Het litteken Bijeenkomst Gem. Overheid-Burgerij Broncmierren G/1 Snuif en wrijf NUTSSPAARBANK Vu tei i i 1 v V-O' ~Jb TWEEDE BLAD DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 Opbrengst collecte Prinses Beatrix Fonds Rookloze huisbrand Ook katten zonder staart vangen muizen SPELEN ZONDER SPIJT Tien soorten kussens door Maartje Zeldenrijk Voor de tweede maal heeft de ge meentelijke overheid van Schoorl j.l. maandagavond een contactavond willen beleggen waarbij ook dit keer tal van actuele zaken aan de orde kwamen. De bestuurders van ons gemeente, B. en W. en de Raad hadden voorin de zaal plaatsgenomen, terwijl ruim 100 bestuurden naar naar 'De Rus tende Jager' waren gekomen. Burgemeester Bergh heette de aan wezigen van harte welkom en bleek verheugd te zijn over de grote op komst. Hoofddoel van dit soort avonden, zei de heer Bergh is het overbruggen van de afstand tussen de gemeentelijke overheid en de burgerij. Onder de titel: de gemeente in deze tijd hield de burgemeester een toespraak. Hij wees er onder meer op dat de gewone burgers vroeger geen enkele macht hadden en dat er eigenlijk pas na de verove ring van het algemeen kiesrecht hierin verandering was gekomen. De tijd heeft ook in dit opzicht niet stil gestaan en er zijn krachten in de maatschappij werkzaam geweest die de overheid niet onberoerd hebben gelaten. De heer Bergh wees op en kele taken van de gemeentelijke overheid en ook op de minder pret tige dingen die zij haar burgers wel moet opleggen zoals de gemeentelij ke belastingen. Men kan de gemeen te zien als een vereniging, het dage lijks bestuur vormen Burgemeester en Wethouders en de Raad vormt het bestuur. Men spreekt vaak denige- rend over een gemeentebestuur en dikwijls overtreft de kritiek de waardering. Men begrijpt niet en weet niet wat er aan de hand is, terwijl men an derszins lijdt aan een bepaalde on geïnteresseerdheid. Dit standpunt van zonder ons en over ons' is le vensgevaarlijk voor een democratie. Wat doen we eraan? vroeg de bur gemeester zich af. We moeten het onderling contact gemakkelijker ma ken en het verkeer tussen gemeente en burgerij overbruggen. De gemeente moet bereid zijn om inlichtingen te ontvangen en zij moet ook de moed opbrengen om verant woordelijkheid te dragen ook voor niet-populaire zaken. De burgers zullen op hun beurt de gemeente even positief moeten kunnen, bena deren als omgekeerd, zij moeten de zaak ook van de andere kant kunnen bekijken. Tot slot van zijn speech zei de bur gemeester dat het gemeentebestuur gaarne voor zijn burgers openstaat en gaf het woord aan de eerste spre ker. Er werden door de aanwezigen za ken van de meest uiteenlopende aard aan de orde gesteld en het zij ons vergund hieruit een résumé te geven. Er werd onder meer naar voren gebracht dat de NHAODO 's winters alleen maar een uurdienst heeft in gesteld en dat men, wil men b.v. een concert in Alkmaar bijwonen, men om 19.15 uur moet vertrekken en pas om middernacht terug kan zijn. De gemeente bleek hierin, aldus de heer Bergh weinig invloed op te heb ben, maar hij beloofde contact hier over met de NHADO op te nemen. Uit het antwoord op een vraag over de vestiging van scholen in Schoorl- Oost bleek dat er ook voor een open bare lagere school in dat plan ruimte is gereserveerd. Over het zwembad zei wethouder Dekker dat hier wel besprekingen over gevoerd zijn. Burgemeester Bergh haalde een artikel aan dat ie mand had geschreven die drie jaar in een Engelse gemeenteraad had gezeten. Deze had geschreven dat men de termijn voor de totstandko ming in zijn gemeente van een zwembad, op een mensenleeftijd kon stellen. Verder werd aandacht gevraagd voor het gebruik van broemfietsen, voetgangers en paarden van het zg. eenmanspad. Over de borden die de 50 km.grens aangeven merkte de heer Bergh op dat de wegenverkeersregeling uit gaat van een algemeen principe waarvan ook een gemeente zich dient te houden. Ook als het onlo gisch is zoals bij de aanduidingen bij Aagtdorp. Ook de inwoners van het plan Oost die hier pas wonen verkregen het woord. Enkelen van hen verklaarden in het geheel niet geïnformeerd te zijn over allerhande zaken zoals het bestaan van verenigingen en der- V'U V'i V:: -J'i -■ 'V.' - gelijke. Het gesprek kwam hierdoor op de Gids van Schoorl, de voorzit ter van de Schoorlse Gemeenschap, de heer Koeman verklaarde dat de zakenmensen, ondanks vele verzoe ken nog geen advertenties voor de gids hadden opgegeven. Hierdood was de zaak in de impasse gekomen. De heer De Leeuw, voorzitter van de afdeling Schoorl van de Ned. Middenstandsbond verklaarde graag zijn medewerking te willen verlenen. Iedereen bleek het er wel over eens dat deze gids onmisbaar is voor elke nieuwe inwoner. Men merkte ook op dat de water overlast in Schoorl-Oost groot is en ook dat nog niemand is voorzien van telefoon. Men staat wel in de gids maar bezit nog geen toestel. Ook het verkeer kwam uiteraard aan de orde, de burgemeester zei hierover dat, als de nieuwe weg om Schoorl er eenmaal is, de bestaande wegen ontlast zullen worden. Delen van deze weg zijn al opgenomen in het bestemmingsplan en de burge meester toonde zich over de realisa tie ervan, optimistisch. Ook kwam de Schoorlse gemeen schap ter sprake, zoals bekend het overkoepelend orgaan van de plaatselijke verenigingen. Volgens sommige aanwezigen was het de taak van deze gemeenschap de nieuwe inwoners voor te lich ten, maar hieraan is veel werk, tijd en geld verbonden. De burgemeester achtte in deze een blad als ,De Duinstreek' van onschatbare waarde, de agenda van de Schoorlse Gemeenschap zou kunnen worden uitgebreid. De heer Volkers bood aan gratis op elke eerste van de maand een extra nummer van ,De Duin streek' huis-aan-huis te bezorgen waarin vooral voor de nieuw komers veel wetenswaardigs zou staan. Ook op onderwijsgebied waren de nodige vragen, deze varieerden van vuile zandbakekn bij de kleuterscho len, tot stichting van één centrale school. Voor dit laatste was de burgemeester niet zo geporteerd, hij vond het verstandiger om in een langgerekte gemeente als Schoorl, de scholen verspreid te houden over de verschillende woonkernen. Hij dacht in dit verband wel aan de stichting van, een scholengemeen schap, maar dan, zoals gezegd, ver spreid. De heer Verwey dankte namens alle aanwezigen de burgemeester voor zijn wijze van inleiden. Om even elf uur werd de geslaagde bijeenkomst gesloten. Uw -erkoudheid van neus. keel of borst wee met DE DUINSTREEK De collecte ten behoeve van het Prinses Beatrix Poliofonds, welke in de week van 16 t.m. 21 oktober j.l. werd gehouden, heeft in de gemeente Schoorl 1.448,75 opgebracht. Alle dames, die, onder het motto ,Doe wat voor uw Naaste', op zo spontane wijze hebben meegewerkt aan de totstandkoming van dit prachtige resultaat worden ook langs deze weg nogmaals hartelijk dank gebracht. Een nieuwe brandstof is ontwikkeld door een aantal mijnbouwmaat- pijen in de Europesche Economische Gemeenschap. De Nederlandse Staatsmijnen behoren tot deze groep. De nieuwe brandstof is in zoverre volstrekt nieuw, dat zij geen rook, geen walm en geen roet produceert. Het nieuwe produkt Ancit genaamd zou voor huisbrand bijzonder ge schikt zijn. Het wordt gemaakt van kolengruis met behulp van een ge heel nieuw procedee en wordt aan geboden in de vorm van briketten. De calorisch waarde komt ongeveer overeen met die van antraciet. Het plan zou zijn deze briketten ook nog te kleuren en ze aldus een plezie riger uiterlijk te geven dan de zwar te massa van de gewone briket. Enige jaren geleden bemerkte de regering van het eiland Man tot aller ontzetting, dat de inheemse katten dreigden uit te sterven. Niets bij zonders, zult u zeggen, maar dan vergeet u dat deze poezensoort uniek is in Europa. Ze hebben namelijk geen staart. Om de kat niet slechts in de handboeken over biologie, maar ook in werkelijkheid te laten voortleven, namen de Manxmen een initiatief. Er werd een kattenfokke- rij opgericht. Het succes bleef niet uit. Niet alleen op het eiland zelf is hun voortbestaan nu verzekerd, maar in de hele wereld zijn zij als huis dier geliefd geworden. Eén van de katten, Peta, bekleedt zelfs een over- heidsfunktie. Zij is aangesteld als Officiële Muizenvangster van het Britse Ministerie van Binnenlandse Zaken (Official Home Office Mouser) en ontvangt voor haar drukke en omvangrijke werkzaamheden een ho norarium van 2,50 per week. Haar rechten op pensioen en vakantiegeld zijn vanzelfsprekend verzekerd. Een kind gaat naar school. Het is een jongetje. Hij draagt geen keurig grijs kostuum-met-vest, geen strop das. Hij is geen klein meneertje. Daarnaast loopt een meisje. Zij draagt geen Chanel, geen hoedje. Zij is geen klein mevrouwtje. Nee, het is 1967 en kinderen mogen kind zijn, ook in hun kleding. Ver dwenen zijn de opgeprikte 'stil- zittertjes', de kleurloze pronkpoppen die boordjes stijf en strikjes schoon moeten houden. De opgedofte mini- mensjes, ze zijn er niet meer. Kin deren hebben vandaag hun eigen mode, met zakken en ritsen waar zij ze hebben moeten, een mode zonder iele kraagjes en knopen-waar je-niets-aan-hebt. Het zijn kleren gemaakt van anti-kreukstoffen, zoals draion die voor geen enkele vlek het onderspit delven. Het kind van nu mag zich bewegen in komfortabele kleren, berekend op onbelemmerd rollebolen, op spelen zonder spijt. Een fijne dralontrui, waarin ondanks de witte kleur best gespeeld mag worden: hij is immers zó gewassen Wist U, dat er tenminste tien ver schillende soorten kussens, hoofd kussens wel te verstaan, bestaan? En dan zonder grapjes als een inde ling in kleine en grote, rechthoekige of ronde kussens, maar tien echt verschillende soorten. Een Neder landse fabriek maakt alle tien die soorten en heeft een overzicht sa mengesteld van de verschillende vul materialen plus de bijbehorende ei genschappen. Al die soorten met hun eigenschappen vullen samen een heel groot overzicht. Hieronder volgt slechts een greep uit het geheel. Betrekkelijk goedkoop zijn hoofdkus sens gevuld met BEDVEREN, dat zijn speciaal gezuiverde kippeveren, en KAPOK. Bedveren zijn tamelijk zwaar, kapok is veel lichter. De ve- De deur ging open en Ruizenaar kwam binnen. Hij had zich opnieuw gewassen en zijn haar gekamd. Hij liep naar de ouder wetse secretaire, waarvan hij de kap omhoog schoof. Uit een kistje nam hij een sigaar en stak die aan. 'Is er al koffie?' Map stond op. 'Ik maak het meteen klaar.' Mevrouw Ruizenaar wachtte tot haar dochter het vertrek had verlaten en keek toen naar haar man. 'Map wil trouwen', zei ze. De tuinder stond midden in de kamer op zijn dikke sokken en draaide zich half naar zijn vrouw. 'Zo? Wie is het? Toch niet die zeeman?' 'Wiechert Lakeman. Wat had je anders gedacht?' 'Verleden jaar met de kermis heeft ze nog gedanst met die jongen van Rijser.' Er kwam een vage glimlach over het gezicht van de vrouw. 'Drie maanden voor wij trouwden, ging je nog een hele nacht uit met Antje Debets.' De man knikte. 'Dat zal ik wel tot mijn dood toe moeten ho ren. We hadden ruzie gehad en een ander uitgezocht. Maar een week later hadden we het weer afgezoend.' 'Het doet er niet toe. Wieg heeft haar vandaag gevraagd. Hij moet over een poosje examen doen. Als hij slaagt, verdient hij meer en moet weer varen. Vóór die tijd wil hij trouwen.' 'En waar willen ze wonen? Hier zeker?' 'Geen sprake van. Dat zal ik haar wel goed aan het verstand brengen. Overigens Wieg's moeder schijnt een huisje te hebben in de stad, dat kan beschikbaar komen.' 'Ik moet het eerst nog zien.' 'Ik ook. Maar ben jij tegen dit huwelijk?' 'Natuurlijk. Wat is nou een zeeman? Ik had ze veel liever met die jongen van Rijser gezien.' 'Jij had ook bezwaar tegen Wout. En gaat het niet best met die twee?' 'Wat noem jij best? Er gaat geen dag voorbij, of ze bakkeleien met elkaar.' 'Omdat Wout soms veel te goed voor haar is. Alie is soms nogal een lekker dier.' O, heeft ze zeker van mij, he?' Ze glimlachten en haar handen rusttten enkele ogenblikken in haar schoot. 'Ze is, als de anderen, ons kind, Toon. Van ons beiden. Dus ze zal van ons allebei wel wat meegekregen hebben.' 'Van mij het slechte en van jou het goede?' Ze hoorde in zijn stem, dat hij het niet meende. 'Daar geef ik maar geen antwoord op. Ik meen, dat we tot op heden niet over onze kinderen te klagen hebben. Maar wat doe je met Map?' 'Het uit haar hoofd praten.' 'Bega geen tweede vergissing, Toon. Dat heb je ook geprobeerd bij Alie. Zonder resultaat. Bij mij thuis waren ze er indtertijd ook niet zo gek op om jou tot schoonzoon te krijgen. De oudjes weten nu onderhand wel, dat ze het met Toon Ruizenaar slechter hadden kunnen treffen.' De man kwam op haar toe en streek zijn vrouw even over de haren. 'Dank je, meid. We hebben ook wel eens verschil van mening, maar uiteindelijk hebben we toch een goed huwelijk, of niet?' Ze knikte, hem lachend aankijkend. 'Zou je er niet verstandi ger aan doen, om de werkelijkheid onder de ogen te zien? Map en Wieg kennen elkaar al zoveel jaren. Ik vrees, dat er niet veel aan te doen zal zijn.' 'Ik zal haar toch waarschuwen voor de konsekwenties, welke uit een zeemanshuwelijk kunnen voortvloeien. Zodat ze mij in elk geval later, als het mis gaat, niets kan verwijten.' 'Dat is je goed recht als vader.' HOOFDSTUK 3 In de buurt wist men het binnen twee dagen, de oudste doch ter van Ruizenaar gaat trouwen met die Wiechert Lakeman, je weet wel, die al jaren vaart. Dat meidje hing al aan zijn arm, toen ze nauwelijks van school waren. Wat ze in hem ziet.En dan nog een zeeman. Ik heb zo vaak al gelezen van mislukte zeemanshuwelijken. Het kon Map allemaal niet schelen. Nu de kogel door de kerk was en vader en moeder hun toestemming wilden geven, was de weg naar het altaar geëffend, zoals Wieg spottend zei. Toen hij, op zijn beurt, thuis had verteld van zijn huwelijksplannen met Marianne Ruizenaar, had zijn moeder alleen maar even ge knikt en geantwoord: 'Daar zul je een goed vrouwtje aan krijgen mijn jongen. Maar hoe denken de Ruizenaars er over?' Dat kwam reeds de volgende avond uit de doeken. Want het echtpaar Ruizenaar was na het broodeten in de Opel gestapt en naar het spul van de weduwe Lakeman gereden. 'Om er es over te praten.' Er was niet over nagedacht, wie het eerst naar wie behoorde te gaan. Dat was zo ouderwets. Misschien hadden de Lakemans een paar centen meer, maar hun spul was veel kleiner dan dat van de Ruizenaars. En vrouw Lakeman was bovendien weduwe. Die behandelde je ook wat voorkomender, nietwaar? Vrouw Lakeman scheen de familie al verwacht te hebben. Ze zat tenminste in haar paasbest in de pronkkamer, toen de meid het bezoek aankondigde. Wieg en Bram waren de deur uit, zodat er een ongestoord gesprek kon plaats vinden. Ruizenaar was er de man niet naar om een blad voor zijn mond te nemen en deelde in voorzichtige bewoordingen mede, dat hij en zijn vrouw wel bepaalde bezwaren hadden tegen.dit huwelijk. Niet tegen Wiechert Lakeman persoonlijk, die ze ellemaal kenden als een flinke kerel, waar nooits iets kwaads va nte vertellen viel, dan wel zijn beroep. Maar vader Ruizenaar zei ook zeer wel te kunnen begrijpen, dat men twee jonge mensen, die van elkander hielden, niet mocht beletten een huwelijk aan te gaan. Weigering zou nare gevolgen kunnen hebben en uiteindelijk zou dan toch toestemming moeten worden gegeven. Zo, nu wist vrouw Lakeman meteen, hoe de Ruizenaars er over dachten. Maar dat was voor vrouw Lakeman geen nieuws. Al ging ze dan nog maar weinig 'de hort op', ze hoorde alles, wat er in de voorstad gebeurde. Dat er heel wat mensen bepaalde beden kingen hadden tegen een zeemanshuwelijk in het algemeen en dat van Marianne en Wiechert in het bijzonder, wist ze ook. Doch ze was bepaald van mening; dat de Ruizenaars haar zoon te laag aansloegen. Natuurlijk zou hij wel eens een avon tuurtje gehad hebben tijdens zijn vele reizen. Maar ze meende zich te herinneren, dat Marianne ook niet zat te kniezen ge durende de maanden, dat Wiechert op zee vertoefde. Dit alles was evenwel afgelopen, als ze terugkwam uit het gemeentehuis. Dat had ze haar zoon aan het verstand gebracht, maar dat was niet eens nodig geweest, want Wiechert had zelfs opgespeeld tegen zijn moeder en geantwoord: 'Zeg, wat denkt u wel ven me? Als ik zo'n schat van een vrouw krijg als Map is, heb ik verder niets meer nodig.' Wel, dat zei genoeg, dacht vrouw Lakeman. Binnen het uur was men het met elkaar eens, temeer omdat het ook waar bleek te zijn van dat huis in Purmerend. 'Het staat in de Julianastraat; jullie moeten zelf maar eens gaan kijken. En met de woningcommissie in Purmerend maak ik dat wel voor elkaar. Ik heb drie jaar geleden al gezegd, dat de volgende bewoners door mij zelf uitgezocht zullen worden. Ik ben ze indertijd terwille geweest, wat die oude mensen Van Plas betreft, dus ik heb ze aan me verplicht. Het is niet zo gek groot, maar groot genoeg voor een jong echtpaar. Wordt het na enige jaren te klein, dan is er altijd wel een ruiling mogelijk. En het slot was: 'Ik zorg voor het huis, jullie maken de brui loft in orde. En wat de spulletjes betreft, daar moeten ze zelf maar voor zorgen. Wiechert heeft een slordige cent op zijn boekje, want al is hij zesentwintig jaar, ik heb er altijd voor ge zorgd, dat hij niet alles kon opmaken. Dat is nergens voor nodig.' Op de terugweg naar huis, zei Toon Ruizenaar tot zijn vrouw: 'We zullen wel wat van de bank moeten halen, meid, want ik denk, dat er op het boekje van onze Map niet zo heel veel staat.' Zijn vrouw grinnikte. 'Als ik me goed herinner: vijftien gulden.' Waarop haar man droog opmerkte: 'Dan hoeven we toch niet alles te betalen.' Aartje Lakeman reed de volgende morgen meteen naar Pur merend, waar ze als eigenares van enkele huizen bekend stond. Ze draaide er niet om heen, vroeg niets, maar vertelde kort en bondig, dat haar zoon binnenkort ging trouwen en dat ze haar woning in de Julianastraat nodig had voor het aanstaande jonge echtpaar. En.voegde ze er aan toe: 'Zoals drie jaar geleden hier, in ditzelfde vertrek, is afgesproken.' Daar kwamen natuurlijk bedenkingen tegenop. In de eerste plaats was deze ambtenaar nog geen drie jaar in funktie, dus hij wist van niets. Dat moest hij nakijken. In de tweede plaats wa ren bruid en bruidegom geen inwoners van de stad en tenslotte had de bruidegom als zeeman geen economische binding met Purmerend. De ambtenaar adviseerde Rotterdam, de werkgever van de stuurman en het woningbureau aldaar. Maar van de be wuste woning was geen sprake. Dat moest mevrouw Lakeman toch zelf kunnen begrijpen. Er stonden nog zoveel woningzoeken den op de lijst. 'Mevrouw' Lakeman kneep enige ogenblikken haar lippen te zamen. 'Best, meneer, als u niet wil meewerken, dan neem ik wel mijn maatregelen. Als u vechten wilt, kunt u oorlog krijgen. En die krijgt u, dat garandeer ik u bij deze. Vanmorgen nog ga ik naar mijn advokaat. Ik heb hier in de stad acht huizen. Vandaag krijgen alle acht gezinnen per aangetekende brief op zegging van huur. Binnen een maand. Zijn ze niet verdwenen, dan staat de eenenderigste de deurwaarder bij hen op de stoep. ring is bij de bedveren traag, bij kapok vrij traag. Ze voelen beide vrij stevig aan, veren zelfs vrij hard. Bedveren zijn minder warm dan ka pok. Kapok kenmerkt zich door een snelle vocht opname en vochtafstand voelt daardoor altijd droog aan en broeit nooit. De houdbaarheid is bij beide beperkt: ze moeten geen van beide geklopt worden. Kapok is ver der mot-, schimmel- en bacterievrij EENDE VEREN zijn aanmerkelijk duurder dan bedveren of kapok. Een nieuw met eendeveren gevuld kussen maakt een licht krakend ge luid. De houdbaarheid is hier zeer goed. Regelmatig opschudden is voor het behoud van de veerkracht nodig, waarbij het kussen zijn oude vorm herneemt. Eendeveren kussens zijn behaaglijk warm zonder te broeien, nemen ook goed vocht op. HALFDONS kussens zijn gevuld met kleine eendeveren en dons. Het ma teraal hiervoor komt veelal uit Chi na. Ze lijken wat op eendeveren kus sens, maar veren langzamer, zijn soepel en zacht. Op den duur wor den deze kussens iets dunner. Ie mand die hoog wil slapen kan een dergelijk kussen samen met een steunkussen gebruiken. Halfdonzen kussens zijn duurder dan eendeve- renkussens. Veel duurder zijn GE HEEL DONZEN kussens. Hier be staat de vulling uit de kleinste, schatloze 'veertjes' van watervogels. Ze zijn heel zacht en soepel, bollen en indrukken weer geheel op. De kussens kunnen warm zijn, afhan- kelk van de hoeveelheid vulling en zijn vrijwel onbeperkt houdbaar. Ook schuimrubber en kunststoffen worden voor hoofdkussens gebruikt. Schuimrubber is zeer veerkrachtig, uitstekend houdbaar en vrij zwaar. De vochtafvoer vindt plaats door ventilatie; erg warm zijn deze kus sens niet. Indien ze vochtig zijn moeten ze goed worden gedroogd, maar men moet oppassen met direct zonlicht. Hoestdrank in tabletvorm.S5ct Hoofdkussen gevuld met ACRYL VEZELS moeten niet ruw behandeld worden. Vocht wordt door deze kus sens niet opgenomen maar wel af gevoerd, getransporteerd. De kussens voelen stevig en toch zacht aan en zijn aangenaam warm. Op den duur worden ze iets dunner, maar de vul ling blijft zacht. De houdbaarheid is goed. Het gewicht is ongeveer dat van kapok. Hoofdkussens met 'n POLYESTER- VEZELVLIES-vulling lijken wel wat op de kussens met acrylvezels. Ze zijn echter veel lichter en veren veel levendiger. Ze nemen geen vocht op maar kunnen wel ventile ren, hebben geen hinderlijk vochti ge warmte. Ze moeten eveneens niet ruw worden behandeld en hebben ook een goede houdbaarheid. De laatste kunststof tenslotte is POLY ETHER in een zachte kwaliteit. Is lichter dan schuimrubber, warmer en geeft zonder ventilatie kans op vochtige warmte, veert langzaam en voelt zacht aan. De houdbaarheid is goed, de prijs ligt tussen kapok en bedveren enerzijds en eendeveren anderzijds. Het complete overzicht is bij sommi ge winkeliers wellicht verkrijgbaar. (De handelsnaam waaronder de fa brikant zijn kussens brengt is Zwa- nenmeer).

De Duinstreek | 1967 | | pagina 5