weekblad Opening Meisjes Ulo school GERRITSEN m WERELDSPAARDAG JUBILEUMKALENDER Denkt u aan onze spaaraktie? VAN 8.45—17 UUR Kristal met zilver Doktersdiensten DONDERDAG 26 OKTOBER 1967 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Strafmaat Een ets voor hen die het KCB steunen A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten M Uitslag verloting &.V.G. Algemeen Welzijn DE GEZINSBANK VOOR ALKMAAR EN OMGEVING MAANDAG 30 OKTOBER A.S. ZIJN ONZE KANTOREN GEOPEND Ouderavond 'Van Brederode School' De heer B. Mirck sprak over 'Eenzijdigheid in opvoeding' De nieuwe 4-jarige Meisjes Uulo School is officieel geopend door Rijksinspecteur, de hr. L J. Storten beker. Talrijke ouders van leerlin gen en leerlingen van de school, onderwijzend personeel, wethouders A. H. Zonjee, F. Verstege en ver schillende raadsleden woonden deze heugelijke gebeurtenis bij, van een school die tijdens haar bestaan, twee maal verbrandde, de eerste maal door Duitse lichtkogels en de tweede maal door blikseminslag, doch ten slotte na een emotievol bestaan, schoner dan ooit uit haar as te ver rijzen. De voorzitter van het schoolbestuur de heer De Munck-Keizer opende de ze bijeenkomst in de aula van het nieuwe gebouw en memoreerde dat het bestuur een moeilijke tijd achter zich heeft, doch dat het leerlingen aantal daarvan geen nadeel heeft ondervonden. Voorts bracht hij hul de aan het gemeentbestuur, speciaal in de persoon van de heer J. van Zoonen, die zich voor de bouw van de school bijzonder heeft ingespannen. Ook de heer A. Dijkstra, hoofd der school kreeg woorden van lof. Een enorme bloemenmand en een boeket bloemen, was de waardering die spreker de heer en mevrouw Dijkstra overhandigde. Daarna kreeg de Rijksinspecteur de heer Stortenbeker het woord die zijn bewondering uitsprak over de uit voering van deze school. Spreker ging daarna uitvoerig in over het onderwijs dat op school wordt gedo ceerd en kwam j.ot de conclusie dat de MMS op dezelfde wijze is ont staan als de MUS. Beide scholen hebben een eigen karkater. Spreker hoopte dat dit zou uitgroeien tot een scholengemeenschap en wenste school- en gemeentebestuur geluk met de totstandkoming van het schoolgebouw, dat naar hij hoopte niet nogmaals door brand wordt ver woest. Mej. Scholten, directrice van de MMS feliciteerde het bestuur met deze blijde dag, was verheugd dat er een eind gekomen was aan het verspreiden der leerlingen. De aula waarin ik sta, is aldus mej. Schol ten de brand wel waard. Ter aan vulling van de inventaris bood ze het bestuur een dubbelwandige theepot aan. Wethouder Zonjee verontschuldigde zich, dat hij niet voorbereid het spreekgestoelte beklom. Hij vond echter de hulde het G.B. toegezwaaid niet nodig, want men behoort nu eenmaal zijn werk naar behoren te vervullen. Het was niet alleen de MUS ook de Paulusschool werd te gelijkertijd door ons onder handen genomen. Tenslotte feliciteerde hij het schoolbestuur met de fraaie on derwij sinrichting. Voorts dankte de architect de heer Schipper, het Bouwbedrijf van De Vries, de fa. Bosma en Bronkhorst (verlichting), fa. Bart (schilderwerk) allen uit Zaandam, de fa. Licher, centrale verwarming, de fa. Munk (vloerbedekking) uit Alkmaar en de fa. de Wed. Houtenbos uit Bergen voor het goede samenwerken aan de voltooiing van de school. Namens het architectenbureau overhandigde hij het bestuur een boekenbon voor de schoolbiblotheek. Als laatste spreker gaf de heer Dijkstra een beknopt resume over het bestaande tijdvak van de school. 14 oktober 1919-14 oktober 1967. In 1925 werd het schoolgebouw aan de Rondelaan betrokken, samen met la gere school. Negen jaar later omgezet in een 4-jarige Meisjes Ulo School met 1-jarige kloklas. In 1939 werd de school gevorderd door de Neder landse militairen, terwijl 2 jaar la- Er was grote belangstelling voor de ouderavond in de Van Brederode- school. De voorzitter van de Ouder commissie de heer Goedkoop, ver heugde zich dan ook over de grote opkomst van de ruim 120 ouders van leerlingen, genodigden en kwekelin gen en gaf voorts een dansgroep van leerlingen van de hoogste klassen, o.l.v. mej. Rombout, gelegenheid de avond te openen met verschillende volksdansen die op succesvolle wij ze door hen gedemonstreerd werden. Daarna betrad de heer Mirck, docent Lichamelijke opvoeding aan de Rijkskweekschool te Alkmaar, het katheder om een causerie te houden over: 'Eenzijdigheid in de Opvoe ding'. Spreker merkte op dat op de meeste lagere scholen in ons land een 'ongezond klimaat' heerst, wat betreft het bewegingsonderwijs aan jonge kinderen. Veelal komt het li chaam op de tweede plaats en be schouwt men het hoofd als voor naamste lichaamsdeel, waaruit het verstand moet komen. Niet alleen het hoofdwerk, maar ook het bewe gen van het lichaam is even belang rijk. Op kleuterscholen ziet men daar een duidelijk bewijs van de daar heersende beweeglijk dat noodzake lijk is voor het ontwikkelingsproces van de kinderen. Daarom moet dit proces op lagere scholen voortgezet worden. Het stuit hier echter op vele bezwaren omdat in ons land een te- ter de Duitse weermacht daar haar intrek nam. Een jaar later werd de school in brand geschoten door lichtkogels. Na de bezetting geheel leeg geplun derd, zodat een nieuw gebouw nodig bleek. Na 10 jaar zwerven hadden de leerlingen eindelijk een dak boven het hoofd. Door de snelle groei had de MUS met ruimtegebrêk te kam pen en groeide het leerlingenaantal van 80 tot 190 (1957-1967). Op 16 november werd de school door de bliksem getroffen en brandde geheel uit, met als ge volg dat de leerlingen in de open bare Ulo, van Reenenschool, Ursela- school, Adelbertusschool en de MMS werden ondergebracht. De heer Dijkstra sprak de wens uit dat deze fraaie nieuwe school, veel goeds mag bijdragen voor de jeugd in de kop van Noordholland. Verschillende gelukstelegrammen waren binnengekomen. De Van Reenenschool schonk een klok Tenslotte dankte de heer Dijkstra de Rijksinspecteur voor zijn komst, ter wijl hij zijn dank liet vergezellen met het aanbieden van een boeket bloemen. kort aan gymnastieklokalen is. Men is nog niet voldoende doordrongen dat het bewegen in sportzalen, op speelplaatsen en sportvelden, even belangrijk is als leren in de klas, waar kinderen van 7-12 jaar, vijf uur per dag moeten zitten, terwijl slechts anderhalf uur per week aan lichamelijke vorming wordt besteed. De noodzakelijkheid van deze vijf uur, 1 uur per dag te besteden aan lichamelijke oefening is niet - aldus preker - overbodig. Bovendien schept men de mogelijkheid dat het door meer beweging tot een aktieve vrijetijdsbesteding zal komen. Het lesrooster zal dan meer mogelijkhe den dienen te geven. Spreker gaf als voorbeeld het Fran se plaatsje Vanves, ten zuiden van Parijs waar men met meer bewegen heeft geëxperimenteerd en de helft van het aantal lesuren heeft besteed aan lichamelijke vorming. Vergele ken bij andere scholen, waar even eens de gebruikelijke anderhalf uur gymnastiek werd gegeven, bleek dat de resultaten van eerstgenoemde school beter waren en minder ziek ten voorkwamen. De heer Mirck besloot zijn betoog door te zeggen; dat ook wij hier een j poging moeten wagen om meer be- j wegingsvrijheid voor de kinderen te krijgen. Een levendige discussie ontspon zich daarna over dit onderwerp. Ver schillende vragen hierover werden HEREWEG (nabij toer Tel. 213 door de spreker op prettige wijze beantwoord. Na de pauze kwamen de meer za kelijke dingen aan de orde. De secretaris, de heer Buys gaf een uitstekend verslag van de vorige ouderavond en over het afgelopen jaar. De penningmeesteresse, mevrouw Verkerk-Wissema een gedegen fi nancieel overzicht van de juiste be steding van de gelden van het schoolfonds. De voorzitter een uitvoerige uiteen zetting van de schoolraad. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren Bouwstra, Louwrink en Verwey. De heer Ve- rink werd herkozen als lid van de O.C., mevrouw Samplonius tot nieuw lid gekozen. De voorzitter dankte daarna mevr. Verkerk voor de vele jaren en de stipte wijze waarop ze de belangen van de school heeft behartigd. Een fraai bloemstuk en boekenbon was de waardering voor dit werk. Ook de heer Kok hoofd der school offreerde haar een prachtige plant. De aftredende heer Bouwstra ont ving uit handen van de voorzitter een boekenbon. In de Alkmaarsche Courant van j.l. woensdag 18 oktober lazen we het volgende HOND DOODGESCHOPT TWEE WEKEN CEL VOOR DIERENBEUL Groningen. De Groningse politie rechter veroordeelde gisteren de 38- jarige los werkman H.V. uit Gronin gen tot veertien dagen gevangenis straf wegens een ernstig geval van dierenmishandeling. Verdachte had zich 'ontfermd' over een hond van een mevrouw in Gro ningen. Het dier werd namelijk agressief, zij wilde dat het naar het asyl zou worden gebracht. Verdachte zou dit doen, maar toen het asyl ge sloten bleek ging hij met de auto een rit maken en liet de hond onder weg uit de auto. Het dier vond echter de weg terug naar huis. V. ging toen met de hond naar Bedum, hing hem op aan een brugleuning en schopte het dier zolang tegen de kop tot het dood was. 41e JAARGANG NR. 42 Dit nummer bestaat uit fl pagina'» 'Twee weken cel!'. Voor het gap pen van een broodje krijgt u ook zo iets geloof ik, nou ja, misschien iets minder maar het met het nog stie- kum meepikken van een handjevol harde guldentjes scheelt het toch niet zo heel erg veel. En u hoeft er niet veel kranten voor open te slaan (dagelijkse kost) om tot de onaangename ontdekking te komen dat talloze gevallen van heel wat minder ernstige aard belangrijk zwaarder worden gestraft. Dient iedere dierenvriend er zich zo langzamerhand op voor te berei den indien de strafmaat niet grondig wordt herzien, dat in de toekomst wellicht bewijsjes van goed gedrag worden uitgereikt aan der gelijke weerzinwekkende dierenbeu len. Triomfantelijk te voorschijn ge toverd uit een van de wijde mouwen van deze of gene Edelachtbare eer biedwaardige gezagdrager! Een vreemd wereldje vindt u niet, als u en ik zo vermetel mochten zijn een dier werkelijk lief te hebben. C. BOENDERMAKER Bergen Een jaar geleden vond de oprichting plaats van het 'Anthony van Kam penfonds' dat zich als doel stelt het verwerven van gelden die primair ten goede komen aan het KCB en daarnaast voor eventuele instellin gen en verenigingen, wier doelstel ling artistiek-cultureel paralel lopen met die van het KCB. De eerste actie die het KCB organi seerde werd een succes. Toen mel den zich veertig kunstlievende leden die elk 100,- of meer storten in het fonds. Zij mochten daarvoor een kunstwerk uitkiezen van één der tentoongestelde kunstwerken in de kunstzaal, een jaar gratis in hun woning hangen en daarna na het ge stelde termijn het eerste recht van ZUIVERE HUID PUROL en PU ROL-poeder Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek Redaktie en administratie DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v.. Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- per kwartaal Post: per jaar 12,-; per kwartaal 3,15 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven koop hebben. Weinigen hebben hier van gebruik gemaakt. Thans heeft het KCB-bestuur een tweede aktie uitgedacht. Ze heeft de graficus Ru van Rossum die ver leden jaar met veel succes in de kustzaal op het Plein exposeerde opdracht gegeven een ets te maken. Dit werk is thans klaar. 125 her drukken zijn er van vervaardigd en de koperplaat is in 125 stukjes ge sneden. Kunstlievende leden die het werk van het KCB willen steunen, krijgen gratis zo'n afdruk, als zij zich mel den als steunend lid van het fonds, tegen betaling van 45,-. Deze ets is van Ru van Rossum en het heeft de verwachtingen van het KCB overtroffen. Het kunstwerk kreeg de naam van 'De ballade van Ignacio Sanches Majiés' naar de ti tel van de beroemde ballade van de Spaanse dichter Frederico Garcia Lorca (1899-1936). De kunstenaar Van Rossum is vol ledig geslaagd in dit werk de nood lotssfeer in de arena en de oerkracht van het dier te verbeelden. Een groots kunstwerk. Meer als 125 meldingen kunnen er niet binnenkomen. Blijkt het dat dit aantal overschreden wordt, dan zal het gestorte bedrag 45,- op uw re kening teruggeboekt worden. De voorkeurslijst wordt samenge steld in volgorde van binnenkomst van de door het KCB-bestuur toe gezonden formulieren. De nummers die tijdens de trekking van de verloting in de prijzen vielen zijn 539 648 599 841 575 529 872 806 592 875 866 507 632 804 556 808 812 837 551 879 638 881 627 889 509 577 631 876 640 692 519 Prijzen kunnen worden afgehaald bij mevrouw Roobeek, Emmalaan 1, tussen 9-9.30 uur 's morgens. B. LUIF Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 Uitlening der boeken elke vrijdag middag van 15.30 tot 16.30 uur in het Oude Raadhuis te Schoorl. Ter ere van de Wereldspaardag 1967 en het 150-jarig bestaan van de Bondsspaarbanken reiken wij vanaf 23 oktober tot en met de Wereld spaardag zelf, 30 oktober, aan alle spaarders de prachtige jubileum kalender uit, zolang de voorraad strekt. Het is een fraaie kunstkalender in prachtige kleurendruk. Profiteert U al van de kosteloze diensten en de hoge rente van de Bondsspaarbanken? Kies ook voor Uw, loon- of salarisbetaling een Bondsspaarbank. nuts - - spaarbank sparen bij de Boerenleenbank, net als pappie en mammie! Juist! Hoe eerder met sparen begonnen, hoe meer plezier u daar later van hebt. Bij de Boerenleenbank sparen betekent bovendien dat u de spaarvorm kunt kiezen, die het best past bij uw persoonlijke omstandigheden. Vanzelf sprekend kunt u er ook gebruik maken van al die andere diensten, waarvoor u een bank nodig hebt. Zoals de aan- en verkoop van buitenlands geld, de bankgiro, de huur van een safeloket, de hypotheek voor een eigen huis, effecten transacties en het afsluiten van uw verzeke ringen. En niet te vergeten zo'n gemakkelijke en veilige Gezinsrekening*). Stapt u ook eens binnen bij de Boerenleenbank. Er is er altijd wel een bij u in de buurt. Uw salaris laten overmaken op een Gezinsrekening betekent: niet onnodig veel geld in huis (veilig) kosteloze verzorging van Uw betalingen (gemakkelijk) een rentevergoeding van 3'h "lo (voordelig). 163 istenkerk) BERGEN DORPSSTRAAT 3 (hoek Kerkstraat) Tel. 3938 960 VESTIGINGEN

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1