weekblad A Het litteken Opening Groeter kleuterschool Bronchi letten Vorige week vrijdag vond onder grote belangstelling de officiële opening plaats van de nieuwe kleuterschool aan de Scholeksterstraat te Groet. TWEEDE BLAD DONDERDAG 14 DECEMBER Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen WIJ LAZEN in De Duinstreek van 17 december 1937 Unicef-aktie 1967 NUTSSPAARBANK Rijden in de winter Kruisvaarders voor een beter leven LSD-pillen Vredelievend Fiets voor uw gezond heid door Maartje Zeldenrijk De hippies van San Francisco HOOFDPIJN POEDERS KIESPIJN POEDERS HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend DE DUINSTREEK aangemeten door HOFLAAN 2 - TEL. 2202 - Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd De inspectrice, mej. Muller, hees rond half drie de nationale driekleur in de buiïge lucht en hierbij was de school 'Snatërhof' geheten, officieel in gebruik gesteld. Zoals bekend heeft mevr. Leeuwenkamp enige we ken geleden met haar kleuters bezit van de school genomen. Nadien is het terrein rondom het gebouw ge ëgaliseerd, de rommel is opgeruimd er is een zandbak geplaatst en een klimrek en om het geheel is een hek geplaatst. Dit is toch een heel ander gezicht dan een maand geleden. Nadat de vlag was gehesen begaf ie dereen zich naar het café van de heer Van 't Hof waar, zoals gebrui kelijk bij een receptie, verschillende mensen het woord voerde. Burgemeester Bergh schetste uitvoe rig de moeilijkheden die men moest overwinnen om tot realisering van de school te komen. Acht jaar lang heeft men moeten wachten voordat na veel heen en weer geschrijf, de urgentieverklaring voor de school eindelijk afkwam. Enkele jaren ge leden stond de raad nog voor de keus een noodschool te bouwen of de vergunning voor een nieuw ge bouw af te wachten. Men besloot tot het laatste en men is blij dat men het geduld hiervoor heeft opge bracht. De heer Bergh had de afge- dat de schilder Germ de Jong on derscheidingen had gekregen voor zijn inzendingen naar tentoonstel gen in Parijs en Amsterdam; dat de Schoorls winkels in de week van 18 t.m. 24 december open wa ren tot 's avonds 10 uur; dat de internationale vereniging Bellamy een vergadering hield die met een verward dispuut eindigde; dat er in Bergen op 16 december van dat jaar 229 werkzoekenden stonden ingeschreven; dat in de zaal van Nic. Schuyt de film 'Het Blikken Paard' werd vertoond. Entree 10 cent; dat de braadkuikens bij Akerboom te Bergen 80 cent per pond kostten panklaar. Het comité Alkmaar van het We reldkinderfonds der Ver. Naties ves tigt vol dankbaarheid voor de grote verkoopresultaten door kinde ren bereikt er nogmaals de aan dacht op dat de bekende Unicef Kerst- en correspondentiekaarten (prijs 50 cent) benevens de prachti ge geïllustreerde Unicef agenda nog verkrijgbaar zijn bij de volgende adressen BERGEN: Mw. Tjallingii, Kerkedijk 34 en in de boekhandel; SCHOORL: Mw. v. Ooyen, Brederodeweg 1. Nu de winter zijn intrede heeft ge daan, worden er weer hoge eisen gesteld aan mens en voertuig. Be vroren ruiten, slecht startende mo toren, gladde wegen, slippartijen; kortom allemaal ongerief en narig heid. Het is natuurlijk zaak om de auto zoveel mogelijk op de winter voor te bereiden. Controle van het elektrisch systeem, lichten, remmen, koelsysteem, ventilatorriem, ruite- wissers, ruitesproeiers en de accu is dan ook noodzakelijk. Vergeet ook de banden niet! Banden waarvan het profiel begint te ver dwijnen, moeten vervangen worden. Een goed bandenprfiel werkt in be langrijke mate mee tot het behouden van de macht over het stuur. Dit geldt natuurlijk vooral in de winter met zijn dikwijls gladde wegen die extra aandacht en voorzichtigheid vergen. Behandeling van remmen. lopen acht jaar veel samenwerking van de inspectrice ondervonden die alles had gedaan wat mogelijk was. De grootste bewondering sprak de burgemeester uit voor de leidster van de school, mevr. Leeuwenkamp. Deze dame heeft het gepresteerd les te geven in een gebouw dat de heer Bergh amper een schuur zou willen noemen. De inspectrice wees in haar toe spraakje op de noodzaak van goede aansluiting van de kleuterschool op de lagere school en attendeerde op de noodlijdende financiële situatie waarin het kleuteronderwijs zich be vindt. De Groeter kleuterschool is de enige in het rayon van mej. Mul ler waaryoor een urgentieverklaring werd uitgegeven. De heer Sleking, die men wel de burgemeester van Groet noemt, bood zijn gelukwensen aan namens de VVV Groet-Camperduin, terwijl de heer Meedendorp die ook wel eens als burgervader van Groet gedood verfd wordt, de heer Bergh dank bracht voor het vele werk dat deze voor de totstandkoming van de school had verricht. De heer Jo de Leeuw, ook wel bur gemeester van Schoorldam genoemd wees er op dat in Schoorl geen no- versnelling en stuurwiel moeten aan de winterse omstandigheden worden aangepast; dus snelheid verminde ren in bochten, geen onverwachte stuurbewegingen en extra afstand nemen van uw voorliggers. Wanneer de weg bedekt is met sneeuw, worden de zonbeschenen weggedeelten gevaarlijk glad omdat smeltende, natte sneeuw meer kans geeft op wegglijden dan droge sneeuw. Op gladde en besneeuwde wegen geldt het advies om lang zaam te rijden en rustig te schakelen bij handversnelling in de 'tweede' wegtrekken. Doorslippende banden produceren warmte, waardoor de zich onder de banden bevindende sneeuw in een ijslaagje verandert. Overigens is het wel interessant te weten wat de gemiddelde remaf- standen zijn op een gladde, met ijs bedekte weg. Proeven, uitgevoerd door de testrijders van de Goodyear Tire Rubber Company, gaven de volgende uitkomsten. Bij een snel heid van 30 km per uur en een tem peratuur van 30 graden bedraagt de remafstand ongeveer 70 meter; bij 20 graden 58 meter; bij 10 graden 46 meter en bij een temperatuur rond het nulpunt 34 meter. Natuurlijk is het toepassen van win terhanden de beste remedie tegen slipgevaar op gladde wegen. Deze speciale winterhanden, bijvoorbeeld van het type Goodyear Ultra Grip, zems zijn omdat men de jeugd op vangt met goede sportterreinen, gymnastiekzalen en prachtige scho len. De schoolarts, dr. Sikkema achtte het belangrijk dat de kinderen in een goede school worden gehuisvest. Hij had elders ondervonden dat de schooljeugd last had van vergroeide ruggegraten doordat het meubilair niet aan de kinderen was aangepast. Architect Honigh bood mede namens de fam. Wildeboer de letters aan die de naam van de school vormen. Het hoofd van de lagere school te Groet, de heer Bant bood namens personeel en ouders een bloembak aan terwijl de fam. Hofman, die de naam voor de school had bedacht een attentie in ontvangst mocht ne men. Mevrouw Leeuwenkamp kreeg voor al haar werk een schemerlamp van de ouders en een kandelaar van het Schoorlse gemeentebestuur. Na de receptie en ook in de avond uren was er gelegenheid de school te bekijken. Het slechte weer was er de oorzaak" van dat de belangstelling tegenviel. biden 51°/o méér trekkkracht in sneeuw en 28% meer houvast op met ijs bedekte wegen aan normale baden. Deze winterhanden kunnen ook nog worden voorzien van ijsnagels; die in de speciaal daarvoor aangebrachte gaatjes in het loop vlak worden ge plaatst. Deze ijsnagels zijn vervaar digd van een zeer sterke staalsoort. Proeven hebben aangetoond dat, vergeleken met normale banden, het wegrijden op een glad wegopper- vlak met liefst 155% verbeterd wordt en de remafstand met 50% gereduceerd. Het sturen en nemen van bochten wordt bovendien aan zienlijk veiliger en eenvoudiger. Nu is het natuurlijk zo, dat de aanschaf van winterhanden (op zijn minst twee op de achteras) een ex tra kostenfactor betekent. Bovendien is de sneeuwval in ons land vrijwel nooit zadanig dat gedurende de hele winterperiode op sneeuwbanden be hoeft te worden gereden. Daartegen over staat dat winterhanden, na bij voorbeeld twee maanden gebruikt te zijn, weer van de wagen kunnen worden afgehaald en bewaard tot de volgende winter. Ze kon men meerdere jaren van de eenmaal aan geschafte winterhanden profiteren. Behalve voor degenen die straks met de auto de geneugten van de winter sport gaan opzoeken, vormen win terhanden ook voor de automobilis ten, die binnen onze grenzen blijven, een goede veiligheidsmaatregel tegen de gevolgen van een winter die ook in. Nederland plotseling vrij streng en gevaarlijk kan zijn. De historicus Arnold Toynbee heeft de hippies eens betiteld als 'een rood waarschuwingslicht voor de Amerikaanse levenswijze'. De Californische bisschop James Pike vindt dat zij iets weg hebben van de eerste christenen: 'er schuilt', zo zegt hij onder meer, 'in de ge aardheid van deze mensen iets zachtzinnigs, iets goeds.' De diepbezorgde ouders, die vol kommer en zonder hun kinderen door het leven stappen, hebben er uiteraard moeite mee om de woorden van de bovengenoemde bisschop ge heel te waarderen, laat staan begrij pen. Hoe men de hippies ook bekijkt - of men ontspoorden in hen ziet, dan wel mensen die uiteindelijk de ware levensvreugde hebben gevon den - er is in onze maatschappij een nieuwe mens ontstaan. Of wij dat nu leuk vinden of niet, wij zullen er re kening mee te houden hebben. In een nummer van Het Beste wordt een interessante en overzichtelijke verslag over het hippie-dom, dat zijn centrum in San Francisco heeft, ge geven. De hippies hebben zich vooral in het district Haight-Ashbury ge concentreerd, dat door hen terstond in 'The Hashbury' (Hasjisjburg) is omgedoopt. In de bontgeschilderde huizen zitten harige gedaanten met blote voeten 'pot' (hasjisj) te roken. Gemiddeld worden er twintig hip pies per week door de plaatselijke politie gearresteerd wegens het in bezit hebben van marihuana. Vol- ges Dr. Ellis D. ('LSD' Sox, die di- rekteur is van de openbare gezond heidsdienst van San Francisco, kos ten de aldaar aanwezige tienduizend verstokte hippies de stad maande lijks 35.000,- voor de behandeling Hoestdrank in tabletvorm.95ct van kwalen die uit het gebruik van verdovende middelen voortvloeien. De in LSD gedrenkte suikerklontjes zijn allang niet meer 'en vogue'. Deze stof, die thans in pilvorm ver krijgbaar is en bovendien in een op losbare poedervorm, schenkt de ge bruiker een 'trip', die acht tot twaalf uren kan duren. Die trip wordt ge kenmerkt door verstrekkende ver anderingen in het denken, de ge moedsgesteldheid en de aktiviteit van de gebruiker. Kleuren worden versterkt, geluiden verkrijgen won derlijke schakeringen van betekenis of van zinloosheid, Wie de trip heeft gemaakt heeft het gevoel gehad dat hij in zijn eigen hersencellen heeft kunen kijken en zijn bloed en lymfe door de vaten kon horen en voelen stromen. Alle vermogens die men aan LSD toeschrijft om de mens bewust te maken van zijn ware 'natuur' ten spijt, heeft de stof ook aantoonbare schadelijke eigenschappen. De ver anderingen van gemoedsgesteldheid kunnen uiteenlopen van huil- en lachbuien, tot hevige angstgevoelens, paniek en een psychedelische para noia die tot en met de laatste kreet op een psychose lijkt en onbepaalde tijd kan duren. Een hoeveelheid van 250 microgram LSD, die voldoende is om de gebruiker 'om te schakelen', kost in de Verenigde Staten 2.50. Dit bedrag staat in geen verhouding tot de kosten die nodig zijn om mo gelijke chromosoombeschadiging en langdurige psychotische namerkin- gen ongedaan te maken. Ondanks de bovenstaande beangsti gende symptomen, die nauw aan het hippiedom zijn verwant, is er nog een andere faktor. In tegenstelling tot de opstandigen van vroegere ge neraties, hebben de hippies aller minst het verlangen om de wereld te hervormen. 'Doe wat je goed dunkt', zeggen zij, 'en lap aan je laars wat een ander denkt of diet'. Men zou kunnen betogen dat zij, in hun onafhankelijkheid van materi ele bezittingen en hun nadruk op vredelievendheid en eerlijkheid een deugdzamer leven leiden dan de meesten van hun medeburgers. Dit maakt het, in weerwil van hun ge ringschatting voor het merendeel der aanvaarde zeden en vele van de wetten van onze huidige maatschap pij, mede mogelijk te verklaren waarom zoveel gezagsdragers, van politiefunktionarissen tot rechters en geestelijken, geneigd zijn hen zacht zinnig en met een zekere mate van respect te behandelen. Het zou, wei eens kunnen blijken dat de hippies niet zozeer uit de westerse maat schappij zijn gestapt als wel haar iets hebben gegeven om over na te denken. De Nederlandse Rijwiel Toer Unie wil als overkoepelende organisatie voor het fietstoerisme in 1968 een grote aktie gaan voeren om het fiet- toerisme te bevorderen onder het motto: 'fiets voor uw gezondheid'. Het gaat, aldus de NRTU, niet alleen om het bevorderen van een goede konditie door een gezonde lichaams beweging, doch ook om 't ontvluch ten van de steden met een ver voermiddel, waarbij direkt de zui vere lucht wordt ingeademd, zodat een maximum aan zuurstof in het lichaam komt. Verder wordt het ge bruik van de fiets aangeraden als bijdrage voor de oplossing van ver keersproblemen. 10 Rinie lachte geheimzinnig. 'Wat dacht je? Tegen de tijd, dat het moment van vertrek weer komt, denk ik wel eens: Gelukkig, hij gaat er voorlopig weer vandoor. Maar als hij vier weken weg is, begin ik hem natuurlijk weer te missen. Tenslotte ben ik ook van vlees en bloed gemaakt. Maar ik heb een zee van kennissen en vrienden in de stad en de omgeving. Haast allemaal collega's en vrouwen van collega's. Als het mooi weer is, gaan we een weekeind naar de Hoek, met de kinderen. En ik heb een canastamiddag in Schiedam, o, al jaren. Ik weet me wel te ver- makenJ Map keek bedrukt voor zich. Dit miste ze: Leuke, vlotte vrien den. Ik ben altijd maar alleen. Nu ja, vader en moeder en Alie en Annie en de broers zijn er. En dan Bram, maar die moet ik in de gaten houden. Als hij was als Wieg, zou ik best eens met hem uit willen, maar dat kan ik nu toch niet doen? Rinie bemerkte het. 'Hier moet je overheen en kom je over heen. Ik was net zo, toen Pim nog tweede was. Vijf, zes maanden achtereen op het water. En dan tien, veertien dagen thuis. Je komt tijd tekort. Het is zó om. En de eerste dagen ik maar janken. Ik denk: dit houd ik nooit vol. Maar toen de eerste baby zich meldde ik was nog niet eens een jaar ge trouwd was ik er overheen. Ik trof het, dat Pim net thuis was, toen Emmy geboren werd. Nou, van dat ogenblik af had ik geen tijd meer om te piekeren. Nu zijn de kinderen allemaal op school en als ik weg wil, heb ik een uitstekende oppas, de dochter van mijn benedenbuurvrouw, een werkstudente, die er graag wat bij verdient. Als ik haar zin deed, ging ik iedere avond weg. En zij hier zitten en studeren.' 'En geld verdienen', meende Map op te moeten merken. 'Allicht. Maar ik zit ook wel eens graag een avond thuis. Ik moet ook de vorderingen van mijn kinderen bijhouden. Een zeemansvrouw is vader en moeder tegelijk. Emmy is van het najaar naar de Ulo gegaan. Ze kan gelukkig goed leren. Die wil naar de vliegerij: stewardess. Pim en ik vinden het best. Maar dan eerst leren. Enfin, dat snapt ze zelf ook. Ze doet haar best. Maar Herman gooit er wel eens met de pet naar. Alleen Bob is een rustig kereltje, met wie je nooit last hebt. Hij heeft het meeste van zijn vader.' Map knikte. 'Jullie verschillen veel, he? Je man is zo heel rustig. 'En ik een druktemaker. Uitersten raken elkaar'. Rinie lachte vrolijk. 'Kom eens een weekeind hier. Zaterdag over een week. Hebben we een feestje in Rotterdam. Leuk joh, met bal na. Van de rederij. Dat moet je doen. Je zult ook wel een uitnodiging krijgen. Je kunt hier wel slapen. Als Pim er niet is, kan het altijd.' Zaterdagsmorgens reed Map met de trein naar Vlaardingen en werd opnieuw weer overdendert door de in haar ogen nog altijd overdreven hartelijke begroeting. 'Map, meid, geweldig. We zullen er vanavond een feest van maken, dat klinkt als een klok. Houd je van toneel? Ze spelen erg goed. Het zijn wel amateurs, maar ze treden al jaren voor ons op. Heb je geen avondjurk meegenomen?' Map schrok. 'Nee, nooit aan gedacht. Moet dat?' 'Nou, moeten.... Het staat beter. Vergeet niet, dat je man officier is. Maar we hebben nog een zee van tijd. We gaan na het eten meteen even naar de stad. Emmy is groot genoeg om de jongens in toom te houden. Overigens, ze weten wel, dat er een heet potje voor hen op het vuur staat, als ik bij mijn terug keer klachten over ze krijg.' In het Dafje van Rinie reden ze naar Rotterdam. 'Ben je niet te streng voor je kinderen?' De vrouw achter het stuur schudde haar hoofd. 'Nee, Map, dat zie je verkeerd. Ik zei je al eerder: een zeemansvrouw is vader en moeder tegelijk. Als ik ze niet onder de duim houd, wie moet het dan doen? Pim tijdens zijn verlof? Die laat van het eerste uur tot het laatste met zich sollen. Aan hem ik niets. Ik heb me dit vanaf de dag, dat Emmy naast me in bed lag, goed gerealiseerd. Nooit verwend, geen van drie dat doet Pim wel, als hij thuis is wel zoveel mogelijk mijn liefde gegeven. Maar de teugels strak gehouden, zonder pardon. Al deed het me soms zelf pijn. Nu zijn ze het gewend en heb ik zelden of nooit moeilijkheden.' Map flapte haar conclusie er uit. 'Dan ben je een ideale moeder, Rinie.' 'Dank je, Map. Mijn man mag in dit opzicht nimmer te klagen hebben, als hij thuis is.' In het modemagazijn, waarheen Rinie haar vriendin meegeno men had, duurde het bekijken en passen en nog eens bekijken en passen die halve middag. Tot tenslotte de keuze viel op een mooie lichtgroene avondjurk, die Map als gegoten zat. Rinie was opgetogen. 'Als je man je zo zag, geloof ik dat er van dansen niet veel meer kwam.' Map was er nog niet zo zeker van. Om te beginnen vond ze de rugopening veel te laag. Daarvoor moest ze ook nog ander ondergoed bijkopen. En het decolleté vond ze ook maar zozo. Doch ze zweeg, omdat ze zich niet wilde laten kennen. Als het me niet bevalt, dacht ze, ga ik nooit meer naar zoiets. De avond was voor haar een prettige afwisseling in haar vrij eentonig bestaan. Na het toneel werd ze aan verschillende da mes en heren voorgesteld door Rinie ,die iedereen scheen te kennen. Nauwelijks klonken de eerste maten van het bandje, dat zich intussen in het verlaten toneel had geinstalleerd, of ze werd al door één officier in uniform ten dans gevraagd. Ze was al aan hem voorgesteld, maar was door de veelheid van namen de zijne met de andere vergeten. De man was hoffelijk en complimenteerde haar over haar jurk, hetgeen Map deed blozen. Ze kreeg wat te drinken aangeboden. Na een paar gla zen werd ze vlotter. Ze danste met andere heren, in burger en in uniform en kreeg alleen maar complimentjes. Naarmate de avond vorderde, werd ze uitgenodigd eens mee uit te gaan, doch Map had wel zo haar positieven nog bij elkaar, dat ze lachend, maar beslist weigerde. Het einde van het feest kwam, voor ze er erg in had. Met Rinie reed ze door de stille nacht de enkele kilometers naar Vlaardingen, hoewel ze van verschillende kanten aangeboden kreeg door iemand thuisgebracht te worden. 'Map, je was de ster van de avond. Ik ben gewoon jaloers op je figuur. Iedereen heeft je bewonderd tot zelfs de kapitein De Vlak, die bekend staat als zeer cynisch wat vrouwen betreft. Hij is al twee keer gescheiden. Ik geloof, dat hij wel drie keer met je gedanst heeft.' 'Die met dat kleine baardje?' 'Precies.' 'Hij wilde een avond met me uit en toen ik weigerde, zei hij, dat hij me een keer kwam opzoeken in Purmerend. Zeg, die griezel doet het toch zeker niet?' 'Vind je hem dan niet aardig?' 'O, Rinie, weet je niets leukers te bedenken?' 'Stoot hem niet voor het hoofd, Map. Hij is de bollebof van de rederij. Hij kan je man op een olietanker zetten, als hij wil.' 'Denk je, dat hij het doet?' 'Wat? Wiechert op een olietanker?' 'Nee, mij opzoeken, thuis?' 'Hij is er best toe in staat. Wees korrekt en aardig tegen hem Je weet zelf wel, hoe ver je hem kunt laten gaan. Dan heb je geen last.' Map ontnuchterde half. 'Wat bedoel je daarmee? Als hij me aanraakt, zal ik hem toch een watjekauw geven.' 'Dat doe je niet, want uiteindelijk tref je dan je man. Maar ik zal hem wel op diskrete wijze waarschuwen. Ik zie hem vaak genoeg.' Map draaide zich naar haar vriendin. 'Komt hij dan wel eens bij jou?' Soms, als hij aan wal is. Pim heeft als derde onder hem ge varen.' 'Maarlaat jij dan toe, dat hij, dat hij 'O, hij heeft wel eens aanhalige buien gehad. Tegenwoordig niet meer. En nu hij jou gezien heeft, zal hij nog wel minder komen. Maar Pim wist het. Ik zeg altijd alles tegen Pim. Mij maakt Rob het hoofd niet op hol, hoor. Trouwens, daar zou geen man de kans toe krijgen.' Map dacht een poosje na. Tenslotte verzuchtte ze: 'Ik wou, dat ik nooit naar dit feest was gegaan. Ik zal geen uur rust hebben, als ik thuis ben.' Rinie lachte luid. 'Ben je mal. Jij bent niet achterlijk en zult best weten, hoe je met hem moet om gaan.' HOOFDSTUK 8 Begin maart stond Wiechert Lakeman plotseling voor de deur. Ze uitte een kreet van blijdschap, toen ze hem door het raam zag. Uit de scheepsberichten wist ze, dat hij niet ver van Neder land, maar dat hij gelegenheid zou hebben om over te wippen, met die mogelijkheid had ze geen rekening gehouden. Ze rende naar de gang en ontsloot de deur. Het volgende ogenblik lagen ze in eikaars armen. 'Wieg, lieve jongen, mijn fijne schatwat is dat een prachtige verrassing! O, lieverd van me, wat vind ik dit heerlijk Ze stikte bijna onder zijn hevige omhelzing en zijn wilde kus sen op haar half geopende lippen. Tot hij haar losliet en met beide handen de hare greep. 'Nog mooier als de vorige keer', riep hij verrukt uit. 'Meid, ik vreet je nog eens een keer met huid en haar op.'

De Duinstreek | 1967 | | pagina 5