weekblad Kerstzangdienst voor allen te Schoorl KERSTNACHT Cfanidatita an kazstmis UIT DE OOSTHOEK 'Ons Genoegen' met 'Je kunt het toch niet meenemen' Opening ijzerhandel E. Breen huidje altijd gaaf Postnieuws uit Schoorl op donderdag 21 december in de Toeristenkerk WIJ LAZEN in de Duinstreek van 23 december 1937 Voor al uw drukwerk Uitslag verloting Sint Nicolaas-aktie Kabelbaan in Schoorl Dorp voor kleine oorlogsslachtoffers Een centrale discotheek van Ned. lichte muziek Op het eerste oog doet dit opschrift misschien wat vreemd aan. Heeft de gemeente iets met Kerst te maken Ik dacht, dat die vraag bevestigend beantwoord mag worden als we de gemeente als een gemeenschap er varen. Natuurlijk is Kerstmis in de eerste plaats een oproep tot de indi viduele mens. De gelovige mens staat stil bij het wonder, dat met de geboor te van Christus God's liefde in een mens gestalte kreeg. De mens, die niet in God kan geloven, opent zich eveneens voor het wonder van de liefde, welke kracht ook hij als een licht in het donker ervaart. Hoe onze levensbeschouwing ook zij, wij allen beseffen in deze dagen in het bij zonder, waar wij staan en wat onze opdracht is. Ik dacht dat we ook in deze dagen bereid waren ons af te vragen in hoeverre wij aan die op dracht beantwoorden en in hoeverre wij tekort schieten. Zien we naar de grote wereld rond om ons heen dan hebben wij genoeg stof tot bezinning over de gevolgen van het elkaar niet kunnen of willen begrijpen. Maar ook in kleinere gemeenschap pen schieten wij tekort. Dan leidt dat weliswaar niet tot oorlog, maar wel tot spanningen, misverstanden en verwijdering. Juist in deze dagen voe len wij dat onvermogen om zonder die tekortkomingen te leven. Maar wij hebben ook weet van de opdracht steeds weer opnieuw met elkaar te moeten beginnen. Wij mogen elkaar niet los laten. Hier ligt voor mij een verbinding tussen Kerstmis en de ge meenschap. Waarschijnlijk bent u het wel met mij eens, dat de mensheid in intelligentie niet te kort schiet. Waartoe zijn wij zo langzamerhand niet in staat? Maar hoe ver zijn wij gevorderd in verdraagzaamheid, in wijsheid en hoe ver hebben wij het gebracht om elkaar te verstaan Voor een kleine gemeenschap, die wij in Schoorl vormen, liggen hier kan sen. Wij hoeven hier niet als vreem den tegenover elkaar te staan. Inte gendeel, op talrijke manieren kunnen wij elkaar bereiken, naar elkaar luis teren en met elkaar samenwerken. Deze week mogen wij met elkaar Kerstfeest vieren. In de toeristen kerk en thuis. Dat zullen we in een gezindheid doen, die ogenschijnlijk niet past in deze harde wereld. Maar tegelijkertijd zullen wij weten, dat toch alleen die gezindheid ons ver der brengt en gelukkig maakt. Van harte hoop ik, dat die gezindheid zich aan u allen zal mededelen, want dan zult u goede Kerstdagen hebben. U zelf doch ook de kleinere en gro tere gemeenschappen, waarvan u deel uitmaakt, zullen bemerken dat Kerst mis 1967 niet aan u is voorbij gegaan. De Burgemeester van Schoorl, J. H. BERGH Gaarne roep ik onze medebewoners van plan Oost op, door middel van deze rubriek op, eens iets van zich te laten horen. 'De Duinstreek' is zo vriendelijk geweest toe te zeggen, dat reakties uit onze Oosthoek graag worden geplaatst. Dan lijkt het mij toe, dat wij er dan ook maar een dankbaar gebruik van moeten maken. Op deze manier ontstaat er dan een pracht communicatie tussen Oost en West. Middels deze rubriek kunnen wij kwijt, wat wij aan anderen graag zouden willen laten weten. Wij hebben inmiddels kennis gemaakt met onze gemeenteraad, op welke avond de burgemeester zich ontpopte als een humoristisch spreker. In ieder geval viel het eerste kontakt niet tegen en hopenlijk komen ook de problemen, die aan de orde werden gesteld snel tot een oplossing- Wel zullen wij enkele belangrijke zaken die ons als Oostbewoners bijzonder bezighouden op de voet volgen en met name noem ik hier, de op de kontaktavond genoemde punten t.w. de absurd hoge prijzen in diverse zaken, de wateroverlast, het telefoonprobleem, het stencil door de gemeenteraad beloofd, de parkeerproblemen, speelruimten voor de jeugd, enz. Maar wij hebben een goed vertrouwen in onze bestuurders. Graag zouden wij in navolging van de IJsklub die via een stencil de aandacht op haar vestigde, ook graag eens wat vernemen van de verschillende partijen, het lijkt mij toe, dat zelfs via onze rubriek hier een pracht van een gelegenheid geboden wordt een voortijdse ledenwerfaktie te voeren. Welke partij mogen wij als eerste aan het woord laten komen. Stel dit dan a.u.b. niet uit tot de gemeente raadsverkiezingen, dan is men vaak te laat. In plan Oost zijn ook stemmen opgegaan, om te komen tot oprich ting van een wijkraad. Deze wijkraad zou als taak hebben een verbindende schakel te zijn, tussen de bewoners van plan Oost en de gemeenteraad om mogelijke gemeenschappelijke problemen van de Oostbewoners te bespreken. Wie mogen wij als geïnteresseerde voor deze wijkraad eens horen? Reacties op deze rubriek kunt u kwijt bij de redactie van de Duinstreek- Heeft u vragen of proble men, waar u als Oostbewoner mee zit houdt ze niet voor u, maar gooi uw problemen naar voren, pas dan kan er bezien worden of hier iets aan kan worden gedaan. Wat mij betreft eerst iets aan het weer, maar daar zal zelfs een welbespraakte burgemeester wel niets aan kunnen veranderen. WAARNEMER Naam en adres bij de redaktie bekend. Voor een uitverkochte zaal gaf de toneelvereniging 'Ons Genoegen' j.l. zaterdagavond in 'De Rustende Ja ger' een opvoering van het blijspel 'Je kunt 't toch niet meenemen' van Moss Hart en G. Kaufmann. Het stuk was voor het amateurtoneel bewerkt door Piet Mossinkhof. Het blijspel is geschreven in de jaren na de Russische revolutie en heeft sindsdien al honderden succesvolle opvoeringen gekregen, zowel door beroeps- als door amateurtoneelge zelschappen zoals 'Ons Genoegen'. Ondergetekende heeft het stuk enke le maanden geleden gezien toen het werd opgevoerd door de toneelgroep 'Ensemble' een beroepsgezelschap dus, en het was opvallend dat de bewerker voor het amateurtoneel de nadruk op andere facetten heeft ge legd dan in het oorspronkelijk script stonden vermeld. Hoe dan ook, het was evengoed al een vrij moeilijk stuk, alleen al door het groot aantal medespelenden, liefst 18 mensen. Maar de vereniging heeft er een alleszins aanvaardbare opvoering van gegeven. Zoals gezegd, het stuk speelt in de jaren na de Russische revolutie van 1917 in een Amerikaans gezin. De hoofdfiguur in het spel is wel opa Vanderhof, die in zijn huis zijn kin deren en kleinkinderen een prettig leven laat leiden- Mevrouw Syca more zit de hele dag verhalen te schrijven, haar dochter Essie doet aan ballet onder leiding van de heer Kolenkof, een vervaarlijk uitziende Russische vluchteling. De heer Paul Sycamore prutst met de inwonende heer de Pinna met vuurwerk en op de meest onzalige tijden klinken er knallen. En dan is er nog de zoon, Ed, die als liefhebberij heeft het ontwerpen en maken van drukwerk en het bespelen van een xylofoon. Het dienstdoend personeel wordt ge vormd door dienstmaagt Rheba en haar verloofde Donald. Dan zijn er nog dochter Alice en haar vriend Tony. Iedereen leidt een rustig leven en doet waar hij zin in heeft. Opa is gek op het bijwonen van de promo ties aan de in de buurt gelegen uni versiteit, verder peinst hij er niet over zijn huis te verkopen. Maar de zaak verandert als de aan staande schoonouders van dochter Alice op een wel zeer ongelegen ogenblik het huis van de Sycamore's binnentreden. Deze, het echtpaar Kirby, zijn van zeer goede huize en voelen zich ten zeerste gechogeerd bij het aanschouwen van dit huis houden van Jan Steen. Alice schaamt zich door haar familie en besluit niet met Tony te trouwen. Maar alles komt gelukkig weer goed na een gezamenlijk verblijf in de ge vangenis van het hele gezelschap door een zogenaamde wetsovertre ding van Ed, die zijn drukproeven als verpakkingsmateriaal gebruikte voor de liefdesbonbons die Elsie heeft gefabriceerd. De heer Kirby laat zich overtuigen door de levenswijsheid van opa, dat geld ook niet ales op deze aarde is, want, je kunt het toch niet meene men, nietwaar? Dit was dan zeer in het kort de in houd van het stuk waarbij mij voor al aantrokken de gebeden die opa Vanderhof tot Onze Lieve Heer sprak voordat het gezelschap aan ta fel ging. De rolkennis was redelijk, vooral als men er rekening mee houdt dat het grote aantal medespelers een handi cap vormde. De rol van de moeder des huizes, werd gespeeld door mevr- Kooistra, Essie, het balletdanseresje werd door mevrouw De Geer op de planken ge zet. Rheba en Donald, de trouwe (neger) huisgenoten van de Sycamo re's werden gespeeld door resp. mej. Keersemaker en de heer F. Siek- man. Paul Sycamore, de heer des huizes wiens werkelijke beroep onduidelijk was, was een creatie van de heer F. Leysen en de heer De Pinna werd gespeeld door de heer E. Breen. Oh ja, nu ik deze naam lees moet ik even terugdenken aan de kostelijke scene toen de heer Pinna, verkleed als Romeins gladiator op een wankel krukje staat te poseren voor mevr. Sycamore. Op datzelfde ogenblik gooide opa met zijn pijltjes, met xylophonbegeleiding studeerde Essie haar balletles onder de luidruchtige leiding van de heer Kolenhof, die overigens met verve door de heer Sevenhuysen op de planken werd gezet. De heer D. Broersma speelde opa, de centrale figuur in het stuk die tal van levenswijsheden debiteerde die vooral nu, in deze jachtige tijd nog niets van hun waarheid hebben ver loren. Dochter Alice werd gespeeld door mevr- Wilbers en de belastingambte naar, die wordt overdonderd door de pan in het huis van de Sycamore's werd door de heer S. de Leeuw ge speeld. Tony Kirby, was een aanvaardbare rol van de heer Houtman en de Rus Kolenkof werd zoals gezegd door de heer Sevenhuysen. Zijn mishande ling van de taal veroorzaakte uiter aard de nodige lachsalvo's in de zaal. Daar de heer Jonkers plotseling ziek werd moest de regisseur, de hr. Kuyper de rol spelen van Wellington een nogal onder invloed verkerende buurman. Het echtpaar Kirby werd gespeeld door mevrouw Koeten en de heer Kooistra en mevrouw Olga Katherina, ook al een Russische vluchtelinge door mevr. Van Pom- meren. De heren Koeten en Koel hadden gezorgd voor een fraai decor en met medewerking van de heer Sevenhuy sen en de heren Koel en (Paarlberg stonden borg voor de verlichting. Algehele leiding had de heer J. Kuyper. Ik hoop dat ik niemand ben verge ten. De avond werd besloten met een gezellig bal onder leiding van het 'Broadway Kwartet' terwijl tijdens de geslaagde verloting uw verslag gever weer tal van heerlijkheden aan zich voorbij zag gaan. TWEEDE BLAD DONDERDAG 21 DECEMBER DE DUINSTREEK Onder grote belangstelling vond de opening plaats van de ijzerhandel van de heer Breen aan de Voorweg. De opening werd verricht door de heer Jo de eeuw, voorzitter van de afdeling Schoorl van de Kon. Neder landse Middenstandsbond. Talrijke bloemstukken gaven de fraaie winkel een feestelijk cachet- De verkoopruimte die aan de woning van de fam. Breen is gebouwd is liefgst 60 m2 groot. Alle artikelen zijn op overzichtelijke wijze opge steld. Naast hang- en sluitwerk kan men bij de heer Breen terecht voor gereedschappen, huishoudelijke ar tikelen en verfwaren. De fa. Wildeboer fungeerde als hoofdaannemer terwijl eerst de heer Koeten en later de heer Ofman het schilderwerk verzorgde. De verlich ting nam de fa. Kroon voor haar rekening en de fa. Nieuwland de vloerbedekking. De winkel kan een sieraad voor zijn omgeving worden genoemd en de hr. Breen heeft bij de situering er van rekening gehouden met het feit dat de groei er in Schoorl-Oost nog steeds inzit voor wat betreft de wo ningbouw. Verder komt er een weg langs de winkel te lopen en als deze klaar is zal de winkelingang, nu nog aan de Voorweg, worden verplaatst. Wij sluiten ons graag aan bij de ge lukwensen die de fam. Breen reeds in ontvangst mocht nemen- POEDER-CREME-OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED De brievenbus die bij de heer Aarsen was bevestigd wordt verplaatst naar hoek Frederikslaan-Hagedoornweg. Hierdoor hangt hij meer op een centraal punt wat betreft de nieuwe wijken en Laanweg. Alle postpakketten worden op za terdag voor de kerst normaal be steld. Vorig jaar werd in de Duinstreek geschreven dat in de Toeristenkerk veel gebeurt. Herinnert u zich b.v. nog de avond in maart 'De Groene Kruis-avond', toen de Toeristenkerk bijna te klein was? U zult zeggen, wat heeft dan nu te maken met de komende kerstvie ring? Heel veel. De verbondenheid van de kerstviering ervaart men immers niet alleen op 25 en 26 de cember. Als het goed is ondergaan wij die elka dag opnieuw. Maar juist in de kersttijd staan wij er in 't bij zonder voor open. Dan luisteren we naar aloude woorden, zingen wij met elkaar de kerstliederen en voelen wij ons getroost en gesterkt. Dan beseffen wij, tot welke kerk wij ook behoren of welke levensbeschouwing wij ook hebben, dat wij bij elkaar horen, voor een gemeenschappelijke taak staan en geroepen zijn elkaar in liefde te ontmoeten. De liturgie is samengesteld door pas toor Herzberg en Ds. C. M. de Jong en zal medegelezen worden door me vrouw v. Westen en de heer v. Eg- mont. Onze dorpsgenoot, de heer J. de Wit hoofd van de BLOschool te Alkmaar, zal een korte toespraak houden en een aantal liederen zal door kinderen gezongen worden. De samenzang wordt begeleid door het fanfarecorps 'De Vriendschap' o.l.v. de heer Luyting. Mocht het vervoer u moeilijkheden opleveren, dan kunt u zich met me vrouw Haast, telefoon 670 of met mevrouw Bergh, telefoon 522 ver staan. Programma's zijn gratis aan de kerk verkrijgbaar en de ver warmde kerk is vanaf half acht ge opend. Evenals verleden jaar hopen wij u allen weer in grote getale te ont moeten. In het bijzonder hopen wij, dat de nieuwe inwoners de toeris tenkerk in Catrijp zullen kunnen vinden, zodat ook zij zich zullen opgenomen weten in het geheel. Mogen velen aanwezig zijn op a.s. donderdag, 21 december om 8 uur in de Toeristenkerk. dat het bestuur van de St- Petrus- school te Catrijp verzocht een 4de leslokaal aan de school te mogen bijbouwen en daarom ook om een vierde leerkracht verzocht. De school telde toen 134 leerlingen dat er in de laatste gemeenteraads vergadering van dat jaar een uit gebreide discussie ontstond over de wenselijkheid het rijwielpad achterom het dorp te leggen; dat enkele gemeenteraadsleden paal en perk wensten te zien gesteld aan de bouw van zomerhuisjes want er zijn, aldus de heer Duin, treurige exemplaren bij; dat een kerstkrans bij bakker Randshuizen te Bergen zestig ct. kostten. DRUKKERIJ VOLKERS LEEGWATER Telefoon 268 - 223 Maria en Joseph, zij waren zo moe, Zij kwamen van verre getogen, Het ezeltje, och 't beestje kan haast niet meer De slaap deed hen knipperen de ogen. Zij wilen zo gaarne een plaats voor de nacht, Maar alles was vol en gesloten, Geen plaats in de herberg, Geen plaats in een huis, Waar gastvrij de deur werd ontsloten. Een vrouwtje had meelij en nam ze toen mee Zij had nog een plaats in een stal, En dat was al. Maar in diezelfde schamele stal, Werd 't Christus kind geboren, God legde Zijn Zoon in een kribbetje neer Dit heil werd ons mensen beschoren. Maria en Joseph, zij hielden de wacht, Bij 't Kindje alreeds zo lang werd verwacht. En buiten op 't veld zongen Engelen koren! 'Vrede op aard, in mensen behagen'. 'Een kind in een kribbe is heden geboren.' ,Die eenmaal de Kroon van een Koning zal dragen'. De herders zij gingen, aanbaden het Kind, En knielden bij 't Christus kind neer, Hij is de verlosser, ons aller Heer. De wijzen, zij kwamen uit verre land, Met kostbare geschenken en offerand. God heeft in Zijn goedheid in donkere nacht, Het heil dezer wereld, zijn Kind ons gebracht. Alkmaar, Kerstmis 1967. Maartje N. Zwaan Prijs nr. lotnr. Prijs nr. lotnr. Prijs nr. lotnr. 400 1 13336 10 30 22930 5 56 22897 150 2 21081 10 31 6480 5 57 3667 100 3 23515 10 32 17572 5 58 6713 25 4 18603 10 33 13749 5 59 3030 25 5 23461 10 34 3885 5 60 8489 25 6 23490 10 35 2865 5 61 6930 25 7 18040 10 36 153 5 62 14970 25 8 7020 10 37 23815 5 63 13926 25 9 21514 10 38 17966 5 64 10126 10 10 12086 5 39 19368 5 65 5535 10 11 8583 5 40 11123 5 66 12953 10 12 4782 5 41 13899 5 67 12461 10 13 18491 5 42 13332 5 68 18604 10 14 7597 5 43 11901 5 69 24955 10 15 19872 5 44 3680 5 70 2368 10 16 8746 5 45 15360 5 71 18976 10 17 9701 5 46 9649 5 72 8472 10 18 4512 5 47 9252 5 73 18806 10 19 11872 5 48 15490 5 74 8437 10 20 11287 5 49 11755 5 75 24676 10 21 5420 5 50 21551 5 76 2808 10 22 17591 5 51 20448 5 77 24006 10 23 55 5 52 7716 5 78 9029 10 24 10182 5 53 18163 5 79 22987 10 25 11090 5 54 20724 5 80 15556 10 26 6487 5 55 1429 10 27 13428 De prijzen kunnen afgehaald wo 10 28 9476 bij de heer Slijkerman (café 10 29 1221 Bonte Koe) te Catrijp. In principe is de mogelijkheid niet uitgesloten dat onze gemeente een kabelbaan zal krijgen, een toeristi sche trekpleister van de eerste orde. De plannen hiervoor verkeren ech ter in een zeer pril stadium. Eerst moet Staatsbosbeheer toestemming geven en dan moet het geheel nog gefinancieerd worden, geen eenvou dige zaak, want een kabelbaan met een stoeltjeslift kost kapitalen. Het is de bedoeling dat de baan (bij eventuele realisering) vanaf een der duintoppen naar beneden gaat lopen; welke top dit zal zijn is nog niet bekend. De voorzitter van de Schoorlse VVV de heer Van de Garde zei zeer ver heugd te zijn als de bestaande plan nen zouden worden gerealiseerd. Het zou een prachtige attractie voor Schoorl zijn. Maar zoals gezegd, de gehele zaak is nog in een zeer pril stadium. Als er gestalte aan de plannen wordt gegeven dan zullen we u daarvan te zijner tijd informeren. Bij Oberhausen aan de Ruhr in de Bondsrepubliek is men begonnen met het uitvoeren van een zeer idealis tisch plan, waarvan de uitkomst nogal onzeker is. Er wordt namelijk een dorp gebouwd waar men Arabi sche en Israëlitische kinderen, die in moeilijkheden zijn geraakt door het verlies van een of beide ouders wil onderbrengen. In uitzonderingsgevallen kunnen ook volwassenen worden togelaten. Vrij willigers hebben zich opgegeven om de bouw te verzorgen, de grote mijn- bouwmaatschappij Huettenwerke Oberhousen heeft de grond beschik baar gesteld en de bevolking van Oberhausen neemt de financiering van de bouw op zich. De bedoeling zou zijn om, wanneer de rust in het Midden-Oosten is weergekeerd het dorp te gebruiken voor de huisves ting van weesjes en half-weesjes uit Vietnam. (Dia) In Amsterdam is gevestigd de Stich ting CONAMUS (Comité voor Ned. Amusementsmuziek), die zich als hoofddoel heeft gesteld het propage ren in binnen- en buitenland van onze vaderlandse lichte muziek. In het Documentatiecentrum van de ze Stichting vindt men boeken, ban den en bladmuziek, maar centraal staat een discotheek, die op 't ogen blik zo'n 15.000 nummers bevat. Alle nieuwe Nederlandse platen worden in de discotheek opgenomen. Daar naast echter wil men de collectie aanvullen met oude platen, die soms jaren hier en daar op zolder blijven liggen, totdat zij op zekere dag bij schoonmaak of verhuizing, worden opgeruimd. De Stichting CONAMUS zou deze, soms onvervangbare, werkjes voor vernietiging willen be waren door ze, waar mogelijk, in de discotheek op te nemen. Het Documentatiecentrum van de Stichting wil namelijk in de toe komst het centrale punt en de bron van informatie worden voor allen, die erover schrijven, voor presen tatoren en producers bij radio, tele visie en platenindustrie. Indien er onder onze lezers zijn, die nog zulke 'antiekjes' bezitten en deze willen afstaan, doen wij gaarne een beroep op hen zich hiervoor te wen den tot de Stichting CONAMUS, M. Bauerstraat 30 te Amsterdam, tel. (020) 15 68 22.

De Duinstreek | 1967 | | pagina 5