Gemeenteraad Bergen Jumelage met Beerfelden Aankondigingsbelasting aangehouden GERRITSEN Chrysanten De Kwaliieils landpasta KELTUM PLEET vanaf f 1,— per bos Doktersdiensten IN DIT NUMMER PUZZEL MEE MET HET LEGER DES HEILS verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Sportvliegers zijn niet onwelkom in Bergen De heer C. M. Smit (BP) trekt van leer Opbrengst Anjeraktie Leger des Heils Kerstfeest voor bejaarden Leger des Heils Kerstcollecte Leger des Heils Jeugd letterpuzzel Burgerlijke Stand Damclub 'Bergen' St. Jan met goede opvoering van 'Haar andere man' Bond van bejaarden vierde St. Nicolaas- feest A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten Klaverjassen 'De Oude Prins' Algemeen Welzijn Mevrouw Broekman stapt uit de V.V.D. Uitstekende prestaties van de volleybalvereniging 'Time Out' Officiële ingebruikneming kleuterschool te Groet DONDERDAG 7 DECEMBER 1967 41e JAARGANG NR. 48 6 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Ned. Middenstand9bank, Alkmaar Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- per kwartaal Post: per jaar f 12,-; per kwartaal 3,15 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Na een eedaflegging van de heer J. Kroon als raadslid voor de WD wegens het bedanken van de heer H. P. T. van Schaik, werd door het college voorgesteld tot het aangaan van vriendschappelijke betrekkin gen met de gemeente Beerfelden in Duitsland. Naast de sinds 1963 bestaande vriendschapsbanden met de Belgi sche gemeente St. Martens-Latem, meent B. en W. een jumelage met Beerfelden te mogen aanmerken als een verantwoorde verdere stap naar belangstelling voor en daadwerke lijke medewerking aan Europese in tegratie. De heer B. Schuil (PSP) vond het vreemd dat de gemeente tevoren lid moet worden van de Raad der Euro pese Gemeenten en wel om deze re den dat er al een jumelage bestaat met de gemeente St. Martens-Laten zonder dat de gemeente lid van die Raad is. Spreker vraagt zich af of de gemeen te nu inderdaad behoefte heeft aan nauwer contact met een Duitse plaats. Daarvoor is meen ik nog te veel van het oude in de Bondsrepu bliek te vinden. Wanneer ik prof. Hallstein over de Europese volkeren hoor prediken klinkt mij dat in de oren als de aloude hymne: 'Deutsch- land über alles'. Is Duitsland werke lijk zo democratisch? Ook over de eventuele gevolgen van deze jumelages wordt licht over heen gelopen. We hebben al voor enige honderden guldens aan tulpen daar geplant wat mij van de wethouder van financien speciaal verwondert Wij worden hier wel voor een feit geplaatst. Het College kon weten, dat er in de raad geheel niet kan worden gesproken, van een grote liefde voor de Raad der Europese Gemeenten. Dit gaat mij te ver en ik protesteer dan ook tegen deze zinsnede en dat het College alles op eigen houtje heeft gedaan. Ook moet ik hierbij constateren dat dit de ge meente weer een lieve duit gaat kosten. Ik kan mijn stem niet aan dit voorstel geven. Ondanks dit werd tot een jumelage besloten met Beerfelden en een toe stemmend telegram verzonden waar op anderhalf uur later een telegram van het Duitse gemeentebestuur ant woordde en hoopte dat deze samen werking veel geluk en zegen mag brengen. (Het college zal deze zaak nader onderzoeken) De tegenactie tegen de veelbe sproken plannen over de aanleg van een sportvliegveld aan de Groeneweg, hebben als men naar de meningen van de raadsleden heeft geluisterd, nu juist niet zo veel succes opgeleverd als het Comité vliegveld Bergen van de Vereniging 'Nieuw Bergen' en het Comité van actie tegen het vlieg veld die daar liever een golf baan zien geprojecteerd en de bezwaren van de exploitanten van de nertsfarm van de heer P. Vrees, misschien wel gedacht zouden hebben. Duidelijk bleek dat de sportvliegers nu eens niet als lawaaischoppers door de raadsleden bekeken werden. De heer F. de Graan zou graag de vliegsport willen beoefenen al was het alleen maar omdat het zo lekker stil in de lucht is. Mevrouw Mr. E. Broekman-Vries man verlangde eerst eens een onder zoek inzake deze vliegerij en zou graag willen weten hoeveel mensen i.v.m. de aanleg van de airstrip hieraan deelnemen. Er zullen weinig inwoners plezier hebben van de aan leg van een sportvliegveld maar aan de andere kant moeten wij de nade len niet overdrijven. Er dienen voor waarden te worden gesteld omtrent de omvang van het vliegveld. De heer B. Schuil (PSP) vroeg de aandacht voor de binnengekomen brief van de golfclub die in plaats van een startbaan daar een golfbaan wileln aanleggen. Spreker vond de totstandkoming van een golfclub van meer belang dan het aanleggen van een airstrip. De heer Smit (BP) is van mening dat men de tijd niet kan keren. De hedendaagse koeien zijn al aan die rustverstorende elementen gewend. Mr. S. D. Sluis (Prot.-Chr.) merkte op dat de bezwaren over een derge lijk lawaai veel te veel opgeschroefd worden. Er wordt alleen maar een airstrip gevraagd en het is uitge sloten dat zware vliegtuigen daarop kunnen starten en landen. Men zou de aanleg van zo'n vliegveld nooit goedkeuren omdat Schiphol te dicht bij ligt. Spreker vond het kinder achtig dat juist nu de golfclub dat stuk grond wil hebben. De heren Wittebrood en Woudstra (KVP) waren nu juist niet zo en thousiast over de vliegplannen. Zij zaten er bepaald niet op te wachten. De nieuwe belasting tot het heffen van openbare aankondigingen, uitgedacht door het college en op papier gezet door de wethouder van financiën, de heer F. Verstegen is bedoeld om de in geldnood verkerende VVV-Bergen steun te verlenen, door de 'profiteerders van de VVV', die geen lid zijn van deze vereniging, op deze wijze een aanslag thuis te doen bezorgen van de reeds genoemde belasting, die dan ten goede komt aan de Vereniging van Vreem delingenverkeer van Bergen. Na langdurige betogen van diverse raadsleden, kwam tenslotte de heer J. J. Dinkelberg (Middenblok) met het voorstel, deze belasting voorlopig maar op de helling te zetten dat door de meerderheid der raad werd aangeno men met acht stemmen voor en zeven stemmen tegen. Tijdens zijn ruim dertig minuten durend betoog trok de fraktieleider van de Boerenpartij, de heer C. M. Smit fel van leer tegen de uitge kookte financiële deskundigheid van wethouder F. Verstegen, daarmede een flink steentje bijdragend tot het aanhouden van dit voorstel van het College. Aan de hand van concrete gegevens vroegere fiscale verordeningen en uit de eigenhandig geschreven lessen in belastingrecht, door wethouder Ver stegen, rafelde de heer Smit uitvoe rig verschillende lessen uit elkaar en kwam tijdens zijn betoog over dit financieel punt tot de conclusie dat de wethouder steeds meer moge lijkheden beraamd om het geld uit de zakken van de belastingbetaler te kloppen. De heer Smit merkte op dat er in het leerboek voor belastingrecht, gewezen wordt dat deze belasting zeer gehaat is. De wethouder is er op uit de Bergenaren als proefkonijn te laten fungeren. Onze fraktie heeft deze zaak aan een psychiater voor gelegd. Spreker vondt het onbegrij pelijk dat de heer Verstegen het college heeft weten mee te krijgen. Tevens zei hij dat de bepaling in deze verordening dat de leden van de VVV van betaling vrijgesteld zouden zijn in strijd is met art. 6 van de Grondwet, dat zegt, dat geen privileges op het gebied van de be lastingen worden verleend. Onder de nieuwe belasting valt ook het naambordje van de tandarts en de dokter, bordjes die zoveel per centimeter moeten opbrengen. De heer Smit vroeg zich af of het niet beter zou zijn als de wethou der aftrad. Toen ontnam burgemees ter De Ruiter de spreker het woord door te zeggen: U bent nu al ruim een half uur aan het woord geweest ik vind dat zo'n kleine fraktie als de Boerenpartij wat meer bescheiden heid past. Mr. S. D. Sluis (Pr.-Chr.) gaf de voorzitter ten antwoord dat hij zelf deze langdurige besprekingen heeft uitgelokt omdat u dit belangrijke voorstel niet op de begrotingsverga dering wilde stellen om reden dat deze zaak dan van alle kanten be keken kan worden. Spreker vond het betoog van de heer Smit juist. Het is natuurlijk lofwaar dig van de wethouder om de ge meentelijke uitgaven wat te verlich ten maar we moeten ook maar af wachten wat de consequenties daar van zijn voor de WV. Hij veronder stelde dat voor de uitvoering van deze verordening een enorme contro le nodig is. Ik zie het meer als een proefneming van een belasting deskundige. Dergelijke belastingen zijn geen dingen om mee te spelen. Ik verwacht van deze belasting on tevredenheid en weinig baat voor de VW. Als er een beslissing mocht vallen, dan zal ik tegen stemmen. De heer W. J. Ploeger (PvdA) infor meerde waarom de VVV Bergen aan Zee niet in deze kwestie is gekend. Hij vroeg zich af, waarom in dat zeedorp wel iedereen lid kan zijn, daar floreert de WV zelfs zo dat ze de bijdrage daar gaan verlagen. Hij sprak tevens zijn vrees uit dat de controle op deze verordening meer zal kosten dan de huidige VVV- subsidie. De heer J. N. M. Woudstra (KVP) had wel oren naar het voorstel van de wethouder. Er zijn volgens hem nog teveel profiteerders die parasi teren van het werk van de VVV en geen lid willen worden. Het kon wel eens een nuttig effect opleveren dat deze categorie langs deze weg ge dwongen wordt lid te worden van de VVV of andere belasting betalen. Wethouder, de heer F. Verstegen (WD) was niet in het minst beroerd door de tegenstand en merkte op dat Bergen twee WV's bezit waarvan de WV Bergen aan Zee financieel ge zond is en steeds geweigerd heeft subsidie te ontvangen en een WV Bergen die aan bloedarmoede lijdt. Hier zijn de middenstanders tekort geschoten en hebben vele 'logies met ontbijters' niet aan hun solidaire financiële verplichtingen voldaan. Wij hebben nu een vorm gevonden, waardoor wij deze bloedarme VVV een steuntje in de rug kunnen geven en de toetreding als lid van de WV te stimuleren. Door middel van deze belastingheffing kunnen wij onge veer 10.000,- voor de VW incasse ren. Deze belasting is belangrijk en niet bestemd voor de gemeentekas. Indien de raad, dit voorstel afwijst zal er opnieuw een subsidie aan de VVV verstrekt moeten worden. De heer J. J. Dinkelberg merkte op dat Wethouder Verstegen de Com missie van Toerisme in deze zaak voorbij gegaan is. U had met deze commissie hierover van gedachten moeten wisselen en bent daardoor in uw werk te kort geschoten. Er zijn over dit punt van bespreking nog wel zes andere oplossingen te vinden om de VVV uit de moeilijkheden te helpen, zei spreker en nog wel zon der hulp van de overheid. Vervolgens diende hij een motie in om de verordening aan te houden zodat de Commissie van toerisme nieuwe perspectieven kan vinden de VVV weer gezond te maken. Wethouder Verstegen antwoordde, dat deze verordening, niet in de Commissie thuishoort omdat ook niet-raadsleden, die geen enkele ver antwoording kunnen dragen over de financiële toestand van de gemeente- daarin zitting hebben. Daarna werd het voorstel van de hr. Dinkelberg in stemming gebracht, waaruit bleek dat het door de raad werd aangenomen met acht stemmen voor en zeven tegen. ...en niet duurder dan andere Ondanks het feit, dat de Anjeraktie 1967, welke in deze gemeente in de week van 6 tot en met 11 november 1967 werd gehouden, in verband met de komende feestdagen in een min der gunstige tijd viel dan in vorige jaren, toen zij in het algemeen in juni werd gehouden, bedroeg de op brengst toch nog in' totaal 1432,49, tegen 1544,- in 1966. Voorwaar toch een mooi resultaat. Evenals voorgaande jaren wil het Leger des Heils wederom een kerst feest aan bejaarden en invaliden ge ven op dinsdag 19 december 's mid dags 4 uur in 'De Oude Prins'. Wij verwachten graag zo spoedig mogelijk aanmeldingen van u uit Bergen en omgeving die graag dit kerstfeest willen meevieren. Voor autotransport voor hen die in valide zijn of bezwaarlijk kunnen lopen wordt gezorgd. Aanmeldingen dus aan het Leger des Heils, Van der Hilst, Breelaan 5, te Bergen. Eén dezer dagen wordt aan uw deur gebeld om uw gave voor het kerst feest in ontvangst te nemen. Wij danken u daar bij voorbaat voor. Door omstandigheden zal het groot ste deel van deze collecte verzorgd worden door vrienden van het Le ger des Heils. Deze dames en heren zijn dus niet geüniformeerd maar wel voorzien van een officiële Le ger des Heils collectelij st. In 13 etalages in de Stationsstraat, Oldenburglaan en het Plein ligt op dinsdag 12 en woensdag 13 december één letter. Deze 13 letters vormen tezamen een naam die betrekking heeft op het kerstfeest voor de jeugd op woensdag 20 december in 'De Oude Prins'. In dit nummer van 'De Duinstreek' is een advertentie die ingevuld moet worden. Oplossingen zo spoedig mogelijk in leveren bij het Leger des Heils, Van der Hilst, Breelaan 5, Bergen. Ieder kind ontvangt dan een toe gangsbewijs voor het kerstfeest. Goede oplossingen worden op het kerstfeest bekend gemaakt en een prijs uitgereikt. van 27 november tot 4 december GEBOREN: Regina Arina, dochter van J. R. D. Stoute en J. Dullaart Oude Prinsweg 64. Antje Engelina, dochter van M. J. Kleef en J. A. A. van der Aar, Bergerweg 94. Irene Laura Silvia, dochter van G. Ferre- ro en M. Negri, Guardini-Nes 9. Patrick, zoon van J. D. Ton en J. A. Hari de Meur, Kerkedijk 48. ONDERTROUWD: Adam Kalden- bach, timmerman, Noordlaan 54 en Marjan Noorman, verpleegster Hoorn Klaas M. Pos, kok-banketbakker, Oldenburglaan 40 en Hendrika W. C. Kokkelink, verkoopster, Olden burglaan 40. Charles W. J. Kuster kantoorbediende, Amsterdam en G. H. Mulder, tandartsass., Breelaan 23s Robertus A. W. R. Oomes, kantoor bediende, Zeeweg 26 en Joke T. F. J. Visser, dokterass., Zeeweg 26. GEHUWD: Petrus A. Abbo, boek houder, Oude Bergerweg 79 en Jo sephine M. Taverne, informatrice, Nijmegen. Bernardus L. Hof gasfit ter, Kogendijk 87 en Christina Th. M. Verduin, Kogendijk 28. Rudolf W. van Haneghem, tuinarchitect, Heiloo en Catharina M. M. Kamp, dameskapster, Kerkedijk 6. OVERLEDEN: Johannes P. Hoedjes, oud 56 jaar, Harenkarspel. Hendrik Schottel, oud 91 jaar, e.v. C. Klanker Elkshove 1. Klaas Hondius, oud 67 jaar, e.v. A. J. Wardenaar, Oude Bergerweg 47. De huidige stand in de onderlinge competitie is als volgt W. van Hattem 7 13 D. Buisman 7 8 J. de Rover 7 8 K. v. Hattum 7 8 C. Lodder 5 7 E. Stam 6 7 C. Tromp 7 7 G. Roosloot 8 7 P. Mienes 6 6 J. Stam 5 5 J. de Moor 7 5 P. Boots 4 4 P. Beukers 4 4 H. Kruizinga 4 3 N. Veld 7 0 De toneelvereniging St. Jan opende het winterseizoen met de opvoering van het blijspel "Haar andere man' in vier bedrijven door Larry Johnson in de schouwburgzaal van 'De Rus tende Jager'. Gezien de prestaties van deze ama teur-tonelisten had deze serieus werkende toneelgroep meer belang stelling verdiend dan ze kreeg. Het is daarom jammer dat deze vorm van vrijetijdsbesteding zo weinig door het publiek gewaardeerd wordt. Dit Amerikaanse blijspel brengt de toeschouwer naar een landhuis van de fam. Marschall waar de vrouw des huizes haar suikeroom op be zoek krijgt die niet weet dat zijn nicht met de man getrouwd is waar hij op tegen was. Daarom laat me vrouw Marschall tijdens ooms be zoek haar man als butler optreden en leent een andere man, die ach teraf de verloofde blijkt te zijn van een achternichtje van oom Elmer. Na vele koddige situaties en dwaze verwikkelingen komt tenslotte alles IN MOOIE KLEUREN Dennenlaantje 4, Schoorl De Algemene Bond van Bejaarden, afdeling Bergen vierde zijn jaarlijk se Sint Nicolaasfeest in hotel B 66 aan de Breelaan. Ruim driehonderd leden waren ge komen om gezamenlijk dit feest te vieren. Voorzitter, de heer F. G. Thomas was dan ook zeer verheugd over de grote opkomst, heette allen welkom in het bijzonder oud- en ere-voor- zitter C. H. J. van Pappelendam en constateerde dat de zaalaccomodatie in Bergen te klein wordt voor de af deling, door dat het ledenaantal ie der jaar toeneemt. Voorts zette hij het doel van de afdeling uiteen en spoorde de leden aan, elk een lid te werven opdat de afdeling er één van betekenis wordt. Vervolgens richtte hij zich tot een viertal damesleden t.w. mevrouw Van 't Veer, Van Slooten, Van Hoorn en de familie Voorhorst, voor het vele goede werk dat zij in het afge lopen jaar voor de afdeling hebben verricht. Ook raadde hij de leden aan indien zij problemen mochten hebben, bij het bestuur aan te klop pen, opdat ze dan opgelost worden. Na de koffie brachten Klaas Schuit, bekend van het Langedijker cabaret gzelschap en Freddy van Bergen uit Alkmaar met hun liedjes, voordrach ten en schetsen grote vrolijkheid on der de bejaarden. Na de pauze werden een groot aan tal prijzen verloot en betraden beide cabaretsterren nogmaals het podium aan de piano begeleid door de heer Groot. Aan het einde van deze middag dankte de voorzitter allen die meege werkt hebben aan het slagen van dit feest. weer goed terecht als het blijkt dat oom een flinke erfenis achterlaat. Na een wat schuchter begin kwam er langzamerhand wat meer vaart in dit blijspel. Wim Vlaar als de echte man, gaf een fijne uitbeelding van de butler. Aat Groot als de oom, maakte van deze rol een levendige boeiende creatie. Jan Wittebrood (als de pseudo-man, is een vlotte ver schijning op het toneel, hij moet er echter aan denken zo te spreken dat het publiek hem volgen kan. Nu sprak hij in sommige clausen te vlug. Toon Rinkel gaf een kostelijke type ring van de brigadier van politie, evenals Jan Glory als Limpie Lan- nigan. De overige vier damesrollen Mary Marschalle (Aat Frederiks-Kalden- bach haar vriendin Silvia Allen (Dorien Stadegaard-De Wit, Stella dienstbode bij de fam. Allen (Joke Bakker) en het achternichtje Flo rence (Anniemieke Groot) waren in goede handen en maakten de bezet ting compleet. J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, telef. 2027 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek 1 Mevr. v. d. Grijspaarde- Hoebe 5630 2 Vondel-De Jager 5601 3 Mevr. v. d. Meer- mevr. De Groot 5541 4 Pilaat-Jongejans 5536 5 Fam. Bakker 5478 6 Mevr. v. Dam-mevr. Beuning 5247 7 Mevr. v. Alfen-mevr. Koorn 5047 8 Mevr. Zee-Juffr. Zwakman 4987 9 Mevr. Visser- Mevr. Zweekhorst 4952 10 Fam. Droge, Alkmaar 4840 Poedelprijs: Mevr. Scholten-Bakker Marsenprijs: Mevr. v. d. Meer- mevrouw De Groot Uitlening der boeken elke vrijdag middag van 15.30 tot 16.30 uur in het Oude Raadhuis te Schoorl. Mevrouw Mr. E. P. Broekman- Broekman-Vriesman heeft na rijp beraad besloten met ingang van he den niet langer deel uit te maken van de VVD-fraktie in de gemeen teraad van eBrgen, daar zij meent dat dit niet langer in overeenstem ming te brengen is met haar gewe ten en de door haar als raadslid afgelegd eed. Na meer dan veertien jaar de be langen van de VVD naar beste we ten als raadslid en als wethouder loyaal gediend te hebben zal zij voortaan als onafhankelijk lid in de Raad zitting hebben. Zij blijft de liberale beginselen toegedaan. Na zeven competitiewedstrijden be zet het eerste herenteam van de Volleybalvereniging 'Time Out' uit Bergen de tweede plaats in de eer ste klasse van de afdeling Alkmaar met 1 punt achterstand op de leider en 1 wedstrijd minder gespeeld. Dit is een bijzondere prestatie. Twee jaar geleden nam 'Time Out' met 1 herenteam voor het eerst deel aan de competitie. Het werd al direct een succes. Het team eindigde op de 1ste plaats in de derde klas wat promotie naar de tweede klas betekende. Ook in de tweede klasse heeft 'Time Out' maar 1 jaar gespeeld. Aan het einde van de competitie bezette het de tweede plaats en kwam via promo tiewedstrijden toch nog in de eerste klasse terecht. In dat zelfde jaar promoveerde eveneneens het tweede herenteam van de derde naar de tweede klasse. De keerzijde van de successen was de degradatie van het damesteam die al jaren als 'De Merletten' in de eerste klasse hadden gespeeld. Op het ogenblik ziet het er naar uit dat het eerste damesteam wellicht de volgende competitie weer in de 1ste klasse zal zijn teruggekeerd. Het 2de damesteam behoort tot de kansheb bers in de derde klasse. Voor het tweede herenteam ziet het er tot nu toe minder gunstig uit maar het zal zich beslist nog wel op tijd weten te herstellen. Vrijdagmiddag 8 december wordt de nieuwe kleuterschool te Groet offi cieel geopend door de inspectrice van het Kleuteronderwijs, mej. W. Th. Muller. De school is gelegen aan de Schol eksterstraat 4 te Groet. Na de officiële opening is er gelegen heid de school te bezichtigen, ook 's avonds van 7-9.30 uur.

De Duinstreek | 1967 | | pagina 1