weekblad Het echtpaar Koning 50 jaar getrouwd GERRITSEN Boerenleenbank Doktersdiensten KLOKKEN M I DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Wij verschillen van mening met De Gaulleü ENGELAND EN FRANKRIJK ONVERENIGBAAR?? Gemeente wil steeg verkopen Uitbreiding museumcommissie De bazar een succes Algemeen Welzijn Rioleringsprobleem aangepakt de bank voor" iedereen PROGRAMMA K 66 tot december Gesprek met jongeren Krijgt u geen Duinstreek A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten Alphons Leysen over de kerk in het verleden DamclubBergen' AMJERAKTIE Leden van Bergen's Harmonie' behaalden fraaie successen «6 JAARGANG NR. 45 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Redaktie en administratie DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- per kwartaal Post: per jaar 12,-; per kwartaal 3,15 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven In het oostelijk deel van het dorp aan de Oude Bergerweg 59 woont het bejaarde echtpaar A. Koning- Mienes, die onlangs in het café-res taurant ,De Oude Prins' hun vijftig jarig huwelijksfeest vierden. Het huisje onder wiens kap ze nu vijfendertig jaar wonen is er eentje van de oude stijl en staat vermoeid dommelend op de hoek van de Turf- weg. De huisbaas heeft wel gepro beerd dit huisje onbewoonbaar ver klaard te krijgen zegt de 81-jarige heer Koning, die nog een levendige geest demonstreert, maar het is hem niet gelukt ons er uit te krijgen. Oude bomen moet men niet verplan ten dat gaat moeilijk. Wij zijn ge wend aan ons huisje, daar voelen wij ons thuis, want terwijl zijn hand door de kamer wijst al die dingen om ons heen, langs de wand en wat er in de kamer staat, daar zijn wij met de jaren mee vastgegroeid en herinneringen aan verbonden. Hier ligt een stuk van ons leven en dat zouden wij niet graag willen missen. De mensen zeggen wel eens tegen ons, dat wij beter in een bejaarden tehuis kunnen gaan, daar wordt voor je gezorgd, maar dat is niets voor ons. Wij kunnen ons nog best redden. Wij hebben nou een echte w.c. in huis, dat is een reuze verbetering. We behoeven nou niet meer naar buiten naar het huisje. Dat heeft ook heel wat voeten in de aarde ge had, om het zover te krijgen, daar moest het gemeentebestuur en de Bijstandswet aan t e pas komen. Zo vertelt de heer Koning zijn we derwaardigheden, terwijl mevrouw Koning (71 jaar) aandachtig luistert naar haar man, waarmee zij het vol komen eens is. Ik ben niet gemakke lijk wanneer ik mijn recht zoek, zegt hij. Ik laat niet zo maar over me heel lopen. Ik heb een leven van strijd achter me liggen. Toen ik voor mijn nummer onder dienst moest, kwam ik als tuinbou wer bij het paardenvolk, ik woonde toen in Heerhugowaard. Na vier maanden dienst werd ik voor goed ontslagen uit de militaire dienst, doordat ik van een paard viel en een eind meegesleurd werd. De doktoren zeiden dat ik niets mankeerde, doch ik wist wel beter en voelde dat aan mijn rug. Tenslotte werd ik voor 70 procent arbeidsongeschikt ver klaard en moest toen om gezond heidsredenen naar Bergen, naar de kuststrook. Ik trouwde in 1917 en vanaf dat jaar ben ik met allerlei in stanties aan het schermutselen ge weest om voldoende uitkering te krijgen voor mijn invaliditeit. Ook heb ik een verzoekschrift naar Hare Majesteit de Koningin gezonden. Van het gemeentebestuur Bergen, kreeg ik een standplaats voor een snoepkraam toegewezen op de hoek van de Kogendijk bij de Bergerweg en later op de hoek van de Grote Dorpsstraat bij Bakker de bakker. Toen wij aan de Oude Bergerweg gingen wonen en de Nieuwe Ber gerweg er nog niet was, kregen wij permissie voor het plaatsen van een snoepstalletje voor het huis dat da gelijks door ons werd bediend, tevens had ik een grote tuin, waarop ik groenten kweekte en ventte met kruidenierswaren. Pas in 1947 kreeg ik bericht dat mij een invaliditeits- uitkering was toegezegd. Toen die bocht van de Oude Berger weg werd afgesneden door de aanleg van de Nieuwe Bergerweg werd de klandizie van ons snoepwinkeltje aanmerkelijk minder en zijn daar mee maar opgehouden. Mevrouw Koning luistert met be langstelling naar het verhaal van man waarin ook zij een niet onbe langrijke rol heeft gespeeld, om steeds de touwtjes aan elkaar vast te knopen. Jaren van werken heeft zij achter haar rug. Tientallen jaren werkte zij in pensions, ook heeft ze bij de familie Van Reenen gewerkt. Vol verontwaardiging zegt haar man dat ze met al dat gewerk haar heup heeft versleten. Als het aan hem had gelegen dan had ze al veel eerder dat werk moeten neerleggen. Nu is de tijd verandert en zijn ook de sociale voorzieningen verbeterd, zodat het echtpjaar Koning rustig in hun huisje kan blijven wonen. De heer Koning kwam uit een ge zin van 13 kinderen, 11 broers en 2 zusters, waarvan hij de enige is die zijn broers heeft overleefd. Nog steeds werkt hij in de tuin. Het lo pen gaat wat moeilijk doch fietsen gaat beter. Nog altijd is hij de kleine terrier, die wanneer hij zijn recht niet kan vinden in de pen klimt en de ambtenaren van de hogere instan ties aan het werk zet net zolang totdat hij zijn doel heeft bereikt, eer der rust hij niet. Ook op politiek terrein is het slecht kersen eten met hem en spreekt hij een woordje mee. Drie kinderen bracht het gezin Ko ning ter wereld, twee dochters en één zoon. De beide dochters maken het best, de zoon moest echter in de laatste wereldoorlog werken voor de bezetter in Duitsland. Tot 1943 liet hij nog wat van zich horen, daarna hebben ze nooit meer iets van hem vernomen. JAN TIMMER Kom je bij ons van het tegendeel overtuigen en zie hoe geweldig die engelse en franse kollekties bij elkaar passen. Bijvoorbeeld het engelse jurkje onder een franse cape (het einde!) of dat engelse truitje op die franse broek (hoe kunnen ze het maken) KOM NOG DIT WEEKEND LANGS EN GENIET VAN FRANKRIJKS ONGELIJK. MAGDALENENSTRAAT 11 ALKMAAR De heer W. P. M. Neijer heeft B. en W. verzocht tussen de percelen Jac. Kalffweg 4 en 6 te Bergen aan Zee gelegen steeg welke de gemeente in eigendom toebehoort te mogen aan kopen teneinde beide panden toe een geheel te kunnen samenvoegen. De drie bezwaarschriften van eenzelfde aantal inwoners van Bergen aan Zee t.w. de heren: Stroomer, Houtman en Stekelbos, die de steeg dienstbaar achten voor hun zaak, acht het col lege echter niet steekhoudend en ongegrond. In verband met de omstandigheden dat de drie Commissieleden t.w. me vrouw G. C. van Regteren-Altena (presidente), mevr. M. Th. Brugman- Scholten (penningmeesteresse) en de heer R. Valkhof (secretaris) op ge vorderde leeftijd zijn, acht B. en W. het met het oog op de toekomst wen selijk het aantal leden uit-te breiden opdat jongere ingezetenen dezer ge meente als commissielid kan be noemd worden. B. en W. stellen daarom voor als nieuw commissie lid te benoemen de heer H. Jellema. Verleden week hebben de zes Ber gense Vrouwenverenigingen aan het einde van de door hen op vrijdag avond georganiseerde bazar in het Verenigingsgebouw St. Jan, waarvan de baten ten goede kwamen aan de melaatsen van pater Jan de Vries, aan Anthony van Kampen het niet onaanzienlijke bedrag van 4.667,29 overhandigd. De bazar was van 's morgens 10 tot 's avonds 10 uur geopend en trok honderden bezoekers. Naast de Vrouwenverenigingen gaven ook het KCB en de graficus Hans van Draa- nen hun medewerking. H. J. P. M. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2423 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 Uitlening der boeken elke vrijdag middag van 15.30 tot 16.30 uur in het Oude Raadhuis te Schoorl. VRIJDAG 3 NOVEMBER Ledenvergadering van de voetbalvereniging .Schoorl' in café ,Honky Tonk', aanvang 8 uur. Nu met het riolering aan de Bree- laan is begonnen, achten B. en W. thans ook de mogelijkheid aanwezig om aan de aanleg van de riolering van de Guurtjeslaan en omgeving te beginnen. Met deze werkzaamhe den is een bedrag van 322.000, gemoeid. Klachten van omwonenden hebben het college doen besluiten in overleg met het ingenieursbureau Madeg te Utrecht, de Guurtjeslaan en gedeelten van de Kastanjelaan, Prinsesselaan, Van Reenenpark en Vijverlaan van een betere riolering te voorzien. In dit plan is tevens herziene riole ring in de Boslaan en de Noordzijde van het Van Reenenpark. Hiervoor werd al eerder een bedrag van 24.500,- beschikbaar gesteld. De af voer van de riolering omgeving Guurtjeslaan is gepland onder ver hang naar het nieuwe Breelaanriool. Met het oog op het grote belang van een spoedige oplossing van de riole ringsproblemen stellen B. en W. de raad voor een crediet van 322.000,- te verlenen. sparen bij de Boerenleenbank, ieder op zijn eigen manier Want dat kan bij de Boerenleenbank, die ver schillende spaarvormen heeft ontwikkeld met elk zijn aantrekkelijke rente. Zo kan ieder lid van het gezin sparen naar zijn eigen wensen. En door bij de Boerenleenbank te sparen kunnen ze er bovendien gebruik maken van al die andere diensten, waarvoor een bank nodig is. Zoals de bankgiro, de huur van een safeloket, het af sluiten van verzekeringen, de hypotheek voor een eigen huis, effectentransacties en de aan- en verkoop van buitenlands geld. En niet te vergeten zo'n gemakkelijke en veilige Gezins rekening Stapt u ook eens binnen bij de Boerenleenbank. Er is er altijd wel een bij u in de buurt. Uw salaris laten overmaken op een Gezinsrekening betekent: niet onnodig veel geld in huis (veilig) kosteloze verzorging van Uw betalingen (gemakkelijk). SCHOORL HEREWEG 163 (nabij toeristenkerk) Tel. 213 960 VESTIGINGEN BERGEN DORPSSTRAAT 3 (hoek Kerkstraat) Tel. 3938 JU Dinsdag 7 nov. 20.15 uur Entree: ƒ3,- of 2 coupons Dinsdag 14 nov. 20.15 uur Entree 4,- of 3 coupons Vrijdag 1 dec. 20.00 uur Entree: 4,- of 3 coupons Woensdag 20 dec. 20.00 uur Entree 8,- of 7 coupons f 6,- of 5 coupons 4,- of 3 coupons PIANORECITAL IN DE KUNSTZAAL OP HET PLEIN De 30-jarige Poolse pianist ZYGMUNT KRAUZE, winnaar van het internationale concours van eigentijdse muziek te Utrecht in 1966, speelt o.a. werken van Haubenstock- Ramati, Bedfort, Schaffer, Sikorski en R. de Leeuw. TONEEL IN DE RUÏNEKERK HET ZOLDERTHEATER speelt ,De droom der gevangenen'. Eenakter van Christopher Fry onder regie van ALBERT VAN DALSUM. Aktuele werkelijkheid en oudtestamentische gegevens vermengen zich in de bijbelse dro men van vier in een kerk opgesloten krijgs gevangenen. CABARET IN DE ZWARTE SCHUUR Met ,Kom mee naar buipresenteert het WIEGEWAAI CABARET uit Leiden zich voor de eerste maal in Bergen. Het sukses, met als hoogtepunt het winnen van ,Café 67' heeft deze jonge groep doen besluiten het cabaret als beroep te kiezen. TONEEL IN ,DE RUSTENDE JAGER' Toneelgroep STUDIO speelt Zomer' (l'été) van Weingarten. Dit stuk geldt als een der openbaringen van het Parijse toneelseizoen. Het wordt gespeeld door Marijke Frijlink, Lau Landré, Wim Kouwenhoven en Bram van der Vlugt, regie Ton Lutz. Voor alle informaties K 66 p.a. V.V.V., Plein 1, Bergen, telefoon (02208) 2124 of 3100 Het is zeer verheugend, wanneer een ouder, ervaren iemand zich bereid verklaard samen te gaan zitten met jonge mensen om via een open ge sprek, de verschillende problemen, waarmee de tegenwoordige jeugd geconfronteerd wordt, onder het oog te zien. Een dergelijk gesprek zal plaatsvin den op zondagmiddag 5 november a.s. om 2.30 uur in hotel B 67 (het vroegere hotel Elisabeth') aan de Breelaan in Bergen. Gespreksleider zal zijn de heer L. F. C. Mees, ge- neesheer-directeur van het Ver pleeghuis ,De Maretak' in Drieber gen. In enkele andere plaatsen heeft deze goede en vlotte spreker reeds lezingen gehouden over de werkelij ke gevaren van L.S.D. Hij zal dat ook in Bergen doen op 24 november en 1 december in Hotel .Herten kamp'. Gedurende enkele maanden reisde hij door Zuid-Afrika, hield daar le zingen, sprak met vele vooraan staande personen, bezocht scholen en verdiepte zich intens in het rassen vraagstuk. Ook hierover zal hij gaar ne met jonge mensen van gedachte wisselen. Terwijl hij natuurlijk even graag bereid is andere problemen, die de jeugd momenteel bezighouden te behandelen. Zoals reeds gezegd: hij hoopt op een open gesprek en men kan slechts wensen, dat vele jongeren de gele- genheid hiertoe zullen aangrijpen. U kunt hem afhalen bij G. Schekkerman, Bergen Telefoon 3981, Oosterweg 6 Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek Verleden week woensdagavond opende de heer C. Dijs, concierge van .Merelhof' en organisator van culturele avonden in dit bejaarden complex in de keukenzaal de eerste ontspanningsavond in het winter seizoen. De avond werd verzorgd door Alphons Leysen uit Schoorl, bekend door zijn onlangs gehouden tentoonstelling ,Oud-Schoorl'. Aan de hand van dia's gaf hij een duidelijke uiteenzetting over het eeuwenoude verleden en de bijzon derheden van fraaie kerken in West- Friesland. Na de pauze passeerden verschillen de historische gebouwen o.a. in De Rijp, Hoorn, Beets, Wadway, Aven- horn, Dirkshorn de lens en vertoon de de jeugdige cineast nog een reeks dia's van Alkmaar uit de vorige eeuw. Zaterdagavond 4 november a.s. half acht organiseert de heer Leysen in 'De Rustende Jager' te Schoorl een avond waar de heer A. Scher mer en R. P. Goettsch zullen spre ken over Geheimen welke de bo dem vrij gaf en Engels-Russische invasie in Schoorl. Het programma behelst: .Schoorl door de eeuwen heen'. De Berger dammers hebben in een spannende ontmoeting tegen West- zaan 1 op behoorlijke wijze partij gegeven tegen de Westzaners. De voorlopige stand is 9-9, waaron der één afgebroken partij n.l. één tussen E. Stam en J. Klerk die in het voordeel van de tegenpartij af gebroken werd. De uitslagen van deze interessante thuiswedstrijd van de Bergenaren W. v. Hattum-J. Bruin 1-1 E. Lodder-W. Verdonk 1-1 D. Buisman-C. Bleeker 0-2 H. Kruizinga-P. Kamp 0-2 E. Stam-J. Klerk afgebr. J. de Rover-F. Bos 2-0 P. Boots-A. Flikweert 0-2 J. Stam-D. Groot 2-0 P. Mienes-J. Roskam 1-1 C. Tromp-E. Hoff 2-0. was In de week van 6 tot en met 11 no vember a.s. wordt er in Bergen weer de traditionele Anjerfonds-collecte gehouden. In verband hiermede wordt gaarne de aandacht er op ge vestigd, dat het Anjerfonds ook in het afgelopen jaar weer op ruime schaal de helpende hand heeft ge boden aan de inrichting van dorps huizen c.q. wijkcentra, middels het beschikbaar stellen van geluidsver sterkers, filmprojectoren, toneelre- kwisietèn, bandrecorders, piano's e.d. De Culturele Raad Noord-Holland ontving o.m. gelden voor de aan schaffing van een rolleiflex, als mede voor een verplaatsbare toneel- verlichtingsinstallatie, welke in de komende jaren uitkomst zal bieden bij toneeluitvoeringen in die plaat sen in deze provincie, waar men nog niet over een goede accomodatie kan beschikken. Ook een groot aantal harmonie- en fanfarekorpsen, drum bands, operette-, zang-, en toneel verenigingen en andere instellingen werden niet vergeten en ontvingen bijdragen, die varieerden tussen 1000,- en 1.500,-. Zo ontving bijv. Bergens Klein Vrouwenkoor o.m. een uitkering voor het aankopen van muziek. Hoewel maar al te goed wordt be seft, dat reeds door tal van nuttige instellingen regelmatig een beroep op de offervaardigheid wordt gedaan wordt de in genoemde week te hou den lijstcollecte toch gaarne van harte aanbevolen. Door een aantal leden van .Bergen's Harmonie werd met succes deelge nomen aan een instrumentaal-solis- tenconcours, uitgeschreven door de muziekvereniging .Concordia' te Hoogkarspel - Lutjebroek, onder auspiciën van de Algemene Ned. Unie voor muziekverenigingen. De jury bestaande uit de heren Van Lijnschoten en Verhaar, kende voor hun optreden in solistisch-, duo- en kwartetverband 4 eerste- en 2 twee de prijzen toen. Dit fraaie resultaat betekende tevens een prachtig geschenk voor hun bij na 70-jarige muziekvereniging. Het bestuur van .Bergens Harmonie' deelt mede i.v.m. de jubileumuit voering op vrijdag 17 november a.s. dat uitsluitend de donateurs op ver toon van hun donateurskaart plaats bewijzen kunnen krijgen op zaterdag 4 november 's morgens van 10-12 uur en 's middags van 2-4 uur.

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1