KOLEN Waarom geen vakantie in de winter Vliegen is geen seizoenbedrijf Kerstzangdienst voor allen te Schoorl GEBR. v. d. BOSCH N.V. - BERGEN - Kogendijk 2 - Tel. (02208)3622-2155-2660 Houtblokken Huisbrandolie voor c.v. Petroleum voor haarden V R IJ E BENZINE DIESEL OLIE Gemeente Bergen-Nh. meisje Huis van de toekomst vol elektronische lekkernijen Televisietoestel wordt huisbioscoop Huiskamercomputer Huisbioscoop GEMEENTE SCHOORL Bekendmaking op donderdag 21 december in de Toeristenkerk MEDEDELING VOOR OPEN HAARD DOORSMEREN OLIE VERVERSEN AUTO WASSEN De vliegerij dreigt op deze manier een seizoenbedrijf te worden, net als de exploitatie van strandtentjes bij Zandvoort. Maar er is een groot ver schil: een DC 8 van vele miljoenen dollars is geen strandtentje en een gezagvoerder van een straalvliegtuig is geen strandoppasser. Elk uur dat zo'n machtige luchtreus aan de grond gekluisterd staat kost de eigenaar geld. Heel veel geld. En daarbij komt dan nog, dat het hooggekwali ficeerde personeel gedurende de slappe tijd niet ontslagen kan wor den. Het seizoenprobleem van de char tervliegerij is niet alleen een zaak van de heren Schroder c.s. Het is een zaak van alle vakantiegangers, ook al is voor hen de slapste tijd juist de drukste van het jaar. Als er een oplossing gevonden zou kun nen worden voor een meer gelei delijke toevloed van passagiers zou dat de vliegtuigen rendabeler en de tickets dus nog voordeliger maken. Er is een gelukkige omstandigheid, namelijk dat het vrachtvervoer zich voornamelijk toespitst op de winter maanden, terwijl er ook nog vrij veel andere chartervluchten zijn, die zich juist op die slappe maanden concentreren, zoals bijvoorbeeld de reizen met voetbalverenigingen, met artiestengezelschappen en met scheepsbemanningen, die ergens ter wereld hun collega's moeten aflos sen. Helemaal stil staat de vliegerij dus beslist niet. Maar tochhet zou goed zijn, als er ook in de win termaanden meer mensen met va kantie zouden gaan. Wat voor de vervoerders geldt, geldt ook voor de reisbureaus. Ook zij zijn onderhevig aan de problemen van het seizoenbedrijf. Het lag dus voor de hand, dat beide belanghebbenden elkaar vonden. Ze hebben dat ge daan ook en het ligt in de lijn der verwachtingen, dat binnen niet al te lange tijd de propaganda voor de vakantie in de wintermaanden aan zienlijk grotere vormen aan zal ne men. Nu al zijn de mogelijkheden om een aantal weken in de 'slappe tijd' een appartement in het zuiden te huren ongekend, maar voor de ge middelde Nederlander blijft het ver schuiven van de vakantieweken naar de winter toch nog steeds een moei lijke zaak, hoe heerlijk zo'n winter- uitstapje ook is. Het zal veel tijd vergen, het begrip ingang te doen vinden, dat een zonnetje in de regen maanden toch wel iets heel bijzon ders is. Veel tijd en nieuwe initiatie ven, want wil men werkelijk succes hebben met dit streven, dan zullen de reisbureaus nieuwe vakantiebe stemmingen moeten aanboren. Nog verder wegnaar Afrika, West Indië, Zuid-Amerika, het verre oos ten desnoods. De mogelijkheden zijn er, want het vliegen kan goedkoop zijn. De mensen, die het weten kun nen, verwachten op lange termijn een ontwikkeling in deze richting. Ook al, omdat de Nederlander het reizen in het bloed zit. Hij wil steeds verder weg. Spanje en Tunis zijn al lang niet ver genoeg meer. Als hij nu maar die vermaledijde gewoonte wil afzweren om tussen mei en oktober zijn vakantie te ne men. Het zou ook voor het bedrijfs leven een prettige ontwikkeling zijn, want hoe lang schreeuwt men hier al niet over vakantiespreiding. Overigens heeft de heer Sphröder niet alleen op de winterbestemming van de Nederlanders gegokt Hij heeft het klaar gespeeld om na heel lange en nog ingewikkelder proce dures landingsrechten los te krijgen in bijna de gehele wereld. Dat opent nog weer nieuwe perspectieven, na melijk voor het vervoeren van o.a. eendagskuikens naar Spanje, Joe goslavië, Italië en de Canarische ei landen, van voetbalelftallen en hun supporters naar verschillende Euro pese hoofdsteden, en van ouders van emigranten naar hun kinderen in het Noord-Amerika-continent. Het Nederlandse systeem van char tervluchten met hotelaccomodatie heeft in vele delen van de wereld nog maar weinig ingang gevonden en als de reisbureaus aldaar de han den ineen slaan, ligt er nog een ge weldige markt braak. Cijfers tonen aan, dat bijv. de New Yorker die van de wintersport wil genieten voordeliger per charter naar Zwit serland kan gaan om te skiën (met eraan vastgeknoopt bijvoorbeeld 'n weekje sightseeding in Parijs) dan dat hij de lange latten onderbindt in Sqouw Valley, het wintersport centrum in eigen land. Maar dat is een heel ander hoofdstuk, waarbij de Nederlandse vakantieganger minder geïnteresseerd is. Het is nog niet zo lang geleden, dat Schiphol het domein was van dames en heren, die per taxi of vaak zelfs door een wagen met chauffeur bij de vertrekhal werden afgeleverd. Vlie gen was een zaak van enkele uitver korenen. Vandaag de dag stappen pa, ma en de hele familie uit de bus In de zomermaanden passeren vooral tijdens de weekeinden dui zenden en nog eens duizenden va kantiegangers de balies met de ba gage-weegschalen. Ze hebben geko zen voor de vliegvakanties: voor hen begint het feest van de vrije dagen en de afwisseling van de dagelijkse sleur op het moment, waarop ze de internationale luchthaven betreden. Want waar is meer sfeer dan in zo'n vertrekhal? Het vliegen is binnen het bereik van de grote massa gekomen dank zij de geweldige vlucht, die de charter maatschappijen hebben genomen. En dank zij het feit, dat die 'vliegtuig verhuurders' uit welbegrepen eigen belang een zeer nauw contact heb ben gezocht met de reisbureaus. Ge zamenlijk hebben ze een indrukwek kend offensief geopend op de Neder landse vakantieganger en het ziet er niet naar uit, dat ze spoedig genoe gen zullen nemen met wat ze in de afgelopen jaren hebben bereikt. In tegendeel ze smeden nieuwe plannen om nog weer nieuwe vakantiebe stemmingen te ontsluiten, om nog goedkopere reizen te organiseren en om nog meer pa's en ma's en kin dertjes de luchtdoop te laten onder gaan. De vliegvakantie staat eigenlijk nog pas in de kinderschoenen. Samen met de KLM kocht Martinair een gloednieuwe DC-8. De KLM ge bruikt de machine in de weekends, Martinair in de week, doch nu is hij geheel in het bezit van Martinair. Martin Schroder, de grondlegger van de chartervliegerij in Nederland en op dit gebied een der pioniers in de hele vliegwereld, heeft zijn bedrijf in luttele jaren geweldig zien op groeien. Hij begon met, een paar tweedehands toestelletjes: nu kan hij een volledige luchtvloot inzetten op het vakantiefront. Sinds eind maart beschikt Martin's Air Charter zelfs over een straalvliegtuig. Voorlopig wordt nog een DC 8 gedurende de weekeinden van de KLM gehuurd, maar voordat het jaar om is zal die trotse toestel helemaal eigendom zijn van de chartermaatschappij. Samen met twee Convair Rolls Royce Prop- jets, drie DC 7c's, een DC 6A en 5 DC3's zal de jet het MAC insigne over de gehele wereld voeren. Gedurende enkele maanden per jaar staan al deze machines vrijwel dag en nacht 'onder stoom'. Vooral tij dens de (lange) weekeinden wordt met elke beschikbare plaats gewoe kerd. De nieuwe DC 8 (en het zal niet lang meer duren of ook de enorme DC 9 zal beschikbaar zijn) maakt dan per dag twee of meer vluchten met vakantiegangers. 's Morgens een retourtje naar Ma jorca en 's middags nog even vlug naar de Costa Brava bijvoorbeeld. Er is een geweldige organisatie voor nodig om van mei tot en met sep tember alle op de zon beluste Ne derlanders naar hun plaats van be stemming te krijgen. De meer dan vierhonderd man personeel van Martinair werkt onder hoogspan ning. Maar dan komt oktober-november- decemberDe luchtreizigers, die inmiddels bruingebrand weer in de dagelijkse sleur zijn opgenomen, bre ken het hoofd niet over, maar de flightoperator wel. Hij zit met een geweldige luchtvloot, die berekend is op de topweekeinden en hij heeft er geen, of nauwelijks passagiers voor. De cijfers wijzen uit, dat meer dan 85% van het passagiersvervoer van de chartermaatschappij is ge concentreerd op de enkele zomer maanden, te beginnen met mei en eindigend oktober. Op de afdeling administratie van het Bedrijf Gemeentewerken is per 1 januari 1968 of zo spoedig mogelijk daarna plaats voor een dat naast eenvoudige werkzaamheden op algemeen administra tief en boekhoudkundig gebied de koffie- en theevoorziening verzorgt. Aanstelling op arbeidskontrakt in de rang van typiste. Aanvangssalaris 344,- bruto per maand verminderd met jeugdaftrek. Vakantie-uitkering, studiekosteritoelage en gepremieerd sparen volgens gemeentelijke regelingen. Sollicitaties binnen tien dagen na heden te richten aan de direk- teur van voormeld bedrijf, Karei de Grootelaan 25. Over een winterbestemming gesproken. De speciale kerstvluchten komen steeds meer in trek. Wie meent dat het moderne huis an no 1967, vol met elektrische mixers, kloppers, wrijvers, ijskasten en tallo ze andere apparatuur, die het de huidige mens gemakkelijk moet ma ken, het einde van een ontwikkeling is, vergist zich. Het is nog slechts een pover begin. De automatisering van uw woonkamer staat voor de deur. Hoe zal die woonkamer er uit gaan zien? De huizen van de nabije toekomst zullen in elk geval een groot aantal elektronische snufjes bevatten. Er zullen, aldus een nummer van Het Beste in een uitvoerig overzicht, niet alleen zeer geraffineerde tv- toestellen in staan, maar ook video (beeldband)-recorders en -naarmate de kosten meer dalen - ook beeld- telegrafieapparaten en zelfs kleine computers. Deze ontwikkelingen worden door twee belangrijke faktoren veroor zaakt. Ten eerste zal de gemiddelde werkweek, die nu voor de meeste be drijven tot veertig is teruggebracht, nog verder worden ingekort, waar door men over nog meer vrije tijd zal beschikken. Ten tweede zal de produktiviteit nog meer stijgen. De consument zal dus meer tijd hebben die moet worden gevuld, terwijl hij voor dat doel meer geld tot zijn be schikking zal hebben. Daarnaast vomt het toenemende aantal vrou wen dat buitenshuis werkt een gi gantische markt. Zij zal behoefte hebben aan apparaten, die haar in staat zullen stellen om het huishou den nog sneller te doen. Deskundigen van de Radio Corpora tion of America zijn van mening dat in de jaren zeventig de zogenaamde 'beeld-op-de-muur-televisie' zal kun nen zijn verwezenlijkt. Vorig jaar herfst demonstreerde een ander in elektronica gespecialiseerd bedrijf 'n systeem, waarbij door middel van de coherente lichtbundel van de la ser, beelden van één bij anderhalve meter op een wandscherm werden geproduceerd. De huiskamer-elektronica zal echter niet tot het amusement beperkt blij ven. De president-commissaris van de RCA, David Sarnoff, ziet het huidige tv-toestel vervangen door een tv-wandscherm voor allerlei doeleinden. Met behulp hiervan zal de huisvrouw tal van dagelijkse be zigheden kunnen afhandelen. Indien zij op een knop drukt zal zij bijvoor beeld de uitgestalde goederen in een warenhuis kunnen bekijken en haar keuze maken. Door op een ander knop te drukken kan zij haar be stelling plaatsen, terwijl een com puter het benodigde bedrag van haar bankrekening zal aftrekken. Electrohome Ltd. in Canada heeft al een prototype van een dergelijk ap paraat gebouwd, waarbij alle be dieningsorganen en onderdelen in 'n ronde houten kast met een door snede van één meter twintig zijn ondergebracht. Een van de meeste belangwekkende mogelijkheden, welke aan de video bandopname techniek is verbonden, ligt op het gebied van de huisbios coop. Als u er een camera en een microfoon bij koopt kunt u zelf 'ge luidsfilmbanden' maken, die u ter stond op uw televisie-ontvanger kunt afspelen. In tegenstelling tot film vereist de band geen omslach tige bewerking en hij kan steeds op nieuw worden gebruikt, net zoals de huidige geluidsbanden voor ta perecorders. Er staan reeds casset tes met speelfilms op stapel, die op een standaard televisiescherm kun nen worden afgedraaid. De moge lijkheden, welke door al deze nieu we ontwikkelingen aan de moderne mens worden geboden zijn welhaast onbeperkt. Zo verwacht men televisie-onder wij sapparatuur, die in de kamers van studerende kinderen zullen kun nen worden geplaatst en die geschikt zullen zijn voor het opvragen van informatie, omdat zij onder meer met de plaatselijke bibliotheek zijn verbonden. De Burgemeester der gemeente SCHOORL brengt, ter voldoe ning aan het bepaalde bij artikel 25 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening, ter openbare kennis, dat de besluiten van Gedeputeerde Staten van Noordholland d.d. 14 november 1967 nr. 150, 14 november 1967 nr. 151 en 21 november 1967 nr. 237, strekkende respectievelijk tot goedkeuring van de Bestem mingsplannen 'Aagtdorp', 'Catrijp', en 'Groet-Hargen', met de bestemmingsplannen voornoemd, met ingang van 19 december 1967, gedurende één maand, voor een ieder ter Gemeente- Secretarie ter inzage liggen. Gedurende deze termijn kunnen degenen die reeds eerder be zwaren indienden, ter zake in beroep gaan bij de Kroon. SCHOORL, 11 december 1967. De Burgemeester voornoemd, B E R G H Vorig jaar werd in de Duinstreek geschreven dat in de Toeristenkerk veel gebeurt. Herinnert u zich b.v. nog de avond in maart 'De Groene Kruis-avond', toen de Toeristenkerk bijna te klein was? U zult zeggen, wat heeft dan nu te maken met de komende kerstvie ring? Heel veel. De verbondenheid van de kerstviering ervaart men immers niet alleen op 25 en 26 de cember. Als het goed is ondergaan wij die elka dag opnieuw. Maar juist in de kersttijd staan wij er in 't bij zonder voor open. Dan luisteren we naar aloude woorden, zingen wij met elkaar de kerstliederen en voelen wij ons getroost en gesterkt. Dan beseffen wij, tot welke kerk wij ook behoren of welke levensbeschouwing wij ook hebben, dat wij bij elkaar horen, voor een gemeenschappelijke taak staan en geroepen zijn elkaar in liefde te ontmoeten. Evenals verleden jaar hopen wij u allen weer in grote getale te ont moeten. In het bijzonder hopen wij, dat de nieuwe inwoners de toeris tenkerk in Catrijp zullen kunnen vinden, zodat ook zij zich zullen opgenomen weten in het geheel. De liturgie is samengesteld door pas toor Herzberg en Ds. C. M. de Jong en zal medegelezen worden door me vrouw v. Westen en de heer v. Eg- mont. Onze dorpsgenoot, de heer J. de Wit hoofd van de BLOschool te Alkmaar, zal een korte toespraak houden en een aantal liederen zal door kinderen gezongen worden. De samenzang wordt begeleid door het fanfarecorps 'De Vriendschap' o.l.v. de heer Luyting. Mocht het vervoer u moeilijkheden opleveren, dan kunt u zich met me vrouw Haast, telefoon 670 of met mevrouw Bergh, telefoon 522 ver staan. Programma's zijn gratis aan de kerk verkrijgbaar en de ver warmde kerk is vanaf half acht ge opend. Mogen velen aanwezig zijn op a.s. donderdag, 21 december om 8 uur in de Toeristenkerk. Het jaar 1967 stond voor Schoorl en Bergen in het teken van veranderingen en ook 1968 zal ongetwijfeld weer een jaar zijn dat vele manifestaties en gebeurtenissen zal brengen. Het lijkt ons daarom wel leuk om een jaargang van de Duinstreek, waar dat alles instaat, te gaan inbinden in boekvorm. Dit kunt u laten doen door uw kranten het hele jaar te bewaren en die dan bij ons te brengen. Maar ook kunt u alles door ons laten verzorgen door, via ons, een abonnement te nemen. Zodat u toch wekelijks uw krant kunt lezen en er niet op hoeft te letten dat ze bewaard blijven. In het kort samengevat is het als volgt Een abonnement kost 7,50 Een ingebonden jaar, door uzelf bewaart, kost 14,25 Geheel door ons verzorgt; dus inbinden en kranten 21,75 De uitvoering is in half-linnen band, grijs natuurlinnen met groen wolken marmer. U dient zich uiterlijk vóór 31 december 1967 op te geven, daar het jaargang met 1 januari ingaat. Geeft u dus spoedig op of vraagt eerst inlichtingen bij C. MUL, gedipl. boekbinder Teugelaan 11 - Aagtdorp - Heereweg 14 - Schoorl

De Duinstreek | 1967 | | pagina 6