Ik geloof nooit, dat ze het bij me thuis goedvinden.' Hij keek verbaasd. 'Ik zou niet weten waarom niet. Wat is er op me aan te merken?' 'Je bent zeeman.' Hij knikte begrijpend. 'Het bekende liedje van: in ieder stadje een ander schatje. Ga weg, dat was misschien vroeger zo, maar in deze moderne tijd. 'Toch geloof ik, dat ze dit feit wel bezwaarlijk zullen vinden.' 'En jij?' 'Ik? Ze schrok een beetje van deze vraag op de man af. 'Och, daar heb ik niet zo bij stil gestaan.' 'Zou je het erg vinden je man twee weken thuis te hebben en vier of vijf maanden niet? Het leven van een zeemansvrouw is nu eenmaal zo.' Ze dacht opnieuw na. Het had ook voordelen. Alie placht op maandagmorgen als ze met de was bezig was, wel eens te zeggen: Ik ben blij, dat de zaterdag en de zondag weer voorbij zijn. De hele dag je man om je heen is ook niet alles. Nu heb ik tenminste weer enkele uren rust. Dat zal wel wat overdreven zijn, dacht ze altijd. Misschien had Alie dan beter met een zee man kunnen trouwen. Map antwoordde niet en hij vervolgde: 'Het heeft ook voor delen, liefje. Het is iedere keer weer nieuw, als ik terug ben. We beleven dan als het ware telkens weer onze wittebroodswe ken. Bovendien zul je nooit financiële zorgen hebben, want je bent alleen en je kunt uitgaan, zoveel als je wilt, naar huis en wandelen en op reis. Je hoeft immers met niemand rekening te houden? Liefje, je zoudt een leven als een prinses hebben.' 'Maar dan een getrouwde prinses.' 'Ja, je bent natuurlijk mijn vrouw en je zult je als getrouwde vrouw moeten gedragen. Is dat zo moeilijk?' Ze begon te lachen. 'Dat weet ik niet. Ik ben namelijk nog nooit getrouwd geweest, zie je?' 'Het huwelijk zou je goed doen, Map. Je zou mooier worden als je nu al bent.' 'Je overdrijft.' Maar toch voelde ze zich gevleid. 'Zullen we een eindje wandelen? Of wil je eerst nog iets drin ken?' Map kwam overeind. 'Laten we maar profiteren van het mooie weer. Morgen regent het misschien.' 'Ben je mal. De lucht is zo strak als het maar kan. Dit weer kunnen we dagen houden.' 'O ja, jij bent zeeman, dan heb je er kijk op, he?' 'Zo'n beetje.' Gerrie schoot toe en Wiechert betaalde. Zondag 15 oktober is de grote dag. De Ruilbeurs waar iedereen weer een goede slag moet slaan. En echt mensen het moet goed wor den, want we moeten zoveel moge lijk mensen van buiten de gemeente trekken, daar immers ligt ons ruil materiaal. Met de mensen uit Schoorl zelf zouden wij alle dagen wel kun nen ruilen. Komt dus allen en u weet het kinderen hebben gratis toegang, maar komt u eens mee moeder of vader en ziet hoe uw zoon of dochter ruilt en verzameld. Misschien dat u het dan nog kunt stimuleren, ook u heeft immers dan gezien wat een verzameling kan zijn. Verder hebben wij nog enkele men sen aangeschreven die hun hobby en verzameling zullen exposeren, o.a. voorwerpen, prenten enz. van het koninklijk huis en over de Konink lijke Marine. Komt dus allen, zondagmiddag naar 'De Roode Leeuw' te Schoorl en maak het gezellig druk zodat ieder een weer graag eens terugkomt en dat men in de toekomst gaat zeggen: 'In Schoorl kun je je verzameling compleet maken.' Zie verder onze advertentie in dit nummer van de Duinstreek. C. MUL, comitélid Reeds sinds 1952 bestaat er in ons dorp een comité, dat jaarlijks in de maanden september en oktober tot aktiviteit wordt gewekt, om een collekte te organiseren. De opbrengst moet dan dienen om mensen elders in de wereld in hun levensmoeilijk heden bij te staan. Wat wij nu doen zou te vergelijken zijn met wat in de eerste eeuwen van onze jaartelling de Romeinen en later de Franken hier te lande deden, nl. 'Ontwikkelingshulp' voor al op het gebied van de landbouw. Deze overdracht van kennis en be tere methoden zijn misschien te ver klaren uit de eeuwig in de mens werkende, soms bijna sluimerende, in andere tijden aktief wordende behoefte om modern deelgenoot te maken van eigen kennis en inzicht en uit een solidariteitsbehoefte. Maar laten we niet te zeer gaan fi- losiferen. Het Schoorlse NOVIB- comite bestaat uit vertegenwoordi gers van vijftien verenigingen op so ciaal, cultureel en politiek terrein. Er is in Noordholland een aktie in voorbereiding om alle NOVIB-co- mitees een samenstelling te geven, zoals hier sinds 15 jaar bestaat. Hierin ging Schoorl dus vooraan.

De Duinstreek | 1967 | | pagina 5